» «
גאראז'
גאראז'
#על המרכז לתרבות ולאמנות בת זמננו

מרכז גאראז' (Garage) הוא מרכז לתרבות ואמנות בנות זמננו. במקום נערכות תערוכות שונות של אמנות עכשווית, לצד פעילויות לימודיות, סדנאות תרפיה באמנות לתלמידים ולילדים בסופי השבוע ופעילויות חינוכיות נוספות.

זהו פרויקט ללא כוונת רווח שהעמיד לעצמו כמטרה לגלות ולפתח את האמנות והתרבות בת-זמננו ברוסיה ולסייע לדור החדש של האמנים הרוסיים.

במקור הוקם מרכז גאראג' לתרבות בת זמננו בתוך מסוף אוטובוסים ישן משנות ה-20 של המאה הקודמת. המקום והאופן שבו פעל בו המרכז עוררו הרבה סקרנות והתלהבות, על האופן שבו מקום תרבותי צומח בעזובה של מתחם סגור ונטוש. עיצובו בסגנון תעשייתי קונסטרוקטיביסטי היה אחד מהסודות והקסם של המקום.

בשלב מסוים, משהלך והתפתח, זכה המרכז לתרומה נאה של האוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ'. בעידוד זוגתו של המיליארדר, נבנה מבנה חדש ומרשים בגורקי פארק, שבו המרכז שוכן כיום.

במוזיאון הגראז' לאמנות מודרנית יש גם חנות ספרים נהדרת ובית קפה טרנדי, מעוצב ובאופן מפתיע גם טעים ולא יקר. גם אם לא תיכנסו לתערוכות, תוכלו לשבת כאן על הספות הצבעוניות והכורסאות המעוצבות וליהנות מאווירה תרבותית במקום נהדר.


#על המיליארדרית שהוכיחה את רצינותה
מי שהפכה את מרכז הגאראז' למרכז אמנותי חשוב ומשמעותי במוסקבה היא דריה זוקובה. הגברת היא חברתו של האוליגרך הרב-לאומי ובעליה של קבוצת הכדורגל הלונדונית צ'לסי, רומן אברמוביץ'.

כשהיא הכריזה על תכניותיה להפוך את המרכז הצנוע למקבילה הרוסית לטייט גאלרי של לונדון, לעגו וגיחכו רבים במוסקבה. דריה היפהפיה הייתה אז ידועה יותר כחובבת אופנה והעניין שהפגינה באמנות רצינית ועכשווית לא היה, אם לומר זאת בעדינות, מתכונותיה הבולטות.

אבל דריה זוקובה החליטה ועשתה את הלא יאומן, או בעצם את הלגמרי יאומן - כשאת בת הזוג של אחד האנשים העשירים ברוסיה. היא יזמה בניית מבנה מרהיב ויוקרתי והעבירה אליו את הגאראז' והמוזיאון, מהמקום שבו הוקם במקור - במוסך אוטובוסים ישן ונטוש.

מאז שנפתח המרכז ב-2008, ביקרו בו אורחים מכל רחבי העולם. כמובן שגם הוצגו בו תערוכות רבות. במוזיאון התקיימו מסיבות וחגיגות, שהוקדשו לאמנות ולאמנים רבים והוא הפך למרכז האמנות העכשווית של בירת רוסיה.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים עד גיל 10, כמו גם לפנסיונרים ולמבקרים עם מוגבלויות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wfD41BHuCo4?t=2m14s&end=3m15s


בפתיחה שלו:

https://youtu.be/HUnZUSTbj6s
קרן קרטייה לאמנות עכשווית
קרן קרטייה לאמנות עכשווית
#על גלריית הקרן

קרן קרטייה ממוקמת בבניין ייחודי שעיצב הארכיטקט הצרפתי ג'ין נובל. הארכיטקטורה של הבניין מתאפיינת בעיקר בשקיפויות. את חזית המבנה השקוף, המוקפת בארזי הלבנון, מקיפה גדר זכוכית עצומה בגודלה. הקרן מציגה בגלריה שלה אמנים עכשוויים מוכרים יותר ופחות, מכל תחומי האמנות והעיצוב.

הבניין כולל 6 קומות של משרדים, כאשר שתי הקומות הראשונות מהוות חלל אחד המשתרע על פני 1,200 מטרים רבועים ומוקדש לתצוגה.

מומלץ לצאת ולהביט אל כיוון הגן הבוטני ולהתיישב על הדשא שמאחורי הבניין. מכאן רואים את הגלריה כאילו הייתה תיבת תצוגה מרהיבה מזכוכית.

כדי לדעת איזו תערוכה מוצגת בימים בהם אתם מבקרים בגלריה, מומלץ להיכנס לאתר של הקרן.
גלריית ספציו פורמה
גלריית סְפָּצְיוֹ פוֹרְמָה
#על הגלריה לשוחרי הצילום האמנותי

גלריית סְפָּצְיוֹ פוֹרְמָה (Spazio Forma), של קרן פורמה (Fondazione Forma), היא גלריה המוקדשת לצילום ולעיצוב מודרני. התערוכה הקבועה המוכרת ביותר שבה סוקרת את תולדות הצילום והתפתחותו כאמנות.

במקום מוצגות גם תערוכות מתחלפות שונות ולא פעם מרתקות. ביניהן גם לא מעט, כמה צפוי בעיר כמו מילאנו, תערוכות אופנה ייחודיות.

הגלריה הוקמה במקור בשנת 2005, בדרום העיר, בחלל שהיה בעבר תחנה של הטראם, החשמלית של מילאנו. זה מכבר עברה ממקומה הקודם בפיאצה טיטו לוקרציו קארו.

זו גלריה לחובבי צילום בנשמתם. חלק מהמבקרים מציינים שעל אף שזוהי גלריה מצוינת, היא נוטה להיות ספרטנית למדי ואינה מרבה במידע על הצילומים שמוצגים בתערוכות המתקיימות בה, מה גם שהיא יקרה למדי.


#טיפים
בדקו באתר (למטה) האם מתקיימת תערוכה זמנית וייחודית, שמעניינת אתכם בזמן חופשתכם בעיר.


מבט מקרוב בתערוכה בגלריה:

https://youtu.be/9RaDUuyDIzc
מכון קורטו לאמנות
מכון קורטולד לאמנות
#על הגלריה הידועה בציורים מהאימפרסיוניזם והפוסט-אימפרסיוניזם

הגעתם לאחת מהגלריות המיוחדות של לונדון. היא גם לא עמוסה במבקרים ולכן היא מתאימה לסיור נעים ושקט, מרוחק מעט מהמולת העיר. המכון שייך לאוניברסיטת לונדון ומתמחה בעיקר בחקר תולדות האמנות והשימור. זהו אחד המוסדות היוקרתיים ביותר בתחומו.

גלריית הקורטולד מחזיקה באוסף יצירות, שנאספו החל מתקופת הרנסנס ועד המאה ה-20. היא ממוקמת בבית סאמרסט, בניין אלגנטי שהפך עם השנים למשכן לאמנויות. בגלריה תוכלו להסתובב בין מגוון ענק של ציורים, פסלים, הדפסים, רהיטים, עבודות כסף וקרמיקה ואמנויות דקורטיביות.

אבל יותר מהכל ידועה הגלריה הזו בזכות הציורים האימפרסיוניסטיים והפוסט אימפרסיוניסטים שלה. במקום תמצאו גם תמונות והדפסים של אמנים מתקופות קדומות יותר.

האוסף המכובד נתרם על ידי סמואל קורטולד, שהיה אחד מהאספנים הנלהבים של האמנות האימפרסיוניסטית. הגלריה הוקמה בשנת 1932, לאחר מאמצים רבים של קורטולד, שהיה נצר למשפחת צורפי כסף שברחה מצרפת. במכון הוא הציג את אוסף האמנות שלו.

מבין היצירות המפורסמות שתמצאו במכון נמצא הדיוקן העצמי המפורסם של ואן גוך, על אוזנו החתוכה, אוסף גילברט, יצירות כסף וזהב נדירות ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GhlsQm7w7hU

גלריות

גלריית הדיוקנאות הלאומית
גלריית הדיוקנאות הלאומית
#על המוזיאון של הפורטרטים

בגלריה מוצגות דיוקנאות של דמויות היסטוריות בעלות חשיבות בהיסטוריה הבריטית. הגלריה הוקמה בשנת 1856 ובשנותיה הראשונות הוצגו כאן בעיקר מלכים, מדינאים וגנרלים, אך עם הזמן נפתחו תערוכות מתחלפות שהכניסו צבעים חדשים ודמויות מעניינות נוספות. בין הדיוקנאות במקום: וויליאם שייקספיר, פול מקרטני, הנסיכה דיאנה, צ'ארלס דארווין, המלך אדוארד השישי ועוד רבים אחרים.

הגלריה אמנם מוקפת במוזיאונים חשובים לא פחות (הגלריה הלאומית והטייט מודרן), אך היא נחשבת לאחד מהמוזיאונים לאמנות החשובים ביותר של לונדון. המקומיים מגיעים אליה בעיקר בתצוגות הליליות המתקיימות בה בימי חמישי ושישי.

אל המקום שבו אתם עומדים עכשיו, עברה הגלריה בשנת 1896 ובשנים שלאחר מכן התווספו לה עוד 2 אגפים.

בגלריה תמצאו מעל 11,000 ציורים, 220,000 צילומים, פסלים ומיצגי מולטימדיה שונים.

עקב ההתקפות הגרמניות, נהרס המבנה בזמן מלחמת העולם השנייה, אך הוא שוקם יחסית מהר.
גלריה סאצ'י
גלריה סאצ'י
#על המוזיאון
בניגוד לרוב הגלריות, הנותנות הרבה כבוד לאמנים ותיקים ובעלי שם, בגלריה סאצ'י דווקא תמצאו את האמנים הצעירים, אלו שעדיין לא מספיק מוכרים (ביניהם אף אמנים ישראלים) וזה בהחלט הקסם הגדול בה. הגלריה הוקמה בשנת 2008 בבניין מכובד' תוך שיתוף פעולה בין צ'ארלס סאצ'י, פרסומאי ואספן אמנות, לבין בית המכירות הפומביות Phillips de Pury. חשוב להדגיש כי היא נפתחה עוד קודם, אך הייתה ממוקמת בגדה הדרומית של נהר התמזה.

הגלריה, שקיימת כבר 25 שנה, ממוקמת ברחוב היוקרתי צ'לסי ומגיעים אליה כמיליון וחצי מבקרים בכל שנה. היא קטנה וניתן לראות את 3 קומותיה בתוך שעה, פחות או יותר. חלליה הלבנים הגדולים ומוצפי האור מזמינים את המבקרים לסיור נעים ומעשיר.

הכניסה לגלריה ולתערוכות המוצגות בה היא חינם, אך מדי פעם מתקיימים כאן אירועים סגורים לקהל הרחב או תערוכות בתשלום.


#צ'ארלס סאצ'י
המייסד והבעלים של הגלריה היה אספן וסוחר אמנות. בשנת 1985 פתח את הגלריה בשביל להציג בה את האוספים שלו. באוספים במקוריים שהוצגו בגלריה היו יצירות אמנות רבות, בעיקר של אמנים בריטים ואמריקאים. בהמשך, התרחבה הגלריה להצגה של יצירות ואמנות מסביב לעולם, ביניהם גם אמנות סינית.

במהלך שנות פעילותו בגלריה מכר סאצ'י הרבה פריטים מהאוסף המקורי שלו. הוא תמך באמנים בתחילת הדרך והשקיע בדור חדש של אמנים בריטיים, חלקם אמני אוונגרד, שאותם הוא מימן וקידם. אחד מהאמנים המוכרים של אותה התקופה הוא דמיאן הירסט בשנת 1988.


#תערוכת הרולינג סטונס
בשנת 2016 התקיימה תערוכה של יותר מ-500 חפצי אמנות, תלבושות, הקלטות נדירות והצצה אל מאחורי הקלעים של הלהקה המפורסמת - הרולינג סטונס. התערוכה התפרשה על פני שתי הקומות העליונות של הגלריה והמבקרים יכלו לעבור בה סיור אינטראקטיבי ומעשיר על כל שנות הפעילות של הלהקה. על התערוכה עבדו בגלריה כ-3 שנים. התייחסות של התערוכה, אגב, היא פחות לחברי הלהקה ויותר לאביזרים בהם הם השתמשו, לכלי הנגינה והחפצים שלהם.

מבט מקרוב על הגלריה:
https://www.youtube.com/watch?v=zZ6asMnc3D4
האקדמיה המלכותית לאמנויות
האקדמיה המלכותית לאמנויות
#על האקדמיה

מוסד האמנות הבריטי החשוב הזה נמצא בכיכר פיקדילי בלונדון.

למרבה ההפתעה, האקדמיה נוסדה דווקא מתוך סכסוך. מדובר בשני ארכיטקטים מובילים, סר וויליאם צ'יימברס וג'יימס פיין, שהתווכחו על מנהיגות אגודת האמנים. פיין זכה והפך למנהיג האגודה וצ'יימברס, שניסה לנקום בו, יצר מוסד אמנותי חדש - האקדמיה המלכותית, שנחנכה ונפתחה לציבור בשנת 1769.

מכיוון שהאקדמיה אינה ממומנת מכספי הממשלה, מקורות ההכנסה העיקריים שלה הוא אירוח תערוכות אמנות הפתוחות לציבור. התערוכות איכותיות וברמה גבוהה. בתערוכת הקיץ הקבועה שלה תמצאו מעל 1000 יצירות המוצעות למכירה, לעתים אף של אמנים אלמוניים ולא מוכרים כלל.

באקדמיה תמצאו גם בית ספר ללימודי אמנות, תחומי ציור, פיסול ויצירת הדפסים. לבית הספר מתקבלים רק תלמידים מובחרים ומתכונת הלימודים היא בצורת חונכות אישית.

עובדה מעניינת היא, שמספר החברים באקדמיה מוגבל ל-80 והם יכולים להיות רק אמנים פעילים בכמה תחומים נבחרים: ציור, הדפס, פיסול וארכיטקטורה. בחירת החברים החדשים נעשית באמצעות החברים הקיימים. אנשים שאינם אמנים, יכולים להיות חלק מהאקדמיה, במעמד "ידידים". זה קורה רק לאחר תרומה למוסד, תרומה המהווה מקור הכנסה חשוב בשביל האקדמיה.
גלריית הצילום בסוהו
גלריית הצילום בסוהו
#על גלריית צילום הלונדונית עם התערוכות הנהדרות

גלריית הצילום הנפלאה בסוהו (The Photographers' Gallery) היא לא ממש מקום סודי או סוד נסתר של המקומיים. אבל משום מה לא רבים מודעים לקיומה מקרב התיירים והיא אחד המקומות הראויים לחובבי צילום וצלמים המבקרים בלונדון.

זו גלריה בת 3 קומות של גלריות, עם שלל תערוכות מתחלפות ומעניינות. המקום מציע גם בית קפה נהדר, אזור לפעילות חינוכית וחנות נעימה לספרים ומזכרות מתחום הצילום.

"גלריית הצילום" בסוהו של לונדון נוסדה בשנת 1971 ונחשבת לגלריית הצילום העצמאית הראשונה באנגליה. בתור גלריית הצילום הציבורית הגדולה ביותר בלונדון, היא גם המקום המרכזי לצלמים המתבססים במקצוע כאן.

בין העבודות שמוצגות כאן בולטים אמנים כמו רוברט קאפה וקורין דיי, לצד יצירות בריטיות ובינלאומיות מפורסמות ופחות ידועות.

תיהנו!


#טיפים
התערוכות מתחלפות כאן כל הזמן ופרטים יהיו באתר המצורף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yp-HhZm9_58


ביקור במקום:

https://youtu.be/2DHXqEwrRmE


הדרכה:

https://youtu.be/ky9MUwipZ8Q


גלריית איסט סייד
גלריית איסט סייד
#על הגלריה הפתוחה של ברלין
גלריית איסט סייד, ה-East side gallery, היא גלריה של ציורי קיר (גרפיטי), שצוירו על גבי חומת ברלין, ומעבירים מסרים שונים, חברתיים, פוליטיים ואוניברסליים.

הגלריה נמצאת ברחוב מילנשטראסה (Mühlenstraße) שברובע פרידריכסהיין, במרכז ברלין שבגרמניה. החומה כאן, כמו שאתם רואים, כולה מכוסה בציורי גרפיטי יפהפיים שמכסים בשלל צבעים, את הקירות של החומה. הציורים הצבעוניים, האסתטיים ועזי ההבעה הללו מלאים ביצירתיות וכושר המצאה. כמו שגרפיטי אמור להיות, אבל ברשות ואפילו בהזמנה. כל האמנים הוזמנו לצייר על החומה של ברלין.

גלריית איסט-סייד היא בעצם השריד הארוך ביותר שהושאר על כנו מחומת ברלין. את הציורים שעל החומה ציירו 118 אמנים מ-21 מדינות שונות ויש כאן 105 ציורים בסך הכל. בשנת 2009 עברו היצירות הצבעוניות שיקום ושימור מלא כדי שימשיכו להיות יפות ומיוחדות כבעבר.


#איפה עוד?
לא מעט ציורי גרפיטי תמצאו במיטה (Mitte), בשכונת פרנצלאואר ברג (Prenzlauer Berg) ובפרידריכשיין (Friedrichshain).


מבט מקרוב על החומה:

https://www.youtube.com/watch?v=xeZ80um0GdI


רוצים סיור מודרך? - לחצו על הכפתור הצף:

https://youtu.be/2BcQ8-H6qa4
גלריית האמנות וייטצ'אפל
#על הגלריה השכונתית של ג'ק המרטש
הגלריה הותיקה ביותר בשכונה וייטצ'אפל, שוכנת במבנה בסגנון אר נובו ומציגה מבחר תערוכות מתחלפות - גם של אמנים ותיקים וגם של אמנים צעירים בתחילת הדרך.
הגלריה עוצבה על ידי צ'רלס טאונסנד הריסון ונפתחה בשנת 1901 באמצעות מימון ציבורי. מלבד אמנות ותערוכות, מתקיימים כאן גם ערבי התרמה, כיתות אמן, קריאת שירה ולימודים. התערוכות והאירועים שכאן מעניינים בעיקר את הקהילה המקומית.

במקום תמצאו גם בית קפה עם אווירה נעימה ורגועה.


#על השכונה
הגלריה קרויה על שם השכונה שבה היא ממוקמת, וייטצ'אפל. בין האוכלוסיה האתנית במקום, שחיה בצפיפות ובעוני רב, מתגוררים בעיקר תושבים בנגלים (50% מהתושבים), אירים ויהודים. אחד מהסיפורים המוכרים בשכונה זו מיוחס לשנים 1888-1891. מדובר בסדרת הרציחות של ג'ק המרטש, רוצח סדרתי שמעולם לא נתפס.

בגלל אזור התעשייה ובתי השיכון, אמנים צעירים אהבו את האזור הזה במיוחד. בעיקר כי הם מצאו בו חללים גדולים במחירים נמוכים. את החללים הם הפכו לגלריות שבהן הציגו את עבודותיהם.


#סיפור מעניין
בשנת 1938 הוצגה כאן "גרניקה" של פאבלו פיקאסו כחלק מתערוכה שאורגנה על ידי רולנד פנרוז כמחאה נגד מלחמת האזרחים בספרד. למרבה ההפתעה, הכניסה לתערוכה לא עלתה דמי כניסה אך מצד שני גם לא הייתה בחינם. המבקרים נדרשו למסור מגפיים ראויים לשימוש, שנשלחו כתרומה לגדודים בצבא הרפובליקאי.

מבט מקרוב על הגלריה:
https://www.youtube.com/watch?v=74PlOMneXWA
גלריית האמנות של ורנה
#על הגלריה לאמנות בוורנה

גלריה האמנות של ורנה (Boris Georgiev City Art Gallery) היא גלריה המציגה יצירות אמנות מרשימות ומודרניסטיות, של אמנים בולגרים ובינלאומיים, רובם מהמאה ה-20.

אין כאן יצירות מודרניות ידועות ברמה עולמית, אבל זה מקום צנוע ועדיין מרשים לאמנות המודרנית, עם מיקוד בבולגריה ובנקודת המבט הבולגרית על אמנות המאה ה-20.

לאחר שהוקמה בשנת 1885, הגלריה עברה ב-1944 למשכנה הנוכחי בבניין הנאו-גותי הנוכחי והמרשים, שעיצובו לא פחות ממרתק. גם בגן הגלריה תוכלו לראות שלל יצירות, בעיקר פסלים מודרניסטיים ומיוחדים.


דוגמה לתערוכה בגלריה:

https://youtu.be/r9u0bNPs3jw
גלריית סרפנטיין
#על הגלריה לאמנות מודרנית ועכשווית

הגלריה לאמנות מודרנית ואמנות עכשווית ממוקמת בגני קנזינגטון שבמרכז לונדון. הבניין האלגנטי בו אתם נמצאים שימש בתחילת המאה כבית תה. הגלריה נפתחה בשנת 1970 ובשנים הראשונות קיבלה מבקרים רק בחודשי הקיץ.

בשנת 1989 שיפצה את הגלריה ג'וליה פייטון ג'ונס, שמונתה למנהלת הגלריה. לאחר השיפוץ היא נפתחה בכל ימות השנה. הכניסה אליה חופשית ו-750,000 המבקרים הפוקדים אותה מדי שנה מוכיחים שהיא פופולרית מאד.

בגלריה מציגים אמנים מהשורה הראשונה והיא אף מאפשרת אירועי תרבות ואמנות ופרויקטים קהילתיים. בגלריה הוצגו יצירות של אמנים שונים כמו מאן ריי, הנרי מור, אנדי וורהול, בריג'ט ריליי, אלן מקולום ודמיאן הירסט. אחת מהיצירות הקבועות בה היא יצירה של איאן המילטון פינליי, המוקדשת לנסיכה דיאנה, שהייתה תומכת של הגלריה. העבודה כוללת שמונה ספסלים, עץ שלט ומעגל אבן מגולפים. ליד הכניסה לגלריה הוקם גם אתר הנצחה לזכרה.

בכל קיץ מוזמן ארכיטקט או אמן (אחד או יותר) לתכנן מבנה עם ייצוב ייחודי מחוץ לגלריה, ביתן הקיץ. הביתן נפתח לציבור הרחב למשך כמה חודשים.

בגלריה גם חנות ספרים, עם מגוון ספרי אמנות וקטלוגים של תערוכות שונות.


מבט מקרוב על הגלריה:

https://www.youtube.com/watch?v=WsIMdoyiG-E
הגלריה הלאומית לאמנות
#על המוזיאון לאמנות עם היצירות הנהדרות

בגלריה הלאומית לאמנות (Statens Museum for Kunst) תיהנו משלל יצירות מרהיבות, המייצגות 700 שנה של אמנות מערבית. אין עוד מוזיאון מקיף שכזה בדנמרק.

הגלריה, הממוקמת בארמון מהמאה ה-19 שנמצא לא הרחק מטירת רוזנבורג, נחשבת למוזיאון האמנות המקיף ביותר בדנמרק. התצוגות בו מתאפיינות בגישה חדשנית. זו באה לידי ביטוי בסידור לא מעט מהיצירות במקום לפי נושאים ולא כמקובל באופן כרונולוגי, לפי תקופות.

בגלריה תמצאו מגוון עשיר של יצירות מתחומי אמנות שונים, פרי יצירתם של אמנים דנים ומהעולם. יש כאן עבודות של אמנים דגולים, החל מרמברנט ורובנס ועד מאטיס, פיקאסו ומונק.


#מה תראו כאן?
בגלריה הלאומית אוסף אמנות רחב, המתפרש על כמעט מילניום, החל מהמאה ה-12 ועד ימינו. יש כאן מעל 700 שנים של אמנות מערבית והיסטוריה תרבותית של דנמרק, אירופה והעולם.

חלק משמעותי מהיצירות המוצגות באוסף המוזיאון האדיר מוצג לפי נושאים. כך ניתן לראות כאן, למשל, אוסף דיוקנאות של אישים, ממאות שונות ותקופות שונות באמנות, מה שמאפשר לראות כיצד משתנה לאורך השנים, אופן התיאור של אישים היסטוריים באמנות.

אחד האוספים הייחודיים בגלריה הלאומית הוא זה של ציורי הנופים הנהדרים, מעידן הזהב של הציור הדני. שימו לב לציורים המלנכוליים משהו, האפיים, המוארים על ידי האור הרך של הצפון. שימו לב גם לתמונות הפנים של בתים וחללים פנימיים, בהם בוקע מה שלימים ירכוש לו שם בעולם כולו כסגנון הדני המודרני.


#פעילויות לילדים
הגלריה הלאומית הדנית מציעה, בין השאר, מוזיאון מיוחד לילדים, הכולל תערוכות מיוחדות המותאמות להם. בסופי שבוע, בחופשות ובחגים, מציע המוזיאון, שמתאים לגילאי 4-12, גם סדנאות שמדריכים אמנים. הילדים מוזמנים להכיר ולהתנסות בהן בטכניקות שונות של יצירה ואמנות פלסטית. בין הפעילויות היצירתיות שיעבדו בהן יש ציור על קנווס, צביעה במברשות, עבודה בחימר ועוד.


#טיפים
הכניסה לתערוכות הקבועות חופשית.

התערוכות המתחלפות בתשלום.

עד גיל 18 הכניסה חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nxfjOvo8J1k


היצירות:

https://youtu.be/mgwmEgqiljM
פִּינַאקוֹטֵקָה די בְּרֵרָה
#על הארמון עם אוסף הציורים הענקי ובית הספר לאמנות

גלריית פִּינַקוֹטֵקָה די בְּרֵרָה לאמנות (Pinacoteca di Brera), שבלב רובע בררה הבוהמייני, היא אחד המוזיאונים החשובים במילאנו ונחשבת לאחת מגלריות האמנות הטובות והחשובות באיטליה ובעולם כולו. כאן תחוו תצוגת אמנות מרשימה ביותר, המוצגת במבנה מרשים לא פחות.

בפינקוטקה תוכלו לראות לא מעט יצירות מפורסמות של גדולי הציירים והפסלים האיטלקיים, מתקופות הרנסנס, הבארוק ועד המאה ה-20. מרפאל וקאראווג'ו ועד רמברנדט ופרנסיסקו דה גויה, חלק מהיצירות כאן מפורסמות מאד וסביר שתזהו אותן בקלות ותתרגשו לראותן במציאות.

אגב, את כל הטוב הזה שכאן אתם חייבים לנפוליאון. במהלך המאה ה-18, כשהוא כבש את איטליה, הוא החרים יצירות אמנות רבות במקומות רבים בה והעביר אותן למילאנו, למה שיהפוך לפִּינַקוֹטֵקָה די בְּרֵרָה. אגב כך צמח המוזיאון להיות לאחד המוזיאונים העשירים והמרשימים בתבל.

הגלריה, שנקראת גם מוזיאון הפינקוטקה, נמצאת בקומה העליונה של האקדמיה לאמנות של מילאנו. זהו ארמון מהמאה ה-17, שבו מוצג אוסף הציורים הגדול שלה, מהעשירים ביותר באיטליה. בבניין שוכנת גם אקדמיה די בלה, האקדמיה לאמנות של מילאנו, בית ספר לאמנות שהוקם בשנת 1776 על ידי אשת הקיסר באוסטריה, מריה תרזה. זהו בית הספר לאמנות, הנחשב ביותר במילאנו ובצפון איטליה כולה.


#עבודות נבחרות בגלריה
בתוך האוסף העצום שבמוזיאון ישנם ציורים ופסלים איטלקיים מימי הביניים ועד עכשיו. יש כאן עבודות מהמאה ה-13 ועד המאה ה-20.

מטיציאן, רובנס, קרוואג'יו ורפאל ורבים אחרים - תוכלו לראות כאן יצירות של אמנים ידועים ומכובדים, כמו הציורים הדתיים "ישו המת" של אַנְדְרֵאָה מַנְטֶנְיָה, או "הפִּיֶיטָה" עמוסת הצער של ג'ובאני בליני. לצידם מוצאים בגלרייה מקום של כבוד גם לא מעט ממצאים ארכיאולוגיים מעניינים.

בפינקוטקה די בררה יש כמה עבודות דתיות מרשימות במיוחד, שכדאי לא לפספס:

אולם 6 - "ישו המת" (Cristo Morto) של מַנְטֶנְיָה (Mantegna), בו צייר מנטניה את הבעת פני ישו באופן רגשי מאד וכולל זווית ציור חדשנית לזמנה, כי היא מצד כפות הרגליים.

אולם 9 - הציור של טינטורטו (Tintoretto) משנת 1562, "מציאת גופתו של מרקוס הקדוש" (Il Ritrovamento del Corpo di San Marco). שימו לב לתאורה המצמררת שיצר מיכלאנג'לו למערת הקבורה ולתנוחות ההירואיות של הדמויות.

אולם 24 - בציור הנהדר "מריה וישו העולל עם מלאכים" (La Vergine con il Bambino e Santi) של דלה פרנצ'סקה (Della Francesca), יושבת מריה, עם ישו התינוק הישן על ברכיה, כשקדושים ומלאכים מקיפים אותה ולידה כורע הדוכס פדריקו. מופת של תיאור מוקפד, שימוש נהדר בפרספקטיבה גאומטרית, תאורה עדינה ועיצוב תמונה נהדר, לצד סמלים כמו הביצה, סמל ללידה, וצדף כסמל לחיים.

אולם 24 - "נישואי מרים הבתולה" (Sposalizio della Vergine) של רפאל מגיל 21, מופת של שיא אמנות הרנסאנס, המתבטא בסימטריה מופשטת ומופלאה ותנועה דרמטית מדהימה.

"ההלקאה" (Flagellazione) של סיניורלי מדגים רגע של פעולה דינמית כשישו המעונה מולקה בשוט. המלקים מניפים את השוט העומד לנחות על חזהו של ישו. תיאור מופלא, של תנוחה לאותה דמות, מכיוונים שונים.


#טיפים
הכניסה חופשית מתחת לגיל 18.


מבט מקרוב על גלריית בררה לאמנות:

https://youtu.be/1oXneQqTAmI


האדריכלות של הגלריה מדהימה:

https://youtu.be/MxUNMzaKEo0
הַאנְגַר בִּיקוֹקָה
#על גלריה המעולה לאמנות עכשווית

הַאנְגַר בִּיקוֹקָה (HangarBicocca), שהושק בשנת 2004, הוא האנגר תעשייתי ענק, לא הרחק ממרכז מילאנו, שהפך למרכז לאמנות עכשווית.

בהאנגר, מהגדולים במרכזי האמנות העכשווית באירופה, מוצגות עבודות ציור ופיסול מתחומי האוונגרד והפופ ארט, מכל חומר אפשרי ובכל גודל שניתן להעלות על הדעת.

אחת העבודות המעניינות כאן היא עבודת מיצג קבועה של האמן אנסלם קיפר (Anselm Kiefer). העבודה מוצגת בתוך חלל קודר וחשוך ונקראת "שבעה היכלי שמים" (Seven Heavenly Palaces). מיצג זה הוא רק אחד מבין מספר מיצגי ענק של אמנים כמו בוקליני (Boccalini) עם המיצג "כור היתוך 3.0" (Melting Pot 3.0) ובולטנסקי (Boltanski), המוצגים כאן בגדול, תרתי משמע...

שימו לב לעבודת העיצוב, בסגנון תעשייתי אוונגרדי, המאפיינת גם את חנות המוזיאון והמסעדה שלו "ביסטרו HB". זוהי עבודתו של צוות העיצוב האיטלקי המהולל קונטמפו (Contempo), מי שאחראים גם על עיצוב חנויות "דיזל" בעולם.


מבט מקרוב על האנגר ביקוקה:

https://youtu.be/kUOWQfwO6n8
קאישה פורום
#על התערוכות המודרניות והגנים התלויים

קאישה פורום (CaixaForum Madrid) היא גלריה לאמנות, שמרבית התערוכות שמוצגות בה ומתחלפות מעת לעת, מוקדשות לאמנות מודרנית. ועדיין, מדי פעם מוצגות במבנה בעל 6 הקומות תערוכות רטרוספקטיבה המוקדשות לאמנים מוכרים שאינם מודרניסטים בהכרח.

לא פחות מעבודות האמנות המודרנית שמוצגות בה, הקאישה פורום התפרסמה בתכנון האקלקטי והמעניין שלה.

זה מתחיל בגנים התלויים שנופלים מהקיר עטוי הצמחיה שנשתלה בו במיומנות רבה. הגינה האנכית הזו מתכתבת עם הגנים הבוטניים המלכותיים של מדריד, שנמצאים בפארק רטירו הסמוך.

לשילוב הגינה האנכית הזו במבנה, הזמינו אדריכלי השיפוץ של מבנה הגלריה, האדריכלים השוויצריים הנודעים ז'אק הרצוג ופייר דה מרון, את הבוטנאי הצרפתי פטריק בלאנק, שמתמחה בגינות כאלה.

אבל מנגד, לבניין ששימש בעבר כתחנת כוח הוסיפו האדריכלים, בשיפוץ המרהיב שנעשה כאן, קומות נוספות שאותן צבעו בגוון אדמדם. באמצעים אלה ורבים נוספים יצרו המתכננים חלל מודרני צבעוני, מעניין ומרגש, שמתכתב ולא מתכחש לחומרים ולשימושיות של המבנה המקורי ושומר גם על מודעות ירוקה ומכבדת לסביבה, תוך יצירת ניגוד חלקיו ובין הזמנים.


#טיפים
הכניסה אל הגלריה חופשית לגמרי.


מבט מבחוץ אל פנים הגלריה:

https://youtu.be/fwkPsH2D4Yw


ועוד מבט לקאישה פורום:

https://youtu.be/tHh3SMsJkZE


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.