» «

גן התפוזים

גן התפוזים
גן התפוזים
#על הגן

אם חיפשתם את אחד המקומות הרומנטיים ביותר ברומא, הגעתם למקום הנכון. גן התפוזים, ג'ארדינו דלי אראנצ'י, המכונה גם פארק סאוולו (Parco Savello), ממוקם על גבעת האוונטין. הגן אינו מוכר במיוחד לתיירים ולכן הוא יחסית מבודד. אם תחליטו להגיע לכאן, הכינו את עצמכם למרפסת תצפית מדהימה, המשקיפה על נופה עוצר הנשימה של העיר רומא.

הגן שנמצא על גבעת אוונטין, מציע תצפית נהדרת על בזיליקת סן פייטרו. הוא משתרע על שטח של 7,800 מטרים רבועים. נטעו אותו כאן לרגל הבאתם של עצי התפוזים הראשונים היישר מסן דומניקו שבספרד בשנת 1220. אז גם בנה דומניקוס הקדוש את המנזר שלו כאן.

יודע כל בחור מאוהב ברומא שגן התפוזים הוא מקום מושלם להציע לאהובת ליבו את טבעת האירוסין. אחרים מכירים את המקום כמקום מצוין לפסק זמן מהמולת העיר.

שמו השני של גן התפוזים, פארק סאוולו, נולד לאחר שהפארק נוסד כאן על ידי משפחת סאוולו העשירה. זה היה בשנת 1932 והפארק הוקם בשטחו של מבצר עתיק.

טיפ קטן - אם תלכו מן הגן אל מנזר אבירי מלטה, לבית מספר 3 ברחוב, תראו דלת ובה פתח הצצה. הפתח מכונה "החור במנעול הדלת" והוא יאפשר לכם לצפות בשדרת עצים ארוכה וגזומה בצורה מדויקת ובמרכזה כיפת הוותיקן - סן פטרוס.

מבט מקרוב על הגן:
https://www.youtube.com/watch?v=ZhUoOZqeR5o
גבעת אוונטינו
גבעת הַאָוֶונְטִין
#על הגבעה

בין שבע גבעות רומא, נמצאת גבעת הַאָוֶונְטִין, הגבעה הרומנטית והיפהפייה. מראש הגבעה נשקף נופה המרהיב של רומא.

על פי השמועה היא קרויה על שם המלך אוונטינוס, שנקבר בראשה, אך ישנה סברה שאולי כי היא קרויה על שמו של אוונטינוס, בנם לפי המיתולוגיה הרומית, של ראה והרקולס.

טיול קצר ברגל אל גבעת הַאָוֶונְטִינו הירוקה, מתחיל בעליה במדרגות הגישה, המוגנות בזכוכית, המונעת מהעורבים ללכלך את המעקה. בסוף העלייה תראו את הפארק הירוק והנעים והנוף המרהיב של רומא. מכאן צולמו הרבה תמונות יפות של רומא. אל גני המנזרים השלווים שעל הַאָוֶונְטִין ניתן להכנס בחינם ולהנות משעתיים של שקט ירוק ומנוף יפה להפליא.

על הגבעה נמצא גם גן התפוזים המפורסם וחור ההצצה המיוחד, שדרכו ניתן לראות מראה פרספקטיבה נפלא של שדרת עצים המתכנסת אל בזיליקת סן פייטרו של הוותיקן.


#קללת גבעת אוונטינו
במשך שנים נטען כי קללה רובצת על הגבעה הזו בגלל סיפורם הטרגי על שני האחים - רמוס ורומולוס. האחים התאומים היו צעירים וחזקים מאד, ציידים שהובילו אחריהם קבוצת רועי צאן. הם החליטו לייסד עיר חדשה וגדולה, אך לא הפסיקו לריב מי יהיה זה שישלוט בה. לכן הם ביקשו סימן מהאלים.

רמוס, שראה 6 נשרים, עמד למול רומולוס שראה 12 נשרים. האחד טען שבגלל שחזונו הגיע ראשון - הוא נועד לשלוט. השני אמר שחזונו, מראה 12 הנשרים, גדול יותר ולכן הוא נועד לשלוט. התחרות הוכרעה לבסוף כאשר נרצח רמוס על ידי אחיו, שהפך לשליט העיר החדשה, העיר רומא.

בגלל סיפור הטרגדיה והקללה המרחפת מעל הגבעה, אף שליט רומאי לא הכניס אותה לשטחה המקודש של רומא. לבסוף, בין השנים 640-616 לפני הספירה היא הפכה חלק מהעיר, על מנת לחזק את ביצוריה. במהלך המאה ה-5 לפני הספירה, רומא כבר התפרשה מעבר לגבעות האוונטין, לעבר שדה מרס.


הנה הגבעה:

https://www.youtube.com/watch?v=Sz2ebwRJ6c0
מנזר אבירי מלטה
מנזר אבירי מלטה
#על המנזר של המסדר הריבוני של רומא
מנזר אבירי מלטה ממוקם על גבעת הַאָוֶונְטִין, גבעה שממנה נשקף נוף מרהיב של כל רומא. המנזר הזה הוא מרכז הפעילות של המסדר הריבוני הצבאי של מלטה. יחד עם פאלאצו מלטה נחשב האזור מחוץ לטריטוריה האיטלקית והוא שייך ל"מסדר האבירים של מלטה" - ישות ריבונית לחלוטין.

ממש כמו בסיפור אגדה, יש כאן אטרקציה נהדרת לילדים ולמבוגרים, בדמות חור המנעול שמותר להציץ בו. מדובר בדלת הנעולה שנמצאת בגן ובה פתח הצצה קטן. זהו "החור במנעול הדלת" (il buco nella serratura). דרך החור הזה ניתן לחזות בפלא קטן ומקסים. רואים בו שדרת עצים ארוכה שבמרכזה כיפת הוותיקן - בזיליקת סן פטרוס. מראה הפרספקטיבה הקסום, שיש לו קומפוזיציה מרתקת שכל צלם היה שמח להציג בתצלום שלו, התגלה לפני שנים רבות במקרה.


#על מסדר האבירים של מלטה
מסדר האבירים של מלטה נולד בתקופת מסעי הצלב והשורשים שלו באצולה האירופית. מטרותיו הן פעילות של חסד לנצרכים. המסדר מפעיל בכל העולם בתי חולים, בתי אבות ושירותי אמבולנסים.

כמו הוותיקן, המסדר הייחודי הזה הוא עצמאי מאיטליה וריבוני לגמרי, מעין מדינה בתוך רומא. אמנם זו ישות מדינית שאינה שולטת על שטח משלה, משהו כמו מדינה ללא מדינה, אבל היא רשאית להשתמש בסמלים מדיניים כמו הדפסת בולים משלה, הטבעת מטבעות, הנפקה של דרכונים ואפילו של לוחיות זיהוי למכוניות החברים בה.

הפעילות הציבורית שאינה פוליטית והיא נייטרלית לחלוטין, העניקה למסדר מעמד של משקיף באו"ם ומעל 100 מדינות מקיימות איתו יחסים דיפלומטיים.

המסדר האליטיסטי הזה כולל כ-13 אלף חברים, רובם ככולם נוצרים, עשירים, גברים וּלְבַנִים. להמחשת עוצמתו בְּקֶרֶב האצולה כאן - במנזר של המסדר הוטבל חואן קרלוס, מלך ספרד, על ידי מי שיהפוך בעתיד לאפיפיור פיוס ה-12.

במרכז שלהם פועלת מרפאה, שאינה פרטית והיא מספקת שירותי בריאות בחינם לעניים שידם אינה משגת טיפול בתשלום.

מבט על המנזר ועל הגנים שלצידו:
https://www.youtube.com/watch?v=lH-GFWmephQ
החור במנעול הדלת
החור במנעול הדלת
#על חור ההצצה המרגש של הַאָוֶונְטִין
בגן של מנזר אבירי מלטה, שעל גבעת הַאָוֶונְטִין, נמצאת אטרקציה קטנה ומיוחדת. זהו חור מנעול שמותר להציץ בו. הוא קבוע בדלת נעולה, שבה יש פתח הצצה קטן. דרך החור הזה תוכלו לראות מראה מיוחד, של שדרת עצים ארוכה המובילה למרכז שבו ניצבת לה כיפת הוותיקן, בזיליקת סן פטרוס.

מראה הפרספקטיבה הקסום, שיש לו קומפוזיציה מרתקת שכל צלם היה שמח להציג בתצלום שלו, נוצר לפני שנים רבות והתגלה במקרה.

תהנו!

הצצה אל עבר חור המנעול:
https://www.youtube.com/watch?v=ErXrrWz9k8Y


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.