» «
גן השעשועים משולש ברמודה
משולש ברמודה, גן השעשועים
#על גן השעשועים הנושאי בנורברו בקופנהגן

גן השעשועים "משולש ברמודה" שבשכונת נורברו (Nørrebroparken - Playground) הוא מרחב משחק מדהים לילדים. יש ב"משולש ברמודה" מטוס שנראה כאילו התרסק אל קרקע הגן ולצידו שלל שעשועים, משחקים ומתקנים לדיווש ומשחק.

זהו פרויקט ציורי של חברת העיצוב הדנית המבריקה מונסטרום (Monstrum), המתמחה בגני שעשועים ציוריים ויצירתיים ברחבי דנמרק והעולם. החברה מעסיקה מהנדסי משחק מבריקים ויצירתיים במיוחד והיא חלק ממגמה של השקעה מתמדת שעושים בילדים בסקנדינביה.

מקום שווה לבילוי עם ילדים צעירים בביקור בעיר.
גני המלך  בקופנהגן
גני המלך
#על הגן הציבורי העתיק בעיר

גני המלך (Kongens Have) הם גנים יפים הממוקמים ליד ארמון רוזנברג. לכן הם נקראים גם גני טירת רוזנבורג. זהו הגן הציבורי העתיק בעיר, המהווה גם אתר מומלץ לפיקניקים.

גני המלך, או בשם אחר שלהם גן המלך, נמצאים באזור הגנים של קופנהגן (Oster Voldgade). בסמוך לגן המלך נמצא הגן הבוטני של קופנהגן, בו מצויים אלפי צמחים מרחבי העולם וחממה עם צמחייה טרופית, ליד אגם משופע בצמחים ועופות מים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BNUfJo2d2UI


ביקור במקום:

https://youtu.be/OYLfbnPFalA


בלוגרים:

https://youtu.be/ADnD0Bfc8-o


ותרגולים:

https://youtu.be/edQJrFfHnqE
גינת ואלדשטיין
גינת ואלדשטיין
#על הגינה הקסומה של פראג

גינת ואלדשטיין (Wallenstein Garden) היא חלק מארמון ואלדשטיין, ארמון הסנאט הצ'כי של ימינו ובעבר ארמון אצילים מפואר. הגינה הזו היא מזכרת בארוקית יפהפייה ומהגנים הנעימים והיפים של פראג.

כשאתם נכנסים לגן כדאי לפנות שמאלה, אל "הסאלא-טרנה" (Sale Terrene), שימו לב לשורת הפסלים שמתארת דמויות ואירועים מהמיתולוגיה היוונית. האציל שבנה את הטירה, המצביא אלברכט ואלדשטיין, נהג לאסוף אותם באתרים שכבש במלחמותיו ולהביאם לפראג. כשיצר את הארמון והגנים, קיבלו הפסלים היווניים העתיקים את מקומם הראוי והיו לסמל של הגן הזה.

לאחר שדרת הפסלים תגיעו ל"סאלא-טרנה", אזור האדריכלות הבארוקית של הגינה. אם תביטו למעלה, תראו על התקרה הארוכה פרסקה של הר אולימפוס, הוא "הר האלים" של המיתולוגיה היוונית. שימו לב לעבודה המדוקדקת והיפה של הציירים כאן ונסו לשער כמה עשיר צריך היה אותו ואלדשטיין להיות כדי שאמנים ברמה כזו יציירו לו בגינה.

שמאלה משם נפנה ונראה את "הקיר המיסתורי" או "קיר הנטיפים". הנטיפים המלאכותיים שכאן נעשו ביד אמן. מבט בוחן יגלה בהם דמויות של שדים, מפלצות, נחשים וכדומה. האגדה מספרת שאיפה שהוא בקיר הזה בנה לו ואלדשטיין כפתור כניסה אל מבוך מנהרות סודי שמוביל אל מקומות מסתור, נסתרים ואפלוליים במיוחד. ככה זה כשאתה איש רב כוח באירופה הקדומה. צריך לחשוב על הגנה מספקת ליום סגריר.

אם נחזור למרכז ונמשיך לצד השני של הגינה, נגיע אל המזרקה ובריכת הדגים היפה שמתחתיה. חלק מהקסם כאן הם בעלי הכנף, בעיקר טווסים וברבורים, שמתהלכים בחופשיות בין המבקרים שבגן. הנהלת הפרלמנט הצ'כי מקפידה לטפח ולהאכיל אותם, משל היו עובדי מדינה שמועסקים כאן באירוח המבקרים.


#תולדות הארמון
ארמון ואלדשטיין, שכיום משמש את הסנאט הצ'כי, נבנה בשנת 1623 על ידי אלברכט ואצלב ואלדשטיין. אותו ואלדשטיין, מהאצילים העשירים והחזקים בפוליטיקה של פראג במאה ה-17, בנה את הטירה המפוארת, בעת שהיה בשיא הקריירה שלו. הוא היה אז הגנרל הראשי של האימפריה הרומית הקדושה, לאחר סדרה של מלחמות מוצלחות שהפכו אותו לרב-כוח והשפעה בפראג ובאימפריה, אחד האצילים החזקים בסביבה.

במהלך מלחמת 30 השנים, החליט ואלדשטיין להקים טירה שתהיה מפוארת ומרשימה אף יותר מטירת פראג. הוא חלם על בניין מפואר שייתן ביטוי ברור למעמדו הרם ולידו גנים מפוארים ומיוחדים לא פחות. להקמת הארמון וגניו גויסו אדריכלים, בנאים, אמנים וגננים מכל קצוות אירופה. בעבודה של 14 שנים הם בנו את אחד מהארמונות המרשימים בצ'כיה. לא פחות מהארמון בלטו הגנים המרשימים שלו, שבהם אתם עומדים עכשיו.


#טיפים
גינת ואלדשטיין פתוחה בחודשים אפריל-אוקטובר, 10:00-16:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kD5hm0xxSMM
אמסטרדם
חיטהורן
#על ונציה של הולנד, שאיו בה דרכים
חיטהורן (Giethoorn) היא עיירה הולנדית קטנה ושלווה השוכנת בחלק הצפון-מערבי של מחוז אווריסל (Overijssel). חיטהורן מכונה גם "ונציה של הולנד". הסיבה לכך היא שפינת החמד הזו בנויה, רובה ככולה, על תעלות מים ומעליהן גשרים נחמדים.

בחיטהורן תוכלו לחוש את אווירת הכפר, לטייל בין שלוליות ובהן חבצלות, לנוח ולהתרענן בבית קפה או מסעדה ועוד. כדאי מאוד להגיע ליום בעיירה חיטהורן, לבלות את היום בין התעלות, לחזות בבתים המקסימים השוכנים על גדות המים ולספוג מעט מן השלווה שעוטפת את המקום הזה.

אם תוכלו, שכרו סירה לנהיגה עצמית ושוטו בתעלות. השייט קל והמהירות איטית, מה גם שעומקם של המים הוא בסה"כ מטר אחד. כיף אמיתי ושלווה על פני המים.

הביקור בעיירה חיטהורן כדאי מאוד אם אתם זוג, או משפחה עם ילדים. ההנאה מובטחת לכולם.


#טיפים
אם אתם יכולים, עדיף להגיע לחיטהורן בשעות הצהריים ואחרי הצהריים. בבוקר המקום הומה והשיט בתעלות הוא קשה ופחות נעים.

אל תיכנסו לחיטהורן בחלק הראשון שלה. המשיכו קדימה עוד 2-3 קילומטרים (או לפי ה-GPS) ופנו לחנייה שמאחרי הסופרמרקט. שני צעדים משם מרכז העניינים.

קחו סירה לשעה בלבד. יש בעלי סירות שמציעים שעתיים ויותר. מניסיון, זה ארוך, מייגע ומיותר וכמובן גם יקר יותר. שעה של שיט בסירה שאתם נוהגים היא זמן מצוין.


הנה חיטהורן, ונציה של הולנד:

https://youtu.be/FIYQLKBu9rQ

גנים

הגן הבוטני של ברלין
הגן הבוטאני של ברלין
#על הגנים הירוקים של ברלין

הגן הבוטני של ברלין גדול מימדים, ירוק ומלא צבע. הוא מגיע עד 430 דונם, ויש בו כ-22,000 צמחים שונים. הוא נחשב לאחד מהגנים הגדולים והידועים ביותר בעולם. המדשאות והמרחבים, ערוגות הפרחים הצבעוניות, מפלי המים והצמחים המקיפים אותם - כל אלו יגרמו לכם להבין בדיוק מדוע הוא נחשב לאחד מהגנים המובילים בעולם.

תמצאו כאן מגוון של כ-22,000 צמחים שונים - החל מעשבים קטנים ועד במבוקים ענקיים. הגן מחולק לפי אזורים ובהליכה בשביליו ניתן לעבור מאזור המזרח הרחוק לאירופה ואל המזרח התיכון.

בחלקים הפתוחים של הגן תוכלו לראות גן ורדים ענקי מלא במגוון זנים: החל מ"שושנים" גדולות בצבעי בורדו ועד ורדים קטנים במגוון צבעים. גם עצים נמצאים כאן בשפע, ביניהם עצי מחט.


#מה ניתן לראות בגן הבוטני

בגן הבוטני תוכלו לראות כמה חממות המכילות צמחיה טרופית, בה תראו סחלבים ושרכים שמטפסים על סלעים, עצי בננה, עצים עם פירות כבדים ומגוון צמחים מעניינים וטרופיים. באחת מהחממות, זו הנחשבת לאחת מחממות הגדולות בעולם, תראו בית זכוכית גדול.

בסמוך לחממת היער הטרופי תוכלו לראות ולבקר בביתן היבש ביותר (בניגוד לחממה הלחה) - בית הקקטוסים. שם תוכלו לראות מינים שונים של קקטוסים הגדלים במדבריות שונות ברחבי העולם כמו אמריקה ואוסטרליה. הצורות, הצבעים והאורכים מעניינים ושווה ללכת לראות אותם.

בסמוך לגן הבוטני נשתל גן ענק למישוש והרחה המיועד למוגבלי ראייה. עוד בתוך המתחם מוזיאון בוטני המתמחה במבנים המורפולוגיים של צמחים וזרעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FVkoEbR-TOA
גן הארמון בשטוטגרט
גן הארמון
#על הגן של הארמון החדש של שטוטגרט

גן הארמון (Schlossgarten) הוא אחד הפארקים הגדולים בשטוטגרט. יש בו מעיין נובע, מזרקות, פסלים ואגמים קטנים, עם ברבורים וברווזים המשייטים במים.

בגן נמצא גם התיאטרון של שטוטגרט (Theaterhaus Stuttgart), בו מועלים ערב ערב מופעי תיטארון, מוסיקה ובלט. התאטרון הזה נחשב מהגדולים בעולם והוא משלב בהצלחה רבה באותו מוסד, את שלושת אמנויות הבמה הללו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/X4kLFzQDbuQ


הפגנה בגן:

https://youtu.be/lBuRkBVdF8o
הגנים הבוטניים של ברוקלין
הגנים הבוטניים של ברוקלין
#על הגנים הירוקים של ברוקלין

חיפשתם ריאה ירוקה בתוך מנהטן האורבנית? נסו את הגן הבוטני בברוקלין. הגן הוקם בשנת 1910 ושיפוציו המשיכו בשנת 2005. הוא משתרע על פני שטח עצום של 210 דונם ותמצאו בו גנים מסוגים שונים:

גן הוורדים שכאן מציג 1200 זנים של ורדים ו-5000 שיחי ורדים. הוא תוכנן בין היתר על ידי מונטגיו פרי, שהיה הבוטנאי של הגנים הבוטניים.

גן עצי הדובדבן ובו למעלה מ-200 עצי דובדבן מ-42 זנים שונים. העצים נשתלו כאן אחרי מלחמת העולם הראשונה וממש כמו ביפאן, בכל שנה מתקיים בגן פסטיבל "סאקורה מטסוקי" בעת פריחתם של העצי הדובדבן.

הגן היפני שנפתח בשנת 1915 ותוכנן על ידי אדריכל הנוף טאיקאו שיוטה. כאן תוכלו לראות מקדש שינטו קטן, של הדת הקדומה של יפאן, אגם קרפיונים, בית תה, מפל ואי קטן.

הגן השייקספירי הוא הגן הרביעי שכאן. זהו גן אנגלי המציג 80 זני צמחים ופרחים, המוזכרים בטקסטים של ויליאם שייקספיר.

גן הריחות הוא הגן החמישי והוא מוקדש כולו לעיוורים. בגן תמצאו שילוט ברייל המציג מידע על הצמחים השונים והמבקרים מונחים לגעת ולמשש את העלים השונים. תמצאו כאן ארבעה סוגים של צמחים: כאלה שמיועדים שיגעו בהם, צמחים עם עלים ריחניים, צמחים עם פרחים ריחניים וצמחי תבלין. הגן נגיש ומותאם לנכים והצמחים הם בגובה מתאים עבורם. מזרקה עם מים נקיים תאפשר את שטיפת הידיים לאחר שנגעתם בצמחים.

תיהנו!
גני קוקנהוף
גני קוקנהוף - רק באביב!
#על גינת הפרחים הגדולה בתבל

גני קוקנהוף שבהולנד הם גינת הפרחים הגדולה ביותר בעולם. בגודל של 320 אלף מטרים רבועים נמצא כאן גן הפרחים הכי גדול בעולם ומהיפים ביותר שיש.

אבל גני קוקנהוף פתוחים לביקורים רק 8 שבועות בשנה, בעונת האביב. הם נמצאים בסמוך לעיר ההולנדית ליס ובמרחק של כחצי שעה נסיעה מאמסטרדם.

בגינת קוקנהוף נשתלים בכל שנה מעל 7 מיליון פקעות של פרחים! - כמובן שמלכי הגנים הם הטוליפים, פרחי הצבעונים היפים להפליא, שנמצאים כאן בשלל זנים.


#טיפים
הזמן להגיע לכאן הוא בין אמצע מרץ לאמצע מאי.


#לא העונה? - הציצו לגנים בשיא פריחתם

https://youtu.be/jgdtoEfQfZA


פארק ההשכלה
פארק ההשכלה
#על הפארק הסביבתי של תל אביב


בין אזור ההייטק, משכנם של ענקים כמו גוגל, פייפל וצ'ק פוינט לבין שכונת ביצרון השקטה, ממש בסמוך לדרך השלום, משתרע פארק ההשכלה (Haskalah park) - מקום אקולוגי, חכם ואוהב לסביבה ולבני אדם.

הפארק הוא חדש יחסית והוקם במטרה ליצור נקודה של טבע ממשי בתל אביב. חוץ מגן נעים למבקריו האנושיים, יש כאן את כל מה שצריך בכדי למשוך אל הגן בעלי חיים, ציפורים, זוחלים וחרקים. מבנה הפארק נועד לאפשר להם לקנן בפרגולות המסורגות שנבנו במיוחד, לשתות מים, לתפוס שמש בפינות ההתחרדנות ולמצוא מחסה בין הצומח המגוון שבגן. המתכננים, בראשות האדריכל רם אייזנברג, יצרו כאן מגוון אמצעי ביוטופ שנועדו למשוך ציפורי שיר ופרפרים. מה שמזכיר שבפארק גם הוצבו לא מעט שלטים, שמסבירים למבקרים על החי והצומח כאן. אולי משום כך הפארק זכה בפרס רוקח, מהחשובים בתחום.

גן ההשכלה הוקם סביב העצים שנותרו מהחורשה המוזנחת שהייתה כאן בעבר, תוך שילוב בין צמחיה חדשה לבין עצי האורן הנטויים שהיו כאן מתמיד, תוצאת הרוחות העזות שנשבו כאן במשך שנים רבות ממערב, מכיוון ואדי מוסררה, ואדי איילון של היום.

האדריכלים אף הוסיפו ועיצבו לפארק פנסים נטויים, בהתאם לעצים שבו. ואגב, גם המנורות שפועלות בתוכם הן סביבתיות. מדובר בנורות הצוברות חשמל סולארי מאור השמש ביום ומאירות את הפארק בערב.

גם נושא שמו של הרחוב, שדרות ההשכלה, שולב כאן. פינות הישיבה בפארק מוקמו לרוב מתחת לעצים ועל כל שולחן מוטבעים קטעי ספרות מתקופת ההשכלה או מסיפורי ילדים. אפילו המקלט שבפארק נצבע והפך לחלק מכיתה פתוחה. נתלו עליו תמונות ומידע כתוב על גדולי תקופת ההשכלה בספרות והוא מאפשר למורים מבתי הספר הסמוכים לצאת עם התלמידים לשיעור בטבע.

יש בפארק גם גינת כלבים רחבה, בסמוך למתקני משחק למגוון גילאים, כולל מתקן למשחק הפּטאנק (כדורת צרפתית), מתקני שעשועים לילדים, נדנדות חבלים, ערסלים וכורסאות משחק - רק עזבו את הטלפון ושחקו איתם...


#על תקופת ההשכלה
הפארק מתייחס בכבוד לאנשי תקופת ההשכלה העברית, שהיו סופרים ואנשי רוח יהודיים, כולל גינצבורג, צוויפל ובן זאב. למעשה, כל שכונת ביצרון מנציחה אותם בשמות רחובותיה וכך גם השדרה שבה נמצא 'פארק ההשכלה'.

תקופת ההשכלה היהודית, שהתפתחה במאה ה- 18, בהשפעת רעיונות של תנועת ההשכלה האירופית, הדגישה את המרכזיות של השכל ושל התבונה האנושית בכל שטחי החיים של האדם. התנועה חתרה לחופש מחשבה, חופש דת ואמונה ולשחרור מסמכויות דתיות וממסורות כובלות.

ממש כמו תנועת ההשכלה הכללית, העמידה גם התנועה היהודית את האדם היחיד במרכז ואת טובתו וחירותו של הפרט. היא ראתה ברצונו של הפרט את מה שצריך לקבוע את דרך חייו ולא דרישות הכלל או החברה. בכך ינקה מההומניזם, שהעמיד במרכז את האדם וראה בו את מי שניחן בשכל ובתבונה, ולפיכך הוא בעל זכות בחירה חופשית, שקסמה ליהודים רבים.

בתקופת ההשכלה נפתחה ההשכלה היהודית לסביבתה ואימצה רעיונות שונים ואורחות חיים של החברה הלא-יהודית שמסביבה, ברצון להשתלב בה, לא כעם אלא כפרטים איכותיים ותורמים ביכולותיהם האישיות.


#שכונת ביצרון
שכונת ביצרון היא שכונה שבה מגוון של בתים קטנים, צמודי קרקע, שרבים מהם הורחבו והפכו לדירות מפנקות ונעימות מראה. השכונה שהיא ברובה דו-קומתית, היא מהיחידות בתל אביב שמאפשרות לחיות במעין "קיבוץ בעיר" ומחירי הדירות בה בהתאם. חיים בה תושבים ותיקים, לצד אמנים רבים, עיתונאים ואנשי הייטק שבאו לכאן בשנים האחרונות.

לפני הקמת שכונת בצרון היו כאן פרדסי הדרים גדולים. השכונה נבנתה בתקופת העלייה שלאחר מלחמת העולם השנייה, בכדי להרחיב את ההיצע לעובדי העירייה של אותם ימים. כאן, אגב, גדל באותה תקופה שלמה ארצי הילד, שאביו היה מעובדי העיריה הבכירים.

כיום, יפה לצעוד בין ה"רכבות" שבצד המזרחי של רחוב ביצרון, או בסמטאות הצרות שבצד הקרוב לפארק. סימטאות אלה הן בעצם רחובות הולנדיים קטנים המכונים כאן "שבילים".

שווה לצפות כאן בגינות הקטנות שליד כל דירה ובגגות שעליהם יושבים בערב התושבים, כדי ליהנות מערב בכפר... העירוני, כן?
פארק אדית וולפסון
#על הפארק הגבוה של תל אביב

בדרום מזרח תל אביב, בין דרך השלום, כביש הטייסים ורחוב לה גוארדיה, נמצא פארק יפה להדהים, שמזכיר פארקים באירופה. שטחו כ-100 דונם והוא מתנשא מעל סביבתו, מאפשר נוף של תל אביב, ממנו ועד הים.

פארק אדית וולפסון, או פשוט פארק וולפסון, קרוי על שם רעייתו של איש העסקים והפילנטרופ היהודי-בריטי אייזיק וולפסון, שניהם תורמים שבזכותם הוקם הפארק.

זקני הסביבה מספרים שעל גבעת הכורכר שעליה הוא הוקם, גידלו פעם אבטיחים והיא נקראה אז "גבעת בטיח". ממה שהיה כאן אז נותרו עצי שקמה עתיקים ששולבו בצמחיית הפארק החדשה.

בגובה של 57 מטרים מעל פני הים, הפארק הזה הוא באופן רשמי המקום הגבוה ביותר בתל אביב.

הפארק, שנחנך ב-1976 ותוכנן על ידי אדריכלי הנוף יוסף סגל, צבי דקל וא. מילר, כולל דשאים רבים, מגוון עצים וצמחיה, שבילי הליכה וריצה, מגרשי משחקים ושטחי פיקניק. בפארק יש גם אגם מים לא גדול ויפה להפליא. כוונת המתכננים הייתה ליצור בגן מקום מפלט שקט ורגוע, למרות התנועה הסואנת סביבו. הם השיגו זאת על ידי יצירת קפלים בקרקע ומובלעות של שקט, שאינן חשופות לכבישים הסואנים שמסביב.

בראש הגבעה שבמרכז הפארק ניצב פסל סביבתי גדול בשם "כיכר לבנה", או בשפת התל אביבים "עיר לבנה". הפסל הוא יצירתו של האמן דני קרוון, שהקדיש אותו למקימי העיר תל אביב ולאביו, אברהם קרוון, שהיה במשך שנים רבות הגנן הראשי של תל אביב.

הפסל הסביבתי עשוי מבטון לבן ומשלב עצמים גדולים כמו מגדל, מספר מבנים גאומטריים, מעט צמחייה ועץ זית אחד, שניצב במרכזו של אחד ממבני ה"עיר הלבנה".


קבלו הצצה קצרה מעל הפארק:

https://youtu.be/0Nsrr840wMA
גני קיו
#על הגנים
הגנים המלכותיים הבוטניים בקיו הוקמו בשנת 1759 כגנים פרטיים של הלורד צ'פל והם ממוקמים על גדות נהר התמזה, בין ריצ'מונד לקיו. במהלך השנים שלאחר מכן הם הורחבו עוד ובשנת 1840הם הפכו לגנים המלכותיים. הגנים משתרעים על פני 1,210 דונם והם מהווים מוסד מחקרי וחינוכי חשוב בתחום הבוטניקה.

בשטחי הגנים תוכלו לראות גם את 4 חממות הזכוכית הגדולות בעולם, מגוון של פסלים, ארמונות, מקדשים, פגודות, גלריות אמנות, בתי זכוכית וביתנים. יש כאן את אוסף הצמחייה הגדול בעולם, הממוקם בשטחי הגן. ניתן למצוא כאן ספרייה ובה מעל 750,000 כרכים ואוסף של מעל 175,000 איורים.

בגנים יש צוות של כ-800 איש, מתוכם 650 חוקרים. ניתן למצוא כאן את בניין הדקלים המפורסם, שנבנה בידי הארכיטקט הוויקטוריאני דסימוס ברטון. בגנים יש גם את בנק הזרעים הגדול בעולם.

במהלך שנת 2010 ביקרו בגנים מעל מיליון מבקרים.


#ארמון קיו
חובבי הארכיטקטורה מבינינו, יכולים להסתכל על ארמון קיו שנבנה במאה ה-17 ושימש את הממלכה. זה היה בית אחוזה שהוקם ליד ארמון קיו המקורי. המבנה הוקם לראשונה בשנת 1663 וכונה "הבית ההולנדי".

בשנת 1781 רכש אותו המלך ג'ורג' השלישי למטרת מגורים אך בשל פרישתו של המלך החליט הפרלמנט הבריטי שלא להקים את הארמון ואישתו נשארה להתגורר ב"בית ההולנדי" עד מותה בשנת 1818.

בשנת 1837, עת הומלכה המלכה ויקטוריה, היא העניקה את גני הארמון שבהם אתם עומדים ברגעים אלו, לציבור הבריטי. את "הבית ההולנדי" היא שמרה כבית הקיץ שלה.

בין השנים 1996-2006 בוצעו במקום עבודות שחזור ושיקום.


מבט מקרוב על הגנים:

https://www.youtube.com/watch?v=kq5z_HMmSnc
פארק ריצ'מונד
# על פארק השטח של לונדון
פארק ריצ'מונד הוא הגדול מבין הפארקים המלכותיים של לונדון. בנוסף לזה, הוא נותן תחרות רצינית לפארקים האחרים בלונדון, בעיקר בגלל שהוא נותן תחושה של טיול שטח, יותר מאשר שיטוט בפארק מעוצב ומתוכנן היטב.

שטחו של הפארק הוא 9.5 קמ"ר והוא מתויג כשמורת טבע רשמית - הצמחייה המגוונת כוללת מאות סוגי עצים, פרחים, פטריות ושיחים, ובעלי החיים שמסתובבים כאן, ביניהם צבאים, סנאים, שועלים ואיילים, כולם ייחודיים לאזור הזה. מראה מדהים הוא לראות דו-קרב בין צבאים אדומים הנוגחים קרניים ונלחמים על הנקבות בתקופת הסתיו. גם את הציפורים לא תוכלו לפספס, בזכות הקולות הנעימים שהם יוסיפו לפסטורליות (במיוחד בולט ביניהם הנקר).

הפארק הוקם במקור עבור המלך צ'ארלס ה-1, שנהג להגיע לכאן בשביל לצוד. בעבר הוקף הפארק בחומה שאורכה היה 16 קילומטרים. חלקים ממנה תוכלו לראות מסביב לפארק עד היום.

הבריטים המקומיים מוצאים לעצמם ברחבי הפארק פעילויות שונות: דיג, משחקי רוגבי, שיט בסירות או דיווש באופניים ברחבי הפארק.


#קולנוע בפארק

סרט מיוחד שצולם בפארק ריצ'מונד מצליח לשקף את ההיסטוריה הדרמטית שהתרחשה כאן. הדרמה ההיסטורית הקלסית "אן של אלף הימים" (Anne of The Thousand Days) שיצאה בשנת 1969 נותנת הצצה לפארק ריצ'מונד של המאה ה-16.

הסרט מספר על סיפור חיבתו של המלך הנרי השמיני ונישואין הקצרים לאן בוליין. בשל העובדה שהסרט מתאר במדויק את המאורעות שאכן התרחשו, היה זה רק טבעי לצלם אותו בפארק ריצ'מונד. הפארק היה אחד מפארקי הציד האהובים על המלך, שהתגורר בסמוך. הוא ורעייתו, אן בוליין בילו את ירח הדבש שלהם לא רחוק משם, בהמפטון קורט.

המלך הנרי, שגולם בסרט על ידי ריצ'רד ברטון, היה אובססיבי ליורש עצר ממין זכר. אבל אשתו, אן בוליין, לא הצליחה ללדת בן ולכן היא נשארה מלכה פחות מ-3 שנים, לפני שהוצאה להורג, בכדי לפנות מקום לאישה אחרת למלך. אן בוליין גולמה בסרט בידי השחקנית ז'נבייב בויולד.

הסרט זכה בארבעה פרסי גלובוס הזהב ובאוסקר אחד.


#צבאים בפארק ריצ'מונד
צבאים שיחקו תפקיד מרכזי בהיסטוריה של הפארק והם חלק בלתי נפרד מהנוף כאן. בית הגידול המיוחד שלהם תלוי במרעה ובעצי הפארק.

עונת הרבייה שלהם היא במהלך הסתיו. אז מתחרים הזכרים על הנקבות, כשהזכרים הגדולים שואגים, נובחים ומתנגשים ביניהם, בניסיון להלחם בזכרים יריבים ולמשוך אליהם את הנקבות. הצעירים שלא מזמן נולדו מוסתרים על ידי האמהות, מכיוון שהם פגיעים מאוד בשלב זה של חייהם והאמהות, יגנו בלהט על הצעירים.

צבאים הם חיות בר, מה שאומר שחשוב לשמור על מרחק של לפחות 50 מטרים מהם ולא לעמוד בין שניים, במיוחד בתקופה הסוערת הזו, של הסתיו. כמו כן חשוב לדעת שאין לגעת, להאכיל או לצלם את הצבי מטווח קרוב.


מבט מקרוב על הפארק:

https://www.youtube.com/watch?v=QaxcdwxcEaI
גן צ'ארלס קלור
#על הגן של צילומי הזוגות בתל אביב

פארק צ'רלס קלור הוא פארק שממוקם בדרום מערב תל-אביב, בין הדולפינריום ובין בתיה הצפוניים של יפו. אין כמו הפארק הזה, בתל אביב, שמהווה תפאורה מושלמת לזוגות שבאים להצטלם כאן, בערב חתונתם, על רקע השקיעה הרומנטית של הים התיכון.

הפארק נמצא ליד הים התיכון, אבל אין לו חוף של ממש משלו. הוא מכיל מדשאות נרחבות ושבילים ארוכים לאנשים ולרוכבי אופניים, טיילת נעימה, מתקני כושר ומשחקים לילדים ופסלים שונים. את עיצוב הפארק, אגב, אנו חייבים למשורר הנודע ע. הלל, שהיה אדריכל נוף, ובתחילת שנות השבעים נבחר לתכנן את הפארק ולעצב אותו.

על הדשא כאן מעבירים התל אביבים את הזמן. יש מי שסתם נשכבים ונרגעים מיום עמל מעייף. אחרים עושים פיקניק, מנפנפים מעל מנגל או מתרגלים יוגה, רצים ג'וגינג או מתעמלים. משחקי כדור וקריאת ספרים - הכל הולך פה ויש מקום לכולם.

בסוף שנות ה-90 חובר הפארק ליפו והשלים את הטיילת, שהיום נמתחת לאורך כל החוף של תל אביב, מצפון העיר ועד לשכונת עג'מי שביפו.

בדרום הפארק אפשר לראות את מוזיאון בית גידי שהוא שילוב אדריכלי יפה בין חורבה עתיקה, עם שחזור בדמות חלק מודרני עליון, שעשוי זכוכית ומתכת. המוזיאון מתעד את המאורעות בכפר הערבי מנשייה, שהיה כאן עד לקום המדינה.

הפארק קרוי על שמו של נדבן בשם צ'רלס קלור, שממנו גייסו תרומה שנועדה להקמת הפארק.


#למה לפארק צ'ארלס קלור אין חוף?

ודאי שמתם לב שלפארק אין את החוף שיש מצפון לו. יש לכך סיבה היסטורית מעניינת, שמתחילה עוד לפני מלחמת העצמאות ומסתיימת בה.

במקום שבו עומד היום הפארק, עמדה במאה ה-19 שכונה יהודית בשם יפה נוף. בסמוך לה שכנה שכונת מנשייה, שכונה ערבית שהייתה מעין פרבר צפוני של יפו. עוד לפני מלחמת העצמאות פעלו מתוך שכונת מנשייה צלפים ערביים שירו ביהודים שבשכונות היהודיות של תל אביב.

משהחלה המלחמה, מנשייה נפגעה קשות, אבל במקביל לקרבות הנמשכים באיזור, שוכנו בה עולים חדשים רבים. מנשייה הפכה די מהר לשכונת עוני צפופה ובעלת תשתית חצי הרוסה.

לאחר תום המלחמה החלו מחלוקות בין פרנסי העיר, לגבי שכונת מנשייה. היו שטענו שיש להרוס אותה ולבנות במקומה שכונה מודרנית, בעוד אחרים דגלו בשיקומה. לבסוף, בשנת 1963, הוחלט על פינוי והריסת בתי השכונה. לקראת סוף העשור, השלימו את פינוי תושביה וקבלנים של העירייה החלו בהריסת בתי השכונה.

אבל הקבלנים שהרסו את בתי השכונה לא פינו ממנה את פסולת הבנייה העצומה שהצטברה שם. במקום זה, הם הזיזו את השברים למקום הכי קרוב שהיה פנוי - אל תוך מי הים. כשהסתבר לפרנסי העיר שבים ועל החוף הצטברו כמויות עצומות של פסולת בניין, נדרשה העירייה לנקות את החוף והמים. אבל אז הוחלט לכסות את ההריסות בעפר, פתרון זול בהרבה, ולשתול עליהם דשא. כך נולד הפארק שאתם רואים מולכם, פארק מעל ההריסות ומעל השטח שיובש מהים, על ידי פסולת הבניין שמילאה אותו.

זו הסיבה שרק בחלקו הדרומי של הפארק, יש רצועת חוף קצרה וצרה במיוחד, שבה ניתן לרחוץ בים.


הנה מבט מקרוב לגן:

https://youtu.be/a7eZDN7y5n8
גן מאיר
#על הגן התל אביבי האהוב מכולם

בין הרחובות המלך ג'ורג' וטשרניחובסקי שבמרכז תל אביב שוכן לו גן שליו ומקסים בשם גן מאיר. הגן הוא פינה של שקט בהמולת העיר. תראו בו אימהות ומטפלות עם פעוטות, קשישים נחים בשמש, כלבים ובעליהם מגיעים לגינת הכלבים, זוגות בהפוגה ואנשים היושבים לקרוא בו ספר. העצים הגדולים שבמרחביו מספקים שפע של צל ליושבים על ספסלי העץ, ליד פינות הפיקניק ושולחנות הפינג-פונג. במרכזו בריכת נוי גדולה, מוקפת צמחייה ירוקה ומעוטרת בשושנות מים מרהיבות.

גן מאיר נקרא על שם מאיר דיזינגוף, ראש העירייה הראשון של תל אביב. הוא נמצא על שטח שתרמה משפחת שלוש לשם כך. את הגן תכננה העירייה להקים לכבוד יום הולדתו ה-70 של דיזינגוף, אבל הקמתו לא הייתה פשוטה והיא התעכבה כל כך עד שזמן קצר לפני שנפטר, תבע דיזנגוף בזעם שלא לקשור את שמו עם הגן הזה. לבסוף, יותר מעשור אחר כך ושנים אחרי מותו של האיש, נחנך הגן בשנת 1944.

ב-2004 נוצרה מסורת בגן מאיר, של משחקי ילדות שכונתיים בלילות. המשתתפים, בוגרים מגילאי 20 ומעלה, משחקים בו במשחקים של ילדותם, כמו קלאס, מחניים, מחבואים ודג מלוח.


#על פרשיית הרצח בגן מאיר של שנות ה-40
היום קשה לזהות את הגן השליו שבו משחקים פעוטות ויושבים זוגות מאוהבים, עם זירת פשע אלימה, אבל בשנת 1949 התרחשה כאן פרשה שהסעירה את תושבי העיר וידועה בשם הרצח בגן מאיר. הפרשה שהייתה הפשע הראשון מסוג זה בתל אביב הקטנה, הטילה צל גדול על הגן היפה והתמים.

זו הייתה פרשיית אונס ורצח שהחרידה את תל אביב הצעירה. היא נולדה בקיץ 1946, כששני צעירים, דניאל פקטורי ונעמי שטיין, נפגשו בגן מאיר. השניים גילו כמה שבועות לפני כן, שהם אחים למחצה.

לפתע ניגש אל השניים סוטה מין בשם דוד יעקובוביץ'. הוא היכה את דניאל פקטורי במקל על ראשו ואנס את נעמי, כמו שבדיעבד הסתבר שעשה לא פעם בעבר. דניאל הגוסס הצליח להגיע לבית אמו הסמוך ושם התמוטט. כל הלילה הוא גסס בבית החולים ולמחרת הוא מת.

המדהים הוא שיעקובוביץ', יווני נוצרי מקפריסין, ששמו כריסטוס ניקולאידס והוא רק התחזה ליהודי, היה מאלו שדיווחו למשטרה על ה"צעירה שנאנסה ונמצאה בגן". משהתברר שהוא שיקר לגבי זהותו, הוא נחשד, ולבסוף זוהה על ידי נעמי. במשפט, שהסעיר את היישוב כולו, הורשע יעקובוביץ' ברצח ואונס ונידון למוות. זו הייתה הפעם הראשונה ששופט ישראלי גזר עונש כזה.

הפרשה עוררה הדים גם בחו"ל, שכן הרוצח הגיע לארץ במסגרת שירותו בצבא הבריטי והתחזה ליהודי. נמצא אפילו מתנדב בריטי שביקש לשמש כתליינו.

אלא שגזר הדין לא הוצא אל הפועל. בית המשפט העליון קבע שמכיוון שיעקובוביץ' הרג את פקטורי, כדי למנוע מהאחרון להפריע לו בביצוע פשע האונס, הוא לא רצח אותו אלא הרגו. וכך, נגזר דינו ל-15 שנות מאסר בלבד. יעקובוביץ' שוחרר מהכלא כעבור עשר שנים בלבד.

בשל האונס והרצח בגן מאיר נפגע המוניטין של הגן קשות. במשך שנים פחדו תושבי תל אביב לעבור בגן בלילות ומה שהיה פינה של אושר הפך לצל מאיים של אימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/d5vMQPqvZbI
פארק הבַּזִילִיקָה
#על הפארק המטופח שבין הבזיליקות

פארק הבַּזִילִיקָה (Parco delle Basiliche) הממוקם במרכז העיר הוא פארק מטופח ונעים, בדרום-מרכז מילאנו. הוא נמצא בין בזיליקת סן לורנצו לבין בזיליקת סן אסטורג'יו.

לכאן הגיעה בעבר תעלת המים שהביאה מים לעיר העתיקה. בין הצמחייה השופעת שבפארק הרחב ניצבות מזרקות אקולוגיות ויש 3 מגרשי משחקים לילדים, שולחנות לפיקניק וגינת כלבים.

תושבי מילאנו מאד אוהבים את הפארק, בין השאר בזכות מיקומו, הסמוך לאיזורי הבילוי והמסחר שבעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Fvbi6iGOV5M
פארק גוּלְבֵּנְקִיאַן
#על הפארק הטבעי אך מעוצב של ליסבון

פארק גוּלְבֵּנְקִיאַן (Gulbenkian Park) הוא מהפארקים האהובים בליסבון. זהו פארק ירוק ועשיר בצמחיה טבעית, ששטחו 7.5 דונם. יש בו שני אגמים נהדרים, המשמשים בתי גידול לעופות מים שונים.

הטיול בשביליו הנעימים של הפארק הוא הנאה שלווה ורוגעת. בדרככם, תצעדו בין האקליפטוסים, האירוסים ועצי הצפצפה, תחצו גשרים קטנים מעל פלגי מים ותשבו על ספסלי הישיבה שלאורך השבילים או סתם על הדשא, כשאתם נרגעים לצלילי פכפוך המים הזורמים.

הפארק, שהוקם בשנת 1969, הוא חלק מהמרכז התרבותי גולבנקיאן, שנכללים בו גם מוזיאון, אמפיתיאטרון ועוד. אוהבי אמנות יוכלו לבקר כאן במוזיאון קאלוסט גולבנקיאן, המציע אוסף מרשים של אמנות מהמזרח ומהמערב.

יש כאן גם מרכז לאמנות מודרנית, שבמבנה שלו תוכלו לצפות ביצירות מעניינות ואחר כך לסעוד בקפיטריה נחמדה, מגוונת מנות ולא יקרה. שווה גם לבקר בחנות הספרים הטובה של המוזיאון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/6T6lAVYlIiA
פארק סֶמְפְּיוֹנֶה
#על הפארק הגדול והירוק שמאחורי מצודת ספורצסקו

עייפים מלחרוש את העיר לאורך ולרוחב? רוצים לעצור את מירוץ השופינג, המוזיאונים והפינות המדהימות של מילאנו? - קחו הפסקה קלה למנוחה ותהנו מאחד הפארקים המקסימים שמציעה העיר הזו.

פארק סֶמְפְּיוֹנֶה (Sempione Park) הוא פארק נהדר ורומנטי, הפארק העירוני והגדול ביותר במילאנו. זהו אחד הפארקים המפורסמים והפופולריים בעיר, פארק גדול וטובל בירק, הממוקם ממש מאחורי מצודת ספורצסקו.

סמפיונה משמש כריאה הירוקה של העיר, שטח פורח בלב הנוף העירוני של העיר. זהו מקום נהדר שבו תוכלו לטייל ברגל בכל עונות השנה. הפארק משתרע על שטח נרחב, מצפון-מערב לדואומו. תמצאו בו זוגות רבים, השרועים על המדשאות הגדולות, בינות לעצים ולמזרקות המים הפזורות בו.

פארק סמפיונה מעוצב כגן ניאו-קלאסי, שמפוזרים בו אלמנטים רבים ומרתקים. ביניהם תראו את "קשת השלום" (Arco Della Pace), אמפיתאטרון הספורט בסגנון הרומי, האגם עם הברווזים והגשרים שמסביב והמגדל היפה שבו.


#טיפים
בעונת הקיץ תוכלו ליהנות מפסטיבלים עליזים הנערכים בפארק ולצפות במופעים שונים שעולים בפארק, לעיתים קרובות בחינם.

פיקניק מהיר? - קנו לכם יין עם פיצה או טראמצינו, הסנדוויץ' המשולש שנמכר כאן, בואו להשתרע על הדשא וקחו את הזמן ברגוע...

הפארק נמצא ליד המצודה, סביב מוזיאון האמנות העירוני (Palazzo dell'Arte) וליד האקווריום, מה שהופך אותו לנקודת מנוחה במעבר ביניהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gkpqxCQp9Aw


ועוד מפארק סמפיונה:

https://youtu.be/m47p7L4xEBc


הגן הבוטאני של נאפולי
#על הגן הבוטני בנאפולי

צריכים להרגע מעט מאווירת העיר הלוחצת של נאפולי? - בואו לגנים הבוטניים של העיר ותהנו מטבע וגנים נפלאים המשלבים רוגע טבעי ונעים עם בילוי לכל המשפחה.

הגן הבוטני אורטו בוטאניקו (Orto Botanico) הוא גן המשתרע על פני 15 דונם. על אף שהוא איננו מקום מסחרי, המקבל קהל באופן רשמי ובתשלום, זהו גן בוטני ענק ומסודר, מרשים בכל צורה וגם ביחס לגנים בוטניים בעולם כולו.

יש כאן מעל 25,000 צמחים מ-10,000 מינים שונים. למעשה, זהו מתקן מחקר של המחלקה למדעי הטבע, שהוא גם מתקן חינוכי באוניברסיטת נאפולי, המשמש מתקן לימודי לבתי ספר התיכוניים של נאפולי.

היסטורית, הגן שנפתח ב-1810 הוא אחד המתקנים המדעיים והחינוכיים שפתח והפעיל כאן השלטון הצרפתי בנאפולי.


#טיפים
הכניסה לגן הבוטני היא בתיאום טלפוני מראש (Tel. 0812533937). הגן נסגר ב-14:00 והכניסה היא עד 13:00 בצהריים.

בקיץ יש בגן הבוטני הופעות. פרטים באתר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/97SVocR6cr4
סרפטיפארק
#על הפארק

הפארק העירוני, סרפטיפארק, הוא פארק ציבורי, גן גדול שנמצא באמסטרדם. הפארק נקרא על שמו של סמואל סארפאטי (שמואל צרפתי), שהיה רופא יהודי ופילנתרופ. הודות למאמציו של סארפאטי, זכתה שכונת הפועלים דה פייפ לשטח הירוק רחב הידיים הזה. אתם יכולים לקרוא לו פשוט "צרפתי פארק"...

למרות שהוא הצליח להשיג אישור לשטח גדול יותר מהפארק של היום, אחרי מותו בשנת 1866 נמכרו החלקות שנשארו, הרבה לפני שהספיקו לבנות עליהן את הפארק. עד היום ניתן לראות את האנדרטה שנבנתה לזכרו בפארק - אנדרטה גדולה ומרשימה, אחת מהיפות באמסטרדם.

בשנת 1942, שמו של הפארק שונה לשם בולנדפארק (Bollandpark), מכיוון שצרפתי היה יהודי. כמה שנים לאחר המלחמה, בשנת 1945 השם הישן חזר לשימוש.

הצייר ההולנדי מומי שוורץ (Mommie Schwarz) ואשתו אלזה ברג (Else Berg) התגוררו בסמוך לפארק מ-1927, עד גירושם למחנה הריכוז באושוויץ בשנת 1942 והוצאתם להורג. חלק מעבודותיהם האחרונות היו ציורי נוף של הפארק.

מבט מקרוב על הפארק:
https://www.youtube.com/watch?v=FVUVKECbGeE
פארק אמסטל
#על הפארק

פארק אמסטל, הממוקם לאורך נהר האמסטל ונוסד בשנת 1972, הוא אחד משני הפארקים הפופולאריים ביותר באמסטרדם.

ילדים ימצאו כאן עולם ומלואו של אטרקציות כמו פינת חי, סוסי פוני, מיני גולף, קרוסלה ומכוניות קטנות. בשביל המבוגרים, ישנן גלריות אמנות מפוזרות, שבהן תוכלו להסתובב ולספוג קצת אווירה אמנותית.

הפארק מלא בעצים, מדשאות ופינות מנוחה, נתיבי הליכה, מעל 150 סוגי צמחים ואלפי שיחים, חלקם בגובה של מעל 4 מטר. תוכלו לראות בו גם את פארק גן הוורדים, גן פרפרים, גן יפני ובית קטן המציג אדריכלות הולנדית טיפוסית.

מבט מקרוב על הפארק:
https://www.youtube.com/watch?v=ZQPpLD9szyg
פארק אוסטר
#על הפארק


באזור המזרחי של אמסטרדם, תמצאו את פארק אוסטר. בגלל ריחוקו ממרכז העיר, לא משמש הגן את התיירים כמו את המקומיים. זהו הפארק הגדול הראשון שנוסד על ידי עיריית אמסטרדם והוא נבנה בשנת 1891. הסגנון שלו מזכיר את הגנים האנגליים והוא תוכנן על ידי אדריכל הנוף ההולנדי לאונרד אנתוני שפרינגר (Leonard Anthony Springer).

בשביל לבנות את הפארק נאלצה העירייה להזיז בית קברות ותיק במיוחד, שעמד כאן פעם. כשהציעה העירייה את התכניות להסבת בית הקברות לפארק, היו לא מעט מחאות בנושא, אך בסופו של דבר המפגינים נכנעו והסכימו עם המיקום החדש של בית הקברות.

במרחב של הפארק מדשאות מזמינות, שטחים המיועדים להליכה, רכיבה על אופניים, אזורים המיועדים לפיקניק ומגרשי משחקים בעבור הילדים. בפארק לא מעט פסלים ואנדרטאות. תוכלו להעביר בפארק כמה שעות נינוחות ורגועות בכיף. בסמוך לפארק נמצא המוזיאון הטרופי. בימי הקיץ החמים, תוכלו לראות הרבה ילדים בבריכה הקטנטנה שיש בו, גולשים במגלשות ונהנים ממתקני השעשועים.

ומעבר לדברים הרגילים שמאפיינים את רוב הפארקים, ממוקמת בו גם אנדרטת העבדות הלאומית, שמנציחה את ביטול העבדות בהולנד בשנת 1863. האנדרטה נחשפה בשנת 2002 בנוכחותה של המלכה.

מבט מקרוב על הפארק:
https://www.youtube.com/watch?v=k6zD7bHkeYs
ולנדאם
הגנים הבוטאניים של ברצלונה
הגנים הבוטניים של קופנהגן
פארק הירקון
גן הצבא הרוסי


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.