» «
הגן הבוטני של קלוד מונה
בית מונה והגן בג'יברני
#על הגן הבוטני של קלוד מונה

הכפר ג'יברני (Giverny) הוא כפר צרפתי קטן שנמצא באזור נורמנדי, על גדות נהר הסיין. זהו הכפר שבו חי ופעל במשך כמעט 40 שנה הצייר קלוד מונה.

בגן מונה והבית של הצייר הנודע (House of Claude Monet) אפשר לראות את הגשר היפאני המפורסם מציוריו של הגאון, אך הוא גם שופע חבצלות מים רבות, אותן נימפאות שהופיעו ביפים שבציוריו. יש בו גם אגמים זעירים עם השתקפויות מושלמות, אוסף של עצים וערוגות פרחים צבעוניים, ציוצי ציפורים ועוד. מונה טיפח את הגן בצורה מיוחדת. דומה שהוא גן של צבעים ולא סתם של פרחים. לא מסודר מדי או מופרד בצבעיו אלא טבעי ומתפרץ. בבת אחת ובמבט אחד ניתן לקלוט את שלל צבעי הקשת.

לראשונה התגלה הכפר לבכיר האימפרסיוניסטים קלוד מונה בעת שנסע ברכבת וראה אותו במקרה מהחלון. הוא כל כך התלהב מיופיו המתפרץ שהחליט לעבור ולהתגורר בו. לאחר שחסך פרוטה לפרוטה הוא רכש בכפר המרוחק מפאריס בית ושטח שעליו החליט לנטוע גן. עשר שנים עמל מונה על הקמת ועיצוב הגן. הוא יקפיד על איזון והרמוניה, שלווה וסדר ובשנים הבאות הוא יצייר בו ובהשראתו רבים מציוריו.

בגנים שאותם טיפח האמן המפורסם ובשטחם צייר חלק מיצירותיו המוכרות ביותר, מתהלכים כיום מאות אלפי תיירים בכל שנה. ציוץ הציפורים והמים המפכים ממלאים את הלב בתחושה שציוריו של מונה התעוררו לחיים. המעניין הוא שהציוריו ניסו להעביר את תחושות האמן בגנו שלו ולהנציח אותו, כך שבמבט אחד הם יזכירו את הגן המופלא. אבל התחושה אצל המוני המבקרים, רובם מכירים כבר את ציוריו, היא הפוכה - הגן הוא שמזכיר להם תמונה אימפרסיוניסטית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wdbwdawlVIo


ביקור במקום:

http://youtu.be/BMey7gOLEgY


בלוגרים:

https://youtu.be/p_oq0hry5Gc


סיור מפריז לג'יברני:

https://youtu.be/SSbtXRQkARc
הגן הסיני
הגן הסיני
#על הגן הסיני של סינגפור

הגן הסיני (Chinese Garden) הוא גן עשיר המון בפסלים, פגודות ומקדשים, הממוקם במערב האי ושהינו מקום מעולה בעיר לבילוי של כמה שעות בסינגפור.

למעשה, הגן הוא חלק מקומפלקס ששנו הרשמי "הגנים הסיניים והיפניים של סינגפור". באגם הקטן שבגנים תוכלו לראות דגים ענקיים, לצד צבי מים ולטאת מים ענקית.

שני גנים מחוברים זה לזה, כשכל אחד מעוצב בסגנון שונה ולפי הנושא המאפיין אותו. הראשון הוא כאמור גן בסגנון סיני, המשלב את תנאי הטבע עם מרכיבים נוספים, בעוד השני הוא גן בסגנון יפני.

הגן תוכנן ב-1975 על ידי הארכיטקט הטאיווני הנודע יואן-צ'ן יו,


#מה תראו כאן?
בגנים הללו, הסיני והיפני, שלל מרכיבים שביחד יוצרים את המרקם הקלאסי האופייני של הגנים בסין.

כבר הגשר שבכניסה הוא העתק אופייני של גשר דומה שבכניסה אל ארמון הקיץ של הקיסר. את פניהם של הנכנסים לגן מקדמת פגודה גבוהה. כמו ליד המבנים האחרים בגן, גם על ידה רבים מצטלמים.

מצד ימין לכניסה הראשית, תראו את שדרת פסלי האישים החשובים מהתרבות והפילוסופיה הסינית. ביניהם בולט פסלו של קונפוציוס המפורסם.

עוד מרשים כאן גן הבונסאי, הסובב בית סיני אופייני, עם חלונות המשקיפים על הגן וחצרות מסביבו. כדי ענק מכילים בו את עצי הבונסאי הגדלים בתוכם, לפי המסורת המקובלת בסין ולמעשה, באסיה כולה.

בגן המגודר תראו את שלל פסלי החיות ולידם הסימנים שמרכיבים את הלוח האסטרולוגי הסיני. מתחת לכל פסל תראו את השנים ששייכות למזל (שנת הכלב, למשל). מי שרוצה יוכל למצוא, לפי שנת הלידה שלו, את המזל הסיני שמתאים לו. שעשוע חביב לכל המשפחה...

בהמשך תראו מצד שמאל לגן הסיני שבו אתם נמצאים, את הגן היפני. כאן נבנו עוד גשרים קטנים, שערים, בריכות ופסלי אבן, שנמצאים בכל גן יפני, באשר הוא.


#מהו גן סיני?
גן סיני (Chinese Garden) הוא שמו של סגנון עיצובי של גן נופי. הסגנון נוצר והתפתח בסין, במשך תקופה בת 3,000 שנה.

הגן הסיני הקלאסי היה סוג של חלון ראווה שבעזרתו הציגו בעליו את הטעם האסתטי שלהם. הוא שימש אותם לעריכת חגיגות, מסיבות ומפגשים משפחתיים, לצד רומנים בין אוהבים. נהגו לשתות בו תה ומשוררים ואמנים השתכרו בו לא פעם מיין.

אפרופו אמנות, בגן ניתן היה גם לצייר, לנגן ולחבר מוסיקה, לכתוב שירה, קליגרפיה ולהתעמק בכתבים הקלאסיים. אבל לגן היה גם מסר פילוסופי. אחד השימושים המעניינים בו היה להתבודדות והרהורים.

הגן הסיני מתוכנן כך שאי אפשר יהיה לראות את כולו במבט אחד. גן אופייני כזה מוקף בדרך כלל חומה. בתוכו יהיו עצים, פרחים ומסלעות. כמעט תמיד תהיה בו לפחות בריכת מים אחת ולרוב יותר. בגן הסיני יהיו גם ביתנים ששבילים מקשרים ביניהם, כמו גם שבילים מקורים בצורת זיגזג.

לרוב משבצים מתכנני גנים סיניים, במעבר ממבנה למבנה בגן, סדרות תפאורות מתוכננות היטב, שהולכות ומתגלות בהדרגה, בצורה המזכירה מגילה של ציורי נוף, הנפרשת לאורך.


#טיפים
הכניסה לגנים חופשית.

את הגנים ובתוך הגנים מקיפים מסלולי ריצה ואופניים.

בגנים מתחם של צבים מכל העולם. הכניסה אליו בתשלום.

בסמוך נמצאים גם מוזיאון המדע, גן החיות וגן הציפורים. ניתן לשלבם ליום אחד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/R3wMNzlCVfo


מהאוויר:

https://youtu.be/pTGN3K9v194


ביקור במקום:

https://youtu.be/fTMTe_0BLUc


כל האטרקציות בגנים:

https://youtu.be/SYYob4-QAVg
גן השעשועים משולש ברמודה
משולש ברמודה, גן השעשועים
#על גן השעשועים הנושאי בנורברו בקופנהגן

גן השעשועים "משולש ברמודה" שבשכונת נורברו (Nørrebroparken - Playground) הוא מרחב משחק מדהים לילדים. יש ב"משולש ברמודה" מטוס שנראה כאילו התרסק אל קרקע הגן ולצידו שלל שעשועים, משחקים ומתקנים לדיווש ומשחק.

זהו פרויקט ציורי של חברת העיצוב הדנית המבריקה מונסטרום (Monstrum), המתמחה בגני שעשועים ציוריים ויצירתיים ברחבי דנמרק והעולם. החברה מעסיקה מהנדסי משחק מבריקים ויצירתיים במיוחד והיא חלק ממגמה של השקעה מתמדת שעושים בילדים בסקנדינביה.

מקום שווה לבילוי עם ילדים צעירים בביקור בעיר.
גני המלך  בקופנהגן
גני המלך
#על הגן הציבורי העתיק בעיר

גני המלך (Kongens Have) הם גנים יפים הממוקמים ליד ארמון רוזנברג. לכן הם נקראים גם גני טירת רוזנבורג. זהו הגן הציבורי העתיק בעיר, המהווה גם אתר מומלץ לפיקניקים.

גני המלך, או בשם אחר שלהם גן המלך, נמצאים באזור הגנים של קופנהגן (Oster Voldgade). בסמוך לגן המלך נמצא הגן הבוטני של קופנהגן, בו מצויים אלפי צמחים מרחבי העולם וחממה עם צמחייה טרופית, ליד אגם משופע בצמחים ועופות מים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BNUfJo2d2UI


ביקור במקום:

https://youtu.be/OYLfbnPFalA


בלוגרים:

https://youtu.be/ADnD0Bfc8-o


ותרגולים:

https://youtu.be/edQJrFfHnqE

גנים

גני מינטר
גני מינטר
#על הגנים הנפלאים שעל הר צ'ים

גני מינטר (Minter Gardens) הם גנים מרהיבים ביופיים המקבלים מראה שונה בכל עונה ועונה ומשתרעים על פני שטח נרחב, מחוץ לעיר ונקובר.

בגני מינטר יש 11 גנים, ביניהם גנים סיניים, גני שושנים ריחניים וצבעוניים, אלפיניות, עשרות אלפי טוליפים, גני ורדים ססגוניים, גני שרכים ועוד.

אחת האטרקציות האהובות בגנים הללו הם פסלי השיחים והפרחים הגדולים. בין הדמויות והצורות המפוסלות שכאן תוכלו לראות גברים ונשים בשלל מצבים, טווס, דגל קנדה ומבוך פרחים משעשע. בתוך הגנים עתירי המים והמרגיעים יש גם מפלי מים מרשרשים ועוד.

הגנים הללו נמצאים כ-130 ק”מ מהעיר ונקובר, בקרבת העיר צ'יליוואק וליד עמק נהר הפרייזר. לא חסרים גנים נפלאים בוונקובר עצמה, אך הביקור בגנים נפלאים אלה והדרך הנהדרת אליהם, על אחת הדרכים המובילות להרי הרוקיס הקנדיים, שווים את הנסיעה.

הפריחות הצבעוניות והעיצוב המרהיב של הגנים תורמים לפוטוגניות של המקום ומדובר בפינת חמד לחובבי הפרחים והטבע ומקום חובה לחובבי צילום.


יושבים על הר צ'ים:

https://youtu.be/cxzbgWXjXyQ


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HT7E8yPMwpI


ותמונות מהמקום:

https://youtu.be/TjeY0TADE2U
גן הלוטוס
גן הלוטוס פונד
#על הגן המפורסם בבריכות פרחי הלוטוס שלו

גן הלוטוס פונד (Lotus Pond Garden או Lotus Park) הוא גן ירוק ומטופח בלב הונג קונג. בגן השליו והמנוגד כל כך לעיר הסואנת, תראו בריכת דגי זהב, פגודה צבעונית וכמובן - עצים מגוונים.

הגן הוא פינת חמד קסומה, המאפשרת התרגעות והנאה ומנוחה קלה מהטיול בעיר. בתוך מבנה עץ מקסים במתחם, תוכלו לצפות באוסף מרהיב ומעניין של דגמי מקדשים ובניינים מפורסמים מרחבי סין.

מול הגנים תוכלו לראות את מנזר צ'י-לין (Chi Lin Nunnery), הנחשב לאחד המקומות היפים בהונג קונג. את מבני העץ היפהפיים שלו בנו כאן בסגנון שושלת טאנג. לבנייתם השתמשו בטכניקה שנקראת "פין וגרז", טכניקה שבה לא משתמשים כלל במסמרי ברזל.

מתחם המקדשים של המנזר בנוי סביב חצר יפה, שבה גינה יפהפייה ומטופחת, בריכות מסוגננות ופרחי לוטוס בשלל צבעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wqemwARa5fs


ביקור במקום:

https://youtu.be/67cbGoYGGwE


פרחי הלוטוס שעל המים:

https://youtu.be/4BxFV97u8B8
הגנים הבוטניים של ברוקלין
הגנים הבוטניים של ברוקלין
#על הגנים הירוקים של ברוקלין

חיפשתם ריאה ירוקה בתוך מנהטן האורבנית? נסו את הגן הבוטני בברוקלין. הגן הוקם בשנת 1910 ושיפוציו המשיכו בשנת 2005. הוא משתרע על פני שטח עצום של 210 דונם ותמצאו בו גנים מסוגים שונים:

גן הוורדים שכאן מציג 1200 זנים של ורדים ו-5000 שיחי ורדים. הוא תוכנן בין היתר על ידי מונטגיו פרי, שהיה הבוטנאי של הגנים הבוטניים.

גן עצי הדובדבן ובו למעלה מ-200 עצי דובדבן מ-42 זנים שונים. העצים נשתלו כאן אחרי מלחמת העולם הראשונה וממש כמו ביפאן, בכל שנה מתקיים בגן פסטיבל "סאקורה מטסוקי" בעת פריחתם של העצי הדובדבן.

הגן היפני שנפתח בשנת 1915 ותוכנן על ידי אדריכל הנוף טאיקאו שיוטה. כאן תוכלו לראות מקדש שינטו קטן, של הדת הקדומה של יפאן, אגם קרפיונים, בית תה, מפל ואי קטן.

הגן השייקספירי הוא הגן הרביעי שכאן. זהו גן אנגלי המציג 80 זני צמחים ופרחים, המוזכרים בטקסטים של ויליאם שייקספיר.

גן הריחות הוא הגן החמישי והוא מוקדש כולו לעיוורים. בגן תמצאו שילוט ברייל המציג מידע על הצמחים השונים והמבקרים מונחים לגעת ולמשש את העלים השונים. תמצאו כאן ארבעה סוגים של צמחים: כאלה שמיועדים שיגעו בהם, צמחים עם עלים ריחניים, צמחים עם פרחים ריחניים וצמחי תבלין. הגן נגיש ומותאם לנכים והצמחים הם בגובה מתאים עבורם. מזרקה עם מים נקיים תאפשר את שטיפת הידיים לאחר שנגעתם בצמחים.

תיהנו!
גני ואן דוזן
גני ואן דוזן
#על הגנים הבוטניים הנהדרים של ונקובר

במרכז העיר ונקובר, על אדמה שהייתה שייכת לחברת הרכבות ובהמשך שימשה כמגרש גולף, נמצאים היום גני ואן דוזן (VanDusen Botanical Garden). אלו גנים בוטניים מרהיבים, שבהם צמחייה עשירה, אקזוטית ומגוונת. יש כאן מעל 250 אלף צמחים, מתוך יותר מ-7,000 זני צמחים ועצים, חלקם נדירים ביותר, ממקומות שונים בעולם.

שטחם של הגנים הללו 223,000 מ"ר. הם הוקמו בשנת 1975, על הקרקע של חברת הרכבות הקנדית, שעליה תכננו לבנות מגדלי מגורים. לאחר מחאה והפגנות של תושבי האזור ועם תרומתו הנדיבה של אחד מהם, ואן דוזן (W. J. VanDusen) שמו, חזרה בה חברת הרכבות ושינתה את יעוד המקום לגנים בוטניים.

בגני ואן דוזן שילבו כמעט 8,000 זני צמחים, שנאספו ממדינות רבות. יש כאן גם 65 זני ציפורים ולא מעט בריכות נחמדות ופסלי שיש יפים. בכל קיץ פורחים כאן הוורדים, בסתיו נצבעים הגנים בגווני אדום-כתום ובכל אביב פורחים כאן שושנים אלפיניות ואלפי נרקיסים.

מגוון הצמחים בגנים הללו מדהים. יש כאן המון הפתעות מכל קצוות עולם. תוכלו לראות כאן מעל 24 זני מייפל שונים, דרך עצי סקויה ענקיים מצפון קליפורניה, חזזיות זעירות שנאספו וגדלות כאן היום ועד פרחים מתוך גנים מאזור ההימלאיה.

אטרקציה מיוחדת שאין להפסיד במקום היא של מבוך צמחים בסגנון אליזבתני. ניתן לראות כמה כאלו בצפון אמריקה, אבל נראה אתכם יוצאים מהם...


#טיפים
בגנים אפשר לסייר לבד ובאופן עצמאי, או לטייל בקבוצה עם מדריך ללא תשלום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_EdYqWZTIhQ


גינת ואלדשטיין
גינת ואלדשטיין
#על הגינה הקסומה של פראג

גינת ואלדשטיין (Wallenstein Garden) היא חלק מארמון ואלדשטיין, ארמון הסנאט הצ'כי של ימינו ובעבר ארמון אצילים מפואר. הגינה הזו היא מזכרת בארוקית יפהפייה ומהגנים הנעימים והיפים של פראג.

כשאתם נכנסים לגן כדאי לפנות שמאלה, אל "הסאלא-טרנה" (Sale Terrene), שימו לב לשורת הפסלים שמתארת דמויות ואירועים מהמיתולוגיה היוונית. האציל שבנה את הטירה, המצביא אלברכט ואלדשטיין, נהג לאסוף אותם באתרים שכבש במלחמותיו ולהביאם לפראג. כשיצר את הארמון והגנים, קיבלו הפסלים היווניים העתיקים את מקומם הראוי והיו לסמל של הגן הזה.

לאחר שדרת הפסלים תגיעו ל"סאלא-טרנה", אזור האדריכלות הבארוקית של הגינה. אם תביטו למעלה, תראו על התקרה הארוכה פרסקה של הר אולימפוס, הוא "הר האלים" של המיתולוגיה היוונית. שימו לב לעבודה המדוקדקת והיפה של הציירים כאן ונסו לשער כמה עשיר צריך היה אותו ואלדשטיין להיות כדי שאמנים ברמה כזו יציירו לו בגינה.

שמאלה משם נפנה ונראה את "הקיר המיסתורי" או "קיר הנטיפים". הנטיפים המלאכותיים שכאן נעשו ביד אמן. מבט בוחן יגלה בהם דמויות של שדים, מפלצות, נחשים וכדומה. האגדה מספרת שאיפה שהוא בקיר הזה בנה לו ואלדשטיין כפתור כניסה אל מבוך מנהרות סודי שמוביל אל מקומות מסתור, נסתרים ואפלוליים במיוחד. ככה זה כשאתה איש רב כוח באירופה הקדומה. צריך לחשוב על הגנה מספקת ליום סגריר.

אם נחזור למרכז ונמשיך לצד השני של הגינה, נגיע אל המזרקה ובריכת הדגים היפה שמתחתיה. חלק מהקסם כאן הם בעלי הכנף, בעיקר טווסים וברבורים, שמתהלכים בחופשיות בין המבקרים שבגן. הנהלת הפרלמנט הצ'כי מקפידה לטפח ולהאכיל אותם, משל היו עובדי מדינה שמועסקים כאן באירוח המבקרים.


#תולדות הארמון
ארמון ואלדשטיין, שכיום משמש את הסנאט הצ'כי, נבנה בשנת 1623 על ידי אלברכט ואצלב ואלדשטיין. אותו ואלדשטיין, מהאצילים העשירים והחזקים בפוליטיקה של פראג במאה ה-17, בנה את הטירה המפוארת, בעת שהיה בשיא הקריירה שלו. הוא היה אז הגנרל הראשי של האימפריה הרומית הקדושה, לאחר סדרה של מלחמות מוצלחות שהפכו אותו לרב-כוח והשפעה בפראג ובאימפריה, אחד האצילים החזקים בסביבה.

במהלך מלחמת 30 השנים, החליט ואלדשטיין להקים טירה שתהיה מפוארת ומרשימה אף יותר מטירת פראג. הוא חלם על בניין מפואר שייתן ביטוי ברור למעמדו הרם ולידו גנים מפוארים ומיוחדים לא פחות. להקמת הארמון וגניו גויסו אדריכלים, בנאים, אמנים וגננים מכל קצוות אירופה. בעבודה של 14 שנים הם בנו את אחד מהארמונות המרשימים בצ'כיה. לא פחות מהארמון בלטו הגנים המרשימים שלו, שבהם אתם עומדים עכשיו.


#טיפים
גינת ואלדשטיין פתוחה בחודשים אפריל-אוקטובר, 10:00-16:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kD5hm0xxSMM
גני קיו
#על הגנים
הגנים המלכותיים הבוטניים בקיו הוקמו בשנת 1759 כגנים פרטיים של הלורד צ'פל והם ממוקמים על גדות נהר התמזה, בין ריצ'מונד לקיו. במהלך השנים שלאחר מכן הם הורחבו עוד ובשנת 1840הם הפכו לגנים המלכותיים. הגנים משתרעים על פני 1,210 דונם והם מהווים מוסד מחקרי וחינוכי חשוב בתחום הבוטניקה.

בשטחי הגנים תוכלו לראות גם את 4 חממות הזכוכית הגדולות בעולם, מגוון של פסלים, ארמונות, מקדשים, פגודות, גלריות אמנות, בתי זכוכית וביתנים. יש כאן את אוסף הצמחייה הגדול בעולם, הממוקם בשטחי הגן. ניתן למצוא כאן ספרייה ובה מעל 750,000 כרכים ואוסף של מעל 175,000 איורים.

בגנים יש צוות של כ-800 איש, מתוכם 650 חוקרים. ניתן למצוא כאן את בניין הדקלים המפורסם, שנבנה בידי הארכיטקט הוויקטוריאני דסימוס ברטון. בגנים יש גם את בנק הזרעים הגדול בעולם.

במהלך שנת 2010 ביקרו בגנים מעל מיליון מבקרים.


#ארמון קיו
חובבי הארכיטקטורה מבינינו, יכולים להסתכל על ארמון קיו שנבנה במאה ה-17 ושימש את הממלכה. זה היה בית אחוזה שהוקם ליד ארמון קיו המקורי. המבנה הוקם לראשונה בשנת 1663 וכונה "הבית ההולנדי".

בשנת 1781 רכש אותו המלך ג'ורג' השלישי למטרת מגורים אך בשל פרישתו של המלך החליט הפרלמנט הבריטי שלא להקים את הארמון ואישתו נשארה להתגורר ב"בית ההולנדי" עד מותה בשנת 1818.

בשנת 1837, עת הומלכה המלכה ויקטוריה, היא העניקה את גני הארמון שבהם אתם עומדים ברגעים אלו, לציבור הבריטי. את "הבית ההולנדי" היא שמרה כבית הקיץ שלה.

בין השנים 1996-2006 בוצעו במקום עבודות שחזור ושיקום.


מבט מקרוב על הגנים:

https://www.youtube.com/watch?v=kq5z_HMmSnc
חיטהורן
#על ונציה של הולנד, שאיו בה דרכים
חיטהורן (Giethoorn) היא עיירה הולנדית קטנה ושלווה השוכנת בחלק הצפון-מערבי של מחוז אווריסל (Overijssel). חיטהורן מכונה גם "ונציה של הולנד". הסיבה לכך היא שפינת החמד הזו בנויה, רובה ככולה, על תעלות מים ומעליהן גשרים נחמדים.

בחיטהורן תוכלו לחוש את אווירת הכפר, לטייל בין שלוליות ובהן חבצלות, לנוח ולהתרענן בבית קפה או מסעדה ועוד. כדאי מאוד להגיע ליום בעיירה חיטהורן, לבלות את היום בין התעלות, לחזות בבתים המקסימים השוכנים על גדות המים ולספוג מעט מן השלווה שעוטפת את המקום הזה.

אם תוכלו, שכרו סירה לנהיגה עצמית ושוטו בתעלות. השייט קל והמהירות איטית, מה גם שעומקם של המים הוא בסה"כ מטר אחד. כיף אמיתי ושלווה על פני המים.

הביקור בעיירה חיטהורן כדאי מאוד אם אתם זוג, או משפחה עם ילדים. ההנאה מובטחת לכולם.


#טיפים
אם אתם יכולים, עדיף להגיע לחיטהורן בשעות הצהריים ואחרי הצהריים. בבוקר המקום הומה והשיט בתעלות הוא קשה ופחות נעים.

אל תיכנסו לחיטהורן בחלק הראשון שלה. המשיכו קדימה עוד 2-3 קילומטרים (או לפי ה-GPS) ופנו לחנייה שמאחרי הסופרמרקט. שני צעדים משם מרכז העניינים.

קחו סירה לשעה בלבד. יש בעלי סירות שמציעים שעתיים ויותר. מניסיון, זה ארוך, מייגע ומיותר וכמובן גם יקר יותר. שעה של שיט בסירה שאתם נוהגים היא זמן מצוין.


הנה חיטהורן, ונציה של הולנד:

https://youtu.be/FIYQLKBu9rQ
קאמפו דל מורו, גני הארמון
#על גני ארמון המלוכה של ספרד

קאמפו דל מורו (Campo del Moro Palace Gardens) היא פינת חמד ירוקה, יפה ושופעת פרחים, מזרקות ופסלים. הגנים הללו, הסמוכים לארמון המלוכה, עוצבו בסגנון אנגלי רומנטי, בסוף המאה ה-19.

משער הגנים נשקף מראה מרהיב של ארמון המלוכה שבראש הגבעה, הניצב אל מול הגנים המטופחים, מראה שנחשב ליפה ביותר של הארמון.

עד לנפילת המונרכיה בשנת 1931, שימשו גני הארמון את בית המלוכה בלבד והיו סגורים לציבור. הם נסגרו שוב בתקופת הדיקטטורה של פרנקו ורק לאחר מותו במהלך שנות ה-80, הם נפתחו לקהל הרחב מחדש.

מקור השם שלהם, קאמפו דל מורו, בעברית "מחנה המורים", הוא במחנה של הצבא המוסלמי, שבמאה ה-11 חנה בהם, בהכינו את המתקפה על המבצר הישן של העיר.


ביקור במקום:

https://youtu.be/KU1o_zbHZp8


מקרוב:

https://youtu.be/eJhXmTNjZLU


והארמון שבגן:

https://youtu.be/G-48Z0t5k30
גן הוורדים
#על גן הוורדים של פארק בואן רטירו

גן הוורדים שבפארק בואן רטירו (Parque del Buen Retiro), הנקרא "רוזלדה" (La Rosaleda), הוא גן יפה להפליא, עתיר ורדים ופרחים רבים, שבו אפשר ליהנות מיפי הפרחים והגינון המוקפד באמצע העיר.

בגן תוכלו לשוטט בין הוורדים הרבים וליהנות משעה של שקט ושלווה נעימים.

בסמוך לגן תוכלו לפגוש, מלבד הוורדים והפרחים הנהדרים, בפסל ”המלאך הנופל”, או ”המלאך שסרח” (El Angel Caido), שרק מבט מקרוב יראה שזהו פסלו של השטן.


מבט מקרוב אל גן הוורדים:

https://youtu.be/8zHA2-gWpio
הגן הבוטאני של ברלין
#על הגנים הירוקים של ברלין

הגן הבוטני של ברלין גדול מימדים, ירוק ומלא צבע. הוא מגיע עד 430 דונם, ויש בו כ-22,000 צמחים שונים. הוא נחשב לאחד מהגנים הגדולים והידועים ביותר בעולם. המדשאות והמרחבים, ערוגות הפרחים הצבעוניות, מפלי המים והצמחים המקיפים אותם - כל אלו יגרמו לכם להבין בדיוק מדוע הוא נחשב לאחד מהגנים המובילים בעולם.

תמצאו כאן מגוון של כ-22,000 צמחים שונים - החל מעשבים קטנים ועד במבוקים ענקיים. הגן מחולק לפי אזורים ובהליכה בשביליו ניתן לעבור מאזור המזרח הרחוק לאירופה ואל המזרח התיכון.

בחלקים הפתוחים של הגן תוכלו לראות גן ורדים ענקי מלא במגוון זנים: החל מ"שושנים" גדולות בצבעי בורדו ועד ורדים קטנים במגוון צבעים. גם עצים נמצאים כאן בשפע, ביניהם עצי מחט.


#מה ניתן לראות בגן הבוטני

בגן הבוטני תוכלו לראות כמה חממות המכילות צמחיה טרופית, בה תראו סחלבים ושרכים שמטפסים על סלעים, עצי בננה, עצים עם פירות כבדים ומגוון צמחים מעניינים וטרופיים. באחת מהחממות, זו הנחשבת לאחת מחממות הגדולות בעולם, תראו בית זכוכית גדול.

בסמוך לחממת היער הטרופי תוכלו לראות ולבקר בביתן היבש ביותר (בניגוד לחממה הלחה) - בית הקקטוסים. שם תוכלו לראות מינים שונים של קקטוסים הגדלים במדבריות שונות ברחבי העולם כמו אמריקה ואוסטרליה. הצורות, הצבעים והאורכים מעניינים ושווה ללכת לראות אותם.

בסמוך לגן הבוטני נשתל גן ענק למישוש והרחה המיועד למוגבלי ראייה. עוד בתוך המתחם מוזיאון בוטני המתמחה במבנים המורפולוגיים של צמחים וזרעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FVkoEbR-TOA
גן קרל
#על גני ארמון הקיץ בלוודר

ליד ארמון הקיץ בלוודר (Belveder) שבמצודת פראג, נצפים ממרפסת העמודים של הארמון, גני הארמון המלכותיים. הגנים שנקראים רשמית "גן קרל" (Kralovska Zahrada) הם גנים מרהיבים ויפים להפליא.

הגנים המלכותיים הללו מפורסמים בפריחת הצבעונים ובערוגות הפרחים שבהם. גני הארמון הללו מגיעים לשיא יופיים בתקופת האביב והקיץ, אז הצבעונים וערוגות הפרחים בשיא פריחתם המרהיבה וניתן אז לעמוד על מרפסת העמודים שלאורך הארמון ולצפות בהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fJI1t0OUFhA
גני טווילרי
#קצת מידע

גני טווילרי, או גני טילרי היפהפיים, הם גן ציבורי גדול, הממוקם בין כיכר קונקורד במערב לבין מוזיאון הלובר במזרח. הגנים ניטעו על ידי קטרינה דה מדיצ'י (אשתו של אנרי השני מלך צרפת) החל משנת 1564. מטרתם העיקרית הייתה לעטר את ארמון טילרי שבנייתו החלה במקביל באותה השנה. האזור כולו קרוי על שמם - אזור טילרי. בגן תוכלו למצוא גם מזרקה, גן חיות ומערה, אליהם נוסף מוזיאון האורנז'רי בתחילת המאה ה-17.

בשנת 1664 הורה ז'אן-בטיסט קולבר על עיצובו מחדש של הגן בידי אנדרה לה נוטרה (André Le Nôtre), אדריכל נוף צרפתי והגנן של לואי הארבעה עשר. לה נוטרה העניק לגן את צורתו הסימטרית להפליא, בעלת הקווים הברורים, אותם ניתן לראות עד היום.

לה נוטרה בנה על ציר הארמון שדרה מרכזית תחומה במזרח בבריכת מים מעוגלת, במערב בבריכה מתומנת; הוא בנה 2 טרסות - אחת על שפת המים, לאורך המזח, והשניה לאורך רחוב ריבולי; בנוסף, הוא בנה שתי טרסות לאורך גבולה הנוכחי של כיכר הקונקורד.

בשנת 1871, ארמון טילרי הוצת על ידי הקומונה הפריסאית. לאחר ההצתה נותרו קצת משרידי המבנה ורק לאחר יותר מ-10 שנים הוחלט להרוס אותו לגמרי והארמון לא שוחזר מאז מעולם.

בגנים פזורים פסלים של פסלים שונים, ביניהם רודן, ג'קומטי (Alberto Giacometti), מאיול (Maillol) ועוד. מהמאה ה-19 הפכו הגנים למקום הבילוי והפנאי של הפריזאים, וקיבלו אזכורים ביצירות אומנות רבות.


#על הגנים

גני טילרי שימשו בעבר כגני ארמון המלוכה של ארמון טילרי. פעם נהגו מלכי ומלכות צרפת לטייל בגנים אלו ולהסתובב בנחת. הם הפכו לפארק ציבורי בשנת 1667, לאחר המהפכה הצרפתית. מהמאה ה-19 הפכו הגנים למקום הבילוי והפנאי של הפריזאים, וקיבלו אזכורים ביצירות אומנות רבות.

אם תהיתם לגבי מקור שמם, הוא במפעל הרעפים ששכן במקום קודם לכן (רעפים בצרפתית מבטאים tuiles).

בגנים יש פינות חמודות בהן תוכלו לקרוא ולנוח וכן אטרקציות ומתקני שעשועים לילדים. ברחבי הגן פזורים פסלים של פסלים שונים, ביניהם רודן, ג'קומטי (Alberto Giacometti), מאיול (Maillol) ועוד. בשנים האחרונות הוצבו בגנים גם פסלים מודרניים, כדי לתת מקום של אווירה והתחדשות. בשנת 1988 הוצב גם פסל של אלפרד דרייפוס. תוכלו להסתובב ליד שתי המזרקות הגדולות, לשבת על אחד מהכיסאות הפזורים מסביבם ולצפות בסירות המיניאטוריות שמשיטים בהן. משני הצדדים של השדרה המרכזית, תוכלו לשבת לנשום אוויר על הספסלים המוצבים בצל העצים ולצפות בפריזאים משחקים על משטחי הדשא במשחקי כדור. ילדים יוכלו למצוא עניין במתקני השעשועים, רכיבה על סוסים, צפייה בתאטרון הבובות, או השטת סירות מפרש קטנות בברכות המים. בגנים יש בתי קפה ודוכני גלידה ומשקאות.


#הגנים בהיסטוריה

סיפור הגנים מתחיל בשנת 1564, כאשר החליטה קטרינה דה מדיצ'י לבנות לעצמה ארמון וגן שיתלווה אליו ויהיה בסגנון האיטלקי האהוב עליה. אך מי שאחראית לשינוי הגדול שעברו הגנים היא דווקא בת משפחתה של דה מדיצ'י, מארי, אמו של לואי ה-13. היא החליטה לנטוע שורה של עצי בוקיצה שיצרו טיילת, בין גבולם הדרומי של גני הטילרי לבין נהר הסן. מטרתה הסופית הייתה לאפשר לבני האצולה של העיר (בהתחלה היא אף חסמה את הכניסה לפשוטי העם) לנסוע במרכבות החדישות ולהראות לכולם את עושרם.

המקום הפך לסיפור הצלחה ואלפים הגיעו לצפות במרכבות האצילים. תוך זמן קצר, ניתן היה לראות רוכלים שהסתובב והציעו למכירה פירות וממתקים בין הכרכרות. לאחר מכן, הגיעו שדכני פריז לסביבה והחלו לספק לשושלות האצולה שירותי שידוכים ולהעביר פתקי אהבה בין חתנים וכלות לעתיד.

ההצלחה של המקום הביאה את לואי ה-14 לשנות את גני הטילרי לגן מרשים וגדול, כיאה לגן מלכותי. האדריכל אנדרה לה נוטרה (André Le Nôtre) עיצב את הגנים והעניק להם את מראם הנוכחי - סגנון הגנים הצרפתיים המסורתי, גנים מטופחים, שיחים גזומים בצורות גאומטריות ומקבצי פרחים מאורגנים. כל אילו מסודרים בתוך שטחים סימטריים ומדויקים.

כמה מאורעות מעניינים התרחשו בגנים אלו. בשנת 1783 בחרו בגנים האחים מונגולפייה, במקום ראוי לביצוע הטיסה הראשונה שלהם בכדור פורח. כמה שנים מאוחר יותר, בשנת 1792, בעת מלכותו של לואי ה-16, פרץ המון מהפכני אל ארמון הטילרי ושחט את שומרי ראשו. שנתיים מאוחר יותר חגג מקסימיליאן רובספייר את "חג התבונה", באמצעות טקס מפואר שהתקיים ליד הבריכה.


#הגנים בהיסטוריה

נושא הטיולים ברגל, במיוחד כשמדובר בגנים נעימים ופסטורליים כאלה, הוא כמעט מובן מאליו עבורנו. אמנם השדרה המרכזית של גני הטילרי הייתה רחבה והותאמה לכרכרות שהיו עתידות לנסוע בה, אך האצילים החליטו לעשות מעשה שלא עשו לפני כן - לטייל ברגל. בפריז של המאה ה-17 היה זה חידוש אדיר, כיוון שבעיר לא היו מדרכות שאפשרו הליכה נעימה מבלי ללכלך את הרגליים בבוץ או להסתכן בדריסה על ידי כרכרות חולפות. כשהחלו תושבי פריז לצעוד ברגל, גני הטילרי הפכו לגן הציבורי הראשון באירופה. בלתי נמנע, אם כך, שבשנת 1678 יומצאו הספסלים הציבוריים הראשונים, שהיו עשויים מעץ ועליהם יכלו לשבת האוהבים הצעירים והמטיילים הנינוחים.

לגנים היו שימושים שונים בתקופה ההיא. זוגות נאהבים יכלו להגיע בסביבות אחרי הצהריים ולהיפגש באחת מהסמטאות הצדדיות של הגן. טיול בשדרה המרכזית מהווה עד היום נקודת מפגש עבור כל התושבים הפריזאים, בה הם יכולים לקשקש ולשתות לימונדה קרירה ביחד.

במהלך המאה ה-19 הגן עבר שינויים כתוצאה מסלילת רחוב ריבולי בסמוך אליו על ידי נפוליאון הראשון. נפוליאון השלישי, שהיה אחיינו, הוסיף את מבנה האורנז'רי שהפך למוזיאון מצליח מאד במאה ה-20. זמן קצר אחר כך הוצתה שריפה בארמון טילרי על ידי אנשי הקומונה בפריז.

בתום מלחמת העולם השניה גני הטילרי הפכו ליפים ומזמינים מתמיד, במיוחד בשל הפסלים המרשימים והכיסאות הירוקים שמזמינים את המבקרים לשבת וליהנות מכל היופי הזה.


#אופנה בטילרי
מהרגע שהחלו התושבים הפריזאים לטייל בגנים הציבוריים ברגל, הם גילו שבגדים שנתפרו עבורם הם מקור נוסף למשיכת תשומת לב. ברגע אחד הפכו גני הטילרי למסלול דוגמנות בו מציגים תושבי האצולה את הבגדים המעניינים ביותר ויוצרים טרנדים אופנתיים. השמועה פרשה כנפיים ואלפי זרים היו מגיעים לגנים להתעדכן באופנה החולפת כדי לנסות לחקות אותה בארצם. כתוצאה מכך, באותה התקופה נוצרו מגזיני האופנה הראשונים.

למרות שגשוגה של תעשיית האופנה בימים אלו, היו גם מקרים פחות נעימים. נשות פריז, שראו את הלבוש של הדוכסיות ברחבי הגן, רצו לחייט שלהם וביקשו שיתפור להן את אותם הבגדים בדיוק. בכך הן ניסו לדמות עצמן קצת יותר לנשות האצולה ולטשטש את הגבולות ביניהן. בתקופה זו הופיעו אנשי מקצוע שלימדו את הצרפתים איך להתנהג בנימוס בחברה (כללים בסיסיים, כמו שבארוחה צרפתית יורקים רק לצד ימין). עובדה זו גרמה לכך שבאופן די מהיר הצליחו הנשים במשימה וכמעט בלתי אפשרי היה להבחין בין המעמדות.

למרבה הפלא, נשמעו גם לא פחות סיפורים הפוכים על נשים אצילות, אשר רצו להתחזות לפשוטות עם. כך לדוגמא מוכר הסיפור שהתרחש בשנת 1698, בו החליטה מרקיזה (בעלת תואר אצולה אירופי) להתחפש למישהי שזה עתה הגיעה לפריז והחלה לדבר עם רוזן שפגשה בגני הטילרי. אחרי שיחה של יותר משעה היא הדהימה אותו כשאמרה לו "שלום" והלכה למרכבתה המפוארת שלקחה אותה לארמון הפריזאי שלה.

מבט מקרוב (360) על הגנים:
https://www.youtube.com/watch?v=8NSlrxxL3xI
גני הוותיקן
#על הגנים של האפיפיור

על שטח של כ-40 דונם, מתפרש לו גן הותיקן היפה ובו צמחיה עשירה עם ערוגות פרחים, עצים, מדשאות, פסלים, מזרקות ובריכות. הגנים הללו מפרידים בין קריית הוותיקן לעיר רומא שמקיפה אותה מסביב.

משנת 1279 המקום משמש כמקום מנוחתו של האפיפיור ולכן נמצאים בו גם תחנת הרדיו הפרטית של האפיפיור ומנחת המסוק שלו.

כשאתם נכנסים בתור מבקרים, ביחד עם הסיור המודרך שאורכו כשעתיים, אתם עוברים דרך כ-2000 שנים של היסטוריה.


#טיפים
שימו לב שאין כניסה לגן הוותיקן ללא הרשמה לסיורים המודרכים.


קבלו מבט מקרוב על הגנים:

https://youtu.be/3O64u719OrU


גן הארמון
#על הגן של הארמון החדש של שטוטגרט

גן הארמון (Schlossgarten) הוא אחד הפארקים הגדולים בשטוטגרט. יש בו מעיין נובע, מזרקות, פסלים ואגמים קטנים, עם ברבורים וברווזים המשייטים במים.

בגן נמצא גם התיאטרון של שטוטגרט (Theaterhaus Stuttgart), בו מועלים ערב ערב מופעי תיטארון, מוסיקה ובלט. התאטרון הזה נחשב מהגדולים בעולם והוא משלב בהצלחה רבה באותו מוסד, את שלושת אמנויות הבמה הללו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/X4kLFzQDbuQ


הפגנה בגן:

https://youtu.be/lBuRkBVdF8o
הגנים הבוטניים של מוסקבה
#על הגנים הבוטניים שנולדו מגינת צמחי המרפא של הצאר

מאז הוקמו בשנת 1706, הגנים הבוטניים (Aptekarsky Ogorod), שבצפון מוסקבה, נחשבים לגנים הבוטניים העתיקים ביותר ברוסיה. יש טענה שאלו הגנים הבוטניים הגדולים באירופה, אבל בכל מקרה הם מקום מרגיע שיאפשר בריחה קלה מהמולת העיר הגדולה.


#מה תראו כאן?
במתחם הגנים תוכלו לראות למעלה מ-150 מינים של צמחים רב-שנתיים. יש כאן גם מגוון גדול של פרחים, שהובאו לכאן מכל רחבי העולם. כל אלה יוצרים יחדיו מוזיאון בוטני ענק, מרשים ויפהפה.

מומלץ שלא לפספס כאן את הגן היפני הנהדר שבמקום.

בגנים הבוטניים גם מגוון גדול של עצים, חלקם עתיקים, בני 200 שנה. העצים הללו נמנים על העצים העתיקים ביותר מהמינים שלהם, בעיר מוסקבה.

עוד פועלות במתחם גם חממות היסטוריות שחלקן נוסדו עוד במאה ה-19, בסביבות שנת 1891. גם בחממות הללו ניתן לבקר כרצונכם.


#תולדות המקום
במקור הוקמו הגנים הבוטניים במוסקבה על ידי פטר הגדול שביקש לייצר מקום שירכז את צמחי המרפא השימושיים לצורכי האומה, או שמא נאמר לצורכי משפחת המלוכה הרוסית. האיש שעמד במרכז פיתוח הגנים הללו היה מדען בשם ניקולאי טסיטסין, שניהל אותם במשך קרוב ל-35 שנה.

הגנים עברו, משנת 1805, לידי הפקולטה לביולוגיה של אוניברסיטת מוסקבה. מאז הם בטיפולה ובשליטתה של האוניברסיטה ובכך הפכו למוסד עיקרי בבוטניקה ניסויית ולמרכז מוביל לחינוך ומחקר ברוסיה.

הם זכו לשם "הגנים הבוטניים של האקדמיה הרוסית למדעים" (Aptekarskiy Ogorod Botanical Garden). לגנים ציבוריים שניתן לבקר בהם ללא אישור מיוחד, גם אם בתשלום, הם הוסבו בשנת 1945 ובשנת 1959 נפתחו הגנים למבקרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/y_R09yGFfQI


ביקור במקום:

https://youtu.be/ywUzq-xl-Vs


עוד מבט:

https://youtu.be/hneG9a6p1WI


ועוד אחד:

https://youtu.be/7mT0uXd-TBY
פארק ההשכלה
#על הפארק הסביבתי של תל אביב


בין אזור ההייטק, משכנם של ענקים כמו גוגל, פייפל וצ'ק פוינט לבין שכונת ביצרון השקטה, ממש בסמוך לדרך השלום, משתרע פארק ההשכלה (Haskalah park) - מקום אקולוגי, חכם ואוהב לסביבה ולבני אדם.

הפארק הוא חדש יחסית והוקם במטרה ליצור נקודה של טבע ממשי בתל אביב. חוץ מגן נעים למבקריו האנושיים, יש כאן את כל מה שצריך בכדי למשוך אל הגן בעלי חיים, ציפורים, זוחלים וחרקים. מבנה הפארק נועד לאפשר להם לקנן בפרגולות המסורגות שנבנו במיוחד, לשתות מים, לתפוס שמש בפינות ההתחרדנות ולמצוא מחסה בין הצומח המגוון שבגן. המתכננים, בראשות האדריכל רם אייזנברג, יצרו כאן מגוון אמצעי ביוטופ שנועדו למשוך ציפורי שיר ופרפרים. מה שמזכיר שבפארק גם הוצבו לא מעט שלטים, שמסבירים למבקרים על החי והצומח כאן. אולי משום כך הפארק זכה בפרס רוקח, מהחשובים בתחום.

גן ההשכלה הוקם סביב העצים שנותרו מהחורשה המוזנחת שהייתה כאן בעבר, תוך שילוב בין צמחיה חדשה לבין עצי האורן הנטויים שהיו כאן מתמיד, תוצאת הרוחות העזות שנשבו כאן במשך שנים רבות ממערב, מכיוון ואדי מוסררה, ואדי איילון של היום.

האדריכלים אף הוסיפו ועיצבו לפארק פנסים נטויים, בהתאם לעצים שבו. ואגב, גם המנורות שפועלות בתוכם הן סביבתיות. מדובר בנורות הצוברות חשמל סולארי מאור השמש ביום ומאירות את הפארק בערב.

גם נושא שמו של הרחוב, שדרות ההשכלה, שולב כאן. פינות הישיבה בפארק מוקמו לרוב מתחת לעצים ועל כל שולחן מוטבעים קטעי ספרות מתקופת ההשכלה או מסיפורי ילדים. אפילו המקלט שבפארק נצבע והפך לחלק מכיתה פתוחה. נתלו עליו תמונות ומידע כתוב על גדולי תקופת ההשכלה בספרות והוא מאפשר למורים מבתי הספר הסמוכים לצאת עם התלמידים לשיעור בטבע.

יש בפארק גם גינת כלבים רחבה, בסמוך למתקני משחק למגוון גילאים, כולל מתקן למשחק הפּטאנק (כדורת צרפתית), מתקני שעשועים לילדים, נדנדות חבלים, ערסלים וכורסאות משחק - רק עזבו את הטלפון ושחקו איתם...


#על תקופת ההשכלה
הפארק מתייחס בכבוד לאנשי תקופת ההשכלה העברית, שהיו סופרים ואנשי רוח יהודיים, כולל גינצבורג, צוויפל ובן זאב. למעשה, כל שכונת ביצרון מנציחה אותם בשמות רחובותיה וכך גם השדרה שבה נמצא 'פארק ההשכלה'.

תקופת ההשכלה היהודית, שהתפתחה במאה ה- 18, בהשפעת רעיונות של תנועת ההשכלה האירופית, הדגישה את המרכזיות של השכל ושל התבונה האנושית בכל שטחי החיים של האדם. התנועה חתרה לחופש מחשבה, חופש דת ואמונה ולשחרור מסמכויות דתיות וממסורות כובלות.

ממש כמו תנועת ההשכלה הכללית, העמידה גם התנועה היהודית את האדם היחיד במרכז ואת טובתו וחירותו של הפרט. היא ראתה ברצונו של הפרט את מה שצריך לקבוע את דרך חייו ולא דרישות הכלל או החברה. בכך ינקה מההומניזם, שהעמיד במרכז את האדם וראה בו את מי שניחן בשכל ובתבונה, ולפיכך הוא בעל זכות בחירה חופשית, שקסמה ליהודים רבים.

בתקופת ההשכלה נפתחה ההשכלה היהודית לסביבתה ואימצה רעיונות שונים ואורחות חיים של החברה הלא-יהודית שמסביבה, ברצון להשתלב בה, לא כעם אלא כפרטים איכותיים ותורמים ביכולותיהם האישיות.


#שכונת ביצרון
שכונת ביצרון היא שכונה שבה מגוון של בתים קטנים, צמודי קרקע, שרבים מהם הורחבו והפכו לדירות מפנקות ונעימות מראה. השכונה שהיא ברובה דו-קומתית, היא מהיחידות בתל אביב שמאפשרות לחיות במעין "קיבוץ בעיר" ומחירי הדירות בה בהתאם. חיים בה תושבים ותיקים, לצד אמנים רבים, עיתונאים ואנשי הייטק שבאו לכאן בשנים האחרונות.

לפני הקמת שכונת בצרון היו כאן פרדסי הדרים גדולים. השכונה נבנתה בתקופת העלייה שלאחר מלחמת העולם השנייה, בכדי להרחיב את ההיצע לעובדי העירייה של אותם ימים. כאן, אגב, גדל באותה תקופה שלמה ארצי הילד, שאביו היה מעובדי העיריה הבכירים.

כיום, יפה לצעוד בין ה"רכבות" שבצד המזרחי של רחוב ביצרון, או בסמטאות הצרות שבצד הקרוב לפארק. סימטאות אלה הן בעצם רחובות הולנדיים קטנים המכונים כאן "שבילים".

שווה לצפות כאן בגינות הקטנות שליד כל דירה ובגגות שעליהם יושבים בערב התושבים, כדי ליהנות מערב בכפר... העירוני, כן?
פארק אדית וולפסון
#על הפארק הגבוה של תל אביב

בדרום מזרח תל אביב, בין דרך השלום, כביש הטייסים ורחוב לה גוארדיה, נמצא פארק יפה להדהים, שמזכיר פארקים באירופה. שטחו כ-100 דונם והוא מתנשא מעל סביבתו, מאפשר נוף של תל אביב, ממנו ועד הים.

פארק אדית וולפסון, או פשוט פארק וולפסון, קרוי על שם רעייתו של איש העסקים והפילנטרופ היהודי-בריטי אייזיק וולפסון, שניהם תורמים שבזכותם הוקם הפארק.

זקני הסביבה מספרים שעל גבעת הכורכר שעליה הוא הוקם, גידלו פעם אבטיחים והיא נקראה אז "גבעת בטיח". ממה שהיה כאן אז נותרו עצי שקמה עתיקים ששולבו בצמחיית הפארק החדשה.

בגובה של 57 מטרים מעל פני הים, הפארק הזה הוא באופן רשמי המקום הגבוה ביותר בתל אביב.

הפארק, שנחנך ב-1976 ותוכנן על ידי אדריכלי הנוף יוסף סגל, צבי דקל וא. מילר, כולל דשאים רבים, מגוון עצים וצמחיה, שבילי הליכה וריצה, מגרשי משחקים ושטחי פיקניק. בפארק יש גם אגם מים לא גדול ויפה להפליא. כוונת המתכננים הייתה ליצור בגן מקום מפלט שקט ורגוע, למרות התנועה הסואנת סביבו. הם השיגו זאת על ידי יצירת קפלים בקרקע ומובלעות של שקט, שאינן חשופות לכבישים הסואנים שמסביב.

בראש הגבעה שבמרכז הפארק ניצב פסל סביבתי גדול בשם "כיכר לבנה", או בשפת התל אביבים "עיר לבנה". הפסל הוא יצירתו של האמן דני קרוון, שהקדיש אותו למקימי העיר תל אביב ולאביו, אברהם קרוון, שהיה במשך שנים רבות הגנן הראשי של תל אביב.

הפסל הסביבתי עשוי מבטון לבן ומשלב עצמים גדולים כמו מגדל, מספר מבנים גאומטריים, מעט צמחייה ועץ זית אחד, שניצב במרכזו של אחד ממבני ה"עיר הלבנה".


קבלו הצצה קצרה מעל הפארק:

https://youtu.be/0Nsrr840wMA
הגן הבוטני של האוניברסיטה
גן צ'ארלס קלור
גן מאיר
פארק הבַּזִילִיקָה
פארק גוּלְבֵּנְקִיאַן


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.