» «
הגנים הבוטאניים
הגנים הבוטאניים של סינגפור
#על הגנים הבוטאניים בסינגפור ומהפופולריים ביותר בעולם

בגנים הבוטאניים של סינגפור (Singapore Botanic Gardens) תוכלו ליהנות מהיופי, השלווה והפריחות הרבות. הוא מהווה ריאה ירוקה וענקית, הסמוכה למרכז העיר סינגפור.

בגנים הבוטניים תזכו למרגוע לעין ולנפש, למפלט ירוק מהמולת הכרך ולאחת מפינות החמד היפות בעיר.

בשטח העצום של הגנים הבוטניים תוכלו לראות כמה וכמה גינות ואזורים נהדרים. בתוך שפע הצמחייה הטרופית, בריכות המים, חבצלות המים הענקיות שיוצרות צלחות על פני המים, המזרקות ושבילי ההליכה, תראו בין השאר מגוון צמחי מרפא, גינת צמחי תבלין, עמק דקלים, אזור עצי במבוק, מטעי פירות טרופיים ועוד.

כמו כן תפגשו כאן אוסף מרהיב של עצי בונזאי ננסיים וגינת סחלבים מרהיבה, בת יותר מאלף מינים וכ-2,000 הכלאות של סחלבים.

הגנים, שהוכרזו במאה ה-21 כאתר מורשת עולמית, נוסדו על ידי הבריטים, עוד בשנת 1859. בהתאם לכך גם עיצובם הוא בסגנון הגנים האנגליים. במהלך השנים, הפך המקום למרכז מחקר ושימור של הצומח בדרום-מזרח אסיה.

הגנים הבוטאניים של סינגפור מושכים מדי שנה כ-4 מיליון תיירים, מה שמקנה להם את התואר של הגנים הבוטניים הפופולריים ביותר בעולם.


#מסלול מומלץ בגן הבוטני
הגנים הם ענקיים. כדי לראות חלקים נכבדים ועדיין לנוע בקצב סביר, כדאי להתחיל בשער בוקיט טימה (Bukit Tima Gate), שאליו ניווטנו כאן. הוא נמצא ממש ליד תחנת הרכבת התחתית בוטניק גרדנס (Botanic Gardens).

ממשיכים לאגם אקו (Eco Lake). על גדותיו מתקיימים לאורך השנה לא מעט מופעים וקונצרטים חינמיים. גם זוגות לפני חתונה מרבים להגיע לכאן כדי להצטלם.

משם המשיכו אל גן המרפא (Healing Garden), עם צמחי מרפא מקומיים.

ליער הגשם, הבא בתור, הקדישו לפחות רבע שעה. כאן תחוו את הצמחייה הפראית, עם הציפורים המצייצות על ענפי העצים בני מאות השנים. אלה הרגעים להיות בלשים ולחפש לטאות המהלכות בין העלים שעל הקרקע.

רעבים? - מיד אחרי יער הגשם תוכלו לסעוד במתחם המזון (Food Court) שבמקום.

גינת הסחלבים היפהפייה (National Orchid Garden), שבאה עכשיו, היא מקום מרהיב עין, ססגוני, צבעוני, עם מגוון בלתי נתפס של יופי וצורות של פרחי הסחלב המרתקים. בכל מה שקשור לגידול וטיפול בפרחים האציליים הללו, אין הרבה מקומות בעולם שמתחרים בגן הסחלבים שכאן. זהו אתר בינלאומי מוביל, שלא רק היופי אלא גם הכמות בו מרשימה. יש כאן מעל ל-1,000 מיני סחלבים ולידם עוד כ-2,000 בני כלאיים נוספים!

במתקן שנקרא "בית קר" (Cool House) תוכלו בשלב הבא לחזות בצמחים ופרחים שצומחים רק בקור ובצינה של אזורי ההר. אגב, רק כאן תתבקשו לשלם. לחוצים בזמן או בכסף? - דלגו!

בגינת הג'ינג'ר (Ginger Garden), שלפני שער בורקיל (Burkill Gate), ממש בסוף הגנים, מוצגים כ-250 מינים של הזנגביל, הוא הג'ינג'ר. כאן תוכלו להתפעל מהיופי האקזוטי של הצמח, בעל הפרחים הוורודים.


#טיפים
הכניסה חופשית, למעט לגן הסחלבים שהוא בתשלום.

לביקור נעים ופחות חם ולח, השתדלו להגיע בשעות הבוקר המוקדמות או אחה"צ ובערב.

הביאו עמכם מעט לחם ,שתוכלו לפזר בבריכה הגדולה. ממתינים לו הדגים וצבי הים, שיתחרו בהתלהבות על האוכל שתביאו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/uANadxqBLR4


מהאוויר:

https://youtu.be/zL-lk0YnHQE


המלצות לפינות שבו:

https://youtu.be/iVEQeNjN3h0


ביקור במקום:

https://youtu.be/9BfoQQzdmZo
הורטוס בוטניקוס
הורטוס בוטניקוס
#על הגן

הגן הבוטני של העיר אמסטרדם הוא בין העתיקים בעולם. הוא נוסד בשנת 1638 על ידי עיריית העיר ומטרתו העיקרית הייתה לספק עשבי מרפא לרוקחים ולרופאים. הגן הוא אחד מאתרי התיירות המובילים בעיר, כי הוא מצליח לספק פינה טרופית נעימה, עם פרחי מים, עלים ענקיים והרבה צמחים.

במהלך המאה ה-17 האוסף הורחב על ידי צמחים שהביאו סוחרים מחברת הודו המזרחית ההולנדית. תוכלו לראות בו למעלה מ-6,000 עצים וצמחים, ביניהם אפילו זנים שנמצאים בסכנת הכחדה.

בשנת 1987 הפסיקה אוניברסיטת אמסטרדם לממן את הפארק והוא נקלע לקשיים כלכליים משמעותיים. הוא ניצל לבסוף בזכות תרומות פרטיות, אך כדי להחזיקו כראוי משתתפת העירייה עד היום באחזקתו. שני אולמות במתחם מושכרים לטובת כנסים ואירועים.

בגן תראו את "בית הדקל". הוא נבנה בשנת 1912 ומוצג בו אוסף של ציקסאים (סדרת צמחים וסקולריים חשופי זרע). במקום תוכלו לראות גם את החממה הגדולה והחדשה, שנבנתה בשנת 1993. היא כוללת שלושה סוגי אקלים שונים. בחממה פזורים ספסלי ישיבה ותוכלו לעשות בה הפסקה קטנה מהטיול המעייף.

מבט מקרוב על הגן:
https://www.youtube.com/watch?v=vimI4m5D4qE
הגן הבוטני של סן פרנסיסקו
הגן הבוטני של סן פרנסיסקו
#על הגן הבוטני שבפארק שער הזהב

בגן הבוטני בסן פרנסיסקו (San Francisco Botanical Garden), שנמצא בתוך פארק ענקי, יש מעל 8,000 מיני צמחים שונים מכל פינות וארצות העולם.

הגן הבוטני נמצא על שטח ענקי, של יותר מ-200 דונם. אלו נמצאים בתוך ה"גולדן גייט פארק", או "פארק שער הזהב" המרשים שבעיר.

שימו לב בגן הבוטני שכאן, אל יער עצי הסקויה הענקיים, לפרחי המגנוליות ולצמחים שמגדלים כאן ושאופייניים ליערות העננים.

יש כאן גם גן יפני, שאפשר לבקר בשיטוט קל בגנים. תוכלו גם לבקר בגן הבושם שבגנים ובעוד פינות וחממות נחמדות.


#טיפים
הגנים פתוחים לאורך כל השנה.

הכניסה חינם לגמרי לגן הבוטני.

אם מסתדר לכם, שווה להצטרף לסיור החינם בגנים הבוטניים. הוא מומלץ ביותר ונערך כאן בכל יום, בשעה 13:30 בצהריים.


מבט מקרוב:ביקור במקום:בלוגרים:הדרכה:
הגן הבוטני של קופנהגן
הגנים הבוטניים של קופנהגן
#על הגן הבוטני עתיר החממות הענקיות

הגן הבוטני (University of Copenhagen Botanical Garden), שבמרכז העיר קופנהגן, מהווה אי ירוק של שקט ושלווה, המאפשר לפגוש בו ריכוז מרתק של צמחים מרחבי דנמרק והעולם כולו.

הגן מכיל שלל צמחים פורחים ומעוצבים, גנים מטופחים, יפים וירוקים וחממה טרופית גדולה. הללו ממוקמים בין מדשאות רחבות, המקיפות אגם קטן. שביל היקפי מאפשר לטייל מסביב לאגם ולפגוש בו שלל עופות מים, ברבורים, ברווזים וציפורים, השטים או מהלכים וחיים כאן בשכנות נינוחה עם המבקרים המנומסים.

האטרקציה המרכזית של הגנים הבוטניים היא ביתן הדקלים, ה"פאלםהאוס". זהו בית גידול בחממה, שבו מרוכזים צמחים טרופיים. הוא פתוח בשעות 10-15 (ראו בנפרד בהמשך).

זהו גם פארק לכל דבר והריאה הירוקה של קופנהגן. אפשר לבלות בו שעות של שלווה פסטורלית ומשפחות עושות זאת הרבה. לילדים הוא מציע שבילים נסתרים ופינות חבויות. למבוגרים יש כאן אינספור פינות להתרגעות נינוחה בטבע.

האווירה כאן רגועה וחמימה. סטודנטים שרועים על הדשא ולומדים או מבלים בשמש נעימה, אמהות מטיילות עם עגלות הילדים, זוגות נהנים מבילוי רומנטי באוויר הצח ותיירים מצלמים פרחים ופינות יפות. היופי והשקט כאן שולטים.


#החממה
את אחד החלקים היפים ביותר בגן הבוטני של דנמרק מספקת חממה ענקית, בה גדלים צמחים מאיזורים טרופיים ומדבריים בעולם.

החממה הגדולה כוללת 5 אולמות שונים. כל אולם כאן מתמקד בסוג אקלים שונה ומוצגים בו צמחים שגדלים באקלים זה. זו הזדמנות נהדרת ללמוד על התוצאות המגוונות של הבדלי האקלים בעולם ועל היופי של הצמחים בכל אזור.

באולם המרכזי של החממה תוכלו לעלות במדרגות אל הגג שלה ולצפות בסבך המרהיב של הצמחיה מלמעלה.

בתחומי הגן תמצאו גם שני מוזיאונים - המוזיאון הבוטני והמוזיאון הגיאולוגי של דנמרק.


#טיפים
הגנים הבוטניים של קופנהגן ממוקמים בסמוך לתחנת נורפורט (Nørreport) הסואנת.

אין כניסה לכאן באופניים.

החממות מספקות הפוגה מעולה בימים גשומים.

חשוב לשים לב ששערי הגן הבוטני נסגרים בשעה 18:00.

הפאלם-האוס פתוח רק בשעות 10:00-15:00
חממת החממות והסחלבים 13:00-15:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eDNx0ocNSxc


ביקור במקום:

https://youtu.be/nB_kH7Gy0t0


בלוגרים:
https://youtu.be/oLW996OLCfQ

גנים בוטניים

הגן הבוטני של קרקוב
הפלנטי, הגן הבוטני של קרקוב
#על הגן הבוטני שמסביב לעיר העתיקה

הגן הבוטני של קרקוב (Planty) הוא אחד הפארקים העירוניים הגדולים ביותר בקרקוב. זהו פארק ענק ועתיר פרחים מקסימים, מזרקות יפות, בריכות וברווזים. למעשה, מרכיבים אותו לא פחות מ-30 גנים קטנים, שכל אחד מהם מעוצב בסגנון שונה.

הגן ניטע בעבר על שרידי חומת העיר, שבמאה ה-19 נהרסה על ידי השליטים האוסטרו-הונגרים. בתור הגבול הדרומי שלו משמשים נהר הוויסלה וטירת וואוול ההיסטורית, הצמודה אליו ויושבת על גבעת וואוול.

אורכו של הגן היפהפה והארוך 4 ק"מ והוא משתרע על פני שטח של 21 קמ"ר. הוא מקיף את ה"סטארה מיאסטו", העיר העתיקה של קרקוב. משובצים בו שלל מזרקות ומונומנטים מרהיבים. בתוך חגורת הפארק פלנטי, במקום שבו ניצבו בעבר חומות העיר מימי הביניים ולאורך הדרך המלכותית, ניתן עדיין לראות לא מעט אתרים היסטוריים של העיר העתיקה של קרקוב.

בפארק אתם יכולים לראות עשרות פסלים של אישים היסטוריים וגיבורי תרבות פולניים, דוגמת האסטרונום והמדען הפולני הגאון ניקולאוס קופרניקוס, המלכה ידוויגה, המלך ולדיסלב השני יגילו ויאן מטויקו.

לתושבי קרקוב משמש הפלנטי בין השאר כמסלול הליכה וריצה פופולרי. בקיץ יש בפארק בריכות נחמדות לטובת הציבור ודוכני רחוב המוכרים, ממתקים, שתייה וכיבוד. כך הוא הופך מקום מפלט מוצל וקריר ביחס לכל הרחובות הסואנים שמסביבו.


#תולדות המקום
הגן הוקם כאן במאה ה-19, במקום החומות שניצבו כאן מאז ימי הביניים. למעשה, הוא החליף את שרידי חומת העיר, שעמדו כאן מאות שנים ונהרסו בידי השליטים האוסטרים ששלטו אז בפולין.

היה זה הקיסר האוסטרו-הונגרי פרנץ הראשון שהורה על פירוקם הסופי של החומות והביצורים הישנים. זה התבצע בין השנים 1822-1830, כשקרקוב החלה מתרחבת, חלקים רבים בחומה כבר נפלו מזמן וחלקי חומות ההגנה הישנות והמוזנחות שנשארו, היו במצב קשה.

איכשהו שומרו חלקים קטנים מהביצורים העתיקים, בחוק שהתקבל בסנאט של הרפובליקה של קרקוב. היה זה כשפרופסור מקומי בשם פליקס רדוונסקי הצליח בשנת 1817 לשכנע את חברי הסנאט לחוקק חוק שישמר חלקים מהביצורים הללו. כך שומרו שער פלוריאן ומבצר הברביקאן הסמוך, אחד הביצורים האחרונים מכל אירופה ששרדו מהעת העתיקה.


#משימת בילוש
הילדים והבלשים החובבים מביניכם ישמחו ודאי לקצת אתגר. מצאו בבקשה בפלנטי את הפסלים של האישים הבאים וספרו עליהם לשאר:

ניקולאוס קופרניקוס - המדען הראשון שהראה מדעית שכדור ארץ ושאר כוכבי הלכת סובבים את השמש ושכדור הארץ הוא לא מרכז היקום.

המלכה ידוויגה - מלכה פעילה שעמדה בראש שני מסעות צבאיים וכבשה מחדש שטחים שאביה מסר להונגריה.

המלך ולדיסלב השני יגילו - מי שהנהיג את הצבא הפולני-ליטאי, לניצחון על הצבא הטווטוני (אחת ממדינות גרמניה).

יאן מטייקו - מגדולי הציירים הפולניים, בן המאה ה-19 ומי שצייר בעיקר תמונות פטריוטיות והיסטוריות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jaVOT1bzegs


ביקור במקום:

https://youtu.be/XxVBy5cptBw


האווירה:

https://youtu.be/CTE7M6T4ETU
הגנים הבוטניים במוסקבה
הגנים הבוטניים של מוסקבה
#על הגנים הבוטניים שנולדו מגינת צמחי המרפא של הצאר

מאז הוקמו בשנת 1706, הגנים הבוטניים (Aptekarsky Ogorod), שבצפון מוסקבה, נחשבים לגנים הבוטניים העתיקים ביותר ברוסיה. יש טענה שאלו הגנים הבוטניים הגדולים באירופה, אבל בכל מקרה הם מקום מרגיע שיאפשר בריחה קלה מהמולת העיר הגדולה.


#מה תראו כאן?
במתחם הגנים תוכלו לראות למעלה מ-150 מינים של צמחים רב-שנתיים. יש כאן גם מגוון גדול של פרחים, שהובאו לכאן מכל רחבי העולם. כל אלה יוצרים יחדיו מוזיאון בוטני ענק, מרשים ויפהפה.

מומלץ שלא לפספס כאן את הגן היפני הנהדר שבמקום.

בגנים הבוטניים גם מגוון גדול של עצים, חלקם עתיקים, בני 200 שנה. העצים הללו נמנים על העצים העתיקים ביותר מהמינים שלהם, בעיר מוסקבה.

עוד פועלות במתחם גם חממות היסטוריות שחלקן נוסדו עוד במאה ה-19, בסביבות שנת 1891. גם בחממות הללו ניתן לבקר כרצונכם.


#תולדות המקום
במקור הוקמו הגנים הבוטניים במוסקבה על ידי פטר הגדול שביקש לייצר מקום שירכז את צמחי המרפא השימושיים לצורכי האומה, או שמא נאמר לצורכי משפחת המלוכה הרוסית. האיש שעמד במרכז פיתוח הגנים הללו היה מדען בשם ניקולאי טסיטסין, שניהל אותם במשך קרוב ל-35 שנה.

הגנים עברו, משנת 1805, לידי הפקולטה לביולוגיה של אוניברסיטת מוסקבה. מאז הם בטיפולה ובשליטתה של האוניברסיטה ובכך הפכו למוסד עיקרי בבוטניקה ניסויית ולמרכז מוביל לחינוך ומחקר ברוסיה.

הם זכו לשם "הגנים הבוטניים של האקדמיה הרוסית למדעים" (Aptekarskiy Ogorod Botanical Garden). לגנים ציבוריים שניתן לבקר בהם ללא אישור מיוחד, גם אם בתשלום, הם הוסבו בשנת 1945 ובשנת 1959 נפתחו הגנים למבקרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/y_R09yGFfQI


ביקור במקום:

https://youtu.be/ywUzq-xl-Vs


עוד מבט:

https://youtu.be/hneG9a6p1WI


ועוד אחד:

https://youtu.be/7mT0uXd-TBY
הגן הבוטאני של האוניברסיטה
הגן הבוטני של האוניברסיטה
#על הגן הבוטאני של ונקובר

הגן הבוטאני של האוניברסיטה (UBC Botanical Gardens) הוא גן נפלא ששייך לאוניברסיטת בריטיש קולומביה, בראשי תיבות UBC. הוא נמצא בקצה הדרומי של הקמפוס ונחמד מאד לביקור.

בגן הבוטני שלפניכם תוכלו לראות מעל 7,000 זני צמחים מכל העולם. יש בו גן אלפיני, גן אסיאתי, גינת ירק, גן צמחי חורף, גינה של צמחי מרפא ואפילו יער גשם.

זהו הגן הבוטני האוניברסיטאי הוותיק ביותר בקנדה. הוא נפתח בשנת 1916 על ידי הבוטנאי הראשון של האוניברסיטה, ג'ון דווידסון. מטרתו המקורית הייתה לשמש מקום מחקר של הפרחים בקולומביה הבריטית, אך כיום הוא מציג צמחים ופרחים מכל העולם ומשמש זירת מחקר, לימוד, שימור והצגה של צמחים מרחבי תבל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cBVIX7wLCCo
הגן הבוטני של מילאנו
הגן הבוטני של מילאנו
#על הגן הבוטני במילאנו

הגן הבוטני די בררה (Orto Botanico di Brera), בשמו המלא, מכיל מאות זני צמחים שיוצרים יחד עושר בוטאני מרשים ויפה להפליא. הוא מופעל על ידי אוניברסיטת מילאנו ופתוח לציבור ללא תשלום, במהלך חלק ניכר מהשנה.

הגן הבוטני של העיר מילאנו, ששטחו 5,000 מטרים רבועים, הוקם בשנת 1774, בתקופה שבה נשלטה מילאנו על ידי הקיסרות האוסטרו הונגרית. הקיסרית מריה תרזה אהבה מאד גנים בוטניים ומכאן נוסד הגן. המייסד היה פולגנציו ויטמן (Fulgenzio Vitman) ועיצוב הפרחים באותה תקופה מיוחס לג'וזפה פיארמריני.

הגן מציע מגוון ערוגות צמחים מלבניות, תחומות בגדר לבנים, עם פרחים מרהיבים בכל גוון וצבע. הקדישו בו זמן לחממה הגדולה, המשמשת את האקדמיה לאמנות יפה ולבריכת האירוסים והנימפאות העתיקה, שנוצרה במאה ה-18.

את הגן הבוטני מפעילה כיום אוניברסיטת מילאנו. במהלך השנים נשתלו בו צמחי מרפא רבים, ששימשו ומשמשים גם היום את המחלקות לרפואה ולרוקחות של האוניברסיטה. הגן והארכיטקטורה העתיקה שלו שוקמו בשנת 1998, לאחר שהוזנחו במשך שנים ארוכות. במהלך השנים הוקם כאן גם מצפה הכוכבים שנמצא בתחומי הגן.


#טיפים
הכניסה ברוב השנה ללא תשלום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pLG_vYgHDqI


הגן הבוטאני בנאפולי
הגן הבוטאני של נאפולי
#על הגן הבוטני בנאפולי

צריכים להרגע מעט מאווירת העיר הלוחצת של נאפולי? - בואו לגנים הבוטניים של העיר ותהנו מטבע וגנים נפלאים המשלבים רוגע טבעי ונעים עם בילוי לכל המשפחה.

הגן הבוטני אורטו בוטאניקו (Orto Botanico) הוא גן המשתרע על פני 15 דונם. על אף שהוא איננו מקום מסחרי, המקבל קהל באופן רשמי ובתשלום, זהו גן בוטני ענק ומסודר, מרשים בכל צורה וגם ביחס לגנים בוטניים בעולם כולו.

יש כאן מעל 25,000 צמחים מ-10,000 מינים שונים. למעשה, זהו מתקן מחקר של המחלקה למדעי הטבע, שהוא גם מתקן חינוכי באוניברסיטת נאפולי, המשמש מתקן לימודי לבתי ספר התיכוניים של נאפולי.

היסטורית, הגן שנפתח ב-1810 הוא אחד המתקנים המדעיים והחינוכיים שפתח והפעיל כאן השלטון הצרפתי בנאפולי.


#טיפים
הכניסה לגן הבוטני היא בתיאום טלפוני מראש (Tel. 0812533937). הגן נסגר ב-14:00 והכניסה היא עד 13:00 בצהריים.

בקיץ יש בגן הבוטני הופעות. פרטים באתר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/97SVocR6cr4
הגנים הבוטניים של מדריד
#על הגנים הבוטניים העתיקים באירופה

דרומית למוזיאון הפראדו, לאורך טיילת הפראדו, נמצאים הגנים הבוטניים של מדריד (Real Jardin Botanico). זהו המקום לחובבי הצמחים והגינון וכאן תמצאו עושר של פרחים, צמחים והדרכה. הפארק משתרע על השטח שבין מזרקת נפטון לתחנת Atocha של הרכבת התחתית.

הגנים הבוטניים האלה, הנחשבים לעתיקים ביותר באירופה, נוסדו בשנת 1755 על ידי המלך פרדיננד השישי. זו הייתה תקופה שבה הבוטניקה היתה תחביב נפוץ בקרב בני האצולה האירופית. בשנת 1781 הגנים עוצבו ושודרגו על ידי האדריכל חואן דה ויינואבה (Juan de Villanueva) והבוטנאי גומס אורטגה (Gomez Ortega).

בגנים הבוטניים שכאן מוצגים כמעט 100,000 מיני עצים, צמחים ושיחים שונים, הכוללים צמחי תבלין, צמחי מרפא וצמחי מים. יש כאן גם חממה נהדרת עם צמחיה טרופית המחייבת אקלים מבוקר ולא מעט פינות חמד נעימות, שיאפשרו מנוחה למבקרים, בין הצמחיה היפה והעצים המיוחדים.

בחנות שבכניסה לגנים ניתן לרכוש ספרי בוטניקה, צמחים מיובשים, תמונות ומזכרות בוטניות.


#טיפים
הכניסה לילדים מתחת לגיל 10 חינם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/m9ILh0D256c


וביקור בגן הבוטאני של מדריד:

https://youtu.be/gfLA-Yt61dA
הגן הבוטני של בוקרשט
#על הגן הבוטני של בוקרשט

בצפון מערב בוקרשט ממוקם גן בוטני ענקי. זהו, ודאי כבר ניחשתם, הגן הבוטני של בוקרשט (Bucharest Botanical Garden). שטחו כ-17,000 קילומטרים רבועים, מתוכם 4 קילומטרים רבועים של חממות. הגן הבוטני נפתח בשנת 1891 וכבר שנים רבות מגיעים אליו מקומיים ותיירים, בכדי לעשות הפסקה מהמולת העיר הסוערת.

בגן הבוטני, או למעשה הגנים הבוטניים של בוקרשט, תוכלו לראות למעלה מ-10,000 זנים של צמחים ופרחים. בין הסיורים שתעשו בשדות השונים, שווה מאד גם להיכנס לחממות. תוכלו לראות בהן זנים של צמחים נדירים וצמחים מארצות רחוקות, שניתן לגדל רק על ידי שליטה באקלים החממה, כך שניתן יהיה לדמות את האקלים המיוחד שבו מתפתחים הצמחים האקזוטיים הללו.

ואכן, הצמחים מחולקים בחממות לפי סוגי אקלים ומדינות המוצא. שימו לב לצבעים, למרקמים ולצורות של הצמחים השונים והמיוחדים. לאוהבי צמחים, פרחים ויופי - מדובר כאן ביופי שאין לו גבול!

במרכז הפארק נמצא גם מוזיאון בוטני גדול ובו מוצגים יותר מ-5000 זני צמחים שונים, מתוכם כ-1000 צמחים אקזוטיים מרחבי העולם.


מבט מקרוב על הגן:

https://www.youtube.com/watch?v=wfva8dX-dSY
ספריית אוניברסיטת ורשה
#על הספרייה עם הגן הבוטאני היחודי שבה

ליד אוניברסיטת ורשה ממוקמת ספריית אוניברסיטת ורשה (BUW או Biblioteka Uniwersytet Warszawski), הבנויה בתוך מבנה ארכיטקטוני מרשים, שעל קירותיו ישנן כתובות שונות בשפות רבות, אפילו בעברית.

אבל לא הספרים הם מה שמושך תיירים אל ספריית האוניברסיטה הזו, אלא הגן הענק, העשיר והייחודי ששוכן במבנה ומעליו. שכן, זה לא גן וזו לא ספרייה אלא מבנה היברידי, משולב, שהוא חדשני ובמובנים רבים אף פורץ דרך.

הספרייה מושכת תיירים רבים, חובבי צמחים וגנים, שבאים לבלות על הגג המקסים שלה ובגן הבוטני שבו. הגן נפתח ביוני 2002 והוא אחד מגני הגגות הגדולים ביותר באירופה, שכן יש בו 2 מפלסים. הבניין והגן משתלבים זה בזה, באופן הרמוני כל כך ובמיזוג מופלא שהשכילו המתכננים ליצור כאן, בין הפנים לחוץ, בין חמימות לקרירות ובין המגבלות שהוצבו כאן לתחושת החופש שהגן מעניק.

את הגן הענק (10 דונם) בנו צמד האדריכלים מארק בוז'ינסקי וזביגנייב בדובסקי (Marek Budzynski, Zbigniew Badowski) יחד עם אדריכלית הנוף אירנה באיירסקה (Irena Bajerska), לאחר שזכו בתחרות שנערכה ב-1993. הם הציגו שפה עיצובית חדשה, שתאמה את תקופת השינוי הפוליטי, החברתי והכלכלי שחוותה המדינה כולה, לאחר שהייתה תחת שלטון קומוניסטי עד לשנת 1989.

הבניין כולו מצופה בצמחיה מטפסת וירוקה והוא דוגמה לשימור אנרגיה ובניה ירוקה. הגג פתוח מהאביב עד הסתיו. מהגג שלו ניתן להציץ אל עולמם של מי שלמטה בבניין וניתן לראות ממנו נוף מרהיב על העיר כולה.

יש כאן שפע של אטרקציות המשתלבות כל כך יפה בבניין, כמו נחל, בריכת דגים, מזרקה, גשרים, פינות ישיבה, מסלולי הליכה, צמחיה ירוקה, פסלי גרניט ופינות תצפית.


מבט מקרוב על הספריה של האוניברסיטה בוורשה:

https://youtu.be/69pE8lOzPdw
הגנים הבוטניים בחוות קדורי
#על הגנים הבוטניים של הונג קונג

הגנים הבוטניים שבחוות קדורי (Kadoorie Farm and Botanic Garden) הם גנים בוטניים וחווה ירוקה, הממוקמים במורדות הצפוניים של הר תאי מו שאן (Tai Mo Shan). ההר הוא ההר הגבוה בהונג קונג והוא נמצא במרכז אזור ה"טריטוריות החדשות".

חוות קדורי הוקמה בשנת 1950, במטרה לתת סיוע ותמיכה לאיכרי האזור העניים. היא נמצאת בתוך יער עם נחל שזורם בו. בחווה ובגנים הבוטניים שמסביבה יש מתקני לימוד ושימור של הטבע. מטרת הלימוד כאן היא הגברת המודעות לקשר שבין האדם לטבע וליחסי הגומלין שבין האדם לסביבתו. המטרה כאן לשנות, להגביר ולחזק את שמירת ושימור הטבע אצל המבקרים.


#טיפים
הכניסה אל הגנים הבוטניים חופשית.

תרומות מתקבלות בברכה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wJYJGQ7EkQU


הדרכות

https://youtu.be/XL7kO4yf58I
אקו פארק, הגנים הבוטניים
#על הפארק האקולוגי הראשון בבולגריה

הגנים הבוטניים של ורנה, או ה"אקו פארק" (Eco Park) כמו שהם נקראים כאן, מציעים את הפארק האקולוגי הראשון בבולגריה. זהו פארק בוטאני שבו שפע גדול של עצים, צמחים ופרחים מרחבי הגלובוס, אך הם מוצגים כאן במסגרת מערכות אקולוגיות שונות.

במה שפעם נקרא כאן "הגנים הבוטניים האוניברסיטאיים" (University Botanical Garden) מציגים באקו פארק שלל צמחים ממקומות אקזוטיים בכל העולם, כשהללו מוצגים במערכות אקולוגיות טבעיות ומלאכותיות ולצד מאות זנים שונים של שיחים, עצים ופרחים מהאזור שמסביב או מהאזורים מהם הם באים.

בגנים הבוטניים בוורנה תהנו משעה יפה של ירק וצומח מכאן ומרחוק, לצד פריחות טבעיות ואקזוטיקה בוטאנית בשפע. בין הפרחים שמוצגים כאן בולט אוסף מרשים של מיני אירוסים שונים וגן ורדים מרהיב עין.

מאחורי הגנים הבוטניים עצמם תוכלו למצוא גם חוות סוסים גדולה. לילדים מוצע כאן מועדון רוכבים חביב, שבו שיעורי רכיבה על סוסים. במקום גם כרכרות רתומות לסוסים, המאפשרות לטייל בגן בנסיעה.

תהנו!


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/OQuv5UYmxEU


וחוות הסוסים:

https://youtu.be/PRTMKoXQr24
הגן הבוטאני באז'ודה
#על הגן הבוטאני של ליסבון

יש שני גנים בוטניים בליסבון, כשהגדול בהם נמצא בארמון אז'ודה (Jardim Botânico d'Ajuda) שבלב רובע בלם. מדובר בגן הבוטאני העתיק ביותר בפורטוגל, עם מתחמים עתיקים ואלגנטיים מאד.

הגן הבוטאני בנוי משני מפלסים. הוא נוסד ב-1768 על ידי המרקיז דה פומבל, כחלק מארמון אז'ודה. בעבר הגיע אוסף הצמחים כאן ל-5000 מינים וסוגים. הכובשים הנפוליאונים ב-1808 לקחו מכאן יותר מ-1500 מיני וזני צמחים לפריז. חלקם מעולם לא הושבו ולא הושלמו בדרך אחרת עבור הגן הבוטני של ליסבון.

למרות האבידה הזו, יש כאן לא מעט צמחים נדירים, מהקולוניות שבהן שלטה בעבר פורטוגל. הגן עשיר במינים טרופיים מארצות רחוקות, דוגמת אוסטרליה, ניו זילנד, יפאן ודרום אמריקה. יש כאן גם לא מעט עצים עתיקים, פסלים רבים של דמויות מיתולוגיות, לצד מזרקה מתקופת הבארוק המעוטרת בדגים.

קחו את הזמן לשוטט בין הצמחיה הפראית, עצי דקל מזנים שונים ולבקר בתערוכת הפטריות. מצאו גם זמן לתצפית יפה על הנוף, שכן מהגנים הבוטניים של אז'ודה נשקף מראה נהדר של נהר הטז'ו, של רובע בלם ושל גשר ה-25 באפריל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9sh62N00HYM
הגנים הבוטניים של טנריף
#על גני הצמחים הנהדרים של טנריף

בעיר הנהדרת פוארטו דה לה קרוז, שבצפון האי טנריף, נמצאים הגנים הבוטניים המרהיבים (Jardin Botanico)‬ של האי. בגנים הוותיקים, שהוקמו לדרישתו של המלך קרלוס ה-3 בשנת 1788, ניתן לראות מגוון גדול של צמחייה טרופית נדירה.

עם אוסף נהדר של צמחים מיוחדים, מהאיים הקנריים ומאזורים טרופיים אחרים בעולם, לחובבי הצמחים והפרחים יהיה מעניין כאן. זו חוויה של צבעים וצורות צומח, שגם מספקת צילומים נפלאים למזכרת.

בגנים יש לא רק צמחים אלא גם 3 מעבדות מחקר חשובות ונחשבות בקהילה המדעית ובקרב הבוטנאים בעולם. בהן מפתחים את בנק הזרעים שמשמש את הגן. יש כאן גם ספרייה קטנה לצרכי מחקר ולימוד על הצומח של האיים הקנריים וצמחיה בכלל.

כמובן שגנים בוטניים כאלה הם יפים ומרהיבים אבל גורמים עונג רב בעיקר לחובבי צמחים ופרחים. תיירים רבים שאינם כאלה עלולים שלא ליהנות מספיק לטעמם, אבל מחיר הכניסה אינו יקר, מה שמבטיח שגם מי שאינו חובב נלהב לא יחוש שבזבז את כספו לריק.


מבט מקרוב אל הגנים הבוטניים של פוארטו דה לה קרוז:

https://youtu.be/2n56g95RFK4


העצים הנדירים שמוצגים כאן:

https://youtu.be/e2WRNCQXnpI
בּוֹסְקוֹ וֶרְטִיקָלֶה
#על המגדלים עם היערות האנכיים במילאנו

מגדלי ''בּוֹסְקוֹ וֶרְטִיקָלֶה' (Bosco Verticale) או "היער האנכי" שבעיר מילאנו הם דוגמה למגדלים המעוררים פליאה, לא בשל גובהם או הפאר שלהם, אלא בגלל שהם הראשונים בעולם שהחזירו את תפארת הגנים התלויים של בבל. מדובר ב"מגדלים חיים" שבהם מגדלים הדיירים עצים באוויר, עצים של ממש.

לא סתם נבחרו מגדלי "בוסקו ורטיקל" (Bosco Verticale) המיוערים שבמילאנו לגורדי השחקים הבינלאומיים המצטיינים לשנת 2014. המגדלים שעוצבו על ידי האדריכל האיטלקי סטפאנו בוארי, צוינו כדוגמה מרהיבת לשילוב וסימביוזה בין אדריכלות לטבע. שכן, במגדלים שמתנשאים לגובה של מעל 100 מטרים, יש מעל אלף מיני צמחים. הותקנו בהם מערכות מים אפורים, שמאפשרים השקיה במי מקלחת והם מצוידים במערכות של פנלים סולאריים, לייצור של חשמל וחימום המים, באמצעות אנרגיית השמש. כך יצרו בהם סביבת מיקרו-אקלים שחוסכת באנרגיה, תורמת לסביבה ולשיקומה האקולוגי ומאפשרת קיום של חיים הרמוניים של אדם וצמחיה זה לצד זה.

יתרון סביבתי נוסף במגדלים הללו הוא בחיפוי האקוסטי ובהפחתה של זיהום הרעש שחוסמים העצים והצמחייה שבמרפסות הדירות ביער האנכי הזה. הם גם מסייעים להקטנת זיהום האוויר והאבק בדירות, חוסמים את השמש הישירה הנכנסת אל הדירות בעונות החמות ומקטינים את הפרעת הרוחות לחיי הדיירים.


הנה היער האנכי שעל מגדלי "בוסקו ורטיקל":

https://youtu.be/T0xqRj8zGQE


והגנים התלויים של מילאנו מהאוויר:

https://youtu.be/lGefukU8MCc


ספריית הנטינגטון
#על הספרייה שהיא ממש לא רק ספרייה

בשנת 1903 קנה הנרי הנטינגטון חווה גדולה ופעילה בסן מרינו. לאחר מותו היא הפכה לספריית הנטינגטון (Huntington Library) - מוסד של ממש בלוס אנג'לס. מדובר בשילוב נדיר בין ספרייה נפלאה, עם מוזיאון אמנות מקסים, אוסף רהיטים מהמם וגנים בוטניים נהדרים.

הספרייה שבמקום כוללת, בין השאר, אוסף מרתק של ספרים עתיקים, תרגומים נדירים, כתבי יד, מהדורות מיוחדות או עתיקות, שכל חובב ספרים יחווה בעוצמה את ההנאה מצפייה בהם.

יש כאן ספרים מתקופות שונות - החל מימי הביניים ועד לספרות המאה ה-19. הם מחולקים ל-3 מתחמים - ספרי אסטרונומיה, לידם ספרי הפיזיקה, ובאולם משותף אחר - ספרי ביולוגיה ורפואה, כשחלק מהם עמוסים באיורים מקסימים, כמו שרבים הכירו בספרים של המחצית השנייה של המאה העשרים, רגע לפני שהוחלפו בצילומים.

במוזיאון שבמבנה מוצגות יצירות משל אמנים אירופים מהמאות ה-18 וה-19 והמון אמנות אמריקאית מהמאה ה-17 ועד אמנות מודרנית אמריקאית. יש כאן גם תצוגה מדעית על רעיונות ששינו את העולם ועוד.

הריהוט שמוצג כאן הוא מאוסף הרהיטים העשיר והמגוון של צ'ארלס והנרי גרין. חוץ מרהיטים תוכלו לראות כאן שנדלירים, מנורות, שטיחים ועוד.

בגנים הבוטאניים והמפורסמים של הספריה תוכלו ליהנות ממגוון מקסים של מעל 14 אלף עצים ומגוון צמחים ופרחים וגני נוף נפלאים. שימו לב במיוחד לגן המדברי, לגן הסיני ולגן היפאני מרהיבי העין. הם משתרעים על שטח של 120 אקרים. מלבד הגנים הללו וגינת הזן, יש כאן גנים מעוצבים רבים, ביניהם גן שייקספירי, גן שושנים, גן אוסטרלי, גן צמחי תבלין ואפילו ג'ונגל בזעיר אנפין, עם עצי בונזאי זעירים.


#טיפים
ביום חמישי הראשון של כל חודש הכניסה חופשית, אבל יש לשריין כרטיסים מראש באתר שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-o5vgyk8L_0


וטיול בגנים הבוטניים של ספריית הנטינגטון:

https://youtu.be/3MF4E753ups
הפאלמטום של סנטה קרוז
#על הדקלים היפים של סנטה קרוז דה טנריף

הפאלמטום (Palmetum) של סנטה קרוז הוא גן בוטני ייחודי, 12 דונם שטחו, המתמחה בעצי דקל. זהו פרויקט מקסים שבו הפכו הר זבל מלא באשפה לאזור פנאי ותרבות. זהו גן עדן בוטני מרהיב וחשוב, עם צמחיה מרהיבה וייחודית, תוצאת שיתוף הפעולה בין מוסדות רבים מרחבי העולם, שתרמו להקמת המקום ולהצלחתו.

באתר החשוב הזה מוצאים עניין עצום תיירים רבים, במיוחד שוחרי הטבע שביניהם, אך גם למי שסתם מחפשים מקום שבו ישמחו לבלות כמה שעות בטבע עירוני ונעים במיוחד. השילוב המקסים, של צמחייה ויופי, עם פנטזיה ואגדה, נוצר כאן מהמגוון מרהיב-העין של עצי הדקל והעמדתם במרחב ההר.

הביקור כאן הוא כמו טיול ברחבי העולם, שכן הפאלמטום מציע את אוסף עצי הדקל הטוב ביותר באירופה. הללו נטועים בנוף קסום ומתוכנן היטב, של נחלים, מפלים ואגמים.

מכיוון שהפאלמטום הוא גם ההר היחיד על חופה של סנטה קרוז דה טנריף, יש בו נקודות תצפית רבות אל הנוף הימי המרהיב, אל העיר ואל הרי האנגה הסמוכים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9NpmU3Z6jlU
פארק אלות’קיה
#על הגן הבוטאני החינמי של קפריסין

הפארק הבוטני של פארק אלות’קיה (Eleouthkia Park) ממוקם בכפר אנריטה שנמצא בקרבת פאפוס.

גודלו 20,000 מ"ר וניתן לראות בו מגוון של כ-55,000 צמחים ופרחים מרחבי העולם. מעבר לכך, הילדים יוכלו למצוא כאן לא מעט פעילויות נוספות כמו מגרשי משחקים עם משחקים מגוונים, בריכת שחייה, אזורי דשא, כדורגל שולחן, אופניים ועוד.

במקום תוכלו לראות גם מוזיאון קטן המלמד על המורשת הקפריסאית. אם תרצו לערוך פעילויות נוספות כמו טחינת חיטה, אפיה ובישול - ניתן לתאם מראש עם המקום.

משמעות שמו של הפארק אלות’קיה הוא "עצי זית קטנים" ביוונית, מה שמרמז על משמעותו ומטרתו. אורכו של סיור ממוצע בפארק יימשך כשעה.


#טיפים
הכניסה חופשית

בחורף המקום מוזנח ולא שווה לבקר בו.


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=LOE07w4vkyg
הגן הבוטאני בפריז
#על הגן הבוטני הצרפתי

הגן הבוטני המרכזי של צרפת יעניק לכם אווירה רגועה וחוויה לימודית חשובה. זאת כיוון שהוא חלק ממוזיאון הטבע הלאומי של המדינה. הגנים נשתלו בשנת 1626, על ידי גי דה לה ברוס, שהיה הרופא של המלך לואי ה-13. מטרתם הראשונית של הגנים הייתה לספק צמחי מרפא. הם נקראו באותה התקופה "גני המלך". הם נפתחו לציבור הרחב בשנת 1640.

הגן המדהים מעוצב בסגנון צרפתי קלאסי. יש בו אלמנטים של קווים ישרים, גינון מדויק וסדר מופתי.

שטח הגן הבוטני - 280,000 מטרים רבועים ומוצגים בו כ-4500 צמחים המסודרים לפי משפחות, על פני שטח של 10,000 מטרים רבועים. 30,000 מטרים רבועים מהגנים מוקדשים לגנים פורמליים צרפתיים.

הכניסה אל הגנים בחינם, אך אם תרצו לבקר במוזיאון תצטרכו לשלם.


#מה בגן והמוזיאון להיסטוריה של הטבע?

הגן הבוטני מחולק לערוגות צמחים ובהן אלפי מינים, זנים טרופיים, ורדים, אירוסים וגן בוטני גדול. תוכלו למצוא בו גם צמחים הגדלים במישורים גבוהים, צמחים טרופיים וצמחי מרפא. חוויה מהנה במיוחד היא סיבוב בתוך מבוך מפותל, שבמרכזו עומד מבנה. אם תעלו על המבנה הזה, תוכלו להתרשם בו ממראה הגן הסובב את המבוך.

בקצה הפארק תמצאו את המוזיאון להיסטוריה של הטבע ובו תוכלו לראות מודלים ריאליסטיים של זני בעלי חיים. בצד המזרחי של הפארק גן חיות קטן, העתיק ביותר בעולם. תוכלו למצוא בו חיות נדירות.

עוד בגן - חממה לצמחים ממקסיקו וחממה נוספת לצמחים מאוסטרליה וגן ורדים. יש כאן גם בית ספר לבוטניקה, המפעיל תכניות לשימור והחלפת זרעים עם גנים בוטניים אחרים בעולם.

בגנים ממוקמים ארבעה אגפים השייכים למוזיאון ההיסטוריה של הטבע וביניהם: "הגלריה הגדולה של האבולוציה", מוזיאון המינרולוגיה, מוזיאון הפלאונטולוגיה ומוזיאון האנטומולוגיה.

מבט מקרוב על הגן הבוטאני:
https://www.youtube.com/watch?v=nKkw0O8CAUo
מלון בלאג'יו
גני ואן דוזן
נטורה ארטיס מגיסטרה
הגן הבוטאני של ברלין
הגנים הבוטאניים של ברצלונה


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.