» «

גסטאון

גסטאון
גַּסְטָאוּן
#על הרובע העתיק שממנו נולדה ונקובר

גַּסְטָאוּן (Gastown) הוא רובע היסטורי והמקום שממנו התחילה ונקובר. תמצאו בו את ראשית ההיסטוריה המעניינת של העיר ובתים משוחזרים רבים מהתקופה הוויקטוריאנית.

היום, לאחר מתיחת פנים שעבר הרובע, הוא אחד המקומות ה'שיקיים' בוונקובר. בעונת התיירות, בחודשי הקיץ, הומה הרובע ורוחש פעילות של מבקרים ותיירים. בשאר השנה הוא מוקד בילוי לתושבי העיר.

את הרובע הזה מאכלסים בוטיקים, חנויות מסקרנות וגלריות לאמנות. החנויות והמועדונים כאן שוכנים במבנים ויקטוריאניים שונים, שרובם שימשו בעבר כבתי חרושת ומחסנים.

בין האטרקציות שבגסטאון ניתן למצוא את שעון הקיטור המפורסם של העיר, שצופר הקיטור שלו שורק ומצפצף, אחת לרבע שעה.

פסל חביב שתמצאו בפינת הרחובות ווטר (Water) וקורדובה (Cordova Street), הוא פסלו של "ג'ק הפטפטן", האיש שהביא את האלכוהול לוונקובר ומהבר שלו נולדה למעשה העיר כולה.

עם חיי לילה טרנדיים וצעירים, חנויות מסקרנות, ברים ומקומות נהדרים לאכילה ושתיית קפה, גסטאון הוא גם מקום נהדר לבילוי ולמפגש עם חברים.


#על הפטפטן והטיפה המרה שהולידו רובע
בגסטאון (Gastown), האזור העתיק ביותר בוונקובר, התיישבו בשנת 1886 המתיישבים הראשונים שלה. יש המופתעים לגלות שהעיר הזו נולדה מבר אלכוהול שפתח כאן ברנש ששמו המקורי היה ג’ון דאיטון, אבל כולם הכירו בכינוי "ג’ק הפטפטן". אותו ג'ק החליט לפתוח כאן סלון ולאפשר לפועלים הלבנים היחידים שעבדו אז במנסרה, ללגום מעט אלכוהול בתום יום העבודה.

ג'ק הפטפטן היה ידוע בסיפורים הארוכים שאהב לספר. העובדים, בלהיטותם לטיפה המרה ולסיפורים טובים, נהגו להגיע בהמוניהם, בסופו של יום העבודה המפרך, אל הבר שלו. משהסלון שלו הפך להצלחה, החלו אותם עובדים לבנות ולקנות בתים שנבנו בסמוך אליו והיו לדיירים הראשונים של הרובע. כך הפך למעשה, ג’ק הפטפטן, למי שהניח את הבסיס לשכונה הראשונה של העיר ונקובר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-vj7FMe8xb8


וקצת לטייל בה:

https://youtu.be/U-O9iAFqUMg


הדרכה:

https://youtu.be/EsvzEUah4aY
שעון הקיטור ברובע גסטאון
שעון הקיטור ברובע גַּסְטָאוּן
#על השעון השורק שפועל על קיטור בגסטאון

אחד הדברים המיוחדים שתראו בוונקובר הוא השעון היחיד בעולם ויש אומרים שגם הראשון, שפועל על קיטור. כולם נוהרים בעיר לראות את שעון הקיטור המיוחד והמפורסם הזה, השורק בקול, אחת לרבע שעה.

לשעון הקיטור ברובע גַּסְטָאוּן (Gastown Steam-Clock) יש את הצלצול המיוחד שלו. זאת משום שאלה בכלל שריקות, שמחליפות את צלצול הפעמון לציון השעה, המקובל בשעונים מסוג זה.

השעון המיוחד נבנה בשנת 1977, בעת שיקום הרובע. למעשה, בנו אותו כאן, בכדי להשתמש בצורה חכמה בברז קיטור, ששימש לחימום הבניינים באזור. למעשה, יצרו את השעון כדי לרתום את הקיטור וכך למנוע מהומלסים ושוכני הרחוב לישון ליד הברז החם, במזג האוויר החורפי והקר.

מכיוון שמדובר על אטרקציה תיירותית גדולה, שוחזר כאן מנגנון הקיטור, בתמיכה כספית של עסקים מקומיים. למרות שמדובר בהמצאה מודרנית לחלוטין, השעון מפורסם כחלק ממורשת הרובע והעיר.

כך או כך, המראה מרשים במיוחד ומיוחד בכך שהקיטור הוא שמניע את מחוגי השעון ואחראי לצפירות הקיטור של השעון ולשריקותיו, אחת לרבע שעה.

שעון הקיטור השורק נמצא בגסטאון, הרובע העתיק של ונקובר, בפינת רחוב ווטר (Water Street), הרחוב המרכזי שלו, עם רחוב קמבי (Cambie Street).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JRorkXGLPCw


ועוד קצת ממנו:

https://youtu.be/4Pf9YluAU64
רחוב ווטר
רחוב ווטר בגַּסְטָאוּן
#על הרחוב המרכזי של גאסטאון

רחוב ווטר (Water Street) הוא הרחוב המרכזי של גַּסְטָאוּן (Gastown), הרובע ההיסטורי של ונקובר והמקום שממנו נולדה והתפתחה העיר. זהו רחוב מרוצף בלבנים, עם פנסי רחוב בסגנון עתיק, המאירים אותו ומקנים לו אווירה של זמנים שהיו ואינם.

ברחוב בתים משוחזרים רבים מהתקופה הוויקטוריאנית. האווירה כאן משלבת בין פעם להיום. מכאן החלה ראשית ההיסטוריה המעניינת של העיר.

ברחוב ווטר תמצאו מגוון רחב של בתי קפה, ברים ומסעדות, לצד חנויות רבות וחיי עיר תוססים. בעונת הקיץ הוא הופך לרחוב עם שלל התרחשויות קרנבליות שמחות וצבעוניות, שכוללות אמני רחוב רבים, דוכני רחוב מגוונים ועוד.

בצידו המערבי של הרחוב תפגשו את אחת האטרקציות של העיר, שעון הקיטור המיוחד והמפורסם של רובע גסטאון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/U-O9iAFqUMg
Hotel Europe
מלון אירופה
#על המלון שמזכיר מגהץ

חובבי האדריכלות ימצאו ודאי עניין במלון אירופה (Hotel Europe) שבשכונת גַּסְטָאוּן (Gastown) בוונקובר. זהו בניין שמזכיר מגהץ ונבנה בשנים 1908-1909, על מגרש משולש.

המלון השטוח והדק הוא בן 6 קומות. הבניין שלו תוכנן על ידי חברת האדריכלים של פר ואדרי. הוא נבנה בסגנון שמזכיר את בניין הפְלֶטְאָיירוֹן (Flatiron) שבניו יורק, אולי המבנה המשולש המפורסם בעולם.

הבניין הוזמן על ידי המלונאי אנג'לו קלורי ובשנת 1908, 6 שנים בלבד אחרי שבנו את הבניין הראשון בעולם מבטון מזוין, הוא היה לבניין הראשון שנבנה מחומר זה בקנדה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yQeu7361pSs


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.