» «
אי הכלבים
אי הכלבים
#על האי של כלבי המלך ושבכלל אינו אי

אי הכלבים (Isle of Dogs) הוא חצי אי בקרבת גריניץ' שבמזרח לונדון, שמשתייך לרובע טאוור האמלטס והוא חלק מהדוקלנדס. השם "אי הכלבים" הגיע מהעובדה שבו הוחזקו בעבר כלבי הציד של המלך הנרי. כיום גרים בו אנשים, בשכונות מגורים נעימות.

את האי, שבעבר נמצא בסכנה מתמדת של הצפה ממימי הנהר, הציל מהנדס הולנדי, שהציע לייבש חלק מהקרקעות ותכנן סוללת מגן ותעלת מים, נגד הצפות. כך נמנעו ההצפות, שבעבר התרחשו בשל העובדה שהאי מוקף משלושה צדדים שלו (המזרחי, הדרומי והמערבי) בפיתולים הגדולים ביותר של נהר התמזה.

בין האי לבין גריניץ', באזור של הספינה, עוברת מנהרה תת קרקעית, היחידה שעוברת מתחת לתמזה ומיועדת להולכי רגל בלבד.

בחלקו הצפוני של אי הכלבים מוקמו בעבר רציפי הפריקה של הסחורה שהגיעה מהודו המערבית ומהמזרח הרחוק. לכן, הגישה היחידה ל"אי" הייתה דרך שני גשרים מהמעגנים המזרחיים והמערביים.


מבט מקרוב על אי הכלבים:

https://youtu.be/AjINOOIYx1k


אז והיום בתמונות משולבות של אי הכלבים:

https://youtu.be/8_XgzXyu93w
סיורי חוויה
סיור בגריניץ' הירוקה
#סיור באזור גריניץ'

בסיור באזור הירוק, עם הפארק הגדול בלונדון, נפגוש כמה מהמקומות המיוחדים של שולי לונדון. נתחיל בקאטי סארק (Cutty Sark), בעבר ספינת הקליפר המהירה והמפורסמת בעולם. ממנה נמשיך אל שאר אתרי גריניץ'.

נתחיל? אתם ב"קאטי סארק"? - מעולה! - היכנסו לתגית "סיור בגריניץ'" והתחילו את הסיור העצמאי שלכם.


הנה מעט ממה שתראו:

https://youtu.be/m7z0iMKtHsE
ספינת הקליפר קאטי סארק
ספינת הקליפר "קאטי סארק"
#על הספינה של גריניץ'

ספינת הקליפר האייקונית "קאטי סארק" (Cutty Sark) היא סוג של מונומנט ימי שראוי לבקר בו כשנמצאים בגריניץ'. מדובר בספינה שבמחצית השנייה של המאה ה-19 נחשבה לספינת המפרשים המהירה בעולם.

הספינה הזו הפכה לאגדה כשנוצרה בעידן של מירוץ טכנולוגי שהתקיים אז בין חברות הספנות המובילות בבריטניה, מירוץ שמטרתו לייצר את הספינה המהירה ביותר בעולם. זה קרה לאחר שבוטל המונופול שניתן עד אז לחברה אחת ונפתח מאבק איתנים על יבוא של תה עבור חברת הודו המערבית.

מי שניצחה אז הייתה אכן ה"קאטי סארק", ספינת מפרש שיוצרה בסקוטלנד וגם זכתה לשם, שפרושו בשפה הסקוטית הוא... "תחתונית" או "חצאית קצרה". היא הייתה אמנם יפה ומרשימה, אבל לפני הכל היא הייתה מהירה ואיפשרה ליצרנית להשיג את חוזי היבוא הטובים ביותר, של תה מהודו.

בימינו ממחיש המוזיאון הימי הבריטי, באמצעות הקאטי, את עוצמתו ההיסטורית של הצי המלכותי של האימפריה הבריטית. במהלך הביקור ניתן לסייר בה וללמוד על חיי המלחים בספינות סוחר של אותם ימים ועבודתם בים. באוניה מוצג גם אוסף של חרטומי ספינות עתיקות מרחבי העולם.

לידה, אגב, מוצגת יאכטה בשם "ג'יפסי מאוס" שבה הקיף ספן בשם פרנסיס צִ'יצֶ'סְטֵר לבדו את העולם, כשהיה בגיל 65.


#טיפים
התשלום עבור הכניסה הכניסה כולל בדרך כלל גם הדרכה. בררו בקופה.


מבט מקרוב על הקאטי סארק:

https://youtu.be/FLYUyjVI2pA
הרכבל של האמירויות
הרכבל של האמירויות
#על הרכבל

הרכבל שעובר מעל התמזה נחנך מעט לפני פתיחת האולימפיאדה בשנת 2012. הוא נבנה באמצעות מימון פרטי של חברת התעופה Emirates, אך העומדים העיקריים מאחורי היוזמה הייתה עיריית לונדון. אנשי העירייה ניסו לפתור 2 בעיות במחיר אחד: גם לספק פתרון תחבורה ראוי וגם להוסיף אטרקציה תיירותית שווה למבקרים. הרכבל, שאורכו קילומטר, מחבר בין צפון גריניץ' לבין ה-Royal Docks בגדה הצפונית.

החברה השקיעה כ-56 מליון דולרים בבניית הרכבל, במסגרת הסכם חסות של 10 שנים.

ברכבל 34 קרוניות, המגיעות לגובה של 90 מטר והנוף הלונדוני המדהים הנשקף מהרכבל הוא חוויה אמיתית. הנסיעה לכל כיוון נמשכת כ-10 דקות. אם תתפסו יום שמשי, תוכל ליהנות מנוף מרהיב וגם לנצל את ההזדמנות לביקור באזור גריניץ'. חשוב להדגיש כי לא רואים מכאן את כל העיר, אלא את האזור והסביבה.

בכל קרון יש מקום ל-10 אנשים, אך בגלל שרוב הזמן אין עומס של מבקרים, סביר להניח שתוכלו לתפוס לעצמכם קרון משלכם. אם מזג האוויר סוער בחוץ (רוחות חזקות, סערות ברקים וכדומה), ייסגר הרכבל לפרקי זמן.

מבט מקרוב על הרכבל:
https://www.youtube.com/watch?v=TKqj8xPxanU

גריניץ'

פארק גריניץ'
פארק גריניץ'
#על הפארק הגדול של לונדון

פארק גריניץ' (Greenwich Park) הוא הפארק הירוק הגדול ביותר בלונדון ואחד מהפארקים המלכותיים שבעיר. באורך של קילומטר ורוחב של כ-750 מטרים, לפארק צורה מלבנית. כמו כל האזור, המיושב למעלה מ-1100 שנים, גם הפארק נקרא על שם גְרֶנִיץ', כפר עתיק שנמצא בחלק הדרום-מזרחי של לונדון. פירוש השם גריניץ' בסקסונית עתיקה, הוא "כפר ירוק" - מה שאכן נכון עד היום.

לפארק שני חלקים. בצדו הצפוני נמצא החלק המישורי של הפארק, המשתפל אל נהר התמזה שעובר מצפון לפארק. במרכז הפארק ניצבת הגבעה שעליה מצפה הכוכבים של גריניץ', שנבנה על ידי המלך צ'ארלס השני בשנת 1675, במקום שבו ניצב בעבר מגדל שמירה של בית האחוזה של המפרי, דוכס גלוסטר, בעל השטח עד אז. באזור הדרומי של הפארק נמצא אזור גבוה מעט, שכולל גבעות רבות.

גבעת הפארק היא מהאזורים היפים בפארק גריניץ'. ניתן להשקיף ממנה לא רק על המרחבים והמישור של גריניץ' אלא גם על המבנים של העיר לונדון.

ניתן לראות שם גם הרבה טבע יפה, כולל פרחים מרהיבים, בריכות מים, הרבה סנאים ובעלי חיים קטנים וצעירים העוסקים בספורט ובמשחקי כדור.

בפארק גם שרידים רומיים ארכאולוגיים, כמו גם פסלו של הנרי מוּר, שנקרא "דמות קצה סכין ניצבת" ו"עץ האלון של המלכה" - עץ אלון ששרד מאז ימי המלכה אליזבת הראשונה.

עד המאה ה-15 היה השטח בו ניצב הפארק של היום שייך למנזר פטרוּס הקדוש שבגנט (St. Peter at Ghent). במאה ה-15הוא הפך לאזור הציד של המלך ומשפחת בית המלוכה האנגלי ובו התארחו אצילי הממלכה לציד עם המלך. במהלך המאה ה-17 שינו את מבנה הפארק, כשאת התכנון עשה ככל הידוע אדריכל הנוף אנדרה לה נוטרה. במהלך המאה ה-18 הפכו את השטח לפארק המאורגן של ימינו והתירו את כניסת הציבור אליו.


מבט מקרוב על פארק גריניץ':

https://youtu.be/MSYZup1d_TQ


ועוד מעט:

https://youtu.be/4eDvDJGEqjo
המוזיאון הימי הלאומי
המוזיאון הימי הלאומי
#על המוזיאון

המוזיאון הימי המוביל בבריטניה ובעולם כולו הוא המוזיאון הזה, שמצליח לרתק בייחודיות שלו ולהמחיש את עוצמתה הגדולה של בריטניה כמעצמה ימית בעבר.

המוזיאון הימי הלאומי נמצא בגריניץ', בסמוך לפארק. מרבית המוצגים שלו מצויים גם באינטרנט, כך שמי שלא מצליח להגיע אליו, יכול עדיין לבקר בו גם מרחוק. המוזיאון שייך לשורת המבנים ההיסטוריים הנמצאים באתר המורשת הלאומית של גריניץ'.

במוזיאון תמצאו אוסף המתאר את ההיסטוריה הימית של בריטניה, כמו גם ארכיון ימאות וספנות, שחלקו נמצא במבנה בית המלכה שעומד כאן עוד מהמאה ה-17. במקום מגוון של פריטים היסטוריים מעניינים, כולל מדים ימיים, ציורים, מפות ועוגנים.

בקומה הראשון יש מפה ענקית, שעליה ניתן "לטייל" ולתת לילדים (וגם למבוגרים) ללמוד, להצטלם וליהנות יחד.

הגנים היפים של המוזיאון, תוכננו בשנות ה-70 של המאה ה-19. מתחת לגנים עוברת מסילת רכבת המקשרת את גריניץ' עם לונדון ולכן רק לאחר שהסתיימה בנייתה של המסילה, נשתלו הגנים מחדש, בסגנון האנגלי שאותו אתם רואים עכשיו.


#טיפים
המוזיאון פועל בחסות הממשלה. הוא מוגדר כגוף ללא מטרת רווח ולכן הכניסה אליו היא חופשית. לתערוכות המתחלפות משלמים דמי כניסה.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=5v8O1i6TQPM
O2 ארנה
O2 ארנה
#על O₂ היכל ארנה שבעבר נקרא כיפת המילניום וממוקם בצפון גריניץ'


היכל הספורט המקורה הזה, הנמצא בתוך מבנה בעל צורת החללית ונקרא "כיפת המילניום (Millennium Dome), ממוקם על שפת נהר התמזה. עם הקמתו ב-1999 קיבל המבנה ביקורות קשות ורק אחרי כמה ניסיונות נמצא המתכון המדויק להפעילו.

במתחם נמצאים ארנה (אולם מופעים ענק), אולם מופעים קטן, מועדון לילה וחלל תערוכות גדול. מסביב לארנה יש מסעדות, ברים, אולמות קולנוע והסטודיו של חברת הטלוויזיה Sky.

היכל ארנה מוכר גם בשם "צפון גריניץ' ארנה", אך את שמו "02 ארנה" הוא קיבל על שם חברת התקשורת הסלולרית הבריטית. העבודות עליו החלו בשנת 2003 והסתיימו ב-2007. יש בו 20,000 מקומות ישיבה, ההופכים אותו להיכל הספורט השני בגודלו בבריטניה.

פרט מעניין על בניית ההיכל במבנה הוא שלא הייתה יכולת להשתמש בבנייתו במנופים, בגלל כיפת המתחם. לכן, נבנה גג ההיכל על הקרקע ורק מאוחר יותר הונף למקומו בגובה. שטח ההיכל תופס כ-40% מהכיפה.

בעיית סאונד שנוצרה בתחילה במקום הייתה הדהוד שאותו אנחנו מכירים ממקומות מקורים. במסגרת בניית ההיכל, עבד מנהל הסאונד של להקת U2, ביחד עם מהנדסי האקוסטיקה של ההיכל, בכדי לפתור את בעיית הסאונד. הם הצליחו בכך ונראה הצליל שלו כיום לא סובל מבעיות צליל של ממש.


#טיפים
בארנה O2 תמצאו מתקן באנג'י פעיל בגובה של 48 מטרים.


מבט מקרוב על 02 ארנה:

https://www.youtube.com/watch?v=ff4JRP6y2PI
מצפה הכוכבים המלכותי של גריניץ'
מצפה הכוכבים המלכותי של גריניץ'
#על מצפה הכוכבים והמקום שממנו מודדים את קווי האורך בעולם

מצפה הכוכבים המלכותי המפורסם של גריניץ' ניצב בראש הגבעה שבלב פארק גריניץ’. מצפה הכוכבים הוא שהעניק לגריניץ' את מיקומו הגאוגרפי הייחודי שנקרא "קו האורך 0º", שרבים מכירים בתור "קו גריניץ’". מצפה הכוכבים הזה משמש היום כמוזיאון. הוא נמצא בראש הגבעה בפארק גריניץ' וניתן להשקיף ממנו על נהר התמזה.

המצפה הוקם עבור צ'ארלס השני בשנת 1675. במקור הוא שימש כמקום עבודתו של האסטרונום המלכותי של הממלכה המאוחדת. האסטרונום, ג'ון פלמסטיד, תפקד כדירקטור מצפה הכוכבים והיה אחראי על אבחון מיקומם המדויק של הכוכבים, תיקון טבלאות תנועות השמיים ובכלל - כל מה שקשור ללמידה וחקר של נושא הניווט.

המבנה הזה היה הראשון שנבנה בבריטניה והוקדש לטובת מחקר מדעי וזה מסביר את חשיבותו הגדולה לתרבות המדע. לאחר מלחמת העולם השנייה, בשל זיהום אוויר רב בלונדון, הופסק השימוש במבנה. היום תמצאו במקום אטרקציות לכל המשפחה: חדרים עם טלסקופ ענק, מרכז אסטרונומיה חדשני ופלנטריום מתקדם.


#חצר המרדיאן
בחצר המוזיאון תמצאו את קו גריניץ' (קו האורך 0), המסומן כקרן לייזר ירוקה שיוצאת מהמבנה בכיוון צפון. מבקרים רבים אוהבים להצטלם משני עבריו של הקו (כאשר רגל אחת בצידו המערבי של כדור הארץ והרגל השנייה בצידו המזרחי) ומכוונים את השעונים בהתאם למה שמורה שעון גריניץ'.

על פי קו האורך 0° נקבע גם שעון גריניץ’, ששימש בעבר כשעון בינלאומי (GMT).

בכל יום בשעה 13:00, ניתן לראות את נפילת "כדור הזמן" האדום, מראש התורן. מטרתו של כדור הזמן, הנמצא על המצפה, היא לסמן את השעה המדויקת עבור ספני התמזה.


מבט מקרוב על המצפה:

https://www.youtube.com/watch?v=M0JvpVd8URU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.