» «

גשר ה-25 באפריל

גשר 25 דה אבריל
גשר 25 דֶה אָבּריל
#על הגשר שמסמל את סוף הדיקטטורה בפורטוגל

גשר הפלדה המרשים, פּוֹנטֶה וֶוינטי סינקוּ דֶה אָבּריל (Ponte 25 de Abril), או גשר ה-25 באפריל, הוא הגשר המרשים של ליסבון. לרבים הוא מזכיר את גשר הזהב של סן פרנציסקו. אורכו כ-2.25 קילומטרים, גובהו 70 מטרים.

בעיני רבים בפורטוגל מסמל הגשר הזה את סוף הדיקטטורה במדינה, שכן הוא מציין את היום שבו התרחשה "מהפכת הציפורנים", או "מהפכת הפרחים" בפורטוגל. ביום ההוא הגישו אלפי תושבים בליסבון פרחים לחיילים, במקום להילחם בהם להפלת הרודן הנוכחי קייטנו. למרבה הפלא, הצליחה המהפכה המוזרה והדיקטטור הוחלף בדמוקרטיה.

למרבה האירוניה, הגשר הושלם עוד בשנת 1966 ואז הוא נקרא על שמו של הרודן סאלאזאר, מי שהנהיג ראשון את פורטוגל לדיקטטורה. אך לאחר שהדיקטטור הודח, שונה שם הגשר והוחלט לקרוא לו דווקא על שם המועד שבו הופלה הרודנות.

עד היום, מהווה ה-25 באפריל את יום החופש (Freedom Day), יום חג לאומי בפורטוגל. ביום זה מציינים וחוגגים במדינה את חירויות האזרח הבסיסיות והחירויות הפוליטיות שהושגו בזכות המהפכה. חוץ מההפיכה הצבאית של ה-25 באפריל 1974, התקיימו בתאריך זה בשנת 1975, גם הבחירות החופשיות הראשונות בפורטוגל.

ואגב, בגדה הדרומית של הנהר ניתן לראות את פסל "ישו המלך" (Cristo Rei) שגובהו 28 מטרים והוא ניצב על גבי בסיס שגובהו 82 מטרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/230wA3iLN80
פסל ישו המלך
פסל ישו המלך
#על פסל ישו שהועתק מריו

כבר כשעוברים את גשר 25 דה אבריל (Ponte 25 de Abril), מליסבון לצדו השני של הנהר, אפשר לראות ולהתקרב לפסל "ישו המלך" (Cristo Rei) הגבוה. בפסל יוצרת דמותו של ישו, עם ידיו הפרושות לרווחה, צורה של צלב. ידיו כמו באות לחבק את ליסבון ולברך אותה.

הפסל המרשים הזה עומד על צוק גבוה מבודד, על גבי בסיס שצורתו צורת שער. דרום, מערב, צפון ומזרח - כל קשת במגדל הבסיס, שתומך בפסל, פונה אל אחד מכיווני שושנת הרוחות. אם גובהו של הפסל הזה 28 מטרים, גובה הבסיס שעליו הוא עומד הוא 82 מטרים נוספים. אל בסיס הפסל עולים במעלית ובחלקו העליון יש מרפסת תצפית נפלאה. ממנה מטפסים עוד 74 מדרגות אל הפסל עצמו.

ממרפסת הבסיס, שנמצא 113 מטרים מעל הנהר, תראו את הנוף הפנורמי והנהדר שמקיף את שפך הנהר. הביטו ישר אל נהר הטז'ו וגשר ה-25 באפריל. ראו גם את הרובעים העתיקים של ליסבון. מבט דרומה, אל המישור הרחוק, יראה לכם מרחוק את סטובל (Setúbal), העיר עם הנמל הימי השלישי בגודלו במדינה, אחרי ליסבון ופורטו. העיר הזו מפורסמת כשער אזור הייצור של השעם, מענפי היצוא הגדולים של פורטוגל. רבים מגיעים אליה לצפות בלהקות הדולפינים השוחות בסביבתה.

הפסל המרהיב הזה מזכיר את הפסל של "ישו הגואל" שבראש הר הקורקובדו, בעיר הברזילאית ריו דה ז'נרו, אחד משבעת פלאי תבל החדשים. הוא הוקם בשנת 1959 כאות תודה לאלוהים, על רחמיו ועל שחס על פורטוגל בזמן מלחמת העולם השנייה.

אל הפסל אפשר להגיע בשייט בן כשעה במעבורת, חוויה נהדרת בפני עצמה ודרך נפלאה להתרשם מליסבון ומקו הרקיע שלה, מזווית לא שגרתית. ואגב, ב-Cacilhas תוכלו לשתות ולאכול היטב באולמות הבירה הטעימים, עם מאכלי הים הטריים ונופי השקיעה שמעל הנהר. פרטים בטיפים שלמטה.


#סיפור הקמת הפסל
הפסל, כך מספרים, נולד לאחר שהקרדינל של ליסבון ביקר בריו דה ז'ניירו שבברזיל, בשנת 1934. זמן מה לפני כן נחנך שם פסל ישו שעל ראש הר הקורקובדו והקרדינל התלהב מאד ממראהו, ממשמעותו הדתית ומהרושם שהוא יוצר.

מששב הקרדינל הביתה, הסתבר שהוא קיבל השראה להקמת פסל דומה בפורטוגל. הוא הצליח להביא את הרודן הפורטוגזי של אותם ימים, סלזר, לאשר את הפרויקט, כסוג של בקשה מאלוהים שפורטוגל לא תהיה מעורבת במלחמת העולם השנייה.

אותו סלזר, שהיה קתולי אדוק ועריץ של ממש, אמנם העביר את ההחלטה על הקמת הפסל, אבל לא זכה להקימו. רק עשור אחר כך, בשנת 1949, הונחה אבן הפינה לפסל ישו בפורטוגל, והוא נחנך בסופו של דבר רק בשנת 1959.

כך יצא שהפסל, שנועד להיבנות כבקשה מאלוהים שלא להשתתף במלחמת העולם השנייה, נבנה בסופו של דבר כאות תודה על כך שפורטוגל לא הייתה מעורבת בה והצליחה להימנע מזוועות המלחמה האיומה בהיסטוריה.


#טיפים
תוכלו להגיע אל הפסל (Cristo Rei) בנסיעה של כשעה, במעבורת שיוצאת מתחנת Cais do Sodre וחוצה את הנהר ל-Cacilhas. משם ממשיכים בנסיעה במספר 101, שעוצר ליד הפסל, בעיר אלמדה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/djBqdKHbwZI


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.