» «

דהשור

דחשור
דחשור
#על מקום הפירמידות האמיתיות הראשונות בהיסטוריה

אם בעבר היה אתר הפירמידות בדחשור (Dahshur) סגור לתיירים, בהיותו בתחומו של בסיס צבאי, כיום פתוח האתר. עיקר פרסומו הוא על הפירמידות השוכנות בנקרופוליס שבו. שתיים מתוכן הן העתיקות ביותר והמשומרות בצורה הטובה ביותר במצרים.

דחשור, או דהשור, נמצאת כ-40 קילומטרים דרומית לקהיר, על הגדה המערבית של הנילוס. כאן בנה פרעה סְנֶפְרוּ (Pharao Snefru), מי שנחשב לבונה הפירמידות הגדול בעולם, את הפירמידות האמיתיות הראשונות בתולדות מצרים. בימי חייו עתיד סנפרו, המלך הראשון בשושלת הרביעית, לבנות לא פחות מ-4 פירמידות. שתיים מהן גדולות מאד ונמצאות כאן, יוצרות ביחד מתחם עתיק ומרשים מימי קדם.

בתקופת שלטונו של אמנמחת השני מהשושלת ה-12, הייתה דחשור, או דהשור, הנקרופוליס המלכותי, בעברית "עיר המתים". זה היה אז אזור הקבורה העיקרי של מלכי ואצילי מצרים. דחשור הייתה אז חלק מהאזור שהיה בשליטה מנהלית של הבירה העתיקה ממפיס.

אם בגיזה הומה המקום תיירים, כאן ניתן להסתובב ללא הפרעה, לשבת בצל הפירמידות, או בחולות, לתפוש שלווה או אפילו להתבודד בתוככי חלק מהפירמידות. מסביב תראו את עמק הנילוס הפורח, על מיליוני עצי התמר שבו והוד קדומים שנשמר מימי קדם.

ניתן לתפוש שלווה בצל הפירמידות, או בחולות, להסתובב סביבם ללא הפרעה, ואף להתבודד, כפי שנאמר, בתוככי הפירמידה האדומה...

בשנת 1979 דחשור הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.


#טיפים
דחשור היא נקודת התחלה מצוינת לסיור של יום מסביב לקהיר, כי עדיף הטיפוס אל הכניסה לפירמידה האדומה, לפני השעות החמות. 8 ק"מ מכאן שוכנות סקרה, ממפיס ובהמשך גיזה.


מבט קצר:

https://youtu.be/w2ybzKBDvG4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.