» «

דה גולדן היינד

דה גולדן היינד
דה גוֹלְדֶן הַיינְד
#על הספינה

על גדת נהר התמזה הדרומית, קרוב לגשר לונדון, תראו את ספינתו המשוחזרת של סר פרנסיס דרייק, שודד ים מפורסם מהמאה ה-16, שהיה גם האנגלי הראשון שהקיף את העולם.

הספינה הזו הפליגה מסביב לעולם בין השנים 1577-1580. היום היא מוזיאון, שניתן לבקר בחמש קומות הסיפון שלו. כשלא מתקיימים בה אירועים פרטיים, תוכלו לסייר בה עם מפה ולאתר את הסיפון, את מחסן הנשק, מתחמי המגורים של הצוות ועוד. אנשי הצוות כאן לבושים בבגדי מלחים מהתקופה האליזבתנית והם גם מקיימים הפעלות ליליות. בין ההפעלות אפשר להשתתף בערב בלשי שבו תתבקשו לפתור תעלומת רצח ובמסיבת פיראטית. אם תרצו תוכלו לאכול ארוחת ימאים בחדר האוכל של המלחים, לישון בלילה על סיפון התותחים, או לרכוש מזכרות כמו חולצות מלחים וכדומה.

על אף ששמה המקורי של הספינה היה "פֶּלִיקָן" (Pelican), באמצע ההפלגה החליף דרייק את שמה ל"גולדן היינד" ("איילת הזהב"). הסיפור הוא שדרייק רצה לכבד כך את סר כריסטופר הייטון, שהיה בין הממונים הראשיים על ההפלגה ושאיילה מוזהבת עיטרה את סמל האצולה של משפחתו.#סר פרנסיס דרייק

יורד הים סר פרנסיס דרייק, היה מה שנקרא "פיראט מורשה". דרייק החזיק את האוניה (אותה קיבל מרשויות השלטון) והוא קיבל אישור לתקוף אוניות אויב ולשדוד אותן. למרות שהתנהגותו הייתה כשל שודד ים, בעיני השלטונות הוא היה "יזם" ולכן קיבל את הכינוי "שודד הים של המלכה".

דרייק היה הנווט האנגלי הראשון שהקיף את העולם במסע אחד בו היה רב החובל הראשון ופיקד על המשלחת לכל אורכו. דרייק נחשב לגיבור בעיני האנגלים, אך הספרדים ראו בו פיראט מאיים וכינו אותו "דרקון". פליפה השני, מלך ספרד, אפילו הציע פרס בסך 20,000 דוּקָט (6.5 מיליון דולר) למי שיסגיר אותו לשלטונות.

את המסע מסביב לעולם התחיל דרייק כשהיחסים בין אנגליה לספרד היו ממש לפני פריצת מלחמה. דרייק שכנע את המלכה אליזבת' שהוא ייצא ללכוד אניות ספרדיות בעת יציאתן מנמלי פרו. לקצינים שיצאו למשימה נאמר כי הספינות יוצאות לגלות את יבשת אוסטרליה הבלתי נודעת, אך המעורבים האמיתיים בדבר, כלומר דרייק והמלכה, ידעו שהמטרה האמיתית היא לפגוע בנתיבי התחבורה של הספרדים ולשדוד את ספינות הזהב המפליגות מפרו לפנמה.

לאורך הדרך, בשל סופות ותקלות בספינות, נטשו שתיים מתוך שלושת הספינות שיצאו את המסע. דרייק נשאר לבדו עם הספינה ואנשי הצוות שעליה, למרות שלכל אורך הדרך היה משוכנע כי הן עדיין מפליגות בעקבותיו.

בשנת 1580 חזרה ה"גולדן היינד" לפלימות', על הסיפון שלה דרייק ו-50 מאנשי הצוות ששרדו, יחד עם תבלינים יקרים ושלל רב. דרייק התקבל בהתלהבות כ"אנגלי הראשון שהקיף את כדור הארץ". אחר כך המשיך את דרכו בפוליטיקה, כראש עיריית פלימות' וחבר פרלמנט.

מבט מקרוב על הספינה:
https://www.youtube.com/watch?v=S3gbFIuNEfM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.