» «
סיאול
העיר סיאול
#על המטרופולין העמוס בדרום קוריאה

העיר סיאול היא אחת הערים הגדולות בעולם וללא ספק מהמרשימות שבערי תבל. זוהי עיר שנבחרה לא פעם כעיר המעוצבת ביותר בעולם. יש לה את הרכבת התחתית הכי טובה ונמל התעופה שלה גם הוא נחשב לטוב ביותר בעולם. היא מושכת תיירים רבים מכל העולם ונחשבת לפצצת תיירות של התיירים מסין, יפן ותאילנד.

סיאול היא המרכז הפיננסי, כלכלי, פוליטי ותרבותי של דרום קוריאה. במטרופולין שכולל את העיר ואת פרבריה מתגוררת מעל מחצית מאוכלוסיית דרום קוריאה, יותר מ-26 מיליון תושבים. אחרי טוקיו, ניו-יורק ולוס אנג'לס, הכלכלה שלה היא הרביעית בערי העולם. זוהי עיר ענקית, מלהיבה ומבלבלת בהיקף המטורף שלה, כרך שמחייב זמן רב עד שמכירים אותו ומטרופולין שנדמה כאילו אין לו סוף.

העבר של סיאול מפואר לא פחות מההווה שלה. מדובר בעיר מאוד עתיקה, עם היסטוריה בת 3,000 שנה, אינספור מקדשים, ארמונות ושרידים מתקופות של בתי מלוכה בני מאות שנים.

אבל אי-אפשר להתעלם מההצלחה המטורפת של סיאול בעולם המודרני. החברות הקוריאניות שמככבות בעולם כולו מניעות מכאן את החדשנות הקוריאנית לכל פינות תבל. ביניהם תמצאו את מותגי האלקטרוניקה המפורסמים סמסונג ו-LG ואת מותגי הרכב יונדאי וקיה.

לצד התרומה שלה לחדשנות הטכנולוגית העולמית סיאול מושכת אליה בדרום קוריאה כמו מגנט את כולם. היא מציעה את מקומות העבודה המבוקשים ביותר, את מוסדות החינוך המובילים ואת איכות החיים הגבוהה במדינה. תרבות הצריכה שבה היא קיצונית ועם שעות העבודה שהן מהארוכות בעולם, הקרייריזם של תושביה הופך היום מושא למחקרים שעוסקים בחברת העתיד ובקשת האתגרים שבפניהם היא ניצבת ושחלקם נראים כאן כבר היום.

ראו את כל האטרקציות בעיר בתגית "סיאול".


#היסטוריה
לקוריאה יש היסטוריה רבת שנים. תחילתה בתקופת האבן, כשמעיד על כך אתר פרהיסטורי שנמצא בסמוך לגדה הדרומית של נהר האן, בסיאול של היום.

בהמשך ההיסטוריה ידעה קוריאה בכלל וסיאול בפרט, מספר שושלות מלכים ששלטו בה. כל מלך תרם את חלקו ההיסטורי לתולדות העיר. גם היום ניתן לראות בעיר מקדשים, ארמונות וגנים רבים, שמדגימים את רמת הבנייה, העיצוב והטכנולוגיה המרשימים של הקוריאנים בתקופות השונות.

במאה ה-20 ידעה המדינה המאוחדת את "מלחמת קוריאה", מלחמת אזרחים אכזרית, שארכה מעל לשלוש שנים, בתחילת שנות ה-50. המלחמה הזו הביאה לקריעת משפחות לשתיים, לקרובים שנפרדו ולא התראו עוד ולפיצולה של המדינה לשתי קוריאות, צפונית ודרומית, שמאז אינן במצב של שלום, אלא בהפסקת אש מתוחה.

סיאול, אגב, עברה במהלך המלחמה 4 פעמים מיד ליד ונהרסה כמעט עד היסוד. מרבית העיר נבנה מחדש אחרי המלחמה. בשנות ה-60 וה-70 היא נבנתה במהירות והחלה לפרוח. כיום היא אחת הערים הגדולות בעולם ומכילה גורדי שחקים בכמות ובגבהים המובילים במזרח אסיה.


#גאוגרפיה
במיקומו של חצי האי הקוריאני, בין ים יפן לבין הים הצהוב, הוא בית למיליוני קוריאנים, הן מקוריאה הצפונית והלוחמנית, והן מהשכנה שוחרת השלום שמדרום.

קוריאה היא ארץ הררית, עם טבע עוצר נשימה, הרים ושמורות טבע נהדרות. אם יש לכם זמן, צאו מסיאול וטיילו במדינה כולה. תוכלו לראות בה את היערות העצומים, שתופסים מעל 64% משטחה של דרום קוריאה. חופי הים שלה נמשכים לאורך 2,413 קילומטרים ממנה ויש בה כ-3,000 איים. דרום קוריאה ידועה גם בטיפוח הסביבה שנהוג בה.

במדינה הדרומית יש ערי נמל נעימות ועיירות קטנות רבות, מקדשים יפים ושרידים מרשימים של תרבות קוריאה העתיקה.

כבכל חצי אי, מקור חלק משמעותי מהמזון בה, הוא של דגים ופירות ים, מחופיה הרבים. בחקלאות תופס האורז מקום מרכזי. מגדלים אותו הן בשיטות של חקלאות מודרנית, מתקדמת וממוחשבת והן בשיטות מסורתיות, על גבי טרסות בהרים או בשטחי הצפה מישוריים. לא מעט משטחי הגידול הללו מצויים בשטחים שיובשו בים סין, שטחים שבהם פותחו שיטות גידול אורז באמצעים ממוכנים וחדשניים.

את העיר סיאול חוצה הנהר האן, המכונה כאן "האנגאנג". הוא מהווה מעין גבול גס, בין החלק הצפוני לו, שבו נמצאים מוקדי ההיסטוריה והתרבות של העיר, והחלק שמדרום לנהר - בו יושבים מרכזי הטכנולוגיה והעסקים של העיר והמדינה.


#אנשים
הקוריאות בכלל משתרעות על חצי אי הררי, מהנהר שמפריד בינה לבין סין ודרומה. אין בה הרבה משאבי טבע ולכן פותחה שם כלכלה המבוססת על האיכות האנושית והטכנולוגית הגבוהה של החברה הקוריאנית.

הקוריאנים החרוצים והשאפתנים מעמידים את החינוך וההשכלה במקום מאד חשוב והם משקיעים מגיל צעיר מאד את כל משאביהם ומאמציהם בלימודים. לטובתם עומדת מערכת חינוך מהטובות בתבל. גם אחוזי הפשיעה במדינה הם נמוכים.

בקוריאה מתקיים איזון מסוים, בין העבודה לחיים האישיים. מערכת המוסכמות השמרנית כאן כוללת כללי קריירה תובעניים שמקדשים את ההישגיות וההצלחה. כך היא צמחה למעצמה טכנולוגית מדהימה, אך יש מחיר נפשי שתושביה החרוצים משלמים.

יש כאן גם מערכת בריאות מהטובות והמתקדמות בעולם, מערכת שמאפשרת לתושבים כאן רמת בריאות מהגבוהות ביותר.

כיום שומעים בעולם לא מעט על המתח הצבאי שבין קוריאה הצפונית לדרומית. אבל לפני הכל בולטים בקוריאה דווקא החמימות של האנשים, הנכונות לסייע לזרים והנימוסים הטובים שלהם. חשוב לציין גם את החריצות העצומה של הקוריאנים ולידה את הסטרס המטורף שמציבים להם החיים המהירים בסיאול והקרייריזם המטורף שמוכר במדינות מתקדמות רבות.


#מתי לבוא?
מבחינות רבות הסתיו היא העונה המתאימה ביותר לחופשה או טיול בסיאול. גם האביב פופולרי מאד לביקור בסיאול, כי אז חוזים כאן, ממש כמו ביפן, בפריחת הדובדבן. בסתיו נהנים מעלי השלכת ומשפע הצבעים שלהם, שנע מאדום ועד צהוב.


#לינה
בחלק הצפוני של סיאול נמצאות מרבית האטרקציות התיירותיות. בביקור קצר בעיר וכדי שלא לבזבז זמן בפקקים בכניסה והיציאה ממרכז העסקים הראשי, כדאי למצוא מלון בחלק הצפוני של העיר, ככל האפשר בסמוך לתחנת רכבת תחתית.


#חסכון
קוריאה פחות יקרה מיפן, יותר אלגנטית מסין וממש לא חסר מה לקנות בה. ראו מקומות לקניות כאלה בתגית "שופינג בסיאול".


#אוכל
לצד המטבח התאילנדי המופלא, המטבח הקוריאני הוא מהמשובחים באסיה. המטבח הזה שונה ממטבחים אחרים שהכרתם, בחריפותו ובתבלינים שקשה להישאר אליהם אדישים, או שתתאהבו בהם או שתשנאו אותם. הרוב מתאהבים!

לקוריאנים יש את הקימצ'י, החמוצים הקוריאניים. זה המאכל הלאומי של קוריאה שמכיל כרוב מוחמץ וחריף, עם פלפלי צ'ילי. נהוג לומר כאן שאם לא טעמת קימצ'י - לא היית בקוריאה! - ואגב, יש גם את הקימצ'י ג'יגה (Kimchijjigae), תבשיל הקימצ'י המעולה.

נסו גם את הגלבי, הקוריאן ברביקיו, שהוא בשר צלוי על גריל שולחני, שנמצא בתוך המסעדה. במסעדות המסורתיות תוכלו למצוא את עצמכם יושבים על הרצפה, מעליכם ארובות לריכוז העשן ומדי פעם מגיעה גברת קוריאנית להפוך את הבשר שעל הגריל שלכם.

בדוכני הרחוב תוכלו לזלול מעדנים נהדרים של הקוריאנים. ביניהם בולט מאכל האורז המעורבב שנקרא "ביבימבאפ" (Bibimbap). זהו מאכל עשיר וצבעוני. תערובת של אורז, ירקות, ביצת עין ובשר. לרוב יגישו לכם אותו בקערת אבן שחורה ורותחת.
יהיו בדוכנים גם גימבאפ (Gimbap), סוג של סושי קוריאני, מאנדו שהן כופתאות ממולאות, ג'ג'נגמיון שהיא מנת אטריות ברוטב סמיך ועשיר מבוסס ממרח שעועית שחורה, חתיכות חזיר וירקות. ויש את הסאמגיופסאל (Samgyeopsal)‬, שמכיל נתחי בייקון צלויים על האש. כמובן שגם הדגים מהווים מקור מזון חשוב כאן.

את הקינוחים המסורתיים בקוריאה מכינים בדרך כלל משילוב של בצק אורז עם שעועית מתוקה ולשתות מעדיפים בקוריאה יין אורז מזוקק שנקרא סוג'ו. זהו יין עתיר אלכוהול, שאוהבי היין ישמחו ללגום כאן.

מקומות מעולים לסעוד בסיאול תמצאו בדוכני האוכל שבשווקים ובמסעדות שבתגית "מקדשי אוכל בסיאול".

עוד 25 המלצות למקומות ששווה להתחבר יש כאן:

https://youtu.be/RT10bYEu1YA#תחבורה
משדה התעופה הכי מהיר וחסכוני להגיע באמצעות רכבת. יש רכבת רגילה שלוקחת כ-55 דקות ורכבת אקספרס שמקצרת את הזמן בכ-10 דקות אבל עולה יותר מפי 3.

בתוך סיאול התחבורה המוצלחת ביותר היא ברגל. ניתן למצוא בעיר גם מוניות, אוטובוסים ורכבות תחתית. ככלל, המטרו בסיאול הוא זול ויעיל ומגיע כמעט לכל פינה בעיר. שווה!


#תשר
לא נוהגים לקבל טיפים בדרום קוריאה.


#שופינג
סיאול היא סוג של גן עדן צרכני. היא חזקה מאד באופנה ובקוסמטיקה. ראו המלצות למקומות הטובים לשופינג בתגית "שופינג בסיאול".


#בילויים
יש בסיאול 3 מוקדי בילוי מרכזיים: גנגנאם (Gangnam), שאליו מגיעים הבליינים היוקרתיים והמבוגרים יותר. איטוואן (Itaewon) מנקז את התושבים הזרים של העיר. הונגדה (Hongdae) , שאליו מגיעים בדרך כלל הסטודנטים, ההיפסטרים והצעירים.

למקומות הבילוי המומלצים בסיאול ראו תגית "בילויים בסיאול".


מדריך מועדונים בסיאול:

https://youtu.be/gNvJQCi5Bgs


#קידומת דרום קוריאה
+82


#חיבורי חשמל (Power plugs)
התקעים האפשריים הם Type C, F ו-E (ראו למטה קישור עם צילומים).


טעימה מהנסיעה המתקרבת? - הנה סרטון שיציג לכם את העיר במלוא יופייה:

https://youtu.be/ZVcJVmyjhyw


עיר בהילוך מהיר:

https://youtu.be/kizQcI7aMqc


הדרכה:

https://youtu.be/sr3O7ArQTYY
סיאולו 7017
סיאולו 7017
#על הפארק העילי של סיאול

סיאולו 7017 (Seoullo 7017) הוא פארק עילי, בגובה של 17 מטר ובאורך של קילומטר. כמו ההיי ליין המפורסם של ניו יורק, הוא הוסב ממעבר עילי למכוניות, שנועד להקל על עומסי התנועה בעיר המתפתחת, לגן תלוי בשמיים ואי ירוק ונדיר בלב העיר הסואנת סיאול.

מעבר המכוניות נסגר לאחר 45 שנה בהן פעל ומשלא עמד יותר בתקני הבטיחות למכוניות. שמו החדש הוא חיבור בין המילה "סיאולו", רחוב בשפה המקומית, עם שנת פתיחתו המקורית לכלי רכב ב-1970 ומועד פתיחתו לבני אדם ב-2017. אבל 17 הוא גם גובהו ומספר המדרכות להולכי רגל שבפארק העילי החדש.

בין עשרות אלפי פרחים, עצים וצמחים הגדלים בו, מציע הפארק העילי גם פעילויות לילדים, כולל טרמפולינה, מגרש משחקים וחלונות זכוכית שניתן לצעוד מעליהם. בסיאולו 7017 מתקיימות גם תערוכות פתוחות של אמנות ובסופי שבוע מתקיימים בו מעת לעת גם קונצרטים.


מבט מקרוב ב-VR 360:

https://youtu.be/XelhitrjRe4


וביקור במקום:

https://youtu.be/u0YWJpG1sy8


הדרכה:

https://youtu.be/-a4qRLYc0sE
הפארק האולימפי של סיאול
הפארק האולימפי של סיאול
#על הפארק שנבנה לאולימפיאדה בסיאול ונשאר כפנינה בלב העיר

האולפארק (Olpark), הפארק האולימפי של סיאול (Olympic Park of Seoul), שימש במקור בתור הכפר האולימפי שבו אירחה סיאול את המשחקים האולימפיים בשנת 1988. לאחר האולימפיאדה הפך הכפר האולימפי לפארק עירוני רחב ידיים ואהוב על תושבי סיאול.

הפארק מטופח ומלא בפסלים שהוצבו בו על ידי אמנים ממדינות שונות בעולם. כיום יש בו אגמים, כרי דשא גדולים, פארק אקולוגי, מסלולי הליכה, טיילת נעימה ועוד. יש כאן גם מגרשים ומתקני ספורט, כשכל אלה ניצבים בסמוך לאצטדיון ענק, המשמש למשחקי ספורט ולהופעות של כוכבי פופ מדרום קוריאה ומכל רחבי העולם.


#על אולימפיאדת סיאול שבה נולד המקום
המשחקים האולימפיים שהעיר סיאול זכתה לארח בשנת 1988, היו האולימפיאדה השנייה באזור מזרח אסיה. הראשונים היו המשחקים האולימפיים שהתקיימו ב-1964 בטוקיו.

האולימפיאדה שנערכה כאן העניקה לעיר סיאול דחיפה משמעותית בהתפתחות שלה כעיר מודרנית. כבישים רבים נוספו או שודרגו בה מבחינת תשתית. נבנו מתקני ספורט ונכנס כסף רב לקופה הציבורית של המדינה, שלא הייתה אז עשירה מדי. האולימפיאדה בסיאול הכניסה המון כסף לקופה הציבורית של דרום קוריאה בכלל ושל סיאול בירתה בפרט. אחרי חישוב ההוצאות וההכנסות ממנה, נותר עודף של 288 מיליון דולר בקופה הציבורית הקוריאנית, שלא לדבר על הזינוק שנזקף לזכותה בתיירות אל ומדרום קוריאה ובמסחר עם דרום קוריאה, מכיוונים שונים בעולם.

עד היום נחשב הכפר האולימפי לאתר תיירות מוביל ולמרכז ספורט משמעותי בעיר ובדרום קוריאה בכלל. גם את האולימפיאדה עצמה זוכרים תושבי סיאול כאירוע מוצלח וחיובי בתולדות העיר.

אבל עם כל ההצלחות הללו, היה גם פאן פחות מלהיב במשחקים האולימפיים שנערכו כאן. מאז 1975 ובמהלך שנות ההכנה של המתחם לקראת המשחקים האולימפיים, החל בסיאול מבצע של "טיהור" רחובות הערים מהומלסים ונוודים. מי שעשו זאת הם אנשי הרשויות בדרום קוריאה. במהלך המבצע הזה ובסיוע בעלי חנויות, עצרו שוטרים רבים קבוצות של קבצנים, רוכלים זעירים ומתנגדי המשטר דאז, כמו גם נכים וילדי רחוב אבודים. כולם נכלאו במהלך המשחקים האולימפיים בעשרות מתקנים, שנפתחו ברחבי דרום קוריאה. רק בתום האולימפיאדה הם שוחררו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/e7b5veP6Pew


הדרכה:

https://youtu.be/4FuU88I9yrA
גרנד פארק לילדים
גרנד פארק לילדים
#על פארק השעשועים לילדים בסיאול

גרנד פארק לילדים (Children's Grand Park) הוא פארק גדול לילדים בגוואנגג'ין גו שבסיאול. זה מקום נהדר לבלות בו כמה שעות עם הילדים. המתקנים כאן כוללים גלגל ענק, גן חיות מרשים, גבעות, מגרש משחקים, אזורי ישיבה ירוקים, מסלולי הליכה ופארק שעשועים.

בגן החיות הגדול שבמקום יש אריות, נמרים, פילים, קופים, זברות, יגואר, צבאים, דובים, קנגורו ועוד. יש גם את גן החיות לילדים, שבו תוכלו להאכיל וללטף עיזים וסוסי פוני.

יש בגרנד פארק גם אזור לפעוטות, עם אפשרויות לפעילויות נחמדות וחשובות להתפתחות שלהם, כמו זחילה, החלקה, טיפוס וכדומה.


#טיפים
הכניסה לפארק השעשועים הזה חינם ומרבית הדברים שם (כמו גן החיות) הם ללא תשלום.

אם אתם מתכוונים לבקר בגן החיות ובמוזיאונים השונים, הקפידו להגיע בבוקר.

מסביב לפארק מבחר מסעדות ודוכני מזון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zidw-H3Wvsg


חוויות בפארק:

https://youtu.be/F5U_hISaNIU

דרום קוריאה

The Halal Guys
הלאל גאיז
#על המסעדה שבאה מניו יורק

בסיאול הרי אוכלים אוכל מקומי לרוב בדוכני הרחוב המעולים. אבל למי שרוצה טעמים אחרים ונמצא באיטאוואן (או בגנגנאם), שווה להגיע אל מסעדת הלאל גאיז (The Halal Guys), שבאה בכלל מניו יורק.

החבר'ה האלה יודעים להכין אוכל מצוין והם ממש זולים. את המנטליות של עגלות הרחוב הניו יורקיות עם המנה המדהימה, הם הביאו לסיאול. כאן זו אמנם סוג של מסעדת מזון מהיר, אבל אחת שממש מיוחד בה.

ואכן, כאן תוכלו לקבל בין השאר את המגש הידוע, עם האורז, הפיתה, הבשר הטעים והרוטב הקסום שפרסם אותם מלכתחילה. יש בשר גירוס, בשר עוף ועוד.

זה כמובן עניין של טעם, אבל האמריקנים מתים על המנה הזו, או לפחות הניו יורקרים שביניהם. יש כמה מידות, כולל המנה העצומה שהאמריקאים מתפוצצים ממנה... אותה אגב, תוכלו להזמין ביחד ולשתף. בתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_3P3g_41_2w


ביקור במקום:

https://youtu.be/gD9Ruc_lfnA


הדרכה:

https://youtu.be/qKP1F6ybX3s


מצאו את ההבדלים עם המנות בניו יורק:

https://youtu.be/o2NEqU7FDPA
אגם אנאפג'י
אגם אָנאָפּג'י
#על האגם המפורסם במראהו הלילי


אגם אָנאָפּג'י (Anapji Pond), או בריכת אנאפג'י, הוא אחד האתרים המרהיבים ביותר בגיונג-ג'ו. זהו אגם מלאכותי מרהיב, עם איים קטנים ועליהם פביליונים, שנחפר במאה ה-7 על ידי המלך מונמו (King Munmu), מלך שילה.

האגם הזה מפורסם כיום במיוחד במראה הקסום שלו בלילה. המראה הזה מתגלה עם רדת החשכה, כשהמתחם שמסביב לאגם מואר. אז יוצרים מבני הפגודות המוארות שמסביבו ושלל האורות המשתקפים במים, משחקי אור המקנים לאזור כולו מראה מדהים ומרשים ביופיו. כיף לטייל כאן בטיול לילי שליו ולצלם את המראות הנהדרים של המקום.

זהו הפארק היחיד שנותר מהמתחם ההיסטורי של שילה. מטרת האגם בימי המלך הייתה לארח בו אורחים חשובים של ממלכת שילה העתיקה. בימי הממלכה הוא היה בתוך מתחם הארמון. על אף היותו אגם מלאכותי, המים זורמים כאן כל השנה. ואגב, פרט מעניין הוא שמשום נקודה על שפת האגם, לא ניתן לראות את כולו.


#מה רואים כאן?
במתחם של אגם אנאפג'י המלאכותי תוכלו לראות מספר מבנים מלכותיים המשמשים חלק נפרד מהארמון המרכזי של משפחת המלוכה. שימו לב לשיפוץ הנאה שלהם ולתאורת הלילה הקסומה. הביטו בגגות האופייניים לאדריכלות של ממלכת שילה, שקצותיהם הם כשל מדליות עגולות.

הממצאים שנמצאו בקרקעית האגם ובסביבתו, במהלך מבצע שנערך לניקוי האגם בשנות ה-70 של המאה הקודמת, לא נמצאים כאן. את רובם תוכלו לראות היום במוזיאון הלאומי בגיונג-ג'ו. בחפירות שנערכו כאן, לפני ששוחזרו ושופצו המבנים הללו והאגם עצמו, נמצאו כאן שלל ממצאים. ביניהם תכשיטים שונים, כלים רבים, חלקי מבנים, סירת עץ מסורתית ועצמות וגולגלות של חיות שונות. פרט מעניין הוא קוביית עץ בעלת צורה מרובת צלעות, שעליה כתובות מטלות בנוסח "אמת או חובה", שבהם השתעשעו כבר אז, אבל ללא האמת. רק מטלות משעשעות, כמו שתיית אלכוהול בצורות שונות ומילוי משימות מופרכות...


#טיפים
השתדלו להגיע לאגם בשעות הערב - הזמן בו המראה שלו הוא הקסום והמיוחד ביותר!


ביום ובלילה:

https://youtu.be/4GgSL39OgXE


הקסם הלילי בחשיכה:

https://youtu.be/FU9h9KLlFrA


ביקור בבוקר:

https://youtu.be/5-QWc9zNd4s


הדרכה:

https://youtu.be/A_xoYtyLZmg
החומה העתיקה של סיאול
חומת סיאול העתיקה
#על חומת העיר בת ה-600 של סיאול

טיול על החומה העתיקה של סיאול (Seoul city wall) הוא חוויה נחמדה ושונה מהמקובל בביקור בה. החומה הגבוהה של העיר נבנתה בשנת 1392. היא נמתחת לאורך יותר מ-18 ק"מ, בהם היא מטפסת על ארבעה הרים שונים.

המלך הראשון משושלת ג'וסון הוא שהקים את החומה, בכדי להגן עליה מהפלישות החוזרות ונשנות של העמים שמסביב. חלק מהקסם בסיור לאורך חומת העיר הוא הניגוד בינה לבין הבניינים העכשוויים שמנגד.

לאורך חומת העיר יש שביל הליכה ארוך, שבו תוכלו לבחור מבין כמה מקטעים. ניתן ללכת בהליכה נינוחה של כשעה, או לטפס בסיור של כ-4 שעות על מקטע החומה שבהר נאמסן.

בירידה לאורך החומה תגיעו למוזיאון חומת סיאול החינמי, שמספר על תולדות החומה הזו. בהמשך מגיעים לכפר העתיק והציורי איווה (Ihwa). הכפר הזה ידע שנים רבות של הזנחה, לפני ששופץ ב-2006. היום הוא מוצף תיירים, מה שגורם לעתים לחלק מתושביו לשובע והתנגדות מסוימת לביקורים.

גם פארק נאקסאן המשקיף על העיר הוא מקום יפה, שיש המכנים "מונמרטר של סיאול". זאת בזכות דמיונו לשכונה המפורסמת שמשקיפה על פריז מלמעלה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AmU5Lzwy2XE


ועוד מבט:

https://youtu.be/rT7utJScvNE


הדרכה מפורטת (עם תרגום):

https://youtu.be/quNIRw9H3NM


ועוד אחת:

https://youtu.be/XbBRsYonp0Y
Thanks Nature Cafe
ט'נקס נייצ'ר קפה
#על בית הקפה שרועות בו כבשים אמיתיות

ט'נקס נייצ'ר קפה (Thanks Nature Cafe), שבשכונת הונגדה, הוא בית קפה ומסעדה חביבה. יש המון מקומות בעולם ובמיוחד במזרח הרחוק, שמארחים כלבים וחתולים, אבל כאן מסתובבים באופן חופשי דווקא כבשים, כמו האני ושוגר, ממש בין הסועדים. לכן המקום נקרא גם "קפה הכבשים" (Sheep cafe).

מעיצוב הפנים ועד התפריט, הכל כאן מלא במוטיבים ועיצוב של צאן וטבע. יש כאן לשתות ולאכול משקאות קפה ואחרים, אבל הזמינו בבקשה גם את הקינוח הקוריאני, בינגסו. בבינגסו מונחים גילופי קרח חלב, על עוגת אורז. הם מזכירים שלג ועליהם תוספות מגוונות, כולל עוגיות, פירות, רטבים שונים וחלב ממותק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LEQizAmghg0


בלוגרים:

https://youtu.be/6vdDgAeY3b4


והיא לא היחידה:

https://youtu.be/jNkz0CuPeYQ


Passion 5
פאשן 5
#על מקום שהאינסטגרם שלכם יאהב במיוחד

פאשן 5 (Passion 5) היא מסעדת בראנץ' וארוחות בוקר שמתבססת על מאפיה מוצלחת בסיאול. בואו אליה גם אם אינכם רעבים, כי לפני הכל היא מקום יפה ומעוצב במיוחד.

כאן תוכלו ליהנות ולהתרשם גם מהעיצוב וגם לסעוד את לבכם באוכל נפלא ובמאפים טריים וטעימים.

על השולחנות שלפניכם יהיו מסודרים כאן באופן יפה במיוחד אקלרים, שוקולדים, מאפים, עוגות, מקרונים יפים להפליא ושלל דברי מאכל מרהיבים, שלא תאמינו שניתן לאכול מרוב שהם יפים. כמובן שיש כאן גם סלטים וכריכים נפלאים ובקיצור - אתם עומדים ליהנות!

אמנם אסור לצלם אבל איכשהו כולם מנסים. זה בהחלט אחד המקומות היפים והמעוצבים שתסעדו בהם במהלך חייכם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gl23AnU_yic


צילומי מחתרת מהיופי הזה:

https://youtu.be/7iWKVMU4pqM?t=30s


קינוחים ועוגות:

https://youtu.be/p775_yuWaFQ
ואטוס
#על מסעדת הפיוז'ן המעולה שממזגת את קוריאה ומקסיקו

מסעדת ואטוס (Vatos) היא אחת המסעדות הנחשקות בסיאול, מקום שהוקם בידי זוג אמריקאים שהחליטו לנסות ולחבר בין המטבח של מקסיקו וזה של קוריאה.

ההצלחה היא אדירה! - וטוס משלבת היטב את הטעמים המקסיקניים, ביחד עם טעמי המטבח הקוריאני הנפלא ומצליחה ליצור שילובים שלא יאומנו. ביניהם בולטים טאקו הדגים המופלא, הקימצ'י נאצ'וס האדירים וגם בוריטו וגלבי נהדרים ועוד כמה וכמה שילובים נוספים שכאלה.

שתו גם מהמרגריטות שמכינים כאן ונסו את השילוב של בירה עם מרגריטה שנקרא כאן בירגריטה והוא מכיל מתיקות ואלכוהול במשקה אחד. בתיאבון!


#טיפים
אל תגיעו מבלי להזמין מקום מראש.


הסבר:

https://youtu.be/n-sK7p_FZMM


הדרכה:

https://youtu.be/dP4teFQldQs


בלוגרים:

https://youtu.be/qBIQflAXj-0
שמורת הר סוראק
#על שמורת הטבע היפה בקוריאה

הפארק הלאומי ושמורת הטבע ההררית הר סוראק (Seoraksan) נמצאים בצפון מזרחה של דרום קוריאה. זוהי לדעת רבים שמורת הטבע היפה ביותר בקוריאה הדרומית. הטיול כאן הוא חוויה של טבע נהדר.

במיוחד שווה לטייל כאן כשהתפאורה מסביב היא של פריחת האביב או מול צבעי העצים הססגוניים של עונת הסתיו.

לשמורה יוצאים מהעיירה הסמוכה סוקצ'ו. למרגלות הר סוראק יקבל את פניכם שין הנגסה (Sinheungsa Temple), מקדש בודהיסטי הידוע בפסל הבודהה הגדול שבו. זהו אחד המקדשים העתיקים של קוריאה והוא בן 1,300 שנה. בכניסה אליו ניצב פסל בודהה עשוי ברונזה ועצום ממדים, שהקוריאנים מביאים לו מנחות.

בשמורה תעלו ברכבל המוביל אל ראש הר סוראק, ההר שעל שמו נקראת השמורה כולה. מההר נשקף נוף עוצר נשימה. כבר ברכבל מתחילים להתרגש כי הוא נוסע במהירות רבה, חוויה בפני עצמה. מהרכבל תוכלו לצפות בנוף הנהדר שמסביב. שימו לב למראה ההרים המרשימים ואל הים שנשקף במרחק, אבל גם לצורות הסלע המיוחדות שניתן לראות מסביבכם.

עליה בת עוד חצי שעה תביא אתכם לפסגת ההר ולתצפית יפהפייה על האזור כולו. פירוש שם ההר סוראק הוא בתרגום חופשי "הר השלג הגדול". השלג שעל הפסגה הגבוהה לא נמס במהלך רוב השנה ומאד מרשים להביט אליו מלמטה, גם בשיא החום של הקיץ.

הטיול בשמורה מציע מסלולי הליכה נעימים, עם מפלי מים מרהיבים, בתוך יערות עתירי עצים וירק. בטיול כאן תחוו גשרים, בריכות מים טבעיות, רכסי סלע מרשימים ואת צוקי ההרים שמסביב.

על ההר עצמו שוכן גם מבצר קוונגאומסונג (Kwongeumseong). המבצר הזה מכונה גם "רכס הדינוזאור" (Dinosaur Ridge), בשל צורתו המזכירה גב משונן של דינוזאור.


#טיפים
הביאו בגד חם, כי למעלה קר מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Kf-AMTTqbs4


טיפוס על ההר:

https://youtu.be/OIpWHkB7LPM


הדרכה:

https://youtu.be/HbUdCDoK85s


ומדריך מקומי:

https://youtu.be/6sEK5uof-t4?t=40s
האי ג'ג'ו
#על האי שהוא לוע של הר געש

האי הדרומי ג'ג'ו (Jeju island) הוא אי געשי, בעל יופי נדיר, שרבים רואים בו את המקום היפה ביותר בדרום קוריאה. האי הוא גם המקום הכי מתויר כאן ולא לחינם, שכן הוא נמנה על רשימת "שבעת פלאי עולם הטבע".

נמצא כ-100 ק"מ מהחוף הדרומי של קוריאה, האי ג'ג'ו הוא מקום משופע באתרי טבע נפלאים. הוא מהווה מוקד משיכה לתיירים מכל העולם. גם בקוריאה עצמה אוהבים אותו מאד ובכל שנה מגיעים אליו המוני זוגות לבלות ירח דבש.

האי עתיר ביערות פראיים. יש בו מפלי מים יפים להפליא ומערות לבה מפותלות. מאות זני צמחים נדירים ומיוחדים גדלים בג'ג'ו. בזכות מראהו הייחודי, בחסות הרי הגעש המרשימים הנישאים בו, הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


#מה תראו כאן?
האי ג'ג'ו מלא בחופי ים מקסימים, מפלים, מערות לבה, לצד מגוון של נופים עוצרי נשימה ואתרי טבע מרשימים במיוחד.

בין האטרקציות שבאי תמצאו לא מעט דברים מיוחדים. תוכלו להתרשם כאן ממפל המים היחידי באסיה שנשפך ישירות לים הפתוח. כאן תתרשמו ממערת הלבה הארוכה בעולם, מלוע של הר געש הנושק לים ומההר הגבוה בדרום קוריאה, הר האלה. במאמץ מסוים ותוך שחרור מרץ, תוכלו לטפס עליו.

באי גם מוזיאונים רבים ומוקדי בילוי תוססים ומלהיבים. כאן תוכלו לחזות ב"נשות הים" המיומנות בצלילה חופשית ושולות פירות ים ממעמקים. יש העולים בג'ג'ו אל פסגת הזריחה (Sunsethill). זהו אתר מורשת טבע עולמי, שנמצא ממזרח לג'ג'ו. ממנו תצפו בנוף האוקיינוס עוצר הנשימה. המשקיענים ממש יגיעו לכאן לפנות בוקר ויזכו באחת הזריחות היפות בעולם.


#על נשות הים שבאי ג'ג'ו
האי ג'ג'ו ידוע בין השאר, ב"איניאו", "נשות הים" שלו. אלה נשים מבוגרות שנוהגות לצלול בצלילה חופשית ולשלות חיות ים ממעמקים.

הנשים הללו, שמעמדן הפוך מזה של האישה בקוריאה, יכולות לשהות במעמקים למשך זמן רב ולצוד בתוך כך את פירות הים.

אגב, תופעת ה"איניאו" נולדה כשהנשים בג'ג'ו נהגו לצוד בעצמן את האוכל, בזמן שהגברים יצאו למלחמות. כיום, מן הסתם, המצב אינו כזה, אבל לצורכי שעשועים ותיירות המסורת ממשיכה. תוכלו לחזות במופע הייחודי במקומות שונים ברחבי העיר.


#טיפים
למבקרים באי המעוניינים בטרק נפלא, שווה לברר על טרק באלאסאן. מדובר באחד הטרקים השווים והנהדרים במזרח הרחוק. במהלכו תוכלו לטפס אל האגם שבמרכז הר האלאסאן, שנמצא בלב האי ג'ג'ו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/u_Q7Dkl7AIk


הטבע הנהדר:

https://youtu.be/fTdCq04MQ3c


וטיול באי:

https://youtu.be/91eE7E5K_1U
DMZ סיור לאזור המפורז
#טיול יום לגבול עם צפון קוריאה

אחת האטרקציות הפופולריות בסיאול היא יציאה לסיור יום מאורגן בקו רוחב 38, שם עובר הגבול הסגור והשמור ביותר בעולם ואחד הנפיצים שבו. זהו גבול השטח המפורז שבין קוריאה הדרומית לקוריאה הצפונית ומה שיכול להיחשב השריד האחרון של המלחמה הקרה.

באזור המפורז (DMZ קיצור של De Militarized Zone) ניתן לראות בבירור את הפערים העצומים בין הדיקטטורה הנוקשה של צפון קוריאה לבין זו של דרומה, המשתייכת לעולם החופשי.


#מה תראו כאן?
בסיור, שמעל 3 מיליון מקומיים וזרים עורכים בכל שנה, נכללת תצפית על הגבול ועל האזור המפורז, כולל מבט אל שמורת טבע מרהיבה שנמצאת בו. הסיור מציע ביקור במעבר הגבול ומבט אל המבנים והבניינים שבהם נערך משא ומתן. בסיורים יש לרוב גם ביקור בצד הדרומי של מנהרה שנחפרה על ידי צפון קוריאה מתחת לגבול, כהכנה לפלישה מלחמתית עתידית לדרום.

בחלק מהסיורים נכללות אפשרויות נוספות, כמו:

נסיעה לאורך הגדרות והמחסומים.

הצצה לבונקרים ועמדות צבאיות שעל הגבול.

תצפית אל השכנה מצפון,שבה תוכלו לראות מרחוק את העיר הצפון קוריאנית גסונג.

ביקור בתחנת הרכבת דוראסאן (Dorasan station) המרשימה, שהוקמה על הגבול מהצד הדרומי וממתינה ליום שבו ייפתח הגבול ורכבות יסעו ממנה לפיונגיאנג.

ביקור בכפר המחולק פנמונג'אום (Panmunjeom), שבו תוכלו לראות את קו הגבול, שעובר ממש באמצע שולחן חדר ישיבות.

סיורים שבהם נכללת הליכה לאורך גדר התיל ואף קשירת סרטים צבעוניים אליה, כהבעת שאיפה לשלום ולקוריאה מאוחדת מחדש.


#תולדות האזור
מלחמת קוריאה שהתרחשה בשנות ה-50 היא אחד האירועים המכוננים בהיסטוריה המודרנית. היו מעורבות בה מעצמות ומדינות רבות. במהלך המלחמה הזו איבדו את חייהם מיליוני בני-אדם.

המלחמה החלה בכיבוש כמעט מלא של דרום קוריאה בידי הצפון קוריאנים. רק לאחר שארה"ב התערבה, מתוך אינטרסים אנטי-קומוניסטיים, נהדפו הצפון קוריאנים וכמעט נמחקו לחלוטין מהמפה. אך התערבות סינית לטובת הצפון-קוריאנים מנעה את תבוסתם המוחלטת.

בשנת 1953 נקבעה הפסקת האש ובסיומה היא הובילה ליצירת שתי הקוריאות, הדרומית והצפונית. אז נקבעו הגבולות בין המדינות, כשמשפחות שלמות נחצות בין הקוריאות המסוכסכות.

בסיום המלחמה לא כוננו הקוריאות הסכם שלום רשמי ביניהן, תוצאה של הקרע העמוק באומה. לפיכך אין יחסים דיפלומטיים בין השתיים וכוחות צבאיים הם ששומרים על השקט היחסי משני צדי הגבול.

הגבול נקבע באזור המפורז שלאורך קו רוחב 38, ממש במקום שבו התחילה והסתיימה הלחימה.


#טיפים
הצטיידו בדרכון, שתתבקשו להציג כמה פעמים במהלך הסיור.

אין להגיע בכוחות עצמכם. הכניסה לאזור המפורז מותרת רק במסגרת טיול מאורגן.

הקפידו על לבוש צנוע ובשום אופן לא בגדים דמויי-מדים.

הצילום במהלך הסיור - באישור בלבד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VBuA2c0m-_U


הדרכה:

https://youtu.be/a12yniZVGLQ


סרטון נדיר של בריחה של צפון קוריאני דרך הגבול:

https://youtu.be/bYKNJ--GHGU


ומבט לצפון (קוריאה):

https://youtu.be/MVWX6DhJKO4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.