» «

האקרופוליס של רודוס

האקרופוליס של רודוס
האקרופוליס של רודוס
#על האקרופוליס של רודוס

בצפון-מערב האי, מעל העיר רודוס, ניצב לו האקרופוליס של רודוס (The Acropolis of Rhodes). הוא ידוע פחות מהאקרופוליס הנודע של העיר לינדוס, שבחוף המזרחי של האי, אבל גם הוא שווה ביקור ומהווה פנינה תרבותית והיסטורית בעיר רודוס. כאן שכן בעבר המרכז העתיק של התרבות והאמנות באי רודוס ובעיר.

האקרופוליס הוא שריד ארכיאולוגי ותרבותי מרתק, עדות לתקופה ההלניסטית ולמאה ה-3 לפני הספירה. למעשה, כאן נמצאת העיר ההלניסטית העתיקה של רודוס.

האקרופוליס של רודוס נמצא במרחק של כ-3 ק"מ ממרכז העיר. הוא ניצב על על הר סמית', מונטה סמית' (Monte Smith), הקרוי על שם אדמירל אנגלי, סר סידני סמית', שהציב כאן ב-1802 את נקודת המעקב שעליה פיקד, אחר התקדמות צבאו של נפוליאון.

באקרופוליס העתיק תמצאו מקדש לאל אפולו, מהתקופה ההלניסטית וההלניסטית המאוחרת. לא הרחק ממנו יש גם אצטדיון משוחזר מהמאה ה-2 ותיאטרון השיש המשוחזר, שבו מתקיימים עד היום, כמו בימי קדם, מופעים מוזיקליים שונים.

באקרופוליס יש גם מוזיאון קטן, המתעד את ההיסטוריה של המקום. ממרומי גבעת האקרופוליס יש גם תצפית נפלאה על העיר החדשה ועל הים האגאי.


#מה רואים כאן?
באקרופוליס שמעל לעיר רודוס משקיפים על הסביבה שרידיו של מקדש אפולו (Pythian Apollo). האזור הגבוה, על מבני התרבות שבו, היווה ברודוס העתיקה את מוקד חיי האמנות והתרבות של העיר. החפירות החלו כאן ב-1912, בזמן השלטון האיטלקי באי.

דרומית לגבעה תוכלו לראות עוד שרידים ארכיאולוגיים, בהם אצטדיון מההמאה ה-2 לפני הספירה. עד היום משמש המקום אתר להופעות. בסמוך לאצטדיון נמצא תיאטרון עתיק, גם הוא מהמאה ה-2 לפני הספירה.

מדרום תוכלו לראות את מקדש אפולו (Pythian Apollo). רק שלושה עמודים שרדו ממנו בימינו. במלחמת העולם היו כאן הפצצות קשות מאד, כנגד האיטלקים ששלטו כאן והיו בברית עם הנאצים. ולא רחוק ממנו נמצאים שרידיו של מקדש הלניסטי נוסף.

מעצם היותו גבוה ונישא, האקרופוליס של רודוס מספק לעולים אליו תצפית מרשימה על העיר החדשה כולה. נשקפים ממנו גם נופיו של קו החוף של הים האגאי והאיים הסמוכים לעיר. על קו החוף תוכלו לראות את קריתיקה (Kritika), שורת הבתים שנבנו לאורך החוף, עבור פליטים מוסלמים מכרתים. בימים בהירים ניתן גם לראות מרחוק את קו החוף התורכי.


#טיפים
תוכלו להגיע לכאן בהליכה ברגל או באוטובוס מספר 5 היוצא מכיכר אלפטריאס (Eleftherias).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k7ccXSj4wJ8


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.