» «

הולנדסה שאובורך

הולנדסה שאובורך
הוֹלַנְדְסֶה סְכַאוּבּוּרְך
# על הבניין

אחד המקומות החשובים ליהודים, הוא ההוֹלַנְדְסֶה סְכַאוּבּוּרְך (Hollandsche Schouwburg, "התיאטרון ההולנדי"). זהו אתר זיכרון לקורבנות הנאצים. בזמן מלחמת העולם השנייה השתמשו בו הגרמנים לריכוז יהודי אמסטרדם, לפני שנשלחו למחנות ההשמדה.

בשנים שלאחר בנייתו, בין 1892-1942 הוא שימש כתאטרון. הופיעו בו שחקנים יהודים בפני קהל יהודי. לאחר מלחמת העולם השנייה, תכננו להפוך את הבניין לאולם קולנוע, אך בשל המשמעות ההיסטורית החשובה שלו הוא הפך לאתר הנצחה. חזית הבניין נשמרה ממש כמו שהייתה בשנים עברו, אך האולם המרכזי הפך לחצר פתוחה. שרידי הקירות שמסביבה נשמרו והוצבה בה אש תמיד לזכר הקורבנות.

בקומה הראשונה בבניין תוכלו לראות תערוכה על רדיפת היהודים ההולנדים בזמן המלחמה. אחד מהמוצגים המרתקים הוא סרט וידאו, שבו מוצגת חתונה יהודית שהתקיימה במקום בזמן שהכלה, החתן וכל האורחים נושאים על בגדיהם טלאי צהוב, כשעוד לא ידעו אז מה משמעותו. בקומה השנייה תוכלו לעבור פעילויות חינוכיות משמעותיות.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.