» «
הטריטוריות החדשות
הטריטוריות החדשות
#על האזור החקלאי שמחוץ לעיר הונג-קונג

הטריטוריות החדשות (New Territories) הן אזור שופע בשטחים חקלאיים שסובב את הונג קונג. זהו חבל ארץ נרחב, בן 794 קמ"ר, המהווה כ-90% משטח המושבה הונג קונג. האזור הזה כולל את החלק הצפוני של חצי האי קאולון, את האיים החיצוניים ואת האזור שמדרום לנהר סאם צ'אן.

בטריטוריות החדשות תוכלו לפגוש את היופי הגדול של החיים הכפריים, שמחוץ לעיר הגדולה. במיוחד בולטים בשלוותם הסינית, כפרי הדייגים הפסטורליים, שהבתים בהם מצופי קרמיקה ססגונית, בגווני פסטל רכים.

זהו אזור שבעבר היווה את הגבול בין הונג קונג לבין סין. בשנת 1898, במהלך הוועידה השנייה של פקין, הוא הוחכר לבריטניה על ידי שושלת צ'ינג, למשך 99 שנה. בתום התקופה הזו, בסוף האלף הקודם, הוא הוחזר לסין.

מרבית התיירים לא טורחים לבקר בטריטוריות החדשות ונשארים לבלות בתחום שבין קאולון והאי הונג קונג. ההפסד כולו שלהם. בביקור בטריטוריות החדשות תגיעו הכי קרוב למה שהיה פעם הגבול הסיני, ובמיוחד לאורח החיים הסיני המסורתי.

על אף שהחקלאות שולטת בטריטוריות החדשות, יש באזור גם ריכוזים עירוניים גדולים המתפתחים במהירות, שמכונים “ערים חדשות”. מצד שני, מעניין שלמרות הרכבות והכבישים החדישים שמגיעים לכאן ועל אף שבערים החדשות שכאן צומחים במהירות מגדלי מגורים ענקיים, קצב החיים בטריטוריות נשאר רגוע ואיטי מאד. תוכלו למצוא כאן עדיין לא מעט כפרים מסורתיים ושלווים, כמו גם שווקים חקלאיים קטנים ונעימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ynm6XDkwJCU


ביקור במקום:

https://youtu.be/60VFS0er9hg


באוויר:

https://youtu.be/FZlkcEEtT5U


הדרכה:

https://youtu.be/oigkEC5mbrQ
לוק מה צ'או
לוק מה צ'או
#על נקודת התצפית המעניינת אל העיר שן צ'ן

אם רוצים להבין את המהפכה שסין עוברת, עולים אל לוק מה צ'או (Lok Ma Chau) ומשקיפים ממנה אל העיר שן צ'ן.

עד שהוחזרה הונג קונג לסין היתה שן צ'ן עיר במדינה אחרת. היום נוהגים רבים מתושבי הונג קונג, לערוך בה קניות בזול ולרכוש חיקויים של מותגים בינלאומיים, שכמותם לא זמינים בהונג קונג עצמה, ודאי שלא במחירים שמוצאים בה.

כי העיר החדשה שנצ'ן, שהייתה בסוף המאה הקודמת מכפר דייגים קטנטן לעיירה ובה 20 אלף תושבים, הספיקה להפוך מאז לעיר תעשייתית ענקית וסואנת. שדרות רחבות החליפו בעיר החדשה והגדולה את הסמטאות הצרות של הכפר. בתי הכפר הנמוכים הוחלפו במאות מגדלים גבוהים וגורדי שחקים נישאים ומיליוני תושבים מתגוררים בכרך הענקי ורק הולכים ומתרבים בו כל העת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yEKiLe8DKto


ומהאוויר:

https://youtu.be/KwmH0H6Xqqw
קאט הינג וואי
קאט הינג וואי
#על הכפר המשפחתי עם החומות העתיקות

שער ברזל כבד הפעור בחומות עתיקות בנות 600 שנה וברוחב 6 מטרים, מסמן את הכניסה היחידה אל הכפר קאט הינג וואי (Kat Hing Wai).

מאות תושביו של הכפר, שבמחוז יואן לונג של הונג קונג, נושאים את השם טאנג, רמז לכך שהם בני משפחה אחת. כולם מצאצאי משפחת טאנג, אחת מ"חמש החמולות הגדולות" שבנו את האזור.

תושבי הכפר מדברים בדיאלקט ווייטו, ניב יואי, שאיננו ניב האקה. ואכן, בניגוד לסברה הרווחת, כולם נמנים על שבט מיעוטים שנדמה לרבים בטעות שהוא משתייך ל"האקה", אך מדובר באנשי הפונטי (Punti), שבאו בסביבות המאה ה-17 מדרום סין והיו המתיישבים הראשונים בהונג קונג.

מעניין מאוד להביט בנשות קאט הינג וואי, הלבושות בתלבושות מסורתיות וחובשות כובע. הנשים הזקנות והמסקרנות הללו משמשות בכפר כמעין "דוגמניות" של סגנון הלבוש העתיק שהיה נהוג כאן מימים עברו. שימו לב לכובע רחב השוליים שלהן. הביטו ברעלת המלמלה השחורה שמשתפלת ומעטרת אותו ומגינה על פניהן של הנשים מפני השמש. אגב, תמורת טיפ תוכלו לזכות בכמה צילומים שלהן, תמונות שיהוו מזכרת נאה מעולם סיני הולך ונעלם.

הנשים עבות הבשר הללו יושבות בפתח בתי הכפר הקטנים, שרבים מהם שופצו בעשורים האחרונים. קחו את הזמן ושוטטו במורד הסמטאות הצרות של הכפר, עד שתגיעו למקדש שבקצהו. איזו מין שלווה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/W40OJpS5wFM


ביקור במקום:

https://youtu.be/iBtB_ZDrH00


הדרכה:

https://youtu.be/izp8V_T1w7U
תאי מו שאן
תאי מו שאן
#על הגבוה שבהרי הונג קונג

הגבוה שבהרי הונג קונג הוא הר תאי מו שאן (Tai Mo Shan), הר המתנשא לגובה של 958 מטרים. ההר עתיר העצים כולל יער סובטרופי ירוק ומציע טבע נפלא להחלפת האווירה לשעה קלה, מהעיר הסואנת.

בכניסה להר תגיעו למרכז המבקרים של שמורת הטבע שלו. בסמוך תראו אזור נעים לפיקניק וממנו גם עולים ומטפסים על ההר עצמו.

העלייה אל ההר די מתונה ולא דרוש כושר גבוה במיוחד בשביל לטפס עליו. בהר עצמו תוכלו לצעוד במספר מסלולי הליכה נחמדים ולא ממש קשים.

המראות מראש ההר, במיוחד כשהראות טובה, הם לא פחות ממרהיבים. האמת היא שלא מדובר ממש על הפסגה, כי הטיפוס אפשרי עד מעט מתחת אליה, בשל צלחות תקשורת ואנטנות שהוצבו בה ומונעות את הטיפוס עד לראש ההר.


#טיפים
ניתן להגיע אל ההר באוטובוס 51 של KMB מסוף האוטובוסים ב-Nina Tower Bus Terminus.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ne0XwXI_2c4


ביקור במקום:

https://youtu.be/1QTq3Aa4b4I

הטריטוריות החדשות

שה טין
שה טין
#על המחוז עם הכפר שהופך במהירות לעיר

מעט מהאווירה של ימים עברו ניתן למצוא היום בשה-טין (Sha Tin), מחוז בטריטוריות החדשות, שבו תוכלו לבקר בכפר קטן שמזכיר את הונג קונג של ימים עברו. הכפר מוקף החומה נודע בעבר כמקום שבו התמחו תושביו בייצור של קטורת. כיום, אגב, נמצא בו הניו-טאון פלאזה, ממרכזי הקניות הגדולים של הונג קונג והמחוז.

בסמטאות הצפופות של הכפרים, כמו סאן טין (San Tin), תראו לצד הבתים החדשים הרבה בתים ישנים ורעועים. מה שהיה פעם כפר שליו הוא היום אחת הערים הצומחות כאן במהירות אדירה. הבתים הגבוהים, מתחמי השעשועים ומרכזי הקניות הענקיים הם חלק מההתפתחות המואצת שעובר כל האזור של הונג קונג.

ביקור של שעות אחדות בשא-טין יפגיש אתכם עם חוויות שיהוו תחליף הולם לביקור ארוך בטריטוריות החדשות. אם זמנכם בידכם, תגלו כאן אתרי פולחן מסורתיים ואותנטיים, דוגמת מקדש 10,000 הבודהות על 431 המדרגות המוליכות אליו ו-12,800 פסלי הבודהה שפזורים בו.

היכנסו גם למוזיאון המורשת (Heritage Museum) הנפלא. תוכלו לראות כאן אוסף נפלא של אמנות סינית, כמו גם פרטים היסטוריים מההיסטוריה של הטריטוריות החדשות ותולדות האופרה הקנטונזית.

חוץ מהכפר סאן טין, שווה לבקר במקומות נוספים שמאפשרים היכרות עם העבר של האזור. אם תמצאו זמן, בקרו בכפר מאן לונג פונג (Man Lun Fung), בעברית "ביתן האבות הקדמונים", ובית סיני מסורתי של משפחה מהמעמד הגבוה ששמו "טאי פו טאי" (Tai Fu Tai).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FhGE5RYi_wU


ביקור במקום:

https://youtu.be/bResQYSUNfg


ומהאוויר:

https://youtu.be/6htCcKmpSKs
מאן לון פונג
מאן לון פונג
#על ביתן האבות הקדמונים

בצד אחר של הכפר סן טין (San Tin) נמצא מן לון פונג (Man Lun Fung Ancestral Hall), "ביתן האבות הקדמונים".

הוא הוקם במאה ה-17, לזכרו של מי שהיה הנצר השמיני לשושלת מאן, האדון מאן לונג פונג. המקום, ששופץ ב-1987, היה מרכז החיים המסורתי של הכפר. כאן חוגגים עדיין בחגים ובטקסים דתיים, כאן מתכנסים זקני הכפר לדיונים והקהילה המקומית מכבדת את המתים.

שימו לב לשלושת האולמות הגדולים ולשתי החצרות שביניהם. מעל דלת הרשת של אולם הכניסה תראו לוח תלוי, עם הכתובת "לשו טונג". האולם המרכזי כאן שימש בעבר גם כמשרד של כוחות הסיור בכפר וכבית ספר לחמלאים. ראו את טבלאות הנשמה הקדומות של המאן. שימו לב לעמודי האבן המרשימים שבהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/mGw6UUV4WC0


ביקור במקום:

https://youtu.be/N_3BAaEA6oA
מקדש 10000 הבודהות
מקדש 10,000 הבודהות
#על המקדש עם הבודהות הלא נגמרות

מקדש 10,000 הבודהות (Ten Thousand Buddhas Monastery) הוא מקדש ששמו הולך לפניו ואחד האתרים הקדושים בהונג קונג. המקדש עם אלפי הבודהות הוקם בשנות ה-50 של המאה הקודמת, על ידי יוט קאי (Yuet Kai), שבנה אותו ממש עד ימיו האחרונים.

המקדש נמצא בקרבת אזור שא טין (Sha tin), באזור שמכונה "הטריטוריות החדשות". מוצגים בו לא פחות מ-13,000 פסלי בודהה. לצד אלפי פסלי הבודהה הממלאים את קירות המקדש, כשליד כל אחד מהם מנורה אדומה ודולקת, שימו לב למרכז המקדש, בו ניצבות בודהות הזהב הגדולות. לצידן מעין מצבות קטנות, תמונות ושמות של אנשים.

המקדש ממוקם על גבעה מדורגת. עולים אליו ב-431 מדרגות, צבועות אדום, המלוות גם הן בהמון פסלי בודהה מוזהבים, בגודל אדם ושונים זה מזה, כל אחד מהם בפוזה שונה ובהבעה אחרת. בתום העליה תגיעו למקדש הכולל פגודה יפה ובה אלפי פסלי בודהה קטנים. בסמוך תוכלו לראות תצפית מרהיבה על האזור כולו, עם נוף סיני בודהיסטי קלאסי ועוצר נשימה.

כיום המקדש בגבעת פוק אינו פעיל. אין בו כלל נזירים והוא חופשי לביקורים של הקהל הרחב.


#טיפים
הכניסה למקדש היא חופשית.

במפלס העליון של המקדש תמצאו גם מסעדה בודהיסטית, צמחונית כמובן, המחקה באופן מופלא שלל מנות בשריות. תוכלו לאכול כאן מנות "דגים" ללא בשר, המחקות את הטען והמרקם של דג, כמו גם צלופח צמחוני, רגל כבש או צלעות ספריבס צמחוני ועוד. גם מנות הירקות והפטריות כאן טעימות מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/trgN-hggjEY


וביקור במקום:

https://youtu.be/54Br3rTyQ2g
טאי פו טאי
טאי פו טאי
#על הכפר העתיק שמתחדש

בסמטאות הצפופות של הכפר סאן טין (San Tin) תראו לצד הבתים החדשים לא מעט בתים ישנים ורעועים. אחד מהם הוא הבית הזה, בית הפאר העתיק "טאי פו טאי" (Tai Fu Tai). הביקור כאן יציג בפניכם בית סיני מסורתי של משפחה מהמעמד הגבוה והמשכיל של סין העתיקה. הוא ממוקם בסן טין ליד לוק מה צ'או.

מעריכים שהבית המפואר והמשופץ נבנה בסביבות שנת 1865, בתקופת שלטונה של שושלת צ'ינג. את הבית בנה מאן צ'ונג לואן, כבית מגורים למשפחתו. אותו מאן צ'ונג לואן היה הנצר ה-21 לשושלת מאן. בני השושלת הגיעו במאה ה-15, מחבל סצ'ואן שבסין, שבו שלטו והתיישבו בסן טין.

צ'ונג לואן ומשפחתו התגוררו במבנה המעוטר כיום בעושר רב. הבית כולו מוקף קיר לבנים ירוקים. יש בו שטחים מרווחים, שכוללים חלל פתוח גדול מלפנים וגן מרשים מאחורי הבית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ZbaIL8ooY6k


הגנים הבוטניים בחוות קדורי
הגנים הבוטניים בחוות קדורי
#על הגנים הבוטניים של הונג קונג

הגנים הבוטניים שבחוות קדורי (Kadoorie Farm and Botanic Garden) הם גנים בוטניים וחווה ירוקה, הממוקמים במורדות הצפוניים של הר תאי מו שאן (Tai Mo Shan). ההר הוא ההר הגבוה בהונג קונג והוא נמצא במרכז אזור ה"טריטוריות החדשות".

חוות קדורי הוקמה בשנת 1950, במטרה לתת סיוע ותמיכה לאיכרי האזור העניים. היא נמצאת בתוך יער עם נחל שזורם בו. בחווה ובגנים הבוטניים שמסביבה יש מתקני לימוד ושימור של הטבע. מטרת הלימוד כאן היא הגברת המודעות לקשר שבין האדם לטבע וליחסי הגומלין שבין האדם לסביבתו. המטרה כאן לשנות, להגביר ולחזק את שמירת ושימור הטבע אצל המבקרים.


#טיפים
הכניסה אל הגנים הבוטניים חופשית.

תרומות מתקבלות בברכה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wJYJGQ7EkQU


הדרכות

https://youtu.be/XL7kO4yf58I
סנופיז וורלד
#על מרכז השעשועים לחובבי סנופי

סנופי וורלד (Snoopy's World) הוא מרכז שעשועים לילדים שנמצא בהונג קונג. מדובר בפארק שעשועים קטן שמתבסס על דמויותיהם של סנופי, צ'ארלי בראון וחבריהם הידועים מסדרת הקומיקס האמריקאית המפורסמת.

הפארק שוכן בקומה השלישית של מרכז הקניות "טאון פלאזה" (Town Plaza), שבכיכר העיר החדשה שאטין. כאן תמצאו שלל אטרקציות שחובבי סנופי ודמויות מצויירות יאהבו מאד.


#טיפים
הביקור מומלץ בימי שמש.

הכניסה חינם.

כיף כאן במיוחד לילדים צעירים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0HlisKb-FEA


ביקור במקום:

https://youtu.be/Lbx5U1lzW_4


ועוד:

https://youtu.be/0HlisKb-FEA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.