» «
דיאריזוס
עמק נהר דיאריזוס
#על גן העדן של הציפורים והטבע

מהכפר ניקוקליה (Nikokleia) תוכלו להגיע בקלות אל עמק נהר דיאריזוס (The Diarizos River Valley). בעיני רבים, העמק הזה הוא גן עדן אמיתי באי קפריסין ובמיוחד לחובבי טבע ולצפרים.

העמק מכיל את ערוץ הנחל הארוך במערב קפריסין והכי מגוון, בעושר תבניות הנוף והצורות המשתנות לאורכו. כמו כן הוא גם מצטיין במגוון הגדול של האתרים ההיסטוריים שבו. בין מטעי גפנים, האורכידיאות, ויערות האורנים שבעמק הדיאריזוס, המסלול שתצעדו בו יעביר אתכם, דרך כפרים מימי הביניים ואתרים הסטוריים עתיקים.

זה אינו מסלול קשה וממש לא מיועד למיטיבי לכת בלבד. בנוסף, הטבע והיופי ההיסטורי שבו יהיו מהיפים שתפגשו בטבע של האי.


#טיפים
אנו מנווטים אתכם לטברנה דיאריזוס. ממנה תוכלו לצאת אל העמק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HczVJfld4j8


וטיפוס צוקים בו:

https://youtu.be/m_4Ibaa2QGA
ההרים הלבנים
לפקה אורי, ההרים הלבנים
#על ההרים הלבנים של כרתים

לֶפְקָה אורִי (Lefka Ori), שפירוש שמם הוא "ההרים הלבנים", הם קבוצת הרים בעלי מעל 50 פסגות צחיחות בגבהים של מעל 2,000 מטרים. הפסגה הגבוהה ביותר ברכס מגיעה לגובה של 2,453 מטרים.

פסגות ההרים מושלגות בחודשי החורף, בעוד שבחודשי האביב והקיץ רבים מגיעים אליהם לטרק פופולרי של 4 ימים, שמסתיים בטיול בקניון סמאריה ועובר דרכו אל חוף הים. טיפוס על "ההרים הלבנים", כמו שהם נקראים ביוונית, יפגיש אתכם עם כפרים של רועי צאן, נופי הרים ירחיים ומשטחים חצי מיוערים או קרחים לגמרי.

רכס הרים זה הוא הגבוה בכרתים והוא ממוקם במזרח מחוז חאניה, בין ערוץ סאמריה וערוץ אימברוס. הרי לפקה אורי מכונים לעתים "המרפסת של כרתים". בשיאם מגיעים ההרים הלבנים לגובה של כ-2,400 מטר. זהו אזור נישא, פראי ושומם יחסית מאדם, שבחורף מכוסה בשכבת שלג לבנה ומכאן שמם של ההרים הללו.

ההיסטוריה של האזור חשובה. לכאן נמלטו המורדים בשלטון העות'מני, אל המערות והנקיקים הנסתרים שבהרים, בעוד החיילים התורכים פורעים בתושבי הכפרים הנשארים. לא רק אז שימשו ההרים והמערות הרבות שביניהם כמקום מסתור לתושבי כרתים, מכובשים זרים שכבשו את האי. בעבר הסתתרו כאן מהוונציאנים, ששלטו באי במאה ה-16. במאה ה-20 שוב הסתתרו כאן המורדים בצבא הגרמני שכבש את האי במלחמת העולם השנייה.


#טיפים
ניתן להתארגן בעיירות ובכפרים שבאזור לטיולי ג'יפים בהרים ואפילו לטרקים רגליים.

חובבי הטרקים הנועזים יכולים להצטרף לטרק שנמשך כמעט שבוע, טרק שיוצא מחאניה שבצפון וחוצה את ההרים הלבנים עד העיירה הדרומית ספאקיה.


מבט מקרוב על לפקה אורי:

https://youtu.be/_CIAuxKTKm8


כך הם נראים בחורף:

https://youtu.be/3CKLDgs5c_c
דרך האלים
דרך האלים
#על מסלול ההליכה בדרך אמלפי

יש רבים שבשבילם טיול לחו"ל משמעו לפחות טרק אמיתי אחד בשטח. אם אתם בעניין של טיולים רגליים קצרים ולא אתגריים, עם נופים יפים ואף מדהימים, "דרך האלים" (Sentiero degli Dèi), בת 8 הקילומטרים, היא בשבילכם.

תחילתו של מסלול "דרך האלים" (Path of the Gods) היא בעלייה במדרגות הרבות בפוזיטאנו, אל הכפר נוצ'לה, השכונה הגבוהה של העיירה פוזיטאנו. משם תתחילו לפסוע מערבה, עד בּוֹמֶרָאנוֹ (Bomerano), או ההיפך - מבּוֹמֶרָאנוֹ אל פּוֹזִיטָאנוֹ. הכיוון אינו חשוב, אבל הכי חשוב הוא שעיניכם יהיו כל הזמן על הנופים המרהיבים של חופי אמלפי שלמטה.

המסלול מסומן היטב, בפסים צבעוניים שצבעו כאן על הסלעים. הוא גם משולט יפה, כששלטי עץ ברורים מבהירים לא פעם כיוונים והוראות.

במהלך המסלול המהנה הזה, שנמשך עד 5 שעות, תצעדו ותטיילו על ההרים ובין עצים, מוקפים בירוק. תשמחו ודאי להיכנס ולהציץ אל מערות מסתוריות, לאורכו של חוף אמלפי ואפילו לרחוץ בים. יהיו שם צוקים, ערוצי נחלים ומצוקים היורדים אל חוף אמאלפי בחדות. מרחוק תראו אפילו את האי המקסים קאפרי.

מרבית המטיילים עושים את "מסלול האלים" לבד, אך יש שלוקחים מדריכים. הללו אינם הכרחיים אך יכולים להוסיף הרבה ידע ועניין ולספר על הדרך ועל נקודות העניין שבה, מהצדדים ההיסטורי והגיאוגרפי שלה.

אחד המקומות ששווה לצלם ולראות הם "התאומים", שני עמודי אבן שמזדקפים מתוך סלע ההר. מקום אחר הוא המוֹנְטֶפֶּרְטוּזוֹ, בעברית "חור בהר", שבו לפי האגדה נפער החור שבהר, כשנאבקה הבתולה מריה בשטן.


#טיפים
המסלול אפשרי בהחלט לילדים.

יש לאורך הדרך מספר מסעדות נחמדות, עם אוכל מקומי ונוף נהדר.

יש לאורך הדרך מספר שולחנות פיקניק, למעוניינים להביא למסלול כמה סנדוויצ'ים ושתייה חמה.


מבט מקרוב על שביל האלים של פוזיטאנו:

https://youtu.be/u8ryl_4GlyE
קניון סאמאריה
קניון סאמאריה
#על הקניון העמוק של כרתים

קניון סאמאריה (Samaria) הוא קניון צר ועמוק שמושך אליו מאות אלפי מטיילים בכל שנה. הקניון, שבדרום מערב האי, הוא פארק לאומי מרשים במיוחד, שנחשב לאחד היפים באירופה.

יש בקניון סאמאריה מספר מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות. כללית, משך ההליכה בקניון הוא כ-6 שעות בממוצע וההליכה היא על גבי קרקע סלעית. באביב ובסתיו יש כאן פריחות נהדרות וההנאה רבה.

אגב, היוונים טוענים שהקניון הוא העמוק ביותר באירופה. יש על כך ויכוח וכך גם על הטענה שהקניון שאורכו 16 קילומטרים הופך אותו לקניון הארוך ביותר באירופה.

הערוץ מתחיל באזור ההרים הלבנים, בקצה מישור אומלוס. ההליכה מתחילה ב-6 קילומטרים ראשונים בערוץ רחב, שאחריהם מגיעים לכפר הנטוש סמאריה. מאז מתחיל הקטע הצר בקניון, קטע שבו מפרידים 3.5 מטרים בלבד בין המצוקים המתנשאים לגובה של 300 מטרים. לאחר הליכה ארוכה בקניון מגיעים ל"שערי הברזל", מקום שבו אין שערים ואין נעילה כלשהי ולאיש לא ברור מה מקור שמו... מכאן הקניון נפתח אל עמק רחב שבו שרידי הכפר העתיק איה רומלי ושפת הים. לאחר הליכה של עוד 2 קילומטרים מגיעים לסוף המסלול.


#טיפים
צאו מוקדם בבוקר על מנת להשלים את המסלול. מאוחר יותר צפוף בקניון.

על מי שלא מגיעים בטיול מאורגן לנסוע עצמאית לאומלוס, שעה נסיעה, באוטובוס שיוצא שלוש פעמים ביום מחאניה.

לטיול בהרים לא לשכוח להצטייד בנעליים טובות, מים, בשק שינה, כובע ומזון. הביאו גם בגדים חמים.

ההרים מכוסים בשלג עבה מנובמבר עד מאי.

הטיול בקניון מותר במאי-אוקטובר, אך מומלץ בעיקר באביב ולא בקיץ כשעמוס מאד. הבונוס הוא פריחה נהדרת של פרחי בר.

שימו לב באביב בשל סכנה לשטפונות פתאומיים בקניונים שבכרתים.

ולא, השינה בקניון אסורה.


הטיול בקניון:

https://youtu.be/eoOJcg60cl4


עוד אחד:

https://youtu.be/e6EmdG7TaiU


ועוד מבט:

https://youtu.be/j36l7ybliBw

הייקינג

תאי מו שאן
תאי מו שאן
#על הגבוה שבהרי הונג קונג

הגבוה שבהרי הונג קונג הוא הר תאי מו שאן (Tai Mo Shan), הר המתנשא לגובה של 958 מטרים. ההר עתיר העצים כולל יער סובטרופי ירוק ומציע טבע נפלא להחלפת האווירה לשעה קלה, מהעיר הסואנת.

בכניסה להר תגיעו למרכז המבקרים של שמורת הטבע שלו. בסמוך תראו אזור נעים לפיקניק וממנו גם עולים ומטפסים על ההר עצמו.

העלייה אל ההר די מתונה ולא דרוש כושר גבוה במיוחד בשביל לטפס עליו. בהר עצמו תוכלו לצעוד במספר מסלולי הליכה נחמדים ולא ממש קשים.

המראות מראש ההר, במיוחד כשהראות טובה, הם לא פחות ממרהיבים. האמת היא שלא מדובר ממש על הפסגה, כי הטיפוס אפשרי עד מעט מתחת אליה, בשל צלחות תקשורת ואנטנות שהוצבו בה ומונעות את הטיפוס עד לראש ההר.


#טיפים
ניתן להגיע אל ההר באוטובוס 51 של KMB מסוף האוטובוסים ב-Nina Tower Bus Terminus.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ne0XwXI_2c4


ביקור במקום:

https://youtu.be/1QTq3Aa4b4I
הרי טרודוס
הרי טרודוס
#על ההרים הגבוהים בקפריסין

רכס ההרים המרשים של הרי טרודוס (Troodos Mountains) מתנשא לגובה של 1952 מטרים והוא הרכס הגבוה באי. לכן בהרי הטרודוס יש מזג אוויר נעים וממוזג בקיץ וכאן מבלים עשירי האי את חופשותיהם, בתקופה החמה ביותר. לקיץ הקריר, ביערות שבהרי הטרודוס ולחורף הלבן מהשלג היורד על ההרים, מצטרפים ההרים הזרועים בכפרים קטנים וציוריים, עם הכנסיות העתיקות והנופים מרהיבי העין ויוצרים שלמות קפריסאית גבוהה ונעימה, שנקראת "הרי הטרודוס".

כאן, במרחק נסיעה קצר מרצועת החוף של פאפוס, תוכלו להיחשף לנוף עוצר נשימה, לנשום אוויר צלול וגם בשיא הקיץ, להסתובב ביערות הקרירים ומלאי העצים.

ההרים קרויים על שם אחד הכפרים שעליהם, הכפר טרודוס. משום מה יש הטועים לחשוב כי ההרים רלוונטיים בעיקר לחובבי סקי. אכן בחורף הם משמשים לכך, אך האמת היא שיש להם המון להציע גם ואף יותר, בתקופות החמות של השנה.

על פני השטח של הרי הטראודוס מפוזרות גם עיירות קטנות, כנסיות ונופים מרהיבים. אם אתם חובבי מסלולים תמצאו כאן מגוון מסלולים המשלבים נסיעה, הליכה או רכיבה באופניים. על פני שטחם של ההרים תטיילו בין עצי אורן ואלון, עצי זית, שקד, הדר וגפנים. ייתכן גם כי תתקלו בדיירי המקום - כבשי בר, חיה מוגנת.


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=ANw_pZDVwC4
לשון הטרול
לשון הטרול
#על הצוק שנקרא "לשון הטרול"

"לשון הטרול" הוא שמו של סלע נורבגי שמזכיר לשון של טרול, או לפחות לשון שאינה שלנו... אם תרצו להרגיש כיצד זה להיות תלויים בין שמים וארץ כשמתחת רק מי הטורקיז של הפיורד הנורווגי שלמטה - זו ההזדמנות שחיכיתם לה.

המקום נמצא באזור אודה (Odda) שבמערב נורווגיה. במהלך העליה אליו תראו בדרך נופים קסומים, עם אגמים, פיורד, נחלים ופלגי מים קטנים ואת צמד המפלים הגבוהים ביותר בנורווגיה.

אל ה"לשון" תגיעו בטרק ה"טרול טונגה" (Trolltunga) המדהים, בנורווגית "טרק לשון הטרול". הטרק הזה מלא בנופים מדהימים. הוא נמשך כ-3.5 שעות בכל כיוון, מהעיר ברגן (Bergen) ובחזרה.

חוץ מהחוויה של לעמוד על לשון הטרול, תוכלו לקבל ממנה גם תצפית מרהיבה אל כמה מהנופים המרהיבים בנורווגיה. מתחת ללשון שנמצאת בגובה של כ-700 מטרים מעל פני הים, תראו את פיורד רינגדאלסוואטנט (Ringedalsvatnet) המקסים. עוד מחזה נהדר הוא של קרחון פולגפונה (Folgefonna), המבצבץ מאחוריו.


#טיפים
שמרו על מרחק של 2 מטרים משפת הצוק.

יש להיזהר מאד מהצוק הזה, במיוחד עם ילדים.

מה-1 לאוגוסט ועד תחילת יוני מחשיך כאן מוקדם. אל תצאו למסלול ה-7 קילומטרים אם השעה אחרי 13:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dm6WpYDhDwM


הצעת נישואין מרגשת במקום:

http://youtu.be/GAfbL3E5A6M


והמסלול שמוביל אל לשון הטרול:

http://youtu.be/ucFfjzeW3Gc
שראגבולטן
שראגבולטן
#על הסלע התלוי על בלימה

שראגבולטן (Kjeragbolten) הוא סלע גדול ועגול על ההר נורבגי שראג. הוא תקוע בנקיק צר, כשמתחתיו תהום של 240 מטרים. מדובר בסלע שהוא בגובה של כ-1000 מטרים מעל ליסה פיורד הסמוך.

אל הסלע מגיעים במסלול של כ-11 קילומטרים. משך הסיור כ-6 שעות הליכה.

המטרים האחרונים אל הסלע כרוכים בהליכה על שביל קצרצר ברוחב זעיר. היזהרו בו.

הסלע עצמו רחב. ניתן לעמוד עליו, אבל כל תנועה לא נכונה יכולה לגרום לנפילה אל התהום, אז בבקשה להיזהר!


#טיפים
לבוש חם ומוגן גשם ונעלי הליכה חובה (לא נעלי ספורט!)

הביאו אוכל ושתייה למסלול כולו.

המסלול מחייב יכולת גופנית מתאימה.

מותר לעשות את המסלול הזה מאמצע מאי ועד ספטמבר בלבד ואל תצאו אליו בשעה מאוחרת. בדקו בכל מקרה את מזג האוויר לפני היציאה!

גם אם מזג האוויר טוב, למעלה עלול להיות גשום או עם רוחות חזקות.

יש להיזהר מאד בקפיצה על הסלע.

המקום לא מומלץ לילדים!

הימנעו מסיכונים שעלולים להביא לאסון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8P_uXh9T_Sg


כך עולים אל הסלע:

http://youtu.be/0-18V2nC5tQ


מהאוויר:

https://youtu.be/kXiFgNm9LrQ


הדרכה:

https://youtu.be/CPTBhvPwsj8


טיול להר פוג'י לאגם ועוד
טיול להר פוג'י לאגם ולרכבת הקליע
#לטייל להר המופלא של יפן, לאגם הקסום שלידו ועוד

אין ספק שהר ביפן הוא קודם כל הר פוג'י. לכן טיול מטוקיו אליו הוא אחד הטיולים הטבעיים והשווים ביותר בטוקיו. ביחד איתו מטיילים כאן לאחד האגמים היפים שמסביב, אגם פוג'י או אגם קוואגוצ'י. בעונה תחוו כאן גם איסוף של פירות יפניים, נסיעה ברכבת הקליע המהירה וכדומה - כל סיור וההבטחה שלו.

בטיול יום ארוך להר תצאו מבירת יפן לתצפיות מרהיבות על הנוף, תשקיפו אל אגם קוואגוצ'י ותוכלו לחוות את הפריחה העונתית של פארק אוישי (Oishi). בחרו את הטיול המתאים לכם ותיהנו.

טיול מוצלח!


#טיפים
להזמנת סיור לחצו על הכפתור הוורוד.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת מפגש פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת היציאה בסיור שבחרתם ולהגיע אליה.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/o4Nw1VgqhnA
פארק גריפית'
#על הפארק המשקיף ללוס אנג'לס

בלב לוס אנג'לס נמצא פארק גריפית' (Griffith Park), פארק רחב ידיים ועשיר בצמחיה ובטבע. לא במקרה הוא מכונה בפי המקומיים "הסנטרל פארק של אל איי", שכן הוא פארק עירוני עצום בגודלו.

בהיותו ממוקם על גבעות לוס אנג'לס, פארק גריפית' מאפשר נקודות תצפית נפלאות על הנוף ההוליוודי.

בפארק שבילים רשמיים להליכה, עם ציון רמות הקושי ומסלולים מגוונים, שיוליכו אתכם אל פסגות של הגבעות השונות שבו. עוד בפארק תהנו מאפשרויות כמורכיבה על אופניים וסוסים, שפע אזורים המיועדים לפיקניק, בריכת שחיה, מגרשי ספורט ומה לא.

גם אטרקציות לילדים לא חסרות כאן. הקטנים יוכלו לעלות על רכבת מיניאטורית, לרכב על סוסי פוני, לבקר בגן החיות ובגן הבוטני שבפארק. אם אתם והם חובבי תצפיות, היכנסו אל מצפה הכוכבים של גריפית' והתרשמו גם מהתצפית המרהיבה על השמיים והיקום, חווייה שבלילה היא אפילו עוד יותר מיוחדת.

נסו להגיע בפארק אל אזור בשם פרן דל (Fern Dell), אזור מוצל ונעים במיוחד, עם מפלי מים קסומים.
קניון הקופרולו
#על נהר הטורקיז בקניון שהוא מרכז הרפטינג ההררי של האזור

למימיו של נהר הקופרולו (Köprülü Canyon) יש צבע טורקיז עמוק, המצטרף לירק העצים שעל גדותיו. מקורו של הטורקיז הזה הוא במינרלים, כמו מגנזיום וקלציום המצויים במימיו. מסביבו שמורת יער קניון קופרלו, המציעה צמחייה פראית, שלל פרחים ומצוקי סלע עצומים.

עם רוחב שמגיע במקומות מסוימים ל-100 מטר, הנהר הזה הוא אחד מחמשת הנהרות הגדולים בסביבה. כולם שיורדים מהרי הטאורוס אל מישור פמפיליה ונשפכים כאן לים התיכון. הוא ניזון ממי הפשרת השלגים שעל ההרים וממספר מעיינות שכבה הנובעים לאורכו. יש אפילו מקומות בהם אפשר להתקרב למעין, הנראה כמו בור שהמים פורצים בו מבטן האדמה. קחו בקבוק ומלאו אותו במים מינרליים וטבעיים במיוחד.

לאורך הקניון העמוק ניתן לראות מדי פעם תצורות סלע מעניינות, גשרים עתיקים מהתקופה הרומית ואמות מים קדומות. הקניון העמוק והמתפתל, המים השופעים, הזרימה השוצפת והרעש הגדול של נהר הקופרולו מעניקים כאן חוויה בלתי נשכחת.


#על הגשר הרומי
אתם ניצבים ליד גשר רומי יפה וגבוה, כמו מתוך ציור. הגשר נמתח מעל הערוץ, שבנקודה זו הוא צר מאד. שימו לב למים העוברים מתחתיו אל בריכות מרהיבות ולא גדולות. ראו כיצד שולחים העצים העבותים שורשי ענק אל תוכן.

בטורקית "קופרו" הוא גשר ופירוש שמו של נהר הקופרולו הוא "הנהר עם הגשר". זאת על שם הגשר העתיק, שניצב על הנהר בשלמותו מאז התקופה הרומית.

לפי גירסה אחרת שם הנהר בא בכלל משמו של אחד מיועצי הסולטאן, ברנש בשם קופרולו. אותו יועץ נתן לאדונו לא מעט עצות, אבל אחת מהן הייתה ככל הנראה גרועה. בפקודת הסולטאן הותז ראשו. את שמו של הסולטאן לא כל כך זוכרים כאן. את שמו של קופרולו, לעומת זאת, נראה שלא ישכחו כאן לעולם.

אגב, הגשר הרומי הזה, שמעל נהר הקופרולו. הוא לא לבד. לאורך הנהר הזה בנויים כמה גשרים בעלי בסיס רומי, החוצים כולם את נהר הקופרלו והעניקו לו כולם את שמו.


#ראפטינג
רובכם תגיעו אל קניון קופרולו מהעיר אנטליה שבדרום, מרחק של 44 קילומטרים בלבד. הסיור לכאן נחשב לטיול הפופולרי ביותר אל הרי הטאורוס. הסיבה - בקניון המסעיר והמרשים הזה שבהרי הטאורוס תהנו מאתר רפטינג הרפתקני, המתאים לכל המשפחה.

הכפר בשקונאק (Besconak) הוא כפר המוצא לרפטינג פראי בנהר הקופרולו. המשיכו אחריו לנסוע וכשתגיעו בכביש לגשר הרומי המקושת והנפלא, רדו ממנו אל נקודת היציאה לרפטינג שבערוץ הנהר.

אחרי הצטיידות בקסדה, חגורות ציפה ומשוטים, תצאו לדרך על רפט, סוג של סירת רפטינג או קיאק. עתה תמצאו עצמכם שטים על פני מים סוערים, במפלים שוצפי מים ובמצב רוח מרוגש.

בהמשך תוכלו לשחות עם הזרם בעזרת חליפות הציפה שלכם ובסיום תוגש לכם ברוב החברות כאן ארוחת צהריים חשובה אחרי המאמץ של הרפטינג.

בסיום הרפטינג יקפיצו אתכם בחזרה לנקודת היציאה ואתם תהיו חייבים להודות שזו הייתה חוויה ספורטיבית אקטיבית של פעם בחיים.


#פעילויות שוות על נהר הקופרולו
כשתגיעו לגשר הרומי המרהיב, הביטו כלפי מטה אל המים הנהדרים. רדו במדרגות שיורדות סמוך לגשר, אל המעיינות מפכי המים של הקופרולו שתוכלו לראות למטה.

במסעדות הדגים הנהדרות שעל גדות הנהר תוכלו לאכול פורלים צלויים על האש, שמוגשים כשהם עטופים בעלי גפן. הכל כאן מתוצרת מקומית טרייה וטעימה.

יש מקומות לאורך הנהר שבהם תראו אנשים שוחים. המים קפואים וזו חוויה מאתגרת למי שלא רגילים. ודאו שהזרימה חלשה ותוכלו לטבול ולהשתכשך במי הנהר הצלולים. כיף אמיתי!

כמובן שבנהר הקופרולו, הזורם באפיק הקניון, תוכלו לעשות בדיוק את מה שהרוב באים לכאן לעשות - רפטינג בסירות גומי.


#טיפים
רפטינג של 4-5 שעות יכלול שיט בסירה, בליווי מדריך. אמיצים יוכלו לעשות אומגה היישר למים. בד"כ תהיה גם ארוחה ויש החזרה מהנקודה הסופית לנקודת ההתחלה.

הרפטינג הוא לילדים מגיל 6.

אם אתם מביאים לרפטינג מצלמה או טלפון חכם, הקפידו על תיק אטום למים.

ודאו שהרפטינג שאתם בוחרים מתאים למשתתפים שאתם ולרמת הבטיחות שאתם רוצים.

שימו קרם הגנה. המים מבלבלים אבל השמש יוקדת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/EIvPjxw7HP4


רפטינג בנהר ובקניון:

https://youtu.be/3CWruXLMLvM


ועוד:

https://youtu.be/2f-cwt96E9Q
מפלי מאנאבגאט
#על המפלים עם המסעדה

במרחק של כשעה ורבע נסיעה תמצאו את מפלי מאנאבגאט (Manavgat Selalesi), מפלים מרשימים ורחבים מאד. המפלים נמוכים יחסית והם נופלים לרוחב גדול.

המפלים עצמם נמצאים כ-4 ק"מ צפונית לעיר הסמוכה באותו שם, מנווגאט (Manavgat). זו העיר השלישית בגודלה במחוז קוניה לאחר אלניה, עיר נחמדה ושוקקת חיים, השוכנת לצד הנהר. יש בה שלל מסעדות טובות וזולות. אגב, השם מאנאבגאט בא ככל הנראה מהמילה "מנאוס", שפירושה בשפה העתיקה "מקדש האלה".

למעשה, יש שני מפלי מנווגאט על הנהר - "המפלים הגדולים" ו"המפלים הקטנים". הם נמצאים כקילומטר מצפון לעיר מאנאבגאט. מטבע הדברים, הגדולים מרשימים הרבה יותר. גובהם 30 מטרים והם נפרשים לרוחב של 150 מטר.

גם על שפת הנהר ובסמוך למפלים תמצאו חנויות מזכרות, בתי קפה ומסעדה טעימה, שבה נעים לשבת לאכול דגים, ליהנות מהקרירות הממריצה של המים ולסעוד תוך צפייה במים היורדים במפל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/b_r2vmJRdV8


ביקור במקום:

https://youtu.be/s4Dm38gGOzk


מהאוויר:

https://youtu.be/M9o6sHCZHzI
שמורת הר סוראק
#על שמורת הטבע היפה בקוריאה

הפארק הלאומי ושמורת הטבע ההררית הר סוראק (Seoraksan) נמצאים בצפון מזרחה של דרום קוריאה. זוהי לדעת רבים שמורת הטבע היפה ביותר בקוריאה הדרומית. הטיול כאן הוא חוויה של טבע נהדר.

במיוחד שווה לטייל כאן כשהתפאורה מסביב היא של פריחת האביב או מול צבעי העצים הססגוניים של עונת הסתיו.

לשמורה יוצאים מהעיירה הסמוכה סוקצ'ו. למרגלות הר סוראק יקבל את פניכם שין הנגסה (Sinheungsa Temple), מקדש בודהיסטי הידוע בפסל הבודהה הגדול שבו. זהו אחד המקדשים העתיקים של קוריאה והוא בן 1,300 שנה. בכניסה אליו ניצב פסל בודהה עשוי ברונזה ועצום ממדים, שהקוריאנים מביאים לו מנחות.

בשמורה תעלו ברכבל המוביל אל ראש הר סוראק, ההר שעל שמו נקראת השמורה כולה. מההר נשקף נוף עוצר נשימה. כבר ברכבל מתחילים להתרגש כי הוא נוסע במהירות רבה, חוויה בפני עצמה. מהרכבל תוכלו לצפות בנוף הנהדר שמסביב. שימו לב למראה ההרים המרשימים ואל הים שנשקף במרחק, אבל גם לצורות הסלע המיוחדות שניתן לראות מסביבכם.

עליה בת עוד חצי שעה תביא אתכם לפסגת ההר ולתצפית יפהפייה על האזור כולו. פירוש שם ההר סוראק הוא בתרגום חופשי "הר השלג הגדול". השלג שעל הפסגה הגבוהה לא נמס במהלך רוב השנה ומאד מרשים להביט אליו מלמטה, גם בשיא החום של הקיץ.

הטיול בשמורה מציע מסלולי הליכה נעימים, עם מפלי מים מרהיבים, בתוך יערות עתירי עצים וירק. בטיול כאן תחוו גשרים, בריכות מים טבעיות, רכסי סלע מרשימים ואת צוקי ההרים שמסביב.

על ההר עצמו שוכן גם מבצר קוונגאומסונג (Kwongeumseong). המבצר הזה מכונה גם "רכס הדינוזאור" (Dinosaur Ridge), בשל צורתו המזכירה גב משונן של דינוזאור.


#טיפים
הביאו בגד חם, כי למעלה קר מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Kf-AMTTqbs4


טיפוס על ההר:

https://youtu.be/OIpWHkB7LPM


הדרכה:

https://youtu.be/HbUdCDoK85s


ומדריך מקומי:

https://youtu.be/6sEK5uof-t4?t=40s
גבעת פילרימוס
#על הגבעה עם המתחם הדתי העתיק

גבעת פילרימוס (Filerimos Hill), שבמערב האי רודוס, היא גבעה שנמצאת מעל יאליסוס, כ-15 קילומטרים ו-20 דקות נסיעה מהעיר רודוס. מגובה של 260 מטרים משקיפה הגבעה על כל האיזור ועל נוף נפלא של האי. זהו מקום שלא כדאי להחמיץ ברודוס והוא גם מקום מבוקש לחתונות באי.

כבר מימי קדם שימשה גבעת פילרימוס בתפקיד כפול - הן בטחוני והן דתי. מצד אחד נמצאו בה שרידיה של המצודה העתיקה של יאליסוס (Ialisos), שנבנתה על ידי האבירים ששלטו באי, אי שם במאה ה-14. מצד שני, כאן נמצאו שרידים מהתקופה הקלאסית ומהתקופה ההלניסטית, שכוללים באר ויסודות של מקדש לאלים זאוס ואתנה. נחשפו כאן ממצאים רבים מהתקופה המיקנית ומהתקופה הדורית.

בשטח הגבעה נמצאים, אם כן, מספר מבנים עתיקים, ביניהם השרידים של כנסיה ביזנטית ובזיליקה נוצרית מוקדמת. כיום נמצא ופועל על הגבעה מנזר פילרימוס, המוקדש למרים הבתולה, מקור החיים. האדריכלות של המנזר הזה נחשבת ייחודית, בהשוואה לאדריכלות של שאר המנזרים שברחבי יוון.

בכל המרחב של ראש הגבעה תוכלו לראות טווסים משוטטים בחופשיות, לעיתים אף צורחים. לא צריך להיבהל. הם רגילים לבני אדם ואם תתקרבו אליהם, גם הם לא ייבהלו, אך יפרשו את זנבם המפואר והמרהיב.

שם הגבעה, פילרימוס, הגיע משמו של נזיר שהביא עימו במאה ה-13 אל האי, היישר מירושלים, ציור של הבתולה מריה. העתק של הציור הזה נמצא עד היום במנזר.

במעלה ההר המוביל למקום תוכלו לטייל בשמורת טבע מוריקה, שכוללת יער אורנים נעים. במקביל, על הגבעה, תראו גם שדרת עצים יפה המובילה לתצפית ועליה צלב ענק, שהותירו כאן האיטלקים, בעת שלטונם כאן.

מנקודת התצפית הזו, שעל פסגת הגבעה, תוכלו לצפות בנוף פנורמי מרהיב, הכולל את היערות והחופים של צפון-מערב האי.


# על המנזר ההיסטורי שעל ההר
מנזר פילרימוס, שעל ההר, הוא מנזר מאבן, שבנוי בסגנון גותי. הוא נבנה במאה ה-14, במקום שבו שכן בעבר מנזר ביזנטי עתיק יותר. המנזר נבנה אז על ידי הצלבנים, אבירי סנט ג'ון, שכבשו את האי באותה תקופה. במנזר הביזנטי היה אז ציור קדוש של מרים הבתולה, שהובא אליו בידי האבירים, כנראה מירושלים.

בשנת 1523, כשהתורכים העות'מנים כבשו את האי, נטשו אותו האבירים ולקחו עימם את הציור הקדוש. הם עברו איתו באיטליה, אל מלטה, צרפת ורוסיה. לבסוף הוא מצא את מקומו במוזיאון הלאומי במונטנגרו, בו הוא נמצא עד היום.

במנזר הקטן שכאן יש גם מוזאיקות ופרסקאות, כלומר ציורי קיר, המתארים אירועים תנ"כיים וקדושים נוצריים.

העדות להרס שנגרם כאן במהלך המאות האחרונות נראה כאן בכל האיזור שמסביב למנזר. בכל הסביבה מפוזרות כאן היום הריסות מאגן הטבילה הגדול, בצורת הצלב, שחרב כאן. החורבות הללו הן שרידים מהעבר הרחוק של המקום, כמו גם של כנסיה ביזנטית מחתרתית, שפעלה כאן במהלך המאה ה-14.

מסביב למנזר תמצאו גם גן נעים ושדרת ברושים יפה.


#טיפים
עלות הכניסה למנזר היא יורו בודדים, בעיקר בעונת התיירות.

ממנזר פילרימוס יש שביל לגולגאתס, לגבעה מדהימה, שממנה נשקף נוף נהדר ומיוחד, של כל האיזור באי רודוס ואל הים שמסביב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GNMniYrS2aA


ומהאוויר:

https://youtu.be/jdlrZ4K8_10
הר הגעש וֵזוּב
#על הר הגעש המפורסם של אזור נאפולי

הר הגעש וֵזוּב (Mount Vesuvius), או וֵזוּבְיוֹ, הוא אחד מהרי הגעש המפורסמים בעולם, גם בשל מראהו הדרמטי וגם בשל ההיסטוריה הקטלנית שלו וההתפרצויות הקשות. הוא ממוקם כ-15 ק"מ מדרום-מזרח לנאפולי והוא אחד משלושת הרי הגעש הפעילים של איטליה. רבים מציינים אותו כאחד מההרסניים בהרי הגעש שעל פני כדור הארץ.

ילדים מתים עליו. הר הגעש המעשן הוא מקור של התרגשות לילדים והזדמנות חד-פעמית בשביל רובם, לצפות בהר געש אמיתי. לקראת הביקור מומלץ להכינם בהסברים המתאימים לגילם על הרי געש וגיאולוגיה.

גם מרבית המבוגרים מסוקרנים מההר המפורסם והתצפית ממנו למטה יוצרת מידה של התרגשות והרבה עניין. מפסגת הווזוב אפשר לראות ולהבין מקרוב את האסון של פומפיי והֶרקוּלָנֵיאוּם, שנמצאות למרגלותיו, ערים עתיקות שכוסו בשנת 79 באפר הגעשי של הר הגעש הזה ותושביהם מתו בהמוניהם ממנו.

הר הגעש הזה עתיק מאד, שכן הסלע העתיק ביותר שנדגם ממנו הוא בן כ-300 אלף שנים. יתכן שהוא היה אף חלק מהר געש קדום יותר בשם סומה.

אגב, התפרצות הווזוב שהתרחשה בשנת 79, הייתה גם הראשונה בהיסטוריה שתועדה בכתובים. היא הביאה, כאמור, לחורבן של הערים הרומיות פומפיי והֶרקוּלָנֵיאוּם. מאז הוא התפרץ פעמים רבות וגם היום הוא נחשב לאחד מהרי הגעש המסוכנים בעולם, בעיקר בגלל צפיפות האוכלוסייה המתגוררת סביבו, המונה מעל 3 מיליון איש הנמצאים בטווח הסכנה.

עם כל התפרצות כזו, מבנה ההר ממשיך להשתנות. נכון לשנת 2008 גובה החרוט המרכזי של הר הגעש היה 1,281 מטר. האזור שמסביב להר הוכרז כשמורת טבע בשנת 1995.


#התפרצות הר וזוב של שנת 79
בשנת 79 התרחשה התפרצות הר הגעש המתועדת הראשונה בהיסטוריה. היא תועדה על ידי פְּלִינְיוּס (Plinius) הצעיר שעמד כ-30 קילומטרים מההר. זה היה ב-24 באוגוסט של אותה שנה, כשאותו פליניוס הצליח, למרבה התדהמה, לספר על רעידות האדמה, עמוד העשן וגלי הצונאמי שליוו את ההתפרצות.

ההתפרצות נמשכה כ-19 שעות ונפלטו מהר הגעש כארבעה קילומטרים של אפר געשי, שלמעשה קבר את הערים פומפיי והרקולניאום. מאז התגלו במקרה, כשאיכר שחפר בשדהו גילה בשנת 1748 את שרידיה העתיקים של פומפיי, נחפרו שתי הערים ביסודיות. ארכיאולוגים חשפו כאן בתים, מבני ציבור ואפילו שלדי בעלי חיים ובני אדם, כפי שהיו ברגעים האחרונים שלהם. בסך הכל נהרגו בהתפרצות 3,360 איש.

אחרי התפרצות זו התפרץ הר הגעש עוד 36 פעמים.


#טיפים
בימים מעוננים האתר סגור. לא לצאת ביום כזה.

הביאו אתכם מים!

לא חייבים לנהוג או לעמוד בפקקים. אל וזוב אפשר להגיע ברכבת ישר מנאפולי וסורנטו!

מקלות הטיפוס שנמכרים ליד ההר מיותרים ואין בעיה לטפס בלעדיהם, אלא אם ממש תרצו מזכרת מהווזוב.

בדוכני המזכרות שפזורים לאורך כל הדרך אל ההר ואפילו על פסגתו, נמכרים תכשיטים ואבני חן רבות. קנו בכיף, אבל בזהירות ובחשדנות...

הטיפוס אל ראש ההר לוקח בין 30-40 דקות. התצפית על כל מפרץ נאפולי היא מרהיבה!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8in6ba5bboQ


ויום על פסגת הווזוב ליד לוע הר הגעש:

https://youtu.be/Tdojgck9UE8
אפיסקופי
#על הכפר שהוקדש לאיכות הסביבה

כ-10 קילומטרים מפאפוס, בעמק אזוזה (Ezouza Valley) היפהפה, נמצא הכפר הקפריסאי אפיסקופי (Episkopi). מדובר בכפר קטן, עתיק ואופייני לקפריסין, שסמטאותיו הן מבוך מתעקל של קסם כפרי.

אבל אפיסקופי מפורסם דווקא בצוק המרשים ורב ההוד שלידו. הצוק הזה מצטלם נהדר ועליו ועל המצוקים שמסביב שוכנים עדיין הנשרים. עדיין, כי הפיתוח המואץ שעובר האי גורם לפגיעה באתרי הקינון של הנשרים ולצמצום האוכלוסייה שלהם. המאבק של תושבי הכפר בשנים האחרונות הוא, בין השאר, למנוע את הכחדתם.

המאבק הזה ואחרים, שמנסים לשמור על החי והצומח באי, הם הבסיס למרכז המבקרים הנפלא, שהוקם באפיסקופי ושמוקדש לאיכות הסביבה. במרכז המבקרים שבבית הספר הישן של הכפר, ניתן לראות מיצגים, גן בוטני מרהיב וסרטים, שכולם מציגים את נושא שמירת הצמחייה והחי שבסביבה.

ואגב ובלי קשר, באפיסקופי יש גם מוזיאון מלחמה אישי ונוגע ללב, שיצר תושב הכפר, לזכר הוריו, שהיו פרטיזנים במלחמת העולם השנייה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pnlFKY0sSkk


ועוד אחד:

https://youtu.be/qKWy4i8RsXg
פלידאליובט
#על הסלע הקטן שמעל הנוף

פלידאליובט (Flydalsjuvet Rock) הוא סלע בולט מצוק מפחיד, שתחתיו נפרש נוף מדהים של פיורד נורבגי קסום. מאד מפחיד לעמוד עליו ורצוי לא לעשות שטויות, כדי שלא לאבד את שיווי המשקל!

אנו מזהירים מטיילים שלא לעשות דברים מסוכנים. אל תסכנו את עצמכם לשווא!


#טיפים
שמרו על מרחק של 2 מטרים משפת הצוק.

יש להיזהר מאד מהצוק הזה, במיוחד עם ילדים.


מבט מקרוב:

http://youtu.be/QXQ_QoswLOs?t=4m2s


ביקור במקום:

https://youtu.be/JugXwcFbydc


פארק עמק האש
#על הפארק הגיאולוגי שליד וגאס

עם סלעים וצוקים מרהיבים בצבעי אדום, פארק עמק האש (Valley of fire) הוא הפארק הכי ותיק בנבדה ומקום שמציע מראות מדהימים!

הפארק הצבעוני והנהדר של אזור נבדה קיבל את שמו מתצורות אבן החול האדומה שנראות בשטח. הן שהעניקו לו את צבעיו וצורתו הייחודיים, שנוצרו בתהליכים שהחלו לפני מיליוני שנים, הרבה לפני הופעת בני האדם על פני כדור הארץ.

עוד בפארק מצוקים עוצרי נשימה ועשרות מסלולים של טיול והליכה.

כפארק המדינה הוותיק ביותר בנבדה, ב“עמק האש” תמצאו לא מעט עצים ומאובנים בני אלפי שנים. לצידם מדהים לראות כאן גם פטרוגליפים (Petroglyphs), ציורים עתיקים שהותירו אינדיאנים על הסלע.

הפארק נמצא 80 ק"מ מצפון-מזרח לעיר לאס וגאס, כשעה וחצי נסיעה מהעיר.


#מה תראו כאן?
בין הפעילויות הפופולאריות בעמק האש ניתן למצוא טיולים רגליים, פיקניקים, קמפינג וצילום.

למסלולי הטיולים מגיעים בדרך כלל במכונית. חונים ועושים מסלול קצר, של 2-3 ק"מ בדרך כלל.

אפשר לצפות כאן בנופים מרהיבים, ביעלי הרים ובפטרוגליפים (Petroglyphs), שהם ציורי קיר אינדיאניים שנשמרו היטב.

לא פעם ניתן לראות כאן לעמק זוגות טריים, המגיעים מלאס וגאס בלימוזינה מפוארת, כדי להצטלם כאן לקראת החתונה.


#נקודות שלא כדאי להחמיץ
בין המקומות ששווה לבקר בהם בפארק:

סלע הפיל- סלע שדומה לפיל ומוביל אליו שביל קצר.

שבע האחיות - מספר עמודי סלע בולטים, עשויים אבן חול אדומה.

תצפית ריינבו ויסטה (Rainbow Vista) - תצפית יפה המושכת זוגות טריים לצילומים שהופכים בעצמם לסוג של אטרקציה.

מאגר העכבר - מאגר שנקרא על שמו של אינדיאני. אם תרצו, תוכלו לצעוד מהחנייה מרחק לא רב אל המאגר, בצורת אגם.

חדרי האבן - מקום עם מבני האבן ואפשרות מעולה לפיקניקים.

סלע הקשת - מסלול קצר שבסופו תצפית על תצורות נוף מרהיבות.

סלע אטלאטל - טיפוס על סלע גדול, קרוב לסלע הקשת. ממנו צופים אל דוגמאות נהדרות של אמנות אינדיאנית של חריטות סלע.


#טיפים
אפשר לוותר על הטיול לפארק האש, אם ביקרתם בגרנד קניון ובקניון ברייס.

שווה להגיע לכאן עד שעות השקיעה, כשהצבעים נעשים רכים ומרשימים הרבה יותר.

הכניסה בתשלום, בסכום זעום של דולרים למכונית. בתשלום תקבלו גם מפה מפורטת של המסלול.

הביאו אוכל ושתייה, כי אין אפשרות לרכוש מהם בשמורת הטבע.

בקרו במרכז המבקרים במקום ותקבלו מפה של כל האזורים בפארק והסברים נוספים.

ניתן ללון בקמפינג שבאתר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4zaoq2CSCJc


מהאוויר:

https://youtu.be/osC3KzIf9Rg


הדרכה:

https://youtu.be/NFzPLSoaMNs


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/eQM5l6GKdVo
רד רוק קניון
#על הקניון האדום שליד לאס וגאס

קילומטרים ספורים ממערב ללאס וגאס, במדבר ממש, נמצא קניון הסלע האדום (Red Rock Canyon), המוכר בתור ה"רד רוק קניון", עם הנוף המדהים והיפה כל כך.

שמו של הקניון ניתן לו על שום הצוקים הגבוהים והאדומים המקיפים אותו ויוצרים לו נוף פשוט ומדהים.

בפארק יש דרכים וכבישים, כמו גם מסלולים להליכה ושבילי אופניים. בקניון, שנמצא חצי שעה נסיעה ממערב לעיר לאס וגאס, נוטה להיות חם מאוד בקיץ.


#טיפים
למי שמתכוונים לטייל כאן רגלית, במיוחד בימי הקיץ, מומלץ לצאת מוקדם בבוקר, להצטייד בהרבה מים ולמרוח קרם הגנה מהשמש.

הכניסה לקניון היא בתשלום.

במרכז המבקרים שבמקום תקבלו מידע רב על האזור וסיורים מודרכים בתשלום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RHyPGuT5YAQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/rfFnd6Mr0VA


בלוגרים:

https://youtu.be/eRZI-MVBLfo


מטיילים מספרים:

https://youtu.be/b_-_Npl9tC8


הדרכה:

https://youtu.be/fN4g3DAhwnY


נוספת:

https://youtu.be/pWsTWRJqJ9k
הרי הטאורוס
#על שרשרת ההרים העצומה של דרום תורכיה

שרשרת הרי הטאורוס (Taurus Mountains) המרשימים שבדרום תורכיה נמתחת לאורך 560 קילומטרים, בגבול הדרומי של הרמה האנטולית ובמקביל לחוף הים התיכון.

רובו של הנוף ההררי כאן הוא קארסטי. הנהרות הרבים העוברים בו מספקים מראות מרהיבים, כולל מפלי מים מרשימים, זרימות תת קרקעיות של נהרות נסתרים ומערות - מהעמוקות, הגדולות והמרתקות באסיה.

בהרים הללו תוכלו לראות יערות עבותים של אורנים שחורים, אגמים צלולים וכפרים שלווים בינות להרים עם פסגות מרשימות ונהרות שוצפים מים. במהלך החורף מתכסה רכס הטאורוס בשלגים וגם אם תבואו בקיץ, ייתכן שעל פסגות חלק מההרים ניתן יהיה לראות עדיין מעט מהשלג הזה.

רבות מפסגות הרי הטאורוס מתנשאות לגובה של יותר מ-3,000 מטרים. הפסגה הגבוהה ביותר בהרים הללו היא פסגתו של אולודאג, הר שגובהו 3,734 מטר.

לצד נופים מהאגדות, אוצרים הרי הטאורוס שלל זני צמחים ובעלי חיים אופייניים. יש כאן מסלולי טיולים לכל טעם וסגנון טיול. מסיורים רגליים בהרים ועד טיולי ג'יפים קופצניים, כאן תהנו!


#טיפים
החודשים המתאימים ביותר לטיול וטיפוס בהרי הטאורוס הם יוני ויולי.

מרביתכם תגיעו להרי הטאורוס, מהעיר אנטליה שבדרום ואל קניון קופרולו, הנמצא 44 קילומטרים מאנטליה. הטיול לקפרולו נחשב לטיול הפופולארי ביותר בהרים שכאן ולמרכז הרפטינג ההררי המסעיר של האזור.


מבט באזור ההרים:

https://youtu.be/M1C4hrQHQDc


מההרים למטה:

https://youtu.be/Yq9eZJ_BWQ4


ביקור במקום:

https://youtu.be/--9xTdDHeqg
מרכז השימור פּוֹדָה
#על המרכז לשימור ארבעת האגמים

כ-8 ק"מ מדרום בורגס, הוקם בשנת 1998 מרכז השימור פּוֹדָה (The Poda Nature Preserve), כדי להגן על בית הגידול של הציפורים שבאזור.

זהו מרכז הפועל לשימורם של אזור הביצות הגדול בבולגריה ושל ארבעת האגמים הסמוכים לעיירת הנופש ההומה: מַנְדְרֶנְסְקוֹ (Mandrensko), בּוּרגַסְקוֹ (Burgasko), אַטָאנַסוֹבְסְקוֹ (Atanasovsko) ופּוֹמוֹרִיסְקוֹ (Pomoriysko).

באגמים הללו נחות הציפורים הנודדות במסען הארוך בכל סתיו, לאפריקה. האזור עצמו הוא בית לכ-260 מיני ציפורים, כמעט 70% מכלל המינים בבולגריה כולה.

הביצות והאגמים שמקיפים את בורגס מהווים נקודת עצירה להמוני ציפורים העוברים ליד העיר, הנמצאת על ציר הנדידה שלהן. הנתיב הקבוע הזה, שנקרא וִיָה פּוֹנְטִיקָה (Via Pontica), הוא אחד מנתיבי הנדידה העיקריים של הציפורים הנודדות לקראת החורף והקיץ, הלוך ושוב, בין אירופה הצפונית לאפריקה המרכזית.

במרכז פודה תמצאו נקודות תצפית המאפשרות תצפיות נהדרות לחובבי ציפורים וצפרים מקצועיים. למעשה, מרכז השימור מציע למבקרים הזדמנות לזהות ציפורים נדירות הנמצאות בסכנת הכחדה ומגדיל את המודעות למצבן.

במרכז השימור מציעים גם סיורי שיט באגמים ובנוסף יש כאן גם מגוון של מסלולי טיול רגליים בשמורה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GLHGzgY-_Cc
הר פוּגִ'י
צוק הפרייקסטולן
נאפה ואלי
קניון גוינוק
הונג קונג טרייל


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.