» «
מגדל העירייה בקרקוב
מגדל העירייה בקרקוב
#על המגדל של העירייה בקרקוב

מגדל עיריית קרקוב (Wieza Ratuszowa), או מגדל ה"ראטוש" כמו שהוא מכונה כאן, הוא שריד מבית העירייה שהיה כאן במאה ה-14. המגדל הזה מתנשא לגובה של כ-50 מטרים והוא נמצא בפינה המערבית של ה"רינק", מטרים ספורים מבית הבדים, אותו בניין עתיק ששימש בעבר את סוחרי האריגים וכיום מציע שוק סגור של אומנות מקומית.

המגדל המרובע, עם כיפת הבארוק שלו, מעוצב בחלקו העליון בסגנון גותי. בראשו מותקנים 4 שעונים ענקיים, אחד מכל צד שלו, בקוטר של 3 מטרים כל אחד. בקצה המגדל ישנו נשר זהב, שהאמונה הרווחת כאן היא שהוא שומר על העירייה.

היסטורית, הספיק מגדל "הראטוש" לתפקד במהלך הדורות גם כבית משפט, כבית אוצר ובתקופות מסוימות אף בתור בית הכלא העירוני. אז הוא כלל גם חדר עינויים, כמיטב המסורת האכזרית של אותם ימים. מאוחר יותר, הוא הפך למקום סימפתי יותר, כשהוסב לבית בירה גדול, עם אולמות שתייה שניהלה כאן עיריית קרקוב. לחיים!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kiLf1rxvJPo


ביקור במקום:

https://youtu.be/4KX0IKVnU6Y
ראשו של ארוס בנדטו
ראש ארוס הקשור
#על פסל הראש המרשים שגונב את ההצגה

בכיכר השוק של קרקוב נמצא פסל ברונזה ענקי ומרשים של ראש אדם ענק, המפוסל בסגנון ניאו-קלאסי. הראש של העלם היפה מזכיר פיסול רומי מימים עברו.

כמובן שגודלו המדהים מסגיר את העובדה שזהו פסל שנעשה בעשורים האחרונים. ברומא לא פיסלו בגדלים כאלה. אבל מיהו בפסל ומי יצר אותו?

זהו "ארוס בנדטו" (Eros Bendato), או "ארוס הקשור". זה פסל שנוצר על ידי הפסל הפולני המפורסם איגור מיטוראז' (Igor Mitoraj). מיטוראז' נהג לפסל וממש התמחה בפסלים מרשימים בסגנון זה, שהוצבו במקומות שונים בעולם. חלק מפסליו נודד ו"מבקר" גם היום במקומות ובמוזיאונים שונים. את הפסל הזה, אגב, רבים בקרקוב מכנים בפשטות "הראש".

פסל אחר ומוכר מאד של מיטוראז' הוא "איקרוס הנופל", מונומנט שהוצב בזמנו בעמק המקדשים שבסיציליה ובו נראה איקרוס היווני, כשהוא שכוב על האדמה ומת, לאחר שנפל אל האדמה, מפני שהתעופף גבוה מדי והתקרב אל השמש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Pap4Jrn54oQ


ילדים והורים אוהבים להיכנס לתוכו:

https://youtu.be/zap6IKazISs


וביקור בעיר שמוביל אליו:

https://youtu.be/rMW19pzVJ8Q
המוזיאון התת קרקעי של הסוקניצה
המוזיאון התת-קרקעי של הסוקניצה
#על המוזיאון התת-קרקעי הגדול באירופה.

המוזיאון התת-קרקעי של בית הבדים (Podziemia Rynku) הוא אחד המוזיאונים המרשימים בקרקוב. זהו מוזיאון שמצוי מתחת לאדמה, בכיכר המרכזית של קרקוב. הוא חושף את האוצרות הארכאולוגיים של העיר העתיקה, המספרים את תולדותיה של קרקוב, מהתקופה שבה נוסדה.

למעשה, כיכר השוק שבה נמצאים המוזיאון ובית הבדים שמתחתיו הוא נמצא, הפכה לחלק מהעיר רק ב-1257, אבל האזור עצמו היה מיושב ופעיל הרבה לפני אותן שנים.

צריך לזכור שבית הבדים (הסוקיניצה) ומגדל בית העירייה העתיק הם המבנים היחידים ששרדו מאותה כיכר מקורית שנולדה בתחילת ימיה של קרקוב. כך יצא שמתחת למבנה הסוקניצה חושף המוזיאון תת-הקרקעי הזה, את אוצרות הארכאולוגיה של העיר. בכך הוא מספר את תולדותיה של העיר מראשיתה.

המוזיאון של הסוקניצה נחשב למוזיאון התת-קרקעי הגדול באירופה. תוכלו לראות בו תעלות ומרתפים עתיקים והמוזיאון ימחיש לכם היטב כיצד נראו החיים בקרקוב של העת העתיקה. יש בו תצוגה אינטראקטיבית ומרתקת של אותה קרקוב של ימי-הביניים ושל מנהגי תושביה באותם ימים.


#טיפים
המוזיאון סגור היום ג' הראשון בחודש.

בשאר ימי שלישי הכניסה חופשית.


ביקור מודרך במקום:

https://youtu.be/3NX50S4jKIc?t=400


ריק סטיבס:

https://youtu.be/ywE5mfq88Zg
כנסיית סנט אדלברט
כנסיית סנט אדלברט
#על הכנסייה העתיקה עם האדריכלות המרשימה

כנסיית סנט אדלברט (Church of St. Wojciech), הממוקמת בפינת כיכר השוק המרכזית של קרקוב, היא מהכנסיות העתיקות בקרקוב ומהכנסיות הקטנות שהוקמו בה בסגנון הניאו-רומנסקי. תזהו אותה לפי הכיפה הירוקה שלה והחלונות העגולים שעל קירותיה מכל הצדדים.

הכנסייה שנקראת על שם אדלברט, הוא וויצ'יך הקדוש, נבנתה בסוף המאה ה-10, בסגנון קדם-רומנסקי. הקים אותה לפי האגדה הקדוש אדלברט בשנת 997, לפני שיצא להביא את הנצרות לפולין ולפרוסיה, מדינה בגרמניה של היום.

המסעות המיסיונריות של אותו אדלברט, אגב, הסתיימו ברציחתו. מכיוון שהדבר קרה בעת השליחות המיסיונרית שלו, הוא נחשב לקדוש נוצרי, שמת על אמונתו.

גם אם מדובר באגדה שאין קשר בינה לבין אירוע היסטורי אמיתי, לכנסייה מבנה היסטורי יפהפה. העיצוב שלה מעיד על שנותיה הרבות. גם ממדיה הקטנים של כנסיית אדלברט לא תואמים את יופיו והרושם שהמבנה משאיר. הוא גדול נקודה!

בעבר שימשה הכנסייה את אצילי העיר והסוחרים, שנכנסו בה לתפילה, במהלך הביקורים בעיר, לצורכי עסקיהם.


#אדריכלות המבנה
כנסיית סנט אדלברט מרשימה גם בכך שהיא שקועה באדמה, בין העצים. היא צבועה בלבן וכיפה ירוקה מעליה, עם צריח עתיר חלונות, שמעליו עמוד עם צלב מתכת ומתחתיו כדור מוזהב.

בזיליקת התפילה, שבחלקה האחורי של הכנסייה הקטנה, לא הייתה בכנסייה המקורית והתווספה לה במהלך השנים.

שימו לב לפתח הכנסייה שבחזית המבנה. מעל המשקוף יש כרכוב וגמלון וחלונות רוזטה עגולים המוקפים באבנים. חלון רוזטה כזה יש בכל אחד מארבעת קירות המבנה.

זו כנסייה יפה - תיהנו!


ביקור במקום:

https://youtu.be/u_H7oXITYa4


סיפורו של הקדוש אדלברט:

https://youtu.be/EkNBp1-xM7k


מקהלה שרה בכנסייה:

https://youtu.be/XJOao3-zRMg

הכיכר המרכזית של קרקוב

סוקיניצה
אולם הבדים
#על מבנה שוק עבודות האמנות ומלאכות היד

סוקיניצה (Sukiennice), או אולם הבדים (Cloth Hall), הוא שוק הבדים העתיק של קרקוב. במשך מאות שנים, מאז ימי הביניים, סחרו כאן בבדים.

זהו מבנה עתיק ומפואר, בסגנון הרנסנס, עם קשתות מפוארות, בסגנון נאו-גותי. למעט מגדל בית העירייה העתיק, הסוקיניצה הוא המבנה היחיד ששרד מהכיכר המקורית שנבנתה כאן בימי הביניים. במחצית המאה ה-16 עוצבה מחדש חזיתו של המבנה, לסגנון הרנסנס האיטלקי של אותם ימים.

כאן, בכיכר השוק (Rynek Główny), ניצב מאז שוק הבדים העיקרי של העיר. גם היום מציע אולם הבדים שבקומה הראשונה שוק גדול לעבודות יד, הממוקם במבנה מרשים מאד. אבל דוכנים רבים במקום מציעים גם תכשיטי ענבר וכסף, מוצרי תחרה, צעצועי עץ נהדרים ומזכרות.

אורך אולם סוחרי הבדים כ-100 מטר. ותיקי העיר מתעקשים כאן שכשהוא הוקם במאה ה-11 במרכז כיכר השוק, עם הרבה חנויות קטנות שבהן עסקו במכירת בדים שהובאו לכאן מקצוות העולם, הייתה זו קרקוב שלימדה את העולם העתיק כיצד להפעיל מקום שכזה. מעין קניון של הימים ההם.

בקומה השנייה של המבנה היפה שוכנת הגלריה לאמנות פולנית של המאה ה-19 (Galeria Malarstwa Polskiego). מתחת למבנה שוכן המוזיאון התת-קרקעי, החושף את האוצרות הארכאולוגיים של העיר.


#טיפים
יש סיכוי שהמזכרות כאן יהיו זולות משמעותית מחנויות המזכרות שבעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/slo3wZb2i0U


ביקור במקום:

https://youtu.be/xMR3sOnrzCk


הדרכה:

https://youtu.be/IUQgJaQHRPY
Szara G
שרה גש
#על המסעדה עם המטבח המודרני מסורתי

מסעדת שרה גש (Szara Gęś) היא מסעדה מרשימה, הממוקמת בדירה יפה, בבניין היסטורי ועתיק, הניצב במרכזו של שוק קרקוב וחלונותיו פונים לקתדרלות שבכיכר העיר המרכזית.

חללי הפנים של המסעדה מרהיבים והם רק הכנה לאוכל המצוין שבה. אולם המסעדה מלא בקשתות על התקרה, בסגנון גותי של ימים עברו. השולחנות עטופים במפות שולחן בסגנון הפולני הישן.

המסעדה מציעה שילוב מעניין בין המטבח הפולני המודרני והמטבח המסורתי של פולין. היא מאופיינת בהגשה מאד אסתטית וצילחות מודרני ויצירתי.

שרה גש מצטיינת במנות הראשונות והמיוחדות שמוגשות בה, כמו גם בקינוחים נהדרים, גם בהגשה וגם בטעם. בין המנות שמככבות כאן תמצאו את המרק והכופתאות בכיכר לחם, בשר ציד ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JvvuT12CO68


מנה שמכינים כאן:

https://youtu.be/3Hi8Sg7vEus
בזיליקת מריה הקדושה
בזיליקת מריה הקדושה
#על כנסיית שני המגדלים ותרועת החצוצרה המתמדת

בפינתה הצפון-מזרחית של כיכר ה"רינק", בחזית כיכר השוק המרכזית שבלב העיר העתיקה, נמצאת הבזיליקה הקתולית של מריה הקדושה (Kosciol Mariacki). היא נחשבת לגדולה מסוגה בעולם.

זוהי בזיליקה קתולית, הנמצאת בחזית של כיכר השוק, שעליה היא משקיפה. היא הוקמה כאן במאה ה-14, על חורבות כנסייה קודמת, שנהרסה עוד במאה ה-13, בפלישה של הטטארים לקרקוב.

בחזית המלכותית של הבזיליקה בולטים שני המגדלים שלה, הבנויים בסגנון הגותיקה הפולנית. שימו לב שגובהם וראשם שונה. עוד מעט תשמעו על זה סיפור.

כנסיית מריה הקדושה היא הכנסייה הגדולה בעיר. בפנים היא ידועה בעולם הנוצרי במזבח העץ הגדול והמפואר שבה, מזבח גותי, שנבנה במאה ה-15.

כל רבע שעה עולה ומהדהדת בכיכר תרועת חצוצרה בת חמישה תווים, מהמגדל הגבוה של בזיליקת מריה הקדושה. התרועות נקטעות תמיד ובדיוק באותו צליל, זכרון היסטורי לתרועת אזהרה שהסתיימה באסון.


#סיפור ההבדל שבין שני מגדלי הכנסייה
שמים לב להבדל בגובה בין שני מגדלי הכנסיה? וגם לצורתם השונה במקצת?

האגדה מספרת על הסיבות לכך והסיבה היא ששני המגדלים הללו נבנו בידי שני אחים. כל אחד מהם היה אחראי למגדל אחד מהשניים.

קנאת בנאים בין האחים הביאה אחד לקנא באחיו על הבנייה המהירה והמוצלחת שלו והוא רצח את אחיו. מי אמר קין והבל ולא קיבל?

תכלס, האח הרוצח נתקף לאחר המעשה בחרטה והוא קפץ אל מותו מגג הכנסייה. כך נותרו הצריחים בגובה אחר וכמובן גם בעיצוב שונה.

אגב, בכניסה לאולם הבדים, תוכלו להבחין בסכין תלוייה. מספרים שיש גרסה של האגדה, לפיה האח הרוצח התאבד בסכין כזו, לאחר שרצח את אחיו.


#מה תראו כאן?
הבזיליקה של מריה ממוקמת בכיכר השוק שבלב הרובע העתיק. זוהי כנסייה ענקית, בסגנון גותי מוקדם, שנבנתה במאות ה-13 וה-14.

בחזית הגותית המלכותית שלה תראו שני מגדלים מרובעים בגבהים שונים. הנמוך מביניהם הוא מגדל פעמונים, עם 5 כאלה.

בראש הגבוה ביניהם, המשמש כמגדל שמירה ותצפית, 8 תרני מגדל קטנים וכיפת זהב, המהווה מעין כתר במשקל של 350 קילוגרם.

עד לגובה של 40 מטרים הם זהים בצורתם, אך בחלק העליון הם שונים. גובהו של הגבוה מהם מגיע ל-81 מטרים בעוד הנמוך גובהו כ-69 מטר בלבד.

שימו לב, בחלל הפנימי של הכנסייה, לערבוב המדהים של הצבעים והגוונים. יש כאן ציורי קיר נהדרים, ויטראז'ים גותים צבעוניים וריהוט מגוון בסגנונותיו, כולל פריטים גותיים, עיצובים מתקופת הרנסאנס וריהוט בסגנון הבארוק.

אחד מפלאי האמנות החשובים בכנסייה הוא מזבח העץ הגותי המפורסם שלה, מזבח מהמאה ה-15 שנחשב לגדול ביותר בעולם. גילוף העץ המרהיב שבו מעוטר בזהב ומתאר תמונות מחייו של ישו. משני צידיו ניצבים פסלי אבן מרשימים.

את המזבח הגדול והמפואר הזה לקח 12 שנה ליצור. יש לו שלושה חלקים וכולו מגולף בעץ מעשה ידי אמן. תכנן ויצר אותו האמן הגרמני ויט שטוס (Veit Stoss), פסל עץ מוביל, שהשתקע בקרקוב בשלהי המאה ה-15 ויצר בה את המזבח שהפך לאוצר לאומי פולני.

מבפנים מרשים במיוחד המראה הססגוני והצבעוני שלה, עם קורטוב אופייני של מסתורין קתולי. לצלילי העוגב, דולקים בה נרות רבים ויוצרים משחקי אורות וצללים וריח קטורת משכר.

עיצוב הפנים כאן מערב סגנונות וז'אנרים וכולל אלמנטים גותיים, בארוקיים וגם כאלו מתקופת הרנסאנס. שימו לב לחלונות הוויטראז' הצבעוניים והנהדרים, השופכים לחלל הכנסייה אור עמום ומתעתע במשחקי אור וצל.


#טיפים
בכנסייה שווה לעלות 400 מדרגות אל ראש אחד המגדלים, לתצפית פנורמית נהדרת על הנוף שמסביב.


מבט מהיר:

https://youtu.be/x0VVlk90Ne8?t=470


מבט מקרוב:

https://youtu.be/voYsi3lTLlM


ביקור במקום:

https://youtu.be/aXuyOLK2-9A


עליה למגדל:

https://youtu.be/8-y8p-X1ZPs


הדרכה:

https://youtu.be/ukTBBjirBvc


תמונות:

https://youtu.be/zcjdyfDdXCM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.