» «

המדרגות הספרדיות

המדרגות הספרדיות
המדרגות הספרדיות
#על גרם המדרגות

גרם המדרגות הספרדיות של רומא מחבר בין פיאצה די ספניה (Piazza di Spagna) ופיאצה טריניטה דיי מונטי (Piazza Trinità dei Monti). נסו לספור כמה מדרגות אתם עולים בזמן הטיפוס, שכן יש כאן יותר מ-100 מדרגות. הרבה יותר. כמה גיליתם?

גרם המדרגות הזה נבנה בין השנים 1723-1727 על ידי האדרכיל פרנצ'סקו דה סאנקטיס (Francesco de Sanctis), במימון של הדיפלומט הצרפתי סטפנו גופייר. קצת אירוני שמדרגות שמומנו בידי צרפתי נקראות המדרגות הספרדיות, לא?

כמו שאתם יכולים לתאר, באותה התקופה הבנייה הזו עלתה המון כסף. המדרגות קישרו בין שגרירות ספרד לבין הכנסייה והוותיקן, לכן הן כונו מיד "המדרגות הספרדיות".

הכיכר הספרדית היוותה בעבר מרכז מגורים והתכנסות של אומנים וסופרים אירופאים רבים. גם המשורר המוכר ג'ון קיטס גר בבית סמוך לכיכר ובו הוא גם נפטר בשנת 1821. ביתו הפך למוזיאון לזכרו.

ואם בתרבות עסקינן, אולי נתקלתם בגרם המדרגות הזה גם בסצנה המפורסמת מהסרט "חופשה ברומא" (משנת 1953). שני הגיבורים חלפו על פני המדרגות הללו באחת הסצנות שבסרט. אסור לכם לפספס את המקום הזה!

בתחתית המדרגות תוכלו לראות את "מזרקת הסירה", או הברקאצ'ה, Barcaccia - הסירה הישנה. זו נבנתה בידי אביו של האומן המפורסם ברניני. הרעיון להקמתה של המזרקה הגיע לאחר שנהר הטִיבֵּר הציף את כל האזור והסירה נסחפה והגיעה עד לכאן. מסביבה הוצבו פסלים יפים של דמויות תנ"כיות כמו דוד המלך ומשה רבנו.


#טיפים
בשנים האחרונות אסור לשבת על המדרגות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-3RN8NoOw8Q


ביקור במקום:

https://youtu.be/3jdNvh0dEJ0


הדרכה:

https://youtu.be/IJqjmBHUzpY


האיסור לשבת על המדרגות:

https://youtu.be/0dqAaqdDSP8
סיורי חוויה
סיור ויה ונטו לבורגזה
#סיור למדינת הוותיקן

הסיור מתחיל מהמדרגות הספרדיות, שליד כיכר ספרד, פיאצה דה ספניה. במהלך הסיור העצמאי תוכלו לראות את ויה ונטו, רחוב הקניות והשופינג של רומא ואחריו את פארק וילה בורגזה המקסים, על כמה מאתריו היפים.

נתחיל? אתם במדרגות הספרדיות? - בואו והיכנסו לתגית "סיור ונטו לבורגזה".
פיאצה די ספניה
פיאצה די ספניה
#על הכיכר עם גרם המדרגות

פיאצה די ספניה (Piazza di Spagna), שנבנתה במאה ה-18, היא הכיכר שהתפרסמה אצל התיירים בזכות המדרגות הספרדיות שעולות ממנה אל כנסיית טְרִינִיטַה דִי מוֹנְטִי. המדרגות הללו הן ללא ספק נקודת המפגש והמנוחה הפופולרית ביותר בקרב התיירים המגיעים אל רומא.

במרכז הכיכר תמצאו את "מזרקת הספינה" (Fontana della Baraccia), פונטנה דלה ברצ'יה. המזרקה הזו תוכננה על ידי האדריכל והפסל הנודע ברניני בשנת 1598. במרכזה שימו לב לפסל הספינה הקטנה. ההשראה לפסל היא מספינה אמיתית שנתקעה במימי נהר הטיבר ולא הצליחה לזוז.

סביב הכיכר הספרדית נמצאים כמה מהרחובות הנוצצים והאלגנטיים של העיר. רוצים לקנות או לפחות לשטוף את העיניים בקצת פראדה או גוצ'י? - צאו אל הרחובות שמסביב, שבהם נמצאות החנויות היוקרתיות ביותר של רומא.

בין בתי הכיכר שמסביב נמצא ביתו של המשורר ג'ון קיטס, מחשובי המשוררים הרומנטיים של אנגליה, שעבר לאיטליה במצוות רופאיו, לאחר שמזג האוויר האנגלי פגע בבריאותו. היום הוא מוזיאון על שמו.

בכיכר ניצב גם ארמונו, מהמאה ה-15, של הגנרל האיטלקי המוכשר לורנצו סיבו. בין אבותיו היו, בין השאר, בית מדיצ'י העשיר ושני אפיפיורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-3RN8NoOw8Q


ומזרקת הספינה:

https://youtu.be/J_VsEoQkgXI
Pompi
פומפי
#על הטרמיסו הטוב בעולם

אומרים שטירמיסו פירושו "הרם אותי". האגדה ברומא מספרת ששמו הוא על שם החשפניות של ונציה שחיפשו משהו מתוק בסוף יום העבודה המפרך שלהן. רומא, לדעת רבים, היא המקום לאכול בו טירמיסו.

אחד המקומות הידועים והמומלצים לאכילה של טרמיסו עילאי הוא פומפי טירמיסו (Pompi Tiramisù), מקדש קולינרי שנמצא ממש ליד המדרגות הספרדיות. רבים רואים בממלכה המתוקה הזו, שפעילה עוד מ-1962, את המקום שמציע את הטרמיסו הטוב ביותר בעולם!

ובכלל, טירמיסו עם כפית בקופסת קרטון, שיוצאים איתו לאכול ברחוב, הוא בילוי רומאי נהדר. יש ממנו כמה טעמים כאן וכולם טובים. גם המקום נקי והאווירה כאן נעימה.


#טיפים
מפתיע לגלות שהמחירים לא גבוהים כמו שמצופה אולי מאימפריה שכזו.

השוטרים בסביבה יבטיחו שלא תוכלו לאכול את הטירמיסו שלכם על המדרגות הספרדיות. הימנעו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vZjb55fvtnI


ביקור במקום:

https://youtu.be/eGdvj3GRjyY


בלוגרים:

https://youtu.be/oeIXG7TGeH4


הדרכה:

https://youtu.be/tZGQaxJKTqU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.