» «

המשולש הקדוש של בנגקוק

מקדש וואט ארון
מקדש וָואט אָרוּן
#על מקדש השחר של התאילנדים

אחד המראות היפים, שיישארו בזכרונכם שנים אחרי הביקור בבנגקוק, הוא המראה בשעת שקיעה, של וָואט אָרוּן (Wat Arun).

מקדש וואט ארון נקרא גם "מקדש השחר". הוא אכן מוקדש לאֵל הזריחה והשחר ההודי, האל ארוּנָה. גובה הפראנג (Prang), או הפגודה המרכזית של המקדש, הבנויה בסגנון קמרי, הוא 79 מטרים. הוא מעוטר בשברי קרמיקה צבעונית ושיש לבן.

המקדש נבנה על הגדה המערבית של הנהר צ'או פראייה (Chao Phraya) החוצה את בנגקוק, בצידו השני של הנהר, ממש מול מקדש וואט פּוֹ (Wat Po) וארמון המלך. נסו למצוא נקודת מבט טובה אליו, מהגדה המזרחית של הנהר, הצד של ארמון המלך. צפו בו משם בזמן השקיעה ותקבלו את אחד המראות הרומנטיים והמרהיבים, אולי אף המרגשים, שתקחו אתכם מבנגקוק.

זהו מקדש מרהיב ומיוחד שהפך למקדש הפוסטר של בנגקוק ולאחד מסמלי העיר המוכרים בעולם, אולי אף יותר מארמון המלך. לצד מקדש הבודהה השוכב ומקדש האזמרגד, הוא נחשב לחלק מ"המשולש הקדוש" של בנגקוק.


#אדריכלות מקדש השחר
המרכיב הבולט והמפורסם ביותר ב"ואט אָרוּן" הוא הפראנג המרכזי. פראנג הוא מגדל בסגנון קמבודי וכאן אפשר לראות במה הוא שונה מהפגודה היפאנית למשל.

גובה הפראנג המרכזי של המקדש הוא 79 מטרים. הפגודה הבולטת הזו מעוטרת באריחי חרסינה ובשברים צבעוניים של פורצלן סיני. הפראנג הזה מסמל את "הר מארו", ההר המיתולוגי שמופיע בקוסמולוגיה ההודית. אל שתי המרפסות שלה מובילות מדרגות תלולות וחיצוניות המאפשרות לעלות ולהשקיף על אזור הנהר.

מסביב לפראנג הגבוה נמצאים ארבעת הפראנגים הלוויינים, הקטנים יותר. הם מוקדשים לאל הרוח "פרה פאי". קישוטי הפראנגים הללו עשויים מצדפים ומפיסות חרסינה שהיו בעבר זבורית של ספינות שהגיעו לבנגקוק מסין.

הפראנגים מוקפים בדמויות של חיילים סיניים וחיות קדומות. שימו לב לדמויות השדים, הירוק והלבן שבשביל הכניסה. השד הלבן מכונה "סאהאססאטג'ה" והירוק הוא "טאסאקאנת". שניהם לקוחים מהראמאיינה, האפוס המיתולוגי שכתוב כשיר, המתאר את עלילות האל והמלך רָאמָה. אגב, גרסתו הראשונה של האפוס הזה נחשבת לשירה הקדומה ביותר שחוברה ונשמעה בעולם.

על המרפסת השנייה תוכלו לראות את ארבעת פסליו של האל ההינדי אינדרה, כשהוא רכוב על אראוון, הפיל מהמיתולוגיה התאית.

מעל הגג שבחזית אולם ההסמכה שליד הפראנגים, תראו צריח מחודד שקושט בקרמיקה צבעונית ועליו אלמנטים מגבס שצופה גם הוא. בחזית המבנה ניצבים שני פסלי שדים, השומרים עליו. בתוך אולם ההסמכה עצמו תוכלו לראות את דמותו של בודהה ניראמיטר. המסורת יודעת לספר שהפסל הזה תוכנן על ידי המלך ראמה השני.

ששת הסאלות, הביתנים המסוגננים שעל שפת הנהר, נבנו בסגנון סיני, מאבן גרניט ירוקה.


#תולדות מקדש וואט ארון
מקדש ארון נבנה בשנת 1809, בימי ממלכת איותאיה. בונהו של המקדש הבודהיסטי היה הגנרל טקסין, מי שהפך למלך לאחר נפילת איותאיה. במקור הוא נקרא ואט מאקוק, שפירושו "מקדש הזיתים".

בתקופה שהעיר ת'ונבורי הייתה בירת תאילנד, שינה המלך טאסקין את שמו של המקדש לוואט צ'נג. במשך זמן מה היה כאן פסל בודהה עשוי אזמרגד, זה שבשנת 1784 הועבר לואט פרה קאו (Phra Kaew).

במאה ה-19 השתנה שמו של המקדש שוב בידי המלך ראמה השני, מי שגם הגדיל את הפראנג המרכזי ושיקם את המקדש. המשיך בעבודה המלך ראמה השלישי ואחריו גם ממשיכו ראמה הרביעי, שגם נתן למקדש את שמו הנוכחי.


#טיפים
לבוש - הקפידו להגיע בלבוש צנוע.

הגיעו למקדש בסירת האוטובוס היוצאת מרציף תה טיֶין (Tha Tien) שמאחורי הארמון הגדול, או בעצירה של סירת הלונגטייל, העוגנת גם ליד Wat Arun במסגרת סיור התעלות.

מחיר סירת האוטובוס 3 באט והכניסה למקדש 30 באט.

המקדש פתוח מדי יום בשעות 8:30-17:30

הגיעו אל המקדש לקראת שקיעה ותהנו מנוף מרהיב של בנגקוק.

אל תקשיבו לנהגים, אם הם אומרים שהמקום סגור. הם מנסים לגרור אתכם למקומות אחרים.


הנה מקדש השחר עם שחר:

https://youtu.be/HGcxNbNyhds


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BxHguEz0_w0
מקדש האזמרגד
וָואט פָּרָה קֵאוֹ, מקדש האזמרגד
#על מקדש האזמרגד המקודש

מקדש האזמרגד, בתאית וָואט פָּרָה קֵאוֹ (Wat Phra Kaew), או פָּרה קֵווֹ, נחשב למקום המקודש ביותר בתאילנד. הוא נבנה במאה ה-18, בידי המלך ראמה הראשון ומהווה דוגמה נהדרת ליופיה של הארכיאולוגיה התאית הדתית.

המקדש, שהוא חלק מהארמון המלכותי בבנגקוק, כולל כ-100 מבנים שצבעיהם בוהקים וגגותיהם מצופים בגוון זהב. צבעו הלבן וצורת המסדרונות ההולכים ומתכנסים שלו, מסמלים את מרכז העולם, המקום הקדוש ביותר לפי האמונה הבודהיסטית.

במרכז המקדש הזה נמצא פסל הבודהה האהוב ביותר בממלכה, בודהת האזמרגד. יש כאן גם אוסף חפצי אמנות תאילנדים יפים ומרשימים. על קירות המקדש מצוירים סיפורי הג'אקאטה שבהם מתוארים גלגולי חייו הקודמים של בודהה.


#פסל האֵמֶרַלְד או האזמרגד
במקדש האזמרגד נמצא הבודהה מאיזמרגד (Emerald Budha), פסל הבודהה הנערץ בתאילנד. זהו פסל קטן, בסביבות 70 סנטימטרים גובהו, של בודהה. הוא שמור בתיבת זכוכית הניצבת על מזבח גבוה, מעל ראשי המתפללים. אלה נוהרים לכאן בהמוניהם, בכדי לראותו ולהתפלל במחיצת מה שלפי אמונת התאילנדים אוצר את כוחו המאגי של המלך.

הוא אמנם קרוי הבודהה מאיזמרגד (Emerald Budha) אך למעשה הפסל אינו עשוי כלל מאיזמרגד, אלא מאבן ירקן (Jade).

כך או כך, דמות הבודהה הזה, שרבים רואים בו את הקמע הקדוש וסמל כוחו המאגי של מלך תאילנד, מסמלת לפי האמונה כאן גם את הכוח והעצמאות, לצד המזל הטוב, של ממלכת תאילנד.

מאז התגלה לראשונה בשנת 1464, כשפגע ברק בסְטוּפָּה, סוג של פגודה, וחצה אותה לשניים, הפסל עבר תהפוכות רבות. עד שהגיע למשכנו הנוכחי הוא נדד והיה סוג של סמל לתהפוכות שעברה כל סיאם, שמה הקדום של תאילנד של ימינו. אי שם בשנת 1551, במהלך ההיסטוריה והמלחמות האזוריות, נלקחה בודהת האזמרגד מכאן ללאוס. בשנת 1778 היא נתפסה מחדש והוחזרה אל סיאם.

על מעמדו של הפסל והחשיבות הלאומית והדתית העצומה שלו בתאילנד תעיד העובדה שהמלך עצמו הוא זה שמחליף בכל עונה, את החלוק שבו מולבש הפסל. זה קורה שלוש פעמים בשנה בתחילת שלושת העונות של השנה התאית - העונה החמה, הקרה והגשומה.


#התמצאות במקדש האזמרגד
שלושת המבנים החשובים במתחם המקדש הם הסטופה המוזהבת עם שרידיו של בודהה, ה"פרה מונדופ" (Phra Mondop), עם ספריית כתבי הקודש המרכזית של בודהה בתאילנד והפנתיאון המלכותי, המאחסן את פסלי המלכים משושלת צ'אקרי.

שימו לב גם למודל המיניאטורי של מקדש אנגקור וואט (Angkor Wat), המקדש הגדול בעולם, שבנה בקמבודיה מלך סיאם, ראמה הרביעי. המקדש המפורסם נבנה בעת שהאימפריה התאית שלטה בקמבודיה. הצפייה במודל ממחישה במעט את עוצמתו של אחד מפלאי העולם העתיק של דרום מזרח אסיה.

בפינה הצפון מערבית של המתחם תראו את מבנה המאוזוליאום המלכותי. בו שמורות צנצנות האפר של בני משפחת המלוכה התאית, שמתו במרוצת הדורות. הכניסה אליו אסורה לציבור הרחב, אבל גם מבחוץ תוכלו להתרשם מהפאר וההדר שנוהגים כאן במלכי סיאם.


#טיפים
הקפידו להגיע בלבוש צנוע. אין לבוא במכנסיים קצרים, חולצות ללא שרוולים, גופיות או סטרפלס.

אל תקשיבו לנהגים שבחוץ, אם הם אומרים שהמקום סגור. סיבותיהם אחרות ולכם יש שעות פתיחה.

אחרי המעבר במתחם הארמון ממקדש האזמרגד אל הארמון עצמו, לא תוכלו לחזור בחזרה למקדש.

בכניסה למקדש יש לחלוץ נעליים והצילום בתוכו אסור.

על נשים להימנע מלגעת בנזירים.

מחיר כרטיס כ-200 באט.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/MqF7ysFnz3s
מקדש וואט פו
מקדש וָואט פּוֹ
#על מקדש הבודהה השוכב של התאילנדים

מקדש וואט פו או וָואט פּוֹ (Wat Pho), שרבים מכירים כ"מקדש הבודהה השוכב", הוא הגדול והעתיק שבין מקדשי בירת תאילנד.

בוואט פו ניתן לצפות בפסל בודהה עצום ושכוב, שאורכו 46 מטרים וגובהו בשכיבה 15 מטרים. פסל הבודהה השוכב מצופה בזהב וכפות רגליו הענקיות מכוסות בציורים משובצי פנינים. למעשה, בנוסף לכפות רגליו המעוטרות באם הפנינה, גם עיניו משובצות בפנינים.

רבים מהמבקרים סבורים שהבודהה הגדול ישן, אבל האמת היא שהוא נמצא במצב של נירוונה, או כפי שמכנים זאת בבודהיזם התרוואדי "ניבאנה" (Nibbana). זהו פסל הבודהא השוכב הגדול ביותר בתאילנד.

וזה לא רק הבודהה הזה שנמצא כאן. מקדש הבודהה השוכב מכיל את מספר פסלי הבודהה הגדול ביותר בתאילנד. בשטח המקדש נמצאים מעל 1000 פסלים כאלו. רובם הובאו לכאן מהריסות המקדשים של ערי הבירה הקודמות של תאילנד.

מדובר גם בעתיק מבין מקדשי בנגקוק. הוא עתיק יותר מהעיר עצמה ונבנה לראשונה כ-200 שנה לפני שבנגקוק הפכה לעיר הבירה. בתקופת המלך ראמה ה-1 הוא נבנה כמעט כולו מחדש. זה היה כשבנגקוק הפכה לבירת סיאם, הממלכה שברבות הימים תקבל את השם תאילנד.


#מהו הבודהה השוכב? - באדיבות האנציקלופדיה אאוריקה
הבודהה השוכב הוא פסל ענקי של בודהה, שאורכו 46 מטרים וגובהו 15 מטרים. הוא מכוסה בעלי זהב וכפות הרגליים שלו משובצות באם הפנינה. סביבו 108 קערות שמייצגות את 108 התכונות של מי שנועד להיות בודהה ולתוכן נוהגים המאמינים להטיל מטבעות, מטבע לכל קערה!

מקדש וואט פהו, שבו הוא שוכן, בשמו הפופולארי "מקדש בודהה השוכב", הוא המקדש הבודהיסטי הגדול ביותר בבנגקוק בירת תאילנד. הוא גם המקדש העתיק ביותר בעיר ותיירים רבים נוהרים אליו כדי לפגוש את הבודהה הענקי והמפואר שבו.

שימו לב לענקי הגרניט שבחצר הפנימית של המקדש. אלו הוסעו לתאילנד בימי קדם, כדי לייצב ספינות סיניות, שהגיעו ריקות לתאילנד. כששבו הספינות עמוסות סחורה לסין, הושארו גושי הגרניט בבנגקוק והפכו עם השנים לפסלים גדולים. חלקם מדגימים תנוחות יוגה לריפוי ואחרים מציגים לוחמי עבר ופילוסופים. על אחד מהם מספרים כאן שהוא מציג את מרקו פולו.


#על התפקיד החינוכי של המקדש
קשה אולי להאמין אבל היותו מקדש לא מפריע לוואט פו להיות גם האוניברסיטה הראשונה של תאילנד ובית הספר הראשון בתולדות המדינה למסאז' תאילנדי.

מוזר ככל שיהיה הדבר, כאן ניתן להזמין לא רק קורסים למסאז' ברמות משתנות אלא גם טיפולי מסאז' מסורתיים ומענגים.

למעשה, המקדש הוא לא ממש אוניברסיטה אלא יותר משהו כמו מרכז חינוך ציבורי ראשון במדינה. יש בו מגוון גדול של ציורי קיר שבאמצעותם לימדו לא מעט אנשים בעבר על נושאים שונים ומגוונים, בעיקר בתחום הרפואה העממית והעיסוי, אך גם תחומים כמו אסטרונומיה וגיאולוגיה ועד ארכיאולוגיה, מדיטציה, מסאז' תאילנדי ואפילו ספרות.


#טיפים
הקפידו להגיע בלבוש צנוע. אין להכנס למקדש במכנסיים קצרים ובגופיה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rifGqCrxSKw


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.