» «
חומת לונדון
חומת לונדון הרומית
#על החומה של לונדון מהתקופה הרומית

כשתגיעו לגשר מכיוון קתדרלת סנט פול תראו מצד שמאל את שרידי חומת לונדון שבנו הרומאים. החומה הזו הקיפה את המקום שבו נולדה לונדון ונקרא אז ברומית "לונדוניום" (Londonium).

כן, גם לונדון נשלטה בעבר על ידי האימפריה הרומית. כמובן שהרבה מהתקופה הרומית של לונדון לא נשאר, אבל כאן, על רחוב London Wall, תוכלו לפגוש לרגע את חומת לונדון הרומית.

החומה של לונדון הרומית נבנתה בסביבות שנת 200 לספירה, עד ככל הנראה שנת 220. היא המשיכה להגן על היישוב במשך כ-1000 שנים, הרבה אחרי שהרומאים גורשו מכאן בשנת 410. בשנת 457 החומה הזו הגנה על לונדון מהתקפת הסקסונים.

בימי הביניים חיזקו אנשי לונדון את החומה והיא המשיכה למלא את תפקידה בהגנה על העיר. בשריפה הגדולה של לונדון, בשנת 1666, הושמדה כמעט כל העיר שבתוך החומה. בשיקום העיר נשכחה החומה ונעלמה, לאחר שבנו את הבתים החדשים משני צידיה.

בשנת 1940, 300 שנה לאחר מכן, החומה התגלתה, כשהפצצות הגרמנים ב"בליץ" על לונדון הרסו את הבניינים שלידה. לאחר המלחמה היא שוקמה ומאז היא עברה שימור והפכה לפינה שבה אפשר לפגוש את העבר של לונדון - העיר לונדוניום.


מבט מקרוב על חומת לונדון:

https://youtu.be/jSgNaSZJuPs
אנדרטת הכבאים במלחמת העולם השנייה
אנדרטת הכבאים במלחמת העולם השנייה
#על האנדרטה
אנדרטת הכאבים מוקדשת לזכרם של הכבאים בבליץ במלחמת העולם השנייה. האנדרטה מורכבת משלושה פסלי ברונזה והיא ממוקמת על הטיילת מדרום לקתדרלת סנט פול. היא הוזמנה על ידי הקרן לזיכרון הכבאים והוקמה בשנת 1990.

בהתחלה היא שימשה מחווה לכל אותם הכבאים שלחמו באבירות בזמן הבליץ של מלחמת העולם השנייה, כאשר העיר ספגה פצצות במשך 57 לילות רצופים. אליזבת המלכה הסירה את הלוט מעל האנדרטה ב-4 במאי 1991. בשנת 1998 התקבלה ההחלטה להפוך את האנדרטה למקור הנצחה לא רק לכבאי מלחמת העולם השנייה אלא לכל הכבאים ברחבי הממלכה המאוחדת, שנהרגו בעת מילוי תפקידם.

בסך הכל חקוקים 1192 שמות על האנדרטה.
האנדרטה לשריפה הגדולה של לונדון
האנדרטה לשריפה הגדולה של לונדון
# על האנדרטה
האנדרטה לשריפה הגדולה של לונדון ממוקמת בסמוך לקצה הצפוני של גשר לונדון, בסמוך למקום שבו פרצה השריפה המפורסמת בשנת 1666.

האגדה מספרת שהשריפה פרצה לאחר שאופה המלך שכח לכבות את התנור שבביתו. האש בערה במשך 5 ימים, כשהיו אמנם 6 קורבנות בלבד, אך הנזק, בדמות אלפי בניינים, כנסיות ובתים, היה קשה. לאחר שכבתה האש נוכחו פרנסי העיר ואזרחיה שהשריפה הגדולה של לונדון הייתה כה הרסנית שהיא השמידה כמעט 80 אחוזים מבתי העיר ומוסדותיה. האש הייתה כה חזקה והעיר בנויה כל כך רע, שלונדון הושמדה כמעט כליל.

למעשה, הנזק היה כה גדול שהאנגלים נאלצו להקים את העיר מחדש.

גובה האנדרטה הוא 61 מטרים, שזה גם המרחק המדויק ממקום האנדרטה למאפייה שבה פרצה השריפה. בכדי להגיע למרפסת שבראש האנדרטה תידרשו לטפס על 311 מדרגות. בעבר המרפסת אמנם הייתה פתוחה, אך היום יש סורגים המגנים מפני קפיצות. הסיבה היא שישה אנשים שכבר הספיקו להתאבד בקפיצה מהאנדרטה, עד שהוסיפו את הסורגים הללו.

בכל אחד מבסיסי האנדרטה תמצאו כתובות לטיניות, העוסקות כל אחת בנושא אחר: בדרום יש כתובות המתארות את הצעדים שנקט המלך צ'ארלס השני בעקבות השריפה, במזרח כתובות המתארות את בניית האנדרטה, בצפון יש כתובות המתארות את פרוץ השריפה ואת הנזק שנגרם לעיר.

מבט מקרוב על האנדרטה:
https://www.youtube.com/watch?v=C2_hfo-Yl0o
סיורי חוויה
סיור בסיטי של לונדון
#סיור מקתדרלת סנט פול ברחבי הסיטי של לונדון

אם תוכלו, עשו את הסיור ביום שישי, כשמתעוררת סצינת הרחוב המקסימה של תחילת הוויקנד הלונדוני.

הסיור מתחיל מכנסיית סיינט פול, דרך החומה הרומית, לעבר הסיטי, המרכז ההיסטורי וכיום העסקי של לונדון. השריפה של לונדון, ה"בליץ" של מלחמת העולם השנייה, בניין שהוקם על חורבות פצצה של המחתרת האירית ועוד. בסוף תוכלו להתרענן מהסיטי בטאואר של לונדון והגשר שלו. ואם תרצו לאכול אז תוכלו לסיים בשוק בורו הטעים.

נתחיל? אתם ב"כנסיית סנט פול"? - מעולה! - היכנסו לתגית "סיור הסיטי של לונדון" והתחילו את הסיור העצמאי שלכם.

הסיטי של לונדון

מגדל המלפפון
מגדל "המלפפון"
#על המגדל שהפך לאייקון לונדוני

בזכות צורתו הייחודית, מגדל סוויס רה (Swiss Re Tower), בן 40 הקומות ו-180 המטרים, הוא אחד המגדלים המוכרים בלונדון. אבל השם הרשמי הזה כמעט ולא מוכר, אלא דווקא הכינויים המשעשעים שלהם הוא זכה, ביניהם שמות כמו "המלפפון החמוץ" (הגרקין), המלפפון החמוץ האירוטי, ה"דיק" ו"הרמיזה הגבוהה".

את הכינויים המשעשעים הללו קיבל הבניין בשל צורתו הייחודית, המזכירה משהו שבין מלפפון לוויברטור. תכנן אותו כך האדריכל נורמן פוסטר, מהאדריכלים המובילים בעולם ומי שכבר בנה כמה בניינים אייקוניים שקשה לשכוח.

מאז נחנך מגדל "המלפפון החמוץ" (The Gherkin), או פשוט "המלפפון", הוא הפך לאחד מסמליה הבולטים של לונדון, בולטים תרתי-משמע. מיקומו בסיטי של לונדון, אזור העסקים המרכזי שבבירה הבריטית, הפך אותו לאחד מבנייני המשרדים המבוקשים בקרב אנשי עסקים לונדוניים.

הבניין הייחודי הספיק להופיע בכמה סרטים וסדרות טלוויזיה שצולמו בלונדון מאז הוקם. בין השאר הוא נראה בסרטים כמו "הארי פוטר", "אינסטינקט בסיסי 2" ו"מסע בין כוכבים".


#תולדות הגרקין
מגדל "המלפפון" נבנה באזור הסיטי של לונדון על חורבות "הבורסה הבלטית", בניין ותיק, שנהרס על ידי פצצה שהטמינו בו בשנת 1992, אנשי המחתרת האירית, ה-IRA. לאחר שהבניין ההוא, בניין הבורסה, נהרס לחלוטין ומשהתברר שלא ניתן לשחזרו, החליטו בעלי הקרקע להקים במקומו בניין חדש לחלוטין, מודרניסטי וסביבתי.

כך החלה הבנייה בשנת 2000 ומגדל "המלפפון" הושלם בשנת 2004.


#אדריכלות הבניין
זמן קצר לאחר בנייתו, נבחר "המלפפון" לבניין החדש המוערך ביותר בעולם לשנת 2004, על ידי צוות שופטים, שהוא קבוצת אדריכלים מקצועית. נכון להיום המלפפון הוא המגדל השני בגובהו בסיטי של לונדון.

ואגב, "המלפפון" הוא לא רק בניין מרשים בצורתו. זהו גם בניין "ירוק", כלומר מבנה המנצל את משאבי הסביבה בצורה היעילה ביותר ומקטין את רמת הזיהום הסביבתי שלו למינימום.


מבט מקרוב על מגדל "המלפפון" בלונדון:

https://youtu.be/OujTCU6IBWc


ומהמסעדה שבראש המגדל:

https://youtu.be/ug0R_U_6BDU
בניין לוידס
בניין לוידס
#על המגדל עם הקרביים בחוץ

בניין לוידס (Lloyd building) הוא נקודת ציון ותיקה יחסית בלונדון של ימינו, אייקון לונדוני שנפתח ב-1986 ועדיין מעורר מחלוקת. זהו בניין עתידני, עתיר זכוכית ומתכת, כסוף ברובו ובעל מראה קר ומטאלי, מבנה שחושף החוצה את הצינורות ואת גרמי המדרגות שלו ושומר בתוכו את הרכות ואת עמודי הבטון המעוגלים והיפים שבו.

תכנן את בניין לוידס ריצ'ארד רוג'רס, מהאדריכלים המפורסמים ומכוכבי הארכיטקטורה הגדולים של בריטניה. סגנונו בבניין הזה זכה לתואר "אדריכלות האינסייד אאוט", שכן הוא הוציא אל מחוץ לבניין את כל המערכות שלרוב נמצאות בתוכו - צינורות, תעלות איוורור, מערכות מיזוג, כבלי חשמל, מעליות ועוד.

המחלוקת על מה שהפך אותו לאחד הבניינים המודרניים החשובים בעולם, קשורה בכך שהבניין, שתוכנן עבור חברת הביטוח לוידס בשנות ה-80, הוא המקבילה הלונדונית והאולטרה מודרנית למרכז פומפידו שבפריז. האדריכל ריצ'ארד רוג'רס, מי שהיה שותף גם בעיצוב של מרכז פומפידו, יצירת מופת של סגנון ההייטק באדריכלות, המשיך גם כאן, בלוידס בילדינג, את הקו הסגנוני שבלט שם.

יש הרואים בבניין "שהקרביים שלו בחוץ" יצירת מופת של אדריכלות ההייטק. אחרים, המבקרים אותו, טוענים שהוא מזכיר מזקקת נפט שנחתה על לונדון. הטענה היא שהאדריכל כפה על יושבי הבניין את רעיונותיו העיצוביים והחדשניים ולא התחשב מספיק בצרכים של "הדיירים". התומכים, לעומתם, מדגישים את היתרון בהוצאת הקרביים החוצה למשל, מה שאיפשר יצירת חללים פנימיים גדולים ופתוחים, לאחר שהוצאו המערכות שלו החוצה.

כך או כך, גרמי המדרגות החיצוניים המפורסמים והעיצוב חושף הקרביים שלו, על אף האפקט הוויזואלי המהמם שלהם, הופכים את בית לוידס למבנה שקשה ויקר לתחזק. הוא אכן עובר תחזוקה מתמדת ולא זולה.

מנגד, מדובר בבניין שהפך בקלות לאחד המבנים החשובים מבחינה אדריכלית, בלונדון. עד להופעתו של הגרקין, "בניין המלפפון החמוץ" ששוכן גם הוא בסיטי של לונדון, היה לוידס האייקון המבשר את הבנייה המודרנית ברובע העסקי והעשיר של לונדון. הוא עורר ויכוחים על יופי וכיעור, אבל איש לא התעלם ממנו...


מבט מקרוב על בניין לוידס:

https://youtu.be/BzFdjRKnR2Y


בניין לוידס מבפנים:

https://youtu.be/KVmbq8gTRlM
קתדרלת סנט פול
קתדרלת סנט פול
#על הקתדרלה

על גבעת הלודגייט שבמרכז הסיטי של לונדון, תראו את הקתדרלה סנט פול, מקום מושבו של הבישוף של לונדון. כאן גם התחתנו הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה וכאן חגגה המלכה אליזבת את יום הולדתה ה-80.

הקתדרלה בנויה בסגנון רנסנס ובארוק מאוחר. אם שילוב הסגנונות נשמע לכם מוזר, דעו שבלא מעט מהכנסיות שבנה כריסטופר רן, האדריכל של הקתדרלה, מופיע סגנון זה והוא נקרא היום "רן-נסנס". בקתדרלה זו הוצגו לראשונה אלמנטים אדריכליים מהפכניים כמו כיפת הקתדרלה, שנבנתה בהשראתה של בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא.

הגובה שלה הוא 108 מטרים ובחזית הקתדרלה יש שתי שורות של עמודים קורינתיים.

במרחק של 259 מדרגות מקומת הקרקע תמצאו את "גלריית הלחישות", שקיבלה את שמה בגלל ההד שנוצר בה בעת דיבורם של אנשים. 119 מדרגות מעליה, נמצאת "גלריית האבן", ועוד 152 מדרגות למעלה נמצאת "הגלריה המוזהבת". מראש הכיפה ניתן להתבונן למטה, באמצעות חלון זעיר ברצפה, שמציג את פנים הקתדרלה מגובה של 85 מטרים.

עוגב הכנסייה שמותקן כאן הוא השלישי בגודלו בבריטניה ויש לו 7,189 צינורות.

במרתף הכנסייה תמצאו כמה מהאוצרות שבה: קברו של האדריכל כריסטופר רן, קברו של אדמירל הוריישו נלסון, מנצח קרב טרפלגר שנפל בקרב הזה, וכמה לוחות זיכרון, כשביניהם לוח הזיכרון לחיילים שנהרגו בשנות המנדט הבריטי בפלשתינה.


מבט מקרוב על כנסיית סינט פול:

https://www.youtube.com/watch?v=7hJzhVRjv48
גשר מצודת לונדון
גשר מצודת לונדון
#על הגשר המפורסם ביותר של לונדון

הגשר המפורסם של לונדון מקשר בין גבעת מצודת לונדון ורובע סאת'רק. הוא נמצא מעל נהר תמזה ומשלב אלמנטים של גשר תלוי וגשר מתרומם.

אם אתם תוהים מדוע הוחלט להקים את הגשר המעניין הזה, הסיבה היא שבסוף המאה ה-19, עיריית לונדון ניסתה לפתור בדרך יצירתית 2 בעיות מרכזיות: האחת היא לאפשר תנועה להולכי הרגל ולכרכרות הסוסים, אך מצד שני לאפשר מעבר של אניות, שנכנסו לעגון במעגן הסמוך לגשר, מה שמכונה "בריכת לונדון". הציבור הוזמן לנסות ולחשוב על פתרון יצירתי ומתוך 50 הצעות שונות נבחרה התוכנית של הוראס ג'ונס, מהנדס העיר.

היופי והחכמה בגשר, הוא שבזמן שמגיעות ספינות ורוצות לעבור, חלקי הגשרים מתרוממים לזווית של 86 מעלות ומאפשרות מעבר חלק. לא רק זה - מעבר הספינות לא פוגע בהולכי הרגל, שיכולים להמשיך לצעוד על המעבר המוגבה המיוחד עבורם (61 מטרים). למרות זאת, המעבר המוגבה לא זכה לפופולריות רבה בגלל עשרות המדרגות שעליהן נדרשו הולכי הרגל לטפס בכדי להגיע למעבר, הם העדיפו להמתין עד שהאניות יחלפו. המעבר המוגבה שהיה נטוש ברוב הזמן, הפך למקום מפלטם של זונות וגנבים ולכן בשנת 1910 הוחלט לסגור אותו. בשנת 1982 הוא נפתח מחדש רק שהפעם מוצגת בו תערוכה המתעדת את היסטוריית הגשר המפורסם...


#בניית הגשר
הבניה של הגשר נמשכה 8 שנים והשתתפו בה 432 עובדים, שעליהם פיקחו 5 מהנדסים. אורך הגשר הוא 244 מטרים. הוא בנוי משני מגדלים זהים בגובה 65 מטרים, הממוקמים במרחק אחד מהשני. משקלו של כל אחד מהחלקים המתרוממים בגשר, למעבר הספינות, הוא 1000 טון. בשנת 1974, עם התפתחות הטכנולוגיה, הוחלפו מנועי הקיטור במנועים חשמליים.

הצבעים המאפיינים את הגשר (צבעי הדגל: כחול, אדום ולבן) נצבעו רק בשנת 1977, לכבוד חגיגות 25 שנה למלוכת אליזבת' השנייה.

לאחרונה התווספה רצפת זכוכית בגובה 42 מטרים, שמאפשרת תצפית מרהיבה על מי נהר התמזה, הכבישים והולכי הרגל. עלות הקמתה מסתכמת ב-6 מליון שקלים. רוחב פאנלי הזכוכית הוא 11 מטר ועוביים 8 סנטימטרים. הם שוקלים כחצי טון.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.