» «

הספרייה הלאומית המלכותית

הספרייה הלאומית המלכותית
היהלום השחור ספריה
#על הספרייה הלאומית המלכותית שחציה בניין ישן וחציה מבנה מודרניסטי.

הספרייה הלאומית המלכותית (Det Kongelige Bibliotek) בקופנהגן יושבת כיום במבנה חדיש ושחור, עם מעטפת שיש שחור וזכוכית שהקנתה למבנה המרהיב את הכינוי "היהלום השחור".

"היהלום השחור" ממוקם על שפת המים, באיזור הנמל המתחדש של קופנהגן וליד ארמון כריסטיאסנבורג (Christiansborg Palace), מרכז השלטון הדני. זהו האגף החדש של הספרייה, המחובר לבניין הספריה הישן, שנבנה ב-1906.

אם הבניין הישן נבנה בסגנון שאפיין את הספריות של תחילת המאה הקודמת, שכמותן נבנו אז בבירות כמו פריז ולונדון, האגף האולטרה מודרני והבוהק תוכנן בידי האדריכל שמיט המר לאסן (Schmidt Hammer Lassen) וחובר ב-1999 לבניין הישן.

מבחוץ משלב מראהו השחור של המבנה החדש אבני גרניט מאפריקה עם זגוגיות כהות, חומרים שמקנים לו נצנוץ מרהיב. מכאן הוא קיבל את הכינוי "יהלום שחור".

הזכוכית בבניין נוטה החוצה בזווית מסוימת. מוטות וחוטים מחזקים אותה אך מאפשרים גמישות ותנועה של כמה עשרות סנטימטרים לכל כיוון, מה שמאפשר למבנה אלסטיות ועמידה טובה, בפני רוחות חזקות וסופות המאפיינות כאן את מזג האוויר.

הגשר המחבר בין שני האגפים עובר מעל הכביש שעובר כאן. הגשר עצמו מעוטר בציור גדול, 210 מ"ר שטחו, מאת הציירים המפורסמים בדנמרק. הוא נבנה כחלק מבניית האגף החדש.

במבנה "היהלום השחור" יש גם אולם גדול, המשמש להופעות חיות וקונצרטים. במרתף הבניין שוכן מוזיאון הצילום. בסמוך נמצא גם מוזיאון יהדות דנמרק.


#מה תראו כאן?
האדריכלות המרתקת של היהלום השחור והספריה הלאומית של דנמרק היא לא רק מבחוץ. גם עיצוב הפנים משרה חמימות ומאוד נעים להסתובב בתוך המבנה הזה. הרצפה עשויית העץ בולעת את רעש הצעדים ומשרה אווירה שקטה ואינטימית.

חדר הקריאה וחדר ה"דניש הול" (Danish Hall) הוותיקים, הם חדרי ספריה קלאסיים. כאן תוכלו לראות חדרים בסגנון של ספריות העבר, כמו אלו שבסרטי הארי פוטר.

בעבר אוחסנו כאן מרבית הספרים שבספריה. מבחינת תוכן תוכלו למצוא בספריה כתבי יד מקוריים ויומנים של הנס כריסטיאן אנדרסן, סופר הילדים הנודע מדנמרק.

במוזיאון הצילום העירוני שבקומת המרתף תוכלו לראות תערוכות צילום נהדרות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PVASdIUtlxk


ביקור במקום:

https://youtu.be/rPQYQJwHciE


מרחוק:

https://youtu.be/TSMlr03EA38


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.