» «
העיר העתיקה של קרקוב
העיר העתיקה של קרקוב
#על קרקוב של ימי הביניים

העיר העתיקה של קרקוב (Kraków Old Town) היא העיר בת כמעט אלף השנים שממנה צמח הכרך הגדול של היום.

במרכז העיר העתיקה נמצא כיכר השוק, הכיכר המרכזית רינק גואובוני (Rynek Glowny), שנבנתה כאן בימי הביניים. בכיכר בית הבדים, כנסיות ובית העיריה

בעיר העתיקה נמצא רחוב גרודזקה, שבו עוברת הדרך המלכותית (The Royal Route), שהובילה אל מצודת ואוול.

חוץ מהכנסיות שבכיכר המרכזית יש בעיר העתיקה כנסיות נוספות, כולל כנסיית אנדריי הקדוש הרומנסקית וכנסיית פטרוס ופאולוס הקדושים הבארוקית.

בעיר העתיקה גם מוזיאונים כמו מוזיאון צ'ארטוריסקי (Muzeum Czartoryskich), שבצפון העיר העתיקה. בו מוצג אוסף אמנות מרתק, החל מיצירות מתקופת יוון העתיקה ורומא ועד לאמנות האירופית של המאה ה-18, וציוריו של רמברנדט, עם ציורו המפורסם "השומרוני הטוב".

בדרום העיר העתיקה תוכלו לבקר גם במוזיאון ויספיאניסקי (Muzeum Wyspianskiego) המעניין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/hFLvDxNfQT0


בלילה:

https://youtu.be/KLTtsrCkWos


אתרים:

https://youtu.be/YDRjfHZAOvg
השער הפלוריאני
השער הפלֹוריאני
#על השער ששרד משערי קרקוב העתיקה

בקצהו של רחוב פלוריאנסקה, נמצא השער הפלוריאני, או שער פלוריאן הקדוש, בפולנית "ברמה פלוריאנסקה" (Brama Floriańska). זהו היחיד מבין תשעת שערי העיר העתיקה ששרד עד היום. בצמוד אליו תוכלו לראות, לאורך רחוב פייארסקה, קטע מהחומה המבוצרת שנשאר שלם.

מאז שנת 1300, השער הזה ניצב מול הברביקן, כשמשני צדדיו חומות ומגדלים עתיקים, שבהם פועלת כיום גלריית אמנות. היסטורית, מבצר הברביקאן נבנה בצמוד לשער הפלוריאני, בכדי לשמור עליו מפולשים.

השער בנוי כפתח או מעבר גדול בתחתיתו של מגדל מרובע וגבוה. מהשער הזה נהגו להיכנס העירה אורחים נכבדים ומלכים שחזרו מנסיעותיהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eAWAkmFL5SI


ביקור במקום:

https://youtu.be/xHmd2ASSI9M


הדרכה:

https://youtu.be/PDLwB4jUhXo
סיורי חוויה
סיור הדרך המלכותית בקרקוב
#סיור הרויאל רוט

הנה סיור ה"דרך המלכותית" (The Royal Route) של קרקוב. במהלכו תוכלו לבקר בתחנות באותו נתיב של מלכי פולין במהלך התקופות. ממש כאן עברו השיירות של פמליות מלכי פולין אל הטירה המלכותית.

נקודת המפגש להתחלה תהיה השער הפלוריאני.

הגעתם לשער הפלוריאני? - נהדר! - היכנסו לתגית "סיור הדרך המלכותית" והתחילו לנווט.
Szara G
שרה גש
#על המסעדה עם המטבח המודרני מסורתי

מסעדת שרה גש (Szara Gęś) היא מסעדה מרשימה, הממוקמת בדירה יפה, בבניין היסטורי ועתיק, הניצב במרכזו של שוק קרקוב וחלונותיו פונים לקתדרלות שבכיכר העיר המרכזית.

חללי הפנים של המסעדה מרהיבים והם רק הכנה לאוכל המצוין שבה. אולם המסעדה מלא בקשתות על התקרה, בסגנון גותי של ימים עברו. השולחנות עטופים במפות שולחן בסגנון הפולני הישן.

המסעדה מציעה שילוב מעניין בין המטבח הפולני המודרני והמטבח המסורתי של פולין. היא מאופיינת בהגשה מאד אסתטית וצילחות מודרני ויצירתי.

שרה גש מצטיינת במנות הראשונות והמיוחדות שמוגשות בה, כמו גם בקינוחים נהדרים, גם בהגשה וגם בטעם. בין המנות שמככבות כאן תמצאו את המרק והכופתאות בכיכר לחם, בשר ציד ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JvvuT12CO68


מנה שמכינים כאן:

https://youtu.be/3Hi8Sg7vEus

העיר העתיקה של קרקוב

כיכר רינק גואובוני
כיכר השוק, רינֶק גואובוני
#על הכיכר הגדולה עם תרועת החצוצרה

כיכר רינֶק גואובוני (Rynek Glowny) היא כיכר העיר, הכיכר המרכזית בקרקוב והגדולה ביותר בפולין. בגודל של 200 על 200 מטרים, זוהי גם אחת הכיכרות הגדולות באירופה ואחת הכיכרות המרשימות בה.

הכיכר הוקמה בשנת 1257 ובעבר הייתה כיכר השוק המרכזית של העיר. בה עמד השוק של העיר קרקוב בימי הביניים. כאן נהגו אז ובמשך מאות שנים, להשביע את המלכים החדשים וגם להוציא להורג פושעים, בהוצאות פומביות להורג.

מבט על הכיכר מלמעלה, המראה את הרחובות השונים היוצאים ממנה בצורה מושלמת, מדגים את המרכזיות של כיכר רינק גואובוני בעיר קרקוב כולה. מכאן גם יוצאים סיורי הכרכרות של קרקוב.

מסביב לכיכר בנו במהלך השנים את אולם הבדים, ששימש למסחר בבדים, את מגדל בית העיריה העתיק, שנותר לבדו מבית העיריה שנהרס כאן בשנת 1820, את קתדרלת הבתולה מריה ולא מעט בתי קפה.


#על תרועת החצוצרה שנקטעת באמצע
אחת לרבע שעה תשמעו מהדהדת בכיכר תרועת חצוצרה בת מספר תווים שנקטעת באמצע. כל אחת מתרועות החצוצרה הללו מנוגנת לכיוון אחר בין רוחות השמיים.

התרועה המקוטעת, שאין כמוה בשום מקום בעולם, באה ממרומי המגדל הגבוה של בזיליקת מריה הקדושה. זוהי תרועת ה"הינאל" המקומית, מסורת ייחודית, בת מאות שנים, שהפכה לאות המוסיקלי של העיר קרקוב. אבל מדוע היא נקטעת תמיד באותו הצליל?

המסורת הזו, שמשמרים חצוצרני מכבי האש של קרקוב, נולדה עם פלישת הצבא הטטארי לעיר. בימי הביניים היתה תרועת החצוצרה אות אזהרה מקובל מפני פולשים. זקיף שעמד בתצפית על המגדל הזה, היה הראשון שראה את צבא האויב המתקרב וביקש להתריע על הסכנה לעיר בתרועת החצוצרה שלו.

הוא החל לחצרץ את תרועת האזהרה אבל לא הספיק הרבה. אחד מצלפי האויב הטטארי קיבל פקודה וירה חץ, שפילח את גרונו של הזקיף הנאמן. החץ הרג אותו בעיצומה של תרועת האזהרה וכך, לציון המוות הפתאומי של החצוצרן, נפסקת תרועת החצוצרה עד היום במפתיע, ממש באותו תו שבו החזיר הזקיף האמיץ את נשמתו לבורא.

בימינו, להבדיל, מנופף החצוצרן, בסיום התרועה הפתאומי, לקהל שלמטה וחוזר אל משמרתו.

ואגב, תרועת ה"הינאל" הזו משמשת כבר שנים רבות כאות המוסיקלי של הרדיו הפולני. היא מושמעת בו בכל יום, בצהרי היום ובחצות.


#בילויים בכיכר
בכיכר השוק אפשר לבלות בערב והמבחר גדול. התאורה בכיכר מקנה לה אווירה רומנטית ונעימה והיא יפה מאד בחשיכה.

בטבעת המבנים העתיקים שבכיכר תראו שלל מסעדות, פאבים וברים נהדרים. לרוקדים יש מועדונים ובכיכר גם כמה גלידריות חביבות, חנויות מאפים וקונדיטוריות נחמדות.

הכיכר הוותיקה, שלא השתנתה הרבה מאז המאה ה-13, מציעה גם מזרקות, פינות ישיבה ודוכנים שונים של אוכל רחוב. מסביב תראו בה שורות של כרכרות עם סוסים, בהם יוכלו תיירים נלהבים לערוך סיבוב בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OUJ-wyQW8BE


השוק שבכיכר:

https://youtu.be/GCai6YUItVw


מהאוויר:

https://youtu.be/9GrW1qSqCWk


פסל חי:

https://youtu.be/gUqpC94oDlI


ביקור במקום:

https://youtu.be/r5vLwA-jgbk
מבצר ברביקן
מבצר ברביקן
#על המבצר העגול והאדום שבאחד משערי קרקוב העתיקה

מבצר ברביקן (barbakan) הוא מבנה מרשים ומעוגל, בנוי מלבנים אדומות, שנקרא "רונדל". זאת על שום צורתו העגולה דמוית המחבת. מבצרים כאלו נועדו להגן על שערי העיר העתיקה ובעבר הרחוק הוא שימש כמגן לשער הפלוריאני שהוביל אליה.

את ברביקן בנו בשנת 1498 בכדי להגן על העיר העתיקה של קרקוב. עשרות חרכי ירי פעורים בקירות המבצר המאסיביים. מדובר במבנה צבאי עגול ומבוצר, הנחשב לאחד הביצורים האחרונים שנותרו בקרקוב על תילם.

הברביקן בנוי בסגנון גותי. מסביבו יש חפיר, שהוא תעלת מגן שהגנה על העיר מפני פולשים. בימי הביניים נהגו, במקרה הצורך, למלא אותה במים. כך הקשו על חיילי האויב לפשוט על חומות ושערי המצודה. את הגשר, שתוכלו לראות בצד הקרוב לשער הפלוריאני, נהגו להרים בעת סכנה, בעזרת שרשראות. בכך מנעו, במקרה של התקפה, את הגישה של חיילי האויב אל השער.

גובהו של ה"ברביקן" העגול כ-20 מטרים. על גגו מזדקרים 7 צריחים ובמרכזו חצר גדולה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5E6g90JWssI


ביקור במקום:

https://youtu.be/RiA_DUCrxhE


הדרכה שקטה:

https://youtu.be/k9u6Obt_onc
מערת הדרקון
מערת הדרקון
#על המערה עם פסל הדרקון יורק האש

סיור במערת הדרקון (Smocza Jama) האפלולית, יחשוף בפניכם מבוך של מנהרות, גומחות ופינות אפלות, עם תאורה מסתורית ומסקרנת וסיפור שכולו אגדה.

פסל הדרקון שליד המערה מרמז על הסיפור שלה. במערה שכאן, לפי האגדה העממית הפולנית, התגורר דרקון ואוול האגדי.

את פסלו ודאי ראיתם בחוץ. הדרקון הזה הטיל פחד על תושבי העיר. סופו הגיע לאחר שחוסל בערמומיות, על ידי הנסיך והגיבור הפולני קראקוס.

אל המערה יורדים מטירת ואוול, שעל הגבעה באותו שם. היא הוקמה לפי הסיפור, על ידי הנסיך שחיסל את הדרקון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jEfTx9ChvFg


ביקור במקום:

https://youtu.be/TaIWrdH78Gc
רחוב פלוריאנסקה
רחוב פלֹוריאנסקָה
#על הרחוב המסחרי הוותיק בקרקוב

רחוב פלֹוריאנסקָה (Ulica Floriańska) היה בעבר הרחוב המסחרי העתיק של קרקוב. גם כיום הוא עדיין בזאר שוקק של אמנים ורוכלים, המוכרים בו ציורים ומזכרות שונות.

אחת האטרקציות ברחוב פלוריאנסקה היא זו של ציורים שנמכרים כאן וצוירו בצבעי מים. מעניין למי שאוהב או מעוניין לקנות מתנה אמנותית יותר.

כמובן שלצד כל אלה, הרחוב הזה הוא מדרחוב שופינג נהדר, המציע חנויות אופנה, מוצרים ומותגים שונים, בצד גלידריות נחמדות ובתי קפה קטנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PynKXlNJhcE


ביקור במקום:

https://youtu.be/CE-tmcZEr1E


הדרכה:

https://youtu.be/_bxNOkNFnJo


בשעות הערב:

https://youtu.be/_SVJWFKm4Cg


בזיליקת מריה הקדושה
בזיליקת מריה הקדושה
#על כנסיית שני המגדלים ותרועת החצוצרה המתמדת

בפינתה הצפון-מזרחית של כיכר ה"רינק", בחזית כיכר השוק המרכזית שבלב העיר העתיקה, נמצאת הבזיליקה הקתולית של מריה הקדושה (Kosciol Mariacki). היא נחשבת לגדולה מסוגה בעולם.

זוהי בזיליקה קתולית, הנמצאת בחזית של כיכר השוק, שעליה היא משקיפה. היא הוקמה כאן במאה ה-14, על חורבות כנסייה קודמת, שנהרסה עוד במאה ה-13, בפלישה של הטטארים לקרקוב.

בחזית המלכותית של הבזיליקה בולטים שני המגדלים שלה, הבנויים בסגנון הגותיקה הפולנית. שימו לב שגובהם וראשם שונה. עוד מעט תשמעו על זה סיפור.

כנסיית מריה הקדושה היא הכנסייה הגדולה בעיר. בפנים היא ידועה בעולם הנוצרי במזבח העץ הגדול והמפואר שבה, מזבח גותי, שנבנה במאה ה-15.

כל רבע שעה עולה ומהדהדת בכיכר תרועת חצוצרה בת חמישה תווים, מהמגדל הגבוה של בזיליקת מריה הקדושה. התרועות נקטעות תמיד ובדיוק באותו צליל, זכרון היסטורי לתרועת אזהרה שהסתיימה באסון.


#סיפור ההבדל שבין שני מגדלי הכנסייה
שמים לב להבדל בגובה בין שני מגדלי הכנסיה? וגם לצורתם השונה במקצת?

האגדה מספרת על הסיבות לכך והסיבה היא ששני המגדלים הללו נבנו בידי שני אחים. כל אחד מהם היה אחראי למגדל אחד מהשניים.

קנאת בנאים בין האחים הביאה אחד לקנא באחיו על הבנייה המהירה והמוצלחת שלו והוא רצח את אחיו. מי אמר קין והבל ולא קיבל?

תכלס, האח הרוצח נתקף לאחר המעשה בחרטה והוא קפץ אל מותו מגג הכנסייה. כך נותרו הצריחים בגובה אחר וכמובן גם בעיצוב שונה.

אגב, בכניסה לאולם הבדים, תוכלו להבחין בסכין תלוייה. מספרים שיש גרסה של האגדה, לפיה האח הרוצח התאבד בסכין כזו, לאחר שרצח את אחיו.


#מה תראו כאן?
הבזיליקה של מריה ממוקמת בכיכר השוק שבלב הרובע העתיק. זוהי כנסייה ענקית, בסגנון גותי מוקדם, שנבנתה במאות ה-13 וה-14.

בחזית הגותית המלכותית שלה תראו שני מגדלים מרובעים בגבהים שונים. הנמוך מביניהם הוא מגדל פעמונים, עם 5 כאלה.

בראש הגבוה ביניהם, המשמש כמגדל שמירה ותצפית, 8 תרני מגדל קטנים וכיפת זהב, המהווה מעין כתר במשקל של 350 קילוגרם.

עד לגובה של 40 מטרים הם זהים בצורתם, אך בחלק העליון הם שונים. גובהו של הגבוה מהם מגיע ל-81 מטרים בעוד הנמוך גובהו כ-69 מטר בלבד.

שימו לב, בחלל הפנימי של הכנסייה, לערבוב המדהים של הצבעים והגוונים. יש כאן ציורי קיר נהדרים, ויטראז'ים גותים צבעוניים וריהוט מגוון בסגנונותיו, כולל פריטים גותיים, עיצובים מתקופת הרנסאנס וריהוט בסגנון הבארוק.

אחד מפלאי האמנות החשובים בכנסייה הוא מזבח העץ הגותי המפורסם שלה, מזבח מהמאה ה-15 שנחשב לגדול ביותר בעולם. גילוף העץ המרהיב שבו מעוטר בזהב ומתאר תמונות מחייו של ישו. משני צידיו ניצבים פסלי אבן מרשימים.

את המזבח הגדול והמפואר הזה לקח 12 שנה ליצור. יש לו שלושה חלקים וכולו מגולף בעץ מעשה ידי אמן. תכנן ויצר אותו האמן הגרמני ויט שטוס (Veit Stoss), פסל עץ מוביל, שהשתקע בקרקוב בשלהי המאה ה-15 ויצר בה את המזבח שהפך לאוצר לאומי פולני.

מבפנים מרשים במיוחד המראה הססגוני והצבעוני שלה, עם קורטוב אופייני של מסתורין קתולי. לצלילי העוגב, דולקים בה נרות רבים ויוצרים משחקי אורות וצללים וריח קטורת משכר.

עיצוב הפנים כאן מערב סגנונות וז'אנרים וכולל אלמנטים גותיים, בארוקיים וגם כאלו מתקופת הרנסאנס. שימו לב לחלונות הוויטראז' הצבעוניים והנהדרים, השופכים לחלל הכנסייה אור עמום ומתעתע במשחקי אור וצל.


#טיפים
בכנסייה שווה לעלות 400 מדרגות אל ראש אחד המגדלים, לתצפית פנורמית נהדרת על הנוף שמסביב.


מבט מהיר:

https://youtu.be/x0VVlk90Ne8?t=470


מבט מקרוב:

https://youtu.be/voYsi3lTLlM


ביקור במקום:

https://youtu.be/aXuyOLK2-9A


עליה למגדל:

https://youtu.be/8-y8p-X1ZPs


הדרכה:

https://youtu.be/ukTBBjirBvc


תמונות:

https://youtu.be/zcjdyfDdXCM
קתדרלת וַאוֶול
#על אם הכנסיות של פולין

קתדרלת וַאוֶול (Katedra Wawelska), שעל גבעת ואוול, שוכנת במבנה מרשים מהמאה ה-14. כאן הוכתרו ונקברו כל מלכי פולין, לאורך דורות ובמשך מאות שנים.

לצידם קבורים כאן גם משוררים חשובים וגיבורים לאומיים של האומה הפולנית. בכנסיה תוכלו לראות המוני קפלות מעוטרות זהב וסרקופגים מושקעים.

את גרסתה הראשונה של הקתדרלה הקימו כאן בשנת 1020 ומאז נבנו נהרסו ונבנו כאן כנסיות, כשבכל תקופה נוסף עוד חלק או סגנון למבנה מרהיב העין והמגוון שלה.

טיפוס על מגדל זיגמונט שמעל לקתדרלה יאפשר לכם להציץ לפעמון הרחב מאד, ששוקל 11 טונות. מהמגדל תזכו גם לתצפית נהדרת על העיר.


#מוזיאון הקתדרלה
במבנה גותי מהמאה ה-14, שנמצא מול הכנסייה, תראו את המוזיאון של הקתדרלה. במוזיאון הזה מוצגים חפצים ודברי אמנות, שקשורים בקתדרלה ובטקסי הקבורה שנערכו בה במהלך השנים.

אל תחמיצו את אחת מגולות הכותרת של המוזיאון הזה - מדובר בעבודת רקמה יפה להפליא, השזורה בחוט זהב, שגילה מעל 500 שנים.


#תולדות הכנסייה
את קתדרלת וַאוֶול בנה המלך קאז'ימייז' הגדול, בשנים 1320-1364. היא נבנתה על חורבותיהן של שתי כנסיות קדומות שעמדו כאן. מיד עם בנייתה ככנסייה המלכותית, היא הפכה למקום שבו השתמש בית המלוכה הפולני לטקסי ההכתרה של המלכים וכמקום הקבורה שלהם.

במאה ה-14 נבנה המגדל של הקתדרלה. עליו הוצבו מספר פעמונים לא גדולים. על מגדל נוסף שנבנה הוצבו עוד 5 פעמונים והוא זכה לשם "מגדל פעמוני הכסף".

אבל הפעמונים הללו לא הרשימו את אנשי הכנסייה והם רצו יותר. לכן הם גייסו תרומות ובמאה ה-16 הוכנס אליו הפעמון של זיגמונט. זהו פעמון ענקי וכבד במיוחד, שאת צליליו שומעים גם במרחק של 50 ק"מ מהכנסייה.


#טיפים
הכניסה לקתדרלה חופשית.

תשלום אחד מקנה כאן כניסה למגדל, למוזיאון הקתדרלה ולקברים המלכותיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k0B7NCQ8wIM


קונצרט בכנסייה:

https://youtu.be/QDlsyYvJMiQ


טקס בכנסייה:

https://youtu.be/GKSBDftEZts


ביקור במקום:

https://youtu.be/xy4roYGjjOI


הדרכה:

https://youtu.be/RFWJQP0zxgE
גבעת וַאוֶול
#על גבעת הארמון שבה ישבו ונקברו בעבר מלכי פולין

גבעת וַאוֶול (Wawel Hill), או גבעת וָאבֶל, היא אחת האטרקציות הפופולריות בקרקוב ובפולין כולה ואחד האתרים המתוירים בעיר. על הגבעה הזו התנהלו כ-1000 שנים של היסטוריה פולנית וכאן ישבו מלכי פולין במשך כ-500 שנה.

על הגבעה שוכן מבצר ואוול, או מצודת ואוול, מקום ששימש לאורך מאות שנים בתור הארמון של מלכי פולין. למעשה, עד הפיכתה של ורשה לעיר הבירה הייתה הגבעה הזו גבעת המלוכה של פולין כולה, מה שהקנה לה באותם ימים את הכינוי "גבעת המלכים". לצד הארמון שימש כל המתחם המלכותי הגדול הזה את משפחת המלוכה, עד שהמלך עבר לעיר ורשה וקרקוב הוחלפה בוורשה כבירת פולין.

בקתדרלת ואוול המרשימה, שגם היא נמצאת על הגבעה, הוכתרו המלכים הפולניים וגם נקברו. הקתדרלה הזו היא המרכז הרוחני של פולין כולה.


#מה תראו כאן?
כיום משמש מתחם גבעת ואוול גם כמוזיאון להיסטוריה ולאמנות. בגבעת ואוול נמצאת המצודה בשם זה, שהייתה ארמונם של מלכי פולין במשך חצי אלף וניצבת מעל נהר הוויסלה.

על הגבעה גם קתדרלת ואוול, אם הכנסיות של פולין, לה מבנה מרשים מהמאה ה-14.

בנוסף לארמון ולקתדרלה, בירידה לכיוון הנהר תוכלו לעבור דרך מערת הדרקון ופסל הדרקון יורק האש שלצידה. עוד על הגבעה נמצאים הנשקייה המלכותית ופעמון זיגמונט, המשמש בארמון המלוכה לאירועים בעלי חשיבות לאומית.


#טיפים
דמי הכניסה למונומנטים השונים נגבים בנפרד. הכניסה לארמון היא בחינם.

אוהבי הנוף מוזמנים אל מגדל הגנבים, ממנו יש תצפית נאה על הנהר.

במתחם הגבעה תוכלו להעביר שעות ארוכות. למנוחה שבו בבית הבית הקפה החביב שבו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DHRMpJx5gRs


ביקור במקום:

https://youtu.be/i_x-woRX2H8


הדרכה שקטה:

https://youtu.be/zxyxgbcm5Mg
טירת וַאוֶול
#על טירת מלכי פולין עם המבנים מכל התקופות

טירת וַאוֶול (Wawel Castle), שעל גבעת ואוול, שימשה במשך מאות שנים כמבצרם וארמונם של מלכי פולין. היא נולדה על פי דרישתו ופקודתו של מלך פולין קז'ימייז' השלישי, שעל שמו נקרא גם הרובע היהודי של קרקוב.

מה שמעניין כאן היא האדריכלות המעורבת מימי הביניים, הרנסנס והבארוק. אלה ליד אלה מככבים בטירה מבנים וקישוטים מתקופות, ז'אנרים וסגנונות בנייה שונים. הסיבה לגיוון היא הוותק האדיר של המצודה, שבמהלך חייה הארוכים נוספו לה עוד ועוד חלקים ובניינים, כל אחד בסגנון שהיה פופולרי או נהוג בזמן הבנייה.

הטירה משמשת כיום כמוזיאון בעל אגפים שונים, עם שעות פתיחה שונות ותשלום לכל אגף בנפרד.


#מה לראות כאן?
טירת וָאבֶל היא מהאטרקציות התיירותיות הגדולות של קרקוב. אם אינכם לחוצים מדי בזמן, מומלץ ביותר לבקר בה. עונג של ממש הוא לטייל בחצר הפנימית של הטירה המלכותית הזו, המעוצבת בסגנון הרנסאנס.

בתוך הטירה חדרים עמוסים בריהוט פאר משוחזר. מוצגות בה שלל יצירות אמנות, לצד מוצגים היסטוריים דוגמת אוהלי שלל טורקיים שהובאו מהניצחון על הצבא העות'מני בשערי וינה ושטיחים פלמיים מהמאות ה-16 וה-17,

בבית האוצר והנשקיה המלכותית תראו את חרב שצ'רביץ, חרב הכתרה מהמאה ה-13, שהיה לה תפקיד טקסי בהכתרות כל המלכים מאז המאה ה-14.

בדירות המלכותיות תקבלו הצצה לחיי בית המלוכה הפולני, עם ריהוט משוחזר ואוסף שטיחי קיר מהגדולים בתבל.

לצידן תראו את חדרי הלשכה המלכותית, שבהם מוצגים היסטוריים וריהוט מתקופת הרנסאנס ותחילת תקופת הבארוק.

באגף ואבל האבודה מוצגים ממצאים מתקופות קדומות יותר בהן עברה הטירה שלל תהפוכות.


#תולדות הטירה
טירת וַאוֶול נולדה במאה ה-11, בפקודתו של קז'ימייז' השלישי, מלך פולין ומי שעל שמו נקרא גם הרובע היהודי של קרקוב.

מאז היא נכבשה כמה פעמים, בידי צבאות שונים. היא עלתה באש, נבזזה שוב ושוב ונבנתה מחדש במאה ה-14.

במאה ה-16 היא שופצה פעם נוספת ובמאה ה-19, הפכה בידי הקיסר האוסטרו-הונגרי לבית חולים ולבסיס צבאי לחיילי האימפריה שלו.

את מלחמת העולם השנייה המצודה שרדה, רק בזכות העובדה שהגרמנים לא הספיקו לפוצץ אותה, בעת נסיגתם מהצבא האדום.


#טיפים
הכניסה חופשית לתחום הטירה.

הכניסה לתצוגות השונות שבתוך הטירה, היא בתשלום לכל חלק בנפרד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lMqFZRkgRL0


ביקור במקום:

https://youtu.be/RYW5u8hUBfE
פסל הדרקון
#על פסל הדרקון יורק האש

אחת האטרקציות הנחמדות שלרגלי גבעת ואוול הוא פסל הדרקון של וַאוֶול (Smok Wawelski), היורק אש מלועו כל 5 דקות.

פסל הארד של הדרקון, שנקרא גם "דרקון וואוול", נמצא ליד מערת הדרקון (Smocza Jama). בה התגורר, לפי אגדה מהפולקלור הפולני, דרקון ואוול האגדי.

הדרקון הזה הוא חלק מהמיתוס על יסוד העיר קרקוב. לפי האגדה, במנהרות שבגבעה חי דרקון ענק. הדרקון הטיל אימה על תושבי הסביבה, מכיוון שהוא נהג לטרוף את בתולות העיר. בכדי להביסו, החליט בנו של המלך, הנסיך הפולני האמיץ קראקוס, לנצח את הדרקון בעורמה. הוא מילא כבש שלם בגופרית בוערת והגיש אותו לדרקון. הדרקון טרף את הכבש במקום. האש ניצתה בו מיד והוא מת. כך הביס הנסיך את הדרקון האימתני ושיחרר את אנשי האזור מאימתו. אותו נסיך הוא שייסד את מצודת ואוול בקרקוב, שהייתה אז בירת פולין.

חוץ מ"פסל הדרקון" שכאן ליד המערה, תוכלו עד היום לראות בקתדרלת ואוול, שעל תל ואוול, את פסל הדרקון שניצב בה. עוד בכנסייה הזו ניתן לראות תבליט המנציח את הנסיך קרקוס, לאחר שהביס את הדרקון והקים, לפי האגדה, את המצודה שבמקום.

חובבי הקולנוע שבכם יופתעו ללמוד שהפרסים המוענקים בפסטיבל הקולנוע של קרקוב, נושאים את שמו של הדרקון של ואוול.

בכל מקרה, לאחר שסיימתם להשקיף על הדרקון פולט הלהבות, היכנסו למערה הסמוכה אליו. במערה הזו שכן הדרקון האימתני לפי האגדה והיא נקראת... נכון, "מערת הדרקון". במערה האפלולית הזו תוכלו לעשות סיור קצר ונחמד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jEfTx9ChvFg


ביקור במקום:

https://youtu.be/IwcirFJAzUw


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.