» «
נמל פאפוס
נמל פאפוס
#על נמל הדייגים שהיום דג תיירות

נמל פאפוס (Paphos Harbour) הציורי הוא ללא ספק מרכז העניינים בעיר התחתית של פאפוס, זו המכונה כבר אלפי שנים "קאטו פאפוס".

כאן ניתן לראות עדיין את שוברי הגלים העתיקים, הנראים כשורת אבנים שקועות למחצה במימי הנמל. הללו מזכירים את מעמדה העתיק של פאפוס כבירת האי היוונית והרומית.

ניתן לומר שהנמל, שבמאות האחרונות שימש בעיקר כנמל דייגים, משמש כיום לדייג של תיירים. בתי הקפה הרבים שפזורים בו מלאים בתיירים ובמהלך העונה הם עמוסים במיוחד.

בערבי הקיץ, נסגרת הטיילת של העיר שעוברת כאן, למעבר כלי רכב. הנמל הופך אז למדרחוב שוקק חיים, שבו נהנים התיירים הרבים, לצד תושבי פאפוס והמקומיים, מבריזה של ערב ומריחות הבישולים של הטברנות והמסעדות שכאן. מרבית הטברנות הללו, אגב, בנויות במה שהיו פעם מחסנים.

חוץ מהמסעדות, הברים, חנויות המזכרות ובתי הקפה שבנמל, טיול של שעות הערב על המזח ולאורך הטיילת של פאפוס יחשוף בפניכם מגוון של אמני רחוב מתחלפים ומוכשרים, שלא פעם ישאירו אתכם עם פה פעור.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vJap56x6lCU


ביקור במקום:

https://youtu.be/3BXRweZBkKY


מזח הסירות:

https://youtu.be/1qMi3fJ9LeI
בית דיוניסוס
בית דְּיוֹנִיסוס
#על הבית עם הפסיפסים המרשימים ביותר בפאפוס

אל הפסיפסים של פאפוס מגיעים תיירים רבים והללו נחשבים לפסגת הארכיאולוגיה של הביקור בעיר ובפארק הארכיאולוגי של פאפוס (Paphos Archaeological Park).

"בית דְּיוֹנִיסוס" (House Of Dionysos) שבפארק הארכיאולוגי הם שרידיה של וילה רומאית, שזכתה לפרסום עולמי בזכות הפסיפסים המרהיבים שנתגלו בה והשתמרו כאן בצורה מרשימה במיוחד. יש כאן כ-2,000 מטרים רבועים של פסיפס!

חלק גדול מהפסיפסים כאן מוקדשים לדיוניסוס, אל היין היווני ומזכירים סיפורי מיתולוגיה הקשורים בו. תוכלו לראות כאן רצפות פסיפס שהשתמרו בצורה הטובה ביותר, ביניהם סיפורים ותמונות מהמיתולוגיה היוונית כמו דיוניסוס על כרכרה הרתומה לשני נמרים, כשהוא מוביל שיירת ניצחון. יש כאן עוד גיבורים מיתולוגיים כמו נרקיסוס המביט אל דמותו הנשקפת במימי הבריכה, אפולו המתאהב בדפנה, קופידון היורה חץ של אהבה בפדבה, מי שתתאהב במיתולוגיה בבנה החורג ועוד.


#טיפים
לבית דיוניסוס פנו ימינה מהכניסה אל האתר, לכיוון הבית הגדול עם קורות העץ.

זה המקום לבקר בו בתוך הפארק הארכיאולוגי, אם זמנכם מוגבל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1npSd1SShhg
מבצר פאפוס
מבצר פאפוס
#על מבצר ההגנה ששרד משניים

מבצר פאפוס (Paphos Fort) הממוקם בקצה המרינה של פאפוס, הוא מבצר מלבני השולט בנוף של הנמל. זוהי מצודת הגנה, בעלת היסטוריה עשירה, הן כמצודה צבאית, הן כמחסן למלח והן כבית כלא טורקי.

קטן אך מרשים, מבצר פאפוס, או טירת פאפוס, היא אחת מבין שתי טירות שבעבר חלשו על הנמל והגנו עליו. בתקופת העות'מנים, בשנת 1570, הן ניזוקו קשות, אך בשנת 1586 שופצה וחודשה אחת מהן בידי הטורקים. בהמשך השנים עבר המבצר לידי צבא אנגליה.

הכניסה אל המבצר היא בגשר מתרומם. שווה לראות את הצינוק של האסירים בכלא הטורקי שהיה כאן ואת הביצורים, שמהם תוכלו גם לצפות אל הנוף הנפלא.

הטירה פתוחה לקהל. כיום היא משמשת כל שנה כתפאורה לפסטיבל התרבות הפתוח של העיר שמתקיים כאן בכל חודש ספטמבר.


#טיפים
הסיור בקומת הקרקע של המצודה הוא ללא תשלום. לשלם צריכים כדי לעלות לראש המצודה. הנוף, אגב, לא שונה בהרבה מזה שנשקף משובר הגלים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JB94Kl4OoNY


מהאוויר:

https://youtu.be/WDpOAcL7pfU
האודיאון
האודיאון העתיק
#על האמפיתיאטרון היווני של פאפוס

האודאון (The Ancient Odeon) הוא אמפיתיאטרון יווני קלאסי הממוקם בגן הארכיאולוגי של העיר. מדובר במקום ששימש בתקופה הרומית למופעים מוזיקליים, מחזות תיאטרון ואסיפות עם.

האודאון נבנה במאה ה-2 לפני הספירה, בתקופה הרומית, והיה בשימוש עד לרעידת האדמה במאה ה-7 לספירה, בה נפגע קשות וננטש. הוא נבנה מאבן גיר ושוחזר רק בעת המודרנית.

כדי להמחיש למבקרים כיצד נראה האודאון בשיאו, הוא שוחזר בחלקו. מדי פעם בקיץ, אף מתקיימות בו הופעות מוזיקליות והצגות תיאטרון. הוא מכיל כ-1,000 מקומות.

האודיאון העתיק ניצב אל מול האגורה, השוק העירוני הקדום והכיכר המרכזית של פאפוס העתיקה. תוכלו ליהנות משיטוט בלב העיר המסחרי, שיסודותיו וחלק מהעמודים שלו שרדו ולידם שרידים של בניינים עתיקים נוספים.


#טיפים
לפרטים על הופעות וקונצרטים בפסטיבל השנתי - בדקו באתר שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zMbbi4L7lcg

הפארק הארכיאולוגי של פאפוס

קאטו פאפוס
קאטו פאפוס
#על העיר התחתית, קאטו פאפוס


קאטו פאפוס (Kato Paphos) היא העיר התחתית של פאפוס. זאת לעומת העיר העילית, אנו פאפוס. כיום נמצאים בה מרבית האתרים העתיקים והמסקרנים של פאפוס.

אל האתר הארכיאולוגי קאטו פאפוס (Kato Paphos), מגיעים רוב המבקרים בכדי לצפות בפסיפסים המיתולוגיים שבו. ואכן, הפסיפסים של פאפוס נחשבים מהיפים והשמורים באזור הים התיכון. הם התגלו ממש במקרה, בשנת 1962, על ידי איכר שחרש את שדהו ולפתע גילה בו פסיפס קדום.

כיום מוצג כאן מקבץ פסיפסים מהמאות ה-3 עד ה-5 לספירה, שהיוו את הרצפות בבתי העשירים של פאפוס הקדומה. מתוארים בהם סיפורים שונים מהמיתולוגיה היוונית כמו המפגש בין דיוניסוס למלך איקריוס, משתה של דיוניסוס ועוד.

הפסיפסים הטובים ביותר נמצאים בבית דיוניסוס, וילה עתיקה שבה השתמרו פסיפסים באיכות גבוהה במיוחד.

האתר הארכיאולוגי קאטו פאפוס (פאפוס התחתית), נמצא ממש ליד נמל פאפוס ובסמוך לתחנה המרכזית של האוטובוסים.


#טיפים
מומלץ להגיע מוקדם כשהשמש עוד לא יוקדת.

מרחק ההליכה בקאטו פאפוס גדול ולא מתאים לשעות חמות ולימים גשומים.

התקופה המומלצת ביותר לביקור בפארק היא האביב.

בקיץ הצטיידו בכובע ומים.

אם זמנכם מוגבל לכו ישירות לבית דיוניסוס ואחריו תחליטו אם לסיים או להמשיך. לבית דיוניסוס, פונים ימינה מהכניסה אל האתר, לכיוון הבית הגדול עם קורות העץ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5vqUwLOYd3w


מהאוויר:

https://youtu.be/SFRrNjJu9C0


וגם:

https://youtu.be/1b7yO7A8emY
המגדלור של פאפוס
המגדלור של פאפוס
#על המגדלור שנבנה על חורבות האקרופוליס של פאפוס

בסמוך לאודאון, על אותה גבעה נישאת שעל הצלע שלה נבנה התיאטרון העתיק, ניצב המגדלור של פאפוס (Paphos lighthouse), מגדל עתיק שהראה את הדרך לספנים המחפשים את נמל פאפוס.

המגדלור של פאפוס נבנה במקום שבו עמד פעם האקרופוליס של העיר העתיקה פאפוס. ברצונם שהוא ייראה למרחקים, חיפשו הבונים את המקום הכי גבוה האפשרי ואין כמו האקרופוליס לספק את הסחורה.

כיום אין גישה אל המגדלור עצמו ואין בו הרבה עניין, למעט התצפית ממנו אל הים ואל העיר, אבל כמו באיים גדולים רבים ובקרבת נמלים עתיקים, גם הוא מסגיר משהו מניחוחות העבר, לפני שהמלחים קיבלו את מכשירי הניווט הממוכנים ובהמשך את ה-GPS המודרני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zAhUeXI1UdM?t=4m32s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.