» «

הפירמידות של גיזה

הפירמידות של גיזה
הפירמידות של גִיזָה
#על פלא העולם העתיק שליד קהיר

בסמוך לקהיר, על הגדה המערבית של הנילוס, נמצא מתחם הפירמידות בגִיזָה. פירמידות גיזה (Pyramids of Giza) הן קברי הפרעונים מהשושלת ה-4 של מצרים העתיקה. יש כאן 3 פירמידות ענקיות, מהגדולה של ח'ופו, הבינונית של חָאפְרוֹ והקטנה יותר של מנכאורע, פרעה ששלט במצרים העתיקה, במהלך השושלת הרביעית.

ליד המיפרמידות של ח'ופו, חאפרו ומנכאורע עוד מספר פירמידות קטנות של בני משפחת המלוכה. לצידן שומר הספינקס, גופו חיה וראשו אדם.

במבט על הפירמידות, קשה לתפוס כיצד נבנו מבנים כה גדולים ומסובכים, עם חומרי בנייה שהובאו ממרחק של מאות קילומטרים וללא שימוש במנופים ובולדוזרים מודרניים.

באתר זה, שהוא חובה לכל מבקר במצרים, נמצא גם הספינקס, פסל אדיר, שגובהו 22 מטרים, צורתו של גוף אריה וראשו ראש אדם. הוא נחשב לשומר הנאמן של הפירמידות.

בשנת 1979 הוכרזו ממפיס, סקארה ושדה הפירמידות מדחשור ועד גיזה, על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.


#פלא הפירמידות
פתגם מצרי עתיק אומר שכל אדם מפחד מהזמן, אבל הזמן חושש מהפירמידות. אתם אכן נמצאים באחד המקומות האייקוניים, החלומיים, הבלתי נתפסים, שכל בן תרבות בעולם מכיר וחולם לראות מקרוב.

כשמדובר על גיזה, הפירמידות או הספינקס, זכרו שאתם מביטים באתרים שניצבים כאן מעל 5,000 שנה. ישו הגיע רק לפני 2,000 שנה ומוחמד 500 שנה אחריו - אתם מביטים במותג הכי מוכר בעולם מהעת העתיקה.

הפירמידות מייצגות את השלב הראשון, הקדום ביותר, של הציוויליזציה המצרית העתיקה. לאחר הממלכה העתיקה, הפרעונים כבר הבינו שפירמידות מושכות שודדי קברים והחליטו שנצח והנצחה צריכים תנאים אנושיים כדי להתקיים. לכן הם חדלו מבנייה של פירמידות ענק חדשות.

אבל הפירמידות המשיכו לעמוד במקומן ולמשוך תיירים ונוסעים כבר מהתקופה הפרעונית המאוחרת, דרך התקופה הרומית, ימי הביניים ועד ימינו. רק לשם השוואה, החומה הגדולה בסין, למשל, הפכה לאתר תיירות רק לפני 200 שנה.

אבל המראה המדברי של הפירמידות קצת מטעה. למעשה, הן ניצבות על פיסת מדבר זעירה, שצמודה לפרבר גיזה. הפרבר עצמו הוא עירוני, צפוף, מאובק ולא נקי. ההפתעה הגדולה של לפגוש דווקא פרבר כזה, בסמוך לערש התרבות האנושית, היא מההפתעות של קהיר ושל מצרים כולה.

את הפירמידות עצמן יהיה קשה שלא להעריץ. הן מלאות הוד ומרשימות יותר מכל תמונה או סרט, במיוחד אם תבחרו להתבונן מהן ממרחק מה, על רקע המדבר ופסל הספינקס, שכבר 4,000 שנה משגיח ושומר על שלומן.

אז קחו אוויר, תפסו נקודה, התעלמו מכל הבזאר שמסביב, מהמדריכים המטרידים, מרוכבי הגמלים והסוסים ומהידענים שינסו להדריך אתכם, שאפו מאוויר המדבר ותנו לעצמכם להתרשם מהגודל האדיר והפרופורציות הבלתי מוכרות שלהן.


#כיצד נבנו הפירמידות?
עוד מימי העת העתיקה נחשבות הפירמידות במצרים לפלא אמיתי. במשך שנים רבות לא הצליחו החוקרים להבין כיצד ניתן היה לבנות מבנים עצומים שכאלה בעזרת הטכנולוגיה של הזמן העתיק. החוקרים טוענים שהמצרים בנו פירמידות, על ידי בנייה של סוללת ענק חזיתית שגובהה הלך ועלה. הייתה מגבלה לגובה של סוללה שכזו ולכן לבניית החלק העליון של הפירמידה הגדולה של גיזה, נדרשה עוד סוללה פנימית סיבובית, בת 100 מטרים נוספים.

חוקרים אחרים העריכו שהסוללה שבנו לצורך העמסת האבנים הייתה לוליינית דווקא ונבנתה מסביב למקום הפירמידה. כך ניתן היה לגרור את האבנים העצומות לגובה הרצוי.

גם לגבי גרירת האבנים אל הפירמידה יש שאלות הנדסיות. תיאוריה שמדברת על "חול רטוב" מסבירה את האפשרות לגרור את אבני הענק לצורך בניית הפירמידה. באמצעות מים שהרטיבו את החול ניתן היה להעביר אבנים גדולות במאמץ קטן יותר. שחזור שנעשה בידי פועלים בני זמננו הדגים זאת.

בכל מקרה, דומה שהדיון על שיטות הבנייה והטכנולוגיות המצריות הקדמוניות עוד לא הסתיים. ואגב, גם בתכנון, במקרה או לא, המצרים הקדמונים תכננו את הפירמידות על פי הפרופורציות המלבניות של "יחס הזהב", יחס מתמטי שמסתבר שאמנים ואדריכלים רבים לאורך ההיסטוריה אימצו כמודל יופי והוא זכה אף לכינוי "הפרופורציה האלוהית".


#טיפים
ניתן להגיע אל הפירמידות בגיזה בעזרת המטרו של קהיר. סעו לתחנת גיזה וקחו משם מונית קצרה לפירמידות.

ממול לשער התחתון יש בית קפה שכיף לשבת בקומה השלישית שלו, או על הגג ולסעוד ולשתות אל מול נוף הפירמידות.

שווה לוותר על הכניסה לפירמידות עצמן. המחיר יקר והטיפוס המייגע, לא פעם בקומה שפופה. התוצאה - חדר אבן קטנטן, שכל מה שרואים בו היא תיבת קבר ריקה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RTP_Mfkeqic


מהאוויר:

https://youtu.be/onWRXXg7QZg


ועוד מבט:

https://youtu.be/p4n2Yr-zt5c


והנה סרטון על בניית הפירמידות:

https://youtu.be/zfYFwXqknjM
הפירמידה הגדולה של גיזה
הפירמידה הגדולה של גיזה
#על הפלא היחיד ששרד מפלאי העולם העתיק

הפירמידה הגדולה של גִיזָה (Pyramid of Giza) מוכרת כפירמידה של המלך ח'ופו. היא מתנשאת לגובה של כ-140 מטרים, מה שמגדיר אותה כפירמידה הגבוהה ביותר בעולם. מבין שלוש הפירמידות, זוהי הפירמידה שנמצאת בסמוך לספינקס.

פירמידת גיזה נבנתה לפני יותר מ-4,000 שנה. הפירמידה הזו היא אחד המבנים העתיקים הגדולים בעולם ובמשך 3,800 שנים היא הייתה המבנה מעשה ידי-אדם הגבוה ביותר בעולם.

היא שרדה מאז ימי מצרים העתיקה והפכה לסמל של עידן שבו עשו דברים מדהימים בעזרת טכנולוגיה שלא תמיד מובנת, אפילו בימינו.

הפירמידה של ח'ופו שבגיזה מכונה גם "הפירמידה הגדולה של גיזה". גובהה של הפירמידה של חופו הוא 137 מטר. בעבר היא הייתה אפילו עוד יותר גבוהה - 147 מטרים. אך במשך אלפי השנים היא נשחקה ונהרסה מעט ולכן היא נמוכה משהייתה בזמן שהסתיימה בנייתה. תרם לכך גם אחד הסולטנים הטורקיים, ששלט במצרים ופירק ממנה את שכבת הציפוי העליונה.

פירמידת ח'ופו הייתה בשעתה אחד משבעת פלאי העולם העתיק והיא פלא העולם היחיד מתוכם, ששרד עד ימינו. בשנת 2007 היא קיבלה מעמד של כבוד במסגרת שבעת פלאי תבל החדשים.


#כמה נתונים על הפירמידה הגדולה
הפירמידה הזו, שהיא בעצם המצבה של פרעה ח'ופו, היא הישג הנדסי כמעט בלתי נתפס. יש בה יותר חדרים ומעברים פנימיים מכל פירמידה מלכותית אחרת במצרים.

בנייתה החלה באמצע האלף ה-3 לפני הספירה והיא נמשכה בין 20 ל-25 שנה. לבניית הפירמידה נדרשו אלפי פועלים, יותר מ-20 שנות בנייה ומעל 2 מיליון לבנים, שכל אחת מהן שוקלת בממוצע יותר מ-2 טון!

את גושי האבן לבניית הפירמידה הגדולה כרו באסואן. השיטו אותם בסירות, על הנילוס, ממקום כרייתם ועד לכאן. מהנילוס הם הוסעו לאתר בניית הפירמידות על גבי גלגלות עץ, שהוסעו בכביש שנסלל במיוחד לשם הבנייה.


#תולדות פירמידת ח'ופו
אם שאר מלכי השושלת שלו האמינו שלאחר מותם יהפכו ל"אלי השמש", היה זה המלך ח'ופו, בונה הפירמידה הגדולה ביותר, שהכריז על עצמו עוד בחייו כ"אל השמש".

כמו כל קברי מצרים העתיקה, גם הפירמידה של ח'ופו נבנתה בגדה המערבית של הנילוס, האמונה של הדת המצרית העתיקה ראתה במערב, המקום בו שוקעת השמש, את ממלכת המתים.

הפירמידה נועדה לשרת את פרעה בחיים שלאחר המוות. ההגות המצרית גרסה שגם לאחר המוות, ממשיכה הנשמה להתקיים. זו הסיבה שמשאבים ותקציבים כל כך גדולים הוקדשו במצרים העתיקה לבניית קברים. הפירמידות הן הגדולים והמפוארים שבהם.


#מה עוד במתחם הפירמידה?
מערכת מבני הפירמידות נבנתה לאורך ההיסטוריה, או לפחות מאז ימי פרעה סְנֶפְרוּ (Pharao Snefru), לפי מתכונת קבועה. תמיד בנו את הפירמידה במתחם, כשהכניסה הייתה במבנה העמק, השוכן בגבול המתחם ודימה את הארץ המעובדת. דרך גישה מובילה ממבנה העמק אל מקדש המתים, שניצב תמיד למול הפאה המזרחית של הפירמידה.

מקדש המתים שבמתחם של הפירמידה הגדולה של גיזה, הרוס ברובו. תוכלו עדיין לראות את שרידי החצר המרוצפת בזלת שחורה שלו ועמוד גרניט אדומה שנותר ממנו.

את קבר העמק מהמתחם לא חפרו עד היום, מכיוון שמעליו בנוי כפר מצרי. רובו, לפי הערכת המומחים, הרוס בכל מקרה.

אגב, במתחם הפירמידה, ממש בסמוך לפירמידה, נחפרה והתגלתה הספינה הפרטית של ח'ופו בשנת 1954. זוהי ספינה שנבנתה מארז הלבנון. כיום ניתן לבקר במוזיאון מיוחד שנבנה להצגתה, במקום שבו נמצאה הספינה ולאחר ששוחזרה.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/TWaReNkjTLk
כפרי סקארה
כפרי סקארה
#על הכפרים הפשוטים שמחוץ לקהיר

ביקור בכפרים שבאזור סקארה (Saqqara villages) יאפשר לכם להכיר צד פחות מוכר במצרים. מדובר בביקור בכפרים הקטנים, שבהם חיים ומתגוררים הכפריים בבתים מוקפי חצרות גדולות, שבהן מתנהלים חיי המשפחה. באזור סקארה לבדו יש לפי הערכה 10 מיליון עצי דקל תמר, עמוסי תמרים בעונה, עד הגדיד המתקרב.

מי שראה פעם בחייו סרט מצרי יזהה את האנשים שרואים בסרטים הללו. שימו לב כאן לתושבי הכפרים ולחיתוך הדיבור השונה מזה של המצרים העירוניים.

בשדות תראו את הפלאחים, האיכרים המקומיים. הם לובשים ג'לביות חומות או לבנות ואת ראשם מעטרים טורבנים לבנים. רובם עוסקים בחקלאות של פעם, לא פעם בשיטות קדומות ממש ואפילו פרימיטיביות. בהמות משמשות כאן לא פעם בתפקידים שבעולם המערבי נעשים כבר מזמן באמצעים ממוכנים.

בכפרי סקארה, כמו באלפי כפרים במצרים, תוכלו לראות את המצרים הפשוטים והפחות מודרניים, במיוחד בהשוואה לתושבי קהיר או אלכסנדריה. הכפריים במצרים חיים בצנעה ולעתים גם בדלות. לרוב הם מסתפקים במועט, גם אם המצב הכלכלי והמעמד שלהם מאפשרים לחלקם להעלות את רמת חייהם ולחיות בתנאים טובים יותר ואף ברמת חיים אירופית. זו המסורת והם מתחברים אליה בעומק אישיותם.

הכפרים הללו הם, במידה מסוימת, מצרים האמיתית. בולטים בהם מאד החיבור למסורת החקלאית והפשטות הצנועה שבה חיים התושבים, באופן די דומה לחייהם של המצרים הקדמונים, רק בלי האלילים אלא עם אללה.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.