» «
פלידאליובט
פלידאליובט
#על הסלע הקטן שמעל הנוף

פלידאליובט (Flydalsjuvet Rock) הוא סלע בולט מצוק מפחיד, שתחתיו נפרש נוף מדהים של פיורד נורבגי קסום. מאד מפחיד לעמוד עליו ורצוי לא לעשות שטויות, כדי שלא לאבד את שיווי המשקל!

אנו מזהירים מטיילים שלא לעשות דברים מסוכנים. אל תסכנו את עצמכם לשווא!


#טיפים
שמרו על מרחק של 2 מטרים משפת הצוק.

יש להיזהר מאד מהצוק הזה, במיוחד עם ילדים.


מבט מקרוב:

http://youtu.be/QXQ_QoswLOs?t=4m2s


ביקור במקום:

https://youtu.be/JugXwcFbydc
טיול להר פוג'י לאגם ועוד
טיול להר פוג'י לאגם ולרכבת הקליע
#לטייל להר המופלא של יפן, לאגם הקסום שלידו ועוד

אין ספק שהר ביפן הוא קודם כל הר פוג'י. לכן טיול מטוקיו אליו הוא אחד הטיולים הטבעיים והשווים ביותר בטוקיו. ביחד איתו מטיילים כאן לאחד האגמים היפים שמסביב, אגם פוג'י או אגם קוואגוצ'י. בעונה תחוו כאן גם איסוף של פירות יפניים, נסיעה ברכבת הקליע המהירה וכדומה - כל סיור וההבטחה שלו.

בטיול יום ארוך להר תצאו מבירת יפן לתצפיות מרהיבות על הנוף, תשקיפו אל אגם קוואגוצ'י ותוכלו לחוות את הפריחה העונתית של פארק אוישי (Oishi). בחרו את הטיול המתאים לכם ותיהנו.

טיול מוצלח!


#טיפים
להזמנת סיור לחצו על הכפתור הוורוד.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת מפגש פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת היציאה בסיור שבחרתם ולהגיע אליה.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/o4Nw1VgqhnA
תל קושצ'ושקו
תל קוֹשְצ'וּשְקוֹ
#על התל המלאכותי לזכר המצביא

תל קוֹשְצ'וּשְקוֹ (Kościuszko) הוא מעין גבעה מלאכותית, שהוקמה בקרקוב לזכרו של אחד ממצביאי פולין המפורסמים והגיבור הלאומי כאן, תַּדֵיאוּש קוֹשְצ'וּשְקוֹ.

התל הזה נבנה בשנות העשרים של המאה ה-19. הוא נוצר לזכר האיש, שבמותו נקבר ביחד עם מלכי פולין בקריפטה של קתדרלת ואוול בקרקוב.

קוֹשְצ'וּשְקוֹ לחם בשלהי המאה ה-18 למען שימור העצמאות של פולין. עוד קודם לכן, בשנת 1776, הוא היה קולונל בצבא המורדים האמריקאים, כנגד אנגליה. הוא לחם בהצטיינות בקרב סרטוגה לטובת ארצות הברית במלחמת העצמאות שלה. משום כך רואים בו גם האמריקאים גיבור.

בשנת 1792, אחרי מלחמת העצמאות של ארצות הברית, הוא חזר לפולין והנהיג את צבאה במלחמה נגד הצבאות הרוסיים שפלשו אליה. שנה אחר כך הוא הובס ופולין חולקה בין רוסיה, פרוסיה ואוסטריה.

שנה אחר כך שב קושצ'ושקו, תוך שהוא מכריז על עצמו כמנהיג לאומי הלוחם בכיבוש הרוסי. גם מרידה עקובת דם זו, שבה השתתף אפילו גדוד פרשים יהודי בראשותו של הקולונל ברק יוסלביץ', נכשלה.

קושצ'ושקו נשבה בידי הרוסים, אבל במזל שאין כמותו הוא שוחרר, לאחר שהצארית יקטרינה השנייה מתה ממש עם תפיסתו. היורש שלה ברוסיה, בנה פאוול הראשון, שנא את אימו. מיד עם הכתרתו הוא הורה על שחרור כל האסירים הפוליטיים הפולנים שמרדו בה, כולל קושצ'ושקו.

בשנת 1817 קושצ'ושקו מת בגלות בשווייץ, לא לפני שסירב לפניות של נפוליאון בונפרטה, שהציע לו להשתתף בכיבושיו ובתמורה הבטיח נפוליאון להעמידו בראש ממשלת בובות פולנית, שתוקם על ידו.

גם אם לא תגיעו אל התל הזה, תוכלו לראות אותו מנקודת התצפית שבקצה גבעת ואוול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zP_-Lcpk7Ko


מרחוק:

https://youtu.be/ZyPHDQdtbEk


ביקור במקום:

https://youtu.be/JGBID1-9uuk


הנוף ממנו:

https://youtu.be/W2W2kKsljwc
גבעת ויטרמברג
גבעת וירטמברג
#על הגבעה עם הרוטונדה המרהיבה הצופה אל העמק ואל שטוטגרט

גבעת וירטמברג (Württemberg) היא גבעה הנישאת מעל אזור כרמים גדול ומשקיפה על שטוטגרט כולה ועמק הנקר שסמוך לה. מהגבעה תקבלו תצפית יפה על הנופים המרהיבים ביותר של העיר שטוטגרט ועל הסביבה כולה.

על הגבעה, מעל וירטמברג, ליד נהר הנקר (Neckar) ובלב כרם ענבים גדול, בנויה קפלת הקבורה של המלכה קתרינה. הקפלה הוקמה על ידי המלך וילהלם כמאוזוליאום לאשתו השנייה והאהובה, קתרינה פבלובה הרוסית, לאחר מותה בטרם עת. עם מותו גם הוא נקבר בה, ליד אשתו והמלכה שאהב.

עד היום ממשיכים להתפלל כאן מאמיני הכנסייה הרוסית אורתודוקסית בחג ה"פֶּנְטֵקוֹסְט" (Pentecost), חג נוצרי המציין את ירידת רוח הקודש על שליחיו של ישו.

המבנה בנוי בצורת רוטונדה יפה בסגנון ניאו קלסי. תכנן אותה האיטלקי ג'ובאני סלוצ'י (Giovanni Salucci), בהשראת הפנתיאון ברומא ווילה קפרה "לה רוטונדה", שתכנן האדריכל האיטלקי, בן המאה ה-16, אנדראה פלדיו (Andrea Palladio).

למרגלות הגבעה יש מוזיאון יין (Weinbaumuseum Stuttgart). בו מתוארת ההיסטוריה של יותר מ-2,000 שנה של ייצור יין באזור. עם סיום התצפית כאן, ייהנו חובבי היין להגיע אליו ולקנח ביין המצויין של האזור.


מבט על:

https://youtu.be/PwaZL0m-BC0


מקרוב:

https://youtu.be/ElqAuNSg5UU


ומהאוויר:

https://youtu.be/iv43wvwkBO8

הרים

הר ההשתחוות
הר ההשתחוות
#על ההר המציין את הניצחון הגדול

הר ההשתחוות, ברוסית "פוקלוניה גורה" (Poklonnaya Gora), הוא אתר המוקדש לניצחון על גרמניה הנאצית, במלחמת העולם השנייה. שמו של ההר ניתן לו בשל אמונה מהעבר, האומרת שכל מי שהגיעו למוסקבה מכיוון מערב, היה עליהם להשתחוות בפניה, טרם הכניסה לעיר - כמחווה של כבוד.

על ההר שימו לב לאובליסק הניצחון הגבוה, שעליו פסל ברונזה של אלת הניצחון. זהו "אובליסק הניצחון במלחמה הפטריוטית הגדולה" - אובליסק מרשים ביותר, בגובה של 142 מטרים. עליו תראו פסל ברונזה של אלת הניצחון היוונית נייקי, המכריזה על ניצחון. מתחתיה תוכלו לראות את המלאכים מחצצרים.

על ההר שדרה ארוכה, הכוללת שלל אנדרטאות זיכרון, פסלים ומזרקות. כל אלה הוקמו לציון 50 שנה לניצחון הרוסים במלחמת העולם השנייה. עוד על ההר גם כנסייה, מסגד ובית כנסת - מבני תפילה המוקדשים לבני 3 הדתות המונותאיסטיות שנלחמו במלחמה.

עוד בפארק הזיכרון הזה גם שני המוזיאונים - מוזיאון ההיסטוריה היהודית והשואה, שנמצא בתוך בית הכנסת ומוזיאון הגבורה והניצחון, המציין את הניצחון על הגרמנים. לצידו וליד האנדרטאות, הפסלים והמזרקות, תוכלו לראות גם כלי נשק גדולים מאותה מלחמה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/KJiPpoAK8Qk
תאי מו שאן
תאי מו שאן
#על הגבוה שבהרי הונג קונג

הגבוה שבהרי הונג קונג הוא הר תאי מו שאן (Tai Mo Shan), הר המתנשא לגובה של 958 מטרים. ההר עתיר העצים כולל יער סובטרופי ירוק ומציע טבע נפלא להחלפת האווירה לשעה קלה, מהעיר הסואנת.

בכניסה להר תגיעו למרכז המבקרים של שמורת הטבע שלו. בסמוך תראו אזור נעים לפיקניק וממנו גם עולים ומטפסים על ההר עצמו.

העלייה אל ההר די מתונה ולא דרוש כושר גבוה במיוחד בשביל לטפס עליו. בהר עצמו תוכלו לצעוד במספר מסלולי הליכה נחמדים ולא ממש קשים.

המראות מראש ההר, במיוחד כשהראות טובה, הם לא פחות ממרהיבים. האמת היא שלא מדובר ממש על הפסגה, כי הטיפוס אפשרי עד מעט מתחת אליה, בשל צלחות תקשורת ואנטנות שהוצבו בה ומונעות את הטיפוס עד לראש ההר.


#טיפים
ניתן להגיע אל ההר באוטובוס 51 של KMB מסוף האוטובוסים ב-Nina Tower Bus Terminus.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ne0XwXI_2c4


ביקור במקום:

https://youtu.be/1QTq3Aa4b4I
הר נאם-סאן
הר נאם-סאן
#על ההר שבתוך סיאול

הר נאם-סאן (Namsan) הוא ההר הגבוה, שניצב במרכז סיאול ונראה מכל עבר. בראשו עומד מגדל סיאול (N Seoul Tower) הנישא. ההר ופארק נאמסאן (Namsan) שעליו הם ריאה ירוקה באמצע העיר.

העלייה באמצעות הרכבל היא הקלה ביותר, אבל מי שרוצים בחווייה מיוחדת ומהנה יבחרו בעלייה המקסימה ברגל. לאורכה תראו שלל צמחים יפים, עצים ירוקים, מפלים ונקודות תצפית יפות על העיר.

אגב, גם אם לא עליתם ברגל, יש על ההר שבילי הליכה מסקרנים שנחמד לעשות בהם טיולי טבע נהדרים ומרגיעים. נדיר למצוא פארק הררי ירוק במרכז עיר גדולה. כאן יש וזה טוב לגוף וטוב לנפש.

משהגעתם לפסגה, תוכלו לעלות לתצפית מהמגדל הגבוה. מכאן תוכלו לצפות על המטרופולין הענקי והמרשים שמסביב. במגדל תוכלו למצוא גם מסעדות וחנויות שונות ואפילו לקשור מנעול אהבה, כמנהג הזוגות האוהבים של סיאול וקוריאה, שבאים לכאן בהמוניהם לשם כך.

המלצה חמה להנאה כפולה - נסו להגיע אל המגדל בשעת השקיעה ולהשאר עד החשכה. שני נופים שונים ומרהיבים!


#טיפים
אל ההר אפשר לעלות ברכבל או באוטובוס.

שעות הפתיחה הן בין 10:00-23:00

הכניסה לפארק חופשית.

מומלץ לבוא אחה"צ, לקראת שקיעה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wFKjCscT66E


בלוגרים:

https://youtu.be/pPv8tRrks3k
גבעת פטז'ין
גבעת פטז'ין
#על המגדל שמזכיר את מגדל אייפל


גבעת פטז'ין (Petrin Hora או Petřín Hora), או גבעת פטרין, היא גבעה שגובהה 327 מטרים, שנמצאת במרכז פראג, על הגדה השמאלית של נהר הוולטאבה. הגבעה מכוסה ברובה בפארקים ירוקים ומלאי צמחיה, גן ורדים ופסלים עתיקים.

ובכלל, הגבעה מהווה אזור נופש שאהוב מאד על תושבי פראג. מדובר באזור שנע בין פארק רגוע למדי לאורך כל שעות היום ובין אתר הבילויים והשעשועים של משפחות העיר ובמקום שילדים מאד אוהבים.

מרבית המבקרים בגבעה מגיעים אליה מרובע מאלה סטרנה של פראג, בעזרת הפוּנִיקוּלָר, קרון ההרים, שהופעל לראשונה בשנת 1891 ומקשר מגובה פני העיר אל פסגת הגבעה.

האגדה מספרת שכאן עמדה הנסיכה ליבושה (Libushe) וניבאה שפראג תצמח, תהיה גדולה ותזכה לתהילה עולמית. תהילה? - אולי, אבל מה שבטוח הוא שכאן נמצאות כמה אטרקציות חביבות בהחלט לילדים, כגון:

מגדל רוזהלדנה - שהוא מגדל תצפית שמזכיר מאד את מגדל אייפל הפריזאי.

מבוך המראות - המקום שבו אתם נתקלים כל הזמן במראות כי לא ברור מה ההשתקפות ומה המציאות. משעשע!

שבילי הליכה ורכיבה על אופניים - רבים עושים כאן ספורט טבעי ונעים.

מצפה הכוכבים - המקום בו ניתן לחזות ולצפות בכוכבים בפראג.

אורווָת הסוסים - שבה ניתן לשכור סוסים ולרכב עליהם ברחבי הגבעה.

"חומת הרעב" - זהו "קיר הרעב" ההיסטורי, שנבנה תחת קרל הרביעי, כשהרעב בפראג היה גדול. הקיסר סייע אז לעניים, בעבודות יזומות בבניית הקיר, כשבתמורה הוא נתן לעובדים אוכל.


#טיפים
אל הגבעה ניתן לעלות ברגל או באמצעות הפוניקולר - רכבל. כרטיס חופשי לתחבורה הציבורית, תקף גם ברכבל והעלייה בחינם.

שימו לב שהתור לרכבל הוא ארוך, במיוחד בסופי שבוע ובעונת התיירות בקיץ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dOCPig8Oyg4


הנה גבעת פטז'ין:

https://youtu.be/E-8_9Z0mHrg


הפוניקולר העולה אל גבעת פטז'ין:

https://youtu.be/WinrvSbhIoA


הר פנתוקרטור
הר פַּנְתוֹקְרָטוֹר
#על ההר הגבוה בקורפו

העלייה אל הר פַּנְתוֹקְרָטוֹר (Pantokrator), שבחלקו הצפוני של קורפו, היא חוויה מהנה. בדרך תמצאו את עצמכם עוברים בכפר היווני הקטן סְטְרִינָלַאס (Strinalas). בכפר תוכלו לעצור, לשתות משהו, לאכול או סתם להתרועע עם תושביו ולטייל ברחובות השלווים והציוריים.

המשיכו אל פסגת ההר, שעליה תראו מנזר חביב. בימים עברו נהגו לבנות כאן מנזרים מבודדים בהרים. אחרי העלייה אל ההר מותר לכם לנוח מעט ולשאוף אוויר פסגות. אתם בגובה 906 מטרים מעל פני הים. בחודשי החורף מכסה שכבת שלג דקה את ההר, אם כי לא בכמות שמספיקה לסקי.

מההר עצמו, המתנשא לגובה של כמעט 1,000 מטר, תזכו לנוף מרהיב ואף עוצר נשימה. מפסגת הפנתוקרטור תראו את הים כמובן, את כל צידי האי ואת האיים הקטנים שמסביבו. הביטו מעט רחוק יותר ותראו את חופי אלבניה. ביום בהיר תזכו אפילו לראות את איטליה שבמערב.


מבט מקרוב בהר ובטיול אליו:

https://youtu.be/Mu-QD-d4-rw
גבעת המוּזָה
#על הגבעה עם האנדרטה

על גבעת המוּזָה או המוזות (Hill of the Muses) שברובע פלאקה ניצבת אנדרטת זיכרון המנציחה את שמו של הקונסול הנדבן הרומי אנטיוכוס פִילוֹפָּאפוּס (Gaius Julius Antiochus Philopappos). גובהה של האנדרטה 12 מטר והקוטר שלה 10 מטרים לערך.

האנדרטה הזו הייתה דרכם של האתונאים להודות ולהעריך את מי שהיה הקונסול הרומי בשנים 114-116 לספירה ושבאחריותו על העיר אתונה, העניק להם זכויות וקידם את רווחתם וחייהם הטובים בעיר. במהלך תפקידו בנה פִילוֹפָּאפוּס, במקורו נסיך יווני ממוצא סורי, לא מעט בעיר, כולל מבנים ומונומנטים מלאי הוד.

צורת האנדרטה עשויית השיש היא קעורה לכל אורכה. יש בה גומחה שבה הוצבו פסלים של פִילוֹפָּאפוּס ושל סבו, אנטוניוס הרביעי. את המגדל של האנדרטה מקיפה רצועת עיטור נאה. עליה גם תבליט שיש, שבו נראית מרכבת ברזל. על המרכבה מופיעה דמותו של הקונסול פִילוֹפָּאפוּס, בעת כניסתו לתפקיד בשנת 100 לספירה. לשמאלו נראה אביו, אנטיוכוס אֶפִּיפָאנֶס ה-4.

למעשה, שרדה והשתמרה האנדרטה עד המאה ה-15. באותה עת ביקר מושל ירושלים בעיר והוא הורה להסיר את שלושת לוחות ההקדשה שהיו עליה.

החפירות הארכיאולוגיות כאן החלו בשנת 1898 והמשיכו עד שנת 1940. גם אז לא הפסיקו וחפירה נוספת גילתה, בין השאר, שחלק מאבני האנדרטה שימשו את התורכים העות'מאנים לבניית צריחו של מסגד המינרט שבפרתנון (Minaret in the Parthenon).

מהגבעה ניתן לצפות בימים בהירים על העיר אתונה ועל סביבתה, בקו ישר עם גבעת האקרופוליס.


ביקור במקום:

https://youtu.be/gBL9H7wTSUw
הר האוֹלִימְפּוּס
#על ההר שהוא משכן האלים

בגובה של 2917 מטרים, האוֹלִימְפּוּס (Olympus) הוא ההר הגבוה ביוון. פירוש השם אולימפוס ביוונית הוא "הזורח". ואכן, ההר העצום הזה, שנמצא במחוז תסליה, עורר כבר אצל היוונים הקדמונים הדרת כבוד ויראה.

במיתולוגיה היוונית מצוין האולימפוס כמקום משכנם של 12 האלים האולימפיים. לפי המיתולוגיה היונית הם נהגו לשבת על פסגת האולימפוס, לאכול אמברוזיה וללגום נקטר, משקה האלים, שמבטיחים לאוכלים ולשותים מהם חיי נצח.

הטיפוס לפסגת האולימפוס אינו קל ומיועד רק למקצוענים. המסלול המומלץ למטיילים יוצא מהעיירה המקסימה ליטוכורו (Litóchoro), הנמצא למרגלות האולימפוס, ומגיע עד לפסגת הסקאלה, שם תוכלו לאכול ארוחה חמה. מעבר לנקודה זו נוהגים להמשיך רק מטפסי הרים מנוסים ומצויידים.

אגב, בעולם יש עוד המון הרים שזכו לשם "אולימפוס", כולל בקפריסין, בניו זילנד, טורקיה, טנסי, וושינגטון, יוטה ואפילו על מאדים, שבו זכה ההר הגבוה ביותר והגבוה במערכת השמש לשם אולימפוס מאונט.


#תולדות הטיפוס על האולימפוס
שילוב משונה בין אמונות תפלות לאמונה דתית הביא לכך שבמשך אלפי שנים, איש לא העז לטפס על הר האולימפוס. ההימנעות הזו הסתיימה ב-2 באוגוסט 1913, כשמטפסי ההרים הראשונים הגיעו לפסגת המיטיקס, שבראשו של ההר.

בעשורים האחרונים מטפסים אל ההר בכל שנה כ-10,000 איש, אם כי רובם מטפסים עד לאחת מהפסגות שבדרך ורק מיעוט מתוכם מגיע עד לפסגה הגבוהה של המיטיקס.

מרבית המטפסים מתחילים את הטרק, או הטיפוס שלהם אל האולימפוס, בעיירה ליטוכורו (Litóchoro) שלמרגלותיו.


#החי והצומח על האולימפוס
הצמחייה שעל הר האולימפוס עשירה מאד. בפארק הלאומי של האולימפוס ישנם סוגים שונים של בעלי חיים. חיים עליו גם מיני ציפורים נדירים ואף ייחודיים, שלא ניתן לראות במקומות אחרים ביוון. ביניהם ניתן למצוא, למשל, מספר עופות דורסים שביניהם בולטים עזנייה שחורה, חיוויאי, פרס, איית צרעים, בז צוקים, עיט זהוב ועיט גמד.


#ליטכרו
ליטוכורו (Litóchoro) היא עיירה מקסימה הנמצאת למרגלות האולימפוס וממנה ניתן לצאת למסלולי הליכה באולימפוס. במרכז המבקרים המקומי תוכלו להתייעץ על מסלולים אפשריים ורמות הטיפוס, הציוד הנדרש למסלול שבחרתם ואמצעי הזהירות הנדרשים. בהצלחה!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qYT7pvfz308


וממרומי האולימפוס:

https://youtu.be/JdyuBIlIENU
הרי טרודוס
#על ההרים הגבוהים בקפריסין

רכס ההרים המרשים של הרי טרודוס (Troodos Mountains) מתנשא לגובה של 1952 מטרים והוא הרכס הגבוה באי. לכן בהרי הטרודוס יש מזג אוויר נעים וממוזג בקיץ וכאן מבלים עשירי האי את חופשותיהם, בתקופה החמה ביותר. לקיץ הקריר, ביערות שבהרי הטרודוס ולחורף הלבן מהשלג היורד על ההרים, מצטרפים ההרים הזרועים בכפרים קטנים וציוריים, עם הכנסיות העתיקות והנופים מרהיבי העין ויוצרים שלמות קפריסאית גבוהה ונעימה, שנקראת "הרי הטרודוס".

כאן, במרחק נסיעה קצר מרצועת החוף של פאפוס, תוכלו להיחשף לנוף עוצר נשימה, לנשום אוויר צלול וגם בשיא הקיץ, להסתובב ביערות הקרירים ומלאי העצים.

ההרים קרויים על שם אחד הכפרים שעליהם, הכפר טרודוס. משום מה יש הטועים לחשוב כי ההרים רלוונטיים בעיקר לחובבי סקי. אכן בחורף הם משמשים לכך, אך האמת היא שיש להם המון להציע גם ואף יותר, בתקופות החמות של השנה.

על פני השטח של הרי הטראודוס מפוזרות גם עיירות קטנות, כנסיות ונופים מרהיבים. אם אתם חובבי מסלולים תמצאו כאן מגוון מסלולים המשלבים נסיעה, הליכה או רכיבה באופניים. על פני שטחם של ההרים תטיילו בין עצי אורן ואלון, עצי זית, שקד, הדר וגפנים. ייתכן גם כי תתקלו בדיירי המקום - כבשי בר, חיה מוגנת.


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=ANw_pZDVwC4
גבעת המצודה
#על הגבעה של העיר בּוּדַה
"גבעת המצודה" (Castle Hill) הוא מתחם עתיק מהמעניינים והחשובים של בודפשט. הגבעה נמצאת בחצי מבודפשט של היום, בתחום העיר העתיקה בּוּדַה. המצודה, או הטירה, בנויה במישור שאורכו קילומטר ומוקף רובו בחומה. אמנם אין פה מצודה של ממש, אבל המתחם כולל את הארמון המלכותי, כמו גם מערות ורחובות עתיקים והרבה מהאתרים ההיסטוריים החשובים והמעניינים של בודפשט.

אל גבעת בודה, גבעת הטירה, מצודת בודפשט או גבעת המצודה (Budai várnegyed) עולים ברכבת מכיכר אדם קלארק. על הגבעה מתגוררים גם בימינו אנשים רבים והוא אזור פעיל וחי, סביבת מגורים מרתקת - אמנם חלק מהעיר אבל גם מעט מעליה. לצד הבתים, יש כאן לא מעט מלונות יוקרה ומסעדות שף יוקרתיות לא פחות.

הרחובות בגבעת המצודה, שנמצאת במרכזה של בודה, הם בסגנון ימי הביניים ותקופת הבארוק. יש בהם מגוון אדריכלי גדול, של מבנים מתקופות שונות של העיר ומסגנונות בנייה רבים.

ב-1987 הוכרה המצודה כאתר מורשת עולמי. מרבית האטרקציות המפורסמות של בודפשט מרוכזות בגבעת המצודה בצד של בודה: ארמון המלך הפופולרי ובתוכו הגלריה הלאומית, מצודת הדייגים, כנסיית מתיאש, חצר האריות, גינת הוניאדי, מרפסת סבויאי, מוזיאון ההיסטוריה של בודפשט, מוזיאון המוסיקה, מוזיאון הצבא, מוזיאון המרציפן, מוזיאון בית המרקחת ומוזיאון יהדות ימי-הביניים.


#תולדות הגבעה
סיפורה של הגבעה וסיפור ארמון המלך שניצב עליה, הוא סיפור קורותיה של הונגריה כולה. ההתיישבות החלה כאן במהלך המאה ה-13, לאחר שהצבא המונגולי פלש אל העיר פשט, שהייתה בנויה במישור הדנובה.

המונגולים החריבו וזרעו בעיר הרס עצום. כדי למנוע בעתיד הרס שכזה, החליטו תושבי העיר לבצר את העיר ולבנות את הארמון ואת מבני המגורים על גבעה, בעלת מיקום אסטרטגי, שממנה יוכלו להגן על העיר. לכן חצו את הדנובה ובנו את המבצר על הגבעה הזו, בהנחה שהנהר יקשה על התוקפים לתקוף את העיר והגובה שמבטיחה הגבעה יקל עליהם להגן עליה.

במאה ה-15 הורחב הארמון שבטירה על ידי המלך זיגמונד והיה לארמון הגותי הגדול באירופה. בהמשך המאה דאג המלך מטיאש להרחיבו אף יותר.

כשכבשו התורכים העות'מנים את בודה, במאה ה-16 לספירה, הם הפכו את הכנסיות למסגדים, כמו שעשו בכל מקום שכבשו מהנוצרים.

בסוף המאה ה-17, לאחר שהאזור נכבש מחדש ב-1686 על ידי ההאבסבורגים, הנוצרים מאוסטריה, החלה תנופת בנייה מרשימה. בתקופת הקיסרות האוסטרו-הונגרית נבנו כאן בנייני ציבור, בתים ורחובות מרשימים ומלאי פאר.

במאה ה-19 הגיעה מלחמת העצמאות ההונגרית, בתקופת הלאומיות שכונתה "אביב העמים", ב-1848. במהלך ההתקוממות כנגד הקיסר האוסטרי ארמון בּוּדַה ניזוק שוב. לאחר המלחמה, משאיחד הקיסר את אוסטריה והונגריה, הארמון שופץ והורחב ובו הוכתר פרנץ יוזף למלך הונגריה.

לאחר מלחמת העולם הראשונה ונפילת האימפריה האוסטרו-הונגרית, התגורר בארמון מיקלוש הורטי (Horthy Miklós), שליט הונגריה. הארמון הפך אז למרכז הפוליטי שלה.

בשלהי מלחמת העולם השנייה הייתה מצודת בודה המבצר האחרון של הנאצים. במהלך הקרבות בינם לבין הצבא האדום ניזוק הארמון ביותר.


#טיפים
כמו בכל מקום מלא אדם, הישמרו גם כאן מכייסים ומנוכלים.


ביקור במקום:

https://youtu.be/4fZeT1Ps3p4
המונז'ואיק (הר היהודים)
#על האזור
הר היהודים, מהגבעות המפורסמות של ברצלונה, הוא אחד מאתרי החובה לביקור בברצלונה. בשנים הראשונות של ברצלונה שימשה הגבעה כאזור מרעה וגידול חקלאי.

מקור הכינוי "הר היהודים" לגבעה, הוא על שם היהודים שנהגו לקבור את יקיריהם מחוץ לעיר. זאת שלא כמו הנוצרים, שקברו אותם בתחומי חומות העיר. את השרידים מאותם קברים עתיקים תוכלו לראות במוזיאון ההיסטורי ברובע הגותי. כמו כן, בשנת 1992 נבנו באזור אתרי ספורט שונים, לקראת האולימפיאדה שנערכה בברצלונה. לכן ניתן לשמוע שיש למקום כינויים נוספים, כמו "ההר האולימפי".

הגבעה, שגובהה 200 מטר, טומנת בחובה עבר היסטורי עשיר ויופי מרהיב. בראש הגבעה עמד מגדלור, ששימש כמורה דרך לספינות, שהיו מגיעות לעגון בנמל פורט וול וגם כאמצעי התרעה מפני כלי שיט עוינים הקרבים לחוף.

על חורבות המגדלור, הוקם בשנת 1640 מבצר מרשים. הוא שימש כבית כלא עד שנת 1960 והיום נמצא בו מוזיאון צבאי. מראש הגבעה תוכלו לצפות בתצפית עוצרת נשימה של 360 מעלות אל נופי העיר והים.

הטירה עצמה שממוקמת על ראש הגבעה נבנתה במאה ה-17 והיא הפכה להיות מקום מושבו של הצבא ששמר על העיר והגן עליה מפני מרידות בממשל. אל ראש הגבעה תוכלו לעלות באמצעות רכבל, במדרגות נעות, באמצעות אוטובוסים, או ברגל.

האזור כולו הוא מעין פארק גדול, שבו תוכלו למצוא בילויים נוספים כמו מוזיאונים, גלריות, מבנים היסטוריים, גנים, מסעדות ובתי קפה. המבקרים שמגיעים לכאן לא משתעממים לרגע.

טיפ? - כיף לעלות אל ההר בפוניקולר, רכבת שיניים שיוצאת מתחנת Paral-lel ומגיעה למבצר.


הנה הפארק של הר היהודים:

https://youtu.be/hX84FHIf83E
לשון הטרול
#על הצוק שנקרא "לשון הטרול"

"לשון הטרול" הוא שמו של סלע נורבגי שמזכיר לשון של טרול, או לפחות לשון שאינה שלנו... אם תרצו להרגיש כיצד זה להיות תלויים בין שמים וארץ כשמתחת רק מי הטורקיז של הפיורד הנורווגי שלמטה - זו ההזדמנות שחיכיתם לה.

המקום נמצא באזור אודה (Odda) שבמערב נורווגיה. במהלך העליה אליו תראו בדרך נופים קסומים, עם אגמים, פיורד, נחלים ופלגי מים קטנים ואת צמד המפלים הגבוהים ביותר בנורווגיה.

אל ה"לשון" תגיעו בטרק ה"טרול טונגה" (Trolltunga) המדהים, בנורווגית "טרק לשון הטרול". הטרק הזה מלא בנופים מדהימים. הוא נמשך כ-3.5 שעות בכל כיוון, מהעיר ברגן (Bergen) ובחזרה.

חוץ מהחוויה של לעמוד על לשון הטרול, תוכלו לקבל ממנה גם תצפית מרהיבה אל כמה מהנופים המרהיבים בנורווגיה. מתחת ללשון שנמצאת בגובה של כ-700 מטרים מעל פני הים, תראו את פיורד רינגדאלסוואטנט (Ringedalsvatnet) המקסים. עוד מחזה נהדר הוא של קרחון פולגפונה (Folgefonna), המבצבץ מאחוריו.


#טיפים
שמרו על מרחק של 2 מטרים משפת הצוק.

יש להיזהר מאד מהצוק הזה, במיוחד עם ילדים.

מה-1 לאוגוסט ועד תחילת יוני מחשיך כאן מוקדם. אל תצאו למסלול ה-7 קילומטרים אם השעה אחרי 13:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dm6WpYDhDwM


הצעת נישואין מרגשת במקום:

http://youtu.be/GAfbL3E5A6M


והמסלול שמוביל אל לשון הטרול:

http://youtu.be/ucFfjzeW3Gc
סלע המטיף
#

הפרייקסטולן (Preikestolen), סלע המטיף (Pulpit Rock) או "צוק כס המטיף", הוא אחד מהצוקים המדהימים בעולם. אחרי הליכה של שעתיים בעלייה לגובה כ-600 מטר, מגיעים לאחד המקומות היפים בעולם.

זהו צוק ענק שצופה על פיורד ליסה (Lysefjord) המהמם שבנורווגיה. יש בצוק זה הפרשי גובה ותלילות ייחודית בכל העולם, במיוחד כשעומדים על קצה ה"פלאטה" (אל תעשו זאת!)

צוק הפרייקסטולן נמצא בקרבת העיר סטוואנגר שבדרום מערב נורבגיה והוא אתר חובה למבקרים בנורבגיה. מגיעים אליו בהליכה של 3 שעות, אחד המסלולים הפופולריים בנורווגיה.


#טיפים
שמרו על מרחק של 2 מטרים משפת הצוק.

יש להיזהר מאד מהצוק הזה, במיוחד עם ילדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eLt2QFEj4y8


מהאוויר:

https://youtu.be/_XXw_I1MCUQ


והעלייה אליו:

http://youtu.be/Tfjc-NMR56A
טְוִוין פִּיקְס
#על שתי הגבעות התאומות של סן פרנסיסקו

גבעות הטְוִוין פִּיקְס (Twin Peaks) הן שתי גבעות עם פסגות זהות, המתנשאות לגובה של כמעט 300 מטרים. הגבעות הללו הן מהנקודות הגבוהות ביותר בסן פרנסיסקו ומהוות שתיים מנקודות התצפית הידועות בסן פרנסיסקו.

עם גבעת ה"טווין פיקס" הדרומית בגובה של 281 מטרים והצפונית בגובה 279 מטרים, גבעות ה"טווין פיקס" הן הנקודה השנייה בגובהה בעיר, אחרי הר דוידזון.

שתיהן מציעות חוויית נוף מרהיבה וחינמית, עם מבט פנורמי על נופי העיר וסביבתה. רבים אומרים כאן שמהן נשקף הנוף היפה ביותר של העיר וסביר שלעולם לא ימאס לכם לראות את העיר הזו מהגובה.

כמו שכונות אחרות בעיר, שנקראו על שם הגבעה שעליה נבנו, דוגמת גבעת נוב (Nob Hill), פסיפיק הייטס (Pacific Heights) וגבעת הרוסים (Russian Hill), גם שכונה זו נקראת על שם הטווין פיקס, שתי הפסגות התאומות שעליהן היא בנויה. כמוהן, גם טווין פיקס נחשבת אחד מאזורי המגורים היוקרתיים בעיר.

גבעות ה"טווין פיקס" נמצאות לא רחוק מפארק שער הזהב, דרך כביש ה-Twin Peaks Blvd, שמקיף את שתיהן במסלול בצורת הספרה 8.


מבט מקרוב

https://youtu.be/LZ4uHHW-D7s


ולסן פרנסיסקו מההרים הללו:

https://youtu.be/NeiAq1ATVJg


תמונות

https://youtu.be/9o7bDVjOQQo


ביקור במקום:

https://youtu.be/cO2bFSwZp0A


הר פבר
#על ההר עם התצפית הנפלאה על כל סינגפור

אם תחשקו בחווייה נהדרת ומרהיבה, עלו אל הר פאבר (Mount Faber) ועדיף בשעות החשיכה. בשעה זו הכל מואר בעיר סינגפור ובסביבתה ותוכלו אז ליהנות מהנוף המדהים של הנמל ושל האי סנטוסה.

אך גם ביום, תקבלו מכאן נקודת תצפית מעולה על הנמל, האיים הדרומיים ועל האי סנטוזה.


#טיפים
אל ראש ההר תוכלו להגיע באוטובוס, או בנסיעת רכבל היישר מהנמל ומהאי סנטוסה.

המעוניינים יכולים להזמין לרכבל ארוחת יוקרה, שתגיע ותמתין לכם בקרונית שברכבל, בעת הטיול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/85LzHGwKlpY


ביקור במקום:

https://youtu.be/8OrZLNHaMd4


הדרכה:

https://youtu.be/hvn8KMue8u8


בלוגרים:

https://youtu.be/C3Dn1atVJY8
פּרוֹפִיטִיס אִילִיאָס
#על ההר הגבוה עם הנוף המרשים

בגובה של 798 מטרים מעל פני הים, פּרוֹפִיטִיס אִילִיאָס (Profitis Ilias), שנמצא במערב האי, הוא ההר השני בגובהו באי רודוס. מדובר באחת מנקודות התצפית המרהיבות של האי.

ליד מלון אלפינה (Elafina), שעל ההר, תגלו גן גדול ויפה. שיטוט ביערות המקיפים את המנזר הביזנטי העתיק שכאן, יגלה לכם את המעיין הראשי, שממנו מתקבלת אספקת המים העיקרית של העיר רודוס.

עוד על הגבעה ממוקם מלון אלפוס (Elafos hotel), מלון בוטיק גדול ומאד ותיק, שנבנה ב-1928 על ידי השלטון האיטלקי באי. לבית המלון הזה יש היסטוריה של ממש. הוא שימש בית נופש באי, לביקור הדיקטטור האיטלקי מוסוליני.

מול בית המלון נמצאת וילה נטושה, שבה התגורר המפקד האיטלקי של האי הכבוש, בתקופת שלטון איטליה על האי. הווילה הזו הייתה אמורה להיות בית הקיט של הדיקטטור האיטלקי מוסוליני, לכשיפרוש. ההיסטוריה רצתה כמובן אחרת ובמהלך מלחמת העולם השנייה נתפס הדוצ'ה, על ידי אזרחיו האיטלקים בעצמם, והוצא בידיהם להורג.

על פסגת ההר תוכלו למצוא גם בית קפה וטברנה נחמדים. תהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-jg-jK2xi-0


הווילה הנטושה שיועדה למוסוליני על ההר:

https://youtu.be/92AQw6LSkaE


וסיור ארוך יותר בביתו של מוסוליני:

https://youtu.be/8LkzrplAb7k
הר פוּגִ'י
#על הר פוּגִ'י - הגבוה באיי יפאן

הר פוּגִ'י הוא ההר הגדול באיי יפן. זהו הר געש פעיל שנמצא במרכז האי הונשו, הגדול באיי יפאן.

פוג'י מתנשא לגובה של 3,776 מטרים. הוא החל להיווצר לפני 500 אלף שנה, כשכל התפרצות של הר הגעש הגביהה אותו עוד יותר. טכנית, הר פוג'י הוא הר געש פעיל. ההתפרצות האחרונה שלו הייתה בשנת 1707.

הר פוג'י מקודש בעיני היפנים והוא חשוב מאד בתרבות שלהם. ההעפלה על ההר הייתה במשך מאות שנים טקס דתי חשוב והיו אף כתות ביפאן שסגדו להר עצמו.

גם באמנות היפאנית הוא הפך לאייקון של ממש. אמנים יפאניים הרבו לצייר את ההר וסדרות ציורים מפורסמות שלו השפיעו רבות גם על האמנות האירופית.

כיום, הר פוג'י הוא אתר התיירות הפופולארי ביותר ביפאן. הוא נמצא בפארק הלאומי פוג'י-הקונה-איזו, שבאי הונשו, במרחק של כ-100 קילומטרים מטוקיו. ביום נאה ניתן לראות את ההר ממנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/iL3VTl_IqyU?t=29s


מהצד:

https://youtu.be/6CchE5QUgeM


ומלמעלה:

https://youtu.be/FivK5hX-IWQ
טיבידאבו
#על ההר הגבוה ששומר על ברצלונה

על רכס הרים המתנשא לגובה של 500 מטרים, עומד לו ההר המרשים והגבוה ביותר באזור ברצלונה, בשם טיבידאבו. אגב, בגלל שההר כל כך גבוה, תוכלו לראות אותו מכל מקום בעיר.

הר ה"טיבידאבו" משקיף על כל ברצלונה היפה. יש בו פארק שעשועים שקיים כבר קרוב ל-100 שנה.

על ההר ניצב גם תורן טלוויזיה בגובה 288 מטרים, שממנו תוכלו להתבונן במשקפת תצפית, המספקת מראות מרהיבים בנוף שמסביב.

על ההר גם תמצאו את "בזיליקת הלב הקדוש", הצופה על ברצלונה. הבזיליקה נבנתה בין השנים 1902-1961 בסגנון נאו-גותי והיא העתק כמעט מוחלט של הסקרה קר המפורסמת של פריז.

מבט מקרוב על ההר:
https://www.youtube.com/watch?v=jIeKCDYeZeU
שראגבולטן
החוף הצפוני, איטליה הקטנה
גבעת קרלושה
הרי הטאורוס
פסטיבל פוג'י שיבָּזאקוּרָה


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.