» «

הרי הטרודוס

מנזר קיקוס
מנזר קיקוס
#על המנזר ההררי היפה בקפריסין

מנזר קיקוס (Panagia tou Kykkou), או בשמו המקומי "פאנאיה טו קיקו", הוא אחד מהמנזרים המפורסמים ביותר של קפריסין. הוא נבנה בשנת 1100 על הפסגה, בגובה של 1318 מטרים על הר ברכס הרי הטרודוס. שמו השני הוא "מנזר הבתולה הקדושה" והוא מוקדש לאמו של ישו - מריה.

אתם ודאי נהנים ממראה עיניכם. המנזר אכן יפה להפליא, אבל היסטוריה לא פשוטה יש למנזר הזה, שכן הוא נפגע כמה וכמה פעמים משריפות ושוחזר מחדש.

שימו לב לציורי הקיר היפים המעטרים את הקירות, אל הפסיפסים המשובצים והריצוף שעשוי מלוחות גרניט. ציורי הקיר הצבעוניים מתארים דמויות ואירועים מהברית החדשה. עוד שימו לב לפעמון ענק שנמצא בו - הוא ניצב כאן החל מהמאה ה-15 וצלצוליו נשמעים למרחק רב - אמצעי הכרחי באזור הררי שבו הכפרים נמצאים במרחק רב מהכנסייה.

במתחם של המנזר מוזיאון עם 3 אולמות ובהם מוצגים ארכיאולוגיים שנמצאו בחפירות שברחבי האי. המוצגים מכילים אִיקוֹנוֹת נוצריות, כלומר ציורי קדושים, אביזרי דת ומסמכים היסטוריים דתיים - מרביתם מהתקופה הביזנטית.

על הפסגה שעליה נמצא המנזר תוכלו לראות נוף מרהיב. שם, במקום שנקרא ת'רוני (Throni), במרחק לא רב מהמנזר, תוכלו לראות את קברו של הארכיבישוף מקאריוס, נשיאה הראשון של קפריסין.


#טיפים
הצילום אסור - אסור לצלם בתוך המבנה.

קוד לבוש צנוע - בכנסייה יש להקפיד על בגדים צנועים.


ביקור במקום:

https://youtu.be/wjPEOoNkbtI


ועוד אחד:

https://youtu.be/JafMZ2g1HeY
לפקארה
לפקארה, כפר התחרה
#על כפר האורגים של קפריסין

כשעה וחצי מהעיר פאפוס נמצא כפר לפקארה (Lefkara Village). הוא מכונה בידי הקפריסאים בשם "לפקרה היפה" ומתגוררים בו כ-1000 תושבים.

הכפר הציורי והמקסים הזה יכניס אתכם לאווירה שונה לחלוטין - אמנותית ואותנטית. אם תסתובבו בו, תוכלו לספוג קצת מהנופים המדהימים של הרי הטרודוס שנמצאים מסביבו. תוכלו גם ליהנות מהמראות הציוריים של הכפר ולפגוש באמנים רבים, רוקמים עבודות תחרה, הידועות כ"תחרת לפקארה". מסורת זו, של יצירת תחרה, עוברת כבר שנים בכפר במשך דורות - מאם לבת.

אגב, אחד הסיפורים המוכרים באזור ולא ידוע עד כמה הוא אמיתי, הוא על הצייר המפורסם לאונרדו דה וינצ’י, שביקר בכפר בשנת 1481 והזמין בד תחרה מיוחד שתכנן במיוחד. את הבד הזה הוא שילב בציור המפורסם "הסעודה האחרונה" ותרם אותו בהמשך לקתדרלה במילאנו. דוגמאות הרקמה היו פרי יצירתו ועד היום יש שרוקמים כאן שחזור שלו ומוכרים אותו ביוקר לתיירים הפוקדים את הכפר וקונים עבודות תחרה מעולות.

הכפר עצמו מחולק לשני חלקים - קאטו לפקארה (Kato Lefkara) - לפקארה התחתונה ופאנו לפקארה (Pano Lefkara) - לפקארה העליונה.

בכפר תוכלו לראות גם את מוזיאון הפולקלור, מפעל הזיתים הישן, כנסיית טימיוס סטוורוס (Holy Cross) והקאפלה של ארכנגלוס מיכאיל (Archangelos Michail).


ביקור בכפר עם האורגים והצורפים שבו:

https://youtu.be/4tjkwNNe2WY


האורגת מקרוב:

https://youtu.be/Viw3G7l5C-E


ומהאוויר:

https://youtu.be/Z5G2B3ryU2c


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.