» «
בית הקברות מונז'ואיק
בית הקברות מונז'ואיק
#על בית הקברות

בית הקברות המיוחד הזה עומד כאן, במיקום הנישא הזה, משנת 1883. הוא נולד במטרה להיות בית הקברות הראשי של ברצלונה, במקום זה של אל פובלנו שבמזרח. היום יש בו למעלה ממיליון קברים ואפר, הפרושים על פני 150,000 מגרשים, גומחות ומָאוּזוֹלֵאוּמִים.

הגידול באוכלוסיית ברצלונה, במהלך המאה ה-19 בשילוב עם הצמיחה הכלכלית, הביא לעלייה בביקוש למתקני קבורה. המיקום הנבחר היה מורדות הר המונז'ואיק, הרחק מהעיר הסואנת. המדרונות התלולים הם המייצרים לבית הקברות את האופי והקסם המיוחד שלו, עם שבילים מתפתלים, גומחות מדורגות ואפילו נוף לים.

בנייתו של בית הקברות התרחש בכמה תקופות אמנותיות וסגנונות עיצוביים שונים: המונומנטים המוקדמים שלו עוצבו בהשראת הסגנון הקלאסי והגותי והמתקדמים יותר מציגים את ההשפעה של עיצוב הארט נובו, או בגרסה הברצלונית שאליה הוא יתפתח, המודרניסטה.

מבט מקרוב על בית הקברות:
https://www.youtube.com/watch?v=nTbIBuhEHec
סיורי חוויה
סיור לאזור מונז'ואיק
#סיור במונז'ואיק והסביבה

הסיור העצמי יוצא מהר היהודים (מונז'ואיק) לאתרי האזור.

נתחיל? אתם בהר היהודים? - אז היכנסו לתגית "סיור באזור מונז'ואיק" והתחילו לנווט!
המוזיאון הלאומי לאמנות של קטלוניה
המוזיאון הלאומי לאמנות של קטלוניה
#על המוזיאון
בראש גבעת הר היהודים, בתוך מבנה הארמון הלאומי הגדול, תוכלו לראות את המוזיאון לאמנות של קטלוניה - פנינה אמנותית ותרבותית אמיתית. הוא נפתח בשנת 1990 ומוקדש לאמנים קטלאניים, אמנים מרחבי ספרד ובכלל.

במוזיאון הזה 70 אולמות תצוגה, שבהם מגוון יצירות וחפצים, בעיקר מהמאות ה-11 ועד ה-18. יש כאן ציורים, פסלים, חפצי אמנות, תחריטים, מטבעות ועוד. תמצאו כאן גם עבודות אמנות מהתקופה הרומנסקית והגותית. אחד מהאוספים המעניינים מביניהם הוא אוסף הפרסקאות מהתקופה הרומנסקית, ציורי פרסקו, שלוקטו מקירות הכנסיות המתפוררים של קטלוניה.

לאחר השיפוץ שעבר בשנים האחרונות, תמצאו במוזיאון גם אוספים משני המוזיאונים שאוחדו: המוזיאון לאמנות מודרנית (שהועבר מפארק הסיוטאדלה) והמוזיאון ההיסטורי לאמנות קטלאנית.

בחצר המוזיאון תוכלו למצוא נקודת תצפית מרהיבה על הנוף ועל מזרקת הקסם, שבה מתרחש בכל חצי שעה מופע אורות ומוזיקה מדליק. מזרקת הקסם פועלת לאורך השנה בערבי שישי ושבת ובקיץ גם בערב יום חמישי.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=yunrxhtuM2Q
גני מוסן סינטו ורדאגר
גני מוסן סינטו ורדאגר
#על הגנים שהחליפו מחצבה

עם המגוון יוצא דופן של הצבעים שבהם, גני מוסן סינטו ורדגואר, שכוללים שטח של 4.3 דונם, הם אחד המקומות היפים ביותר בברצלונה. יש בהם שילוב מרהיב של צמחים, ביניהם מגוון של בולבוסים, צמחי שורש וצמחי מים.

הגנים נמצאים על הר המונז'ואיק (הר היהודים), באזור שהיה בעבר במחצבה, ליד טירת מונז'ואיק.

הפארק הוא אחד משלושה פארקים שהוקדשו למשוררים קָטָלוּניים. הוא הוקדש למשורר מוסן סינטו ורדגואר, שכתב באחד משיריו את המשפט היפה שבתרגום חופשי הוא "יפה הוא הוורד, יפה ממנו הזר, עוד יותר יפות הן החבצלות, אשר פורחות כל השנה".

גני מוסן סינטו ורדגואר תוכננו על ידי ג'ואקים מריאה קסמור, שהיה אדריכל במחלקת הפארקים והגנים של ברצלונה. הוא חנך את הפארק ביוני 1970 ביחד עם ראש עיריית ברצלונה דאז.

מבט מקרוב על הגנים:

https://youtu.be/a25b34XnvuA

הר היהודים

המוזיאון לארכיאולוגיה של קטלוניה
המוזיאון לארכיאולוגיה של קטלוניה
#על המוזיאון

אם אתם מבקרים בברצלונה, בואו להר המונז'ואיק, "הר היהודים" הקסום של ברצלונה ואחד מהמקומות הירוקים ביותר בעיר. על ראש הגבעה תוכלו למצוא את המוזיאון הארכיאולוגי של קטלוניה, המוזיאון שיזמין אתכם לגלות את ההיסטוריה המוקדמת ביותר של האזור וליהנות מהפריטים הארכאולוגיים המדהימים שנמצאו בקטלוניה ובסביבתה. הפריטים מוצגים בחלל מרשים ומסקרן. המוזיאון שוכן בבית האומנויות הגרפי, שנבנה עבור התערוכה הבינלאומית של שנת 1929 בברצלונה.

בראשות המוזיאון הארכאולוגי של קטלוניה, יש למעשה רשת מוזיאונים הפרושים ברחבי קטלוניה ומנהלים את המורשת הארכאולוגית החשובה ביותר ואת האוספים שלה.

"הדרך האיבריאנית" היא פרויקט תיירותי תרבותי ששייך למוזיאון ומטרתו להציג למבקרים את האתרים האיבריאניים העיקריים, המורכבים מ-17 אתרים ו-7 מסלולים שלוקחים אותנו 2,000 שנה אחורה. אם אתם בעניין - זה המקום לקבל מידע על הארכאולוגיה של האזור כולו ולצאת לחקור אותו.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=3rprgXURtx4
מוזיאון חואן מירו
מוזיאון חואן מירו
#על המוזיאון שמוקדש ליצירותיו של הצייר יליד העיר

אחד המוזיאונים המקיפים ביותר, המציגים את עבודתו של חואן מירו באירופה, ב-20 השנים האחרונות לחייו, נמצא ממש כאן, בעיר הולדתו ברצלונה. ואכן, חואן מירו נולד בברצלונה בשנת 1893. מרכז מירו ממוקם בתוך כנסייה ישנה, בסמוך לכיכר שהחל משנת 1979 קרויה על שמו. לכאן מבקרים יכולים להגיע וללמוד על חייו ויצירותיו של מירו.

אמנם יצירותיו של מירו מפוזרות ברחבי ברצלונה, אך המוזיאון הזה נוסד על ידי האמן עצמו. מטרתו העיקרית הייתה להציג את יצירותיו ולעודד את הפצתן, אך הוא תכנן גם להביא למודעות הציבור את האמנות העכשווית על כל מרכיביה.

המוזיאון נפתח בשנת 1975, על פסגת הר המונז'ואיק (Montjuic) וסביבו גנים ופסלים. הר היהודים, אתם כבר יודעים, קיבל את שמו מכך שבימי הביניים היהודים קברו כאן את מתיהם, שכן לא הורשו לקבור אותם בעיר, ביחד עם הנוצרים.

את הבניין עיצב האדריכל ז'וסף יואיס סֶרְט (Josep Lluís Sert), שהיה ידידו של מירו אך גם אחד האדריכלים המובילים בתחום.

במוזיאון תוכלו לראות 225 ציורים וכ-150 פסלים של האמן מתקופות שונות שבהן יצר. גם סקירה של חיי מירו מובאת כאן לידי ביטוי, מאז לידתו בברצלונה בשנת 1893 ועד מותו. בסה"כ במוזיאון 14,000 עבודות, רובן לא גמורות, המוצגות בשלוש קומות מלאות.

במוזיאון תראו גם יצירות של אמנים נוספים מהמאה העשרים. שימו לב שבקומת הכניסה מוקדש מקום מיוחד לאמנים צעירים.

בשל מיקומו המצוין של המוזיאון בראש ההר, המרפסת שלו מהווה נקודת תצפית מרהיבה על העיר וניתן לראות ממנה פסלים נוספים של האמן.


#על חואן מירו
חואן מירו נחשב לאחד האמנים המקוריים והמעניינים ביותר במאה ה-20. הוא נולד בשנת 1893 בברצלונה. בגיל 27, לאחר שכשל בלימודי העסקים שאליהם דחף אותו אביו, הוא נסע לפריז ללמוד אמנות. לברצלונה הוא חזר בשנת 1940, בזמן מלחמת האזרחים. מירו הושפע ביצירותיו מזרמי אמנות שונים - הקוביזם, הפוֹבִיזְם ומהתנועה הסוריאליסטית.

יצירותיו, הנראות לעתים ילדותיות, לא הולמות את חזותו הרצינית ואופי עבודתו הקשה. ציוריו ופסליו מוכרים מאד, במיוחד בזכות הצבעים החזקים והצורות הגאומטריות שבהם. ביצירותיו השתמש מירו בחומרים מגוונים, כולל צבעי מים, דיו וצבעי פסטל, אך גם בחומרים כמו חול וזפת.


#על הסוריאליזם

מירו היה מושפע מאד ביצירותיו מזרם הסוריאליזם. מהו הזרם הזה?

משמעותו של זרם הסוריאליזם באמנות היא "מעל למציאות". זהו זרם שבו האמנות משלבת חוסר הגיון והפתעה. ביצירות סוריאליסטיות משולבות תמונות חלום בלתי הגיוניות, עם דמיון מפתיע. אנדרה ברטון הוא שייסד את התנועה ואימץ בשבילה את השם "סוריאליזם", שנתן המשורר גיום אפולינר ב-1917.

במקום להתבונן החוצה אל העולם החיצוני שמחוץ לחלונו של האמן, הסוראליזם מבקש לשנות את כיוון ההסתכלות ולהתבונן פנימה, אל תוך המחשבה האנושית, ואל תוך נפש האדם. הזרם הזה הרבה להשתמש בחלומות, בדמיונות ובתת-המודע, כמקור להשראה אמנותית.

התנועה נולדה כתגובה להלם העולמי שאחז את האמנים בעקבות מלחמת העולם הראשונה. המלחמה הגדולה הזו הולידה תחושת כישלון קשה של ההיגיון והסדר, שהיו נהוגים עד אז. לכן באו הסוריאליסטיים וניסו להוליד זרם חדש של אמנות, כזה שפועל ללא היגיון, סיבה וסדר, אלא מתוך אקראיות, יצירתיות ותיקון לבעיות הנפש והקשיים של בני-האדם. השפיעו על הסוריאליזם גם רעיונותיו של זיגמונד פרויד לגבי הלא-מודע.


#טיפ:
נסו לא לוותר על הסרטון המוקרן בקומה התחתונה, אורכו 15 דקות והוא שווה כל רגע.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=Vaayenk9meY
הגנים הבוטניים של ברצלונה
הגנים הבוטאניים של ברצלונה
#על הגן הבוטני שעל הר היהודים

הגן הבוטני של ברצלונה ממוקם על הר המונז'ואיק, הוא הר היהודים שבברצלונה. בגן תוכלו לראות צמחים ועצים המסודרים לפי ארצות המוצא שלהם. בכניסה תקבלו מפה שמחלקת את הגן לאזורים בעולם, כשבכל אזור מוצגת הצמחייה האופיינית לו ושהובאה ממנו.

השבילים הרחבים יתאימו לכם לסיור במקום והשילוט יעזור לכם למצוא את עצמכם לאורך המסלולים השונים - הארוך או הקצר. המקום מושלם לאתנחתא מהאורבניות והעומס של ברצלונה וכדי לקבל קצת שקט, באוויר טוב ורוגע.

חידוש הגן הבוטני של ברצלונה הושלם בשנת 1999. הסיבה לשיפוצים הייתה הפגיעה בגן הבוטני הישן והיפה, שאירעה בשנת 1988, כשנבנו דרכי הגישה למתקנים האולימפיים, לקראת אולימפיאדת ברצלונה ושצימצמו את שטחו באופן דרמטי, עם בניית האצטדיון האולימפי.

הכניסה לגן הבוטאני זולה ולסטודנטים יש הנחה.


מבט מקרוב על הגן הבוטאני של ברצלונה:
https://youtu.be/R0Vctr_45MA
המונז'ואיק (הר היהודים)
המונז'ואיק (הר היהודים)
#על האזור
הר היהודים, מהגבעות המפורסמות של ברצלונה, הוא אחד מאתרי החובה לביקור בברצלונה. בשנים הראשונות של ברצלונה שימשה הגבעה כאזור מרעה וגידול חקלאי.

מקור הכינוי "הר היהודים" לגבעה, הוא על שם היהודים שנהגו לקבור את יקיריהם מחוץ לעיר. זאת שלא כמו הנוצרים, שקברו אותם בתחומי חומות העיר. את השרידים מאותם קברים עתיקים תוכלו לראות במוזיאון ההיסטורי ברובע הגותי. כמו כן, בשנת 1992 נבנו באזור אתרי ספורט שונים, לקראת האולימפיאדה שנערכה בברצלונה. לכן ניתן לשמוע שיש למקום כינויים נוספים, כמו "ההר האולימפי".

הגבעה, שגובהה 200 מטר, טומנת בחובה עבר היסטורי עשיר ויופי מרהיב. בראש הגבעה עמד מגדלור, ששימש כמורה דרך לספינות, שהיו מגיעות לעגון בנמל פורט וול וגם כאמצעי התרעה מפני כלי שיט עוינים הקרבים לחוף.

על חורבות המגדלור, הוקם בשנת 1640 מבצר מרשים. הוא שימש כבית כלא עד שנת 1960 והיום נמצא בו מוזיאון צבאי. מראש הגבעה תוכלו לצפות בתצפית עוצרת נשימה של 360 מעלות אל נופי העיר והים.

הטירה עצמה שממוקמת על ראש הגבעה נבנתה במאה ה-17 והיא הפכה להיות מקום מושבו של הצבא ששמר על העיר והגן עליה מפני מרידות בממשל. אל ראש הגבעה תוכלו לעלות באמצעות רכבל, במדרגות נעות, באמצעות אוטובוסים, או ברגל.

האזור כולו הוא מעין פארק גדול, שבו תוכלו למצוא בילויים נוספים כמו מוזיאונים, גלריות, מבנים היסטוריים, גנים, מסעדות ובתי קפה. המבקרים שמגיעים לכאן לא משתעממים לרגע.

טיפ? - כיף לעלות אל ההר בפוניקולר, רכבת שיניים שיוצאת מתחנת Paral-lel ומגיעה למבצר.


הנה הפארק של הר היהודים:

https://youtu.be/hX84FHIf83E


קאישה פורום ברצלונה
קאישה פורום ברצלונה
#על הגלריה לאמנות

בניין הקאישה ממוקם על "הר היהודים". זהו בניין מרהיב ביופיו, המוקדש לתערוכות מתחלפות ומהווה גלריה לאמנות. המבנה נבנה בין השנים 1908-1913. בשנת 1918 הוא נסגר, אך נפתח מחדש בתור מחסן בשנת 1929. אחר כך, בשנת 1940 שימש הבניין את המשטרה הלאומית הספרדית, עד שבשנת 1963 הוא נרכש על ידי בנק "לה קאישה".

החל משנת 2002, המקום נפתח מחדש כמוזיאון. הוא שוחזר לפני פתיחתו ונבנתה לו כניסה חדשה, שתוכננה על ידי האדריכל היפני אַרָאטָה אִיסוֹזָאקִי (Arata Isozaki), מי שנחשב כיום לארכיטקט הבולט של יפאן.

המרכז משמש כמתחם לתערוכות מתחלפות, כנסים, סדנאות, קורסים ועוד. במוזיאון כמעט שלושה דונם של חלל תצוגה, ספריית מדיה, אודיטוריום, כיתות ומסעדה. תוכלו למצוא כאן מידע רלוונטי במגוון תחומים: צילום, ציור, פיסול ועוד. הכניסה למוזיאון בחינם וכל מי שמתעניין באמנות בכלל יוכל למצוא כאן עניין.

הבניין הוזמן במקור בתור בית חרושת לטקסטיל. כבר מבנייתו הוא היה מבנה מעניין ומרשים ותוכנן על ידי האדריכל המפורסם יוזף פויג קאדאפאלץ'. בנייתו הושלמו בשנת 1911 וכבר באותה השנה זכה המבנה בפרס מועצת העיר על הבניין התעשייתי הטוב ביותר.

מבט מקרוב על הגלריה:
https://youtu.be/Cqgax5CC4ac?t=14s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.