» «

ז'נדארמנמארקט

ז'נדארמנמארקט
זֵ'נדארמֵנמארקְט
#על הכיכר היפה של ברלין

באזור המיטה של ברלין נמצאת אחת הכיכרות, יש אומרים היפה ביותר בכיכרות ברלין. זוהי כיכר הזֵ'נדארמֵנמארקְט, כיכר שהוקמה בשנת 1688 ונועדה להיות כיכר השוּק של האזור. היא ידועה בשמותיה "שוק הז'אנדרמים" (על שמו של גדוד הז'נדארמים - שוטרים, שהוצב בסמוך) או "שוק השוטרים".

הכיכר הוקמה בסוף המאה ה-17 על ידי גאורג כריסטיאן אונגר.

אם הגעתם בתקופת חג המולד, אל תפספסו את אחד משווקי חג המולד המרכזיים של העיר שנערך כאן מדי שנה. אך אל דאגה, לא בכל ערב הכיכר עמוסה ומלאת תיירים. לרוב רגוע ונעים כאן וניתן ליהנות מיופיו של המקום.


#היסטוריית הכיכר
את הוראת בניית הכיכר נתן הנסיך פרידריך השלישי. מי שלקח את הפיקוד על תכנונה של הכיכר היה יוהאן ארנולד נרינג. סביב הכיכר התרכזו בעיקר מתיישבים הוגנוטים, פרוטסטנטים צרפים שהיו קשורים לקלוויניזם. הללו הורשו להתיישב בפרוסיה בעקבות הבטחת חופש הפולחן של שנת 1685 (האדיקט של פוטסדאם).

המלך פרידריך הראשון הותיר להוּגֵנוֹטים וללוּתֶרָנִים לבנות בכיכר כנסיות. במלחמת העולם השנייה הופצצה הכיכר ונפגעה קשות, אך לאחר המלחמה עברו המבנים בכיכר שיקום משמעותי והיום לא ניתן לראות כלל נזקי מלחמה.


#מה רואים בכיכר?
במרכזה של הכיכר תוכלו לראות את פסל פרידריך שילר, המשורר הלאומי של גרמניה, מסביבו ארבע מוזות המייצגות תחומי רוח שונים - תיאטרון, אמנויות פלסטיות, פילוסופיה ומוזיקה. את הפסל החליטו להציב בשנת 1859, לרגל ציון 10 שנים להולדתו של המשורר. בנייתה הושלמה בשנת 1871.

עוד בכיכר תוכלו לראות את הקתדרלה הצרפתית (Französische Dom) והקתדרלה הגרמנית (Deutsche Dom). בתוכן פועלים מוזיאונים. בקתדרלה הצרפתית נמצא המוזיאון לתולדות ההוּגֵנוֹטים (Hugenotten Museum), מי שהיו הצרפתים שברחו מארצם ומצאו מקלט בפרוסיה. בקתדרלה הגרמנית המוזיאון להיסטוריית הפרלמנטריזם הגרמני.

בין שתי הקתדרלות המרשימות ניצב בית קונצרטים המהווה גם כמקום משכנה של התזמורת הסימפונית של ברלין. היא אגב, מופיעה שם כמעט מדי ערב בשעה 20:00 (אלא אם לא נפלתם על תקופת פגרה). לעתים תוכלו אף להיתקל בהם ברחבה המרכזית ולצפות בהם ללא תשלום (נסו להשאיר טיפ... הם ישמחו מאד).


מבט ב-360 מעלות על הכיכר:

https://www.youtube.com/watch?v=V_kNLFc8tQ8


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.