» «
כדור פורח מעל לוקסור
כדור פורח מעל לוקסור
#להכיר את האזור - ממעוף הציפור

העיר לוקסור? עמק המלכים? ומה עם המלכות?

איזה כיף זה לראות את המקום שבו אנחנו מטיילים מהאוויר, נכון? וכמה כיף זה להיות על כדור פורח שממנו אנחנו מביטים?

אבל תחשבו רגע כללית - איזו חוויה מסעירה ובלתי נשכחת היא לטוס על כדור פורח וכמה שזה פעם בחיים?

אז כדי להגשים חלומות ולעשות את זה, לא צריך הרבה. פשוט לעלות על הסלסילה הגדולה של הבלון, לחמם את הגז ולהתחיל להרגיש כמו ציפור!


#טיפים
להזמנת טיסה בכדור פורח לחצו על הכפתור הצף של החוויות.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת יציאה פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת היציאה בסיור שבחרתם ולהגיע אליה.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/qNnFobx00oA


בלוגרים:

https://youtu.be/18i8u8_tvmg
סדנת בישול בקהיר
לימוד בישול בקהיר
#ללמוד להכין אוכל מהמקומיים

בכל ביקור בחו"ל אני חוזרת ומופתעת לגלות כמה אני מתגעגעת לטעמים החדשים והנהדרים שחוויתי בטיול. אני מחפשת מתכונים ומנסה אותם, אבל זה לא עובד, לפחות לא תמיד וגם אם כן - ההרגשה היא לרוב שהמקומיים היו מסבירים את הניואנסים שעושים כאן את האוכל מושלם.

סדנת הכנת האוכל (Cooking Class) מאפשרת לך לפגוש טבח או טבחית מקומיים שילמדו אותך סולו או בקבוצה כיצד להכין את המאכלים האהובים מהמטבח כאן. זו גם חוויה חברתית וגם היכרות עם האנשים הטובים שמאחרי הסירים ולחלוק איתם את האהבה לאוכל שעכשיו הוא "משותף".

אז בהצלחה ובתיאבון!


#טיפים
להזמנת סדנאות לחצו על הכפתור הוורוד.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת יציאה פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת היציאה לסדנה שבחרתם ולהגיע אליה.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/Rk600w0dGRg
ארוחת ערב על הנילוס
שיט לילי על הנילוס
#על השיט הלילי וארוחת הערב על הנילוס

זה אמנם אינו מקום ביעד, אבל השייט הלילי עם ארוחת הערב על הנילוס (Dinner cruise on the Nile), ריקודי בטן ותצפית לילית על העיר המוארת, היא אחת החוויות האהובות בקהיר.

בנוסף לצפייה באורות העיר, לרוב מורכב שיט כזה מבילוי עם ארוחת ערב מכובדת ומצוינת, בליווי מופע ריקוד עממי, כמו רקדן סופי מסתחרר, בריקוד התַּנוּרָה (Tanoura) ההיפנוטי. תמיד תהיה גם רקדנית בטן שמנענעת ומעכסת בווירטואוזיות. המחיר הוא כ-50 דולר לאדם לבילוי בן שעתיים.


#השיט החליפי עם המצרי הפשוט
לחווייה אותנטית וזולה יותר מהשיט על ספינת השעשועים הזו ותמורת כמה לירות מצריות בודדות, תוכלו לצאת לשיט קצר עם המצרים הפשוטים שרוקדים על המים. פנו אל הפלוקות המוארות בנורות צבעוניות שחונות ליד הטיילת (קורניש) באזור מלון הילטון.

זהו שיט לילי על מי הנילוס וחוויה מיוחדת וחביבה כאן על רבים. מדובר בשיט בן שעה, על הנילוס, בסירה גדולה או באחת המוארת בצבעים, תוך האזנה רצופה למוזיקת פופ מצרית, רועשת ומפוצצת בהתלהבות.


#טיפים
לשיט עם ארוחה ובילוי מומלצת האונייה שלרגלי מלון סמיראמיס (Semiramis Hotel), בקצה כיכר תחריר.

מחיר השיט העממי הוא עד 5 לירות למקומיים. אל תשלמו הרבה יותר, גם אם ילחצו. עד פי 2 מהמחיר המקומי זה מספיק...


כך זה נראה:

https://youtu.be/q2hPcxm4LmU
הכפר הפרעוני
הכפר הפרעוני
#על החיים בכפר פרעוני מימי קדם

"כפר הפרעונים", או הכפר הפרעוני (Pharaonic Village), הוא מוזיאון פתוח לחיים במצרים העתיקה. דרך נחמדה לחוות את ההיסטוריה המצרית העתיקה בדרך מעט אחרת. במיוחד לילדים, אבל לא רק. כל בני המשפחה יוכלו ליהנות מטיול והיכרות עם החיים בכפר מצרי קדום, כל גיל ופעילויותיו.

הכפר הפרעוני נמצא על הגדה המערבית של הנילוס בגיזה. בעונת הקיץ, הוא מציע היכרות עם המנהגים, החיים, המקצועות והמסורת המצרית העתיקה, בסביבה כפרית עתירת צמחייה, מים, טבע וציפורים.

כפר הפרעונים הוא מפעל חייו של ד"ר חסן רגב, שחלם להקים כפר חווייתי המקרב את המבקרים לחיי הפרעונים. בנוסף ליצירת הכפר הפרעוני אפשר להכיר כאן עוד מהמצאותיו ורעיונותיו של הדוקטור רגב, כולל מכונת פענוח ושחזור פפירוסים שיצר למען המבקרים.

הביקור בכפר נמשך כ-3 או 4 שעות. במהלכו ילווה אתכם מדריך, לסיור הדמיה אינטראקטיבי שמשחזר את תקופת הפרעונים במצרים ואת אורח חייהם.

המדריך יסביר וינחה אתכם בתחנות השונות ויציג לכם אטרקציות נחמדות, במסכת על חיי המצרים הקדמונים והפרעונים, המוצגת ע"י שחקנים ובתפאורה אותנטית. את ההצגה התיאטרלית הזו מלוות פעילויות כיף שונות, כמו מרכז פעילות ויצירה, המסעדה של תות, הפוטו סטודיו של קליאופטרה, קולנוע ב-9 ממדים (...) ועוד.


#טיפים
מחיר הכרטיס משתנה בהתאם למספר התחנות שתפקדו.

יש מסעדה וקפיטריה בכפר, במחירים די גבוהים. אין להכניס מזון לכפר, למעט מים וממתקים מעטים בתיק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-37RebZugmc

חוויות בקהיר

הדרווישים המחוללים
מופע הדרווישים המחוללים בקהיר
#על המופע המהפנט של הסופים המחוללים

אם אתם בקהיר בימים רביעי או שבת והערב פנוי לכם, אל תפספסו את הופעת הריקודים הסוּפִיים המקסימה הזו. ההופעה החינמית, המסובסדת על ידי הממשלה באמצעות משרד התרבות המצרי, היא מלהיבה ומרהיבה. חגיגה ססגונית ומהפנטת של ריקודים מיומנים ובעלי דבקות דתית, שליטה אמנותית מרשימה ואקסטזה שלא נגמרת.

מדובר בהופעת התַּנוּרָה (Tanoura) ההיפנוטית של הדרווישים הסוּפִיים (Sufi), זרם דתי באיסלאם, שחוץ מרוחניות מדגיש את מרכיב האהבה, לאלוהים ולאדם. לסופים יש שורשים עמוקים במצרים ולריקודים האקסטאטיים יש חלק חשוב מאד במורשת שלהם.

המופעים הללו מציגים את מה שמוכר בתור "הדרווישים המחוללים" (Whirling Dervishes). הם מתקיימים בוַוקָאלֶת אֶל-רוּרִי (Wekalet El Ghouri), אולם גדול הממוקם ברובע המוסלמי, ליד מסגד אל אזהר ובסמוך לרחוב של שוק חאן אל חלילי.


#טיפים
המופע מתקיים בימי רביעי ושבת והוא נמשך כשעה וחצי.

מתחיל ב-19:30 או שעה אחר כך, אבל הרוצים לתפוס מקום מגיעים למקום כבר ב-18:00.

במופע מותר לצלם סטילס, אך לא וידיאו.


ריקוד הדרווישים:

https://youtu.be/9YfOU3HV0M0


ועוד ריקוד סופי:

https://youtu.be/2Bx7I4qYrG4


וכלי הקשה וקצב:

https://youtu.be/rjr-bn-vOyk
מכון מקאן
מכון מקאן
#על המקום לחובבי מוזיקה מצרית קלאסית

מקאן (Makan) הוא המכון למוזיקה מצרית שבגרדן סיטי בקהיר. כאן תוכלו לשמוע מופע מרתק של מוזיקה עממית מצרית. אם אתם חובבי המוזיקה המצרית הקלאסית, אתם תהנו מאד!

המופע הוא של קבוצת זמרים, בעיקר נשים, ששרה מוזיקת זאר, מוסיקה שמבוססת על שירים עממיים שמנקים ומזככים, לפי האמונה כאן, את נפש המאזין להם. היא כוללת בלדות כפריות מצריות וסודאניות והזמרת הראשית במופע היא המייסדת שלו.

המופע מתקיים בוַוקָאלֶת אֶל-רוּרִי (Wekalet El Ghouri), ליד מסגד אל אזהר, בניין גדול הנסתר על רחוב סמוך לרחוב של שוק חאן אל חלילי.


#טיפים
שימו לב שהביקורות מצויינות, אם כי יש מופעים שונים ואין בטחון מוחלט בכל מופע בתכנית.

ההופעות הן לרוב בימי רביעי וחמישי. מומלץ ליצור קשר דרך המייל makan@egyptmusic.org או באתר שלהם ולהזמין מקום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YdeoLJZXodg


עוד ממנה:

https://youtu.be/JSas3xn_VdU


ואמנים עממיים אחרים:

https://youtu.be/qZKWfQXjibk
אבו טארק
קוּשַרִי אבו טארק
#על אלוף הקוּשַארִי של קהיר

הוא מצהיר בשלטים שבחוץ שאין לו סניפים, פתוח 24 שעות ביממה ותמיד יש בו תור של מקומיים נלהבים, הוא זול וטעים ונראה שאתם תבקרו אצלו. כי כולם אומרים שאבו טארק (Abou Tarek) הוא המקום הטוב ביותר בעיר לאכול בו קוּשַארִי, אותו מעדן מצרי מופלא שקשה לשכוח.

הקוּשַרִי עשוי מגרגירי חומוס מבושלים, עם אטריות, אורז ועדשים, מטוגנים בבצל ומתובלים למעלה ברוטב עגבניות טרי, לימון וחריף, אם תרצו. מעדן טעים ועממי שאפשר לקנות בהרבה מקומות בקהיר.

תוכלו לקנות את המנה למטה ולאכול שם או לקחת איתכם, או לעלות לקומה השנייה ולסעוד במחיר של פי 3. מנת קושרי מוצעת כאן ב-3 גדלים ותהיה טעימה להפליא. לוו אותה בשתייה קרה ותוכלו לסיים במַהַלַבִּיָה, פודינג מתוק וטעים להפליא, או מִישְמִשִיָה אמרדין, קינוח מתוק וטעים, המבוסס על מישמש.

בתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XsuRfC-TelM


והמייסד - אבו טארק:

https://youtu.be/PD9xKpMEjdM
קפה נגיב מחפוז
קפה נגיב מחפוז
#על בית הקפה והמסעדה כמו של פעם


בחאן אל חלילי נמצא "קפה נגיב מחפוז" (Naguib Mahfouz Café), בית קפה מצרי בסגנון של פעם. בית הקפה, שנקרא על שם הסופר המצרי נגיב מחפוז, זוכה פרס נובל ומי שכתב רבות מעבודותיו בסביבה ונחשב בעיני רבים לגדול הסופרים המצריים במאה ה-20.

ממש כמו מחפוז, תוכלו ליהנות בקופי האוז הקהירי הנפלא שכאן, מאוכל טוב, אווירה נעימה, מיזוג אוויר קריר ביום חם וחווייה אוריינטלית שאין הרבה כמותה בקהיר.

נתחיל בכך שבית הקפה המעולה הזה הוא מהמסעדות הטובות והטעימות בקהיר. לכאן באים לא רק בשביל האוכל, אלא גם בגלל האווירה הנהדרת. האווירה הזו היא משהו שנע בין אירוח מזרחי בסגנון המאה ה-19 למקום קולוניאליסטי במובן הטוב, אם יש כזה, של המילה.

אם תבקשו, יראו לכם כאן את חתימתו האישית של נגיב מחפוז. אבל לפני הכל - פה המקום הוא טעים ואסתטי, נקי ומזמין. המלצרים חבושי תרבוש והעיצוב אוריינטלי ומרתק. בשעות הערב יש כאן מוסיקה חיה ואווירה נהדרת. בקפה נגיב מחפוז אולי לא יהיה זול, אבל יהיה לכם כיף!


#טיפים
אין אפשרות להזמין כאן מקום. פשוט מגיעים. יש מספיק מקום. אם לא באולם הראשי, אז בשלל הכוכים המזרחיים והקסומים שבהמשך בית הקפה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/b594pdgreEQ?t=2m07s


המולת היושבים בחוץ בערב:

https://youtu.be/pTrc7fF5V_4


והדרך אל המקום:

https://youtu.be/og7pyV2eimE


קפה גרופי
קפה גרופי
#על בית הקפה ההיסטורי של קהיר

מאז סוף המאה ה-19 ניצב בית הקפה ההיסטורי "גרופי" (Groppi) בכיכר טלעת חרב. המקום, שנקרא על שם המשפחה האיטלקית שפתחה אותו אז, נהג להתהדר בגלידות הטובות בקהיר.

חובבי אספרסו, עוגות ונוסטלגיה, יוכלו לשבת כאן וליהנות מכל טוב הקונדיטוריה, לצד קפה נהדר והכיכר ההומה שבחוץ. ישובים בבית הקפה ההיסטורי "גרופי", תוכלו לדמיין בקלות את קהיר של פעם, לפני שעזבו אותה הזרים והיהודים בשנות ה-50 של המאה הקודמת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Nr01LP0Bx8w?end=40s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.