» «

חופים בקופנהגן

הכנסייה המכוסה
הכנסייה המכוסה
#על הכנסייה שנקברה מתחת לדיונת החול

"הכנסייה המכוסה בחול" (Den Tilsandede Kirke) שליד סקיין היא מה שנשאר מכנסייה שלמה שעמדה כאן ומעיירה שהקיפה אותה מסביב. במהלך המאה ה-18 שתיהן נקברו לגמרי על ידי סופות החול.

למעשה, שמה של כנסיית החול הזו הוא כנסיית לורנס הקדוש של רומא. היא נבנתה ככל הנראה בסביבות המאה ה-14. עם השנים החלה העיירה להתכסות בחול והמבנים החלו ננטשים. חלק מאבני הכנסייה המתפוררת נלקחו ממנה לבנייה של בתים אחרים בסביבה.

בזמנו נעשו מדי פעם ניסיונות לחפור בחול ולאתר את חלקי הכנסייה הקבורים מתחת לדיונה. הם לא ממש צלחו או הבשילו. זהו אחד המקרים המובהקים שבהם ניתן לראות בבירור ובפשטות את ניצחון הטבע על האדם. הרי החול, שהלך והצטבר כאן על החוף, איים מאז ומתמיד לכסות את כפרי הדייגים הזעירים, גם כשגדלו והיו לעיירות.

אם תרצו להבין את עוצמתן של דיונות החול שנוצרות על החופים, מהחול הנסחף במימי הים ונערם על החוף, הרי שדיונת רוביארג מילה (Raabjerg Mile) הנודדת, אחת הדיונות האחרונות בדנמרק שהושארה טבעית, מדגימה אותה היטב.

בדיונות אחרות שתלו השלטונות עם השנים צמחייה שמונעת את נדידת החול, אבל לדיונת רוביארג מילה, שנמצאת דרומית לעיירה סקיין, נוסף בכל שנה עוד חול מהאוקיינוס. כך היא גם הולכת ו"נעה" מזרחה, מספר מטרים בכל שנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qY1TfvZqIHg


מהאוויר:

https://youtu.be/3lv9xQ9fxrQ


הדרכה:

https://youtu.be/-xyd6iuw8_E


שקיעה:

https://youtu.be/35_pt6mT5bQ
גרנן
גרנן
#על נקודת החיבור בין הים הבלטי לים הצפוני

גרנן (Grenen), שיש הרואים בה את "השפיץ של דנמרק", היא הנקודה הקיצונית ביותר בחוף הצפוני ביותר של דנמרק. זהו ממש הקצה, או כמו שקוראים לו באנגלית ה"טיפ" (The Tip) של דנמרק.

אבל זה לא רק קצה היבשת של דנמרק שאתם פוגשים כאן. זו נקודת החיבור בין שני ימים, בין הים הבלטי לים הצפוני. רק כאן תוכלו לראות את הפלא הטבעי של שני ימים, עם זרמים שונים בכל אחד, המתנגשים ונפגשים ביניהם.

כן. במבט בוחן ובשעות מסוימות, יוכלו חדי העין שביניכם להבחין במפגש או התנגשות הזרמים משני המיצרים, זרמים שבאים משני הימים השונים.

כשמדובר על גרנן מדובר בעצם בלשון חול דקיקה, שהפכה לאטרקציה תיירותית מטורפת. זאת בזכות העובדה הנדירה, גם אם סמלית, שכאן תוכלו לעמוד כשרגל אחת שלכם טובלת בים הצפוני והרגל השנייה בים הבלטי. וואו! איזו תמונה לאלבום המשפחתי שלכם או לפחות לאינסטגרם!

לגרנן תוכלו להגיע ב"סנדורמן" (Sandorman), מעין אוטובוס שטח עם תכונות של טרקטור ענק, שיוצא לכאן מהעיר אחת לחצי שעה.

בדרך לגרנן תוכלו לראות את המגדלורים של גרנן ואת המוזיאון לנדידת הציפורים שבמקום.


#טיפים
הנסיעה לגרנן ובחזרה ב-Sandorman, כולל הזמן לצילומים וטבילה של הרגליים בשני הימים, היא חווייה נחמדה. מחירה בסביבות 20 קרונות.

חובבי הליכה רגלית יוכלו לעשות את הדרך בהליכה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/etBVSR0DDwc


בלוגרים:

https://youtu.be/p4n55ENY69g


מהאוויר:

https://youtu.be/2NXsQIGSSFc


הסנדורמן שמסיע לגרנן ולסביבה:

https://youtu.be/gZ96Ksni0ls


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.