» «
שכונת זמון
שכונת זמון
#על השכונה שנבלעה על ידי בלגרד

שכונת זמון (Zemun) היא מקום נהדר עם נגיעות היסטוריות ואנשים נחמדים. רובע זמון יושב על שפת הדנובה. השכונה הזו, שהייתה בעבר עיירה ציורית בסמוך לבלגרד, סופחה אליה בשנת 1934 והפכה לחלק מבירת סרביה, אחד מ-17 המחוזות של העיר. זמון עשירה במבנים עתיקים ומהווה את אחד המקומות הנעימים לסיור בין סדנאות וחנויות קטנות בבלגרד.

במקור הייתה שכונת זמון מאחז עתיק של האימפריה האוסטרו-הונגרית, ששכן על שפת הדנובה. עם השנים הוא הלך והפך לעיירה שלווה ובסופו של דבר נבלע בעיר בלגרד המתפשטת לכל הכיוונים. ועדיין כיף להתהלך ברחובות האותנטיים שלו או לחוות את חיי הלילה כאן.

על אף שמאז שנת 1934 היא חלק בלתי נפרד מהעיר בלגרד, תושבי זמון עדיין רואים בה עיר בפני עצמה והם גאים במנטליות והתרבות הייחודיים שלהם.

אתם מוזמנים ללכת לאיבוד ברחובות שכונת זימון, במדרכות והכבישים מרוצפי האבן ובסמטאות הרומנטיות, לסעוד באחת ממסעדות הדגים הרבות או סתם לשבת באחד מבתי הקפה או הברים שלצד הנהר ולהנות מהשלווה שאין הרבה כמוה בעיר הגדולה.

בחורף, כשהשכונה מתמלאת בשלג, היא הופכת עוד יותר ציורית וקסומה - חוויה מרתקת ויפה לכשעצמה.


#טיפים
טיול של ערב בטיילת המקסימה שלאורך הנהר יפגיש אתכם עם מסעדות דגים חמודות ובתי קפה נעימים. אחר כך תוכלו לשתות ולבלות בברים הססגוניים וליהנות מבילוי מודרני בטעם של פעם.


מבט בשכונה הנעימה:

https://youtu.be/1IChlw_tRlo


ובחוף שלה:

https://youtu.be/xHN4xeF8u-I
מוזיאון ניקולה טסלה
מוזיאון ניקולה טסלה
#על המוזיאון לזכר הממציא הסרבי הדגול

מוזיאון ניקולה טסלה (Nikola Tesla Museum) עוסק בגדול הממציאים שעברו בה בהיסטוריה ואחד מסמלי האומה. בכדי להבין כמה כבוד רוחשת לו האומה הסרבית נציין שעל שמו של טסלה נקרא גם נמל התעופה ניקולה טסלה, נמל התעופה הראשי של בלגרד ושל סרביה.

במוזיאון שבו מבקרים בכל שנה מעל 70 אלף איש מוצגת בקומה הראשונה תערוכה על המצאותיו וחייו של טסלה, ובקומה השנייה ניתן לבקר בתערוכות מתחלפות על חייו של הממציא ופריטי מחקר מדעיים הקשורים בו.

ניקולה טסלה עצמו היה אחד מחשובי הממציאים בכל הזמנים. הוא היה פיזיקאי ומהנדס חשמל שנחשב לממציא שיטת זרם החילופין החשמלי ולממציא הראשון של הרדיו. טסלה נולד בסרביה, אך את החלק החשוב בקריירה שלו עשה בארה”ב, אליה היגר ובה עבד בתחילה כעוזרו של תומאס אדיסון ובהמשך כמתחרהו הגדול.


#מה הייתה תרומתו של ניקולה טסלה?
ניקולה טסלה היה אחד מגדולי הממציאים ומי שרבים רואים כגדול הממציאים בכל הזמנים. הוא היה אשף החשמל, מי שבחייו נשבע להאיר את העולם. טסלה גילה עקרונות מדעיים ופיתוחיו הטכנולוגיים הם רבים, כולל מערכת זרם החילופין, הרדיו האלחוטי ודגמים של טורפדו וסירות שנשלטו מרחוק בעזרת רדיו. טסלה היה מי שהאיר את העולם והביא את נורת החשמל של אדיסון לכל מקום, הוא זה שהקדים את מרקוני באלחוט וערך ניסויים ברנטגן, ברדאר ואפילו בפיצוח הגרעין.

הגאון הקרואטי היה איש של קצוות וניגודים. בעל זיכרון צילומי שזוכר במבט ספרים שלמים שסקר לרגע, אך מוצף פחדים ושיגעונות כפייתיים. בגיל צעיר הוא למד להפוך את ההפרעות הנפשיות והחזיונות שלו ללימוד והמצאה. יכולתו לחזות בדמיונו מכונות ומכשירים שעובדים, ממש כאילו היו מולו, הייתה מתת-אל והוא השתמש בה כדי להמציא ולייצר את חזיונותיו.

אחרי שעבר לאמריקה, כדי ליישם את רעיונותיו, הוא עבד אצל אדיסון, שלפי דבריו רימה אותו. הוא כבר המציא את זרם החילופין והעמידו למול הזרם הישיר של אדיסון, אלוף ממציאי אמריקה. כשאדיסון טען שזרם החילופין מסוכן לבני-אדם, לא חשש טסלה להפגין בפני עיתונאים כיצד הזרם עובר דרך גופו שלו והוא בריא ושלם. טסלה גבר על אדיסון בפרישת רשת החשמל שלו ויישם רעיון שהגה בילדותו - הוא יצר חשמל מכוח המים של מפלי הניאגרה. הוא גם המציא את שפופרות טסלה מלאות הגז, ששימשו לתאורה, אפשר את המצאת הטלוויזיה, על ידי פיתוח של סליל טסלה ליצירת מתחים חשמליים גבוהים והחל בהקמת מפעל "אלחוט עולמי", מעין מערכת שידור חדשנית. אבל מפולת הבורסה האמריקנית הפילה גם אותו ואת החברה שבנה וכעבור עשור הוא מת נשכח ומתוסכל.

באופן מוזר, מאז מותו של טסלה היה שמו כלא היה. רק בשנים האחרונות החלו שוב להכיר בגדולתו של הגאון שהוא היה וחזרו להזכיר את שמו בנשימה אחת עם איינשטיין, אדיסון, בל ומרקוני. גם מי שלא מדרגים אותו כגדול הממציאים בהיסטוריה, מסכימים שהיה ככל הנראה החכם, המבריק והרב-תחומי מבין גאוני המאה ה-20.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/OM8iBF3gkXU


הדגמה של אחד מה"פלאים" החשמליים שנהג להציג לקהל:

https://youtu.be/NOXLKOQsZ_U


ומחווה לטסלה, בדמות דיוקנו העשוי מנורות חשמל:

https://youtu.be/F6KkcwxcM3g
הארמון המלכותי של בלגרד
הארמון המלכותי בבלגרד
#על ארמון המלוכה המפואר והיפה של העיר

הארמון המלכותי (The Royal Palace) הוא אתר תיירות פופולרי שנבנה בין השנים 1924 ל-1929 בהזמנת המלך אלכסנדר הראשון. כיום מתגוררים בו יורש העצר אלכסנדר ומשפחתו.

הארמון המרשים שוכן על רכס גבעה ובתוכו סלון שעוצב בסגנון הבארוק וחדר אוכל מפואר להפליא, בסגנון הרנסאנס. בחדרים מוקמו עמודי שיש מרשימים ומתקרות משתלשלות נברשות ברונזה מפוארות. ברחבי הארמון יש מגוון חללים שעוטרו בציורי קיר נהדרים, שהועתקו מכנסיות מימי הביניים.

מחוץ לארמון הבנוי מאבן לבנה יש מרפסת קונצרטים, מרפסות לפארק, פרגולות וגנים, עם בריכות שחייה, ביתנים ומשטחי משחק, כמו גם בריכות נוי וגנים יפים.

הארמון תוכנן בידי הארכיטקטים ניקוליץ' וקרסנוף מהאקדמיה המלכותית. גם הארמון וגם הקפלה הסמוכה לו, קפלת סנט אנדרו פטרון משפחת המלוכה, בנויים בסגנון הסרבי-ביזנטי.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/M2DFEnkT0dU


מקהלה בארמון:

https://youtu.be/O-3LijHYjl8
הארמון הלבן
הארמון הלבן
#על ארמון המלוכה המפואר והיפה של העיר


כמו בבירות רבות באירופה, גם בארמונות שמקשטים את בלגרד ושימשו בעבר כבתי האצולה הסרבית, ניתן לחוות ולהכיר מקרוב את חיי הפאר של אצילי המאות הקודמות. הארמון הלבן (Beli Dvor) הוא מהמרשימים שבארמונות בלגרד. כאן ניתן ללמוד על ההיסטוריה של מלכי סרביה ועל העבר הסרבי המפואר שהתקיים כאן בעבר.

ממוקם במתחם הארמונות המלכותיים בבלגרד, את הארמון הזה בנה בשנת 1937 המלך אלכסנדר הראשון. הוא אמנם בנה אותו כבית מגורים לנסיכי הממלכה, שלושת בניו, אך לאחר שהתנקשו בחייו, הפך הארמון למעון הרשמי של משפחת המלוכה.

בקומת הקרקע שלו ניתן לראות חדרים מפוארים, המרוהטים בסגנון צרפתי ובהם רהיטים וספריות מפוארים ונברשות ונציאניות מרשימות. תוכלו לסייר בו בינות לטרקלינים יוקרתיים ואולם טקסים מרהיב ביופיו.

לגולת הכותרת של הארמון נחשבת הספרייה הענקית שלו, כמו גם סוג של ספריית משפט גדולה וחדר אוכל רשמי, המרוהטים בסגנון מיוחד.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/on0UufCCb34


וחגיגה בארמון:

https://youtu.be/X7Dr_wQ10c4

חורף בבלגרד

פריסטיילר
מועדון הפְרִיסְטָיילֶר
#על המועדון

גם אם אינו היחיד, מועדון ה"פריסטיילר" (Freestyler) הוא המקום החם של העיר בלגרד. מדובר במועדון פופולארי ועממי, עם מוסיקה מצוינת, אווירה נהדרת ומשוחררת, רחבה ענקית ובר מצוין.

אגב, מספרים לנו גם על הטילט (Tilt), מועדון מתחרה חזק שהולך ותופס. נסו גם אותו ועדכנו אותנו את מי מהם אהבתם יותר. בנוסף לשניהם יש עוד הרבה מועדונים בעיר, מה שמבטיח שגם אם תישארו הרבה זמן בעיר לא תצטרכו ללכת פעמיים לאותו מקום.

תהנו!


קבלו הצצה:

https://youtu.be/3ZO3_o7yJ6o
המוזיאון להיסטוריה יהודית בבלגרד
המוזיאון להיסטוריה יהודית
#על המוזיאון הצנוע, שמנציח את חיי היהודים בסרביה וביוגוסלביה


במוזיאון להיסטוריה יהודית (Jewish Historical Museum) תמצאו מוצגים רבים, המספרים את הסיפור של יהדות סרביה והקהילות היהודיות ברחבי יוגוסלביה לשעבר.

המוזיאון לתולדות היהודים בבלגרד נפתח בשנת 1948 והוא שוכן בקומה הראשונה של בניין הקהילה היהודית של בלגרד.

המוזיאון אמנם נמצא על אדמת סרביה, אך הסיפורים מזכירים את מה שתשמעו ותראו במוזיאונים דומים בכל רחבי אירופה. הוא מתאר יפה את חייהם של היהודים באזור סרביה וההיסטוריה שלהם. המוזיאון מספר על חיי היהודים בזמנים טובים ובזמנים קשים ואיומים. מסיפורן של קהילות היהודים הפורחות של המאות האחרונות ועד הרדיפות וההשמדה בזמן השואה. מוצגים כאן בתי הכנסת המפוארים, חורבנם בשואה והזנחתם בעידן הקומוניסטי.

אבל המקום אינו רק מוזיאון, אלא גם ארכיון נרחב של ספרים, כתבי יד ופרסומים שונים שעוסקים בקהילות היהודיות של מה שהייתה יוגוסלביה.
בטון האלה
בֵּטוֹן הָאלָה
#על מתחם המועדונים המרכזי של בלגרד

אזור ה"בֵּטוֹן הָאלָה" (Beton Hala), שעל גדות נהר הסאבה, מציע את המועדונים הלוהטים של בלגרד ונחשב אזור הבילויים הפופולרי בעיר.

"בטון האלה", בעברית "אולם הבטון", נקרא כך על שם רציפי הבטון האפורים שעל גדות הנהר. אבל המועדונים שממוקמים בהאנגרים שעל הרציפים הללו, הם כלל לא אפורים היום. אלו מהמקומות הנוצצים ביותר ובהם מתקיימים אירועים ומסיבות רועשים, מלאי חיים וצבע, לוהטים ואטרקטיביים, המרכזיים בחיי הלילה של בלגרד.

מועדון מועדון, אולם אולם - העיצוב כאן מושקע, מודרני ומתוקתק, שלא לומר היפסטרי. דרך האורות העמומים תראו כאן ציורי קיר גדולים, ריהוט מינימליסטי ושיקי ביותר, וברטנדרים מוזגים קוקטיילים, תחת קירות ברים צבעוניים, מעוצבים וכורעים מעומס ומגוון הבקבוקים.

בקיץ הכל קורה על מרפסות הברים, עם נוף לנהר ומתחת לכיפת השמיים. בחורף עוטפים ההאנגרים את הרוקדים, המבלים, האוכלים והשותים. הרבה שותים כאן. המון!


#טיפים
רוצים ליהנות מחווייה כפולה - בואו בסופי השבוע, כשהאזור מלא ונוצץ במיוחד.


מבט מקרוב ומבפנים:

https://youtu.be/Ytx3AId4MUM


עוד כמה מהמועדונים כאן:

https://youtu.be/7m9K6Rj2eoU


ותכניות החידוש של המתחם:

https://youtu.be/9KTRbdzFhJU
המאוזוליאום של טיטו
המאוזוליאום של טיטו
#על בית הפרחים שבו קבור המרשל טיטו הנערץ עם פרחיו


המאוזוליאום של טיטו (Tito's Mausoleum או Kuća Cvijeća), או בית הפרחים, נקרא כך על שם הפרחים שמקיפים את קבר המנהיג של יוגוסלביה. הסיבה? - המרשל טיטו, מנהיגה הנערץ של יוגוסלביה, אהב מאד פרחים. לכן טבעי היה שכשהפכו את ביתו למאוזוליאום ולקברו, החליטו להמשיך את גידול הפרחים שכה אהב וטיפח. לידם מוצגים בו לא מעט מוצגים אישיים וכאלה שקשורים בשלטונו ובתקופת משטרו.

ואכן, "בית הפרחים", המכונה גם "מוזיאון ה-25 במאי", הוא למעשה הבית בו חי טיטו. כיום מוצגים בו פריטים שונים שמעידים יותר מכל על פולחן האישיות שסבב אותו. בבית ניתן לראות את אוסף מכוניות הפאר שלו, כמו גם פריטים רבים ומתנות שקיבל המנהיג, ממנהיגים שונים בעולם ומבני עמו היוגוסלביים. מקום של כבוד תופסות בתערוכה שבמוזוליאום המדליות והאותות שקיבל על פועלו הצבאי. בניגוד לרודנים אחרים, מרבית האותות והמדליות של טיטו היו מוצדקות לגמרי.


#מי היה המרשל טיטו?
יוסיפ ברוז טיטו, מי שנודע בכינוי "המרשל טיטו", נחשב לאביה של יוגוסלביה, היה המנהיג האהוב ביותר, אולי היחידי במדינות ברית ורשה, המדינות שנשלטו על ידי ברית המועצות. למרות שהוא היה שליט המשטר הקומוניסטי במדינה ודיקטטור אבסולוטי, נותר טיטו בזיכרונם של מרבית היוגוסלבים לשעבר דמות נערצת ואפילו אהובה. חלקם הגדול מגלים כלפיו געגועים ופוקדים את קברו.

טיטו היה מדינאי חזק בהרבה ממקביליו במדינות קומוניסטיות אחרות. בתקופת מלחמת העולם השנייה הוא פיקד על צבא הפרטיזנים הגדול ביותר באירופה. כלוחם הוא נודע אז כאמיץ לב ומפקד אגרסיבי, שלחם כנגד צבא הכיבוש הנאצי בנחישות.

מסיום מלחמת העולם השנייה ועד מותו בשנת 1980, טיטו הנהיג את הרפובליקה הפדרלית הסוציאליסטית של יוגוסלביה כדיקטטורה. הוא עשה זאת על פי עקרונות הקומוניזם, אבל הקפיד לשמור על עצמאות מברית המועצות ואף עמד לא פעם במחלוקות עם סטאלין, שכיבד אותו הרבה יותר מאשר את מקביליו במדינות קומוניסטיות אחרות בגוש הקומוניסטי.

לאזרחי יוגוסלביה נתן טיטו לא מעט הקלות ביחס לשיטה הקומוניסטית. הוא אפשר קשרים עם המערב, חופש תנועה יחסי, זרימת מידע מהמערב ועוד. טיטו גם הקפיד על חופש תרבותי והנהיג את השפה האנגלית כחובה וברמה של שפת-אם, בבתי הספר היוגוסלביים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PmmxQvF9kQE


וכך זה נראה באזכרה למנהיג:

https://youtu.be/RY-rvsKEIGU


המוזיאון הלאומי של בלגרד
המוזיאון הלאומי של סרביה
#על המוזיאון הלאומי עם מאות אלפי מוצגי הארכאולוגיה והאמנות של סרביה

ממש מאחורי פסלו של מיכאילו אוברנוביץ, שבכיכר הרפובליקה, נמצא המוזיאון הלאומי של סרביה (National Museum of Serbia), שהוקם בשנת 1844. זהו המוזיאון הגדול והעתיק ביותר בסרביה.

במוזיאון הלאומי הסרבי יש מעל 400,000 פריטי ארכיאולוגיה ועבודות אמנות מתקופות שונות, חלק גדול מהם מוצג לקהל הרחב וחלק מאוחסן לצורכי מחקר ושימור.

המוזיאון הלאומי נמצא בכיכר הרפובליקה (Trg Republike), שבה נמצא גם התאטרון הלאומי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BXl9RBbgdyM
בית הפרלמנט
#על בית הפרלמנט הסרבי


בית הפרלמנט (Parliament) בבלגרד הוא מבנה מרשים ביותר הממוקם לאורך שדרת המלך אלכסנדר, אחת השדרות היפות שבמרכז העיר. בתור שכזה, הפרלמנט הסרבי הוא רק אחד משורת מבנים ממשלתיים נוספים שנמצאים בשדרה ושמהם ניתן להתרשם ובחלק מימי השבוע אף לבקר.

עיצובו הייחודי של ארמון הפרלמנט כולל עיטורים רבים על גבי הקירות החיצוניים שלו, שהיו פופולאריים באדריכלות של התקופה. קירותיו הפנימיים של המבנה מקושטים גם הם, אך לא בעיטורים אלא בציורי קיר רבים, פרי מכחולם של אמנים יוגוסלביים, מהבולטים ביוגוסלביה של שנות ה-40.#ההיסטוריה של המבנה
ההיסטוריה של בניין הפרלמנט גם היא מעניינת. בנין הפרלמנט של סרביה הוקם ביוזמת המלך פטר הראשון, כשהתכנית הראשונה להקמתו הוגשה על ידי האדריכל קונסטנטין יובאנוביץ' בשנת 1891. אך מאחר והחוקה החדשה דרשה אז שני בתי מחוקקים ולא אחד, שונתה התכנית. מי שעשה את השינויים בתכנית היה אדריכל אחר בשם ג'ון אילקיץ'. השנה כבר הייתה 1901 והוא השתדל לעשות את השינויים הנדרשים, מבלי לסטות מהתכנית המקורית בהרבה.

כך. הוזמנו בשנת 1907 נכבדי הממלכה להנחת אבן הפינה לבניין, במעמד בני משפחת המלוכה. לאחר שהמלך פטר הראשון הניח את אבן הפינה לבניין, החלה הבנייה. אך במהלך השנים עתידה הבנייה להיפסק שוב ושוב. פעם אחת זה יקרה עקב מלחמות הבלקן, שהחלו בשנת 1912. פעם נוספת הופסקה הבנייה בשל מלחמת העולם הראשונה ושוב היא הופסקה בשל המיתון הגדול של שנת 1929.

אגב, בשנת 1918, עם תום מלחמת העולם הראשונה, הוקמה יוגוסלביה. זו הוכרזה כממלכת העמים הסלאבים הדרומיים, עמי סרביה, קרואטיה וסלובניה. בכדי להתאים את הבניין לשינוי, השתנו שוב תכניות המבנה, כך שיתאים למדינה רב-לאומית. את השינויים ביצע כבר אדריכל נוסף. זה היה בנו של האדריכל ג'ון אילקיץ', שהלך בינתיים לעולמו...

בניית המבנה המפואר הסתיימה לבסוף בשנת 1936, במהלך שלטונו של פטר השני, מלך יוגוסלביה. בשנת 1941, לאחר הפלישה הנאצית במלחמת העולם השנייה, התמקם הפיקוד העליון הגרמני בבניין הפרלמנט הכבוש. מכאן הם פיקדו על כל דרום אירופה.

ב-5 באוקטובר 2000, הסתערו ההמונים על הפרלמנט היוגולסבי הישן, שכבר היה הפרלמנט של סרביה. זה היה במהלך ההפגנות שבסופן הופל המנהיג הלאומני סלובודן מילושוביץ. במהלך האירועים הללו הבניין נפגע באופן חמור, אך לאחר מכן תוקנו הנזקים והוא שב להיות מהמבנים היפים בבלגרד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lvN6bgAvq84


במדינה דמוקרטית יש כאן גם הפגנות, כמו זו שבה מוחים על תוצאות הבחירות:

https://youtu.be/Fj1HCkgrefg
כנסיית סנט סאבה
#על הכנסייה העצומה שנבנית בבלגרד כבר יותר מ-80 שנה


אם מישהו חושב שכנסיות גדולות ומפוארות נבנו בעבר והיום כבר לא, באה כנסיית סנט סאבה (St. Sava) ומוכיחה את ההפך המוחלט. הכנסייה הענקית הזו נבנית ברציפות כבר מאז שנת 1935 ומוקדשת למייסד הכנסייה הסרבית אורתודוקסית.

כיום היא כבר נראית כמבנה ענקי ומרשים, שרבים מזהים את דמיונו למבנים מפורסמים בעולם, דוגמת מסגד איה סופיה שבאיסטנבול והטאג' מהאל שבהודו. ואכן, כמו הטאג' מהאל, הכנסייה הזו עשויה בחלקה החיצוני משיש לבן ובוהק, שביחד עם מראה הקשתות שלה מזכיר את המבנה המפורסם והעתיק שבהודו.

סנט סאבה נחשבת לכנסייה האורתודוקסית הגדולה בעולם שעודנה פעילה. היא שנייה בגודלה, בנצרות המזרחית, אחרי הכנסייה של מוסקבה, הנחשבת לכנסייה הגדולה בעולם של זרם נוצרי זה.

את ההשראה לעיצובה של הכנסייה המרהיבה קיבלו המתכננים הסרבים שלה מהאדריכלות הביזנטית. אבל סיפורה של סנט סאבה מתחיל בסוף המאה ה-16, בעקבות המרד של הסרבים, כשהם נלחמו בעות'מאנים. משניצחו את הסרבים, שרפו העות'מאנים את כל שרידי סאבה הקדוש, מי שנתפס כמגן העם והכנסייה הסרבית. במאה ה-20 החליטו הסרבים לבנות את הכנסייה הזו לזכר הקדוש, במקום שבו נשרפו שרידיו על ידי הטורקים.

כבר היום הכנסייה היא אחד הסמלים החדשים, שתופסים מקום בקו הרקיע של בלגרד. קל להבחין בה מחלקי העיר השונים וכרגע, גם אם עדיין מדובר במבנה שבנייתו לא הסתיימה והוא אינו שלם, בעיקר בעבודות הפנים שנותרו בו, היא נראית נפלא. בסיום העבודות בה, יהיה החלל הפנימי שלה עשיר בעבודות פרסקו מפוארות שמשוחזרות ומשוקמות כבר מעל 100 שנה, בתהליך שנמשך עד היום.

בכנסייה גם העתקי עבודות מסורתיות מימי הביניים ויצירות אמנות סרביות. תוכלו להתרשם בה גם מבחוץ וגם להיכנס פנימה וליהנות מהחלל הפנימי הגדול, גם אם עדיין לא הושלם. כבר היום מהווה מבנה הקאפלות השמנמן-עגלגל שלה, את אחת הכנסיות האורתודוקסיות הכי גדולות בעולם ומהיפות שבהן.

הכנסייה שייכת לזרם נוצרי של האורתודוקסיה הסרבית, זרם שהוא סרבי לכל דבר. היא נקראת על שמו של הקדוש הנוצרי סאבה, ששמו הונצח גם בשם הנהר שנקרא סאבה ועובר בעיר. אותו סאבה, אגב, הוא מהדמויות החשובות בהיסטוריה הסרבית. הוא היה קדוש שנערץ על ידי הכנסייה האורתודוקסית הסרבית ואחד ממייסדיה. סאבה נחשב כאן גם כקדוש והפטרון של בתי ספר רבים ושל גני ילדים סרביים שונים.


#טיפים
השתדלו להגיע אל הכנסייה עוד לפני השקיעה. אז אפשר ליהנות מהמראה שלה באור יום, ולהמשיך ולצפות בה גם לאחר מכן, כשהיא משתנה עם שקיעת החמה. בערב הכנסייה מוארת באור כחול מכל צדדיה ומקבלת מראה עוצר נשימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ln2zvYTW35g


ומלמעלה:

https://youtu.be/pBUnYLbt3JM


ותפילה בפנים:

https://youtu.be/ziqqKAQgr9w
כיכר הרפובליקה
#על הכיכר המרכזית של בלגרד


כיכר הרפובליקה (Trg Republike), שרבים מכנים אותה בבלגרד "כיכר הסוס", היא הכיכר המרכזית של בלגרד. הכיכר נמצאת בחלק העתיק של העיר, אזור שנקרא "סטארי גראד".

הכיכר היא מקום בילוי מרכזי עבור בני נוער וצעירים בשעות הערב. היא גם מקום המפגש המועדף והאהוב על תושבי העיר ומקום שבו תוכלו גם אתם לבלות בו שעה קלה, על כוס קפה או סתם בשיטוט בין המבנים היפים והפסל הנחמד שניצב בה.

הסוס מהכינוי "כיכר הסוס" נולד מהפסל שבמרכז הכיכר. זהו פסלו של הנסיך מיכאילו, שעומד במקום שבו ניצב בעבר שער העיר, ממנו יצאה הדרך שהובילה אל איסטנבול, בזמן השלטון הטורקי עות'מאני.

בכיכר ממוקמים גם התאטרון הלאומי והמוזיאון הלאומי של סרביה. הבניין המרשים שניצב מאחורי פסל הסוס, הוא המוזיאון הלאומי של סרביה ומעבר לכביש ניצב התאטרון הלאומי. בסביבה ניצבת גם הקתדרלה האורתודוכסית היפה והמרשימה.


#טיפים
מהכיכר יוצאים בעונת התיירות, כמעט בכל יום, סיורי חינם מודרכים, מטעם עיריית בלגרד.

לקראת חג המולד הופכת הכיכר לשוק חג המולד של העיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/IzgaknLlSm0
מסעדת אמבר
#המסעדה הבלקנית שיש לה סניפים בחו"ל

אמבר (Ambar) היא מסעדה שמתמחה במטבח בלקני עממי-מודרני. התפריט כאן הוא מעין מסע במטבחים של מדינות הבלקן. לצד חידושים יצירתיים ומעוצבים בסגנון מודרני, הוא מציע מאכלים מסורתיים ומעולים.

רוצים המלצה? - לכו על הדיל שמציע ארוחה עם מגוון מנות טעימות ב-25 יורו, שבה תאכלו מכל 65 מנות המסעדה, בסגנון של "אכול כפי יכולתך". כיף מדהים במחיר מצחיק!

יש כאן גם מבחר עצום של משקאות ואווירה נהדרת, שבה משולבים נוחות ונינוחות. תורם לכך גם המיקום המקסים שלה, ממש על גדות הנהר.

בהמשך לאיכות כאן אמבר כבר מזמן מחזיקה סניפים מחוץ לבלגרד, כולל בוושינגטון בירת ארצות הברית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jH_f0-eW9hE?t=3m57s&end=4m26s
הקתדרלה האורתודוכסית סנט מיכאיל
#על הקתדרלה האורתודוכסית היפה והחשובה בתולדות העיר והעם הסרבי


הקתדרלה האורתודוכסית סנט מיכאיל (Saborna crkva), או כנסיית הקתדרלה של המלאך מיכאל הקדוש, היא כנסייה סרבית אורתודוכסית, שנבנתה במקום שבו עמדה כנסייה עתיקה יותר. היא ממוקמת במרכז בלגרד, בחלק הישן של העיר, לא הרחק מכיכר הרפובליקה, הסנטר של בלגרד.

את הקתדרלה בנו בסגנון קלאסי, עם השפעות ניאו-בארוקיות, במחצית הראשונה של המאה ה-19. היא משופעת אִיקונות ועבודות זהב מאת אמנים מובילים מן המאה ה-19.


#התפקיד ההיסטורי של הכנסייה
הקתדרלה האורתודוכסית, שתושבי העיר מכנים אותה פשוט "הקתדרלה", היא אנדרטה היסטורית שהחל מהמחצית הראשונה של המאה ה-19, זכתה למעמד-על והפכה למרכז הדתי, המנהלי והתרבותי של הבירה הסרבית.

הכנסייה שנחשבת לכנסייה לאומית בסרביה, הפכה בהדרגה לכוח ולגורם בעל משמעות גדולה באומה הסרבית. היא סייעה באופן משמעותי ביותר בחיזוק האחדות של האומה הסרבית והייתה לעמוד השדרה של המדינה.

בזמן השלטון העות'מאני, כשהטורקים דיכאו את הסרבים, היה לכנסייה הסרבית אורתודוקסית תפקיד חשוב מאד. משסיפקה הכנסייה סעד ותמיכה רוחנית לעם הסרבי ותרמה רבות לסולידריות הלאומית בימים הקשים ההם, היא עוררה בהם את רוח החירות וחיזקה את הרגשות הלאומיים והשאיפה לעצמאות. הסרבים שאבו ממנה השראה וכוח רוחני שהוביל אותם לנכונות עצומה להקרבה עצמית ולגבורה בשדה הקרב. גם בתנועת השחרור שהתגבשה בסרביה, תפסו אנשי הדת הלאומיים מקום משמעותי במיוחד בין ראשי האומה ומנהיגיה לעתיד.

בכנסיה נמצאים קברים של שניים משליטי סרביה במאות הקודמות.
התיאטרון הלאומי
#על המבנה המהמם של התיאטרון הלאומי בבלגרד


כבר 150 שנה שהתיאטרון הלאומי של סרביה שנמצא בכיכר הרפובליקה (National Theatre in Belgrade), הוא מהמבנים הבולטים בעיר. הוא נבנה ב-1869 והפך למרכז התרבותי של בלגרד.

מבפנים, יש לתיאטרון הזה 4 מפלסים, תקרה מצוירת ויפה, עיצוב קלאסי מהמם, תאים פרטיים לעשירים ואצילים ובמה שניתנת לשינוי, לפי סוג המופע.

כן, התיאטרון הלאומי בבלגרד מרכז את כל אומנויות הבמה במקום אחד. יש בו מופעים מגוונים ביניהם תאטרון, בלט ואופרה. בילוי של ערב באחד המופעים שבו, יעניק לכם ערב בלתי נשכח.

גם מי שלא מעוניינים בערב שכזה יכולים להזמין סיור בתיאטרון, שכולל סיור בבניין, ביקור מאחורי הקלעים, במחסן התלבושות ובמוזיאון הקטן שלמטה ואפילו הופעה קטנה, עם כוס יין ביד.


#טיפים
אם אתם חובבי תרבות ואמנויות במה, בואו לכאן. גם המושבים היקרים אינם יקרים במונחים אירופיים ומופעי המחול והאופרה אינם בסרבית ומובנים לכל.

קנו כרטיסים מראש.

בקומה התחתונה יש מוזיאון קטן ושווה ביקור, של הבניין ותולדותיו.


מבט מבפנים:

https://youtu.be/aNXYaZxaxos


ומופע לדוגמה, מהבאלט "מפצח האגוזים":

https://youtu.be/Y53hGkmuhok
מוזיאון התעופה של בלגרד
#על המוזיאון שהוקדש לעולם התעופה

מוזיאון התעופה של בלגרד (Museum of Aviation‬), עם המראה המרשים והעתידני של המבנה שלו, נמצא בקרבת שדה התעופה, 10 דקות הליכה ממנו ופחות מקילומטר במרחק.

המוזיאון מציע תצוגת חוץ של מטוסים רבים, לא מתוחזקים כראוי, אך אותנטיים. בפנים המראה שלו מודרני יותר ומעט יותר מתקדם וניתן לחוות במקום את כל המאה ה-20, המאה של התעופה, דרך התצוגה של הפריטים הרבים.

יש במוזיאון סוגים רבים של כלי טיס ממלחמת העולם הראשונה והשנייה. אבל הייחודי והמעניין כאן הוא התצוגה של כלי טיס אמריקאים ושל נאט"ו, שהופלו או נתפסו במלחמת קוסובו ובמתקפות של נאט"ו באותה תקופה.


מבט במוזיאון התעופה של בלגרד:

https://youtu.be/tQFadYr5w60


ובמבנה המוזיאון מבחוץ:

https://youtu.be/DISZFqj5-_Y
קניון אוסצ'ה
#על הקניון שיספק את תאוות הקניות שלכם


קניון אוסצ'ה (Ušće) המודרני, או מרכז קניות אוסקה, הוא הקניון הגדול של סרביה. יש בו מאות חנויות מגוונות ומגוון בתי קפה, מסעדות ואטרקציות כמו באולינג וקזינו.

בקניון הענקי שבחלק החדש של העיר ניתן לרכוש בחנויות מותגים מוכרים ובינלאומיים, כמו גם מותגים מקומיים בסרביה, בקומה שכולה חנויות ספורט ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OF05FOY8kj0


המבצר של בלגרד
#על המבצר המרשים של בלגרד שהנופים ממנו מרהיבי עין


המבצר של בלגרד (Beogradska Tvrdava), או מצודת קלמגדן, כמו שמכנים אותו לעתים, הוא כמו כתר שניצב על ראשה של העיר בלגרד. אין הרבה אתרים היסטוריים שמלמדים על תולדות העיר יותר מהמבצר המרשים הזה.

במבצר ניתן להלך על גשרי העץ ולעבור בשעריו העתיקים היישר לתוך ההיסטוריה. יש בו שני מגדלים, תחתון ועליון וכיום שוכן בו המוזיאון לתולדות העיר בלגרד.

אבל מעבר ליופיו של המבצר, הוא מציע את אחת מנקודות התצפית היפות בבלגרד. עשו בו סיור קצר והתפנו אל הנוף הנשקף ממנו, במיוחד זה של חיבור הנהרות סאבה ודנובה. ביום יפה, עם תצפית טובה, הנופים כאן מרהיבים במיוחד ומשקיפים לרחוק.


#תולדות המבצר של בלגרד
עם שורשים שתחילתם כבר בתקופה הניאוליתית, דרך הצבא הרומי, האימפריה הביזנטית, עם שליטים הונגרים, בולגרים, צלבנים וטורקים, בהמשך האוסטרו-הונגרים ועד ימינו - המבצר עמד לאורך ההיסטוריה במרכזם של אירועים משמעותיים רבים בתולדות העיר בלגרד. פעם הוא נחשב כאחד המעוזים הצבאיים החזקים באירופה וממנו יצא המרד הראשון באימפריה העות'מאנית.

המבצר של בלגרד (Beogradska Tvrdava) נבנה ונהרס ללא הפסקה, החל מהמאה ה-1 לספירה. במקור נבנה אז המבצר כמוצב רומאי שמקומו אל מול נקודת ההתחברות של הנהרות סאבה ודנובה, בכדי לאפשר שליטה לרומאים על הנקודה האסטרטגית.

במהלך השנים נבזזה המצודה לא פעם, לפעמים נהרסה ושבה ונבנתה מחדש. כולם העבירו אותו במהלך ההיסטוריה מיד ליד. מי לא התעסק, החזיק או הרס את המבצר הזה? - הביזנטים, הסלאבים, העותומאנים, ההונגרים והאוסטרים. כולם עברו כאן.

עד המאה ה-18 עברה המצודה עשרות גלגולים ושינויים. הסיפורים שקירותיו העבים היו יכולים לספר ותצוגת השריון והתותחים שמוצגים לידו, הם העדות שיכולה לרמז על ההיסטוריה הזו.

כיום מארחים המבצר והפארק שמסביבו תיירים רבים בכל שנה ומגוון אירועי אמנות, ספורט ותיירות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4VkAQZWa7x4


מהאוויר:

https://youtu.be/qoC7YmxJ7QE


ובשיטוט בו:

https://youtu.be/y62dzohyiwc
מדרחוב קנז מיכאילובה
#על מרכז השופינג במדרחוב הקניות הראשי של העיר


לכל עיר יש רחוב מרכזי שכל מי שבא לבקר בה חייב להגיע אליו. בבלגרד זהו רחוב קנז מיכאילובה (Knez Mihailova), או ליתר דיוק מדרחוב קנז מיכאילובה.

מדובר ברחוב הקניות העיקרי של בלגרד ואחד מאזורי העיר העמוסים ביותר, לאורך כל שעות היום. יש כאן שלל חנויות עם מותגי ההלבשה הבינלאומיים, רשתות אופנה, חנויות מזכרות ומתנות.

בין לבין תוכלו לשבת בבתי הקפה שכאן ולאכול גלידה. בעונת התיירות המדרחוב מרוצף באמני רחוב ונגנים מוכשרים המבצעים מוסיקה בשלל סגנונות.

הרחוב נקרא על שם מי שהיה נסיך סרביה, מיכאל השני. נמצאים בו כמה מבנים ואחוזות שנבנו במהלך המאה ה-19 והשתמרו עד היום.

גם אם אינכם עוסקים בקניות, הטיול במדרחוב מיכאילובה הוא בילוי מעולה במהלך הטיול בבלגרד. גם בערבים תוכלו לבלות במועדוני הלילה והברים שבסמטאות היוצאות ממנו.


#טיפים
ברבים מהבניינים במדרחוב יש פסאז'ים קטנים עם חנויות בגדים זולות.

לגברים אפשר לקנות בהן חליפות ובלייזרים במחירים שווים.


מבט ביום:

https://youtu.be/pYGROdCZ1R0


בערב מקרוב:

https://youtu.be/Bx7bcrZyhRc


וכך זה נראה לקראת חג המולד:

https://youtu.be/zhf-UCH_0yE


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.