» «
המוזיאון הארכיאולוגי בחאניה
המוזיאון הארכיאולוגי בחאניה
#על מוזיאון הארכיאולוגיה של חאניה

המוזיאון הארכיאולוגי בחאניה (‪Chania Archaeological Museum‬) הוא ללא ספק המוזיאון החשוב ביותר בעיר. המוזיאון הוקם בשנת 1962, ומוצגים בו ממצאים ארכיאולוגיים שנאספו ברחבי המחוז של חאניה, מדובר בממצאים עתיקים שנעים בין תקופות שונות, החל מהתקופה הניאוליטית ועד לתקופה הרומית.

המוזיאון מחולק לשני אגפים. האגף הפרהיסטורי, שמתמקד בעבר הנאוליטי של האזור. החלק ההיסטורי עוסק בתקופה של התרבויות השונות שהתפתחו כאן בימי קדם, עם התמקדות ברורה בתרבות המינואית, התרבות המערבית הראשונה בהיסטוריה, ובעידן הרומי.

בין הממצאים המעניינים שמוצגים כאן, אל תחמיצו את הפסיפס המרהיב עם סיפורי המיתולוגיה היוונית. בנוסף, מוצגים כאן פסלים, תכשיטים, מטבעות, לוחיות כתב, וכן אגרטלים, כלי חרס וגלילי אבן.

מרבית פריטי האוסף הנרחב של המוצגים והפריטים הארכיאולוגיים שמוצגים כאן נמצאו בחפירות שנעשו בסביבות העיר חאניה ובמחוז שמסביבה. השרידים הללו נותרו מהעיירות והכפרים העתיקים שהקיפו בעבר את העיר, בתקופות השלטון הרומאי והמינואי.

המוזיאון שוכן במבנה של כנסייה פרנציסקנית מרהיבה ויפה להפליא, מההמאה ה-16. יש אומרים שהמבנה המיוחד הזה, של כנסיית סנט פרנסיס, שפעלה כאן בתקופת השלטון הוונציאני, הוא הסיבה הכי טובה לבקר במוזיאון הזה.


מבט מקרוב על המוזיאון לארכיאולוגיה של חאניה:

https://youtu.be/hRAtQ-1mTws


ועוד מבט:

https://youtu.be/WGAtDzlD-_s
ג'מבו כרתים
ג'מבו כרתים
#על מרכז הקניות החסכוני בהרקליון

מרכז הקניות ג'מבו כרתים (Jumbo) ‬בהרקליון הוא חלק מרשת בתי כל-בו יוונית זולה, גדולה ונפוצה. החנות כאן, כמו כל הסניפים ברחבי יוון, מציעה מגוון אדיר של צעצועים, מוצרים לתינוק ועוד. בנוסף להם נמכרים בדרך כלל גם בגדים, נעליים, קוסמטיקה, אקססוריז ומזכרות.

הכל כאן נמכר במחירים נמוכים להפליא. סניפי ג’מבו פרושים בכל רחבי יוון וגם בכרתים תמצאו סניפים נוספים בחאניה ואפילו עוד אחד בהרקליון.


#טיפים
אם קניתם בסכום שמעל 50 יורו, הקפידו לקבל בג'מבו טופס Tax Free להחזר מס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/b5LIwo9DU1Q


ביקור במקום:

https://youtu.be/HD3GUOsg0xc
שוק העור בחאניה
שוק העור של חאניה
#על גן העדן של מוצרי העור המקומיים

שוק העור בחאניה (Skridlof Leather Market) נמצא ברחוב סקידרוף הצר שבמרכז העיר. השוק הזה הוא בעצם שורת חנויות עור המרוכזות ברחוב, אחת אחר השנייה. המוצרים עשויי העור שנמכרים כאן הם איכותיים ובעבודת יד.

החנויות כאן מתמחות במוצרי עור שונים, כולל תיקים, חגורות, ארנקים, נעליים וכפפות מהעור.

שוק העור של חאניה נמצא בעיר העתיקה, לא הרחק מה"אגורה", השוק המקורה של חאניה.


#טיפים
המחירים כאן לא יקרים.

בשוק העור מקובל בהחלט להתמקח.

למנוחה מעומס התיירים ומהצפיפות בשוק לכו לכיכר קטנה שבקצה הרחוב. תוכלו להתרגע בכמה בתי קפה נחמדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0EIPuK1jWfw
השוק המקומי של חאניה
השוק המקורה של חאניה
#על השוק של חאניה

השוק המקומי של חאניה (Chania Public Market) ‬נחשב לאחד היפים ביוון ובאירופה כולה. הוא הוקם בעיר כחלק מהחגיגות של איחוד כרתים עם יוון, בתחילת המאה ה-20.

השוק של חאניה תוכנן בצורת צלב, בהשראת המבנה של השוק בעיר מרסיי שבצרפת. יש בו כ-80 חנויות ובתי קפה וכמו שווקים יווניים, מאז יוון הקדומה, הוא נקרא "אגורה" (Agora), מקום כינוס.

בשוק נמכרים מוצרי מזון, בעיקר מוצרים מקומיים מכרתים. כצפוי, יש כאן הרבה שמן זית יווני, לצד עשבי תיבול, דבש, ירקות, פירות ותה מקומי לסוגיו.


#טיפים
השוק פתוח מיום שני עד שבת משמונה בבוקר עד אחת וחצי בצהריים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2jR9_fLb6Bc

חורף בכרתים

מסגד היניצ'רים
מסגד היניצ'רים של חאניה
#על המסגד של חיילי העילית הטורקיים

בנמל של חאניה, מול המגדלור הוונציאני, נמצא מסגד היניצ'רים (Yeniçeri) רב הכיפות. מסגד זה שימש בעבר את חיילי העילית של הסולטן העות'מני באי.

היניצ'רים שירתו בצבא האימפריה העות'מאנית. בתור חיילים מקצועיים, הם ישבו כאן בחאניה בשירות קבע ושלטו באי מטעם הסולטן. ככאלה נדרש להם מסגד וזה המסגד שאותו אתם רואים. כמובן שהוא שימש גם טורקים מוסלמים אחרים שהתגוררו ומתגוררים בעיר.


#מי היו היניצ'רים?
היניצ'רים (Janissaries) היו מחיילי הרגלים של הצבא העות'מאני ומיחידות העלית של צבא האימפריה העות'מאנית. הם שירתו את האימפריה העות'מנית ללא הפסקה, מאז נוסד החיל במאה ה-14 ועד שבוטל בשנת 1826, על ידי סולטאן מהמוט השני, בשל המעורבות שלהם במרידה כנגד המשטר.

הרכב יחידות היניצ'רים הראשונות היה של צאצאי שבויי מלחמה ועבדים של העות'מנים. כמו הממלוכים לפניהם, גם ליניצ'רים גויסו רק נערים לא-מוסלמים ובמיוחד נערים חסונים, בני 15 ויותר ונוצרים שנאלצו להתאסלם, בדרך כלל מרצונם, בכדי שיותר להם להתגייס לצבא.

היניצ'רים היו צבא הקבע הראשון של האימפריה העות'מאנית. נאמנותם הובטחה לסולטן בזכות השתייכותם לאוכלוסייה הלא-מוסלמית, שלא הייתה בעלת יכולת או אפילו מוטיבציה למרוד בסולטן, כמו זו שהייתה אולי למתחרים מוסלמים אפשריים.

בנוסף, היניצ'רים רצו להוכיח את נאמנותם לאיסלאם. תרמה גם העובדה שטורקים רבים לא רצו לשרת בחיל הרגלים, בשל תדמיתו הנחותה לעומת חיל הפרשים.

שכרם ותנאינם של היניצ'רים היו מעולים ובזכות חיוניותם לסולטאן, הם חיו חיי שפע ונוחות. אך במהלך המאות הבאות הם הלכו וצברו כוח והגיעו לרמה שהם שלטו בממשלה ואף החליפו סולטנים.

בנוסף, היניצ'רים הפכו עשירים ומפונקים וככוח לוחם הם הפכו חלשים. כדי לשמר את כוחם, היניצ'רים גם התנגדו להתחדשות בצבא, מה שגרם הן לפיגור טכנולוגי והן בשיטות הלחימה צבאית. זה הביא לתבוסה בקרב וינה ב-1683 והלך ודרדר את האימפריה למצב שבו כונתה "האיש החולה של אירופה". את הסולטן שרצה לקדם חידושים בצבא הם הפילו, אבל יורשו נלחם בהם וחיסל סופית את צבא היניצ'רים האימפריאלי, תוך שהוא מלאים את כל נכסיהם וטובח בהם ללא רחמים.


מבט מרחוק על מסגד היניצ'רים בחאניה:

https://youtu.be/4gjvV6k0lAg


כך נראו היניצ'רים, מתוך טקס מודרני המשחזר את קבלת המשכורת שלהם:

https://youtu.be/keNA_5kEI3o


ומארש צבאי שמאמינים שנוגן והושר ליניצ'רים:

https://youtu.be/kkHhLXmDox8
המוזיאון הימי של חאניה
‪המוזיאון הימי של חאניה
#על מוזיאון הספנות של חאניה

במוזיאון הימי של חאניה (Maritime Museum of Crete), שנמצא במבצר פריקה, שעל מזח הנמל הוונציאני, אפשר למצוא מגוון מוצגים שקשורים להיסטוריה הימית של העיר ופריטי ספנות מהעת העתיקה, דרך הקרב על כרתים במלחמת העולם השנייה, ספינות חיל הים היווני ועד ימינו.

מוצגים כאן ממצאים מספינות עתיקות ומלב ים, תצוגות של כלי שיט, לצד קונכיות וצדפים ומה שללא ספק מהווה את היהלום שבכתר המוזיאון - דגם בגודל טבעי, של ספינה מינואית של ממש, שנבנתה מהחומרים המקוריים שלה.

במוזיאון מוצגים גם דגמים קטנים יותר של ספינות עתיקות, מתקופת הברונזה, דרך קורבטה לליווי שיירות ממלחמת העולם השנייה ועד לדגמי אוניות סוחר יווניות וצוללות ומשחתות יווניות.

מטרתו של המוזיאון הימי היא לספר את תולדות הספנות היוונית בכלל והספנות של כרתים בפרט. לכן הממצאים במוזיאון מסודרים באופן כרונולוגי.

גם למבנה המוזיאון יש חשיבות היסטורית, שהרי מעל גגו של הבניין הונף לראשונה דגל יוון בשנת 1913, כשכרתים הפכה רשמית להיות חלק מיוון.


מבט מקרוב על המוזיאון הימי של חאניה:

https://youtu.be/DlpDioOe6Kw
בית הכנסת עץ החיים
בית הכנסת עץ החיים
#על בית הכנסת של חאניה

לא רחוק מהנמל הוונציאני בחאניה נמצא בית הכנסת "עץ החיים" (Etz hayyim Synagogue). עד שנת 1944 חייתה כאן קהילה יהודית משגשגת ונהנתה מחופש דתי ויחסים טובים עם הנוצרים בני כרתים. אבל אז נכבש האי בידי הגרמנים והיהודים נלקחו למחנות ההשמדה.

בית הכנסת "עץ החיים" מהווה תזכורת עצובה לקהילה היהודית, שחיה בעיר עד לשואה. הוא נמצא בסמטה קטנה, הסמוכה לנמל העתיק של חאניה ומי שמפעילים אותו הם מתנדבים, בני המקום.


#טיפים
לתיאום ביקור בבית הכנסת ראו באתר האינטרנט המצורף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0aCJvPkLe7Q
מנזר ארקדי
מנזר ארקדי
#על המנזר שבו לא נכנעו לתורכים


מנזר ארקדי (Moni Arkadiou) הוקם בתקופת השלטון הוונציאני באי. חזיתו בנויה בסגנון הבארוק והוא מכיל יצירות אמנות מעניינות למדי. הוא נמצא כ-25 קילומטר דרומית לרת'ימנו.

אבל חשיבותו של המנזר היא בעיקר היסטורית. ב-1866 התבצרו כאן מורדים יוונים, שניסו לסלק מכרתים את השלטון התורכי עות'מני.

זה היה בסוף המרד הכושל. המנזר שימש כמבצר שבו התבצרו 150 מורדים יווניים ובני משפחותיהם. משראו המורדים, בראשות מנהיגם אבוט גבריאל, שהטורקים מצליחים לכבוש את המנזר שבו התבצרו ומתחילים לטבוח בהם ובבני משפחותיהם, הם העדיפו לפוצץ את המבנה על עצמם, מאשר ליפול חיים בידי החיילים הצרים על המקום.

מאז מהווה המנזר סמל יווני לגבורה ולחופש. המרד בעות'מנים ששלטו אז באי אמנם נכשל, אבל שנים אחר כך ישוחרר גם האי כרתים וישוב להיות חלק מיוון.

שווה לבקר במחסן אבק השריפה שבצדו הצפוני של מתחם המנזר. כאן התרחש הפיצוץ ההירואי של המורדים בתורכים. יש בכנסייה גם מוזיאון זעיר שבו תוכלו לחזות במזכרות מהאירוע ההיסטורי, כמו בגדים שעליהם דמם של קורבנות הטבח התורכי במורדים המתבצרים.

בנוסף להיסטוריה שלו, המנזר הוא מתחם נאה ומטופח, שיעניין גם מבקרים שאינם חובבי כנסיות. ועדיין, בקרו גם בכנסייה המרשימה מ-1587, שבחצר המנזר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/N4n2HwqLR1Q


ההרים הלבנים
לפקה אורי, ההרים הלבנים
#על ההרים הלבנים של כרתים

לֶפְקָה אורִי (Lefka Ori), שפירוש שמם הוא "ההרים הלבנים", הם קבוצת הרים בעלי מעל 50 פסגות צחיחות בגבהים של מעל 2,000 מטרים. הפסגה הגבוהה ביותר ברכס מגיעה לגובה של 2,453 מטרים.

פסגות ההרים מושלגות בחודשי החורף, בעוד שבחודשי האביב והקיץ רבים מגיעים אליהם לטרק פופולרי של 4 ימים, שמסתיים בטיול בקניון סמאריה ועובר דרכו אל חוף הים. טיפוס על "ההרים הלבנים", כמו שהם נקראים ביוונית, יפגיש אתכם עם כפרים של רועי צאן, נופי הרים ירחיים ומשטחים חצי מיוערים או קרחים לגמרי.

רכס הרים זה הוא הגבוה בכרתים והוא ממוקם במזרח מחוז חאניה, בין ערוץ סאמריה וערוץ אימברוס. הרי לפקה אורי מכונים לעתים "המרפסת של כרתים". בשיאם מגיעים ההרים הלבנים לגובה של כ-2,400 מטר. זהו אזור נישא, פראי ושומם יחסית מאדם, שבחורף מכוסה בשכבת שלג לבנה ומכאן שמם של ההרים הללו.

ההיסטוריה של האזור חשובה. לכאן נמלטו המורדים בשלטון העות'מני, אל המערות והנקיקים הנסתרים שבהרים, בעוד החיילים התורכים פורעים בתושבי הכפרים הנשארים. לא רק אז שימשו ההרים והמערות הרבות שביניהם כמקום מסתור לתושבי כרתים, מכובשים זרים שכבשו את האי. בעבר הסתתרו כאן מהוונציאנים, ששלטו באי במאה ה-16. במאה ה-20 שוב הסתתרו כאן המורדים בצבא הגרמני שכבש את האי במלחמת העולם השנייה.


#טיפים
ניתן להתארגן בעיירות ובכפרים שבאזור לטיולי ג'יפים בהרים ואפילו לטרקים רגליים.

חובבי הטרקים הנועזים יכולים להצטרף לטרק שנמשך כמעט שבוע, טרק שיוצא מחאניה שבצפון וחוצה את ההרים הלבנים עד העיירה הדרומית ספאקיה.


מבט מקרוב על לפקה אורי:

https://youtu.be/_CIAuxKTKm8


כך הם נראים בחורף:

https://youtu.be/3CKLDgs5c_c
המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון
#על המוזיאון הארכיאולוגי של כרתים

המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון (Heraklion Archeological museum) הוא מוזיאון ארכיאולוגי מצוין, שמשמש אכסניה לאוצרות הנדירים של שרידי התרבות המינואית, לצד מוצגים הלניסטיים ורומיים, מתקופות מאוחרות יותר.

כאן תוכלו לראות דיסקוס מפסטוס (Phaistos), שעליו מוטבעים סימני כתב שטרם פוענחו, בקו לולייני.

במקום אחר במוזיאון תוכלו לראות דגם של עגלה בת 4,000 שנים לערך, שלה 4 גלגלים. זוהי העדות הקדומה ביותר לשימוש בגלגל באי כרתים.

במוזיאון פסלונים מינואיים יפים להפליא. שימו לב לפסלוני אלות הנחשים מהתקופה המינואית ולפסלון של אקרובט על פר, שכולו עשוי זהב ושנהב.

ישנם גם הממצאים שהתגלו בנמל המינואי קאטו זאקרוס (Kato zakros). הממצאים הללו חשובים מאד לחוקרים, מכיוון שהם מעידים על קשרי המסחר שהתקיימו בין כרתים לפיניקיה ולמצרים. יש כאן תכשיטים ממצריים וחפצי שנהב מסוריה.

שימו לב במוזיאון גם לציורי הקיר שנמצאו בחורבות קנוסוס. ביניהם תוכלו לראות את "נסיך החבצלות" החובש כתר נוצות. תוכלו לראות גם ציורי קיר של דולפינים, אקרובטים הרכובים על פר, אשה אלגנטית וכדומה.


הנה מבט מקרוב על המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון:

https://youtu.be/epaphh76YZk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.