» «
ספא בירלנד
ספא בירלנד
#השילוב המושלם בין ספא לבירה

בצ'כיה, אומה שחיה מבירה ואוהבת בירה בעולם, יצרו את השילוב המופלא שבין בירה לספא. לא שזה קשה או יצירתי מדי, אבל תודו שזה מקורי לחבר בין שני התענוגות הללו ולהכניס אתכם לתוך ג'קוזי, מסאז'ים ועוד כל מיני תענוגות גוף - כשהכל משולב בבירה. הרבה בירה!

הבירה ספא של "ספא בירלנד" (SPA Beerland) עושה את העבודה הזו מצוין.


הנה סרטון קצר של ספא בירלנד:

https://youtu.be/4wDa7TP0NQ0
עולם המים
עולם המים בפראג
#על האקווריום של פראג

עולם המים (Mořský Svět) הוא האקווריום הגדול ביותר בצ'כיה. מאז נפתח, בשנת 2002, מבקרים בו מעל 80 אלף איש בכל שנה, שבאים לצפות במבחר יצורי הים הגדול. יש כאן בעלי חיים ימיים מכל מין, סוג, צבע או גודל - דגים מכל המינים והצבעים, שלא לדבר על הגדלים, שנעים מהזעירים ביותר ועד לכרישי הענק המסעירים. לאטרקציה העיקרית כאן נחשב כריש החול ובל נשכח להזכיר את מושבות האלמוגים השלמות שיש כאן, שיוצרות עולם ימי מרהיב ומגוון להפליא.

כמובן שהאקווריום כולו מצויד באמצעי המחשה וחווייה, כולל ציורי ענק על הקירות ואפקטים של קול ותאורה, הנותנים למבקרים תחושה של כניסה לעולם תת-ימי של ממש.

מעט סטטיסטיקה - העולם הזה, המתפרש על שטח של קילומטר רבוע, מכיל יותר מ-50 מיכלי דגים שונים, שבתוכם מעל 250 אלף ליטרים של מי ים. במים הללו חיים מעל ל-4,500 מינים שונים של יצורים ימיים ובכלל זה 350 מיני דגים.


#טיפים
במהלך השבוע העומס סביר יחסית, אך בסופי השבוע די צפוף.

לא כדאי להחמיץ את האכלת הכרישים.

אם אתם אוהבים סיורים - גם הסיור הלילי המודרך שווה מאד.


מבט מקרוב על עולם המים:

https://youtu.be/w70ty9Z8xaw
כנסיית מריה הקדושה של הנצחון
כנסיית מריה הקדושה של הנצחון
#על כנסיית מריה הקדושה של הנצחון

אתם נמצאים בכנסיית מריה הקדושה של הנצחון (Church of Our Lady Victorious), הכנסייה שבה נמצא פסל השעווה המפורסם של ישו התינוק.

קירות הכנסייה שמסביב למזבח מצופים בלוחות שיש. אלה הוצבו כאן כאות תודה על ידי מאמינים שנהנו מהניסים של הפסל "ישו התינוק". הפסל שמראה את ישו התינוק הובא מספרד בשנת 1628 והוא מטופל היטב בכנסייה. מדי כמה ימים מקפידים להחליף את בגדיו של התינוק, בבגדים שנתרמו על ידי עולי רגל מכל רחבי העולם. התינוק ממוקם בתוך ארגז זכוכית, במזבח מפואר ומרשים.

הכניסה והצפייה באוצרות הכנסייה מותרות בכל שעות הפתיחה שלה, למעט בזמן התפילות.


מבט מקרוב על הכנסייה:

https://youtu.be/_cZYknTvSLc


מצגת וידאו:

https://youtu.be/D7zFk5RVsVk


ועוד מבט:

https://youtu.be/kDTJyom0kIU
רודולפינום
רודולפינום
#על בית התזמורת הסימפונית של פראג


בניין הרודולפינום (Rudolfinum) המרהיב, נבנה במחצית השנייה של המאה ה-19 ומשמש כיום כביתה של התזמורת הפילהרמונית של פראג. זהו מבנה מפואר בסגנון הניאו-רנסאנס, ששוחזר בסוף המאה ה-20, תוך הסרת כל מיני תוספות ושינויים שנעשו בו בעידן הקומוניסטי של צ'כוסלובקיה.

את גג המבנה, שבמקור נבנה כגלריה לאמנות ובית לאמנים ולאנשי תרבות, מעטרים פסלים של מלחינים דגולים ודמויות מההיסטוריה של פראג.

אגב, הקשר של הפילהרמונית של צ'כיה לבניין אינו חדש. הקונצרט הראשון של התזמורת הזו התקיים ממש כאן, בשנת 1896. המנצח באותו קונצרט היה המלחין הצ'כי הנודע אנטונין דבוז'אק. דבוז'אק, מלחין לאומי ומי שחתום על כמה מהיצירות הקלאסיות הגדולות של התקופה, ניצח באותו ערב על "הסימפוניה מהעולם החדש" - יצירתו המפורסמת ביותר.

במבנה נמצאת, בין השאר, גם גלריית אמנויות עם תערוכות מתחלפות. בחודשי החורף מועלים כאן מופעים לילדים, ביניהם מופעי שירה וריקוד ותיאטרון בובות, המציג מופעים המבוססים על סיפורי אגדות.


#סיפור על חייל גרמני טיפש שהיה חכם יותר ממפקדו
על גג הרודולפינום, תוכלו לראות שורת פסלים של מוסיקאים ויוצרים חשובים. הסיפור הידוע מספר שכשהגרמנים כבשו את פראג, ציווה מפקד הכוח על אחד החיילים לעלות על הגג ולהרוס את פסלו של "מנדלסון היהודי". אותו מנדלסון היה גדול המלחינים היהודיים של המוסיקה הקלאסית.

כששאל החייל את המפקד איך יזהה מיהו מנדלסון? ענה לו מפקדו "לפי המראה היהודי". לפיכך עלה החייל, נציג הגזע הארי, והרס את פסלו של ואגנר דווקא.

לא ידוע מה העונש שקיבל החייל על הריסת פסל המוזיקאי הנערץ על היטלר, שאהב את ואגנר, אנטישמי נודע. אבל מנדלסון עדיין עומד שם על הגג לצד גדולים, כמו הנדל, באך, מוצרט, היידן, בטהובן, שוברט וענקי מוזיקה נוספים. רק ואגנר חסר שם...


מבט מקרוב על הרודולפינום:

https://youtu.be/PR5s6k5zETw


מבחוץ:

https://youtu.be/QSSphqxiPRI


ומבפנים - בחזרת התזמורת הפילהרמונית של פראג:

https://youtu.be/j_47BEO5TnM

חורף בפראג

מוזיאון הלגו של פראג
מוזיאון הלגו של פראג
#על מוזיאון הלגו של פראג
מוזיאון הלגו בפראג הוא אחד המוזיאונים הצנועים מסוגם בעולם. זהו למעשה מוזיאון פרטי והוא כולו יוזמה של איש אחד, משוגע אמיתי ללגו, שהחליט לבנות מוזיאון מכל הדגמים שבנה ברבות השנים. המוזיאון ממוקם מתחת לחנות לגו, בכמה קומות של מרתף. יש בו אלפי דגמים במגוון מרשים ומרתק ובארגון וסידור מופתי.

המקום ללא ספק שווה ביקור למי שאוהב דגמי לגו, כולל אוהבי "מלחמת הכוכבים" שקומה שלמה של דגמים מוקדשת לה. אל תתנו לצניעות של המקום להפריע לכם וגם לא לכרטיס הלא-זול, במיוחד למבוגרים.. הילדים והילדים ברוחם ייהנו מהמוזיאון הזה מאד.


הנה סרטון קצר של מוזיאון הלגו של פראג:

http://youtu.be/EeOgvVkfMic


והנה עוד סרטון עם מוזיאון הלגו בפראג:

http://youtu.be/h4fb4wnMP1w
ארמון שטרנברג
ארמון שְטֵרְנְבֶּרְג
#על הארמון שמציג אמנות אירופית קלאסית

ארמון שְטֵרְנְבֶּרְג (Šternberský Palác) שנמצא בכיכר הרדצ'אני, כיכר המצודה, הוא למעשה מוזיאון לאמנות האירופית הקלאסית, מהתקופה הקלאסית ועד לסוף תקופת הבארוק.

גולת הכותרת של המוזיאון בארמון שטרנברג היא "אוסף המאסטרים". בין היצירות שניתן לראות כאן, נמצאות יצירות אמנות של אמנים כמו גוייה, רמברנדט, רובנס, ואן דייק ואל-גרקו. כמו כן מציעה כאן הגלריה הלאומית לאמנות אירופית, יצירות מופת של אמנים מאוחרים יותר כמו פול גוֹגֵן, סזאן, מאטיס, פיקאסו ומארק שגאל.

על קירותיו של ארמון שטרנברג מופיעים עיטורים יפהפיים בשחור ולבן. הארמון, שתוכנן על ידי האדריכל האטלקי ג'ובאני אליפרנדי, בנוי בסגנון הבארוק והוא מהמבנים היפים שמסביב לכיכר עמוסת הארמונות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HjD6O7UxQ9E
מוזיאון השעווה של פראג
מוזיאון השעווה של פראג
#על מוזיאון השעווה של פראג

כמקובל בִּמקומות דומים בעולם, גם מוזיאון השעווה של פראג (Grévin Wax Museum) הוא מקום בילוי לכל המשפחה.

כנראה שכבר בחלון הראווה של המוזיאון תפגשו בבובות שַעווה מציאותיות של דמויות נערצות כמו צ'ארלי צ'פלין או הארי פוטר. כמעט מאה שנים מבדילות ביניהם, אבל כאן, במוזיאון, הם ממש ביחד.

כי במוזיאון הזה מוצגות בובות עשויות שַעווה, כמעט אנושיות, של דמויות חשובות מההיסטוריה, בעיקר הצ'כית והבוהמית. אבל יהיו כאן גם דמויות מפורסמות מהעולם החדש. מפוליטיקאים ומנהיגים, דרך כוכבי הוליווד וזמרים, גיבורי-על ודמויות קומיקס, ספורטאים ודמויות מהסרטים - כולם כאן מבטיחים לכם בילוי קפוא-הבעה, אבל מהנה ומשעשע ולכל המשפחה.

המוזיאון נמצא בתוך בית עתיק וציורי ומהווה מקום לילדים, שגם אם לא יזהו את פרנץ קפקא או המלך קארל, ייהנו ודאי להצטלם עם הידוענים שהם מכירים כל כך טוב מהקליפים שבאינטרנט, מהסרטים ומסדרות הטלוויזיה האהובות שלהם.


מבט אל מוזיאון השעווה בפראג:

https://youtu.be/zUeYdrZIrMo
התיאטרון השחור
התיאטרון השחור
#על התיאטרון שמשלב חושך עם תאורה אולטרא-סגולה

התיאטרון השחור הוא ז'אנר ייחודי בעיר פראג, של הצגות שמתנהלות באמצעות תאורה אולטרא-סגולה, על רקע שחור. בידיהם האנושיות של המפעילים, נוצר בו מופע אפקטים מרהיב, ביחד עם תוכן ועלילה משעשעים ומקסימים.

אמנות המשחק המיוחדת הזו, המשלבת אור, צל וחושך, תפסה פופולריות גדולה כל כך בפראג, שקמו לתיאטרון השחור המקורי כמה מתחרים הפועלים ברחבי העיר. תוכלו ליהנות שם ממופע ייחודי שכמעט ואין לו מקבילים בעולם.

למעוניינים, למשל, יש את התיאטרון השחור בעיר העתיקה, ששמו "טה פנטסטיקה" (Ta Fantastika). תיהנו!


#טיפים
מומלץ להגיע לפחות חצי שעה לפני תחילת המופע.


מבט על התאטרון השחור:

https://youtu.be/HAqarCIIIVo


הארמון המלכותי העתיק בפראג
הארמון המלכותי העתיק
#על הארמון של המלכים

הארמון המלכותי העתיק (Starý Královský Palác) שהוקם במאה ה-9, שימש את מלכי בוהמיה שלא הפסיקו לשנותו כך שיתאימו להם. זו הסיבה, שאם תבחנו אותו היטב תגלו שהוא מכיל מגוון סגנונות ארכיטקטוניים - סגנון רומנסקי, סגנון גותי מוקדם ומאוחר ובנייה קלאסית.

אולם וולאדיסלב המפואר והמרשים נבנה במאה ה-16 והוא מוכר בעיקר בזכות התקרה המקומרת שלו. כל האולם נבנה בסגנון גותי. בימי החורף הקרים של ימי הביניים, היו נערכים בו קרבות רומח.

חדר המושל, שלמעשה מחובר בדלת עם האולם, היה המקום בו החלה מלחמת שלושים השנים בשנת 1618. הסיבה הייתה "ההשלכה השנייה מהחלון" - הטלה של שני חברי המועצה הקתולית מבעד לחלון אל התעלה שמתחת.

היום משמש האולם לישיבות הפרלמנט המיוחדות שבהן נבחרים הנשיאים הצ'כים.

בקצה המרוחק של האולם, תראו את קפלת כל הקדושים. היא תוכננה על ידי פטר פארלר (Petr Parléř) לאחר השריפה של 1541 שכילתה הרבה מבנייני המצודה. הקפלה נבנתה שוב, בסגנון הרנסנס והיא מתהדרת במספר דוגמאות של ציורים גרמניים מהמאה ה-17.

בקומה נוספת שהתווספה מעל האולם, שוכן ארכיון הארמון (מה שהיה פעם הארכיב המלכותי) ובו נשמרים מסמכים צ'כיים המתעדים אירועים היסטוריים.

רוב החלקים בארמון פתוחים לתיירים והיום תמצאו בו את הגלריה הלאומית, אוסף יצירות אומנות מהבארוק, תערוכה המוקדשת להיסטוריה של צ'כיה, גלריית תמונות של מצודת פראג ועוד. מדי שעה מתקיימים בחצר הראשונה חילופי משמרות כאשר בשעה 12:00 החילוף כולל את כל המשמר בהרכב מלא בליווי תזמורת ונגינת חצוצרות.

מבט על הארמון מבפנים:
https://youtu.be/y75acxmv_OA
בית הכנסת פנקס
#על בית הכנסת שמנציח את יהודי צ'כיה שנספו בשואה

בית הכנסת פנקס (Pinkasove Synagoga), מנציח את הנרצחים היהודים על ידי הנאצים, ממורביה ובוהמיה. על קירותיו חקוקים 77,297 שמות הקורבנות היהודים ומעט מידע אישי עליהם ושמות הקהילות שאליהן הם השתייכו.

בקומה השנייה כאן מוצגת תערוכה של ציורי ילדים יהודים מגטו טרזין בתקופת השואה, מהשנים 1944-1942. אז היה הגטו התחנה האחרונה של יהודי צ'כוסלובקיה לפני שנלקחו ברובם אל מחנות ההשמדה ומרבית הילדים שציירו אותם לא שרדו את השואה.


#אדריכלות בית הכנסת
בית הכנסת שבו אתם נמצאים, הוקם בשנת 1535, על ידי משפחת הורוביץ, מהמשפחות העשירות בגטו היהודי.

כמאה שנה אחר כך, בשנת 1625, נוספו לבית הכנסת החזיתות שלו, בסגנון הרנסאנס. במאה הבאה, המאה ה-18, הוסיפו למבנה תוספות בסגנון הרוקוקו.

בשנת 2002, לאחר שבית הכנסת ניזוק קשות בשיטפון של אותה שנה, הוא עבר שיפוץ מקיף ונפתח מחדש אחרי כשנה.

בתום מלחמת העולם השנייה הפך בית הכנסת לאתר זיכרון שהוקדש ליהודי בוהמיה ומורביה שנרצחו על ידי הנאצים.

בתקופה הקומוניסטית נעשו בו עבודות שיפוץ שבמהלכן, בשנת 1968, התגלו מתחת למבנה חללים מקומרים שבהם מקווה טהרה עתיק ובאר מים.

אז אגב, השמות נמחקו מהקירות, בתירוץ שהלחות שבקירות היא שגרמה לנזק הזה. אך עם נפילת הקומוניזם בצ'כיה, נרשמו מחדש שמות הנרצחים על קירות בית הכנסת ולא נמחקו יותר. עם הזמן הוא גם הפך לחלק מהמוזיאון היהודי של פראג.


מבט מקרוב על בית הכנסת פנקס:

https://youtu.be/y6MflaLr71o


וסרטון מפורט יותר:

https://youtu.be/evI3X9QM5rA
בית הכנסת קלאוס
#על בית הכנסת שהיה הגדול בגטו


בית הכנסת קלאוס (Klausova Synagoga), או הקלויז שבפראג היה בית הכנסת הגדול ביותר בפראג. המשעשע הוא ששמו של בית הכנסת לקוח מהמילה "קלוז" (Klaus) שפירושה בגרמנית בניין קטן וביידיש - בית כנסת קטן או בית תפילה.

הקלויז נבנה בסוף המאה ה-17 ובמשך תקופה ארוכה ישבה בו החברה קדישא, שהייתה אמונה על ענייני הקבורה.

בית הכנסת שמזכיר את כנסיות הבארוק של פראג, החליף את בית הכנסת העתיק שישב כאן ונשרף ב-1689, בשריפה שכִּילתה את מרבית הגטו היהודי, על רבים מהבתים ומבתי הכנסת שהיו בו.

כיום מוצגים בבית הכנסת כתבי יד עתיקים ונדירים, עבודות דפוס של חומר יהודי היסטורי וציורים שבהם הונצחו המסורות והמנהגים של היהודים בפראג של המאה ה-18.


מבט מקרוב על בית הכנסת קלאוס:

https://youtu.be/6qkvieYdn6o


ועוד מבט:

https://youtu.be/0bJxLmkbt90
בית הכנסת מייזל
#על בית הכנסת עם תצוגת היודאיקה המופלאה

בית הכנסת מייזל (Maiselova Synagoga) הוא אחד מאתרי הרובע היהודי יוזפוב שבעיר, המשמש מוזיאון בלבד ואין בו תפילות.

בהיותו חלק מה"מוזיאון היהודי", מוצג בבית הכנסת אוסף של יודאיקה, הכוללת בין השאר גם כתבי תלמוד מימי הביניים, כלי טקס יהודיים מבית הכנסת, פמוטות שבת, חנוכיות, כלי קודש, כתרים, תכשיטים למגילה, כלי כסף, קישוטים ופרוכת ארון תורה.

יש כאן תצוגה דוממת של התפתחות קהילת יהודי בוהמיה ומורביה, מאז יסודה של הקהילה במאה ה-10 ועד למאה ה-18 בתקופת האמנסיפציה.

התצוגה הזו רק קצהו של אוסף עצום, שנאסף על ידי הנאצים, בכוונה להציגו במוזיאון על הגזע שנכחד, לאחר שיסיימו להשמיד את היהודים.


#אדריכלות המבנה
בית הכנסת מייזל שוכן במבנה נאו-גותי שנבנה בשנת 1905. עד אז היה כאן בית כנסת מתקופת הרנסנס, שנשרף. בית כנסת זה נוסד במאה ה-16 על ידי רבי מרדכי מייזל. אותו מייזל היה ראש הגטו היהודי של פראג בתקופת המלך רודולף השני וקנה את הקרקע לבניית בית הכנסת. באותה תקופה מייזל היה האדם העשיר ביותר באירופה. יש עליו אגדה שמסבירה את ההון הרב שצבר בעזרה אלוהית. אבל גם בלי הסברים דתיים מיסטיים, מייזל היה מגדולי הסוחרים של המאה ה-16 ועסקיו שנוהלו בתבונה ובחוש עסקי נדיר, חבקו מסחר עם כל חלקי אירופה.

בשנת 1689 נשרף בית הכנסת מייזל בשרפה שהחריבה את מרבית הגטו היהודי בעיר. בשיפוץ והבנייה מחדש קצרו את גובהו של מבנה בית הכנסת בכשליש מגובהו המקורי.

במהלך מלחמת העולם השנייה השתמשו הנאצים, שכבשו את צ'כיה עוד לפני המלחמה, בבית הכנסת מייזל כמחסן לרכוש היהודי שהחרימו ושדדו.

כיום בית הכנסת מייזל בפראג שייך לקהילה היהודית הצ'כית והוא מתוחזק על ידי המוזיאון היהודי בפראג.


מבט מקרוב על בית הכנסת מייזל:

https://youtu.be/i8hcV8IvKuI
קתדרלת סנט ויטוס
#על הקתדרלה הגותית של פראג

קתדרלת סנט ויטוס (Katedrala St. Vita), או קתדרלת ויטוס הקדוש, היא אחת מהיצירות הגותיות היפות והמרשימות של אירופה. היום מהווה הקתדרלה מְקום מושבו של הארכיבישוף של פראג.

היא נבנתה במשך 500 שנה (החל משנת 1344) בידי קארל הרביעי על חורבות של כנסיות עתיקות שעמדו כאן לפניה: הרוטונדה והבזיליקה הרומנסקית. בשנת 1419 פסקה הבנייה בגלל מלחמות ההוסיטים. לבסוף, היא הושלמה בשנת 1929 בהשקעה של הממשלה הצ'כית. היא נבנתה במגוון סגנונות: גותי, רנסאנסי, בארוקי ואר-נובו.

בחזיתה נמצאים פסלים, תגליפים וחלון גדול ועליו סצינות מבריאת העולם. בכניסה גם מגדלים מחודדים בגובה 80 מטר. בחצר שמול הכניסה הדרומית תראו שער הפונה אל גן - מתחם ירוק ומקסים עם נוף מרהיב.

בתוך הקתדרלה תוכלו לראות חלל גדול במיוחד, עמוס בויטראז'ים, ציורים, פסיפסים ופסלים, מזבח גדול, מבחר עצום של דיוקנאות שונים ומאוזוליאום בו קבורים מלכים ובני המשפחה שלהם. כמו כן, יש בה שתי קתדרלות מפורסמות - קפלת ואצלאב וקפלת הכתר.

במרתפיה קבורים מספר שליטים משושלת המלוכה, אך יש עליהם סיפור מעניין. במהלך עבודות הבנייה על הקתדרלה, ארון הקבורה ושרידי המלך קרל אבדו והם נמצאו רק כעבור כמה מאות שנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/C-zBM4YkJ4I
קתדרלת ניקולאס הקדוש
#על כנסיית הבארוק הגדולה של פראג

אתם נמצאים בקתדרלה הגדולה והמפורסמת של פראג. כנסיית סָנְט ניקולאס חולשת על כיכר הרובע ברובע לסר. היא נבנתה בין השנים 1704-1755 ותכננו אותה שניים מהארכיטקטוֹרים החשובים של פראג - האב והבן כריסטוף וקיליאן-איגנץ דינצנהופר.

הביטו וראו את העוגב הלבן שממנו עולים ויורדים מלאכים. זהו העוגב שמוצרט ניגן עליו בעת שהותו בפראג, בשנת 1787. העוגב פעיל עד היום בקונצרטים המתקיימים במקום.

הכנסייה מעוטרת בזהב ושיש והמראה עשיר ומרהיב. עם עיטוריה הרבים וכיפתה הירוקה, תקרת הכנסייה מרשימה מאד. הפְרֵסְקוֹ המרשים שלה, ציור התקרה שנחשב לפרסקו הגדול באירופה, מוסיף גם הוא ליופי המרהיב. הפרסקו הזה מתאר סצינות מחייו של ניקולס הקדוש.


#על הכומר הסקרן שנכנס להיסטוריה בתור מציצן
האגדה מספרת שיוהן קראקר, האמן הווינאי שצייר את הפרסקו, לא היה מוכן לחשוף את עבודתו בפני אף אחד, עד שתסתיים ותוצג לקהל. אחד הכמרים, שהסקרנות הכניעה אותו, התגנב וצפה באמן בזמן שצייר. למרות שקראקר הבין שהוא לא לבד בחדר והבחין בכומר הסודי, הוא לא חשף אותו ובמקום זאת הנציח את הכומר המציץ בתוך הציור עצמו. אם תבחנו היטב את ציורי התקרה תוכלו לראות דמות קטנה שמסתתרת ומציצה מאחורי אחד העמודים. זהו הכומר הסקרן, שנכנס להיסטוריה בתור המציץ המצויר של קתדרלת ניקולאס הקדוש.


#טיפים
בחודשי האביב בררו על קונצרטים בכנסייה, שבהם משתתף לא פעם גם האורגן שבו ניגן המלחין הנודע מוצרט בעת שהתגורר כאן.


מבט מקרוב על הכנסייה המפוארת:

https://www.youtube.com/watch?v=q5UBWzoLcBc
המוזיאון היהודי הלאומי
#על המוזיאון היהודי בפראג

ההיסטוריה יודעת לספר שהיטלר תכנן להקים בפראג את המוזיאון השטני שלו להנצחת הגזע הנכחד, היהודים. לצורך כך הוא אסר על החיילים הנאצים על הריסת בתי הכנסת שברובע היהודי בעיר. בנוסף, אספו הנאצים כמויות אדירות של חפצי יודאיקה. הכל היה מוכן להקמת המוזיאון הזה, פרי מחשבה צינית ומקברית של צורר מרושע. אבל לשמחת כולנו, קם המוזיאון ההוא, על ידי היהודים ולאחר הניצחון על הנאצים.

במוזיאון היהודי הלאומי של פראג (Prague Jewish Museum) יש אוסף של אמנות יהודית נדירה, אוסף שמעיד על ההיסטוריה הארוכה ועל המסורת העשירה של היהודים בפראג ובצ'כיה כולה.

אגפי המוזיאון השונים מפוזרים בין אתרים יהודיים שונים בעיר, דוגמת בתי הכנסת מייזל, קלאוס, בית הכנסת הספרדי ופנקס - הבניינים הבודדים שנותרו מהגטו היהודי העתיק של פראג, גטו בן 1000 שנים, שרובו נהרס עוד במאה ה-19, בכדי להקים בעיר שדרות רחבות.


#מה רואים כאן ואיפה?
אגפי המוזיאון מפוזרים במקומות שונים בפראג, כגון:

בית הכנסת קלאוס - תערוכת יודאיקה ומסמכי טקסים וחגים יהודיים.

בית הכנסת מייזל - עוד מתצוגת חפצי היודאיקה, בהתמקדות על אריגים וספרים.

בית הכנסת פנקס - ציורי ילדים מגיטו טֶרֶזְיֶינְשְטָט הקרוב לעיר וקירות ההנצחה של יהודי צ'כיה ומורביה שנספו בשואה, כולל 77,297 שמות חקוקים.


#טיפים
אם ברצונכם לבקר בכמה אתרים ברובע היהודי, כדאי לקנות באחד מהם כרטיס משולב, הכולל כניסה לכולם.


הנה חלק מהמוזיאון היהודי של פראג:

https://youtu.be/ewMgYk3zmA8


וביקור בחלק מהמוזיאון:

https://youtu.be/RQOxsz1L2Dw
בית הכנסת אלטנוישול
#על בית הכנסת העתיק של פראג
בית הכנסת העתיק של פראג, אלטנוישול, בעברית בית הכנסת "הישן-חדש", הוא בית כנסת בסגנון גותי-בארוקי, שהוקם בשנת 1270 על ידי יהודי פראג.

האלטנוישול נחשב לבית הכנסת הפעיל, העתיק והמפורסם ביותר באירופה. סביבו פרחה בעבר הקהילה היהודית המפוארת של העיר פראג. כאן התפלל ופעל לפני מאות שנים המהר"ל. האגדה יודעת לספר שבעליית הגג של בית הכנסת נמצאים עד היום שרידיו של הגולם מפראג, שיצר המהר"ל.

אגב, אם אתם נמצאים בערב שבת בפראג כדאי ליהנות מחוויה יהודית ומיוחדת בתפילה בו. התפילה בבית הכנסת העתיק הזה היא מלאת קדושה וקשר לעבר. הוא רחוק מלהיות מפואר אבל הוא אותנטי ויהודי.

בעבר כינו את בית-הכנסת "על תנאי שול". הסיפור אומר שבית הכנסת נבנה בין השאר מאבנים שהובאו מהריסות המקדש בירושלים. הבניה לפי המסורת נעשתה "על תנאי". כשיבוא המשיח, הובטח שהאבנים שנלקחו יוחזרו למקומם במקדש שיבנה בירושלים.


#מהו סיפורו של הגולם מפראג?
הסיפור היהודי על "הגולם מפראג", שעסק ביצור דמוי אדם ורפה שכל שיוצא מכלל שליטה, הוא סוג של "סיפור רובוטים", אולי העתיק ביותר בהיסטוריה. כבר בו אפשר ללמוד על הפחד הגדול מאובדן שליטה ביצור מלאכותי דמוי אדם ומעשה ידי אדם.

"הגולם מפראג" נכתב על ידי רבי יהודה ליווא, המהר"ל מפראג. האגדה המפורסמת ביותר של מהר"ל מספרת על דמות אדם שיצר המהר"ל בתקופה שבה נאבק בכומר הנוצרי האנטישמי תדיאוש.

ברצונו להציל את יהודי פראג מעלילות הדם, "מכל רעות ומכל הצרות שסובלים מיד שונאיהם" הוא יצר גולם מסתורי, שהיה עשוי חומר ואדמה. סייעו לו צירופי אותיות מסתוריים ועזר לו חתנו ותלמידו הקרוב.

הגולם שנברא קיבל את השם יוסף והאנשים קראו לו יוסל'ה גולם. הוא תיפקד ככל האדם - ראה, שמע והבין - אך לדבר לא יכול היה. המהר"ל בלבד הִפעיל את הגולם, באמצעות פיסת קלף שהניח מתחת לשונו של יוסל'ה גולם ועליה שם ה'.

מדי לילה היה הגולם יוצא לרחובות פראג וחושף עלילות ומזימות כנגד יהודי העיר. הוא עשה זאת בהתמדה, במצוות הרבי, תוך הצלת יהודים רבים.

אלא שמדי ערב שבת, הרב נהג להוציא את רוח החיים מתוך הגולם, מחשש שיחלל את השבת. כך היה הגולם מוטל כגוש חומר, עד צאת השבת. באחד מימי השישי שכח הרבי להוציא ממנו את רוח החיים והגולם יצא וחילל את השבת, בסכנו את הגויים שבעיר. הרב שרדף אחריו הצליח להשיגו ליד הכניסה לבית הכנסת העתיק "אלטנוישול" שבפראג. הגולם התנפץ לרסיסים, לאחר שבמקום ההוא הוציא ממנו המהר"ל את רוח החיים.

לפי גרסה אחרת, כשהסתיימו עלילות הדם, הוציא המהר"ל את פיסת הקלף הקדושה מפיו של הגולם. הוא הפך אותו בחזרה לגל עפר ושרידיו הוטמנו, לפי האגדה, בעליית הגג של בית הכנסת אלטנוי שבפראג. מספרים שהרב מנחם הכהן הורשה פעם לעלות אל עליית הגג ובמקום שרידי הגולם, הוא מצא שם כמה רהיטים ישנים...

הגולם שהציל את יהודי הקהילה מפני מזימות ומפני עלילות דם, פעל לא פעם בשליחות המהר"ל גם כדי לסייע בהשכנת סדר ושלום בתוך הקהילה היהודית עצמה.


הנה סרטון על בית הכנסת העתיק ביותר באירופה:

http://youtu.be/llZ0IK-9DgQ
ויטופנה
#על מסעדת הרכבות החשמליות בפראג
מסעדה אהובה מאד על תושבי פראג וטעימה מאד, היא מסעדת ויטופנה (Vytopna).

המיוחד בה, מעבר לאוכל הפשוט אבל מוצלח ולא יקר, הוא שהשתייה מגיעה לשולחנות ברכבות חשמליות. הילדים נהנים לראות כיצד רכבות מסיעות כוסות שתייה ובקבוקים ריקים וכולה בנויה סביב מסלוליהן של הרכבות.

זה חביב ושווה ביקור. המסעדה נמצאת בקומה השניה בפסג' בכיכר המרכזית - כיכר ואצלב, לא הרחק מהמוזיאון הלאומי, שבעבר היה הפרלמנט של פראג.


מבט מקרוב על מסעדת הרכבות ויטופנה:

http://youtu.be/vqlGjnexvWg


מקדש לורטה
#על המקדש שהוא ארמון שהוא כנסייה

מקדש לורטה שבכיכר לורטו הוא למעשה ארמון מהמאה ה-17, שנבנה בסגנון בארוק. יש לו חזית מרשימה במיוחד, עם אוסף פסלים מגוון. כבר כשנתרם על ידי האצילה הבוהמיינית קתרין לובקוביץ בשנת 1626, הוא הפך למוקד עלייה לרגל אצל התושבים של פראג והסביבה ולרבים מתושבי בוהמיה הדתיים.

בחצר הפנימית שלו יש קשתות יפות ובמרכזה ניצבת רפליקה, העתק מדויק של ה"סנטה קאזה" - ביתה של מריה הבתולה מנַצֵרֶת. האגדה מספרת כי המלאכים נשאו את הבית מארץ ישראל ועד ללורטו שבאיטליה וכך היא הצילה את העיר מהכופרים. בלהט הדתי ששטף את הבוהמים והקתולים בכלל, לאחר ניצחון הקתולים במלחמת 30 השנים, נבנו כ-50 סנטה קאזות מהסוג הזה ברחבי אירופה.

על קירות הכנסייה ציורים מדהימים המשולבים בתוך הבניה עצמה. אך מלבד הציורים, תראו בחדר האוצר שבה, גם אוסף עוצר נשימה של תכשיטים, אבני חן ויהלומים.

הכנסייה נמצאת ברובע המצודה של פראג, לכן אתם יכולים להשלים את הביקור עם נקודות מעניינות נוספות ברובע. שימו לב! אסור לצלם במקדש, אלא אם כן תסכימו לשלם.


מבט מקרוב על הכנסייה:

https://youtu.be/X2Xx-V5SGDo


וצלצול פעמוניה:

https://youtu.be/rKnJU-6a6do
מוזיאון העינויים של פראג
#על המוזיאון עם מתקני העינויים מימי הביניים

מוזיאון העינויים (Museum of Torture and Torture Instruments) שנמצא במרכז העיר העתיקה של פראג מציג מגוון של כלי עינויים, רובם שימשו את בית המלוכה ואת הכנסייה הקתולית בימי הביניים. מי שאוהבים סרטי אימה, כנראה יאהבו אותו מאוד.

במוזיאון, הממוקם במרתף אפלולי ומאיים, מה שמעצים עוד יותר את החווייה המסוייטת, מוצג אוסף מרשים של כ-100 מכשירי עינויים שבהם השתמשו חוקרי הכנסייה הקתולית, כדי לזהות את הבוגדים והפושעים ואת מי שחטאו במחשבות נגד הכנסייה או במעשי כפירה.

כדי שהכל יהיה ברור ומובן, מציגים כאן עשרות ציורים, של סוגים שונים של עינויים שהיו נהוגים אז ושל שיטות אכזריות של הוצאה להורג. מוסבר בהם בפירוט מדויק כיצד שימש הציוד שמוצג כאן, בכדי לגרום סבל לנחקרים ולנאשמים. עד שיודו או ינפחו את נשמתם.

יש כאן גם בובות שַעווה כמעט אנושיות, שמדגימות את העינויים כאן בצורה מעוררת חמלה וחלחלה. האפקטים הקוליים שמהדהדים ברחבי המרתף לא מקשים לדמיין את הסבל שידעו האנשים כאן. עצוב, מציצני וממלא אותנו שמחה שהעידן הזה עבר ואיננו.


#מה רואים במוזיאון?
בין מכשירי העינויים האיומים שמוצגים בשתי קומות המוזיאון, מוצגים בין השאר כלי מתיחה של הגוף, מכשירים ללחיצת הראש, ציוד לריטוש וחיתוך איברים, ציוד שעוקץ ונועץ מסמרים, מגרד ומסיר את העור ועוד. כמות הדימיון שנדרשת כדי להמציא מכשירים כה אכזריים והראש החולני של המתכננים שלהם, מעוררים מחשבות נוגות על אמונה ודת ומה שביניהן.


#טיפים
יש כרטיס משולב לשני המוזיאונים - השעווה והעינויים, שנמצאים במריק קרוב זה לזה.

יש כאן כרטיס משפחתי בהנחה משמעותית וכרטיסים מוזלים לילדים, סטודנטים ופנסיונרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/99wTqayY8-I
מוזיאון הצעצועים בפראג
#על המוזיאון של הצעצועים מכל הזמנים

מוזיאון הצעצועים בפראג (Muzeum Hraček) הוא מוזיאון שהקים בסמטת הזהב אספן נלהב של צעצועים בשם איוון שטייגר. האיש הוא קריקטוריסט גרמני, שהחליט לחלק את האוסף הענקי שלו בין שני מוזיאונים שהקים, אחד בגרמניה ואחד בפראג.

מבחינת גודלו, מוזיאון הצעצועים של פראג נחשב למוזיאון הצעצועים השני בעולם. בשבעת אולמות התצוגה שלו מוצגים צעצועים מאיזורי צ'כיה ומורביה השונים ומהעולם כולו.

הצעצועים שבמבנה המוזיאון הגדול, בן שתי הקומות, מתחילים מתקופת יוון העתיקה ומגיעים לצעצועים אולטרה מודרניים, מהמאה ה-21. האוסף כאן כולל בובות עץ מתקופות שונות, צעצועים נוסטלגיים, צעצועי רובוט, חיילי צעצוע, סדרות של בובות בארבי, המון לגו, דובי פרווה, מכוניות צעצוע, צעצועי פח עתיקים, דגמי מטוסים ומה לא.

המוזיאון מומלץ לילדים צעירים ולילדים נצחיים, כלומר הורים שעוד זוכרים את הקסם של המשחק בצעצועים הללו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yzMdRcYziOE


ועוד אחד:

https://youtu.be/EHc2qYwmZGc


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.