» «
קוגלמוגל
קוגלמוגל
#על הרפובליקה המוזרה שהוקמה בתוך כדור

היה זה בשנות ה-70 של המאה הקודמת, כשהאמן האוסטרי אדווין ליפבורגר (Edwin Lipburger), החליט שהוא רוצה לבנות בית כדורי. לאחר שהרשויות סרבו לספק לו היתרי בניה, החליט ליפבורגר שהוא מכריז עצמאות מאוסטריה. הוא כינה את ביתו "רפובליקת קוגלמוגל" (המילה קוגל פירושה כדור). כמו כן, הוא גם סרב לשלם מסים והתעקש להדפיס בולים של הרפובליקה שלו.

הרשויות מצידן לא ראו בעין יפה את מעשיו של המורד החביב. בשנת 1979 הוא נשלח לכלא לעשרה שבועות, עד שנשיא אוסטריה התערב וחנן אותו. הוא הוגלה, בתוך אוסטריה, למקום אחר.

בשנת 1982 הועבר הבית העגול לפארק פראטר והוקף בשמונה גדרות תיל. ליפבורגר מת בשנת 2015, אך הצליח במשימתו וגרם לרשויות להכיר ברפובליקה שלו באופן רשמי. כיום רשומים בה מעל 650 אזרחים ולמרבה הפרדוקס היא מנוהלת על ידי ממשלת וינה. כך או כך, הרפובליקה הכדורית, או הכדור הרפובליקני, נחשבים לאטרקציה תיירותית בולטת במיוחד של העיר וינה.

אח, איך שכדור מסתובב...
רינגשטראסה
רינגשטראסה
#על הרינגשטראסה, הרחוב העגול הכי מפורסם בווינה

נדמה שלכל עיר יש רחוב שהפך לסמל מובהק ובלתי נפרד ממנה - החל מהשדרה החמישית בניו יורק ועד ויה ונטו ברומא. גם רינגשטראסה הוא רחוב כזה, רק שבניגוד לחבריו למעמד הוא אינו מכיל חנויות כמעט בכלל. לאורך השנים נבנו בו מבנים היסטוריים וציבוריים: בית האופרה, בניין הפרלמנט, בית העירייה, הספרייה המרכזית, גן בוטני, ארמון הופבורג ועוד.

הרחוב נבנה במקור בעקבות צו קיסרי של פרנץ יוזף שהודיע על הריסת חומות וביצורי העיר ועל בניית הרחוב המפואר במקומם. הבניה החלה בשנת 1858, הסתיימה כעבור 7 שנים ועלותה הסתכמה בלא מעט - כמיליארד דולר.

כבר מהתכנון הראשוני ניתן להבין כי מטרתו הייתה להפוך למרכזה של וינה - נבנו בה ארבעה מסלולי נסיעה גדולים, דרך מיוחדת להולכי רגל, מסלולים לרוכבי אופניים ומסילות לחשמלית. צורתו היא פרסה באורך של 6.5 קילומטרים.

היום מגיעים אל הדרך הזו אלפי אנשים, בכדי לצפות במבנים הארכיטקטוניים, בגנים המטופחים, באנדרטאות והפסלים מתקופות הקיסרים של וינה ומשלל האטרקציות התיירותיות שהרחוב מציע. כמו כן, הרחוב מארח לא מעט פסטיבלים ואירועי תרבות ופנאי שמקבלים גם תפאורה ראויה: מנורות צבעוניות, דגלים ודוכנים תואמים.


מבט מקרוב על הרחוב:

https://www.youtube.com/watch?v=_kuccG04bkY


ותולדותיו:

https://youtu.be/1y5OUTjy2ys
כנסיית פטר הקדוש
כנסיית פטר הקדוש
#על הכנסייה שקיבלה השראה מבזיליקת פטרוס הקדוש בוותיקן

את כיפתה הירוקה והעיטורים הרבים של כנסיית פטר הקדוש תוכלו לזהות בקלות. האמת היא, שהם אלו שהופכים אותה לכל כך בולטת בעיר העתיקה.

במקור ניצבה כאן הכנסייה העתיקה ביותר בווינה, שנבנתה במאה ה-4 על שטח העיר הרומית וינדובונה. אך זו הנוכחית, כנסיית פטר הקדוש הבארוקית, נבנתה בין השנים 1701-1733. היא נבנתה בהשראת בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא ולמעשה היא הייתה הראשונה בווינה שניצבה מעליה כיפה.

אם מראה הכיפה מבחוץ נראה לכם מרשים ומפואר, חכו שתיכנסו אל תוכה. גילופי עץ מוזהבים, חפצי אמנות וציורי קיר - כל אלו הופכים את השיטוט בה לחווייתי במיוחד. החלונות העגולים שמתחת לכיפה הצבעונית מכניסים אליה מעט אור ומשרים אווירה קסומה. ציורי הקיר, שעיטרו את קירות הכנסייה במקור, צוירו על ידי האמן האיטלקי המפורסם אנדריאה פוצה. עם זאת, בשנת 1713 הוחלפו ציורי הקיר באחרים.

על פנים הכיפה תוכלו לראות את יצירת האמנות המרהיבה - סצנת ההכתרה של מרים. גם על המזבח הגבוה אפשר לראות את הקדושים הנוצריים פטר הקדוש וסנט ג'ון, שנמצאים בירושלים.


מבט מקרוב - מבחוץ ומבפנים:

https://youtu.be/TXta7-xQ7GA
כיכר מיכאלרפלאץ
כיכר מִיכַּאֶלֶרְפְּלַאץ
#על כיכר מיכאלרפלאץ

אל מול ארמון הופברג משתרעת אחת הכיכרות המפורסמות של וינה. היא תוכננה במקור בשנת 1720 על ידי יוזף עמנואל פישר פון ארלך (Josef Emanuel Fischer von Erlach), אך הפרויקט נעצר כמה פעמים ורק בשנת 1888 החלה הבנייה. עם השנים הפכה הכיכר לסמל בארוקי מובהק.

מצידי הכניסות לכיכר מוצבים פסלים ענקיים של הרקולס. בשני הצדדים של הכיכר ניצבות גם מזרקות גדולות עם פסלים. המזרקה הימנית, הנקראת "'Mastery of the Land" תוכננה בשנת 1897 בידי אדמונד הלמר (Edmund Hellmer) ומסמלת את הצבא האוסטרי. המזרקה השמאלית, "Mastery of the Sea", פוסלה בשנת 1895 על ידי רודולף וייר (Rudolf Weyr) ומסמלת את הכוח הימי האוסטרי.

במרכז הכיכר יש אתר חפירות ארכיאולוגי ובו שרידים מתקופת האימפריה הרומית ותקופת ימי הביניים. הוא נשמר במסגרת פעילותו של מוזיאון וינה.

כיכר מִיכַּאֶלֶרְפְּלַאץ מוקפת בכמה מבנים עתיקים, המסמלים ומפארים את סגנון האדריכלות של הקיסרות האוסטרית. ביניהם ניתן לראות את ה"לושהאוס" (Looshaus), שנחשב לאחד מהמבנים המודרניים של העיר, את הכנסייה העתיקה ואת כנסיית סנט מייקל.

עד היום מושכת אליה הכיכר המון תיירים ומקומיים והיא נחשבת נקודה היסטורית חשובה בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/a2Ei8MhAE44

חינם בווינה

כיכר היהודים
כיכר היהודים, יודנפלץ
#על הכיכר של היהודים בווינה

אתם נמצאים בכיכר היהודים, היודנפלץ. כבר בימי הביניים היוותה הכיכר הזו מקום מרכזי בעבור יהודי וינה. בין המאות 13-15 היא הייתה לב הגטו היהודי. חשיבותה בעבר, אגב, היא גם הסיבה לכך שעד היום היא סמל למורשת היהודים בהווה ותישאר כך גם בעתיד. מרוכזים בה ציוני דרך חשובים בהיסטוריה של יהודי וינה: בית הכנסת, המוזיאון היהודי ואנדרטת השואה.

בית הכנסת הרשמי של הקהילה היהודית בוינה הוא מפואר ומרשים. בבית הכנסת מתקיימים דיונים והרצאות בנושאי תרבות ויהדות. הוא נחנך בשנת 1826 ברחוב צדדי ולא מורגש. הסיבה הייתה שהקיסר יוזף ה-2 אסר לבנות בתי תפילה לא קתוליים במקומות מרכזיים. זו, אגב, הסיבה שבזכותה בית הכנסת שרד את תופת ליל הבדולח של שנת 1938. הוא פשוט היה מרוחק ממרכז ההתפרעויות.

במוזיאון היהודי, שנפתח בשנת 2011, תוכלו לגלות וללמוד איך חיו היהודים באוסטריה לאורך השנים, לראות אוספים שונים של כלי קדושה עתיקים, ללמוד על הדמויות היהודיות המעניינות של אותה התקופה ולקבל הצצה גם ליהדות המודרנית.

במוזיאון תוכלו לראות גם ממצאים ארכיאולוגיים של בית הכנסת הגדול מימי הביניים, שנשרף בשנת 1421. במהלך החפירות של בניית אנדרטת הזיכרון, התגלו שרידים של בית הכנסת שנשרף בשנת 1421. ממצאים אלו סיפקו עדות נדירה לחיי היהודים בימי הביניים.

במוזיאון תוכלו גם לראות חפצי קדושה היסטוריים, מיצגים תלת מימדיים של חיי הקהילה היהודית הקדומה ועוד. כל קומה במוזיאון תציג בפניכם רובד אחר של תקופות שונות בהיסטוריה היהודית של וינה.

אנדרטת הזיכרון הוצבה כאן לזכר 65,000 יהודי וינה שנרצחו בשואה. האנדרטה נבנתה בשנת 2001 וצורתה קוביה לבנה, שעל כל פאותיה חרוטים מדפים עמוסי ספרים. המדפים הם סמל לרוחניות של העם היהודי, עם הספר. ליד האנדרטה חקוק כיתוב לזכרם של קורבנות השואה האוסטריים. המבנה תוכנן על ידי האמנית הבריטית רייצ'ל ווייטריד.

במרכז הכיכר, אגב, תוכלו לראות גם את פסל "נתן החכם", פסלו של המחזאי הגרמני אפרים לסינג (Ephraim Lessing). לסינג קרא במחזה שלו "נתן החכם" לסובלנות כלפי היהודים. את הפסל המקורי הרסו הנאצים והוא עוצב מחדש בשנת 1982.


הכיכר בגשם:

https://youtu.be/UPyC18pteSM
כיכר מריה תרזה
כיכר מריה תרזה
#על הכיכר שמחברת בין המוזיאונים בווינה

כיכר מריה תרזה (Maria Theresien-Platz) מפרידה למעשה, בין שני המוזיאונים המרכזיים של העיר וינה: מוזיאון האמנות מצד אחד (“קונסטהיסטורישס מוזאום“) ומוזיאון הטבע מצד שני (“נטורהיסטורישר מוזאום“), ששימש בעברו, אגב, כאורוות סוסי הקיסר.

במרכז הכיכר אנדרטה מרשימה של הקיסרית מריה תרזה. אותה תרזה, אצילה מבית הבסבורג, שלטה על אוסטריה במשך לא פחות מ-40 שנה, יחד עם בן זוגה פרנץ הראשון. הזוג שלט באימפריה האוסטרו-הונגרית בשנים 1740-1780, אך למרות שהייתה "רק" אישתו של פרנץ, השפעתה על האימפריה עלתה למעשה על שלו והייתה משמעותית מאד. מריה תרזה הייתה אהובה במיוחד על העם האוסטרי ונחשבת עד היום לאחת הנשים החזקות והמשפיעות ביותר בתקופתה.

הפסל נחשף לקהל הרחב, לאחר 13 שנים של תכנון ובניה, במאי 1888, ביום הולדתו של הקיסר, ה-13 במאי. הוא עשוי משיש וברונזה וניצב על במה גדולה, המורכבת משלוש קומות. בחלק התחתון של הפסל תראו את דמויות אנשי חצר הקיסרות המסמלים את החכמה, הצדק והרחמים. לצידם ניצבים רוכבים על סוסים אצילי הקיסרות. בחלק האמצעי תראו את בנות חצר הקיסרות ובחלק העליון תראו את דמותה של הקיסרית מריה תרזה - יושבת על כס המלכות, בעודה אוחזת שרביט ביד השמאלית.

הפסל מצטיין ללא ספק בהצגת הכוח והחלק החשוב שהיה לה בהקמת האימפריה הקיסרית. מסביב לבמת הפסל עמודים ושרשראות התוחמים את הכניסה אליו.

הכיכר עצמה מטופחת עם צמחייה ירוקה ושבילי הליכה. תהנו!


הכיכר ושוק חג המולד בדצמבר:

https://youtu.be/oFqPYuREnmY


ועוד מבט מקרוב:

https://youtu.be/LiF4AXLjpI4
כיכר הלדנפלאץ
כיכר הלדנפלאץ
#על הכיכר שבה הכריז היטלר על האנשלוס

כיכר הלדנפלאץ, הנמצאת בסמוך לארמון הופבורג, תוכננה כבר במאה ה-19 על ידי האדריכל הגרמני גוטפריד סמפטר. עם השלמתה היא הפכה מיד לכיכר המרכזית של הארמון. בכיכר יש עד היום, לא מעט משטחי דשא מזמינים.

בכיכר שני פסלים מרכזיים שנבנו בשנים 1860 ו-1865 בהתאמה ושניהם מסמלים את עברה המזהיר של אוסטריה:

פסל הארכידוכס קרל מאוסטריה - המצביא האוסטרי שניצח את נפוליאון, בקרב אספרן-אסלינג ושנועד לפאר את שושלת המנהיגים הצבאיים האוסטריים הגדולים.

פסל הנסיך יוג'ין מבית סבוי - מהמצביאים החשובים באירופה של ראשית העת החדשה ומי שקנה את עולמו בתבוסות שהנחיל לצבאות התורכיים של האימפריה העות'מנית.

לאורך ההיסטוריה, נערכו בכיכר כמה מהאירועים החשובים ביותר בהיסטוריה. אחד מהם היה ההכרזה הרשמית של אדולף היטלר בשנת 1938 על האיחוד בין גרמניה הנאצית לאוסטריה, האנשלוס. ההסכם הזה, בין יליד אוסטריה שהפך לדיקטטור גרמני, למולדתו הראשונה, יביא די מהר לעוד כמה פרובוקציות נאציות, שיביאו למלחמת העולם השנייה ולהרס אדיר, הן בגרמניה והן באוסטריה.
נשמרקט
נשמרקט
#על השוק הססגוני של וינה


משום שכוון בעיקר לתושבי וינה, בשנים האחרונות הפך ה"נאשמרקט" (Naschmarkt) לאחת האטרקציות התיירותיות החמות של העיר. בשוק נפגשים מי שבאים לערוך את קניותיהם לביתם, עם תיירים ובליינים רבים שמגיעים לכאן כדי לשבת במסעדות ובבתי הקפה וליהנות מהאווירה הנהדרת שבמקום.

יש בנאשמרקט מעל 120 דוכנים מגוונים ועשירים בהיצע נפלא של כל מזון אפשרי, מירקות, פירות, פירות יבשים, דגים, פירות ים, מגוון אדיר של תבלינים מכל מטבחי העולם, אגוזים, שקדים וכמובן - מזכרות לתיירים...

רבים מהמוכרים כאן הם איכרים אוסטריים שמוכרים בנאשמרקט את תוצרתם, כשהם לבושים בלבוש מסורתי.

גם המעדניות שבשוק מציעות שפע אדיר של גבינות, בשרים וחמוצים, לצד סלטים ומאכלים פיקנטיים ואיכותיים. לצידם יש כאן חנויות יין עם מבחר יינות עצום ואיכותי, דוכני אוכל רחוב מצוינים, מסעדות ובתי קפה מעולים, בכל זאת וינה, אתם יודעים...

ובכל ערב, אחרי שהשוק נסגר, הופך הנאשמרקט למקום בילוי צעיר ותוסס והשוק מתעורר מחדש, לחיי לילה רועשים ועתירי אלכוהול, אוכל טוב והרבה מוסיקה.

גם בסוף השבוע הנאשמרקט לא נח. בכל יום שבת, הופך המקום לשוק פשפשים הומה אדם ובמיוחד הומה תיירים, הזורמים בהמוניהם אל השוק הגדול של וינה, כדי לחפש מציאות...


קבלו מבט מקרוב על השוק:

https://youtu.be/Kx45QlWg4Z8


דונאו פארק
דונאו פארק או פארק הדנובה
#על הפארק הירוק שבלב וינה

למרות הערך הגבוה של וינה בתור עיר היסטורית, תרבותית, עם אדריכלות מרהיבה ואווירה מעשירה, לעתים מרגיש שחסר בה קצת טבע. "פארק דונה", כפי שמכנים לעיתים את דונאו פארק, הוא אחד מפניני הטבע הבודדים שיש לעיר וינה להציע למטיילים והוא מהווה גם את אחת האטרקציות המרכזיות של העיר.

אפשר לראות בפארק הדונאו "אי ירוק בעיר", פארק גדול מאד הנושק לנהר ולמעשה ממש תופס את הגדה הצפונית של נהר הדנובה בתוך וינה. זו הסיבה שהוא זכה לכינוי "דנובה פארק" או "פארק הדנובה".

מי ששט בדנובה יכול להבחין תוך כדי השיט, באזור ירוק, קילומטרים על קילומטרים של עצים ודשאים, שביניהם מציץ "מגדל דונה" הזקור. זהו מגדל הטלוויזיה של וינה, אחת מנקודות התצפית היפות על העיר.

אל הפארק, שממוקם ברובע ה-12, האזור החדש של וינה, ניתן להגיע בקלות ומאד מומלץ לתפוס שם מעט שלווה ולבלות במקום מספר שעות של שמש וטבע.


קבלו מבט מקרוב על הפארק:

https://youtu.be/L8uTMF04LgU
הפארק הלאומי דונאו-אוון
#על הפארק הטבעי הענק של אוסטריה
הפארק הלאומי דונאו-אוון כולל מתחם ביצות ענקי. חלקו בעיר וינה וחלקו האחר באזור אוסטריה התחתית. הפארק הוא אחד ממישורי ההצפה הגדולים ביותר בדנובה המרכז-אירופית ושטחו הוא 93 קילומטרים רבועים.

בפארק הלאומי דונאו-אוון תוכלו לגלות צמחייה עשירה ואת בעלי החיים האופייניים לו. להערכת הזואולוגים יש בפארק הזה יותר מ-30 מיני יונקים, מעל 700 מיני צמחים, כ-100 זני ציפורים, 8 מיני זוחלים, 13 מיני דו-חיים וכ-50 מיני דגים.

פירוש שמו של הפארק הוא ביצות הדנובה, על שם הביצה הטבעית הגדולה שבו. נופיו המגוונים כוללים מגוון של טבע, עצים, יערות ופרחים, לצד מגוון בעלי חיים מכל הסוגים.


מבט מקרוב על הפארק:

https://www.youtube.com/watch?v=Xh4VuuzrOOA
בית העירייה של וינה
#על בית העירייה של וינה

במבט ראשון נראה המבנה הניאו-גותי עם מגדל השעון והצריחים, כעוד קתדרלה וינאית טיפוסית, אך כאשר עומדים מולו מתגלה בניין עירייה מפואר - הרטהאוס (Rathaus).

הבניין תוכנן כבר בשנת 1872 על ידי האדריכל פרידריך שמידט, אך נפתח רק בשנת 1883, שכן לקח 11 שנים לבנות אותו. בתוך המבנה 1575 חדרים. בראש מגדל השעון הגבוה, שגובהו 98 מטרים, ניצבת דמות מפוסלת של אביר בחליפת שריון ובידו חנית, דמות שהיום הפכה לאחד מסמלי העיר.

עד היום מהווה הרטהאוס את מקום משכנה של עיריית וינה ומקום הפעילות של מושל וינה וחברי המועצה של העיר הגדולה. כמו כן, נמצאים בו גם הספרייה והארכיון העירוני והממשלתי. כן, במקום שבו אתם עומדים נמצא לא מעט מידע על יהודי וינה בזמן המלחמות בהיסטוריה.

מחוץ לבית העירייה תראו את הכיכר הגדולה, הידועה בשמה רטהאוספלאץ (Rathausplatz). מדי שנה מתקיימים בה אירועים, פסטיבלים, מופעי מוזיקה ושוק חג מולד. וזה לא רק זה, אם תצאו מהכיכר, תוכלו לפסוע מעט אל פארק רטהאוס (Rathauspark) הסמוך לו.


#טיפים:
בחודשי החורף רחבת הכניסה של בניין העירייה הופכת לרחבת החלקה על קרח. כיף אמיתי למי שבסביבה...

בשנת 2012 החלו עבודות שיפוץ נרחבות במקום, בהשקעה של 35 מיליון יורו. העבודות עתידות להימשך עד 2023.


מבט מקרוב על בית העירייה:

https://youtu.be/rY16C0oKvWQ
בית הפרלמנט וינה
#על בית הפרלמנט של אוסטריה

בית הפרלמנט האוסטרי בנוי בסגנון יווני קדום, בסגנון "התחייה היוונית", סגנון אדריכלי שהיה מקובל במאה ה-18 באירופה ובאמריקה. סגנון הבנייה הזה הופך אותו לבולט במיוחד בנוף המבנים ההיסטוריים שבסביבתו. אורכו של הבניין 151 מטרים, רוחבו 132 מטרים והוא מכיל לא פחות מ-1600 חדרים.

בניית בית הפרלמנט החלה באמצע המאה ה-19 וארכה 10 שנים. בשנת 1883, כאשר נפתח לראשונה, הגיעו אליו נבחרי האימפריה האוסטרו-הונגרית. היום הוא משמש כמקום מושבם של הבתים שנבחרו בבחירות לייצג את העם האוסטרי - המועצה הלאומית והבית התחתון.

שווה לשים לב לכמה אובייקטים מעניינים מחוץ למבנה:

בכניסה לבניין תראו את המזרקה הגדולה ואת הפסל שניצב בראשה - הפסל של אלת החוכמה היוונית אתנה.

בצד שמאל ראו את האנדרטה של הרפובליקה האוסטרית, שעליה ניצבים פסלים של שלושת מנהיגי וינה (אבי הרפובליקה האוסטרית, ראש עיריית וינה ושר הרווחה של וינה מלפני מלחמת העולם השנייה).

בצד ימין של הבניין ניצב פסל בדמותו של קנצלר אוסטריה ד"ר קרל רנר.


מבט מבחוץ אל בית הפרלמנט בווינה:

https://youtu.be/7VAqD_5N7gU


ומבפנים:

https://youtu.be/l0_iBon9l7E
שטאטפארק, הפארק העירוני
#על הפארק העירוני של וינה

אחרי ביקור באחד מוזיאונים שבכיכר המוזיאונים תוכלו לנוח ב"שטאטפארק" (Stadpark), שבו תוכלו להתרגע, להחליף אווירה ולהאכיל ברווזים באגם. הפארק הנפלא הזה נפתח לציבור הרחב בשנת 1861.

מעניין לדעת שמכל צד אליו תגיעו אל הפארק יתגלו בפניכם אובייקטים שונים ומעניינים במיוחד. אם תגיעו אל הפארק מהרובע השלישי תראו את פסל הפלדה של דונלד ג'אד. אם תגיעו מרינגשטראסה ותחצו את השבילים, היישר אל משטחי הדשא, תראו את הפסל המפורסם שבו רואים את יוהאן שטראוס, מי שמכונה בתולדות המוסיקה "מלך הוואלס". זה אותו יוהאן שטראוס הבן, שאביו המוסיקאי הדגול, שגם שמו היה יוהאן שטראוס, התנגד שגם בנו יהיה מוסיקאי. הוא רצה שהוא ילמד משפטים או יעסוק בבנקאות. אבל הבן אהב מוסיקה. הוא התעקש והפך, בניגוד לרצונו של אביו, למנצח ומלחין דגול. אביו לא דיבר איתו יותר, אבל הבן הלחין מעל 400 ואלסים וינאיים ולמעשה הפך את הוואלס מריקוד עממי ופשוט לריקוד אופנתי, נוצץ ואהוב על האצולה הווינאית. הוא הפך למלחין הכי פופולארי בווינה של אותם זמנים. אביו, שרצה בשבילו עתיד בטוח והצלחה כלכלית, ראה כיצד משיג הבן את מה שרצה בשבילו - דרך המוסיקה שכל כך אהב...

בפארק תוכלו לראות עוד פסלים של וינאים מפורסמים וחשובים, כמו הפסלים של המלחין פרנץ שוברט ו פרנץ להאר - המלחין ההונגרי שזכה להצלחה בווינה.


מבט מקרוב על הפארק:

https://youtu.be/rNonFXPJ4lo
קתדרלת סטפנוס הקדוש
#על הקתדרלה הראשית של וינה

קתדרלת סטפן הקדוש היא אחד מהסמלים המוכרים ביותר של העיר וינה. זוהי קתדרלה מרשימה ביופיה ואחת מהקתדרלות הגבוהות בעולם. יושב בה הארכיבישוף הקתולי של וינה.

במהלך השנים התקיימו בה לא מעט אירועים וטקסים חשובים, ביניהם טקסי נישואים וטקסי קבורה של אצילים, נסיכים ומלכים ושל אישים נוספים כמו מוצרט.

היום מהווה הקתדרלה את אחד מסמליה הדתיים והתרבותיים של העיר ואתר מורשת בינלאומי. מדי שנה מגיעים אליה מאות אלפי מבקרים ואוהבי אדריכלות וארכיטקטורה מתפעלים.

עלו גם אתם אל מרפסת התצפית, אליה תגיעו אחרי טיפוס של לא פחות מ-343 מדרגות וממנה תיחשפו לנוף עוצר נשימה של העיר כולה. שימו לב לגג הרעפים הגרמני-גותי, שכולו מקושט בקישוטים צבעוניים. יש בו לא פחות מרבע מיליון רעפים המנצנצים באור השמש ויוצרים דמות של נשר דו-ראשי.

#אדריכלות הקתדרלה
קתדרלת סטפן הקדוש נבנתה בשנת 1147. אורכה הוא 107 מטרים ורוחבה 70 מטרים. במהלך אלף השנים מאז, היא עברה לא מעט שינויים, עד שהגיעה לעיצובה הנוכחי, שנבנה בשנת 1511. גם אחרי כן, לאורך השנים ועד שנת 1952, המשיכו להתבצע בה שיפוצים ושינויים קלים, באמצעות תרומות של העם האוסטרי. מדי פעם עוברת הקתדרלה עבודות תיקונים, תחזוקה ושחזורים נוספים והתוצאות נראות נהדר, גם למי שאינו נוצרי.

יש בה מגוון אולמות, מבנים וחדרים שתוכננו בכל מיני סגנונות בניה - חלקם בסגנון הרומנסקי הקדום, שריד לבנייה הרומית הקדומה וחלקם בסגנון הגותי, של ימי הביניים. תוכלו לראות בקתדרלה גם מזבחות, מצבות, פסלי קודש וקפלות. בנוסף יש בה גם קטקומבות, מערות קבורה מפוארות של בישופים, דוכסים ואצילים נוספים שנקברו כאן.

לאחר מלחמת העולם השניה, בשל הפצצות בנות הברית נשרפה לחלוטין פנים הקתדרלה. אחד מסמליה, הפעמון הענק, שבמקור נוצר משרידי תותחים שננטשו בווינה בשנת 1683, קרס. עם הזמן הוחלף אותו פעמון באחד חדש והיום הוא מצלצל רק באירועים מיוחדים.


מבט מקרוב על הקתדרלה:

https://www.youtube.com/watch?v=Bvu5-jd_8fs
פארק רטהאוס
#על הפארק הסימטרי שיצר הקיסר לווינאים

אתם נמצאים בפארק רטהאוס של וינה. את הגן הנעים הזה הזמין הקיסר פראנץ יוזף בשנת 1863 בשביל בני עירו. כך נולד פארק רטהאוס הירוק והפורח.

גודלו של הפארק, שהוקם בין בניין הפרלמנט לבניין האוניברסיטה, מגיע עד ל-40 אלף קילומטרים רבועים. מצד אחד שלו תוכלו לראות מבנים ציבוריים כמו התיאטרון הלאומי ובניין העירייה ומצד שני, לא מעט טבע ירוק, צמחים ועצים.

הפארק מורכב משני חלקים כמעט זהים, שביניהם נמצאת כיכר הומה אדם, מלאה במופעי רחוב, לא פעם מוקרנים כאן סרטי קולנוע לקהל הרחב ותמיד מבלים כאן המון מבקרים מחויכים.

אם תגיעו לכאן בתקופת חג המולד תראו בכיכר את השוק המסורתי שמתקיים כאן. הוא מהווה אטרקציה בפני עצמה.


מבט מקרוב על הפארק:

https://youtu.be/25B4awMtlT8?t=24s
קורפארק אוברלה
#גן מקסים לבילוי זמן איכות ירוק

הפארק שאליו הגעתם הוא אחד מפניני הטבע של וינה. הפארק נמצא ברובע ה-10 של העיר ושטחו 860,000 מטרים רבועים.

בפארק יש צמחיה מרהיבה, בעלי חיים מסקרנים, מעיינות מים בארוקיים, גן יפני, מבוך פרחים, תיאטרון, מתחם משחקים, מזרקות, שבילי הליכה ואופניים ואפילו ספא. זה מקום אידיאלי להגיע אליו עם הילדים בכדי להעביר איתם כמה שעות של מנוחה.

קפה אוברלה המפורסם וחנות העוגות שלו הם פופולריים במיוחד בגן של ימינו.


#תולדות הפארק
פארק קורפארק אוברלה נולד מתוך הרצון להפוך ירוק פראי לירוק מסוגנן, לקראת התערוכה השנייה של הגנים בווינה ב-1974. באותה תערוכה הציגו גננים ואדריכלי נוף מהשורה הראשונה סוגים שונים של סגנונות גן, כולל גן נוסטלגי, גן מודרני, גן אקזוטי, גן לילדים, למבוגרים ועוד.

זו הייתה הזדמנות לרשויות בווינה, ליצור שטח ירוק ונרחב מסביב למעיינות החמים שהתגלו באזור, עוד במאה ה-18. הגן פרח והפך לפארק קבוע ויפה, פארק אהוב מאד בקרב תושבי הסביבה ובווינה בכלל.


מבט מקרוב על הפארק:

https://www.youtube.com/watch?v=PWNEU1AbJsk
שוק הפשפשים פלומרקט
#על שוק הפשפשים שפועל רק ביום שבת

שוק הפשפשים פלומרקט הוא השוק של וינה. לא בטוח שתמצאו כאן את המבחר שיש בשוקי פשפשים מקבילים בבירות אחרות באירופה, במיוחד אל מול אלה של ערי מזרח אירופה, אבל פלומרקט בהחלט מכבד את מבקריו עם ההיצע שלו: כלי בית, מזכרות, מוצרי חשמל ישנים, ספרים, תקליטים ובכלל - עוד המון חפצים ישנים ונוסטלגיים.

השוק נפתח רק בשבתות. למרות שהמחירים לא זולים במיוחד, מגיעים לכאן בכל שבוע אלפי תיירים. השוק מתחיל לפעול כבר בשעה 6 בבוקר ואם אתם רוצים לתפוס סחורה טובה ושווה, כדאי להגיע מוקדם. כך או כך, השוק מתחיל להיסגר בסביבות השעה 16:00 אחר הצהריים.


הנה מבט מקרוב על שוק הפשפשים של יום שבת בווינה:

https://youtu.be/EetSm9rLa_I


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.