» «
מקדש אסאקוסה
מקדש אָסַאקוּסָה
#על המקדש של בוני המקדש הסמוך

מקדש אָסַאקוּסָה (Asakusa Shrine) הוא מקדש שנבנה בשנת 1649, בתקופת טוקיו העתיקה, תקופת אדו (Edo Period). המקדש, הידוע גם כסנג'ה סאמא (Sanja-sama), שפירושו "היכל שלושת האלים", הוא נכס תרבותי מרכזי ביפאן וחלק מאוסף גדול של מבנים מקודשים באזור.

במקדש אסאקוסה נערך פסטיבל ה"סנג'ה מצורי" (Sanja Matsuri), שהוא אחד משלושת הפסטיבלים השנתיים הגדולים של העיר ומהאירועים הססגוניים והמרהיבים ביותר של טוקיו.

מקדש אסאקוסה מעוצב בסגנון גונגן-זוקורי (gongen-zukuri). יש בו גם קבר שינטו קדוש, שהוקדש לשלושת הגברים שבנו את המקדש הבודהיסטי השכן, מקדש "סנסו-ג'י" (Senso-ji Buddhist temple).

את המקדש תראו בצד המזרחי של מקדש סנסוג'י, ברחוב המסומן בשער גדול. שימו לב, אגב, לשער הזה. השער שבכניסה למקדש נקרא ביפאנית "טוֹרִיאִי" (Torii). זהו שער מסורתי יפאני העשוי אבן, שכמותו ניתן למצוא בכניסה למקדשי שינטו רבים.


#טיפים
הכניסה למקדש חופשית.

שעות הפתיחה זהות מקדש סנסוג'י - ימי שני עד ראשון, בשעות 9:00 עד 16:30.


מבט מקרוב על מקדש אסאקוסה:

https://youtu.be/DQ3l1graG5Y


הפסטיבל השנתי "סנג'ה מצורי" שמתקיים כאן:

https://youtu.be/dAw2uUFC1K8
גשר ריינבואו
גשר ריינבואו
#על הגשר שמוביל אל האי אודאיבה

אין כל ייחוד לגשר ריינבואו (Rainbow bridge) לעומת גשרים אחרים בעולם. אבל עובדה אחת הופכת את הגשר הזה, שמוביל אל האי אודאיבה, למשמעותי לתיירים בבירת יפאן. מגשר ריינבואו נשקף נוף קו הרקיע המדהים של טוקיו.

לא פחות יפה, אגב, זה לצלם את הגשר מהטיילת של אודאיבה, מהאזור של העתק פסל החירות האמריקאי שניצב בה, ביחד עם העיר היפה.

בכל מקרה, מדובר בתצפית מקסימה על אחת הערים הגדולות והמרשימות בעולם. מהגשר תוכלו לצלם תמונות נהדרות של העיר המודרנית והגבוהה הזו.

גשר ריינבואו, בעברית "גשר הקשת בענן", הוא גשר תלוי, המזכיר חלק מהגשרים של ניו-יורק. הוא חוצה את צפון מפרץ טוקיו, בין אזורי שיבאורה שבמינאטו ואל האי המלאכותי אודאיבה.

אורך הגשר, שמגדליו צבועים לבן, הוא 798 מטרים. בנייתו החלה בשנת 1987 והושלמה ב-1993. השם "גשר ריינבואו" ניתן לו על ידי תושבי העיר, על שום האורות הצבעוניים שבהם הוא מואר בכל לילה. הללו נוצרים משילובי נורות סולאריות שנטענות ביום ומאירות בלילה, בצבעי אדום, ירוק ולבן. אגב, את שמו הרשמי תתקשו ודאי לזכור, כי הוא משהו כמו "הגשר המחבר של נמל טוקיו, בציר דאיבה מס' 11 של הכביש המהיר שוטו"...


#טיפים
תוכלו להגיע אל הגשר ברגל מתחנת טאמאצ'י או דרך תחנת שיבאורה-פוטו (יוריקאמומי).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oHqBbv1i1GY


ועוד מעט ממנו:

https://youtu.be/P5vN5HhAEFs
הארמון הקיסרי של טוקיו
הארמון הקיסרי של טוקיו
#על ארמון הקיסר בטוקיו

קיומה של הקיסרות היפאנית בימינו היא לא עניין של מה בכך. התרבות המקומית של יפאן הצליחה לשמר את אחד מסממני השלטון העתיקים שלה עד ימינו. ומה מייצג את ההצלחה הזו יותר מארמונה הקיסרי של טוקיו (Tokyo Imperial Palace).

ארמון הקיסר הוא ארמון מוקף גנים שנמצא בלב טוקיו הבירה. כיום הוא משמש כמעון המגורים הרשמי של קיסר יפאן ובו נערכים הטקסים הרשמיים של הקיסר, שמאז מלחמת העולם השנייה הוא תפקיד ייצוגי במדינה. אגב, קיסר יפאן, שמתגורר בארמון כיום, הוא המונרך היחידי בעולם, שעדיין מחזיק בתואר "קיסר".

מדובר בארמון חדש יחסית, שנבנה ב-1968, לאחר שהארמון הקודם נהרס במלחמת העולם השנייה. הקיסר מתגורר עם משפחתו במתחם נרחב שסביבו תעלות מגן וחורשות מוריקות. בארמון עצמו נערכים טקסי קבלת שגרירים חדשים וכאן פוגש הקיסר מנהיגים של מדינות המבקרים בטוקיו.

הארמון של קיסרי יפן מוקף בתעלת מגן ומסביבה גנים, או פארקים, שמהווים את הריאה הירוקה הגדולה בטוקיו. הגודל שלה מרשים עוד יותר כשחושבים כמה העיר הזו צפופה וכמה שווה בה כל מטר בנוי.

הכניסה אל הארמון ואל חלק מהגנים המקיפים אותו אסורה, שכן הם משמשים את המשפחה הקיסרית של יפאן. לעומתם, חלק מהגנים המקסימים הללו פתוחים לקהל הרחב. במיוחד מוכר כאן גשר ניג'ובשי, הוא "הגשר הכפול" והמפורסם, שבכניסה לארמון הקיסרי.

בעונת האביב ובמיוחד בחודש אפריל, מגיעים רבים מתושבי העיר והמבקרים בה ליהנות כאן גם מפריחת הדובדבן המרהיבה.


#על הארמון
ארמון הקיסר הוא בעצם טירה מוגנת היטב, מוקפת תעלות מגן ומגדלי שמירה, ביחד עם חורשות עבותות.

הארמון מהווה ריאה ירוקה בלבה של טוקיו, כשמכלול אגפי הארמון והמבנים שבו משתרע על שטח של כ-3.41 קמ"ר. בגני הארמון הנרחבים תראו בין השאר גן של מאות עצי בונסאי ננסיים, חלקם בני מאות שנים ומגיעים עד ל-600 שנה.

הארמון נפתח למבקרים פעמיים בשנה - ביום הולדתו של הקיסר, שחל ב-23 בדצמבר וב-2 בינואר, בראש השנה החדשה. בשאר הימים יכולים מבקרים לבקר רק בגנו המזרחי של הארמון, מקום שבו יוכלו להיכנס למוזיאון המציג את האוספים הקיסריים.

בארמון עובדים כ-1,000 אנשי שירות ואמנים, כולל טבחים, סייסים, מוזיקאי חצר, דייגי הארמון, גננים המטפלים בין השאר בעצי הבונסאי המפורסמים של יפאן ואנשי המשמר המלכותי, אלה שתוכלו לראות בחילופי המשמר בשעריו.


#היסטוריית הארמון
הארמון שלפניכם יושב על חורבות ארמון שהוקם כאן במאה ה-17. אז הוא היה טירה ששמשה כמבצרם של השוגונים לבית טוקוגאווה ונקרא "טירת אֵדוֹ". ב-1869 עבר הקיסר מייג'י מקיוטו אל טירת אדו (השם המקורי של טוקיו) ומאז היא כונתה "ארמון הטירה".

במלחמת העולם השנייה נהרס הארמון בהפצצות בעלות הברית ובשנת 1948 הוקם ארמון אחר בגני הארמון של השוגון, באזור שהוא היום הגן המזרחי של הארמון. הארמון החדש, הנוכחי, נבנה בשנת 1968. על אף שסגנונו מודרניסטי, יש בו גם אלמנטים אדריכליים מהמסורת והאדריכלות היפאנית העתיקה.


#טיפים
הכניסה אל הגנים המזרחיים שבמתחם ארמון הקיסר היא חופשית ובחינם. הפארקים הפתוחים לקהל הרחב הם פארק קיטאנומארו (Kitanomaru), גני הארמון החיצוניים (Kokyo Gaien), והגינה המזרחית (Kokyo Higashi Guoen).

עלו למסעדה שבקומה ה-36 של מגדל מרונוצ'י (Marunouchi) הסמוך והשקיפו על נוף עוצר נשימה, שכולל את הארמון, הגנים המלכותיים והנוף המרהיב שמסביבם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/z1kf4yXfrUk


הגנים הנפלאים שמסביבו:

https://youtu.be/m3R7MC3aeUM


וחילופי המשמר בפתח הארמון:

https://youtu.be/UnHuFOh1nk8
גשר ניג'ובשי
גשר ניג'ובשי
#על הגשר המצולם ביותר ביפאן


גשר ניג'ובשי (The Nijubashi Bridge) או ה"גשר הכפול" (Double Bridge) שבכניסה לארמון הקיסרי, הוא גשר הכניסה הפוטוגני של ארמון הקיסר בטוקיו. והאמת שלא רק בעיר - זהו אחד המקומות המוכרים והמצולמים ביותר בכל יפאן.

התפאורה הייחודית מהגשר בעל שתי הקשתות מציעה תצפית עוצרת נשימה, על ארמון הקיסר האימפריאלי ולעבר העיר העתיקה.

לציבור מותר לעבור בגשר האבן המפורסם רק פעמײם בשנה - פעם אחת בראש השנה ופעם נוספת ביום הולדתו של הקיסר.

הגשר נמצא במרחק דקה הליכה בלבד מתחנת הרכבת התחתית. לכו ממנה לאורך התעלה של הארמון והגיעו עד אל מול הגשר ושער הארמון.


#טיפים
ליד גשר ניג'ובאשי תוכלו לצפות בשומרי הארמון המתחלפים פעם בשעה וניצבים לאחר מכן בשערי הארמון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/V1dgqRAEuBo


הוא יפה להפליא:

https://youtu.be/6Dsim6Hm4-Y


ותיירים מרבים להצטלם לידו:

https://youtu.be/TqwYta0Pz2M

חינם בטוקיו

מוזיאון הטפילים
מוזיאון הטפילים בטוקיו
#על מוזיאון הטפילים בטוקיו

מוזיאון הטפילים של טוקיו (Meguro Parasitological Museum) הוא מוזיאון שמוקדש לטפילים משומרים של בני אדם ושל בעלי חיים. המוזיאון הזה, כבר הבנתם ודאי, מומלץ לאנשים שלא חוששים מדברים מוזרים ואולי אף מתעניינים בהם.

מוזיאון הטפילים, או מוזיאון הפרזיטים של טוקיו, הוא ככל הנראה המוזיאון היחידי בעולם שמוקדש כולו לטפילים. תוכלו ללמוד כאן על הטפילים, שחיים, כמה נורא, גם בגופנו, ממש עכשיו. לא צריך לפחד מהם או לחוש גועל, אלא להיות מודעים לקיומם ולראות אותם, אם תרצו בכך, מקרוב.

כאן, אגב, תוכלו לראות את תולעת הטפיל הארוכה בעולם, שאורכה ‭8.8‬ מטרים!


#טיפים
הכניסה ללא תשלום.

ההסברים ליד המוצגים הם ביפאנית. מוצע למבקרים מכשיר תרגום קולי לאנגלית.


מבט מקרוב במוזיאון הטפילים של מגורו:

https://youtu.be/_vrb_Ww-KBU
פסל החירות של טוקיו
העתק פסל החירות
#על פסל החירות של אודאיבה

באי המלאכותי אודאיבה תמצאו העתק של פסל החירות האמריקאי (Odaiba Statue of Liberty). זהו דגם מוקטן של פסל החירות שניצב על אי החירות שנמצא מול האי מנהטן שבניו-יורק.

מכיוון שהוא רק העתק ואין בו ייחוד או סיפור של ממש, אין מה לומר עליו הרבה, אבל אל הטיילת שעל שפת מפרץ טוקיו, באי אודאיבה, מגיעים לא מעט יפאנים ותיירים, שנהנים להצטלם ליד העתק של פסל החירות האמריקאי שצופה לעבר העיר, ממש כאילו שהם בניו-יורק.

ובכלל הטיול על הטיילת שבאזור הפסל הוא תענוג לשעות הערביים. מצד אחד תהנו מבריזה נעימה שבאה מהים ומנגד -לא פעם מתקיימים כאן מופעי רחוב על הטיילת. לצפות בשקיעה הנהדרת, מעל מפרץ טוקיו, באחת הערים המרשימות בעולם, כשלידכם העתק פסל החירות של עיר מדהימה אחרת - לזה קוראים תענוג!

אז אם חלמתם על שניים במחיר של אחד - הנה משהו מניו-יורק בטוקיו. לסלפפפייי...


#טיפים
אחת ההנאות באודאיבה היא הצפייה והצילום של השקיעה היפה לצד העתק פסל החירות והעיר טוקיו שברקע.


מבט מקרוב על הפסל שעל קו החוף של האי:

https://youtu.be/Rl0XPL6zqE4
מופע האורות של גונדאם
מופע האורות של גונדאם
#על הרובוט הענקי שמאיר בטוקיו

מופע האורות של גונדאם (Gundam) הוא מופע של רובוט עצום, בגובה של כמעט 20 מטרים, הניצב בפתח חנות "The Gundam Base" שבטוקיו. גם מי שלא מטורפים על גיבורי-על מצוירים מהסוג של "גונדאם", ייהנו כאן מעוד חוויה שהיא מאוד יפנית ומאוד טוקיו.

במופע האורות תוכלו לחזות בפלא של רובוט ענקי, העומד בכניסה למרכז הקניות, כשהוא מהבהב בשלל צבעים מתחלפים, מאחוריו ניצב מסך ענק, המחליף צבעים גם הוא ומציג תפאורות משתנות.


#טיפים
הצפייה במופע היא בחינם.

לחוויה המלאה של מחזה האור הססגוני, מומלץ להגיע בערב.

אך המופע חוזר על עצמו, כ-8 פעמים ביום, בין השעות 12:00-21:00.

אורכו של המופע משתנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eSTbMjJ4AF0


ביקור במקום:

https://youtu.be/CZyMOJgVn6A


חנוכת המופע:

https://youtu.be/XCQsvfaWGiM


בלוגרים - על הרובוט הענקי ועל חנות צעצועי הגנדאם הענקית שליד:

https://youtu.be/Wh77DMD4gxE
מעיין קיומסה
באר קיומסה
#על המעין עם המים הצלולים ביפאן

קצת לפני שמגיעים למקדש מֵייגִ'י (Meiji Shrine) שברובע הרג'וקו פנו שמאלה לפינה בגינת המקדש ותגיעו לנקודה שבה תראו מעיין זעיר, באר עם מים צלולים במיוחד. היפאנים מדברים עליו כמעין שבו המים הכי צלולים ביפאן.

זוהי הבאר של קיאומסה (Kiyomasa no Edo) שהמוני מבקרים בה מאמינים שהיא נותנת כוח ומעניקה אנרגיה חיובית.

הבאר נחפרה על ידי המצביא הפאודלי המפורסם קאטו קיומאסה. למשפחתו הייתה כאן אחוזה בתקופת אדו, אם כי לא ברור אם הוא עצמו חי כאן.

הבאר הזו התפרסמה לאחר שפורסם בטלוויזיה היפאנית אודותיה והופיעו בה כמה אנשים שטענו שהמזל שלהם השתפר, מרגע שבחרו את תמונות המעיין לתמונת הרקע של הטלפון הסלולרי שלהם.

הכניסה למעיין היא בתשלום, אך לא גבוה וכל מבקר מקבל כרטיס ממוספר בכדי לראות את הבאר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YarOlRwZwMQ


פארק ריקוגיין
פארק רִיקוּגִיֵין
#מקום המפלט מההמולה של טוקיו

גן רִיקוּגִיֵין (Rikugien), עם דגש על ההברה הראשונה, הוא גן יפאני מקסים ורחב ידיים שבו תוכלו לחמוק לשעה קלה מההמולה, הצפיפות והעיר הסואנת. כאן תוכלו להשאיר מאחוריכם את מירוץ העיר ושאונה ולהיכנס לשעה קלה או יותר, של מנוחה יפאנית נעימה ורוגעת.

היכנסו אל הגן בשער העץ, ראו את דגי הזהב שבבריכת המים היפה, עמדו על גשרון האבן ושבו בבית התה הנעים והשליו. קחו שעה קלה של שלווה ואחר כך חזרו, מצוידים באנרגיה מחודשת, אל טוקיו הסוערת.

ריקוגיין ממוקם ליד תחנת הרכבת קומאגומה, שעל קו יאמאנוטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HkBlVYoQPbA


באביב:

https://youtu.be/NT5d95nmISo


ומבט לילי:

https://youtu.be/ThPSqPqJtq8
אָסַאקוּסָה
#על האזור שמזכיר את טוקיו של פעם

אָסַאקוּסָה (Asakusa) הוא האזור שמסביב למקדש סנסוג'י (Sensoji), המקדש העתיק, הצבעוני ומהאהובים ביותר מבין מקדשיה של טוקיו. זהו אחד מהאתרים ההיסטוריים החשובים ביותר של טוקיו. האופי של אסאקוסה מזכיר את טוקיו של פעם ונעים לבלות בו ובמקדש והשוק שלידם, אפילו יום שלם.

כבר ברחוב נקמיסה דורי (Nakamise dori), הרחוב המוביל למקדש סנסוג'י, תראו את שוק נקמיסה, שמציע דוכנים וחנויות רבים, עם חפצי אומנות בסגנון אדו, בגדים יפאניים מסורתיים, פאות משלימות לקימונו והרבה מזכרות לתיירים.

בכניסה אל מתחם מקדש סנסו ג'י הבודהיסטי ניצב שער אדום דו-קומתי גדול, הנקרא "קאמינארימון" (Kaminarimon). פירוש שמו של השער הוא "אל הרעם". ואכן, על השער תוכלו לראות עיטורי דמויות של אלי הרוח והרעמים.

בקומתו השנייה של השער יש ספרייה שבה שמורים ספרי קודש בודהיסטיים ועתיקים. גם השער וגם הפגודות ושאר המבנים שבמתחם המקדש, נהרסו במלחמת העולם השנייה ושוחזרו בדייקנות אחריה.

אחרי שער הקמינרימון נכנסים אל הדרך שמובילה למקדש, דרך בת 300 מטרים ובה רחוב-שוק ססגוני ומרהיב עין. לאורכו של השוק הזה תראו מאות דוכנים צבעוניים ונעימים, שמציעים מזכרות מקומיות, מגלי עתידות ועוד הפתעות יפאניות מסקרנות.

הן אל מקדש סנסו ג'י והן אל השוק הגדול שצמוד אליו, הכניסה חופשית וללא תשלום.


#תולדות אסאקוסה
מחוז אסאקוסה הוא שריד לעידן היסטורי רחוק. בשיטוט כאן תוכלו לחוש כיצד הרגישו העוברים והשבים כאן, בעידן שבו פסעו כאן גיישות נעימות מראה, כשהן לבושות בלבוש מסורתי. ברחוב קאנונורה (Kannonura) תוכלו גם כיום לראות מעת לעת, נשים לבושות בבגדים כאלו.

בין המאות ה-17 וה-19, בעת שטוקיו הייתה בירת ממשל השוגונים הצבאי מבית טוקוגאווה, היה אזור אסאקוסה מוקד הבילויים שלהם.

כיום אסאקוסה הוא מהאתרים ההיסטוריים החשובים בטוקיו, מקום שמזכיר את טוקיו של זמנים אחרים, קדומים יותר.


#טיפים
הכניסה למקדש חופשית.


מבט מקרוב

https://youtu.be/NiEi1Vp7zcw


עוד מאסאקוסה:

https://youtu.be/RuCcoLw7omI


וטיול באזור כולו:

https://youtu.be/b5AurdhTcUc
בניין סוני בגינזה
#על המקום בו תכירו את כל החידושים וההמצאות מבית סוני

בניין סוני (Sony Building) נמצא בשכונת גינזה שבטוקיו והוא מקום התצוגה המרתקת של ענקית האלקטרוניקה היפאנית, שבו היא מציגה את מגוון מוצריה. כאן תוכלו להתנסות בחינם ולגעת בכל המוצרים החדישים של החברה היפאנית, שבמשך שנים רבות הנהיגה את תעשיית האלקטרוניקה הבידורית העולמית.

בניין סוני, שנפתח בחודש אפריל 1966, הוא מבנה גבוה בן 6 קומות, שעוצב על ידי האדריכל היפאני יושינובו אשיארה בסגנון פוסט-מודרניסטי.

אם תעלו בו אל הקומה השישית, תוכלו להתחיל את הביקור במיצג מולטימדיה קצר ומשם לרדת, קומה אחר קומה, ולהתנסות במוצרים החדישים ביותר של החברה. חובבי הגאדג'טים יחגגו כאן ויוכלו אף לרכוש כאן ממגוון המוצרים של סוני, כמו סמארטפונים, מצלמות, מערכות קול, אוזניות, ואפילו טלוויזיות ומקרני וידאו.

כאן תראו, בנוסף למוצרים המוכרים שכבר יצאו לשוק, גם מוצרי קונספט שהם בחזקת אפשרויות לעתיד, לצד לא מעט מוצרים חדשים, שאולי עוד לא היכרתם.

רוצים חוויות ושעשוע? - בבניין סוני יש גם לא מעט משחקי מחשב ושעשועים חדשניים של מציאות מדומה, שמציעה החברה להנאת המבקרים.

אל הבניין ניתן להיכנס היישר מיציאה B9 שבתחנת הרכבת בגינזה.


#טיפים
הכניסה חינם.

ב-31 בדצמבר וב-1 בינואר סגור!


תערוכת המוצרים בבניין סוני בגינזה:

https://youtu.be/BEQ-4yxMoFo


ומבט מקרוב:

https://youtu.be/eXtEhyZBsW0
פארק יוֹיוֹגִי
#על פארק ירוק עם אופנת רחוב צבעונית וחתרנית

פארק יוֹיוֹגִי (Yoyogi Park) הוא פארק יפהפה, מהפארקים הגדולים בטוקיו, המציע עצים וצמחיה מקסימים, לצד שבילי הליכה וריצה ומקומות לספורט עירוני פעיל. רבים רואים בו את ה"סנטרל פארק" של טוקיו.

ביויוגי תמצאו מדשאות נהדרות, לצד אגמים, שדרות של עצי דובדבן, ומקבצי עצים משובצים בספסלים, מזרקות ומבני עץ יפאניים.

בכל יום ראשון מגיעים לכאן המוני תיירים ומקומיים, ליהנות מהשלווה והקסם של יויוגי, ביחד עם תרבות ואופנת הרחוב של הצעירים, שבאים לכאן כדי לראות ולהיראות. הללו מתקבצים בפארק וברחוב טקשיטה דורי (Takeshita Dori) הסמוך, לבושים בבגדים ססגוניים, מסופרים בתספורות מסוגננות וחוגגים את האופנה המתקדמת ולא פעם הנועזת, החתרנית והצעקנית במיוחד שלהם.

עוד מופע רחוב מעניין בפארק הוא מופע ה"אלוויסים". מדובר בחבורה של חקייני אלביס פרסלי, שמזמרים ושותים בירה כמעט באותה מידה ועושים שמח, בכל יום ראשון ביויוגי.


#טיפים
הביקור כאן הכי יפה בזמן הסאקורה, היא עונת פריחת הדובדבן שמתרחשת בכל שנה בסביבות מרץ עד תחילת מאי.


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=HB-Nb9FnsW8


יש כאן גם שוק פשפשים חמוד:

https://youtu.be/Gt5R0pGAiIA


הנה ה"אלוויסים" במופע:

https://youtu.be/u0EnARCOAvs
פארק לאומי שִינְג'וּקוּ גְּיוֹאֵן
#על הפארק הלאומי בטוקיו

טוקיו היא אמנם עיר מודרנית וטכנולוגית להפליא, אך לא פעם מסתתרים בין גורדי השחקים ומתחמי הטכנולוגיה החדשניים שלה פינות חמד וגנים ירוקים ונהדרים של ממש.

נוף נטול מגדלים, כבישים, בניינים, חלונות ראווה או שלטי פרסום ניתן למצוא בפארק הלאומי שִינְג'וּקוּ גְּיוֹאֵן (Shinjuku Gyoen National Garden) שהוא אחד הפארקים היפים בטוקיו. יש כאן שלושה סוגי גנים מקסימים - גן בסגנון היפאני המסורתי, גן אנגלי וגן צרפתי. בנוסף להם יש כאן מגוון ענקי של עצים, כולל 1,500 עצי דובדבן, שכל כך אוהבים אותם ביפאן ושפורחים כה יפה באביב.

בין השבילים, הגשרים, האגמים ועצי הדובדבן הירוקים שבו, לצד מבני העץ בסגנון המסורתי היפאני ועושר הנוף הציורי שלו - הופך המגוון הצבעוני והרב-תרבותי שלו את הפארק הזה לאחת הפינות משובבות הנפש ומרחיבות הלב שבבירת יפאן.

פארק שינג'וקו גיואן הענקי, בגודל של 600 דונם, נפתח בשנת 1949. מקורו בשושלת אריסטוקרטית יפאנית, שכן הוא נבנה במקום שבו עמדה בעבר הטירה הפרטית של לורד נָייטוֹ (Lord Naito) המקומי.

הסיור באזורי הפארק המגוונים והמטופחים שכאן מרגיע במיוחד ומעניק הנאה רבה ותענוג לעיניים ולנשמה. הוא יעניק לכם ריאה ירוקה ורחבה במרכז העיר, שברקע שלה תוכלו לראות כל העת את קו הרקיע עתיר הבניינים המודרנים של טוקיו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Qp4B-NqhZVM


ופריחת הדובדבן בשינג'וקו:

https://youtu.be/edQ8SDZv-Nc


ועוד מהסאקורה:

https://youtu.be/bv50faIZr-g
מקדש סֵנְסוֹגִ'י
#על המקדש העתיק ביותר בטוקיו

על אף שהוא נראה חדש לחלוטין, מקדש סֵנְסוֹגִ'י (Sensoji), או מקדש סֵנְסוֹ-גִ'י, הוא המקדש העתיק ביותר מבין מקדשיה של טוקיו. הוא שוחזר לאחר שנהרס במלחמת העולם השנייה והיפאנים גאים בו ובעמידתו בקשיים, שמסמלת את עמידותם שלהם בקשיים ההיסטוריים שחוו.

האגדה מספרת ששני אחים הקימו אותו, בשנת 645, לאחר שעל אף שהשיבו אותו אל הנהר, הם מצאו את עצמם דגים מהנהר שוב ושוב את פסל אלת הרחמים, בוסאצו קאנון (Kannon). בעל אדמות ששמע על כך, סיפר לאחים בהתרגשות על בודהה והם הפכו לבודהיסטים מסורים. השלושה בנו את המקדש והציבו בו את פסל האלה, שחזר ועלה ברשתם שוב ושוב.

אגב, שלושת בוני המקדש קבורים היום במקדש אסקוסה, שנקרא על שמם "היכל שלושת האלים".

מבנה מקדש סנסוג'י הקיים, שברובע אסקוסה (Asakusa), הוא שחזור של מקדש עתיק, שהוקם כאן במאה ה-7 לספירה, שהיה ידוע גם בשם אסאקוסה קנון (Asakusa Kannon), שנהרס במלחמת העולם השנייה. כיום, לאחר שעבר שיפוץ שהחזיר אותו לימי ההוד שלו, עומד המקדש בן 1,400 השנים על תילו.


#מה במקדש
בכניסה למקדש תראו את שער קאמינארימון (Kaminarimon), על שם אל הרעם המקומי. זהו שער אדום גדול, שאותו מעטרות דמויות אלי הרוח והרעמים.

בחצר המתחם שימו לב לכד הקטורת הגדול, שניצב בחוץ. לכלי הזה יש, לפי האמונה, סגולות מרפא. האמונה הבודהיסטית קושרת את ריח הקטורת אל האוויר שהאלים נשמו. כאן תוכלו לראות כיצד באמצעות הידיים, היפאנים מוליכים את ריח הקטורת לעבר גופם. הם מכוונים אל האיבר החולה או הפגוע בגופם והתקווה היא לריפוי.

עיקר העניין במקדש הוא ניבוי העתיד. תשלום סמלי וזעום יאפשרו לכם למשוך מקל שנראה כמו צ'ופסטיק ארוך, עם נבואה שמופיעה עליו כציור קטן. ניתן להשוות את הציור שעל המקל לציור שעל אחת ממגירות העץ שבמקדש. באותה המגירה ימתין לכם הסבר, או סוג של נבואה לגבי הגורל הצפוי לכם. חוברת עם התרגום לאנגלית תוכלו לקבל מהנזירים המקומיים שבמתחם. מי שקיבלו גורל ורוד יוצאים משם מחויכים ומי שלא - נוהגים לקשור את הנבואה אל חוטים מיוחדים שמוכנים לשם כך בסמוך.

בסמוך למקדש תראו את רחוב נקאמיזה (Nakamise), שבו מגוון דוכנים וחנויות ססגוניות, בהם תוכלו לרכוש מזכרות וחטיפים יפאניים.


#טיפים
הכניסה היא בחינם, גם אל מקדש סנסו ג'י וגם לשוק הגדול שצמוד אליו.

שעות הפתיחה - בימי שני עד ראשון, בשעות 9:00 עד 16:30.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fcZ6VF22tr8
בניין השלטון המטרופוליני של טוקיו
#על המגדל המחובר של טוקיו ותצפיות החינם הנפלאות שמעל העיר

בגובה של 243 מטרים, בניין השלטון המטרופוליני של טוקיו (Metropolitan Government Building) שברובע שינג'וקו הוא בניין ממשלתי גבוה מאד שהתושבים כאן קוראים לו "טוצ'ו". עד שנת 2007 הוא היה המגדל הגבוה בעיר.

מגדל השלטון המטרופוליני הוא מהמרשימים במבני הממשלה בעולם. למעשה, זה איננו בניין אחד אלא קומפלקס של שני מבנים בני 48 קומות כל אחד, שמתחברים בקומה ה-33 זה לזה. עובדה זו מקנה לטוצ'ו מראה חד פעמי בין בנייני ממשלה דומים בעולם.

במגדל השלטון תוכלו לעלות אל שני מצפים בגובה 202 מטרים, שמהם נשקף נוף מרהיב של מחוז שינג'וקו בטוקיו הנמצא למרגלותיו. בימים עם ראות טובה, תוכלו לראות אפילו את הר פוג'י הרחוק מכאן.


#טיפים
התצפיות מהבניין הן חינם!

יש בדיקות בטחוניות בכניסה. גלו הבנה!

בכל אחד מהמצפים ישנם בית קפה וחנות מזכרות.

מצפה הצפון נשאר פתוח יותר גם בערב ובלילה ומציע תצפית לילה מהנה במיוחד!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ImFeKwSVSao


עוד אחד:

https://youtu.be/i9pzZdtVP-g


ועוד מבט - הפעם החוצה:

https://youtu.be/ll-KxtiToyU
טויוטה מֵגַה וֶובּ
#על מתחם חברת טויוטה המלהיב שבאי אודאיבה

טויוטה מֵגַה וֶובּ (Toyota Mega Web)שבאי אודאיבה הוא מרכז התצוגה של ענקית הרכב טויוטה. האמת היא שההגדרה הזו לא מגדירה את החוויה שמקבלים כאן המבקרים, כי טויוטה ווב הוא מתחם עתידני, שבו מציגה חברת טויוטה את מיטב החידושים הטכנולוגים שלה. מטכנולוגיות חדשניות שהיא מפתחת, דרך כלי הרכב החדישים ביותר שלה, חלק מהם דגמי קונספט ואחרים שנמצאים בשלבי פיתוח שונים.

תוכלו ליהנות כאן מסימולטורים שידמו בעזרת משקפי תלת מימד ומציאות מדומה, את הנסיעה במצבים שונים, מתנאי עבירות קשים ועד מצבים מדומים לחלוטין. יש כאן שלל חוויות נוספות, גם לילדים, ביניהן רכבי קארטינג ותחרויות מרוץ מכוניות, אתגרי בטיחות בדרכים ושיעור נהיגה לילדים, שבסופו יקבלו הילדים "רישיון נהיגה מקומי". אגב, זו הפעילות היחידה שהיא בתשלום כאן, אבל המחיר סמלי והשיעורים הללו מחייבים הרשמה מוקדמת.

כדאי לבקר במוזיאון שימור המורשת והשחזור של רכבי טויוטה וכלי רכב אחרים. תוכלו לראות כאן כיצד משחזרים מכוניות ישנות ועתיקות ומכינים אותן לתצוגה ולצרכים שונים של היצרנית המצליחה. חובבי רכב יאהבו במיוחד את המכוניות המשוחזרות מכל פינות העולם. ה"פריקים" של ממש ימצאו עניין גם בספריית טויוטה, שבה אפשר לעיין בכמעט כל מגזין או ספר שתורם מידע על רכבי החברה.


#טיפים
יש בטויוטה מגה ווב סיור של שעתיים עם הדרכה באנגלית - ללא תשלום.

ניתן להירשם לסיור החל מ-3 חודשים ועד שבועיים לפני הסיור, בקישור שלמטה.

הרשמה מראש הכרחית לשיעור הנהיגה לילדים והיא מחייבת תשלום סמלי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HfjI70lfXS0


והמכוניות המוצגות שם:

https://youtu.be/CineZ5vw1Vo
מקדש מֵייגִ'י
#על המקדש בטוקיו

מקדש מֵייגִ'י (Meiji Shrine) שברובע הרג'וקו במרכז טוקיו הוא מקדש שינטו, הדת הנפוצה ביפאן. מדובר בסמל לאומי שהוקם בשנת 1920 ונקרא על שם הקיסר מֵייגִ'י, הקיסר היפאני מהמאה ה-19 שנחשב לאבי יפאן המודרנית.

אבל מקדש מייג'י, שידוע ומפורסם בזכות חגיגות ראש השנה החדשה שנחגגות בו ברוב הוד, הוא בית מקדש פעיל ותוסס. במיוחד תוכלו לראות זאת בימי ראשון, כשהמוני בני אדם פוקדים את המתחם בן אלף הדונמים.

המקדש משמש ללא מעט חתונות מסורתיות, בסגנון יפאני. אם תיערך אחת בזמן שאתם כאן, תיהנו לראות את קרובות המשפחה בקימונו מסורתי ואת הגברים בחליפות מערביות.

מתחם המקדש כולל גנים יפים, שמגיעים לשיא יופיים בחודש יוני, בעת עונת הפריחה של האירוסים. למעשה, נמצא המקדש בפארק יויוגי (Yoyogi Park) ברובע הרג'וקו, הצעיר והססגוני. מספרים כאן שהצמחיה העשירה מבוססת על תרומות מעולים לרגל אל המקדש החשוב ביותר ביפאן למאמיני השינטו.

אף שאינכם מאמינים, לפני הכניסה למקדש היטהרו בבקשה בשוקת היפה שניצבת מול הכניסה. הזליפו מעט מים על הידיים ושיטפו את הפה בכוסיות המתכת שמוצבות בה. עכשיו אתם מוכנים להיכנס טהורים לתוכו.

בכניסה למקדש עצמו יש שולחנות מיוחדים שאליהם משליכים היפאנים מטבע, לתרומה. לאחר מכן הם מוחאים שתי מחיאות כף, כדי להסב את תשומת הלב של האלים. גם אחרי התפילה נהוג למחוא כף ולהודיע בכך שהתפילה הסתיימה.


#על דת השינטו
מקדש השינטו הזה נבנה בשנת 1920. הוא מפורסם בעיקר בחגיגות ראש השנה החדשה שמתקיימות בו שנים רבות. המקדש הוא מוקד עלייה לרגל והצמחיה העשירה שמסביבו היא כולה פרי תרומות של עולי רגל.

השינטו, הדת הבסיסית של יפאן, הייתה פעם דת המדינה כאן. כיום היא דת אישית, הנתונה להחלטתו של היחיד.

את מקדשי השינטו תמצאו ביפאן בכל מקום. לא פעם מקימים את המקדשים הללו כדי לציין הרים, נהרות, יערות, מפלים ותופעות טבע נוספות, שהן טובות ויפות במיוחד.


#טיפים
לאחר הביקור במתחם המקדש, ביום ראשון בבוקר, צאו לפארק יויוגי (Yoyogi Koen), שבו הוא נמצא וצפו באופנת הרחוב הצעירה והססגונית, לא פעם אפילו קיצונית ופרועה, של צעירי טוקיו. בין הצעירים הצבעוניחם בלבוש, השיער והאיפור שלהם, תוכלו גם ליהנות מהופעות רחוב מסקרנות.

לאחר המקדש כדאי לצאל לטיול רגלי בין בפארק שמסביב. יפה במיוחד לבקר כאן בחודש יוני, עונת הפריחה של האירוסים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ouq7GiYaP74


בניין הטלוויזיה של פוג'י
#על הבניין העתידני משרדי חברת פוג'י בטוקיו

בניין פוג'י טי.וי. (Fuji TV Building), או מגדל פוג'י, הוא בניין עתידני במראהו שממנו יש תצפית מרהיבה של 270 מעלות אל המגה-עיר טוקיו, או מה שנקרא "טוקיו רבתי".

הבניין עצמו הוא אייקון של ממש ביפאן. בראשו נבנה, בגובה של 124 מטר, כדור תצפית בקוטר 32 מטרים, שממנו תוכלו לצפות במגהפוליס הענקית. כדור המתכת שאליו מחוברות רצועות המבנה, מזכיר מולקולה כימית והוא מעיד על אדריכלות העתיד של העבר, זו שקיבלה מהמדע ובמקרה זה מהכימיה השראה לעיצוב ולתכנון של מבנים עתידיים ומרשימים.

הבניין של Fuji TV, מערוצי הטלוויזיה המסחריים המובילים של יפאן, מכיל את אולפני הטלוויזיה שבמקום, אלו שבהם מצולמות תכניות הטלוויזיה הפופולאריות ביותר ביפאן. אמנם כתיירים ייתכן שתמצאו בזה פחות עניין, אבל לכו תדעו מתי ייצא לכם להגיע ולהיכנס לאולפני טלוויזיה של ממש. יש כאן גם תערוכות על תכניות הטלוויזיה הפופולאריות ביפאן וסיורים מודרכים באולפנים.


#טיפים
הכניסה לבניין היא בחינם. יש לשלם רק עבור הכניסה לאולפנים ולתצפית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rpNg0LAyy9g


ומצגת וידאו מרהיבה:

https://youtu.be/Y3mt8158eaA


מופע האורות של הבניין:

https://youtu.be/SDkUQfs9hmo
פארק אוּאֵנוֹ
#על הפארק עם פריחת הדובדבן האביבית

פארק אוּאֵנוֹ (Uenoonshi Park), שברובע אואנו שבטוקיו, הוא פארק ציבורי רחב ידיים, שנמצא בסמוך לתחנת אואנו. יש כאן מקדשים, אגמים קטנים, אלפי עצים וגנים ירוקים ונפלאים. כל אלה לצד הטבע הירוק ומסלולי ההליכה הרגועים ומוקדי המשיכה המגוונים שבו.

בכניסה הדרומית של הפארק, הפתוח לקהל הרחב, תוכלו לראות את פסלו של הסמוראי המפורסם סאיגו טקמורי.

בתוך פארק אואנו תוכלו למצוא את גן החיות של טוקיו, מקדשים עתיקים, אולם קונצרטים וכמה מהמוזיאונים הטובים ביפאן. ביניהם נכללים המוזיאון הלאומי של טוקיו, על האוצרות הלאומיים הרבים שמוצגים בו ושנחשבים לחשובים של יפאן, מוזיאון המדע הלאומי, המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית, המוזיאון לאמנות טוקיו מטרופוליטן ומוזיאון שיטמאצ'י.

פארק אואנו נבנה על שטח שבו שכן בעבר מקדש עתיק. בסמוך נמצא גם מקדש טושוגו (Toshogu) משנת 1651.

הוא נחשב לאחד המקומות הטובים ביפאן לחזות בפריחת הדובדבן שבאביב.

אם יש לכם זמן רק לפארק אחד בטוקיו, בואו לבקר בפארק הזה. הוא שווה כל רגע!


#טיפים
פארק אואנו, שפתוח בשעות היום והלילה, נוהרים תושבים ותיירים רבים. שיא היופי של הביקור כאן הוא בזמן הסאקורה, עונת פריחת הדובדבן שחלה בין מרץ עד תחילת מאי (התאריך משתנה בכל שנה).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LamO_5eeJEI


וביקור בעונת הסאקורה, פריחת הדובדבן:

https://youtu.be/VSbIHKs0gEQ
רוֹפּוֹנְגִי
#על רובע הבילויים של הזרים בטוקיו

אזור רוֹפּוֹנְגִי (Roppongi Hills), שבמרכז טוקיו, הוא אזור עתיר מגדלים מודרניים ובניינים מרשימים, המציג בפני המבקרים בו את האדריכלות החדשנית בעיר, לצד מרכזי קניות, מהחדישים והלוהטים של טוקיו. בין לבין מפוזרים כאן פסלים מודרניים מלהיבים, בניינים מעוצבים ומעדניות עם מבחר מדהים של מאכלים ודברים מיוחדים, כמו אבטיחים מרובעים, עוגות בצורות כמו לב או נשיקה ועוד.

ברופונגי שולט כיום פרויקט רופונגי הילס, שהוא מרכז קניות ובילוי מהחדישים והמודרניים בעולם. לא כולם נלהבים מהאזור המודרני הזה, שנבנה על ידי אחד מעשירי יפאן, על גב שכונה ותיקה שהתאפיינה בבתים קטנים וישנים.

כיום רופונגי הוא לא רק אזור קניות עתיר חנויות יוקרה ואזור העסקים היקר של טוקיו, אלא גם מהמקומות המזוהים ביותר עם חיי הלילה של העיר. הרובע הפך עם השנים למקום הבילוי הלוהט של התיירים והזרים המתגוררים בטוקיו. כל זר כאן יודע, שאת השעות הקטנות של הלילה מעבירים בכיף במוקדי הבילוי של רופונגי.

זהו אחד המוקדים הפעילים והמגוונים של חיי לילה. יש בו מגוון של ברים, מועדוני לילה ומסעדות, הנחשבים למקומות איכותיים. תוכלו להעביר כאן ערבים מהנים בחברה קוסמופוליטית טובה ויוקרתית, עתירת דוברי אנגלית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yY7zEu345tc


וחיי הלילה שבו:

https://youtu.be/tdKH_6GSang


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.