» «
כנסיית  גזו נואובו
כנסיית ג’זו נואובו
#על הכנסייה המפוארת של ישו ומריה

כנסיית ג’זו נואובו (Chiesa di Gesu’ Nuovo) היא כנסייה יפה, שניתן לזהות בקלות בחזית המכוסה באבני בזלת.

החזית הצנועה שלה לא מסגירה את הפאר וההדר שבפנים הכנסייה. תוכנה האמנותי והעיצובי נחשב לאחד משיאיו של הבארוק הנאפולטני. מהפסלים והציורים ועד ציורי הפרסקו הרבים - הכל כאן מפואר ומעוצב.

נפלאות הן גם יצירות האמנות המרתקות שבתוך הכנסייה. שימו לב לשיש הצבעוני ובמיוחד לפרסקו, ציורי הקיר שעל התקרה ועל קירותיה של הכנסייה.

ג’זו נואובו היא כנסיה השייכת למסדר הישועי. היא נבנתה במאה ה-16 על שטח ארמון סנסברינו, שנרכש באותה תקופה בידי חברי המסדר מנסיכי סלרנו. היא נמצאת בוויה דל ג'זו נואובו (Piazza del Gesù Nuovo), לא הרחק ממוזיאון הארכיאולוגיה, מהדואומו, מבית האופרה סן קרלו ומפאלאצו ריאלה (Palazzo Reale).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nLhV6qaNHlY
כנסיית סנטה קיארה
כנסיית סנטה קִיאָרָה
#על הכנסייה של קיארה

אחד המבנים החשובים שהורישה שושלת בית אנז’ו לנאפולי היא כנסיית סנטה קִיאָרָה (Chiesa di Santa Chiara) שבעיר. בכנסייה, ששימשה בנאפולי את אנשי האצולה של העיר, קבורים המלכים רוברט מאנז’ו, שארל מאנז’ו ומלכים נוספים, מהחשובים שמלכו כאן.


#אדריכלות הכנסייה
כנסיית סנטה קיארה נבנתה במאה ה-14. בתור שכזו היא נבנתה בסגנון גותי. אם תביטו היטב תראו שעיצוב הפנים שלה כלל אינו גותי, אלא דווקא בארוקי בסגנונו. הוא תוצר של המאה ה-18.

בשנת 1943, במהלך מלחמת העולם השנייה, ניזוקה הכנסייה, בהפצצות הקשות של המפציצים של בנות הברית. לאחר תום המלחמה היא שוקמה ונבנתה שוב, בסגנונה הגותי והמקורי.

שימו לב לחצר המנזר היפה, זו של המנזר הסמוך לכנסייה. החצר הזו היא מה שמכונה קלויסטר. הקלוייסטר הזה תוכנן ועוצב במאה ה-18 על ידי האדריכל דומניקו אנטוניו ואקארו.

החצר מוקפת באכסדרות יפות וארוכות, שעל קירותיהן מצוירים פרסקאות נהדרות. עמודים רבים ניצבים לאורך האכסדרות.

ואקארו תכנן כאן את שני השבילים הנפגשים במרכז החצר המסוגננת וירוקה. לאורך שני השבילים שנפגשים במרכז החצר, תראו כאן עמודים ומושבים שאריחי חרסינה מצוירת, הנקראת "מאיוליקה" מצפים אותם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/svmQhWrxoVY
כנסיית סנטאנגלו א נילו
כנסיית סַנְטְ’אַנְגֵ’לוֹ אַ נִילוֹ
#על כנסיית הקבר

ברובע ספאקנאפולי, קצת באלכסון, ממש אל מול כנסיית סן דומניקו מג'ורה שבנאפולי. ובלב העיר היוונית-רומית העתיקה, נמצאת כנסיית סַנְטְ’אַנְגֵ’לוֹ אַ נִילוֹ (Sant’angelo a Nilo).

הכנסייה הרומית-קתולית היפה, הוקמה במאה ה-14. שמה מאזכר את הנילוס המצרי, שהעריצו הסוחרים המצריים שהגיעו לכאן באותה תקופה.

בכנסייה נמצא קברו המונומנטלי של הקרדינל ריינלד בראנקצ'י, שפוסל בידי דונאטלו ומיקלוזו. הוא נחשב לאחת היצירות הפיסוליות הגדולות והמיוחדות בעיר.


#תולדות הכנסייה
כנסיית סנט’אנג’לו א נילו הוקמה בשנת 1385 כקפלה והוקדשה לאנג'ל ומרקוס הקדושים. מי שהקים אותה היה הקרדינל ריינאלדו בראנקצ'י, אציל נאפוליטני, שהפך לקרדינל בשנת 1384 ושלמשפחתו היה ארמון בקרבת מקום.

בתחילה בראנקצ'י הקים את המקום כקפלת הקבורה של משפחתו. השריד היחיד שנותר בימינו מהקפלה העתיקה ההיא הוא שער הכניסה שלה, הפורטל, שניתן לזהות על פי העיצוב שלו, בסגנון הגותי-קאטאלני.

על הפורטל הראשי שנותר משרידי המבנה המקורי תראו ארכיטרב (Architrave) מהמאה ה-15, שהינו קורה ראשית המונחת מעל כותרות העמודים. הארכיטרב נושא את דמותה של מריה הבתולה, כשלידה נראים מלאכים, לצד הקדושים מיכאל ובקולוס, ביחד עם הקרדינל ברנקאצ'י.

במאה ה-16 הכנסייה הורחבה משמעותית ועברה עיצוב מחדש, בניהולו של ארקנג'לו גוגליאלמלי. אז גם הוסיפו לה יצירות אמנות רבות ויפות. באותן שנים, לקראת סוף המאה ה-16, פעל כאן האורגניסט והמלחין אנטוניו ולנטה, מי שהיה לנגן המקלדת הראשון של בית הספר הנאפוליטני.


#מה תראו כאן?
יצירת הפיסול הרנסאנסית המרהיבה ביותר בסַנְטְ’אַנְגֵ’לוֹ אַ נִילוֹ היא ללא ספק מצבת הקבר של הקרדינל ברנקאצ'י. זוהי אחת היצירות הפיסוליות הגדולות והמרשימות שבעיר.

המצבה הזו עוצבה בשנת 1428, בידי הפסלים מיקלוצו ודונאטלו, בעיר פיזה שבצפון איטליה. מפיזה היא הועברה בשיט אל נאפולי, דרך הים.

בין היצירות שבכנסייה ובנוסף לקבר הקרדינל ברנקאצ'י, תראו כאן גם מזבח מהמאה ה-16, שיצר הצייר מרקו פִינוֹ, כמו גם משכן שיש בחצר הקדושה וציורים מבית הספר של לוּקַה ג'וֹרְדָנוֹ.


מבט מקרוב בזמן קונצרט בכנסייה:

https://youtu.be/KWeAk8gocAI


וקטע מיצירה לעוגב, של אנטוניו ולנטה, מלחין ואורגניסט הכנסייה במאה ה-16:

https://youtu.be/uVprgGLD6rs
הקטקומבות של סן ג'נארו
הקָטַקוֹמְבּוֹת של סן גֵ'נָארוֹ
#על אתר הקבורה המסתורי של העיר

הקָטַקוֹמְבּוֹת של סן גֵ'נָארוֹ (Catacombe di San Gennaro) הן קומפלקס הקבורה החשוב ביותר בדרום איטליה. זהו מתחם בן שתי קומות, שנבנה בסלע הוולקני שבאתר, במאה ה-2 לספירה. עם השנים נוצרו כאן בזיליקה בת שלוש סיטראות ובית טבילה נוצרי.

כאן נמצא גם קברו גם של ג'נארו הקדוש (San Gennaro), הפטרון של נאפולי. הוא נקבר בקטקומבות, לאחר שעצמותיו הועברו אליהן במאה ה-5. את קברו תוכלו לראות מתחת למזבח בקתדרלה.

ואגב, רבים לא מודעים לכך שאותו סן ג'נארו הוא סלב היסטורי, ששמו הזה אולי אינו מוכר כל כך בעולם, אך שמו הלטיני, סנט ינואריוס, מצלצל יותר מוכר, נכון? - ודאי. סנט ינואריוס שנקבר כאן במאה ה-5, הוא מי שעל שמו נקרא חודש ינואר!

לאתר הזה חשיבות עצומה בהיסטוריה של האמנות הנוצרית. באולמות ובקפלות הקבורה שכאן, מצויים פסיפסים עתיקים, ציורי קיר מתקופת הנצרות המוקדמת ועוד. יצירות האמנות הקדומות הללו שנמצאו בקטקומבות, סייעו רבות למחקר ההיסטורי-אמנותי. כאן למדו החוקרים רבות, על צמיחת האיקונוגרפיה הנוצרית והאופן שבו היא התפתחה, מהאמנות הפגאנית, הטרום נוצרית, שהייתה קשורה בעבודת האלילים של התרבות הרומית ועד לאיקונות הקדושים הנוצריים ולתיאורים האמנותיים של סיפורי ישו הנוצרי, שליחיו והקדושים שבאו אחריהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Quy2C7r8WE8


תמונות מהמקום:

https://youtu.be/4Psi8KxY4ug


ביקור במקום:

https://youtu.be/nB_DBUoV-bU

חינם בנאפולי

פארק רה לדיסלאו
פארק לדיסלאו
#על נווה מדבר ירוק בעיר

גם אם הוא לא מרשים או גדול במיוחד, פארק רה לדיסלאו (Parco Re Ladislao) שבמרכז נאפולי, הוא אי של שלווה במרכז העיר הגדולה, פארק ציבורי שהנפוליטנים אוהבים.

הפארק, שנקרא על שם המלך לאדיסלאוס, שמור כמו גן פרטי. זה כמובן נאמר במובן הטוב של המילה. הוא ממוקם ממש מאחורי כנסיית סן ג'ובאני קרבונרה היפה, אחת הכנסיות האהובות בנאפולי.


#טיפים
הפארק פחות נגיש לעגלות ילדים או טיולון ולבעלי מוגבלויות בכיסא גלגלים. יש כניסה לכיסאות גלגלים אבל לא תמיד היא פתוחה.

הגן נפתח בשעה 8 ונסגר בשקיעה.
הדואומו של נאפולי
הדוּאוֹמוֹ של נאפולי
#על הדואומו של נאפולי

הדוּאוֹמוֹ של נאפולי (Duomo di Napoli) הוא המקום הקדוש בעיר והקתדרלה המרכזית שלה. זהו המוסד הקתולי החשוב בנאפולי, שבו גם יושב הארכיבישוף של העיר.

שמו האמיתי של הדואומו, שנמצא בעיר העתיקה של נאפולי, ברובע ספאקנאפולי, הוא הדואומו של סן ג'נארו. ואכן הקתדרלה הזו הוקדשה לזכרו של ג'נארו הקדוש (San Gennaro), הפטרון של נאפולי, שקברו נמצא מתחת למזבח בקתדרלה. אגב, את אותו סן ג'נארו רבים זוכרים בתור סנט ינואריוס שנקבר כאן במאה ה-6 ושעל שמו נקרא חודש ינואר.

בדואומו מתקיים פעמיים בשנה טקס גידופים, שמופנה כלפי ג'נארו הקדוש, בכדי שדמו יהפוך לנוזל וימנע צרות וסכנות איומות מהעיר ותושביה. הטקסים הללו מתקיימים בשבת הראשונה של מאי וב-19 בספטמבר ופותחים בנאפולי את הפסטיבלים הססגוניים של הקדוש סן ג'נארו. זה של ספטמבר, למשל, כולל חגיגה עממית עם יריד פופולארי שמתקיים מסביב לקתדרלה ובו נהנים מדוכני ממתקים, תירס קלוי וחפצי נוי.


#טקסי הגידופים של הדואומו
באחד מחדרי הדואומו שמורה מבחנה אטומה ובה שרידים מדמו של ג'נארו הקדוש (San Gennaro), הפטרון של העיר נאפולי.

פעמיים בשנה, בשבת הראשונה של מאי וב-19 בספטמבר, מתקיימים בדואומו הפסטיבלים הססגוניים של סן ג'נארו. במהלכם מוציאים מהמבחנה שלהם את שרידיו של סן ג'נארו ומקיימים טקס, שמטרתו לראות את הנס המיוחל, שבו דמו הקרוש של הקדוש יטפטף ויהפוך לנוזל.

לאמונת הנאפוליטנים חשוב שהדם של הקדוש יטפטף. האמונה כאן היא שאם שרידי דמו של פטרון העיר לא יהפכו לנוזל, מדובר בסימן שסכנות איומות ונוראות צפויות לקרות לעיר וליושביה, כפי שכבר קרה בעבר.

לפיכך מתכנסות פעמיים בשנה הקשישות האדוקות, ממאמינות הכנסייה, מגדפות ומעליבות את הקדוש, עד שדמו ינזל ויהפוך נוזלי. אגב, זה אינו הטקס המוזר היחיד של תושבי העיר.


#תולדות הדואומו
המקום נבנה בסוף המאה ה-13 ותחילת המאה ה-14, בסגנון הגותי הצרפתי שהיה אז הסגנון האופייני לתקופה. הוא נחנך על ידי המלך רוברט מאנז’ו ורעייתו, המלכה סנצ’ה ממאיורקה. בחרו לבנות אותו אז, על חורבות של כנסייה עתיקה שניצבה לפניו באותו מקום.

במהלך ההיסטוריה שופץ הדואומו פעמים רבות. אחד השיפוצים הגדולים היה בסוף במאה ה-14, אחרי רעידת האדמה של 1349. במאה ה-19 עבר הדואומו המרשים של העיר שינויים אדריכליים שונים ומשמעותיים.


#טיפים
בסמוך לדואומו תראו את קפלת סנטה רסטיטוטה. זוהי הבזיליקה הנוצרית הראשונה בנאפולי. במתחם הארכיאולוגי שבה ישנם שרידים עתיקים מימי הביניים ומהעת העתיקה.


מבט מקרוב על הדואומו:

https://youtu.be/RQiNqMnHwCQ


מבחוץ:

https://youtu.be/QRAmSorr4NE


בשעת קונצרט:

https://youtu.be/oin8FdFDW_8
הגן הבוטאני בנאפולי
הגן הבוטאני של נאפולי
#על הגן הבוטני בנאפולי

צריכים להרגע מעט מאווירת העיר הלוחצת של נאפולי? - בואו לגנים הבוטניים של העיר ותהנו מטבע וגנים נפלאים המשלבים רוגע טבעי ונעים עם בילוי לכל המשפחה.

הגן הבוטני אורטו בוטאניקו (Orto Botanico) הוא גן המשתרע על פני 15 דונם. על אף שהוא איננו מקום מסחרי, המקבל קהל באופן רשמי ובתשלום, זהו גן בוטני ענק ומסודר, מרשים בכל צורה וגם ביחס לגנים בוטניים בעולם כולו.

יש כאן מעל 25,000 צמחים מ-10,000 מינים שונים. למעשה, זהו מתקן מחקר של המחלקה למדעי הטבע, שהוא גם מתקן חינוכי באוניברסיטת נאפולי, המשמש מתקן לימודי לבתי ספר התיכוניים של נאפולי.

היסטורית, הגן שנפתח ב-1810 הוא אחד המתקנים המדעיים והחינוכיים שפתח והפעיל כאן השלטון הצרפתי בנאפולי.


#טיפים
הכניסה לגן הבוטני היא בתיאום טלפוני מראש (Tel. 0812533937). הגן נסגר ב-14:00 והכניסה היא עד 13:00 בצהריים.

בקיץ יש בגן הבוטני הופעות. פרטים באתר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/97SVocR6cr4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.