» «
המלון השוויצרי
המלון השוויצרי
#על המלון עם התצפית החינמית והנהדרת מעל העיר

המלון השוויצרי (Swiss hotel) הוא מלון שמציע בין השאר מראה עילי, של כל סינגפור. הוא לא היחיד באזור Raffles Place. יש כאן כמה וכמה מגדלים גבוהים שמהם יש תצפית על סינגפור מלמעלה.

כדי להגיע לתצפית, היכנסו למלון, פנו בלובי המלון שמאלה, עברו דרך הבר ועלו לקומה 70.

מהחלון הגדול של קומת התצפית של המלון תוכלו לראות את נוף העיר כולה, כולל נוף בניינים אורבני ונופי הנהר של סינגפור. מרהיב!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-ztj6xr2TWM
מוזיאון האמנות של סינגפור
מוזיאון האמנות של סינגפור
#על המוזיאון לאמנות של סינגפור

מוזיאון האמנות של סינגפור (Singapore Art Museum, או בקיצור SAM) מכיל מעל 4,000 יצירות מודרניות, של אמנים מדרום-מזרח אסיה.

המוזיאון מתמקד בעשיית אמנות ובחשיבה על אמנות. מוצגות בו יצירות אמנות מודרנית ומסורתית, מכל דרום מזרח אסיה ובעיקר מסינגפור.

למעשה, מדובר באוסף הגדול ביותר בעולם של אמנות מודרנית ועכשווית מהאזור הזה בעולם.

זהו מוזיאון חובה לאוהבי אמנות. הוא מתמקד באמנות עכשווית מקומית ואזורית, אך מכיל ומציע מבט גם על אמנות עכשווית בינלאומית. מרבית היצירות כאן הן מהמאה ה-20 ותחילת המאה ה-21.

המוזיאון הסינגפורי לאמנות מודרנית, שעל אף הדגש על סינגפור ודרום-מזרח אסיה, מציג יצירות מכל העולם, אירח כבר כמה פעמים ביאנלות בינלאומיות, עדות למעמדו המצוין בתחום.

גלריה אי-מייג' (E-MAGE) שבמוזיאון היא אחת מהאטרקציות העיקריות שלו. בגלריה תוכלו לראות ולהכיר תכניות אינטראקטיביות על מסכי ענק, העוסקת באמנות של דרום מזרח אסיה במאה ה-20, כשאת המוניטורים החזותיים גדולים.

מחוץ למוזיאון ובקרבתו תוכלו לראות עוד חלל, SAM at 8Q שמו, המתמקד באמנות עכשווית. כאן מתקיימים סיורי חינם באנגלית.


#על הבניין
המוזיאון לאמנות מודרנית ממוקם בבניין קולוניאלי מרהיב, שתוכנן והוקם במאה ה-19.

בעבר שימש הבניין כבית הספר הנוצרי הראשון לנערים בסינגפור, הוא מכון ג'וזף הקדוש. המבנה תוכנן במקור על ידי אדריכלים שהיו נזירים קתולים צרפתים.


#טיפים
כניסה חינם בכל יום שישי ובחגים הלאומיים - בין השעות 18:00 ל-21:00.

אזרחים סינגפורים ובעלי מעמד PR - הכניסה חינם.

סיורים מודרכים בחינם ניתנים באנגלית - כל יום בשעות 11:00 ו-14:00. בסופי שבוע יש סיורים נוספים (פרטים באתר שלמטה).

המוזיאון מציג גם תערוכות מתחלפות ושוות, שכדאי לבדוק באתר שלמטה, לפני הביקור או במהלכו.


הדרכה:

https://youtu.be/kWais_wahAw


בלוגרים:

https://youtu.be/iqYQMRdf-mc


שעות פתיחה: כל יום 10:00-19:00 ושישי עד 21:00.
חוף פאלאוון
חוף פלאוואן
#על החוף הנפלא של סנטוזה

מי שרוצים בחופשה בסינגפור גם זמן שיזוף ושחייה הים, ימצאו את מבוקשם בחוף פלאוואן (Palawan Beach) שבאי סנטוזה, האי שעליו נמצאים כל חופי הרחצה הקרובים למרכז העיר.

החוף הזה מצטיין בפשטותו ואין בו תחכומים או שכלולים מיותרים. רק חול לבן על החוף, עם שמשיות נאות, ים טורקיזי, לא עמוק, מעט צל שנותנים הדקלים ומספר טווסים המסתובבים בין הנופשים בו.

בחום הכבד של הקיץ כאן, בין השופינג ושלל האטרקציות והעמידה בתורים ובחום הכבד, החופים של סנטוזה נותנים פסק זמן קריר ונעים.

על החוף תוכלו לצאת להליכה ואף לעבור דרך גשר החבלים, אל האי הזעיר "פולאו פלאוואן" (Pulau Palawan), עם מגדל התצפית. בו נמצאת מה שנקרא "הנקודה הדרומית ביותר של יבשת אסיה" (Southernmost Point of Continental Asia).


#טיפים
אם תשמעו פתאום צלילי אזעקה עולים ויורדים, מדובר בהתראה על סערה טרופית שעומדת להתחיל. על המתרחצים לצאת מיידית מהים.

בסמוך לחוף מרכז חנויות קטן, עם מסעדות וחנויות. מאחוריו יש שירותים, מקלחות ותאי הלבשה - כולם ללא תשלום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/bauxcIoEyFc


תצפית מהמגדל:

https://youtu.be/UTvkJzedHJI


ביקור במקום:

https://youtu.be/wN4cMpjIEfE


בלוגרים:

https://youtu.be/stpGBjKAMJI
המוזיאון הלאומי של סינגפור
המוזיאון הלאומי של סינגפור
#על המוזיאון הגדול והוותיק בסינגפור

המוזיאון הלאומי של סינגפור (National Museum of Singapore) הוא מוזיאון עצום, המציג מבחר אדיר של מוצגים, משלל ההיבטים של ההיסטוריה והאומה הסינגפורית.

במוזיאון מוצגות תערוכות בנושאים מגוונים, ביניהם היסטוריה, ארכיאולוגיה, אוכל, לבוש, תרבות וצילום. בעיקר בולטות בו כיום התערוכות הקבועות על ההיסטוריה של סינגפור.

כמוזיאון בעל שטח של מעל 18 אלף מ"ר, המוזיאון הזה הוא ללא ספק הגדול והוותיק ביותר במדינה. הוא נוסד בשנת 1887, כבניין הספריה והמוזיאון של סר ראפלס, הבריטי שייסד את סינגפור.

המוזיאון שוכן במבנה ניאו-קלאסי ענק ומרשים, מהתקופה הקולוניאלית, הכולל גם אגפים מודרניים וחדשים יותר. מאז פתח את שעריו לראשונה, הוא הלך וגדל, עד שבתחילת המאה ה-21 הוחלט על שיפוץ ובשנת 2006 הוא נפתח מחדש במראהו הנוכחי והמחודש.


#טיפים
הכניסה חינם לאזרחים סינגפורים ובעלי מעמד PR ולכולם - בחגים הלאומיים.

לאחרים הכניסה חינם מדי יום בשעות 20:00-18:00, לחלק מהתערוכות, מלבד גלריית ההיסטוריה.

סיורים מודרכים בגלריית ההיסטוריה ניתנים באנגלית - כל יום בשעות 11:00 ו-14:00. ימים שבת וראשון סיורים גם בשעות 13:00, 15:00 ו-16:00.

המוזיאון נמצא בסמוך לפארק פורט קאנינג ותחנת ה-MRT דובי גוט.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UGbOvL8lDng


התערוכות החדשות מ-2016:

https://youtu.be/UGbOvL8lDng


ביקור במקום:

https://youtu.be/kHggV1TtUcg


הדרכה למוזיאון ולשניים אחריו:

https://youtu.be/f1LFfRiLqHA

חינם בסינגפור

הגן הסיני
הגן הסיני
#על הגן הסיני של סינגפור

הגן הסיני (Chinese Garden) הוא גן עשיר המון בפסלים, פגודות ומקדשים, הממוקם במערב האי ושהינו מקום מעולה בעיר לבילוי של כמה שעות בסינגפור.

למעשה, הגן הוא חלק מקומפלקס ששנו הרשמי "הגנים הסיניים והיפניים של סינגפור". באגם הקטן שבגנים תוכלו לראות דגים ענקיים, לצד צבי מים ולטאת מים ענקית.

שני גנים מחוברים זה לזה, כשכל אחד מעוצב בסגנון שונה ולפי הנושא המאפיין אותו. הראשון הוא כאמור גן בסגנון סיני, המשלב את תנאי הטבע עם מרכיבים נוספים, בעוד השני הוא גן בסגנון יפני.

הגן תוכנן ב-1975 על ידי הארכיטקט הטאיווני הנודע יואן-צ'ן יו,


#מה תראו כאן?
בגנים הללו, הסיני והיפני, שלל מרכיבים שביחד יוצרים את המרקם הקלאסי האופייני של הגנים בסין.

כבר הגשר שבכניסה הוא העתק אופייני של גשר דומה שבכניסה אל ארמון הקיץ של הקיסר. את פניהם של הנכנסים לגן מקדמת פגודה גבוהה. כמו ליד המבנים האחרים בגן, גם על ידה רבים מצטלמים.

מצד ימין לכניסה הראשית, תראו את שדרת פסלי האישים החשובים מהתרבות והפילוסופיה הסינית. ביניהם בולט פסלו של קונפוציוס המפורסם.

עוד מרשים כאן גן הבונסאי, הסובב בית סיני אופייני, עם חלונות המשקיפים על הגן וחצרות מסביבו. כדי ענק מכילים בו את עצי הבונסאי הגדלים בתוכם, לפי המסורת המקובלת בסין ולמעשה, באסיה כולה.

בגן המגודר תראו את שלל פסלי החיות ולידם הסימנים שמרכיבים את הלוח האסטרולוגי הסיני. מתחת לכל פסל תראו את השנים ששייכות למזל (שנת הכלב, למשל). מי שרוצה יוכל למצוא, לפי שנת הלידה שלו, את המזל הסיני שמתאים לו. שעשוע חביב לכל המשפחה...

בהמשך תראו מצד שמאל לגן הסיני שבו אתם נמצאים, את הגן היפני. כאן נבנו עוד גשרים קטנים, שערים, בריכות ופסלי אבן, שנמצאים בכל גן יפני, באשר הוא.


#מהו גן סיני?
גן סיני (Chinese Garden) הוא שמו של סגנון עיצובי של גן נופי. הסגנון נוצר והתפתח בסין, במשך תקופה בת 3,000 שנה.

הגן הסיני הקלאסי היה סוג של חלון ראווה שבעזרתו הציגו בעליו את הטעם האסתטי שלהם. הוא שימש אותם לעריכת חגיגות, מסיבות ומפגשים משפחתיים, לצד רומנים בין אוהבים. נהגו לשתות בו תה ומשוררים ואמנים השתכרו בו לא פעם מיין.

אפרופו אמנות, בגן ניתן היה גם לצייר, לנגן ולחבר מוסיקה, לכתוב שירה, קליגרפיה ולהתעמק בכתבים הקלאסיים. אבל לגן היה גם מסר פילוסופי. אחד השימושים המעניינים בו היה להתבודדות והרהורים.

הגן הסיני מתוכנן כך שאי אפשר יהיה לראות את כולו במבט אחד. גן אופייני כזה מוקף בדרך כלל חומה. בתוכו יהיו עצים, פרחים ומסלעות. כמעט תמיד תהיה בו לפחות בריכת מים אחת ולרוב יותר. בגן הסיני יהיו גם ביתנים ששבילים מקשרים ביניהם, כמו גם שבילים מקורים בצורת זיגזג.

לרוב משבצים מתכנני גנים סיניים, במעבר ממבנה למבנה בגן, סדרות תפאורות מתוכננות היטב, שהולכות ומתגלות בהדרגה, בצורה המזכירה מגילה של ציורי נוף, הנפרשת לאורך.


#טיפים
הכניסה לגנים חופשית.

את הגנים ובתוך הגנים מקיפים מסלולי ריצה ואופניים.

בגנים מתחם של צבים מכל העולם. הכניסה אליו בתשלום.

בסמוך נמצאים גם מוזיאון המדע, גן החיות וגן הציפורים. ניתן לשלבם ליום אחד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/R3wMNzlCVfo


מהאוויר:

https://youtu.be/pTGN3K9v194


ביקור במקום:

https://youtu.be/fTMTe_0BLUc


כל האטרקציות בגנים:

https://youtu.be/SYYob4-QAVg
פארק הונג לים
פארק הונג לים סינגפור
#על הפארק עם פינת הנואמים החופשית

פארק הונג לים (Hong Lim Park) הוא, אם תרצו, ה"הייד פארק של סינגפור". כלומר זהו פארק שבו תמצאו פינה עם בימת נואמים, כמו זו שבהייד פארק הלונדוני.

בבימת הנואמים שכאן, נוהגים תושבי סינגפור הרוצים בכך לנאום ולהשמיע את דעתם במגוון רחב של נושאים, ברומו של עולם, בפוליטיקה ובתרבות הסינגפורית.


נואם צעיר בן 11 מדבר על ההתחממות הגלובלית:

https://youtu.be/28KM0HErwOo


המונים שרים את ההמנון של סינגפור בפארק הונג לים:

https://youtu.be/9BqhE8f53LY
הגנים הבוטאניים
הגנים הבוטאניים של סינגפור
#על הגנים הבוטאניים בסינגפור ומהפופולריים ביותר בעולם

בגנים הבוטאניים של סינגפור (Singapore Botanic Gardens) תוכלו ליהנות מהיופי, השלווה והפריחות הרבות. הוא מהווה ריאה ירוקה וענקית, הסמוכה למרכז העיר סינגפור.

בגנים הבוטניים תזכו למרגוע לעין ולנפש, למפלט ירוק מהמולת הכרך ולאחת מפינות החמד היפות בעיר.

בשטח העצום של הגנים הבוטניים תוכלו לראות כמה וכמה גינות ואזורים נהדרים. בתוך שפע הצמחייה הטרופית, בריכות המים, חבצלות המים הענקיות שיוצרות צלחות על פני המים, המזרקות ושבילי ההליכה, תראו בין השאר מגוון צמחי מרפא, גינת צמחי תבלין, עמק דקלים, אזור עצי במבוק, מטעי פירות טרופיים ועוד.

כמו כן תפגשו כאן אוסף מרהיב של עצי בונזאי ננסיים וגינת סחלבים מרהיבה, בת יותר מאלף מינים וכ-2,000 הכלאות של סחלבים.

הגנים, שהוכרזו במאה ה-21 כאתר מורשת עולמית, נוסדו על ידי הבריטים, עוד בשנת 1859. בהתאם לכך גם עיצובם הוא בסגנון הגנים האנגליים. במהלך השנים, הפך המקום למרכז מחקר ושימור של הצומח בדרום-מזרח אסיה.

הגנים הבוטאניים של סינגפור מושכים מדי שנה כ-4 מיליון תיירים, מה שמקנה להם את התואר של הגנים הבוטניים הפופולריים ביותר בעולם.


#מסלול מומלץ בגן הבוטני
הגנים הם ענקיים. כדי לראות חלקים נכבדים ועדיין לנוע בקצב סביר, כדאי להתחיל בשער בוקיט טימה (Bukit Tima Gate), שאליו ניווטנו כאן. הוא נמצא ממש ליד תחנת הרכבת התחתית בוטניק גרדנס (Botanic Gardens).

ממשיכים לאגם אקו (Eco Lake). על גדותיו מתקיימים לאורך השנה לא מעט מופעים וקונצרטים חינמיים. גם זוגות לפני חתונה מרבים להגיע לכאן כדי להצטלם.

משם המשיכו אל גן המרפא (Healing Garden), עם צמחי מרפא מקומיים.

ליער הגשם, הבא בתור, הקדישו לפחות רבע שעה. כאן תחוו את הצמחייה הפראית, עם הציפורים המצייצות על ענפי העצים בני מאות השנים. אלה הרגעים להיות בלשים ולחפש לטאות המהלכות בין העלים שעל הקרקע.

רעבים? - מיד אחרי יער הגשם תוכלו לסעוד במתחם המזון (Food Court) שבמקום.

גינת הסחלבים היפהפייה (National Orchid Garden), שבאה עכשיו, היא מקום מרהיב עין, ססגוני, צבעוני, עם מגוון בלתי נתפס של יופי וצורות של פרחי הסחלב המרתקים. בכל מה שקשור לגידול וטיפול בפרחים האציליים הללו, אין הרבה מקומות בעולם שמתחרים בגן הסחלבים שכאן. זהו אתר בינלאומי מוביל, שלא רק היופי אלא גם הכמות בו מרשימה. יש כאן מעל ל-1,000 מיני סחלבים ולידם עוד כ-2,000 בני כלאיים נוספים!

במתקן שנקרא "בית קר" (Cool House) תוכלו בשלב הבא לחזות בצמחים ופרחים שצומחים רק בקור ובצינה של אזורי ההר. אגב, רק כאן תתבקשו לשלם. לחוצים בזמן או בכסף? - דלגו!

בגינת הג'ינג'ר (Ginger Garden), שלפני שער בורקיל (Burkill Gate), ממש בסוף הגנים, מוצגים כ-250 מינים של הזנגביל, הוא הג'ינג'ר. כאן תוכלו להתפעל מהיופי האקזוטי של הצמח, בעל הפרחים הוורודים.


#טיפים
הכניסה חופשית, למעט לגן הסחלבים שהוא בתשלום.

לביקור נעים ופחות חם ולח, השתדלו להגיע בשעות הבוקר המוקדמות או אחה"צ ובערב.

הביאו עמכם מעט לחם ,שתוכלו לפזר בבריכה הגדולה. ממתינים לו הדגים וצבי הים, שיתחרו בהתלהבות על האוכל שתביאו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/uANadxqBLR4


מהאוויר:

https://youtu.be/zL-lk0YnHQE


המלצות לפינות שבו:

https://youtu.be/iVEQeNjN3h0


ביקור במקום:

https://youtu.be/9BfoQQzdmZo
אספלנייד
אספלנייד
#על מרכז אמנויות הבמה של סינגפור

מרכז לאמנויות הבמה בסינגפור, האספלנייד (Esplanade), נמצא ממש על גדת המפרץ. באספלנייד תוכלו "ליפול" בקלות על מופע חינמי בתיאטרון או באולם הקונצרטים הגדול שבו.

כל המבנים המרשימים של תיאטראות האספלנייד הללו הם אכסניה ובית למופעים בינלאומיים רבים בעיר. בין השאר מועלים כאן, באופן קבוע, שלל קונצרטים קלאסיים, כמו גם קונצרטים של מוסיקה מודרנית, לצד מופעי בלט ואופרות.

המרכז לאמנויות הבמה בסינגפור נקרא "אספלנייד" (Esplanade), על שום הגגות המשוננים שיש למבני התיאטראות שבו. בגללל דמיונם לקליפת פרי הדוריאן, הם זכו גם לכינוי "דוריאן". אגב, על הפרי המתוק והמסריח הזה, נוהגים לומר שטעמו גן עדן, אבל ריחו ריח גיהנום.


#טיפים
כ-70% מהמופעים באספלנייד הם בחינם!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/P4xRpWaxJyM


ביקור במקום:

https://youtu.be/wx4_q_Nenn4


מהאוויר:

https://youtu.be/z7v8JBTbIv4


שדה התעופה צ'נגי
שדה התעופה צ'אנגי
#על שדה התעופה הטוב בעולם

נמל התעופה צ'אנגי (Changi airport) בסינגפור הוא אחד מהטובים בעולם ובעיני רבים מהנוסעים המתמידים הוא אף הטוב שבהם. שוב ושוב הוא נבחר לנמל התעופה הטוב בעולם. יש בו אינספור פינוקים ואמצעים להעברת הזמן ליותר מ-60 מיליון נוסעים המגיעים אליו בכל שנה, או לפחות למי שממתינים לטיסה הבאה שלהם.

כנהוג, יש בשדה התעופה צ'אנגי הזה מקומות וכורסאות למנוחה, מקלחות למי שחייב להתארגן לפני הטיסה הבאה, פינות טעינה לטלפון וללפטופ ושלל חנויות דיוטי פרי מרשימות. אבל כדי להוריד את החרדות ולהרגיע את הנוסעים יש בשדה התעופה צ'נגי גם מתקנים ייחודיים ונדירים בשדות תעופה דומים.

ביניהם ניתן ליהנות כאן מאולם קולנוע הפעיל 24 שעות ביממה, גן פרפרים טרופי עם מפלי מים וצמחייה ירוקה, גן קקטוסים עם עשרות מינים, גן סחלבים מרהיב עם בריכת דגי נוי במרכזו וגן פרחים שליו ומרגיע.

זה לא נגמר כי יש כאן גם מגלשת ענק לכל הגילאים, משחק וידאו על מסך גדול כנגד נוסעים אחרים, אזור צפייה בספורט על מסך טלוויזיה ענקי, בריכת שחייה וג'קוזי על הגג להנאת הנוסעים ועוד ועוד.

חובבי האמנות יגלו כאן את מה שנכון ל-2018 נחשב לפסל הקינטי הגדול בעולם, עם 1,216 טיפות עשויות מתכת, היוצרות צורות מרתקות.

ב-2019 יוצגו במבנה היהלום החדש שייפתח כאן, המפל הסגור הגבוה בעולם וחמש קומות של עמק מיוער מלאכותי, עם רכבת קלה פנימית ועוד הפתעות שרק בסינגפור חשבו עליהן.

אז אם אתם נקלעים לטיסת המשך בנמל התעופה החדש של סינגפור, אתם כבר יודעים מה לעשות - פשוט להאריך את זמן ההמתנה לטיסה הבאה ככל האפשר ולהתחיל ליהנות כאן מרגע שהגעתם.

טיסה נעימה!


#טיפים
האינטרנט האלחוטי הוא בחינם.

השוהים בהמתנה לטיסה מעל 5 שעות, מוזמנים להצטרף כאן לסיור חינמי בן שעתיים ברחבי העיר סינגפור.

יש בשדה התעופה סינגפור דגש והתייחסות רבה לנוסעים עם צרכים מיוחדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ecXu_ODfFVw


מה תמצאו כאן:

https://youtu.be/WE2KoqyG6zM


הדרכה:

https://youtu.be/g6-b9SMlXhI
פסל המרליון
#על הפסל שמייצג את סינגפור

פסל המרליון (The Merlion), או המרליאון של סנטוזה, הוא סמלה המפורסם ביותר של סינגפור ואחד האייקונים המפורסמים באסיה. הפסל ניצב בליבו של פארק מרליון, שעל חוף המרינה ביי, אל מול הים. הסינגפורים מאמינים שהוא משפר את הפנג שואי.

חציו העליון של היצור המיסטי והאגדי שבפסל העצום הוא של אריה, שפיו יורק מים, במעין מזרקה מרהיבה. המחצית התחתונה של גופו של המרליון היא כדג או בת-ים.

בראש האריה שבפסל המרליון, הנישא לגובה של כמעט 9 מטרים, יש תצפית נהדרת על האזור. אם תהיו בתוך מבנה הפסל, תוכלו לראות מעין תערוכה של יצורים אגדיים החיים במצולות-ים.

בין המרליאון לאמפיתאטרון הסמוך עוברת טיילת ססגונית ומטורפת. אורכה כ-120 מטרים והיא מעוצבת ברוח עבודותיו של האדריכל הספרדי הגאון גאודי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/hLVze-r6oLM


ביקור במקום:

https://youtu.be/5cWJSGiq6sk
חוף טנג'ונג
#על החוף הרומנטי בסינגפור בכלל

חוף טנג'ונג (Tanjong Beach) נחשב לחוף השקט והרומנטי מבין חופי סנטוזה. הכניסה אליו, כמו לשני החופים האחרים, פאלאוון וסילוסו, היא בחינם.

עובדת היותו של טנג'ונג החוף הרומנטי של סנטוזה ושל סינגפור בכלל, מביא אליו בדרך כלל זוגות ובוגרים, מה שאומר שפחות נכון לבוא לכאן במסגרת משפחתית, עם ילדים.

בסמוך לחוף גם מועדוני חוף מפנקים, עם מסעדות, בריכות ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jKWigj0SSf4?t=2m18s


ביקור במקום:

https://youtu.be/m-f5Yh60l6Q?t=248


מועדון חוף אופייני:

https://youtu.be/Es0zRrfMOxs


בלוגרים:

https://youtu.be/I3zphpl9oGw
צ'יינה טאון סינגפור
#על הרובע הסיני של סינגפור

שכונת צ'יינה טאון של סינגפור היא הרובע הסיני של העיר ולב המורשת הסינית שלה. כאן גדלה והתפתחה הקהילה הסינית של המהגרים מסין אל העיר. אם תביטו בה היטב, תמצאו בשכונה הזו את סינגפור של פעם, מהתקופה שלפני שהפכה לשחקנית מרכזית וחזקה בכלכלה העולמית.

כאן, בצ'יינה טאון, אחד המקומות האחרונים בעיר, שבהם ניתן לפגוש את סינגפור המסורתית, תראו שלל מקדשים דתיים, שווקים ססגוניים, מסעדות עממיות, דוכני אוכל רחוב, ברים מיוחדים וחנויות ציוריות.

גם אם המודרניות תוקפת כאן מכל עבר, צ'יינהטאון של היום מוסיפה להיות ליבה התרבותי של המדינה. בין המבנים החדשים תראו עדיין לא מעט מבנים היסטוריים ומקדשים צבעוניים ומסורתיים. תזהו אותם בין השאר על פי החזיתות המעוטרות בהם, במאפיינים סיניים עתיקים.


#תולדות הרובע הסיני
הרובע הסיני של סינגפור נולד בתחילת המאה ה-19. אמנם מהגרים ראשונים מסין הגיעו והשתקעו בסינגפור עוד במאה ה-14, אבל בתחילה הם התגוררו בשכונות של המקומיים ולא הייתה כלל הפרדה בין העמים השונים בעיר.

עם תחילת המאה ה-19 הועברו לכאן המוני המהגרים הסינים שהציפו את סינגפור והספיקו להפוך לרוב אתני ברור. כך החלה השכונה לסגל לעצמה במהירות צביון סיני.

יפתיע רבים ללמוד, אגב, ששמו הסיני של האזור, "ניו שה שוי" (Niu Che Shui), פירושו בתרגום חופשי "שור נושא מים".

לצד המקדשים ההודיים שנבנו בה בעבר, מקדשים שהבולט מביניהם הוא מקדש "סרי מריאמאן" (Sri Mariamman), מקדש שנבנה כאן עת חיו בשכונה מהגרים רבים מהודו, החלו לבנות כאן אז מקדשים בודהיסטיים, מקדשים טאואיסטיים ומסגדים.

כיום גדל הרובע הסיני והוא משתרע על 5 שכונות שונות.


#קניות
באזור הצ'יינה טאון תוכלו לקנות חפצים סיניים עתיקים או כאלה שנראים עתיקים. את מירב הדוכנים והחנויות המעניינים תמצאו לאורך הרחובות פגודה (Pagoda), סמית' (Smith), טרנגנו (Trengganu) וטמפל (Temple). ער כאן במיוחד המסחר בשמנים רפואיים (Tiger Balm), תבלינים סיניים וכדומה.

ברובע גם מספר מרכזי קניות, דוגמת המוכרים "צ'יינה טאון קומפלקס" (Chinatown Complex) ו"צ'יינה טאון פוינט" (Chinatown Point).

מהשעה 17:00 ואל תוך הלילה פועל שוק הלילה של צ'יינהטאון, המתרכז ברחובות פגודה (Pagoda), סאגו (Sago) וטרנגנו (Trengganu). כאן תוכלו לרכוש לכם תלבושות סיניות מסורתיות, עבודות מלאכת יד, מזכרות ועוד.


#בילויים
הבילוי בשכונת צ'יינה טאון הוא נחמד מאד, כי חוץ משוק הלילה התוסס תוכלו לבלות גם ברובע תנג'ונג פאגאר (Tanjong Pagar), שהמבנים בו שופצו ונצבעו בצבעי פסטל נהדרים. כאן תוכלו לבלות בברים ובבתי קפה ולהסתובב בחנויות הנחמדות.

בתי קפה נעימים תמצאו גם ברובע בוקיט פסו (Bukit Pasoh) הנחמד.

עוד מרכז בילוי שכונתי כאן הוא רובע קרטה אייר (Kreta Ayer) שבלב הצ'יינה טאון. הרובע, שבעבר נודע בכינוי "העיר שלעולם לא מחשיכה", היה בעבר רובע הזנות ומאורות האופיום הליליים של העיר. כיום הוא מקום הרבה יותר נעים ומרכזי בעיר, שבו גם שוק האוכל הלילי והמעולה, שברחוב סמית (Smith).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lkj1njdeplE
מרינה בארארג'
#על מפעל המים שהוא גם פארק משפחתי

מרינה בארארג' (Marina Barrage) היא מפעל מים שמתפקד באופן מקביל גם כאזור בילויים מטופח, בו ניתן לערוך פיקניק על הדשא, או להטיס עפיפונים.

המקום הזה, שממנו תצפית נהדרת על העיר כולה, מדגים היטב את אחד העקרונות הנהוגים בתכנון בסינגפור. עיר-המדינה הקטנה, הסובלת ממצוקת שטח מתמדת, נאלצת לעשות שימוש יצירתי בשטחיה, המשתנה לאורך ימי השבוע.

כך, משמש המקום במהלך שבוע העבודה, כמפעל מתוחכם להתפלת מים, כסכר לוויסות ולמניעת שטפונות, שבו מאגר מים פעיל. בכל סופ"ש הוא הופך לאיזור בילוי לכל המשפחה, מקום בו עורכים המקומיים פיקניקים על הדשא ומעיפים עפיפונים ברוח.


#טיפים
הכניסה למקום בחינם. רכישת עפיפונים אפשרית בחנות שבמקום.

הגיעו בשעות אחר הצהריים של סוף השבוע ותיהנו מתצוגת עפיפונים מרהיבה ברוח הנעימה וגם מתצפית בשעות השקיעה, ביום ובלילה.

בסיום הבילוי כאן, ניתן לסעוד בפוד קורט הסמוך "סאטאי ביי דה ביי (Satay by the bay).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8CwFuR9fiQk


ביקור במקום:

https://youtu.be/tHnvrzV5-9U


מהאוויר:

https://youtu.be/M0Z-tjOI7Gw


הדרכה:

https://youtu.be/f6mnTvIKZK8
חוף סילוסו
#על החוף הארוך עם החול הזהוב בסנטוזה

באורך של כ-3.2 קילומטרים, חוף סילוסו (Siloso Beach) הוא חוף הים הארוך ביותר באי סנטוזה ובסינגפור בכלל וזה שמזוהה בחול הזהוב והמנצנץ שבו. אגב, זה קצת אירוני, כי פירוש שמו של החוף במלאית, חוף סילוסו, הוא "סלע" או חוף הסלע...

זהו חוף ברוחב עם רצועת חוף נהדרת, ברוחב של כ-30 מטרים. כאן נעשה מה שהטבע לא עשה כאן, אלא השקעה כספית גדולה, שהביאה לכאן כמות אדירה של חול זהוב. החול הנקי הזה יובא לכאן מחו"ל ויצר בחוף הזה את אחת הפינות הנעימות והייחודיות, מבין שלושת חופי האי בסנטוזה.

אבל לחוף הזה יש יתרונות גדולים אחרים. את החוף אוהבים מי שאוהבים ספורט חופים, כמו הכדורעף וכדורסל, או ספורט ימי כמו החתירה בקאנו, או על הטיילת שלידו, בה אפשר לרכוב על אופניים או לגלוש על רולרבליידס.


#טיפים
בסמוך לחוף יש מקומות נהדרים לשופינג, למעוניינים בתחביב הלאומי כאן גם ליד חוף הים.


בלוגריות מקומיות:

https://youtu.be/LnbdNlt6L-c?t=229


ריזורט - מועדון חוף צמוד:

https://youtu.be/fEVRRRYMsEQ?t=2
הנקודה הדרומית ביבשת אסיה
#על הנקודה הכי דרומית באסיה

אם חשבתם שהכל בסינגפור הוא מסחרי, אז תופתעו לגלות שאחת האטרקציות המיוחדות, גם אם סמליות בה, היא חינמית לגמרי. מה דעתכם על תצפית מהנקודה הדרומית ביותר ביבשת אסיה?

הנקודה הדרומית ביבשת אסיה (Southernmost Point of Continental Asia) היא נקודה על אי קטנטן ששמו "פולאו פאלאוון" (Pulau Palawan). ניתן להגיע אליה מחוף פאלאוון (Palawan Beach) הסמוך אליו. גשר כבלים הוא שמחבר בין החוף והאי הקטן, שבו נמצאת הנקודה הזו.

האי הזעיר הזה הוא המקום הדרומי ביותר בסינגפור ונהוג לומר שהוא גם הנקודה האסייתית הדרומית ביותר שיש. ניצב עליו מגדל תצפית, שממנו ניתן לראות הרחק אל הים.

ברכות! - היום כבשתם עוד יעד גיאוגרפי וסמלי בעולם ועוד בחינם!


ביקור במקום:

https://youtu.be/9SYG4_TTovk


מראה מהתצפית של המקום הדרומי באסיה:

https://youtu.be/PM2jzT68Smo


בלוגרים במקום הכי דרומי ביבשת אסיה:

https://youtu.be/SKbAIhhkats?t=235
הגלגל הענק של סינגפור
#על הגלגל הענק הגבוה בעולם

עלייה על הסינגפור פלייר (Singapore Flyer), גלגל הענק הגבוה ביותר בעולם, היא כנראה הדרך המעולה ביותר להשקיף על סינגפור.

הגלגל הענק הזה בסינגפור מתנשא לגובה של 42 קומות. סיבוב שלם שלו נמשך כחצי שעה ובמהלכו תוכלו להתרשם מהבניינים האולטרה מודרניים של מדינת האי העשירה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/u5kJyji4cXo


ביקור במקום:

https://youtu.be/1tWP_LOGZ4w


הדרכה:

https://youtu.be/uaudqK6XDRE
מקדש סרי מריאמן
#על המקדש ההינדי העתיק בסינגפור

מקדש ההינדו סרי מריאמן (Sri Mariamman Temple), או מקדש סארי מאריאמה, הוא המקדש ההינדי העתיק בסינגפור. זהו מקדש הינדי מקסים וצבעוני במיוחד, שהוקם כאן בשנת 1827.

הגג של מקדש סארי מאריאמה מפורסם במיוחד במאות פסלוני הדמויות ההודיות המעטרות אותו בשלל צבעים.

כל המיקס הססגוני הזה, של האלילים והקדושים שעל הגג יפה להפליא, נמצא בצ'יינה טאון, הרובע הסיני של סינגפור.

עוד דבר שבו מפורסם המקדש הזה הוא פסטיבל ההליכה על גחלים שמתקיים בו אחת לשנה. הפסטיבל המיוחד הזה מושך לסארי מריאמה המונים בכל שנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dKJCqrhhlr4


ביקור חשוב:

https://youtu.be/OfB6FV4F3Pk


ביקור במקום:

https://youtu.be/eEkQQ9luOus


וילה האו-פאר
#על פארק המיתולוגיה הסינית של סינגפור

וילה האו פאר (Haw Par villa), בתרגום חופשי "בית הנמר והטיגריס", מציע את אחת האטרקציות הפרועות והמטורפות בסינגפור. המקום הצבעוני, מטופח ויפהפה, מתבסס על מיטב המסורת והפולקלור הסיניים ועל האגדות והמיתוסים שבהם. אלה משתמשים בפסלים צבעוניים ודמויות ססגוניות, בכדי לתאר כאן את ההיסטוריה והמיתולוגיה הסינית.

במקום, שנבנה ב-1937, יש יותר מאלף פסלי דמויות ובעלי חיים. לצידם עשרות פסלים של גיבורי המיתולוגיה הסינית ומעל מאה דיורמות, תצוגות של מיתוסים ואירועים חשובים בתרבות הסינית. בין 1,000 הדמויות שכאן תמצאו דמויות, החל מהבודהה הצוחק, דרך גורילת ענק ועד תיאורי קרבות מההיסטוריה של סין.

את הפארק, שבמקור נקרא "גני טייגר באלם" (Tiger Balm Garden), בנו בשנת 1937 שני אחים סיניים, שהגיעו לכאן בשנת 1926 מבורמה. בהקמתו של הפארק רצו השניים להנחיל לדורות הבאים את מורשת האגדות, הסיפורים והמיתוסים הסיניים.

במקום יש מספר מפלסים, שכל אחד מהם מוקדש לנושא או לתקופה אחרים בתרבות הסינית. חובבי הפולקלור יאהבו אותו מאד וגם הצילומים ממנו יהיו מעולים.

בין הפינות השוות כאן תמצאו את "עשרת מדורי הגיהינום", המציג באופן מרשים ועל פי המסורת הסינית, את מדורי הגיהינום שבדרך לטהרה. יש עליו תשלום קטן.


#טיפים
הכניסה חופשית.

הביאו מצלמה או צלמו בטלפון!

יש במקום מסעדות, אבל תוכלו להביא אוכל ושתייה אתכם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/64aqnp5WaJ4


ביקור במקום:

https://youtu.be/X4VtNC68PHg


הדרכה:

https://youtu.be/-5ydJmtcW3c


בלוגרים:

https://youtu.be/tjvUub-35fk
גני המפרץ
#על גן העדן העתידני של סינגפור

"גני המפרץ" (Gardens by the Bay) שבסינגפור הם גנים אקזוטיים ובעלי מראה עתידני, המשתרעים על כ-1,000 דונם. זהו לא סתם פארק ירוק, אלא גן בוטני עם אוסף מרהיב של צמחים מכל העולם.

הגנים ממוקמים בסמוך למלון מרינה ביי המרשים של סינגפור. יש בהם שפע בלתי נתפס של צמחיה ופרחים אקזוטיים ומיוחדים, המציעים חגיגה לעיניים. בין שפע הסחלבים, הפרחים, השרכים והמטפסים שיקיפו אתכם מכל עבר, תצליחו להתנתק כאן מהמולת העיר הגדולה שמסביב.

הגנים הללו מפורסמים במראה המדהים של 18 הסופר-טריז (Supertrees), "העצים" הבנויים ממתכת ובטון. אלו מבנים מרהיבים בצורת עצים, שנבנו ברובם במרכז הפארק, באזור שנקרא "סופר טרי גרוב" (Supertree Grove).

העצים המלאכותיים הללו יוצרים רושם עתידני ומרהיב, אבל מעבר לעיצוב המרשים והמיוחד שלהם, הם חלק מפרויקט שנבנה במחשבה על סביבה וקיימות, פרויקט שלם של פיתוח סביבתי. למעשה, "העצים" הללו משמשים בו כמעין גנים תלויים, שעליהם גדלים צמחים שונים והם חלק ממערכת אקולוגית שיצרו כאן.

איך המערכת הזו עובדת? - "עצי הסופר-טרי" אוגרים גם את אנרגיית השמש וגם את מי הגשם. המים והאנרגיה הללו מועברים ומספקים את כל התצרוכת של שתי החממות הענקיות, המכוסות בכיפות זכוכית.

אחת מהחממות נקראת "כיפת הפרחים" (Flower Dome) והשנייה היא "יער הענן" (Cloud Forest). בראשונה תוכלו לראות מגוון של צמחייה ים-תיכונית ובשנייה צמחייה הגדלה באזורים רווי מים.


#מה תראו כאן?
באופן טבעי, את מירב תשומת הלב ב"פארק גרדנס באי דה ביי", מושכים עצי ה"סופר טריז" (Supertrees) ושתי החממות המחוברות אליהם. עצי הברזל הללו הם בעצם גנים אנכיים, שעליהם שלל צמחים ופריחות, שגובהם בין 25 ל-50 מטר. בשעות החשיכה הם הופכים למיצג אורקולי מרהיב וייחודי למקום.

אבל יש כאן הרבה יותר מזה. הציצו למשל בגנים הטרופיים, כמו אלה שמסביב ל"אגם השפירית" (Dragonfly Fly Lake), האגם המלאכותי והיפהפה שכאן. בגנים תוכלו לטייל בין סחלבים נהדרים ודקלי קוקוס, ולראות את השפיריות שעל הצמחייה, בתוך מימי האגם הירוקים.

מסביב לשני האגמים הנהדרים הללו תראו את "גני המורשת", בהם נחשף העושר הגדול של הצמחיה בסינגפור.

בחממות כמו "כיפת הפרח" תוכלו לראות צמחים ופרחים מכל העולם, כולל צמחים טרופיים וצמחים ממקומות כמו ספרד ודרום אפריקה.

במזרח הפארק תראו את פסל התינוק הענקי "פלנטה" (Planet) שהציב כאן בשנת 2013 הפסל הבריטי מארק קווין. פסל המתכת הלבן של התינוק הזה שוקל 7 טונות. המעניין הוא כמובן צורתו, בה הוא "מרחף" מעל הדשא, בהיותו ניצב על כף היד שלו.


#טיפים
השתדלו להגיע בשעות הבוקר.

המקום די לח, אז הביאו גם בגד חם.

הכניסה לגנים היא בחינם. רק על הכניסה לשתי החממות הגדולות והמרשימות גובים תשלום וגם על הליכה בשביל שמעל העצים.

יש הנחה לסטודנטים.

בפארק יש אזור אקטיבי לילדים, עם סולמות, מגלשות, חבלים, מקפצות קטנות ואזור של מזרקות מים.

לבאים לקראת ערב למקום, יש מופע אורות מרהיב, המתקיים בפארק מדי יום, עם רדת החשיכה.

למתעניינים יש אפשרות לסיורים מודרכים. בררו בקופה.

שווה לברר בכניסה אם יש בחממות תערוכה זמנית מעניינת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/V5VOTV3qfmI


ביקור במקום:

https://youtu.be/DB70khTfvNY


החממות:

https://youtu.be/3sL7Pezo_mA?t=2m34s&end=3m43s


הדרכה:

https://youtu.be/dIgFrP8rdy0


ומופע אורות לילי:

https://youtu.be/zWP11FYP5cE


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.