» «
טירת קסיופי
טירת קַסְיוֹפִּי
#על הטירה העתיקה בקסיופי

על צוק תלול, בגובה של 300 מטר מעל הים, ניצבת טירת קַסְיוֹפִּי (Kassiopi Castle) המרשימה. היא ניצבת על החוף הצפוני של קורפו, מעל כפר הדייגים קסיופי ומשקיפה אל העיר קורפו ואל הרי יוון שבדרום מזרח.

היא נבנתה לפני התקופה הוונציאנית, בזמנים שביחד עם אַנְגֵלוֹקַסְטְרוֹ וטירת גַּארְדִיקִי, טירת קַסְיוֹפִּי (Kassiopi Castle) הייתה חלק ממשולש ההגנה של קורפו. הטירות הגנו על צידיו השונים של האי, כשגרדיקי שומר על דרום האי, קסיופי על צדו הצפון-מזרחי ואנגלוקאסטרו בכיוון צפון-מערב.

טירת קסיופי הייתה נקודת תצפית חשובה ובעלת משמעות אסטרטגית רבה. זאת בזכות מיקומה בחוף הצפון-מזרחי של קורפו, שהקנה לה שליטה על ערוץ קורפו, שמפריד בין האי קורפו ליבשת.

הטירה נבנתה ככל הנראה בתקופה הביזנטית. היא נחשבת לאחד המבנים האדריכליים היפים באי ומהמרשימים באיים היוניים. גם אם חשיבותה האסטרטגית בימינו אינה כשהייתה, במשיכת תיירים אליה היא עדיין מקום מנצח.


מבט מקרוב על המצודה הביזנטית בקסיופי:

https://youtu.be/02ED7OPuawU


טיול במקום:

https://youtu.be/Iqo7V7wZzPk
פלקאס
פֶּלֵקַאס
#על כפר ההרים עם כס הקיסר

פֶּלֵקַאס (Pelekas) הוא כפר הררי קטן שאליו מגיעים כדי ליהנות מנוף ההרים הנהדר. אתם לא היחידים שתעשו זאת. לא מעט תיירים ותושבי האי מגיעים לכאן, בזוגות ויחידים. כולם מגיעים לתצפית הפנורמית המרהיבה מהכפר, המאפשרת מבט של 360 מעלות על כל האי.

ואגב, גם הקייזר הגרמני וִילְהֶלְם השני, שאהב לבלות את חופשות הקיץ שלו בארמון אכיליון שבאי, הִרבה להגיע לפלקאס. הוא נהג לצפות מכאן בנוף ולהתבודד במקום. עד היום מצביעים המקומיים על המקום שבו נהג לטענתם לשבת וזכה בשל כך לכינוי "כס הקייזר".

המלצה שלנו - השתדלו להגיע לכאן בכדי לצפות בשקיעה המרהיבה הניבטת מהכפר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0wEumGQMhDI


ומבט מלמעלה עם תיאור נהדר מתחת לסרטון

https://youtu.be/xgA8qAo9ubU
מקדש ארטמיס
מקדש אַרְטֵמִיס
#על המקדש

מקדש אַרְטֵמִיס (Temple of Artemis) הוא המקדש הדורי הראשון ביוון, שנבנה מאבן. הוא גם הבניין הראשון שמשלב את כל מרכיבי האדריכלות הדורית.

בתקופתו היה המקדש, שנבנה במאה ה-6 לפני הספירה והוקדש לאלה ארטמיס, אחד המקדשים הגדולים בעולם. הוא נבנה עם פניו מזרחה, בכדי לאפשר לקרני השמש לחדור פנימה בשעת הזריחה.

מקדש ארטמיס נחשב לאחד מ-150 יצירות המופת של האדריכלות המערבית. החפירות הארכיאולוגיות שהתקיימו כאן במאה ה-19 עוררו הרבה התרגשות ועניין באי. אחד המשתתפים החשובים בחפירות אז, היה הקיסר הגרמני וילהלם ה-2.
קסיופי
הכפר קַסְיוֹפִּי
#על כפר הדייגים היפה ואהוב הנופשים

הכפר קַסְיוֹפִּי (kassiopi) הוא כפר דייגים רומנטי וללא ספק היפה בכפרי החוף המזרחי של קורפו. בזכות השילוב בין נופים מקסימים והיסטוריה מרתקת, הוא גם אחד מכפרי הדייגים המיוחדים שבחופי האי.

ההיסטוריה יודעת לספר שהכפר הזה פעל ככפר דייגים כבר במאה ה-3 לפני הספירה. אבל יופיו לא נעלם מעיני אצולת רומי וכאן נהגו הקיסרים הרומיים טיבריוס ונירון לנפוש לא פעם.

במאות האחרונות תפסו את מקומם של הקיסרים הרומיים עשירי אירופה, שבנו כאן בתי נופש. עם השנים החליפו אותם כאן תיירים מאנגליה והיום הכפר הומה בתיירים מכל העולם.

בימינו זהו כפר מקסים שמעבר לנמל הציורי והרחוב הראשי, מדרחוב קטן ורועש וטיילת בתי הקפה המתבקשים, יש בו חופים מהנים ומפרצונים יפים להפליא. האקשן בנמל הדייגים הססגוני לא נגמר. כולם מוכרים כאן לכולם דגים, שזה עתה הורדו מסירות הדיג הצבעוניות. בעלי טברנות וסוחרים מתמקחים על המחיר ונשים מקומיות מנסות למצוא גם הן דג טוב. בקיצור, ההמולה רבה!

בקסיופי, שהגיע כבר למעמד של עיירת נופש מתויירת, מגוון טברנות יווניות טעימות ועממיות במחיר וגם מסעדות מפונפנות יותר, למי שחייבים להוציא והרבה.

את שמו קיבל קסיופי בירושה מקסיוס זאוס, שלכבודו נבנה המקדש המקומי. ממנו נותרו היום רק חורבות מעטות. על החורבות הללו בנויה כנסיה, שיש בה פסל המחולל, לפי האמונה המקומית, ניסים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Iznzc1rXCwc


ותמונות ממנו:

https://youtu.be/6CZf2SSGnsw

חינם בקורפו

אפיונאס
אַפְיוֹנָס
#על הכפר עם התצפית על הנוף המרהיב

אַפְיוֹנָס (Afionas) נמנה על מספר כפרים זעירים ועיירות ציוריות, היושבים בין יערות ירוקים, גבעות והרים וצופים אל קו החוף של קורפו. מדובר בכפר שבו התיישבו עוד במאה ה-6 לפני הספירה. בהמשך הדורות הוא ננטש ובמהלך המאה ה-6 לספירה הוא יוּשב מחדש.

לאפיונס מגיעים בנסיעה בכבישים המתפתלים, היישר מקו החוף הנהדר. כאן תוכלו לראות שילוב מקסים ואותנטי בין הצמחייה המקומית לבקתות הכפר.

נגיעה קטנה של ההיסטוריה בכפר היא בעמוד האבן היווני, שעל גבעה קטנה, מאחורי טברנה "דיוניסוס". הוא נהרס על ידי פצצה שהטיל כאן מטוס גרמני במהלך מלחמת העולם השנייה. יש בכפר גם טורפדו מהמלחמה, שמנציח את ההרוגים מקרב הגברים כאן.

מהכפר הציורי הזה נשקף נופו המרהיב של מפרץ "אַגְיוֹס גֶאוֹרְגְיוֹס" (Agios Georgios), הוא מפרץ סנט ג'ורג', עם מימיו התכולים, המנומרים בכתמים כחולים כהים. בימים יפים יהיו שם גם מספר לא קטן של מצנחי רחיפה, הפועלים במפרץ היפה ולכיוון צפון תראו מהתצפית שבאפיונס את הים היוני הפתוח. שימו לב לאיים הקטנים שבים, ביניהם קראביה, סיקיה ואחרים.

שימו לב מתחת לאפיונאס גם למפרץ הכפול והמיוחד, שבפורטו טימוני (Porto Timoni). כאן נפגשים שני מפרצים המגיעים משני כיוונים שונים, ברצועת יבשה דקיקה. יצירת פאר מקסימה של הטבע!


#טיפים
לאפיונס ניתן להגיע ברכב שכור, עם נהג מונית ששכרתם לכל היום (סכמו מראש על מחיר), או בתחבורה ציבורית.

רוצים לסעוד מול הנוף? - אל תצפו ממסעדת דיוניסוס (Dionysos) לאוכל מעולה, אבל הנוף הוא נהדר. להחלטתכם...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OtaqirIv2w4
חוף קראסיה
חוף קֶרָאסְיָה
#על החוף המבודד של קורפו

בין קולורה (Koulloura) לאיוס סטפאנוס (Agios Stephanos) נמצא חוף קֶרָאסְיָה (Krasia beach) - מהחופים הנעימים והשלווים של קורפו.

זהו חוף רחצה שקט, מבודד ואינטימי, המשלב נוף מרהיב, צמחייה, מים צלולים ואווירה בינלאומית. היותו מרוחק מהמולת החופים הסוערים, עם הטברנות הרועשות ומסיבות החוף, הוא יתרון אדיר לאוהבי השקט ופכפוך הגלים.

את היתרון הזה גילו במהלך ההיסטוריה מפורסמים ועשירים רבים, שקבעו את ביתם בסמוך אליו. ממשפחת רוטשילד שמחזיקה בית בסמוך ועד לנסיך פיליפ מבריטניה - עד היום הם אוהבים את חוף קראסיה.

כמו מרבית חופי האי, גם קראסיה הוא חוף עם חלוקי אבן ולא חול ים. במטרים הראשונים המים כאן רדודים, אך די מהר הופכים להיות עמוקים מאד.

בחוף תוכלו לשכור שמשיות ומיטות שיזוף וגם קיאקים וסירות פדלים. יש בו מקלחות ציבוריות, מלתחות ושירותים.


#טיפים
בשל עומק המים - למגיעים לכאן עם ילדים דרושה עירנות רבה והשגחה מתמדת.

בחוף טברנה לרעבים. המעוניינים בהיצע גדול יותר של מקומות עם אוכל, ייכנסו אל הכפר עצמו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0dzBBZX29-s


הצצה אל החוף:

https://youtu.be/MrnEHEyOtbI
חוף קאבוס
חוף קאבוס
#על החוף עם הבילויים בערב

חוף קאבוס (Cavo D'Oro) הוא אחד ממרכזי הבילויים של קורפו והחוף הרשמי של הצעירים והסטודנטים. מדי שנה נוהרים אליו תיירים רבים מאירופה, בדגש על תיירים מבריטניה. הללו מגיעים לכאן להשתזף, לא פעם בעירום חלקי, ומן הסתם גם לטבול במים הקרירים.

החוף שאורכו כ-3 קילומטר, הוא מחופי הרחצה הפופולריים באי. במהלך היום תמצאו לאורך החוף פעילויות ספורט ימי ומתקנים שונים ומגוונים לספורט כזה. יש כאן פעילויות ואטרקציות, מצלילה ומצנחי רחיפה ועד שיט בסירות להשכרה.

אבל בשעות הערב הופכים החוף ועיירת הנופש המפורסמת הצמודה אליו, קאבוס גם היא, עוד יותר רותחים ומלאי פעילות. זה לא רק מגוון המועדונים, הברים והטברנות שיש בהם. בחוף ובעיירה החמודה תמצאו מסיבות קיץ רבות ושוות, מה שיספק לכם אחלה חיי לילה בחופשה שלכם בקורפו.


#טיפים
מתקני החוף כאן מצוינים, כולל מיטות שיזוף ושמשיות להשכרה וכמובן שירותים ומקלחות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/N8YLDDS1g4g


גם מהאוויר:

https://youtu.be/qDof1omlvLU


תמונות:

https://youtu.be/K0XJOAuSQss
חוף אכארבי
חוף אַכָארָבִי
#על החוף לכל המשפחה בקורפו

חוף אַכָארָבִי (Acharavi Beach) הוא אחד החופים הפופולאריים והמתויירים באי קורפו. זהו חוף שמתאים מאד למשפחות ומושך אליו המוני תיירים בכל יום.

חוף אַכָארָבִי הוא ארוך, מה שמאפשר להקטין את תחושת הצפיפות הנגזרת מחוף כה מבוקש ונוח. מוצעים כאן כל השירותים הנחוצים לבילוי חוף מושלם. ממסעדות נוחות, דרך סופרמרקט, מיטות שיזוף ושמשיות ועד לאמצעי ספורט ימי שונים.

כמובן שגם דברים בסיסיים בהרבה יעמדו לרשותכם בחוף המסודר הזה. בין השאר תמצאו כאן מלתחות, מקלחות ושירותים. יש כאן למקרה הצורך גם תחנת עזרה ראשונה, שירותי הצלה ועוד.


#טיפים
קרוב לחוף תמצאו את פארק המים הידרופוליס (Hydropolis), שיאפשר למשפחות עוד אטרקציה נחמדה, אם החוף לא מספק אתכם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jGL-i25cBvQ


מהאוויר:

https://youtu.be/M6Ak8NagMAY


והכפר שלידו:

https://youtu.be/hIDs5RTNA88


בלה ויסטה
בֵּלָה וִיסְטָה
#על פסגת ההר עם הנוף היפה

עם נוף הרים מכוסה בשטיח של צמחייה ירוקה מסביב ומעליו שמיכת שמיים כחולים ובהירים, תצפית בֵּלָה וִיסְטָה (Bella Vista), בלטינית "נוף יפה", כשמה כן היא - אחת מנקודות התצפית היפות בקורפו.

נקודת התצפית הזו שוכנת בגובה של 300 מטר מעל פני הים. הדרך אליה עולה בתוך חורש טבעי, עם שפע של עצי זית ושקד, צמחייה ירוקה, ועצי ברושים גבוהים. הכביש מפותל אליה משובץ בבתי קפה קטנים, שבהם תוכלו לעצור ולהתחבר לאורח החיים המקומי של תושבי קורפו הכפריים.

המראות הנשקפים מהתצפית מרהיבים. מכאן נשקפים ההרים, המפרצים והחופים שמסביב וכמובן הים היוני שמולכם.

אבל לכאן באים קודם כל בכדי לחזות במפרץ הפָּלֵיאוֹקַסְטְרִיצָה המקסים ובחוף הים שלו וליהנות מתצפית פנורמית נהדרת על הנוף כולו. שימו לב לאיים הירוקים שמנקדים את המים הכחולים וליערות שמקיפים אתכם על פני היבשה.

התצפית נמצאת בכפר לָקוֹנַס (Lakones), כפר מסורתי שנבנה במאה ה-17. בתיו הם בתי אבן ציוריים ורחובותיו והסמטאות שלו הם נעימים לשיטוט ושלווים במיוחד.


#טיפים
אל הפסגה תוכלו להגיע בשבילים מסומנים - רגלית, באופניים או ברכב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YZXlGP9qubc


וביקור במקום:

https://youtu.be/Z3AiqYUwqFs
המרכז להצלת חמורים
#על עזרה אנושית ואהבה לחמורים שנפגעו

לא הרבה יוצא לנו לעשות מעשה טוב במהלך חופשה או טיול בעולם. אבל כשניתן לנו להפגין אנושיות וחמלה, אנו מתמלאים בסיפוק והנאה. לתרום את חלקנו לעתיד טוב יותר ולשמירה על בעלי חיים היא זכות גדולה. איזה כיף שיש היכן!

המרכז להצלת חמורים בקורפו (Corfu Donkey Rescue) הוא מקום שבו לקחו על עצמם מתנדבים מאז 2004, להציל ולשקם מאות חמורים תשושים, נטושים או כאלו שטופלו לא כראוי והיום חיים בו.

יש משהו מרומם נפש להתגייס למען מטרה כל כך חשובה בזמן חופשה. כל החיות מטופלות היטב, אבל אין כאן מספיק כוח אדם לקחת אותם לטיול. בביקור כאן תוכלו אתם לקחת את אחד החמורים לטיול, למעט בשעת ההאכלה.


#טיפים
הכניסה חופשית. המעוניינים יוכלו לתרום למען הטיפול בחמורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BspnIZcq5rw


ביקור במקום:

https://youtu.be/MBhNGOs8eJ0


הדרכה:

https://youtu.be/nEoptCT1TLs?t=21s
חוף אַבְלָקִי
#על החוף השקט והצלול של האי

אין חול בחוף אַבְלָקִי (Avlaki Beach), אלא חלוקי אבן לבנים. אלו פחות נוחים לשחייה ואולי בזכותם או בזכות ממדיו הגדולים, לעולם לא יהיה החוף הארוך והרחב הזה עמוס מדי, גם אם רבים נופשים בו בכל רגע.

ואכן, החוף הזה של אבלקי הוא מקום אידיאלי למחפשים פינה שקטה ליד המים. ככל שמתרחקים מהחוף ושטים או שוחים אל תוך הים, הופכים מימיו התכולים לכהים. תודות להיעדר החול בחוף הזה, הם גם נשארים תמיד צלולים מאד.

יש בחוף את כל שירותי החוף הנדרשים, כולל מקלחות ושירותים ציבוריים. הטברנות שלו מגיעות בחלקן ממש עד קו המים ושירותי השכרה של שמשיות וכיסאות חוף מעניקים רביצה מושלמת אל מול הגלים. המעוניינים בקצת יותר משיזוף ושחייה, יוכלו למצוא השכרה של קיאקים, סירות פדלים וסירות קטנות, בבית הספר לשייט שנמצא כאן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1i-yjasnD3E
כֶּף דְּרַסְטִיס
#על האיונים הלבנים של קורפו

באחת הנקודות הצפוניות ביותר של האי, קצת אחרי הכפר פרולדס (Peroulades) וכ-40 קילומטרים ממרכז העיר קורפו, נמצא כֶּף דְּרַסְטִיס (Cape Drasti), או קייפ דרסטיס - אחד המקומות היפים בקורפו.

אוהבי הנופים הטבעיים ייהנו כאן מנוף ייחודי ושליו במיוחד, תמונה שנראית לא מציאותית. זוהי יצירה מרהיבה של הים, עם שרשרת איים לבנים ותצורות סלע מדהימות. אבן הגיר קיבלה צורות מיוחדות במינן, שתהליכי הבלייה של המים והגלים, הפכו לחד-פעמיות.

מחוף לוֹגַאס (Loggas beach) ניתן לראות את המראה המיוחד וניתן לשחות בכדי להתקרב ולהתבונן לשם מהים.

בקייפ דרסטיס תוכלו ליהנות משחייה ומבילוי חוף טבעי ונעים, לצד מחזה גיאולוגי וטבעי שלא רואים בהרבה מקומות בעולם.


#טיפים
כדי להגיע לכף דרסטיס תצטרכו רכב שטח, או בהליכה רגלית בת 10 קילומטרים מסידארי. אפשרות מגניבה במיוחד היא לשוט לשם בסירה ששכרתם, עם משיט מקצועי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/SBDeha-u1Rk


מהאוויר:

https://youtu.be/OEawWVPEWQ8


ובין המקומות היפים באי:

https://youtu.be/T1yQJk-Vl0E
קָנוֹנִי
#על הפרבר עם האיונים

בדרום העיר קורפו יש חצי אי שכלוא בין מצר קורפו שממזרח לבין לגונת חלקיופולוס שבמימיה הוקם מסלול ההמראה והנחיתה של שדה התעופה המקומי. בקצה הדרומי של חצי האי הזה יש רחבה מוגבהת. את הרחבה הזו בנו החיילים הצרפתיים של נפוליאון, כמשטח לתותח שנועד להגן על הכניסה ללגונת חלקיופולוס וניצב כאן שנים רבות. למעשה, התותח הזה הוא שהעניק את שמו לרחבה ולאזור, שנקראים מאז קָנוֹנִי (Kanoni), בלועזית "תותח".

שימו לב שהרחבה של קנוני צופה אל שני איים קטנים במצר הים הצר, שבכניסה ללגונה. הראשון משני האיים היפים הללו הוא האי ולחרנה (Vlacherna), המחובר בגשר אל היבשה. תראו עליו מנזר וכנסייה. בסמוך לו אי העכבר, הדומה לעכבר שרוע על המים.

קָנוֹנִי הוא לא רק היסטוריה אלא גם מקום חביב, שרבים אוהבים לצפות ממנו בהמראות ובנחיתות של מטוסים, על שדה התעופה שבסמוך.

אגב, בחלק הצפוני של חצי האי, במקום בו ניצב בעבר האקרופוליס של העיר העתיקה, ניצבים היום כנסיית יאסון וסוסיפאטר הביזנטית מהמאה ה-12, על שם הקדושים שהביאו את הנצרות לעיר, ולידה וילה "מון רפו" (Mon repos), שהוקמה ב-1824 כמעונו של הנציב הבריטי בקורפו. עם המעבר של קורפו לידי יוון העבירה אנגליה את הווילה למשפחת המלוכה היוונית ובה נולד בשנת 1921 הנסיך פיליפוס אנדראו, מי שלימים ייקרא הנסיך פיליפ, בעלה של אליזבת השנייה מלכת בריטניה, ואביו של הנסיך יורש העצר צ'ארלס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Rlf1qW-XUwo
מפרץ פָּלֵיאוֹקַסְטְרִיצָה
#על הכפר היפה של קורפו

מפרץ פָּלֵיאוֹקַסְטְרִיצָה (Paleokastritsa) והחוף שלו, המושכים המוני תיירים חובבי ים ושמש, ידועים בצוקי הים האדירים והמרשימים שיוצאים בהם מהמים ומזכירים נופים רחוקים. לא מעט טוענים שהחוף הזה הוא הטוב בחופי יוון.

הכפר נחשב לאחד הכפרים היפים באי קורפו. כיום תמצאו בו שלל מסעדות, ברים ופאבים. על פי האודיסאה, נסחף אודיסאוס אל הכפר המקסים, לאחר שספינתו נטרפה.

אבל לפני הכל מדובר כאן במפרץ מרהיב ביופיו, עם מימי טורקיז צלולים, שמהם מזדקרים צוקי אבן גיר גבוהים, עטורי פסגות מיוערות.

יש רבים שמזהים את הדמיון בין אוסף המפרצים הקטנטנים והקסומים, התחומים בינות לצוקים ולסלעי הענק שכאן ובין אלו שבדרום תאילנד ובמזרח הרחוק בכלל.

בילוי על החוף החולי ביום קיץ חם יאפשר שיזוף נעים ושחייה במים הצלולים. בכל אחד מהחופים כאן יש כיסאות חוף ושמשיות. בחוף הגדול והתיירותי יותר, שמתחת למנזר, תמצאו גם מקלחות ושירותים, לצד מתקני ספורט ימי שונים. הוא גם משופע במסעדות, טברנות ופאבים.

אתם מוזמנים גם לשכור סירת מנוע קטנה ולשוט לביקור בן חצי שעה במערות הימיות שבסלע. שימו לב בין השאר לשתי מערות קטנות שבהן אלמוגים המעניקים לקירות גוון ורוד. במהלך השייט שימו לב גם ל"עין הכחולה", בה מקבלים המים צבע כחול מיוחד ושונה מהרגיל.

צאו גם לאחד משבילי ההליכה הנחמדים שבאזור. בראש חצי אי קטן בסביבה, תראו מנזר חביב. במקום אחר תראו צוק גבוה ומיוער בקצהו. היופי הזה מיועד לכם. תיהנו!


#טיפים
חוץ מהחוף הגדול יש גם מפרצים קטנים, שאליהם תוכלו להגיע במונית-סירה. תוכלו לצלול בהם עם שנורקל.

במנזר תיאוטוקוס, שבצפון הכפר ונבנה במאה ה-12, תוכלו לבקר בחינם. שעות הפתיחה שלו הן בין השעות 7:00-13:00, ובין 15:00-20:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nzoHkSTXl2E


ומהאוויר:

https://youtu.be/lbQU_0aA-78
הר פַּנְתוֹקְרָטוֹר
#על ההר הגבוה בקורפו

העלייה אל הר פַּנְתוֹקְרָטוֹר (Pantokrator), שבחלקו הצפוני של קורפו, היא חוויה מהנה. בדרך תמצאו את עצמכם עוברים בכפר היווני הקטן סְטְרִינָלַאס (Strinalas). בכפר תוכלו לעצור, לשתות משהו, לאכול או סתם להתרועע עם תושביו ולטייל ברחובות השלווים והציוריים.

המשיכו אל פסגת ההר, שעליה תראו מנזר חביב. בימים עברו נהגו לבנות כאן מנזרים מבודדים בהרים. אחרי העלייה אל ההר מותר לכם לנוח מעט ולשאוף אוויר פסגות. אתם בגובה 906 מטרים מעל פני הים. בחודשי החורף מכסה שכבת שלג דקה את ההר, אם כי לא בכמות שמספיקה לסקי.

מההר עצמו, המתנשא לגובה של כמעט 1,000 מטר, תזכו לנוף מרהיב ואף עוצר נשימה. מפסגת הפנתוקרטור תראו את הים כמובן, את כל צידי האי ואת האיים הקטנים שמסביבו. הביטו מעט רחוק יותר ותראו את חופי אלבניה. ביום בהיר תזכו אפילו לראות את איטליה שבמערב.


מבט מקרוב בהר ובטיול אליו:

https://youtu.be/Mu-QD-d4-rw
הכפר פֶּרִיטְיָיה
#על כפר הרפאים הקסום שבהרים

הכפר פֶּרִיטְיָה (Perithia), שממוקם בין הכפרים קַסְיוֹפִּי (Kassiopi) לאַכָארָבִי (Archaravi), הוא כפר נטוש הנמצא בין ההרים ויכול לשמש את חובבי הצילום והמסתורין כמקום לסיור רגלי בין הבתים העתיקים. למעשה, הכפר הזה נולד בשנת 700 לפני הספירה, מה שמקנה לו את השיא של הכפר העתיק ביותר על האי קורפו.

אדמתו הפורייה מאוד של פריטיה העשירה בימי הביניים את אנשי הכפר. אז שימשו עצי האלון שגדלו כאן לבנייה של ספינות ונציאניות חזקות. החקלאות השלימה את הכלכלה המקומית שפרחה כאן אז, פריחה שנמשכה עד שנות ה-60 של המאה הקודמת.

קריר, ירוק ושקט יותר מאשר רוב הכפרים שעל האי, פריטיה של היום הוא המקום האותנטי והטוב ביותר להימלט מהמולת התיירים שמציפים את העיר קורפו ואתריה. לכפר גם נופים מרשימים אל הים הכחול, האיים היוניים ואל אלבניה השכנה. הטבע כאן עתיר כרי דשא, פרחים וזמזומי דבורים.

השיממון כאן ממש אינו מוחלט וגם בתקופה שבה הוא היה עזוב לגמרי, פעלו בין בתיו הנטושים של הכפר כמה טברנות נחמדות וטעימות, להנאת התיירים והמבקרים במקום. יש כאן אפילו בית הארחה נחמד ומוצלח, שהוקם בידי זוג שהתאהב במקום והחליט להתיישב בו מחדש. ואגב, בשנים האחרונות הכפר חוזר במידה מסוימת לחיים, מה שאומר שאנשים שקנו בו חורבות מתחילים להתיישב בו מחדש.


#טיפים
לצילומים נהדרים בואו לכאן בשעות אחר הצהריים המוקדמות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Dr2dRV7PTow


ומהאוויר:

https://youtu.be/cDJxhd3eFUI
המפרץ הכפול
#על המפרץ הכפול של קורפו

חוף אַגְיוֹס גֶאוֹרְגְיוֹס (Agios Georgios), שבאזור פורטו טימוני (Porto Timoni) באי קורפו, ידוע בזכות "המפרץ הכפול" שמצוי בו. מדובר באחד המקומות המיוחדים באי. יש כאן שני מפרצים תכולים, המגיעים משני כיוונים שונים ונושקים לרצועת יבשה דקיקה.

המפרץ הכפול הוא יצירה יפה של הטבע ומקום נהדר לבלות ולשחות בו. כי חוץ מהמראה הייחודי של שני המפרצים שבו, זהו גם אחד החופים הטובים באי, לשחייה ורביצה בשמש.

ואגב, בפורטו טימוני, לא רחוק משם, תוכלו לראות חורבות של מבצר עתיק מאד, שנבנה בשנת 300 לפני הספירה, על ידי פִּירוּס, שהיה מלך אֶפִּירוּס באותה תקופה.


אגיוס גאורגיוס:

https://youtu.be/2UR4tlTC_yI


מבט מקרוב:

https://youtu.be/L8TWhp0OK3k


ומהאוויר:

https://youtu.be/b8VaqGheLeo


כיכר הסְפִּיאַנָדָה
#על הפארק שבכיכר הסמוכה לעיר העתיקה

כיכר הסְפִּיאַנָדָה (Spianada square) היא הכיכר המרכזית, הגדולה והמרשימה בקורפו. למעשה, כיכר ספיאנדה היא פארק הנמצא בצד המזרחי של העיר העתיקה, לאורך חוף הים והתעלה המפרידה בין העיר ובין המצודה העתיקה. כאן תוכלו לבלות, לנמנם על המדשאות המוצלות, או סתם לנוח מעט מהטיול ומההתרוצצות בסמטאות ובטיילת "ליסטון" הפופולרית.

הסְפִּיאַנָדָה היא אחת הכיכרות הגדולות בכל מדינות הבלקן. אורכה מצפון לדרום עומד על 560 מטר ורוחבה המרבי מגיע במרכז לכ-200 מטרים. אגב, השם היווני שלה, "סְפִּיאַנָדָה", הוא פשוט שיבוש של המילה האיטלקית "אספלנדה" (Esplanade), שפירושה "טיילת".

המעוניינים יוכלו לשכור כאן לילדים ג'יפון קטן שיאפשר נסיעה בשבילי הפארק ולעבור מפסל לפסל, לבקר במתקני השעשועים ואף להגיע אל מגרש הקריקט שבו.


#תולדות הכיכר
הסְפִּיאַנָדָה תופסת כשליש משטחה של העיר העתיקה של קורפו. היא הוקמה במקומם של בתיה הראשונים של העיר, שנבנו מחוץ למצודה העתיקה. הבתים הללו נהרסו במאה ה-16, בכדי לפנות את השטח ובכך להגן טוב יותר על המצודה.

במהלך השנים שימשה הסְפִּיאַנָדָה ככיכר שוק וכרחבת מצעדים לעת מצוא. בתקופת נפוליאון, עם הכיבוש הצרפתי של קורפו במאה ה-18, היא הושלמה וקיבלה את המראה הנוכחי שלה, כשמתכנניה שואבים השראה מגני טִיבוֹלִי שבפריז ונוטעים גם בה עצים.

בכיכר נבנו בתי קפה רבים ומגרש קריקט, המשמש קבוצות מקומיות. הוצבו בה פסלים שונים והוקם מבנה לתזמורת, המשמש את התזמורת הפילהרמונית של האי לקונצרטים פתוחים, המוצעים כאן לציבור הרחב.


#טיפים
במבנה התזמורת שבכיכר תזכו לא פעם, במיוחד בעונת התיירות, לקונצרט חופשי של התזמורת הסימפונית של המקום. בררו במלון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/QsuI41xdFdg


ומהאוויר:

https://youtu.be/_67ecYrOBlI
כנסיית סְפִּירִידוֹן
#על הכנסיה עם גופתו החנוטה של הקדוש

כנסיית איוס סְפִּירִידוֹן (Saint Spyridon Church) היא הכנסייה המפורסמת ביותר בקורפו. זוהי כנסייה יוונית אורתודוקסית הממוקמת בלב העיר קורפו, ממש מאחורי טיילת ליסטון (Liston).

הכנסייה נקראת על שם הפטרון של האי, הקדוש ספירידון. כאן נמצאים שרידי גופתו החנוטים של הקדוש. מדי שנה מגיעים לכאן אלפי מאמינים, כדי לספוג מכוחות הריפוי של הקדוש ספירידון, כשההתפעלות וההערצה אליה היא בזכות העובדה שעד היום ובאורח פלא, השתמרו בכנסייה זו שרידיו של הקדוש החנוט.

הכנסייה הזו היא דוגמה עתיקה של גיוס המונים. היא נבנתה אך ורק בזכות תרומותיהם של תושבי האי. בכנסייה ניתן לראות את מגדל הפעמונים שלה, שמהווה את הנקודה הגבוהה ביותר בעיר. כשמתקרבים אל האי בספינה, המגדל הזה הוא המבנה הראשון שרואים על האי קורפו.


#אדריכלות הכנסייה
הכנסייה הזו נבנתה במאה ה-16. היא מאופיינת בבנייה אדריכלית ונציאנית. יש לה מגדל פעמונים בסגנון איטלקי, בעל כיפה אדומה וייחודית, שנבנה בשנת 1620. המגדל הזה הוא המבנה הגבוה ביותר בעיר. למעשה, מגדל הפעמונים של הכנסייה היא הנקודה הגבוהה ביותר באיים האיוניים.

על חזית הכנסייה מככב השעון ובתוכה תקרות מצוירות יפות. תקרת הכנסייה מחולקת ל-17 חלקים. החלוקה הזו נעשית על ידי מסגרות מוזהבות, מעשה ידיו משנת 1727, של האמן פאנאגיוטיס דוקסאראס (Panagiotis Doxaras). הלחות הגבוהה של קורפו גרמה לציור המקורי הרס רב ובשנת 1852 הוא שוחזר על ידי האמן ניקולאוס אספיוטיס (Nikolaos Aspiotis).


#מי היה ספירידון?
סנט ספירידון, או ספירידיון, נחשב לקדוש המגן של הקדרים ושל האי קורפו. באיקונות הוא מתואר בדרך כלל כבישוף האוחז בידו בספר הבשורה ומברך בידו הימנית והמורמת. הוא תמיד מצויר כאיש גבוה, בעל זקן לבן ומפוצל, שעל ראשו סל נצרים. הסל הזה, אגב, נקרא ביוונית "ספירידיון".

מי שעתיד להיות קדוש נוצרי נולד בעיר אסיה שבקפריסין ושימש בילדותו כרועה צאן. בתור שכזה הוא לא רכש חינוך של ממש. עם מות אשתו הוא הצטרף למנזר והתקדם להיות בישוף של עיר ליד פאפוס. הוא מת בגיל 78 ולכאורה נשכח.

אבל כשכבשו הערבים את קפריסין, הם פתחו את קברו והעבירו את גופתו של הקדוש לקונסטנטינופול. המסורת מספרת שהגופה הייתה שלמה ועלה ממנה ניחוח של ריחן. גם היות הגופה שלמה וגם ריח "הצמח המלכותי" בזיליקום, נתפסו כאישור מלמעלה לקדושתו של ספירידון. לכן, כשנכבשה קונסטנטינופול ב-1453, העביר נזיר בשם קאלוחרטיס את שרידי הגופה לקורפו, לכנסייה שכאן. השרידים מונחים היום בתיבת כסף שנמצאת מאחורי המזבח.

כינויו הרשמי "ספירידון הקדוש מגן העיר" התגבש, בין השאר, לאחר שהפסיק את הרעב באי בשנת 1550 ובמהלך המאה ה-17 סילק את מגפת הדבר פעמיים. אגב, האמונה המקומית כאן היא שבטרם נכנעה המחלה ועזבה את העיר, היא שרטה את אחד מביצורי המצודה העתיקה, שריטה שעד היום תוכלו לראות בה.

לספירידון הקדוש מיוחסת גם הצלתה של העיר קורפו מהמצור העות'מאני ב-1716. המסורת מספרת שהקדוש נגלה לחיילים הטורקים כשבידו לפיד בוער, והם התמלאו אימה ונסוגו.

כמה פעמים בשנה נושאים כאן את התיבה שבה שמורים שרידי גופתו של ספירידון הקדוש, באירועים שמנציחים את הנסים שעשה. ביניהם יום ראשון של הדמדומים, בו הביס את המגיפה, ה-11 באוגוסט, בו הבריח את הטורקים שצרו על העיר ב-1716, יום ראשון הראשון של נובמבר, בו הביס עוד מַגֵפָה וביום שישי הטוב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RdqhXcopzjI


דמות הקדוש:

https://youtu.be/gUEnPwvMaqU
השוק של קורפו
#על השוק של העיר קורפו

השוק של קורפו (Corfu Market) הוא שוק חמוד שבו נמכרים דברי האוכל המקובלים בשווקי הים התיכון, דוגמת ירקות, פירות, דגים, מאכלי ים, גבינות, בשרים ומאפים.

אבל גם ליד השוק יש מה למצוא. מסביב לכאן תמצאו חנויות מעולות עבור חובבי השופינג שמסתתרים בכם. מחנויות קטנות עם מוצרים וסחורות ייחודיים לאיים ועד לחנויות בגדים, נעליים ומותגים בינלאומיים מוכרים. יש כאן אקססוריז וסדנאות של מעצבים ואמנים בעבודת יד ועוד הפתעות בכל כיוון.

זהו לא שוק גדול אבל בכל פינה בו וברחובות שמסביבו, תוכלו לגלות ולמצוא דברים מעניינים ושווים לקניה או לפחות להתרשמות וחוויה.

תיהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ig1cMD3JMDY
טיילת לִיסְטוֹן
#על הטיילת בסגנון הצרפתי של קורפו

טיילת ה"לִיסְטוֹן" (Liston) היא שדרת בתי הקפה שבכניסה לעיר קורפו, באזור העיר העתיקה של קֶרְקִירָה. היא מתחילה למרגלות המבצר העתיק של העיר קורפו ומוליכה אל ליבה של העיר העתיקה.

רחוב ליסטון הוא מה שמכונה באיטלקית "סְפִּיאַנָדָה" (Spianada), כלומר טיילת. זהו אכן שילוב של טיילת ורחבת דשא, שבצידה המערבי והארוך יש אכסדרת עמודים ארוכה ויפה, מהווה סוג של "מזכרת קולוניאליסטית" משנות הכיבוש הצרפתי באי.

לרבים מזכיר ליסטון רחובות אלגנטיים כמו רחוב ריבולי שבפריז. ואכן, בין השנים 1804-1814 הוא הוקם כאן, בהשראתו של רחוב ריבולי המפורסם.

כך או כך, בטיילת הנחמדה הזו תוכלו לטייל, לשתות קפה וליהנות מהאווירה. בסמטאות הציוריות שיוצאות ממנה תוכלו לצפות בבתי העיר העתיקה הצפופים, בהם ההשפעה היא דווקא ונציאנית. גם ב"ליסטון" וגם בסימטאות תראו שלל חנויות, בתי קפה, בוטיקים, מאפיות בתי בד וחנויות יין מקומי.

מאחורי הטיילת תוכלו להסתובב בסמטאות הצרות, בעלות האופי הים-תיכוני של העיר העתיקה. תראו כאן חלונות עם תריסי עץ יפים וצבעוניים, רעפי הקרמיקה הישנים, כביסה תלויה בין הבתים, גפנים משתרגות בבוסתנים ומרפסות פשוטות.

את המקומיים תוכלו לראות בערבי הקיץ כשהם יושבים ברחוב, מחוץ לבית, ונהנים בערב מבריזה נעימה הבאה מהים.


#טיפים
ליסטון, על שלל החנויות שבו, הוא רחוב קניות מהמרכזיים בקורפו.


ביקור במקום:

https://youtu.be/MGxeGLJ5F40


ותמונות:

https://youtu.be/-YCnKr--q0Q
תעלת האהבה בחוף סִידָארִי


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.