» «

חצי האי יוטלנד

סקיין
סקיין
#על העיר הכי צפונית בדנמרק

סקיין (Skagen) היא עיירת נמל, שנמצאת במה שמכונה "השפיץ של דנמרק". זוהי העיר הצפונית ביותר של דנמרק. פעם היא הייתה עיירת דייגים והיום היא אחת מערי הקיט הקלאסיות של סקנדינביה.

סקיין בדנמרק היא גם מקום מקביל לפרובאנס שבדרום צרפת. כיום היא מפורסמת בבתיה הצהובים, אך כבר שנים שהיא ידועה בין האמנים, שהתלהבו מתנאי האור המיוחדים שבה. האור הזה משך לכאן במשך דורות אמנים רבים, שעברו במאה ה-19 להתגורר וליצור בה.

לכאן נהגו ציירי הנוף והאימפרסיוניסטים שבין הציירים להגיע, בכדי לצייר נופים טבעיים, לחקור את האור והגוונים שיוצרים כאן מזג האוויר ושעות היום השונות וללכוד את הנוף המשתנה.

במאה ה-19 נוסד כאן הזרם הריאליסטי המוקדם, שזכה לשם "האסכולה של ציירי סקיין".

כבר בדרך לסקיין, עוד מחלון הרכבת, תמצאו את עצמכם חולפים בנוף המשלב יערות אורן עם דיונות החול של מקבץ הגבעות הגדול של דנמרק.

חובבי אמנות? אוהבי נופים בנשמה? - בעיר סקיין תוכלו לבקר במוזיאון האמנות של סקיין (Skagens Museum). תראו כאן מבחר מרשים של תמונות נוף ויצירות אימפרסיוניסטיות שיצרו בסביבה אמנים שונים.

עוד בעיר כמה אטרקציות נחמדות, כמו נקודת החיבור שבין הים הבלטי לים הצפוני, מגדלור סקאגן העתיק, הבונקרים הנטושים שבנה על החוף הצבא הנאצי במלחמת העולם השנייה ומגדל בהיר שחציו נקבר בחול, ובימי הביניים שימש כמגדל של כנסייה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k3wuicJCK1E


הנמל:

https://youtu.be/IDj_wHC7aBQ


האתרים בסביבה:

https://youtu.be/Rb6zDg5Baz8
חוף סקיין
בונקרים נאציים בחוף סקיין
#על הבונקרים הנטושים מימי הכיבוש הנאצי

בצעידה על החוף הסלעי של סקיין תמצאו את עצמכם עומדים לפני בונקרים נטושים, שאל חלקם ניתן להיכנס. אלו לא סתם בונקרים צבאיים אלא חלק מחגורת ההגנה שבנו כאן כוחות הכיבוש הנאציים, כדי למנוע את הפלישה של בנות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה.

בימי הכיבוש הנאצי של דנמרק וצרפת, היה חשש גדול של היטלר, מפלישה שמטרתה להכניע את גרמניה. הבונקרים של חוף סקיין (The bunkers) הם חלק משרשרת הביצורים הגדולה בהיסטוריה, שהוא הורה אז לבנות כדי להתגונן מפני בעלות הברית.

לא פחות מ-52 בונקרים בנה הכובש הנאצי רק כאן בדנמרק, בשנים 1945-1940. האם הם הצליחו למנוע את כיבוש אירופה בחזרה על ידי בנות הברית?


#מה הייתה החומה האטלנטית?
החומה האטלנטית (Atlantic Wall), או הקיר האטלנטי, הייתה קו ההגנה שבנו הנאצים בחופי מערב אירופה במלחמת העולם השנייה. מערך ההגנה האימתני הזה נבנה מספרד שבדרום ועד דנמרק בצפון. הוא נועד למנוע מבעלות הברית לפלוש מהחופים הללו, לאירופה הנשלטת על ידי הנאצים. זהו הגדול שבמפעלי הבנייה בתולדות הבנייה הצבאית מאז ומעולם!

למערך ההגנה העצום הזה היטלר תיכנן בנייה של 15,000 בונקרים לאורך 5,000 קילומטרים של חוף. עד מאי 1943, תאריך היעד שקבע היטלר, הושלמו רק כ-9600 בונקרים.

זה לא הספיק. היטלר, שדחף להקמת החומה האטלנטית לא הקשיב לכל הגנרלים שראו בה בלוף ואף ניסו להמחיש לו בדמיון לקו מז'ינו הצרפתי שקרס ב-1940. הוא לא הקשיב גם לאמרתו של פרידריך הגדול: "מי שמגן על הכל לא מגן על דבר".

על החומה האטלנטית מונה לפקד רומל, גיבור המלחמה הגרמני. הוא שקד עליה בטירוף כי האמין שבנות הברית ינחתו שם. רומל דאג להציב על בונקרי הבטון "טוברוקים", שהיו צריחי טנקים צרפתיים שנשבו ב-1940. על החופים הקימו שבויים איטלקים ועובדים צרפתיים את מה שכונה "האספרגוס של רומל", יערות ענק של עמודים גדולים, שנועדו לסיכול נחיתת דאונים.

ואכן, החומה הזו פשוט לא הייתה יעילה. 3 שנים לקח לבנות את החומה האטלנטית ובכל זאת היא נפרצה בתוך שעות אחדות. פריצתה הייתה מהפך שהחל את תבוסתה של גרמניה הנאצית.


ביקור בבונקרים:

https://youtu.be/-I1xQRKgvV0


דיווח על החומה האטלנטית:

https://youtu.be/0tYKoLsL4bA


מבט מקרוב בבונקר כזה:

https://youtu.be/1Ttvk-cQQY0


היסטוריה - רומל והיטלר מבקרים ובוחנים את הבנייה והתכנון הנאצי של החומה האטלנטית:

https://youtu.be/zoccUGdHEso


על מאות אלפי הבנאים שעבדו בכפייה בבניית החומה האטלנטית:

https://youtu.be/6gB_5a5YBt8
הכנסייה המכוסה
הכנסייה המכוסה
#על הכנסייה שנקברה מתחת לדיונת החול

"הכנסייה המכוסה בחול" (Den Tilsandede Kirke) שליד סקיין היא מה שנשאר מכנסייה שלמה שעמדה כאן ומעיירה שהקיפה אותה מסביב. במהלך המאה ה-18 שתיהן נקברו לגמרי על ידי סופות החול.

למעשה, שמה של כנסיית החול הזו הוא כנסיית לורנס הקדוש של רומא. היא נבנתה ככל הנראה בסביבות המאה ה-14. עם השנים החלה העיירה להתכסות בחול והמבנים החלו ננטשים. חלק מאבני הכנסייה המתפוררת נלקחו ממנה לבנייה של בתים אחרים בסביבה.

בזמנו נעשו מדי פעם ניסיונות לחפור בחול ולאתר את חלקי הכנסייה הקבורים מתחת לדיונה. הם לא ממש צלחו או הבשילו. זהו אחד המקרים המובהקים שבהם ניתן לראות בבירור ובפשטות את ניצחון הטבע על האדם. הרי החול, שהלך והצטבר כאן על החוף, איים מאז ומתמיד לכסות את כפרי הדייגים הזעירים, גם כשגדלו והיו לעיירות.

אם תרצו להבין את עוצמתן של דיונות החול שנוצרות על החופים, מהחול הנסחף במימי הים ונערם על החוף, הרי שדיונת רוביארג מילה (Raabjerg Mile) הנודדת, אחת הדיונות האחרונות בדנמרק שהושארה טבעית, מדגימה אותה היטב.

בדיונות אחרות שתלו השלטונות עם השנים צמחייה שמונעת את נדידת החול, אבל לדיונת רוביארג מילה, שנמצאת דרומית לעיירה סקיין, נוסף בכל שנה עוד חול מהאוקיינוס. כך היא גם הולכת ו"נעה" מזרחה, מספר מטרים בכל שנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qY1TfvZqIHg


מהאוויר:

https://youtu.be/3lv9xQ9fxrQ


הדרכה:

https://youtu.be/-xyd6iuw8_E


שקיעה:

https://youtu.be/35_pt6mT5bQ
גרנן
גרנן
#על נקודת החיבור בין הים הבלטי לים הצפוני

גרנן (Grenen), שיש הרואים בה את "השפיץ של דנמרק", היא הנקודה הקיצונית ביותר בחוף הצפוני ביותר של דנמרק. זהו ממש הקצה, או כמו שקוראים לו באנגלית ה"טיפ" (The Tip) של דנמרק.

אבל זה לא רק קצה היבשת של דנמרק שאתם פוגשים כאן. זו נקודת החיבור בין שני ימים, בין הים הבלטי לים הצפוני. רק כאן תוכלו לראות את הפלא הטבעי של שני ימים, עם זרמים שונים בכל אחד, המתנגשים ונפגשים ביניהם.

כן. במבט בוחן ובשעות מסוימות, יוכלו חדי העין שביניכם להבחין במפגש או התנגשות הזרמים משני המיצרים, זרמים שבאים משני הימים השונים.

כשמדובר על גרנן מדובר בעצם בלשון חול דקיקה, שהפכה לאטרקציה תיירותית מטורפת. זאת בזכות העובדה הנדירה, גם אם סמלית, שכאן תוכלו לעמוד כשרגל אחת שלכם טובלת בים הצפוני והרגל השנייה בים הבלטי. וואו! איזו תמונה לאלבום המשפחתי שלכם או לפחות לאינסטגרם!

לגרנן תוכלו להגיע ב"סנדורמן" (Sandorman), מעין אוטובוס שטח עם תכונות של טרקטור ענק, שיוצא לכאן מהעיר אחת לחצי שעה.

בדרך לגרנן תוכלו לראות את המגדלורים של גרנן ואת המוזיאון לנדידת הציפורים שבמקום.


#טיפים
הנסיעה לגרנן ובחזרה ב-Sandorman, כולל הזמן לצילומים וטבילה של הרגליים בשני הימים, היא חווייה נחמדה. מחירה בסביבות 20 קרונות.

חובבי הליכה רגלית יוכלו לעשות את הדרך בהליכה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/etBVSR0DDwc


בלוגרים:

https://youtu.be/p4n55ENY69g


מהאוויר:

https://youtu.be/2NXsQIGSSFc


הסנדורמן שמסיע לגרנן ולסביבה:

https://youtu.be/gZ96Ksni0ls


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.