» «
גרנד קניון
גרנד קניון
#על הקניון הגדול
גרנד קניון, הוא הקניון הגדול (Grand Canyon) הוא אכן הקניון הגדול של נהר הקולורדו ואחד מאתרי הטבע המפורסמים בעולם.

עם רוחב ממוצע של 15 ק"מ, זהו קניון רחב ועמוק, שבמרכזו זורם נהר הקולורדו. הצוקים הגבוהים והמרהיבים שמעל הנהר יוצרים נוף ואזור יפים להפליא.

הקניון בעל קירות הסלע הניצבים נוצר במשך מיליוני שנים, עת חפר לו הנהר את הערוץ העמוק ברמת אריזונה. גובה הרמה 2,000 מטרים מעל פני הים ועומק הגיא 1,800 מטרים מתחתיו.

הגרנד קניון נמצא בארה"ב, בצפון מערב מדינת אריזונה, כחלק ממה שקרוי "הפארק הלאומי גרנד קניון", מאתרי התיירות האהובים של אמריקה.

אל הקניון המרהיב מגיעים מדי שנה כ-5 מיליון מבקרים מארה"ב והעולם. ב-1979 הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


#מה לעשות כאן?
מככבת באתר הטבע המרשים אטרקציית "טיילת השמיים" (Skywalk). אבל בקניון אפשר גם לעשות קמפינג, ליהנות מהמסעדות וללון בלודג'ים הנחמדים.


#על הטיילת שעוברת באוויר - Skywalk
בקניון הגדול, ה"גרנד קניון" שבארה"ב, נבנתה לפני כמה שנים טיילת באוויר בשם "טיילת השמיים" (Skywalk). זוהי מרפסת לולאה שקופה, בנויה ממתכת וזכוכית, שכשהולכים עליה, מרגישים כאילו נמצאים באוויר.

הסקייווק מאפשרת תצפית מדהימה ומעט מפחידה, על הקניון המרשים והמיוחד של אמריקה ועל נהר הקולורדו שזורם בו, מגובה של 1600 מטרים!

בשל העובדה שהולכים על לוחות זכוכית, אין להיכנס לטיילת השמיים עם נעליים רגילות, אלא עם נעליים מיוחדות מבד שמקבלים בכניסה.


#טיפים
הכניסה לקניון היא בתשלום.

הקניון עמוס מאוד בעונת הטיולים, בחורף הוא מאוד רגוע ולא צפוף.


מבט מקרוב:

http://youtu.be/ezpqDi42pRM


טיילת השמיים:

https://youtu.be/JOuoEXfS6ZA


הקניון מהאוויר:

http://youtu.be/p2X4U1mQzoE


סרטון נוסף ברזולוציה גבוהה במיוחד:

http://youtu.be/huqJUghX26Y
קניון ברייס
טיול לקניון ברייס
#הסיור לקניון עם האמפיתאטרון הגיאולוגי

קניון ברייס (Bryce Canyon), או שמורת ברייס, הוא קניון בעל צורת אגן באמריקה, המזכיר יותר מכתש מאשר קניון. בשפת האינדיאנים שגרו באזור, האגן מכונה "ארצו של הבונה".

הקניון נודע ב"אמפיתיאטרון ברייס" (Bryce Amphitheater) שבו. זהו מעין אמפיתאטרון טבעי, מוקף בעמודי אבן מעוותים ומוזרים, בעלי גוון סלע כתום. לרבים הוא מזכיר את האמפיתיאטראות העתיקים, דוגמת הקולוסיאום שברומא. זאת על שום עמודי הסלע הרבים שבו, שמוקפים במעין קירות ענק.

עמודי הסלע הללו, אגב, מכונים "הודוז" וניצבים שם כבר מיליוני שנים. הם נולדו לפני 60 מיליוני שנים, כשמשקעי גיר עשירים בברזל, הלכו ושקעו ממימיו של אגם גדול, אל קרקעיתו. בהמשך, במשך מיליוני שנים, התייבש האגם. את עמודי הסלע יצרו תהליכי בלייה של מים ורוח, שהלכו ושחקו את הסלע ויצרו את העמודים הרבים הללו ואת האגן המרשים של הקניון הזה.


#טיפים
להזמנת סיור לחצו על הכפתור הוורוד.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת מפגש פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת המפגש לסיור שבחרתם ולהגיע אליה.


סיור לברייס קניון:

https://youtu.be/UZr9YZfzUj8
קניון אנטילופ
טיול לקניון אנטילופ
#הסיור לקניון היפה באמריקה

קניון אנטילופ (Antelope Canyon) הוא אחד הקניונים היפים בעולם וכולו יצירת אמנות של הטבע, מופת של יופי גיאולוגי במיטבו. כאן אפשר לראות את היופי המרהיב של צורות הסלע הנהדרות.

זהו קניון עמוק, צר ומפותל מאוד שצבעי קירותיו המפותלים הם אדום-כתום מפוספס ומרתק לעין. יש מקומות בקניון הזה שהרוחב שלהם הוא של מטר אחד בלבד! הצורה המיוחדת של קניון אנטילופ נוצרה מסחיפה של אבני החול שבו. צורה זו מפצלת את קרני השמש החודרות אליו באופן חלקי ומשתנה ויוצרות צירופי תאורה מסקרנים ומיוחדים.

קניון אנטילופ הוא ללא ספק מהמקומות היפים ביותר בארה"ב. למעשה ישנם שני קניונים במקום - קניון אנטילופ העליון שאליו מגיעים רבים מהתיירים, לעומת קניון אנטילופ התחתון ופחות מתוייר.


#טיפים לצלמים
אם אתם באים לצלם וזה חשוב לכם אז קחו את ה- Photo Package, שהוא מעט יותר יקר אבל מאפשר להביא טריפוד, שהוא חשוב כי די חשוך כאן. בחבילה הזו תוכלו לעצור הרבה ולצלם ברצינות. הרגיל הוא הליכה כמעט בלי המתנה למצלמים. השתמשו בעדשה רחבה.

אם אתם מוגבלים בזמן ורוצים לבחור - כדאי לדעת שהחלק העליון מפורסם בקרני השמש הנכנסות אליו יפה, בעוד החלק התחתון ידוע יותר ביופי של הסלעים והמרקמים שלהם.


#טיפים
להזמנת סיור לחצו על הכפתור הוורוד.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת מפגש פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת המפגש לסיור שבחרתם ולהגיע אליה.


סיור לקניון:

https://youtu.be/BMizBuEw_Sg


סוד של בלוגרים - קניון X:

https://youtu.be/8EhlUIVUzLQ
פארק קורשונלו שלאלסי
פארק קוּרשוּנלוּ שֶלאלֶסי
#על הטבע המסעיר בשמורה הירוקה

פארק קוּרשוּנלוּ שֶלאלֶסי (Kursunlu Selalesi) הוא פארק הנמצא כ-14 ק"מ ממזרח לאנטליה. למעשה זוהי שמורת מפלים ירוקה ונעימה לטיול רגלי. בפארק תראו פינות חמד נסתרות, ברבורים משייטים בנחת בבריכות קטנות ושלוות והרבה ירק.

מהכניסה תוכלו לרדת ישירות אל המפלים ולאחר מכן לעלות בחזרה. אבל מהנה יותר היא ההליכה לאורך גדת הנהר, עד שמגיעים אל גשר מעל לנהר. ממשיכים ובירידה עוצרים ומצטלמים עם שצף המים הזורמים.

בהליכה למפלים מוביל שביל קצר, במסלול מעגלי וקצר, בינות לעצי האורן ולצמחיה העבותה. מסביבכם האגם והנחל הזורם, שמוזנים ממי המפלים הניתכים למטה. לאחר שיורדים במדרגות, מגיעים למפלי המים המרשימים. שם תוכלו להתקרב ולעמוד ממש ליד זרמי המים המתנפצים על הרצפה. זו חווייה נחמדה במיוחד ושווה כל רגע.


#טיפים
הכניסה בתשלום.

הסיור בשמורת הטבע אורך בין שעה ל-3 שעות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_rxKZBUOlow


ביקור במקום:

https://youtu.be/8altSoMKjOE

טבע

פארק הטבע סטרנדז'ה
פארק הטבע סְטְרַנְדְזָ'ה
#על פארק ההר הטבעי

נסתר בפינה הדרום מזרחית של אירופה, פארק הטבע סְטְרַנְדְזָ'ה (Strandzha או Strandja), שנמצא במרחק של כשעה נסיעה מבורגס, הוא אזור טבעי ומאוכלס בדלילות, הנמצא הרחק מהערים הגדולות.

זהו פארק טבעי שבמרכזו שרשרת הרים בשם סטרנדז'ה, עטורי יערות בתוליים, ירוקי עד ובעלי נופים מקסימים במיוחד. מיקומו של הפארק הטבעי הזה הוא בפינה הדרומית-מזרחית של בולגריה, בסמוך לחופי הים השחור. הוא משתרע אל מעבר לגבול לתוך טורקיה.

הפארק של הרי סטרנדזה הוא הצצה לטבע מסקרן ונינוח. אלפי עצי אשור אוריינטליים ואינספור שיחים ירוקי-עד עוטפים חי וצומח עשיר בפארק הטבעי הזה, המהווה מקום מפלט מרתק למבקשים שלווה ולמחפשים חוויות תרבותיות וטבעיות. עם נוף עוצר נשימה ומגוון פרפרים, ציפורים, זוחלים ופרחי בר, מדובר בפארק הטבעי המגוון והנרחב בבולגריה ומהאתרים הטובים במזרח אירופה לצפייה בחיות בר.

בנוסף למחזה טבעי והמרשים, מעניינת לא פחות היא התרבות המקומית הייחודית, של הכפריים באזור, שיצרו במשך מאות שנים אדריכלות עץ מסקרנת, אותה ניתן לראות בבתי העץ העתיקים שנבנו בכפרים המבודדים שכאן.


#טיפים
ניתן להגיע לכאן בקלות ברכב שכור או בסיור יום מאורגן מהמלון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8RSKswWg8fY
הרי הטאורוס
הרי הטאורוס
#על שרשרת ההרים העצומה של דרום תורכיה

שרשרת הרי הטאורוס (Taurus Mountains) המרשימים שבדרום תורכיה נמתחת לאורך 560 קילומטרים, בגבול הדרומי של הרמה האנטולית ובמקביל לחוף הים התיכון.

רובו של הנוף ההררי כאן הוא קארסטי. הנהרות הרבים העוברים בו מספקים מראות מרהיבים, כולל מפלי מים מרשימים, זרימות תת קרקעיות של נהרות נסתרים ומערות - מהעמוקות, הגדולות והמרתקות באסיה.

בהרים הללו תוכלו לראות יערות עבותים של אורנים שחורים, אגמים צלולים וכפרים שלווים בינות להרים עם פסגות מרשימות ונהרות שוצפים מים. במהלך החורף מתכסה רכס הטאורוס בשלגים וגם אם תבואו בקיץ, ייתכן שעל פסגות חלק מההרים ניתן יהיה לראות עדיין מעט מהשלג הזה.

רבות מפסגות הרי הטאורוס מתנשאות לגובה של יותר מ-3,000 מטרים. הפסגה הגבוהה ביותר בהרים הללו היא פסגתו של אולודאג, הר שגובהו 3,734 מטר.

לצד נופים מהאגדות, אוצרים הרי הטאורוס שלל זני צמחים ובעלי חיים אופייניים. יש כאן מסלולי טיולים לכל טעם וסגנון טיול. מסיורים רגליים בהרים ועד טיולי ג'יפים קופצניים, כאן תהנו!


#טיפים
החודשים המתאימים ביותר לטיול וטיפוס בהרי הטאורוס הם יוני ויולי.

מרביתכם תגיעו להרי הטאורוס, מהעיר אנטליה שבדרום ואל קניון קופרולו, הנמצא 44 קילומטרים מאנטליה. הטיול לקפרולו נחשב לטיול הפופולארי ביותר בהרים שכאן ולמרכז הרפטינג ההררי המסעיר של האזור.


מבט באזור ההרים:

https://youtu.be/M1C4hrQHQDc


מההרים למטה:

https://youtu.be/Yq9eZJ_BWQ4


ביקור במקום:

https://youtu.be/--9xTdDHeqg
קניון גוינוק
קניון גוינוק
#על הקניון המסעיר של אזור אנטליה

קניון גוינוק (Göynük Kanyon) העמוק והצר הוא הקניון החינני של נחל גוינוק, שנמצא באזור קמר. מעל הנחל והאגם הקטנטן שהוא יוצר ממימי המעיין, יש פינות ישיבה נעימים על כלונסאות, בסגנון שמזכיר את המאלדיבים. יש במקום מסעדות קטנות ונחמדות.

ממוקם צפונית לקמר, סמוך לכפר הנושא גם הוא את השם גוינוק (Göynük), הקניון הוא סוג של ביתרון, נקיק צר ועמוק, שלאורכו תחזו בנוף משובץ בעצי מחט. מסלול ההליכה בו כולל סימון שבילים והוא תענוג אמיתי לאוהבי הטבע. הוא כולל הליכה מעט אתגרית, עם קטעים של שחיה וירידה בסולמות ובחבלים.

מנקודת ההתחלה הולכים כ-20 דקות ואז חוצים את הנחל לצידו השני. מגיעים למקום מעולה לשכשוך והתרעננות במים. בהמשך ממשיכים לטפס במעלה הערוץ, עוד כ-45 דקות. לאורך כל העליה בנוף המדהים, תזכו בנוף המשגע - גם כלפי למעלה, לצוקי הטאורוס האדירים, וגם כשמביטים למטה, לנחל הכחול שרואים שם.

שם תגיעו לסוג של גן עדן. זהו קניון נעלם בין מצוקים מלאי הוד. בחלק מהדרך תצטרכו להרים את הילדים, כי הצעידה היא בתוך מים נעימים ומרעננים, שיגיעו לכם לעתים גם עד החזה. הצעידה הזו תביא אתכם עד מפל מרהיב ולחוויה נהדרת ושווה את מאמץ הטיפוס הקשה.


#טיפים
למגיעים ברכב יודגש שתנאי העבירות קשים.

במקרה כזה הקפידו על רכב 4X4 וסעו לכיוון הרי הטאורוס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LacmL1vlKT0


ביקור במקום:

https://youtu.be/NxMgHuzNHBY


שחייה:

https://youtu.be/i2S0h-3BZ28
שמורת הר סוראק
שמורת הר סוראק
#על שמורת הטבע היפה בקוריאה

הפארק הלאומי ושמורת הטבע ההררית הר סוראק (Seoraksan) נמצאים בצפון מזרחה של דרום קוריאה. זוהי לדעת רבים שמורת הטבע היפה ביותר בקוריאה הדרומית. הטיול כאן הוא חוויה של טבע נהדר.

במיוחד שווה לטייל כאן כשהתפאורה מסביב היא של פריחת האביב או מול צבעי העצים הססגוניים של עונת הסתיו.

לשמורה יוצאים מהעיירה הסמוכה סוקצ'ו. למרגלות הר סוראק יקבל את פניכם שין הנגסה (Sinheungsa Temple), מקדש בודהיסטי הידוע בפסל הבודהה הגדול שבו. זהו אחד המקדשים העתיקים של קוריאה והוא בן 1,300 שנה. בכניסה אליו ניצב פסל בודהה עשוי ברונזה ועצום ממדים, שהקוריאנים מביאים לו מנחות.

בשמורה תעלו ברכבל המוביל אל ראש הר סוראק, ההר שעל שמו נקראת השמורה כולה. מההר נשקף נוף עוצר נשימה. כבר ברכבל מתחילים להתרגש כי הוא נוסע במהירות רבה, חוויה בפני עצמה. מהרכבל תוכלו לצפות בנוף הנהדר שמסביב. שימו לב למראה ההרים המרשימים ואל הים שנשקף במרחק, אבל גם לצורות הסלע המיוחדות שניתן לראות מסביבכם.

עליה בת עוד חצי שעה תביא אתכם לפסגת ההר ולתצפית יפהפייה על האזור כולו. פירוש שם ההר סוראק הוא בתרגום חופשי "הר השלג הגדול". השלג שעל הפסגה הגבוהה לא נמס במהלך רוב השנה ומאד מרשים להביט אליו מלמטה, גם בשיא החום של הקיץ.

הטיול בשמורה מציע מסלולי הליכה נעימים, עם מפלי מים מרהיבים, בתוך יערות עתירי עצים וירק. בטיול כאן תחוו גשרים, בריכות מים טבעיות, רכסי סלע מרשימים ואת צוקי ההרים שמסביב.

על ההר עצמו שוכן גם מבצר קוונגאומסונג (Kwongeumseong). המבצר הזה מכונה גם "רכס הדינוזאור" (Dinosaur Ridge), בשל צורתו המזכירה גב משונן של דינוזאור.


#טיפים
הביאו בגד חם, כי למעלה קר מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Kf-AMTTqbs4


טיפוס על ההר:

https://youtu.be/OIpWHkB7LPM


הדרכה:

https://youtu.be/HbUdCDoK85s


ומדריך מקומי:

https://youtu.be/6sEK5uof-t4?t=40s


חורש אמירגן
חורש אמירגן
#על הפארק והטבע שליד העיר הגדולה

נמאס לכם מהעיר הגדולה והרועשת? - חורש אמירגן (Emirgan Park) הוא חורש המשתרע על אזור הגבעות המשקיפות על הבוספרוס, מצפון למצודת רומלי ולגשר פתיח' שעובר מעל הבוספורוס. זוהי פיסת טבע נדירה, בתוך העיר איסטנבול.

החורש ניטע במקור על ידי שליט מצרי, שהעניק אותו במתנה לסולטן הטורקי. תוכלו לראות כאן גני צבעונים נפלאים, שבעת פריחתם באביב הם יפים להפליא ומהווים הנאה צרופה לחובבי הפרחים והטבע.

האזור נקרא כך על שם הכפר אמירגן, שמעליו הוא ניטע. הכפר הזה, אגב, נטמע כיום לחלוטין בעיר הגדולה והפך לפרבר צפוני של איסטנבול.


#טיפים
במקום יש מסעדות ובתי קפה רבים.

המקום נהדר תמיד לביקור ובמיוחד עם פריחת הצבעונים באביב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ywCnJd5DIwQ
האי ונקובר
#על האי עתיר הטבע שסמוך לוונקובר

האי ונקובר (Vancouver Island) הוא האי הסמוך לעיר ונקובר והגדול ביותר במערב קנדה. כמו העיר ונקובר, גם האי הזה נקרא על שם האדמירל ג'ורג' ונקובר, שחקר את חופי האוקיינוס השקט בין השנים 1791–1794 וגילה אותו.

מנופי הטבע ההרריים שבמרכז האי ועד המפלים והאגמים שבצפונו, הטבע כאן מסעיר.

בקצה הדרום מזרחי של האי ממוקמת העיר הגדולה ובירת בריטיש קולומביה, העיר ויקטוריה. גם היא מוקפת בנופי טבע נהדרים. בויקטוריה רבתי מתגוררת כמחצית מאוכלוסיית האי כולו, המונה כ-750,000 נפש.

עוד באי מספר ערים קטנות יותר, כמו נניימו, פורט אלברני, פארקסביל, קורטניי וקמפבל ריבר.


#גיאוגרפיית האי
באורך של 460 קילומטר, רוחב של 80 קילומטר ושטח בן 32,134 קילומטרים רבועים, האי ונקובר הוא אי גדול בכל קנה מידה ויש בו אגמים ונחלים רבים. חופו המזרחי שטוח יחסית, בעוד החוף המערבי שלו הוא טרשי ועתיר מפרצים ומצוקים.

פארק סטראטקונה, שבמרכז האי, משתרע על שטח בן כ-2500 קמ"ר, כשבמרכזו שרשרת הרים מכוסי קרח-עד, כלומר לאורך כל השנה. בהרים אלו גם המקום הגבוה באי, או הפסגה הגבוהה ביותר, שמגיעה לגובה של 2,195 מטר מעל פני הים.

בצידו המזרחי של האי ונקובר נמצא עוד אי שגילה ג'ורג' ונקובר ונקרא "אי התגליות".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zeki1fHRalY
ים המלח
#על הים הנמוך בעולם

ים המלח (The Dead Sea) הוא המקום הכי נמוך בעולם. זהו ים שנמצא בישראל ובממלכת ירדן. גובהו של ים המלח הוא 424 מטרים מתחת לפני הים. הבדיחה של פעם סיפרה שהדג שחי בים המלח הוא... דג מלוח.

כמובן שבים המלח אין דגים, כי בשל המליחות הגבוהה, בעלי חיים פשוט לא יכולים לחיות בו. זו הסיבה שבשפות שונות הוא נקרא "ים המוות". אבל האוויר בים המלח הוא עתיר חמצן וטוב מאד לנשימה ומכאן שהוא גם מסייע לשיפור בריאותי לחולים במחלות נשימה.

ים המלח ידוע בכל העולם גם בבוץ המיוחד שלו, בוץ שיש בו המון מגנזיום וכ-35 סוגי מינרלים נוספים, כמו סידן, אשלגן ונתרן. זהו בוץ בריא במיוחד לעור שאם מורחים אותו על הגוף הוא יכול לרפא מחלות עור כמו שגרון ואקזמה והוא גם טוב לסובלים מבעיות פרקים. הבוץ הזה גם אהוב מאד על נשים, שמטפחות את עורן בעזרתו - הוא מרכך ומותח את העור ועושה להן רק טוב!


#בולעני ים המלח
בשנים האחרונות סובל אזור ים המלח מתופעה הולכת ומחמירה של בולענים (Sinkhole). אלו מעין חללים תת-קרקעיים שנוצרים מתחת לפני הקרקע, בשל מחסור באדמה שיוצרת חלל תת-קרקעי. האדמה החסרה גורמת לקרקע שמעל החלל להיות פחות יציבה, עד שהיא קורסת פנימה ומתגלה בולען.

בולענים מופיעים לרוב בשל המסה של החומרים שבקרקע, על ידי מים. המסת החומרים בקרקע גורמת להפחתת הנפח של שכבת קרקע ואז מתרחשת שקיעה של השטח שמעל לשכבת הקרקע המומסת.

בארץ נחקרה היווצרות של מאות הבולענים שעל שפת ים המלח. ההסבר המדעי הוא שהבולענים הללו נוצרים בגלל ירידת מפלס מי ים-המלח. ירידת מפלס הים, כמטר עד מטר וחצי בכל שנה, גורמת לחוף ים לסגת לאחור. מי תהום שחודרים לאדמה, במקום מי הים המלוחים, ממיסים את שכבות המלח שבאדמה. המסת המלח משאירה חללים באדמה וכך, בשלב כלשהו, קורסת שכבת האדמה שמעל לחללים כאלו ונפערים הבולענים.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/nl2Di9wE4Mc


הנופים המיוחדים שיוצר בו המלח:

https://youtu.be/CzxeA05htyw


ובולעני ים המלח:

https://youtu.be/vHwvnHTAXVs
רמת לאסיתי
#על חבל הארץ החקלאי והקסום של כרתים

רמת לאסיתי (Lasithi Plateau), או עמק לאסיתי, כשמה כן היא - רמה גבוהה ויפה ומהאזורים האהובים על תיירים המבקרים בכרתים. הרמה הזו מפורסמת בעשרות טחנות הרוח שפזורות בה. מדובר במשאבות מים עם כנפיים, שהעניקו לעמק לאסיתי את פרסומו הגדול והן שריד ליותר מ-10,000 טחנות שניצבו כאן בעבר, עת שמשו להשקיית השדות.

לאסיתי הוא עמק חקלאי ירוק ופורה להפליא, עם שטיח של שדות מעובדים בצפיפות. יופיו יוצא החוצה במיוחד באביב, כשאת מרבדי הפריחה המכסים את העמק מקיפות הפסגות המושלגות של הרי הדיקטי הגבוהים.

בהרי דיקטי שמסביב לעמק ישנם אתרים היסטוריים, כמו מערת דיקטי שבה נולד לפי המיתולוגיה היוונית, האל זאוס.

ברמה מספר כפרים ששמרו פחות או יותר על אורח החיים המסורתי שלהם. בחלקם שכיות חמדה עתיקות, כמו הכפר קרה (Kera) שבו כנסייה מהתקופה הביזנטית, המעוטרת בפרסקו מהמאה ה-11.

האזור נודע בטחנות הרוח הוונציאניות ששרדו בו מאז המאה ה-15. כיום נותרו כאן טחנות רוח בודדות, ששומרו בעיצוב הקלאסי שלהן, עם הכנפיים המכונפות והבדים הלבנים, ומזכירות סגנון חיים רומנטי שעבר זמנו.

הטחנות הללו שימשו בעבר לשאיבת מי-תהום מהקרקע, להשקיית השדות ולטחינה של קמח.

לכל עונה כאן יש את הקסם שלה. אם בסתיו העצים כאן כורעים מנטל התפוחים והאגסים הבשלים שעליהם, בזמן פריחת האביב המרהיבה, השדות ירוקים ומלאים בפריחה.


מבט מקרוב על רמת לאסיתי:

https://youtu.be/JUwpNZXY3Rg
קניון אבאקס
#על הקניון המרשים שבחצי האי אקמאס

אם תרצו טיול טבע בקניון יפה ונעים להליכה, לא הרחק מפאפוס, בחצי האי אקמאס (Akamas), נמצא קניון אבאקס (Avakas Gorge) המשונן, שהוא בדיוק כזה. קניון טבעי שסימני המים בו ניכרים ויפים מאד.

בתחילת המסלול בקניון, הוא נראה מעט מאכזב, אבל אל תתרגשו. המשיכו פנימה, תהנו מהצמחים והציפורים ומהשקט של המסלול הלא תיירותי הזה. מעט קלסטרופוביה לא מזיקה וקניון שהולך ונעשה צר.

רק לאחר קצת יותר מרבע שעה תגיעו לחלק המרשים של הקניון. כאן תוכלו לחזות בקירות גיר יפים, עם תצורות גיאולוגיות, של סלעים ונקיקים וסימני זרימה יפים של המים שזרמו בקניון במשך מיליוני שנים.

בקניון יש שני מסלולי הליכה עיקריים שמהם תוכלו לבחור, בהתאם לזמן שתרצו להקדיש לו ולדרגת הקושי הרצויה. המסלול הקצר מתאים לטיול משפחתי נעים ולא קשה, שנמשך כ-45 דקות, בלי לחץ.

המסלול השלם מיועד למיטיבי לכת, שלא חוששים ממעט אתגר וטיול ארוך יותר.

אם לא תגיעו במונית או בסיור מאורגן מהמלון, זכרו שרק רכב גבוה יחסית, יוכל להגיע עד לכניסה לקניון. רוב המטיילים חונים על החוף ויש קילומטר של הליכה, כחצי שעה עד לכניסה. בקיץ זה יכול להיות סיפור מעט חם.


#טיפים
מים וכובע הם חובה בקיץ החם.

נעלי הליכה חובה - כי יש מקומות בקניון שמועדים להחלקה.

בקיץ נסו להגיע מוקדם, לפני שהשמש קופחת. בקניון, בכל מקרה, נעים גם ביום חם.

בחלקיו הצרים של הקניון היזהרו מאבנים שנופלות לעיתים מהציפורים שמקננות למעלה.


ביקור במקום:

https://youtu.be/mLfpW0FcJXM
חצי האי אקמאס
#על חצי האי עם הטבע הנפלא

חצי האי אקמאס (Akamas Peninsula) רצוף במפרצים חוליים, עמקים עמוקים ונוף פראי ובתולי והוא בדיוק המקום לחוש ולהכיר את קפריסין המקורית, זו שלפני נחילי התיירים העצומים שעליהם כולנו נמנים.

אזור זה, המרהיב ביופיו, חודר אל הים בצד המערבי של קפריסין והחופים בו טבעיים ונשארו ממש כמו שהיו בימי היוונים הקדמונים, אלה שעל שמו של אקמאס, בנו של תזאוס וגיבור מלחמת טרויה בעצמו, נקרא האזור.

לאקמאס, המגוון מאוד בעולם החי שלו, חשיבות אקולוגית עצומה לאי. יש בו מעל 530 מיני צמחים, המהווים מעל שליש ממיני הצמחים שבאי הגדול של קפריסין.

זהו חצי אי בלתי מיושב, שהנסיעה בו היא באופנוע שטח או ברכב 4x4 בלבד. ההליכה בו ברגל היא נעימה אף יותר מנסיעה ומיטיבי לכת ייהנו כאן מאד. הניחו בתרמיל הרבה מים ואוכל לפיקניק וצאו לטייל בו בהליכה. ניתן לצאת לשני מסלולים שונים ממרחצאות אפרודיטה.

בעיקר בזכות קשיי הגישה אליו, נותר חצי האי ללא שינוי או קלקול ובלתי נגוע עד היום ויכול לאפשר לנו לחוות טבע נהדר במרחק לא רב, אם כי לא קרוב מדי, לפאפוס המודרנית והתיירותית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0Xn8z8tRJi8


ועוד מבט מהאוויר:

https://youtu.be/v8sfW7Piy3g
עמק גויאמר
#על העמק המרשים של גויאמר

גוימאר (Güímar), או גימאר, היא עיירה לא גדולה, שנמצאת על צלעו של ההר, בקרבת החוף. בגימאר, רוצים או לא רוצים, עוזבים את רצועת החוף ואת תעשיית התיירות של טנריף. אין כאן חנויות מזכרות, או בתי מלון, אבל יש כמה ברים ובתי קפה קטנים, בעיקר בכיכר העיירה. כאן יושבים ולוטשים בטלני העיירה עיניים, אלו באלו.

המסעדות כאן משפחתיות ברובן והאוכל בהן מקומי. בעלי הבית לא מדברים אנגלית וגם המנות מקומיות ומסורתיות - כמו תבשיל הדג החריף, עם תפוחי האדמה האפויים והירקות המבושלים.

הצעה לטיול יפה בסביבת גוימאר - צאו מהעיירה אל הדרך המתפתלת על צלע ההר ונוסעת ממש מעל ובמקביל לכביש החוף שיורד דרומה. לעומת הכביש המהיר הזה, אתם נוסעים לאט, אבל נהנים מנוף מרהיב עין. כי מגובה של 200 מטרים אתם צופים אל הים ואל קו החוף המזרחי של טנריף. די מהר תוכלו גם לראות את הטראסות, מרפסות הקרקע החקלאיות העתיקות, שבהן גאים מאד החקלאים של טנריף. הללו משקיעים מאמץ אדיר בבניית הטרסות הללו ובטיפוחן. שימו לב גם לאבנים המסותתות שמהן בנויות מרבית הטרסות הללו.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/A-8Hk2mfreg
עמק האוֹרוֹטָבה
#על העמק היורד מהר הגעש ועד הים

עמק האוֹרוֹטָבה (Valle de La Orotava), העמק היפה בעולם או לפחות מהיפים ביותר, נמצא בצפון האי טנריף. הוא כולל מרחבים ירוקים וגדולים, שטחים שלמים עם מטעי בננות, בתים, אתרים היסטוריים, צמחייה ירוקה וסלעי בזלת המגיעים עד לחוף הים.

בתוך העמק שוכנת העיירה המדהימה לה אורוטובה, ששימשה בעבר כמקום משכנן של משפחות האצולה המקומיות של טנריף.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/bYpUVtUuInM
אגם מיד
#על האגם המלאכותי הגדול בעולם

על נהר הקולורדו, כ-39 קילומטרים דרומית מזרחית לסטריפ של לאס וגאס, נמצא אגם מיד (Lake Mead). זהו האגם המלאכותי הגדול ביותר שנבנה אי פעם. כשהוא בתכולתו המרבית אז הוא גם מאגר המים הגדול ביותר בארצות הברית.

האגם הזה, שנמצא על גבול המדינות נבדה ואריזונה, נוצר כתוצאה מבניית סכר הובר (Hoover Dam) בנהר קולורדו.

בכניסה לאגם מיד תראו את מרכז המבקרים (Alan Bible Visitor Center). אוהבי צמחים יגלו לידו גן קקטוסים קטן, עם קקטוסים מקומיים שאופייניים למדבר מוהבי.

במימי האגם כמה איים קטנים, חלקם גדלים כשמפלס המים יורד. באגם גם שלל מפרצים עם חופים חוליים בין צוקי הסלע ועל חופיו יש כמה מרינות נחמדות.


#פעילויות באגם
באגם מיד יש סוגי נופש וספורט מגוונים. תוכלו למצוא כאן כמעט כל סוג של פעילות מים שעולה על דעתכם. בין השאר תמצאו כאן דיג, סקי מים, שחייה, קייקים, השכרת סירות ושיזוף, אבל סוג הנופש הפופולרי ביותר כאן הוא שיט.

באגם מספר מרינות, ביניהן:

מרינת "מפרץ קלוויל" (Callville Bay), שהיא המרינה הגדולה ביותר באגם.

נמל הסירות לאס וגאס (Las Vegas Boat Harbor).

מרינת "אגם מיד" (Lake Mead Marina) שבנמל המנוואי (Hemenway Harbor).

מרינת "מפרץ אקו" (Echo Bay).

ומרינת "טמפל באר" (Temple Bar Marina), שהיא המרינה היחידה שכוללת גם בית מלון ונמצאת בשטח אריזונה.


#קצת סטטיסטיקה
רצף של שנות בצורת פגעו בכמות המים ובממדים של האגם. הנתונים הבאים הם נתונים טובים, המתאימים למצבו הרגיל. חייבים להודות ששנים של בצורת הביאו לכך שהם נדירים.

אבל בשנים טובות, העומק המקסימלי של אגם מיד הוא 149 מטרים. אורכו של האגם 180 קילומטרים ואורך חופיו 890 קילומטרים.

כשהאגם מלא קיבולת המים בו מגיעה ל-32 קילומטרים מעוקבים ושטח הפנים שלו הוא 640 קמ"ר.


#טיפים
הכניסה היא בתשלום לרכב, אך בחינם לנוסעים לסכר הובר.

לידע מעמיק יותר הגיעו לסיור מודרך במרכז המבקרים. שווה להגיע מוקדם, כדי להימנע משטפון המבקרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NLnfUORuc-8


ביקור במקום:

https://youtu.be/GcvVpnNwKz8


נסיעה:

https://youtu.be/QDqC-UJpvB4


בלוגרים על אופנוע ים:

https://youtu.be/BkehUIiXo90


הדרכה:

https://youtu.be/TVj1oHhcw_Q


רד רוק קניון
#על הקניון האדום שליד לאס וגאס

קילומטרים ספורים ממערב ללאס וגאס, במדבר ממש, נמצא קניון הסלע האדום (Red Rock Canyon), המוכר בתור ה"רד רוק קניון", עם הנוף המדהים והיפה כל כך.

שמו של הקניון ניתן לו על שום הצוקים הגבוהים והאדומים המקיפים אותו ויוצרים לו נוף פשוט ומדהים.

בפארק יש דרכים וכבישים, כמו גם מסלולים להליכה ושבילי אופניים. בקניון, שנמצא חצי שעה נסיעה ממערב לעיר לאס וגאס, נוטה להיות חם מאוד בקיץ.


#טיפים
למי שמתכוונים לטייל כאן רגלית, במיוחד בימי הקיץ, מומלץ לצאת מוקדם בבוקר, להצטייד בהרבה מים ולמרוח קרם הגנה מהשמש.

הכניסה לקניון היא בתשלום.

במרכז המבקרים שבמקום תקבלו מידע רב על האזור וסיורים מודרכים בתשלום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RHyPGuT5YAQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/rfFnd6Mr0VA


בלוגרים:

https://youtu.be/eRZI-MVBLfo


מטיילים מספרים:

https://youtu.be/b_-_Npl9tC8


הדרכה:

https://youtu.be/fN4g3DAhwnY


נוספת:

https://youtu.be/pWsTWRJqJ9k
נאפה ואלי
#על עמק היין ואזור הכרמים של קליפורניה

דמיינו אזור כפרי, עם כבישי גישה קטנים המובילים אל בתי אחוזה ענקיים, כרמים נרחבים המשתרעים עד האופק, יקבי יין נהדרים ואוכל טוב - את כל אלה תמצאו בעמק נאפה (Napa Valley).

נאפה ואלי הוא מעין "טוסקנה אמריקאית". שוכרים רכב, מגיעים לכאן מסן פרנסיסקו ואז פשוט מטיילים בכרמים, מסיירים ביקבים ולוגמים יין טוב בטעימות נדיבות.

אחרי שסיימתם ליהנות מיין טוב, מסעדות טובות וטיולים בכיף, תוכלו להצטרף לסיור אופניים מודרך, או סתם לשכור אופניים ולטייל בעצמכם. יש מי ששטים כאן על נהר הנאפה או עפים בכדור פורח מעל הנוף המרהיב.

למחפשים קצת התרגשות, יש את הגייזר העתיק הנאמן של קליפורניה (Old Faithful Geyser). הוא נמצא בקליגוסטה ותוכלו לראות אותו מתפרץ בעוצמה אדירה, כל 40 דקות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5JOXi4WdbJs?t=41s


בלוגרים:

https://youtu.be/xr7zbvQl7ec


בלוגריות:

https://youtu.be/iUAc97kfJmI


הדרכה:

https://youtu.be/L8OpyRdDI-I


יש סיור ברכבת היין לעמק נאפה - לחצו על הכפתור הצף...

https://youtu.be/_fcxcD7jyyo
בית הדקלים
#על חממת הצמחים שהפכה למסעדה פופולארית בעיר

בית הדקלים (Palmenhaus) שניצב במרכז וינה ליד מוזיאון אלברטינה החדש, נבנה בשנת 1901. במקור הוא שימש כחממה לצמחים טרופיים ומקום לגידול פרפרים של הארמון המלכותי. לא תמיד היה המקום פורח ומתויר, ואפילו זכה במשך שנים רבות לכינוי "היפהפייה הנרדמת", כיוון שהמקום הוזנח ולא הצליח להתרומם. רק בשנת 1998 החל השיפוץ המסיבי של החממה שארך שלוש שנים.

וזה הצליח. מבנה המתכת והזכוכית הפך עד מהרה למסעדת בראסרי לוהטת, ה"פאלמנהאוס". הוא הפך להיט בקרב התיירים והמקומיים. ברחבי החממה גדלים עצי דקל וצמחים טרופיים, אבל אפשר לשאת את החום והלחות של החממה, בזכות המיזוג. הללו הפכו לחלק בלתי נפרד מהתפאורה של בית הקפה והמסעדה, שנבנו בתוך החממה ולא בחוץ, לצידה.

המסעדה פתוחה במשך מרבית שעות היום, אך יהיה קשה מאד להשיג בה שולחן פנוי. בימים הגשומים תוכלו לצפות בלא פחות מ-250 סועדים המצטופפים מתחת לתקרת הזכוכית של החממה.

ה"פאלמנהאוס" הפכה להיות אחת מהמסעדות הפופולריות והתוססות ביותר של וינה ואם תצליחו להזמין בה מקום, היא תספק לכם כמה שעות מנוחה מושלמות, במיוחד בימים הגשומים והקרים של וינה החורפית. קחו מעיל!


#טיפים
בימי חמישי מנגנים ב"פאלמנהאוס" מוסיקה חיה, בדרך כלל של הרכבי ג'אז. תהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/bFpuPTdqsMM
יער האבנים
#על יער של אבנים בלבד

“יער האבנים” (Stone forest), או יער האבן, הוא כינויה של תופעה טבעית נדירה ומסתורית, של עמודי אבן גליליים בגובה ממוצע של 7 מטרים ורוחב של כ-3 מטרים, הניצבים במרכז שטח שומם.

הבולגרים מכנים את המקום "Pobiti kamani" שפירושו "אבנים שתקעו אותם באדמה". למרבה ההפתעה, הסלעים המוזרים הללו אינם מוצקים מבפנים, אלא חלולים ומלאים בחול.

יער האבן מכסה שטח ענקי בן 7 קילומטרים רבועים ונמצא 18 ק"מ ממערב לוורנה, בדרך בין ורנה לבירה סופיה. זוהי אחת משמורות הטבע הראשונות שהוכרזו בבולגריה.

המראה הזה הוא יפה ומיוחד במינו והופך את הביקור ביער האבן לחוויה מדהימה, המזכירה ביקור בכוכב רחוק או בנוף מסרט פנטזיה מופלא.

ה"יער" הזה הוא תופעת טבע בלתי מוסברת, יוצאת דופן ומיוחדת במינה. מדהים לשוטט כאן לאורך קילומטר של עמודי אבן גבוהים. העצים היחידים ביער הזה הם עמודים עשויי אבן, שחלקם מגיעים בגובה ל-10 ואף ל-12 מטרים.

רבים מהחוקרים משערים שגילו של האתר הזה הוא 50 מיליון שנה, אך יש לא מעט ויכוחים לגבי מקורו והאופן שבו הוא נוצר. איש אינו מסוגל להסביר בדיוק כיצד ומתי נוצרו עמודי האבן המרשימים שממלאים את האזור.


#מה תראו כאן ואיפה?
יער העמודים (Pobiti Kamani) מכיל עמודי אבן הנדמים לעצים נטועים באדמה ומזכיר אתר בנייה קדום וגדול במיוחד. לעמודים יש צורות שונות ומגוונות, כולל עמודים המזכירים חיות שונות, או כאלה שדומים למזרקות.

האתר משתרע על פני שטח ענקי, שבו מספר מקבצי סלעים טבעיים, ייחודים ושונים זה מזה. כמה מהמעניינים שבהם:

מקבץ דיקיליטאש (The Dikilitash group) - שבו השתמרו הסלעים בצורה הכי טובה.

מקבץ קרייראטה - מקבץ שכולל מחפור סלעים מעשה אדם.

מקבץ מרכז-דרום ("Center-South") - המקבץ הפופולארי ביותר, בסביבות 300 עמודי אבן גדולים וקטנים, המתנשאים עד לגובה של 6 מטרים ומרוכזים ברובם מדרום לדרך הישנה אל העיירה דווניה (Devnya), כ-18 קילומטרים ממערב לוורנה.


#איך נוצר יער העמודים?
יער האבנים הוא תופעה גיאולוגית נדירה, שעדיין נחקרת ע"י מדענים. יש נסיונות שונים להסביר את מקורה בתהליך בלייה של הסלעים. הועלתה השערה שעמודי אבן החול התאבנו ממשקעים, לפני כ-50 מיליון שנה, מתחת לפני הים. לאחר נסיגת המים, התגלו עמודי האבן הגדולים הללו, שאותם תראו כאן כיום.

יש גם תיאוריה אחרת המנסה לקשור בין עמודי האבן הללו לאלמוגים שגדלו בים.

אבל ההסבר המוצלח יותר מדבר על גז מתאן שבעבע אל המים, לאחר שחומצן על ידי יצורים חד תאיים. זה גרם לחדירה של סידן ומגנזיום לחול ומהם להיווצרות של סלע עמיד וחזק במיוחד. לאחר שנסוג הים, לאורך מיליוני שנים, התבלה החול שמסביבם, שלא זכה להתאבן, ועמודי הסלע החזקים והעמידים נחשפו.


#טיפים
הביקור באתר לקראת שקיעה הוא חוויה נהדרת.

הביאו בקבוק מים, כי ההליכה כאן עלולה לעייף ואין כאן מזנונים או מסעדות.


מבט מלמעלה:

https://youtu.be/vBtjS1pB6vQ


ומקרוב:

https://youtu.be/BEafXyBCK90


ומצגת נאה:

https://youtu.be/6lyZzR20Lhk
קניון הקופרולו
מבצר וִישֶׁגְרָאד
אֶסטֶרגוֹם
קניון סאמאריה
גני מוסן סינטו ורדאגר


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.