» «

טורה אגבר

טורה אגבר
טורה אגבר
#על הבניין שנראה כמו סיגר כחול

גורד השחקים המרהיב הזה של ברצלונה מכונה על ידי המקומיים "הסיגר הכחול", אתם בוודאי יכולים לנחש למה. צורתו דמוית הסיגר והאורות הכחולים הבוקעים ממנו בשעות הערב מושכים את תשומת לבם של המבקרים בברצלונה. מי שמגיע לאזור שבו הוא נמצא מבחין מיד כי האזור כולו הוא אזור של עסקים, קניות וטכנולוגיה. הבניין נחנך לראשונה בספטמבר 2005 על ידי מלך ספרד.

בניין ה"טורה אגבר", שתוכנן על ידי האדריכל הצרפתי ז'אן נובל, מזוהה עם סגנון האדריכלות הגותית והניאו-גותית, הקרויה כאן "מודרניסטה" ומאופיינת בעיצוב עתיר קישוטים ובעל קווים מעוגלים. ההשראה לצורה הפאלית המעניינת, מגיעה מצוקי הר מונטסראט, שנמצאים מערבית לברצלונה וממגדלי קתדרלת ה"סגרדה פמיליה" שבעיר.

הבניין הזה עשוי מבטון ומכוסה במעטפת אלומיניום וזכוכית. יש בו 38 קומות וגובהו כמעט 145 מטרים. הוא ממוקם במרכז ברצלונה ושייך לקבוצת אגבר הבינלאומית, שמחזיקה בעלות גם על חברת המים של ברצלונה.

אבל רגע, אם דיברנו קודם על נושא האורות הכחולים של הבניין, האמת היא שהוא עטוף בכ-4500 נורות לד המסוגלות להתחלף לצבעים שונים במהירות ובבת אחת. מופע האורות של ה"טורה אגבר" הוא מרהיב בשעות הלילה וחבל לפספס אותו.


#מהו סגנון המודרניסטה?
סגנון המודרניסטה הוא בעצם הגרסה הקאטלאנית של סגנון האדריכלות והאמנות הפלסטית שנקרא בצרפתית "אר-נובו". הוא מאופיין בהשראה חזקה מהצומח, דגש על צבעוניות רבה, על קווים טבעיים ומעוגלים ועל חומרים פשוטים ומקומיים. האדריכל הכי מפורסם במודרניסטה היה גאודי, שהסגנון ממש מזוהה איתו. הוא השתמש בעקרונות הסגנון שוב ושוב והשתמש במוטיבים כמו הקירות המעוגלים והמזכירים גלים והימנעות כמעט קבועה ממשטחים ישרים. הוא לא היחיד שעיצב בסגנון המודרניסטה - היו אדריכלים נוספים שכיכבו בסגנון זה בברצלונה, כמו ז'וזף פואיג אי קאדאפאלק ולואיס דומנק אי מונטאנר.

מבט מקרוב על גורד השחקים:
https://www.youtube.com/watch?v=AHVOReIRBWM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.