» «
גבעת ואוול
גבעת וַאוֶול
#על גבעת הארמון שבה ישבו ונקברו בעבר מלכי פולין

גבעת וַאוֶול (Wawel Hill), או גבעת וָאבֶל, היא אחת האטרקציות הפופולריות בקרקוב ובפולין כולה ואחד האתרים המתוירים בעיר. על הגבעה הזו התנהלו כ-1000 שנים של היסטוריה פולנית וכאן ישבו מלכי פולין במשך כ-500 שנה.

על הגבעה שוכן מבצר ואוול, או מצודת ואוול, מקום ששימש לאורך מאות שנים בתור הארמון של מלכי פולין. למעשה, עד הפיכתה של ורשה לעיר הבירה הייתה הגבעה הזו גבעת המלוכה של פולין כולה, מה שהקנה לה באותם ימים את הכינוי "גבעת המלכים". לצד הארמון שימש כל המתחם המלכותי הגדול הזה את משפחת המלוכה, עד שהמלך עבר לעיר ורשה וקרקוב הוחלפה בוורשה כבירת פולין.

בקתדרלת ואוול המרשימה, שגם היא נמצאת על הגבעה, הוכתרו המלכים הפולניים וגם נקברו. הקתדרלה הזו היא המרכז הרוחני של פולין כולה.


#מה תראו כאן?
כיום משמש מתחם גבעת ואוול גם כמוזיאון להיסטוריה ולאמנות. בגבעת ואוול נמצאת המצודה בשם זה, שהייתה ארמונם של מלכי פולין במשך חצי אלף וניצבת מעל נהר הוויסלה.

על הגבעה גם קתדרלת ואוול, אם הכנסיות של פולין, לה מבנה מרשים מהמאה ה-14.

בנוסף לארמון ולקתדרלה, בירידה לכיוון הנהר תוכלו לעבור דרך מערת הדרקון ופסל הדרקון יורק האש שלצידה. עוד על הגבעה נמצאים הנשקייה המלכותית ופעמון זיגמונט, המשמש בארמון המלוכה לאירועים בעלי חשיבות לאומית.


#טיפים
דמי הכניסה למונומנטים השונים נגבים בנפרד. הכניסה לארמון היא בחינם.

אוהבי הנוף מוזמנים אל מגדל הגנבים, ממנו יש תצפית נאה על הנהר.

במתחם הגבעה תוכלו להעביר שעות ארוכות. למנוחה שבו בבית הבית הקפה החביב שבו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DHRMpJx5gRs


ביקור במקום:

https://youtu.be/i_x-woRX2H8


הדרכה שקטה:

https://youtu.be/zxyxgbcm5Mg
טירת פרדריקסבורג
טירת פרדריקסבורג
#על הטירה שנחשבת לטירה היפה ביותר בדנמרק

טירת פרדריקסבורג (Frederiksborg Slot), הנחשבת לטירה היפה בדנמרק, היא טירה יפהפייה, הבנויה על גבי 3 איים ונמצאת ממש על שפת מימיו של אגם גדול, בו שטים ברבורים יפים.

מסביב לטירה יש חפיר, שהוא תעלת מים, שכמו בטירות רבות באירופה, נועדה להגן ממתקפה של כלי נשק וחיילים של האויב.

פרדריקסבורג היא אולי טירה פחות מפורסמת מטירת קרונבורג המתויירת, אבל לדעת רבים היא מעניינת ומרשימה אפילו יותר. הטירה נבנתה בראשית המאה ה-17 על ידי המלך כריסטיאן הרביעי. חוץ מהאגם הנפלא שלידה, מקיפים אותה גם גנים שלווים ומרהיבי עין, כשהכל מסביבם ירוק ונקי להפליא.

טירת פרדריקסבורג ממוקמת במרחק של חצי שעה בלבד מקופנהגן ובסמוך לעיירה הדנית הילרוד (Hillerød) שהוגים את שמה "הילרד".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DFn04SSdsCA


ביקור במקום:

https://youtu.be/oThIoYIjU5o


הדרכה:

https://youtu.be/MpIrbD3UoEc


בלוגרים:

https://youtu.be/6APrdlNbt3k
טירת קרונבורג
טירת קרונבורג
#על הטירה היפה של המלט

טירת קרונבורג (Kronborg Castle) שנבנתה במאה ה-16 מכונה באנגלית אלסינור (Elsinore). הטירה זכתה לפרסום בכל העולם, בעיקר כי בה מתרחשת עלילתו של "המלט", המחזה המפורסם כל כך של שייקספיר.

היא ממוקמת בעיירה הלסינגור (Helsingør), כ-40 קילומטרים מצפון לקופנהגן, על מיצר אורסונד (Øresund). בצידו השני של המיצר נמצאת העיר השבדית הלסינגבורג (Helsingborg), שביום בהיר תוכלו לראותה מהטירה.

הטירה הזו, שתפסה מקום מרכזי בתולדות צפון אירופה, הייתה ההשראה לעלילת המחזה הנודע "המלט" של שייקספיר ובזכות זה הכירו אותה בכל רחבי העולם. היא גם נחשבת לטירה הפופולארית ביותר בדנמרק, כשלפחות 200 אלף מבקרים פוקדים אותה מדי שנה. בשנת 2000 היא אף הוכרזה כאתר מורשת תרבות עולמית של אונסק"ו.

בטירה תוכלו לראות פריטים היסטוריים רבים, כולל רהיטים, שטיחי קיר, כלי נשק עתיקים וחפצים יומיומיים מהמאות הקודמות.

בין אגפי טירת קרונבורג תוכלו לראות את אחד מאולמות האבירים הארוכים באירופה, שאורכו לא פחות מ-62 מטרים.


#על טירתו של המלט מהמחזה של שייקספיר
טירת קרונבורג שבדנמרק נבנתה בין השנים 1574-1585. בנה אותה המלך פרדריק השני. מטרתה בשלהי המאה ה-16 הייתה לפקח על איסוף המיסים משוודיה, שהיתה אז תחת שלטון דני.

גם במאות הבאות סייע מיקומה של טירת קרונבורג, בסמוך לגבול הימי עם שבדיה, ונחשב משמעותי מאד מבחינת ההגנה על דנמרק מהצבא השוודי. אבל היא לא הצליחה למנוע את כיבושה של דנמרק בשנת 1658.

למרות שנעשו בה הרבה שינויים במהלך השנים, קרונבורג נחשבת אחת הטירות השמורות ביותר בצפון אירופה. כיום זוהי גם אחת מטירות הרנסאנס השמורות ביותר, שנותרו בעולם מתקופת הרנסאנס.

אבל ברור שאת מירב פרסומה קיבלה טירת קרונבורג תודות להשראה שנתנה למחזאי שייקספיר שכתב על טירת אלסינור - הטירה בה מתרחש סיפור העלילה של המחזה המפורסם שלו "המלט". זה המחזה הנפלא שבו נאמר המשפט הידוע "משהו רקוב בממלכת דנמרק" ובו התלבט המלט אם "להיות או לא להיות"...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Z9KBgPivvuU


מהאוויר:

https://youtu.be/WEbldsiTGlE


הדרכה:

https://youtu.be/Wvn23YZVcfE


בלוגרים:

https://youtu.be/yFZh2wa6D38
מצודת פראג
מצודת פראג
#על המצודה העתיקה ביותר בעולם

המצודה העתיקה הזו טומנת בחובה היסטוריה של מאות שנים והיא אחד מהמקומות המוכרים והותיקים ביותר בפראג. היא ניצבת בראש גבעה וגודלה העצום הביא אותה להירשם בספר גינס כ"מצודה העתיקה הגדולה בעולם". במהלך ההיסטוריה ספגה פלישות, שריפות ומלחמות והיא נבנתה מחדש כמה וכמה פעמים.

המבנים הבולטים ביותר במתחם המצודה הם קתדרלת סנט ויטוס, המעוצבת בסגנון גותי ומגדל השעון.

שימו לב לשער הברזל הגדול שמשני צדדיו ניצבים חיילי משמר הכבוד של המצודה - זוהי הכניסה אליה. פעם ביום, בשעה 12:00 מתקיים טקס מרשים הכולל תרועת חצוצרות והנפת דגלים.

במצודה תוכלו לראות הרבה מבנים ששרדו מהתקופה הרומנסקית, אך רובה עוצבה בתקופה שבה פראג הייתה הבירה, בזמן הקיסרות הרומית הקדושה תחת שלטון המלך קארל. מסכת השיפוצים הנרחבת נעשתה דווקא במאה ה-18, תחת שלטון הקיסרית האבסבורג מריה תרזה. השיפוצים לא עברו חלק וביקורות נשמעו מכל עבר.

היום משמשת המצודה כבית מגורם הרשמי של נשיאי צ'כיה ומקום מושבה של הממשלה. קחו בחשבון שייקח לכם כמה שעות להסתובב באזור כולו ולגלות את הארמונות, המוזיאונים, האולמות והגנים היפים.


#טיפים
המצודה די עמוסה לאורך שעות היום. כדי להימנע מתורים ועומס, הגיעו בשעות הבוקר המוקדמות או מאוחר בערב.

הכניסה למצודה היא בחינם, חוץ מקתדרלת סנט ויטוס.


מבט מקרוב על המצודה של פראג:

https://youtu.be/uRBK_cFjeh0?t=20s


וחילופי המשמר במשכן הנשיא שבמצודה:

https://youtu.be/0KSkedecNwo

טירות

טירת ויידהוניאד
טירת וָיידַהוּנְיָאד
#על הטירה שבפארק העירוני

טירת וָיידַהוּנְיָאד (Vajdahunyad) היא טירה יפה שנמצאת בפארק העירוני של בודפשט, פארק וָרוֹשלִיגֶט (Varosliget City Park). כיום היא מארחת את מוזיאון החקלאות של הונגריה.

למעשה הטירה היפהפייה היא מוזיאון אדריכלי פתוח, תרגיל אדריכלי שיצר האדריכל איגנאץ אלפאר, בשנת 1896. בטירה האקלקטית, נאספו 21 מבנים שונים, הלקוחים מאזורים שונים ומייצגים תקופות וסגנונות שונים שאופייניים למבנים בהונגריה - מהאדריכלות הרומנסקית, דרך האדריכלות הגותית וזו של הרנסאנס-בארוק.

אבל דומה שהסיבה העיקרית שהטירה הזו מוכרת ואהובה בבודפשט, היא בשל העובדה שבכל חורף הופכים מי האגם המלאכותי שלידה למשטח החלקה על הקרח. אז מגיעים תושבי בודפשט בהמוניהם, להחליק ולבלות כאן ביחד, זמן איכות משפחתי או עם חברים, במשטח ההחלקה החינמי.

לצורך זה גם קיים בסמוך מועדון החלקה על קרח, מבנה בהיר שתכנן האדריכל אדן לכנר (Lechner Ödön). זהו מבנה מאורך, עם חלונות זכוכית ומסגרות ברזל.

בחצר הטירה ומסביבה מצוי גן פסלים, עם פסליהם של גדולי עולם וגדולי הונגריה. אבל המעניין שאל מול דמויות כמו וושינגטון וצ'רצ'יל, הפסל המוכר והאהוב ביותר כאן הוא דווקא זה "גאלוס אנונימוס" - פקיד שזהותו לא ידועה והוא מפוסל כדמות עוטה ברדס ללא פנים. מדובר בפקיד מחצרו של מלך הונגריה, בלה השלישי, שכתב את תולדות תקופתו, אחת מהחשובות בהיסטוריה של הונגריה. כך מפרגנים בהונגריה גם לפקידים האנונימיים שעושים את עבודתם נאמנה.


ביקור בטירה היפהפייה:

https://youtu.be/wzXnYgLkb2I


באוויר:

https://youtu.be/A-4Tc_LbH-0


ובחורף:

https://youtu.be/JlyMDdfxN0U
טירת ואוול
טירת וַאוֶול
#על טירת מלכי פולין עם המבנים מכל התקופות

טירת וַאוֶול (Wawel Castle), שעל גבעת ואוול, שימשה במשך מאות שנים כמבצרם וארמונם של מלכי פולין. היא נולדה על פי דרישתו ופקודתו של מלך פולין קז'ימייז' השלישי, שעל שמו נקרא גם הרובע היהודי של קרקוב.

מה שמעניין כאן היא האדריכלות המעורבת מימי הביניים, הרנסנס והבארוק. אלה ליד אלה מככבים בטירה מבנים וקישוטים מתקופות, ז'אנרים וסגנונות בנייה שונים. הסיבה לגיוון היא הוותק האדיר של המצודה, שבמהלך חייה הארוכים נוספו לה עוד ועוד חלקים ובניינים, כל אחד בסגנון שהיה פופולרי או נהוג בזמן הבנייה.

הטירה משמשת כיום כמוזיאון בעל אגפים שונים, עם שעות פתיחה שונות ותשלום לכל אגף בנפרד.


#מה לראות כאן?
טירת וָאבֶל היא מהאטרקציות התיירותיות הגדולות של קרקוב. אם אינכם לחוצים מדי בזמן, מומלץ ביותר לבקר בה. עונג של ממש הוא לטייל בחצר הפנימית של הטירה המלכותית הזו, המעוצבת בסגנון הרנסאנס.

בתוך הטירה חדרים עמוסים בריהוט פאר משוחזר. מוצגות בה שלל יצירות אמנות, לצד מוצגים היסטוריים דוגמת אוהלי שלל טורקיים שהובאו מהניצחון על הצבא העות'מני בשערי וינה ושטיחים פלמיים מהמאות ה-16 וה-17,

בבית האוצר והנשקיה המלכותית תראו את חרב שצ'רביץ, חרב הכתרה מהמאה ה-13, שהיה לה תפקיד טקסי בהכתרות כל המלכים מאז המאה ה-14.

בדירות המלכותיות תקבלו הצצה לחיי בית המלוכה הפולני, עם ריהוט משוחזר ואוסף שטיחי קיר מהגדולים בתבל.

לצידן תראו את חדרי הלשכה המלכותית, שבהם מוצגים היסטוריים וריהוט מתקופת הרנסאנס ותחילת תקופת הבארוק.

באגף ואבל האבודה מוצגים ממצאים מתקופות קדומות יותר בהן עברה הטירה שלל תהפוכות.


#תולדות הטירה
טירת וַאוֶול נולדה במאה ה-11, בפקודתו של קז'ימייז' השלישי, מלך פולין ומי שעל שמו נקרא גם הרובע היהודי של קרקוב.

מאז היא נכבשה כמה פעמים, בידי צבאות שונים. היא עלתה באש, נבזזה שוב ושוב ונבנתה מחדש במאה ה-14.

במאה ה-16 היא שופצה פעם נוספת ובמאה ה-19, הפכה בידי הקיסר האוסטרו-הונגרי לבית חולים ולבסיס צבאי לחיילי האימפריה שלו.

את מלחמת העולם השנייה המצודה שרדה, רק בזכות העובדה שהגרמנים לא הספיקו לפוצץ אותה, בעת נסיגתם מהצבא האדום.


#טיפים
הכניסה חופשית לתחום הטירה.

הכניסה לתצוגות השונות שבתוך הטירה, היא בתשלום לכל חלק בנפרד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lMqFZRkgRL0


ביקור במקום:

https://youtu.be/RYW5u8hUBfE
מצודת וישיגראד
מבצר וִישֶׁגְרָאד
#על המבצר עם התצפית לברך הדנובה

ממקומו בראש ההר שמעל לכפר, יאפשר לכם מבצר, מצודת או טירת וִישֶׁגְרָאד (Visegrad Citadel או Fellegvar Visegrad) תצפית מצוינת, יש אומרים הטובה ביותר, אל המקום שבו מתעקל נהר הדנובה, או מה שמכונה "ברך הדנובה".

נקודה מיוחדת במבצר היא מגדל התצפית (Nagy Villam), שממנו תוכלו להשקיף על הנוף המרהיב שלמרגלותיו, אל היערות העבותים, הטבע הירוק והעצום שמסביב. וכמובן אל עיקול נהר הדנובה המרשים.

מצודת וישגראד נבנתה במאות ה-13 וה-14 ושימשה את מלכי הונגריה במשך שנים רבות. כיום היא מוזיאון שבו שחזור של חיי האנשים במבצר של ימי הביניים והצגה של אירועים שונים בתולדותיו. במבצר תוכלו לשוטט בחדרים והאולמות ולראות תצוגה מוזיאונית של חפצים ששימשו את באיו ודייריו, לצד לבוש מסורתי של אנשי התקופה.


#העיירה וישגארד
העיירה וישגארד (Visegrad) שמתחת למצודה הייתה בעבר כפר קטן. כיום היא עיירה שלווה ונעימה, שכיף לשוטט בה. בטיול בין בתיה תוכלו לראות שרידים של ארמונות קדומים.

העיירה שוכנת מעל "ברך הדנובה", או עיקול הדנובה (Danube bend). זהו הכינוי למקום שבו מתעקל נהר הדנובה הרחב.


#טיפים
אל המבצר ניתן לעלות מווישיגרד ברגל או ברכב, מאמץ של כחצי שעה.

במסעדת האבירים שבמבצר תוכלו לסעוד באווירה של אבירים. כשאתם ישובים לאורך שולחנות עץ ארוכים, עם כתר קרטון לראשכם, יגישו לכם מלצרי המסעדה אוכל הונגרי מסורתי.


ביקור במקום:

https://youtu.be/oNKKg9POHJQ


מהאוויר:

https://youtu.be/fL_SkKamyas


והעיירה וישיגראד:

https://youtu.be/skCci8j9e_0
טירת וינדזור
טירת וינדזור
#על הטירה

הביטו מסביבכם - אתם עומדים בטירה המאוישת הגדולה ביותר בעולם. טירת וינדזור היא אחד ממקומות המגורים המרכזיים של בית המלוכה הבריטי. הטירה משמשת את משפחת המלוכה כבר קרוב ל-1000 שנים והם מעבירים את זמנם כאן בדרך כלל בחג הפסח ובשבוע אסקוט המלכותי (שבוע בו מתנהלים מרוצי סוסים) ולעתים בסופי שבוע.

הטירה נבנתה במקור בשביל ויליאם, מלך אנגליה, ומטרתה הייתה להגן על העיר לונדון. אבל חזות הטירה, כמו שהייתה אז, מעט שונה ממה שאתם רואים עכשיו. מרבית הארמון הנוכחי נבנה על ידי המלך ג'ורג' הרביעי (1820) שהוסיף לו גובה.

אם תרצו להיכנס ולשוטט קצת בחדרים הרשמיים של הארמון, הם פתוחים למבקרים. נסו לא לפספס את האטרקציה האמיתית של הארמון - בית הבובות של המלכה מרי.


#על בית הבובות של המלכה מרי
אתם לא חייבים להיות חובבי בובות או משחקים בשביל להתרשם מהמוצג המרתק הזה. בית הבובות של המלכה מרי תוכנן על ידי סר אדווין לוטיינס בעבור המלכה מרי, אשתו של המלך ג'ורג' החמישי. בית הבובות הוצג בתערוכת האימפריה הבריטית (תערוכה קולוניאלית שהתרחשה בשנת 1924 בוומבלי) ואז הועבר לכאן, לטירת וינדזור.

בית הבובות בנוי ביחס של 12 ל-1, מה שאומר שגם הרהיטים והמוצרים המאפיינים את הבית קטנים ביחס המתאים. מדהים לשמוע כי גם הרהיטים וגם המכשירים נבנו ממש על ידי אותן החברות שייצרו אותם בגודל הרגיל וכולם פעילים - המנורות, מכשירי החשמל ואפילו צינורות המים מובילים מים.

בבית הבובות תוכלו לראות גם ספרים זעירים, ביניהם מהדורות מיוחדות של יצירות נדירות ובהן הטקסט המקורי. כמה יוצרים (ביניהם ארתור קונאן דויל וסומרסט מוהם) התבקשו לכתוב סיפורים במיוחד עבור בית הבובות.


#המלכה ויקטוריה
ויקטוריה הייתה נכדתו של המלך ג'ורג' השלישי, שלחם נגד אבות האומה במלחמת העצמאות האמריקאית. למרות שרובנו יכולנו רק לפנטז על תפקיד מכובד כל כך, ויקטוריה לא רצתה לרשת את תפקיד המלכה ובכתה הרבה כשהבינה שיום אחד תהפוך לכזו.

ב-1837, בהיותה בת 18, הוכתרה ויקטוריה למלכה. שנתיים לאחר מכן היא הציעה נישואים, כיאה למלכה, לבן הדוד שלה אלברט, נסיך סקסה-קובורג-גותה גרמני. הוא הפך לבעלה ועזר לה לשלוט ביד רמה בשנים הראשונות.

תקופת שלטונה של המלכה נקראת על שמה "התקופה הוויקטוריאנית" - היא מאופיינת כתקופה של מהפכה תעשייתית, תקופה שהיו בה התפתחויות רבות בתחומי החברה, הכלכלה והטכנולוגיה. בתקופתה נחשבה האימפריה הבריטית לאימפריה החזקה בעולם.

אחרי 21 שנות נישואים מת הנסיך והמלכה נכנסה לדיכאון עמוק. היא הסתגרה בטירתה, כשהיא לבושה בגדים שחורים, במשך כמעט 30 שנה. המלכה התעקשה שחדריו של אלברט המנוח יישארו ממש כמו שהיו כשמת, כולל המים שהובאו אליו בבוקר. הנתינים, שעשו הכל בכדי לרצות אותה, המציאו מערכת מנהגי אבלות שהתאימו לחייה. עד שבלית ברירה נאלצה לחגוג 50 שנה למלכותה בנשף מפואר אליו הוזמנו 50 ממלכי אירופה ומנסיכיה.

בשנת 1901 נפטרה המלכה משבץ מוחי. לאחר שנים של לבוש שחור (בשל האבל), היא נקברה לפי בקשתה כשהיא לבושה בשמלה לבנה, בהינומת החתונה שלה. היא נקברה לצד אהבת חייה, הנסיך אלברט, בגני פרוגמור שבטירה.

מבט מקרוב על הטירה:
https://www.youtube.com/watch?v=XrqImeS9NcQ


וישהראד
מצודת וישהראד
#על המצודה שהיא סמל הלאומיות של צ'כיה

על גבעה מעל הגדה המזרחית של נהר הוולטאבה, יושבת מצודת וישהראד (Vyšehrad), בעברית "המצודה הגבוהה", או "מצודת המרומים". זוהי המצודה השנייה של פראג, זו שלא בצדק מתוירת פחות מהמצודה המפורסמת יותר של פראג.

לפי האגדה, צוותה הנסיכה הקדושה ליבושה (Libushe) על בניית המצודה, לאחר שראתה חיזיון על עיר ענקית שתקום יום אחד על גבעת וישהראד.

המצודה הזו הוקמה במאה ה-11, רק 70 שנה לאחר שהוקמה המצודה של פראג. המלך ורטיסלב השני, נסיך מבוהמיה שנמנה על שושלת פשמיסל, בנה אותה בשנת 1085, והפך אותה למבצר החדש של פראג. אבל 40 שנה אחר כך עזב ממשיכו את מצודת וישהראד וחזר למצודת פראג.

מאז, מהווה המתחם סמל ללאומיות הצ'כית. במהלך הדורות נבנו בו מבנים רבים, שרבים מהם נחרבו במלחמות. במהלך המאה ה-17, שופצה טירת וישהראד, זאת לאחר שבית הבסבורג האוסטרי השתלט על אדמות צ'כיה, בעקבות מלחמת שלושים השנים. בהמשך היא אף שימשה כמרכז אימונים של הצבא האוסטרו-הונגרי. רק בשנת 1883 הגבעה הפכה לחלק רשמי מהעיר פראג. זאת למרות שהיא החלק המיושב ביותר באזור של פראג.

בימינו, המתחם הוא פארק שופע עצים וגנים יפים וירוקים. במצודה עצמה ניתן למצוא כמה חומות, ביצורים וכנסיות, כנסיית פאולוס ופטרוס הקדושים ואת הרוטונדה של מרטין הקדוש, שהיא מבנה רומנסקי גלילי. על הגבעה נמצא גם בית הקברות של גדולי האומה, שבו קבורים רבים מחשובי צ'כיה.


#הסיפור על העמוד ששבר השטן
אם תצעדו על הגבעה, אל מאחורי כנסיית פטרוס ופאולוס, תוכלו לראות שם עמוד רומי שמחולק לשלושה חלקים. האגדה המקומית מספרת על השטן, ששוחח עם אביו של הכומר הצעיר שנשא באותה שעה דְרַשָה בכנסייה.

אחרי שהשטן התרברב בפני האב שהוא יוכל לזכות בנשמת הכומר הצעיר, אם רק ירצה בכך, הציע האב לשטן התערבות, שאותה יעץ לאב פטרוס הקדוש עצמו - אם יספיק השטן להביא את העמוד הרומי מכנסיית פטרוס הקדוש, לפני שבנו הכומר יסיים את הדרשה, הוא יוכל לקחת את נשמת הבן, הכומר צעיר שנושא את הדרשה בכנסייה. השטן הלך להביא את העמוד הכבד ולאחר שגילה שהוא איחר להגיע והכומר סיים את הדרשה, הוא שבר, מרוב עצבים, את העמוד על הרצפה. על קיר בתוך הכנסייה, אגב, מצויר ציור קיר גדול, שבו מופיעה דמות השטן מהאגדה של העמוד השבור.


הנה מבט מקרוב על מצודת וישהראד:

https://youtu.be/kt2CIEP_WGI


ומבט מהאוויר:

https://youtu.be/fA1PIP70DeA
טירת בלוודיר
#על הטירה

אם אתם מטיילים קצת בסנטרל פארק ומחפשים מקומות לבקר בהם בפארק רחב הידיים הזה, טירת בלוודיר שממוקמת במרכז הסנטרל פארק שווה ביקור. הטירה בעלת חזות מרשימה, ממש כאילו נלקחה מאגדה. היא ממוקמת על אזור סלעי גדול בסנטרל פארק, בשם "ויסטה רוק" (Vista Rock), "אבן ויסטה", בעברית "אבן החיים". פירוש שמה של הטירה הוא "נוף יפה" וממש כמו שמה, זה בדיוק מה שהיא מספקת - במיקום המדויק שלה במרכז הפארק ובזכות המרפסות שלה, תוכלו לצפות ממנה בנוף פנורמי מרהיב שייפרש לפניכם.

הטירה, שהמבנה שלה הוא הגבוה ביותר בפארק, תוכננה על ידי האדריכלים קלוורט וו וג'קוב וורי מולד, שביחד עם פרדריק לו אולמסטד, מונו לתכנן את הפארק בשנת 1865. המעניין הוא שלא הייתה מטרה מוגדרת להקמתה. היא פשוט נבנתה...

המבנה של טירת בלוודיר בנוי מציפחת מנהטן, שנכרתה במהלך בניית הסנטרל פארק, והוא מצופה באבן גרניט אפורה. בכדי לחסוך בהוצאות הבנייה, נבנו במקור בסמוך אליה, שני ביתנים עשויי עץ מעוטר, אך בשנת 1900 הוסרו ביתני העץ המוזנחים לצמיתות.

בראש המגדל של הטירה ניתן לראות אנמומטר ושבשבת, המשמשים את תחנת החיזוי שממוקמת בטירה. זאת כיוון שמאז שנת 1919 שימשה הטירה כתחנת תצפית בשירות חיזוי האוויר של ניו-יורק. כיום ממוקמת בטירה רק תחנת מדידה אוטומטית. משרדי שירות חיזוי מזג האוויר עצמם, עברו כבר בשנות ה-60 למרכז רוקפלר. מאז שהטירה נסגרה לעובדים ולציבור ובהיעדר פעילות בה, היא סבלה מוונדליזם ונזק רב נגרם לה. כך היא עמדה, עד שנת 1983, שבה שופץ המבנה והוקמה מחדש הכניסה עשוית העץ שלו, בהתאם לתכניות המקוריות.

טירת בלוודיר משמשת לא רק כמצפה. היא משמשת היום גם כמרכז מבקרים ומידע וגם כמקום שבו מוצגים אוספים עצומים של פריטי היסטוריה, והשכרת ציוד לחקר הטבע, ציוד שמאפשר חקר עצמי של הפארק, באמצעות מיקרוסקופים וטלסקופים הנמצאים במקום.

מאפיינים בולטים שאותם תוכלו לראות בטירה הם חזית האבן החזקה, הצריח הגדול והדגל שלה. מעת לעת מתקיימים בה גם אירועים מסוגים שונים, כמו אירועי צפרות, הרצאות על אסטרונומיה, הקראות סיפורים ועוד.

מבט מקרוב מתוך הטירה:
https://www.youtube.com/watch?v=sFCrRAv06lA
מצודת סנטאנג'לו
#על המצודה

בקרבת הוותיקן, על גדת נהר הטיבר, ניצב לו ענק ומלכותי - מבצר סנטאנג'לו (Castel Sant'angelo), בעברית "טירת המלאך הקדוש". הוא נבנה במקור כמבנה קבורה (מאוזולאום) על ידי הקיסר המלכותי אדריאנוס בשנת 123 - בעבורו ובעבור משפחתו. מצודת סנטאנג'לו נבנה מעל חומותיה של רומא והיו לה לא מעט מעברים תת קרקעיים שהובילו ישירות אל הוותיקן. בהמשך אדריאנוס הורה על בניית הגשר המוביל מהעיר אל המבנה.

בהמשך ההיסטוריה הוסב מבנה הקבורה למצודה. אז גם קיבל ביחד עם הגשר הצמוד לו את השם סנטאנג'לו. ישנם סיפורים מצמררים על כך שמרוב התנועה הצפופה על הגשר המבוקש אנשים נפלו ממנו למים ונהרגו.

ואכן, כמו שרצה הקיסר אדריאנוס, לאחר מותם, הוטמן האפר שלו, של אשתו ושל בנו המאומץ בחדר האוצר, החדר המרכזי שנמצא במבנה. אחריו נקברו שם קיסרים נוספים - האחרון שבהם הוא קרקלה שנקבר שם בשנת 217.

בשנת 1277 המבצר הפך לרכוש הכנסייה ולמבצר אפיפיורי. באמצעות חיבור המבצר לוותיקן (לכנסיית סנט פיטר) במעבר מבוצר, הוא אפשר דרך מילוט סגורה וכך הוא שימש אז כטירה חזקה שהצליחה להגן על רומא ועל הוותיקן במלחמותיהן הרבות.

בשנת 1688 שדרג ברניני את גשר סנטאנג'לו - הוא קישט את המעקות ב-12 פסלים של מלכים המסמלים את הפסיון של ישו.

היום תוכלו לראות כאן את המוזיאון הלאומי של מצודת סנטאנג'לו (Museo Nazinale di Castel Sant'Angelo). מוצגים בו פסלים, ציורים וכדי חרס. אוסף מעניין במיוחד הוא אוסף של כלי נשק מהמאות ה-15 ועד ה-19, מה שמתאים ללא ספק למבצר. במהלך הקיץ יתקיימו כאן קונצרטים מקסימים.


#בריחתו של האפיפיור קלמנט השביעי
תקופת מינויו של קלמנט לאפיפיור הייתה מאופיינת במחלוקות פוליטיות וחוסר יציבות באיטליה, שהשפיעו על הלכי הרוח המשיחיים (גם בקרב הקהילה היהודית אגב).

בשנת 1527 התרחש מרד בתוך הוותיקן בשל התככנות הפוליטית של אותו קלמנט. בשנה זו כבשו חייליו של החשמן פומפלו קורונה את רומא וצרו על הוותיקן. רומא הייתה כבר תחת מתקפה וריח העשן כבר הגיע ממוקדים רבים בעיר. קלמנט הבין שעליו לנוס על נפשו ולכן החל להאיץ בפמלייתו. קארל החמישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, הגיע עם צבא שכירי החרב הענק שלו אל שערי הוותיקן והללו ניסו להתנקש בו. קלמנט ואנשיו החלו לברוח דרך המעבר הסודי שהוביל למצודת סנטאנג'לו (Castel Sant'Angelo) - כן כן. זה שאתם עומדים בו כעת. המעבר הסודי הזה, הידוע גם בשמו Passetto (פאָסֶטוֹ), נבנה בשנת 1277. זו הייתה המצודה המבוצרת שחיכתה לו מחוץ לחומות הוותיקן. כך הספיק קלמנט להגיע לגשר המתרומם ממש בשניות האחרונות והצליח להסתגר במצודה.


#שימושיו של הפאסטו
המעבר הסודי שהגיע מהוותיקן אל פנים המצודה, Passetto (פאָסֶטוֹ), לא שימש רק כדרך מילוט ברגעי משבר ומלחמה. האמת היא, שדרכו הוברחו לא פעם גם נערות יפהפיות מרומא, על מנת לבלות עם ראשי הכנסייה בזמנים שבהם הם לא עבדו על כתבי הקודש. הקומה הרביעית, זו ששימשה אותם, הוקמה במיוחד עבור המפגשים האינטימיים הללו. עד היום, אגב, תוכלו לראות את ציורי הקיר הארוטיים שנמצאים בקירות הקומה.

שימו לב לדבר מעניין במיוחד: בזכות התקרה הקעורה שנמצאת במקומות מסוימים לאורך הפאסטו, ניתן להיחשף לפלא אקוסטי: אנשים יכולים לדבר אחד עם השני מבלי שהאנשים הצמודים להם ישמעו אותם. זה היה מנגנון נגד האזנות, שהיה קריטי בחצר האפיפיור, שבה נרקמו לא מעט מזימות.

המעבר הזה היה מוזנח במשך שנים ולא אפשר כניסת מבקרים. קצת לפני תחילת שנות ה-2000 התחילו לשפץ ולעבוד עליו על מנת שיוכל להיפתח לקהל הרחב. למרות זאת, הוא פתוח רק שלושה שבועות בשנה - ממחצית אוגוסט ועד תחילת ספטמבר, בשעות הערב המאוחרות.

פרט מעניין על המעבר: מי שסובל מאימפוטנציה, חוסר אונות גברית, כדאי לו ללכת את המעבר 77 פעמים ברציפות - 800 מטר לכל כיוון. האגדה מספרת כי מי שיצליח לסיים את המסלול כולו, מעל 61 קילומטרים, תשוב אליו גבריותו!
ארמון רוזנבורג
#על הארמון שנראה כמו טירה מהאגדות

בצפון העיר, לא רחוק מקונגנס ניטורב, נמצא ארמון הקיץ והקיט של בני משפחת המלוכה של דנמרק.

זהו ארמון רוזנבורג (Rosenborg Slot), שמבחוץ נראה כמו טירה גדולה. רבים אכן מכנים אותו טירת רוזנבורג והטירה הזו מזכירה טירות מהאגדות.

הארמון נבנה בתחילת המאה ה-17, בסגנון הרנסאנס ההולנדי. מבנה הלבנים החומות, על צריחיו המחודדים והגבוהים, בגוון הירקרק, אינו גדול מדי, אך הוא מרשים בכל מצב.

משפחת המלוכה הדנית היא המונרכיה הוותיקה ביותר באירופה. כל מלך בשושלת המלוכה נהג להקים לעצמו ארמון משלו, באיזור אחר של קופנהגן. ארמון רוזנבורג הוא ארמונו של כריסטיאן ה-4, המלך האהוב והידוע מבין מלכי דנמרק. סיור בחדרים המלכותיים שלו ושל יורשיו מראה את הפאר וההדר שבהם חיו מלכי הממלכה הדנית בעבר. גם כיום בית המלוכה הזה קיים ופופולרי מאוד.

מחוץ לארמון משתרעים הגנים שלו. ירוקים, פורחים ומקסימים, גם הגנים הנהדרים הללו שווים סיור. התמונות הססגוניות מהם יככבו ללא ספק באינסטגרם שלכם.


#היסטוריה
ארמון רוזנבורג נוסד במאה ה-17, על ידי המלך כריסטיאן הרביעי. הוא נבנה כטירה, עם תעלות מגן, או חפיר שהקיף אותה ונועד להקשות על מתקפה של אויב. עד היום נחשב הארמון הזה לפנינה אדריכלית בקופנהגן ובדנמרק בכלל.

ב־1783, כשמצבה הביטחוני של קופנהגן השתפר והיה טוב מתמיד, החלו למלא את תעלות המגן שמסביב לארמון באדמה. אגב, הסיפור בעיר הוא שסתימת התעלות הללו די התאחרה, לאחר שלילה אחד, כששבו המלך כריסטיאן וחבריו השיכורים, ממסיבת שתייה, אחד מהם נפל לתעלה וטבע בה...


#מה תראו כאן?
בארמון ניתן להציץ אל החיים האישיים של אנשי בית המלוכה הדני. המקום משמש כמוזיאון, שבו ניתן לצפות באוסף התכשיטים ואוצרות בית המלוכה.

כאן תוכלו לסייר בחדרי הארמון המפוארים. בהם ניתן לראות את הריהוט הדני המקורי, על התמונות, השטיחים, כלי האוכל ולא תאמינו - השירותים המלכותיים של המלך כריסטיאן ה-4. בשירותים האלו יש אריחי קרמיקה בעבודת יד, שהובאו מדלפט שבהולנד - כל אריח מצוייר כאן הוא יצירת אמנות ייחודית של ממש וכולם ביחד מספרים המון סיפורים מצוירים.

בנוסף לרהיטים יפים ומפוארים, תראו כאן גם כתרים משובצים, תמונות פורטרט של מלכים ונסיכים דניים ועוד. יש גם חדרים מקושטים ברהיטים יפים, דיוקנאות של בני משפחת המלוכה, ציורים על הקירות, כלי זהב, שעונים ופמוטים.

באולם הנשפים תראו את כסאות המלך והמלכה הדניים, יהלומי הכתר וכיסא המלכות הדני. ליד גם שלושה פסלי אריות מהודרים מהארמון ועוד.

רבים רואים את גולת הכותרת של הארמון במרתפים השמורים, בהם מוצגים, מאחורי דלתות פלדה כבדות, עם כניסות נפרדות, אוצרות בלומים מהעבר. כאן מוצגים חפצים יקרים מאד, כמו תכשיטי המלוכה וכתרי המלך והמלכה המשובצים אבני חן יקרות.

שווה לשים לב באוסף התכשיטים המלכותי, לכתרו המרהיב של המלך כריסטיאן הרביעי, מי שהקים את הארמון הזה.

כיום משמש הארמון המשוקם כמוזיאון לתולדות המלוכה הדנית. מוצגים כאן גם דיוקנאות של בני משפחת המלוכה הדנית והשושלת שלה ושלל יצירות אמנות שנאספו בו.

מסביב לארמון שומרו נהדר הגנים היפים והמטופחים של קונגנס הווה (Kongens Have). הם משלימים את החווייה של ארמון מלוכה מרהיב ומפואר כמו שצריך כל בית מלוכה.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים מתחת לגיל 18.

הסיור בארמון לוקח פחות משעתיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DPlMvadqTBk


ביקור במקום:

https://youtu.be/Hjg8jypQqAA


גני הארמון:

https://youtu.be/NdRTd4Wbl74


הדרכה:

https://youtu.be/td2azu1dQRI
קָסטֶל נוּאוֹבוֹ
#על הטירה המרשימה מימי הביניים

טירת נוּאוֹבוֹ (Castel Nuovo), או "קָסטֶל נוּאוֹבוֹ", בעברית "המבצר החדש", או "הטירה החדשה" היא מבצר ענק ועתיק, שנבנה במאה ה-13 וחולש על כיכר מוניצ'יפיו, היא כיכר העירייה (Piazza Municipio) המקומית. ממקומו אל מול בית העירייה שבמרכז נאפולי הוא שומר על מבואותיו של הנמל הגדול והציורי של נאפולי.

מאסקיו אנג'ואינו או "הטירה החדשה", כמו שיש המכנים את המצודה הזו, היא טירה שגם בצורתה מזכירה את ימי הביניים ומהווה סמל לאדריכלות העירונית של העיר. היא נבנתה בשנים 1279-1282, כדי להיות המרכז השלטוני של מלך נאפולי וסיציליה, המלך שארל הראשון, משושלת אנז’ו הנורמנית. מאז היא שרדה כמה מצורים היסטוריים וגם שופצה והורחבה לא פעם. בפעם האחרונה היא שופצה ושוחזרה בשנת 1823.

קסטל נואובו נמצא בשימוש עד היום ומשמש כמוזיאון, מרכז מנהלי ואטרקציה תיירותית אייקונית של נאפולי. בשנת 1990 נפתח במבצר המוזיאון שבו מוצגים ציורים, פסלים וכלי פולחן, שנאספו מהכנסיות בנאפולי.

בתוך הטירה תוכלו לבקר במוזיאון שמוקדש להיסטוריה של העיר. מבחוץ שימו לב לשער הניצחון הלבן שבין שני מגדלי השמירה. הקשת שבו הושלמה בשנת 1468. שימו לב לפסלים הנפלאים שמשובצים בה.

בצדה השני של הכניסה לנמל ניצב "מבצר הביצה" (Castel dell’Ovo). זהו עוד מבצר עתיק מאותה מאה, שגם הוא שומר על הכניסה אל הנמל העתיק של העיר.


#אדריכלות קסטל נאובו
"המבצר החדש", קסטל נואובו, נבנה בימי הביניים (1279–1282), בתקופת שארל הראשון, מלך נאפולי וסיציליה.

הוא בנוי על בסיס יסודות מוגבהים עם חלקלקה, בצורה של טרפז לא-סימטרי. את מערך ההגנה שלו מרכיבים 5 צריחים עגולים משוננים וגבוהים, כשביניהם חומה עבה. החומה הזו משמשת גם כקיר החיצוני של החדרים הצמודים אליה בטירה.

בצידה המזרחי של הטירה הזו ניצב הקיר הגדול והמסיבי ביותר. הקיר המזרחי הזה, בצד הפונה לנמל, הוא קיר מוצק ועבה, עם חלונות קטנים יחסית ומעטים.

בטירה ניתן למצוא לא מעט קמרונות בסגנון גותי ומרכיבים מהאדריכלות האיטלקית ואדריכלות תקופת הרנסאנס.

את הטירה שיפצו וביצרו בתקופת בית אראגון כדי שתעמוד בפני הארטילריה החדשה של צבא אלפונסו החמישי, שהציגה כאן לראשונה תותחים שהתבססו על אבק שריפה.

כניסתו אל נאפולי של אותו אלפונסו החמישי, הכובש החדש של העיר, מבית אראגון, הביאה לבניית שער הניצחון, שתוכנן בידי פרנצ'סקו לורנה ומוקם מעל השער הראשי שלה. שער או קשת הניצחון הזו תוכננה לכבוד כניסתו לנאפולי של אלפונסו בשנת 1443, תקופה בה עבר המבצר שינויים מבניים רבים. השער המעוטר נמצא בחזית המבצר.

ואכן, החזית המערבית של המבצר, זו שפונה אל מרכז העיר, היא המרשימה ביותר שלו. בחזית זו רואים 3 מתוך חמשת הצריחים של הטירה. את מרכז תשומת הלב של החזית תופסים שניים מהם, השומרים על השער הראשי שביניהם, עשוי השיש הלבן. השער הזה מזכיר בעיטורים שעליו שער ניצחון קלאסי, עם פסלים רבים. לפיסול הזה שעל השער, אחראים פרה ז'ואן וגיום סגררה, שני פסלים שזומנו על ידי אלפונסו מקטלוניה.


#טיפים
רבים ממליצים לוותר על המוזיאון שבמבצר החדש. המחיר אמנם רק 5 יורו אך הביקור כאן ממש לא הכרחי, ביחס לזמן שמקדישים לו ולמה שרואים.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/gPy27bDnY10


ומבפנים:

https://youtu.be/9HnMg8X37MQ


תמונות:

https://youtu.be/MK3OuhPhwt0
לַנדֶסמוּזיאוּם וירטמברג
#על מוזיאון ההיסטוריה של אזור שטוטגרט

מוזיאון ההיסטוריה של וירטמברג, בגרמנית "ורטמברגישס לַנדֶסמוּזיאוּם" (WÂrttembergische Landsmuseum), שוכן ב"אלטן שלוס" (Alten Schloss), הטירה העתיקה, ארמונם של דוכסי וירטמברג ואחד המבנים העתיקים ביותר בשטוטגרט.

המוזיאון נוסד כאן ב-1869, בידי הקיסר וילהלם הראשון. הוא מציג את ההיסטוריה של האזור ותולדות ההתיישבות בשטוטגרט. המוזיאון מתחיל מהתקופה הפליאוליתית ותקופת האבן, זמנים שבהם התיישבו ראשוני המקומיים באזור, דרך כיבושי הקלטים, הרומאים והאלמאנים. המוזיאון ממשיך וסוקר את שטוטגרט והאזור בימי הביניים, בתקופת הבארוק ועד לעת החדשה והעידן המודרני, במאה ה-21.

שלוש התערוכות המרתקות שכאן מציגות את האוספים שבמוזיאון. יש כאן פריטי ארכיאולוגיה, אמנות ופולקלור. הם מייצגים את ההיסטוריה של האזור, מאז התקופה הפליאוליתית ועד ימינו.

חוץ מהתערוכות הקבועות והמצוינות, מוזיאון ורטמברגישס לַנדֶסמוּזיאוּם מציג גם תערוכות מתחלפות שוות. כדאי ללמוד עליהן באתר ולא להפסיד דברים שמעניינים אתכם.


מבט מקרוב על הוורטמברגישס לאנדסמוזיאום:

https://youtu.be/50s9AcLDenU


ביקור במקום:

https://youtu.be/eWaM_TW_vdA
מבצר סָאוֹ ז'וֹרְזֵ'ה
#על הטירה שרואים מכל מקום בעיר

על גבעה נישאת, ליד רובע אלפמה, המרכז ההיסטורי של ליסבון ומגובה של 110 מטרים, משקיפה על ליסבון טירת סָאוֹ ז'וֹרְזֵ'ה (Castelo de São Jorge). זהו מבצר מרשים, מוקף חומות וביצורים חזקים, ואחד המקומות המרהיבים ביותר בעיר.

הטירה, שנקראת כאן גם מבצר סן ג'ורג' וטירת סנט ג'ורג', היא המבנה העתיק ביותר בעיר ומסמליה של ליסבון. הוא שוכן בנקודה הגבוהה ביותר בעיר וניתן לראותו כמעט מכל מקום בעיר. המבצר הזה מוקף חומות וביצורים מרשימים, שניתן לטפס עליהם וליהנות מתצפית נפלאה על העיר.

ניתן לעלות על חומות המבצר, שנבנה על-ידי הרומאים ושימש במשך מאות שנים כארמון המלוכה וליהנות מהנוף המרשים של העיר. כיום משמשת הטירה המבוצרת כמוזיאון שבו מוצגות תערוכות ארכיאולוגיות.

טיפוס אל אחד ממגדלי הטירה יציג בפניכם תצפית פנורמית אל העיר העתיקה ואל העיר כולה. מצאו כמה דקות להשקיף מכאן על ליסבון כולה ותיהנו מנוף מרהיב, 360 מעלות של יופי עירוני, עתיק וחדש גם יחד, לצד הנהר הנהדר.

במבצר סאו ז'ורז'ה הדרכים רחבות ומטופחות. יש כאן התרחשות אמנותית, מסעדות מסוגננות ומלונות בוטיק, המשקיפים על פני העיר כולה. אל תחמיצו גם את ההנאה מהטווסים המהלכים בחצר המבצר במלוא הפאר וההדר שלהם. לצידם יש תושבי קבע נוספים במבצר, כמו ברווזים ואווזים המהדסים להם בשבילי הטירה.

אחרי הביקור במבצר, רדו ברגל אל רובע אלפמה הציורי, הרובע העתיק והעני של העיר. במסעדות, הברים ומועדוני הפאדו שבבתיו העתיקים תוכלו לבלות שעה יפה או ערב שלם.


#על ההיסטוריה של הטירה
מבצר סָאוֹ ז'וֹרְזֵ'ה נבנה במאה ה-6 על ידי הרומאים. הוא הספיק לעבור ידיים שונות, במיוחד של הוויזיגותים והמוּרים. בסוף התקופה הזו היא שימשה כארמונם של המלכים המורים עד שבמאה ה-12 נכבש המבצר מחדש, על ידי המלך אפונסו הראשון.

למעשה, דום אפונסו אנריקש (Dom Afonso Henriques), מי שעתיד להיות המלך הראשון של פורטוגל, כבש את המבצר בשנת 1147. עזרו לו בכך הצלבנים, במלחמתם נגד המוסלמים ובדרכם לארץ הקודש. הוא השכיל להקים איתם ברית, שזכתה לשם "הברית האנגלו-פורטוגזית". משנכבשה המצודה על ידם, הצלבנים הקדישו אותה, בהסכמתו של אפונסו, לפטרון הקדוש של אנגליה, סנט ג'ורג'.

במשך מאות שנים, עד המאה ה-16, שימשה הטירה הזו את הפורטוגלים כארמון המלוכה שלהם. מכאן שלטו המונרכים של פורטוגל בנתיניהם שחיו למטה וגם הגנו על שלטונם.

במהלך המאות הבאות המצודה חרבה ברובה, כשהנזק העיקרי התרחש בה ברעידת האדמה הגדולה של 1755. ניתן עדיין לטפס ועל 18 המגדלים שלה ולצעוד על חומותיה.


#טיפים
ילדים בדרך כלל אוהבים טירות, כך שהטירה הנהדרת הזו היא אתר מעולה בשבילם.

חוץ מהתצפית אל הנוף המרהיב של ליסבון, נסו למצוא זמן לסיור נעים בגני הטירה הנעימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/09NEITAt6to
מצודת לונדון
#על המצודה

מצודת לונדון היא טירה מלכותית, הממוקמת על הגדה הצפונית של נהר התֶמְזָה, במרכז לונדון. היא הוקמה בשנת 1066 במסגרת כיבוש אנגליה על ידי הנורמנים. המצודה היא מתחם של כמה מבנים המוקפים בשתי חומות מגן בצורת טבעות.

המגדל הלבן שבו, הוא זה שנתן למצודה את שמה "Tower of London". הוא נבנה על ידי וויליאם הכובש, בסביבות שנת 1078. בתוך המגדל תמצאו את הקפלה של סנט ג'ון, אוסף כלי מלחמה ושריונים מימי הביניים ושלט תזכורת לפיגוע תופת שבוצע כאן בשנת 1974. בכניסה לחצר המצודה תוכלו לראות את "מגדל הדמים", שבו נרצחו ככל הנראה המלך אדוארד החמישי ואחיו הדוכס מיורק.

ליד "מגדל הדמים" ממוקם מגדל ווייקפילד שבו נשמרו תכשיטי הכתר. בבניין הנקרא "ג'ול האוס" תמצאו את התערוכה של תכשיטי הכתר ובקומת הכניסה תוכלו לראות את בגדי השריון, סמלי אצולה ואבירות, תכשיטים וכתרי מלכות.

בימי הביניים שימשה מצודת לונדון כבית סוהר. בבית הסוהר הזה נאסרו המתנגדים למלך ובדרך כלל גם נערף ראשם. עם הזמן זכתה מצודת לונדון למוניטין הקשור בעינויים ומוות. שבעה אנשים הוצאו להורג בגבעת המצודה ובמשך כ-400 שנים נערכו בה למעלה מ-100 הוצאות להורג. בין האסירים בכלא הייתה המלכה אליזבת הראשונה, שהצליחה להתחמק מההוצאה להורג.

המצודה שימשה גם כמקום מגוריהם של מלכי בריטניה. האמת היא, שהשלטון במצודה בעידן ההוא, היה קריטי בשביל כל מי שרצה לשלוט במדינה. אך היא לא הייתה רק בית מגורים, שכן היו לה הרבה שימושים - ממחסן נשק, דרך בית אוצר, גן חיות, מקום משכנה של המטבעה המלכותית, משרד למסמכים ציבוריים ומקום משכנם של תכשיטי הכתר של הממלכה המאוחדת.

כיום מהווה מצודת לונדון אתר תיירות בולט ופופולרי. היא עמוסה מאד במבקרים, שמגיעים לצפות במגדלים, בשומרים עם המדים האדומים ובעורבים.

בכל ערב בשעה 21:40 תוכלו לצפות ב"טקס המפתחות", המבוצע בידי השומרים. במהלך הטקס ננעלים שערי המצודה. את הטקס הזה מקפידים לבצע כך כבר 700 שנה!


# אימה במצודה

יש כמה סיפורים מצמררים לספר על מצודת לונדון. אבל האמת שזה לא מפתיע בהתחשב במה שהתרחש בין כותלי הקירות האלו. במשך מאות שנים התרחשו כאן עינויים, רציחות, הוצאות להורג, התאבדויות ואבל. אבל עד היום דומה שקול בכי חרישי מהדהד ברחבי המבנה העצום הזה, כנראה כדי להזכיר לנו שהעבר הוא עדיין חלק מההווה שלנו.

כל מי שגדל באנגליה, מכיר את סיפורי הרוחות שהופכים לחלק בלתי נפרד מהחיים. 40% מתושבי העיר מאמינים ברוחות ואחד מכל 7 אנשים יכול להישבע שהוא ראה אחת. בהיסטוריה רצופת שנים, מצודת לונדון היא אחד מהמקומות הבולטים ביותר לסיפורים מהסוג הזה.

לפרוטוקול, 2900 אסירים הוחזקו כאן במשך השנים שהמקום שימש בית סוהר. הם היו מפשוטי העם ועד האצילים המכובדים ביותר. אם תסתכלו אל הכיוון של המגדל הלבן, בו מוקם בעבר חדר העינויים, דעו כי לא מעט אנשים מתו כאן בייסורים. השומרים של המצודה, שנהגו לעשות פַטְרולים מסביב, סיפרו פעם על צעקות שנשמעו וחתכו את הדממה מכיוון דלת הבניין הלבן. הם הניחו שזוהי אן בּוּליין, אשתו השנייה של המלך הנרי השמיני. המלכה אן בּוּליין הוצאה לבסוף להורג, באשמת בגידה בבעלה.

מבט מקרוב וב-360 מעלות על המצודה:

https://www.youtube.com/watch?v=QfhbVmU4A-o
טירת מונוליתוס
#על הטירה שמעולם לא הוכנעה

טירת מונוליתוס (Monolithos Castle או Monos lithos), עם התצפית הפנורמית הנהדרת, על כל הסביבה, היא שריד מרשים מהתקופה הביזנטית. היא נמצאת באזור מונוליתוס שבדרום-מערב האי, כ-3 ק"מ מהכפר מונוליתוס.

טירת מונוליתוס נבנתה על צוק נישא ומכאן שמה Monos lithos, שפירושו ביוונית "צוק בודד". בצורתה הנוכחית היא נבנתה על ידי הצלבנים, חייליו האבירים של סנט ג'ון. לפני הטירה הצלבנית, עמדה כאן מצודה ביזנטית עתיקה. הטירה עצמה נבנתה בשנת 1470.

אמנם לא נותר הרבה מהטירה העתיקה, פרט לחומותיה החיצוניות, אבל בעבר היא נחשבה לאחד המבצרים המוגנים והחזקים באי רודוס. מיקומה, על גבי הצוק, בגובה של 236 מטרים מעל פני הים, הפך אותה למבצר המוגן ביותר באי רודוס. במשך 500 שנות קיומה של טירת מונוליתוס, היא מעולם לא נכבשה!

טיפוס במדרגות, ממגרש החניה ואל הטירה, יאפשר לכם לא רק לסקור את שרידי הטירה והעתיקות שבה, אלא גם ליהנות מהנוף המדהים שנשקף ממנה. מכאן תקבלו מבט מרהיב אל הים האגאי ואל נוף הסביבה המיוער והמרהיב.

חוץ ממתחם ההגנה העתיק, תמצאו כאן גם 2 קפלות קטנות מהמאה ה-15. יש כאן מאות נרות שמדליקים המאמינים, מה שמשרה בהן אווירה דתית ומיוחדת.


#טיפים
שימו לב שהטיפוס אל הטירה עלול להיות מאמץ. קחו מים וכובע ובימים חמים, קחו את הזמן.


מבט מהאוויר שמאפשר להבין כיצד לא נכבשה:

https://youtu.be/aNSLpWffAIU


ומקרוב:

https://youtu.be/kReWq2tdgy4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.