» «
שעון ינץ אולסן
שעון ינץ אולסן
#על השעון המכני המדויק ביותר בעולם

שעון ינץ אולסן (Jens Olsen's World Clock) הוא שעון אסטרונומי מתקדם המוצג בקופנהגן סיטי הול. מדובר בשעון המכני שנחשב לשעון המדויק ביותר בעולם מסוגו!

את השעון תכנן ינס אולסן, מי שהיה מנעולן מקצועי וכלל לא עסק בשעונים. רק בהמשך חייו, כשלמד את רזי השעונים, הוא החליט לבנות שעון. הוא חישב ותכנן את השעון ובהמשך אף השתתף בבנייתו. אבל בשנת 1945 הוא מת, עשור לפני שבניית השעון הושלמה.

ב-1955 השעון נחנך על ידי המלך הדני פרדריק התשיעי ולצידו בירגיט - נכדו הצעיר ביותר של ינץ אולסן. מאז הוסיף השעון מימד חשוב לשימוש הציבורי של בניין העירייה. מיקומו באולם העירייה שדרג את המקום מסתם מוסד ציבורי למקום פתוח שאליו יכולים תושבי קופנהגן לבוא ולהביא את אורחיהם, ללמוד וליהנות.


#דברים מעניינים על השעון המדהים
שעון ינץ אולסן הוא השעון המכני הכי מדויק בעולם. רק שעונים אטומיים הם מדויקים ממנו.

השעון הזה יודע לחשב את תאריכי החגים הדתיים של דתות שונות ואת מועד הירח המלא במהלך השנה הקרובה, כשהחישובים מוכנסים אליו בערב הסילבסטר.

בין חלקיו הרבים יש חלקים המכילים במצטבר, לא פחות מ-4 קילו זהב. בנוסף, כל חלקי המתכת בשעון מצופים ברודיום. זוהי אחת המתכות היקרות והנדירות בעולם ויתרונו של הרודיום הוא העמידות המדהימה שלו בפני קורוזיה, מה ששומר על השעון מבלאי והתחמצנות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sYhFxk8uMUo


השעון מקרוב:

https://youtu.be/n2CtSWchTIs


כך מכוונים אותו:

https://youtu.be/Qu7mm0safMk


הדרכה:

https://youtu.be/D_YEfJaDnjQ
מוזיאון התחבורה של לונדון
מוזיאון התחבורה של לונדון
#על המוזיאון

המוזיאון, המוקדש כולו לתיאור התפתחות התחבורה בלונדון, מצטרף לרשימה המפוארת של המוזיאונים הקשורים להיסטוריית העיר. הוא ממוקם בקובנט גרדן והילדים ימצאו בו סיור מרתק, הכולל נסיעת סימולציה באוטובוס ישן, ביקור ברכבת ישנה, אטרקציות ומשחקים. הקטנטנים ימצאו כאן הזדמנות חד פעמית לנהוג באוטובוס...

המוזיאון נפתח לקהל הרחב כבר בשנת 1980, אך בתקופה זו הציג רק מוצגים הקשורים לתחבורה הציבורית של לונדון. שמו המקורי היה "מוזיאון התחבורה לונדון". כאשר הוחלפה הנהלת המוזיאון בשנת 2000, המוצגים התרחבו לכלל התחבורה בלונדון. היום ניתן לראות בו מוצגים עתיקים ומודרניים, כולם עומדים אחד ליד השני: אוטובוסים ורכבות מפעם למול אופנועים חדשים ומידע כללי על התחבורה המודרנית של לונדון.

במוזיאון ניתן ללמוד גם על כלי רכב צבאיים. במסגרת הנושאים העולים במהלך הסיור במוזיאון יעלו גם אמצעי התחבורה העתידיים ואף ניתן לבחון את השפעת התחבורה על עיצוב ערים אחרות בעולם. במסגרת השינויים שחלו על המוזיאון במהלך השנים התווספו אגפים נוספים כמו אולם הרצאות. מרבית הפריטים במוזיאון לא מוצגים בגלל גודלם ומוחזקים בסניף נוסף של המוזיאון הממוקם באקטון שבלונדון.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=UXfZGKXD_pY
תחנת הרובוטים
תחנת הרובוטים
#על מקום לפגוש את הרובוטים במולדתם

תחנת הרובוטים מוסקבה (Robostantsiya interactive exhibition) היא מתחם עם תערוכה בידורית וחינוכית, המשלבת אטרקציות טכנולוגיות שונות מעולם הרובוטיקה, הבינה המלאכותית והמציאות הווירטואלית.

התערוכה הזו מציעה עדות חיה לרובוטיזציה שעוברת על העולם ומאפשרת סוג של דיאלוג וחיבור קליל בין אנשים רגילים ורובוטים.

תוכלו לפגוש כאן רובוטים יחודיים, שיוצרו במדינות שונות ברחבי העולם ומהווים דוגמה להתפתחות הטכנולוגית הבלתי נמנעת שהעולם עובר. זהו שלב שבו רובוטים הולכים וממלאים יותר ויותר משימות, הנעשות מתוחכמות ועדינות, משימות שעד לפני זמן קצר נעשו רק בידי בני אדם.

המתחם מציע לילדים ולהורים מפגש עם העתיד ומעין מגרש משחקים טכנולוגי, בו מתקשרים עם רובוטים, רוכשים ידע שימושי וחווים חוויות חדשות. תוכלו לשחק כאן כדורסל נגד רובוט, לשוחח עם רובוט אחר, לצחוק מבדיחות של רובוט סטנדאפיסט ועוד פעולות שעד לפני זמן לא רב היו בגדר חלום טכנולוגי של גיקים.

בתערוכה האינטראקטיבית תוכלו לפגוש את דגמי הרובוטים החדישים ביותר ולחוות אותם בבירת המדינה שממנה נולד המושג רובוט. כן כן, המילה רובוט מגיעה מהמילה "ראבוטה", ברוסית עבודה - הרובוטים הרי עובדים בשבילנו...


#טיפים
התערוכה מיועדת למבוגרים ולילדים מגיל 4.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qH_Q4Dy7FwI


ביקור במקום:

https://youtu.be/p56eHnDJyAQ
מגזין דה נורד
מגזין דה נורד
#על בית הכל-בו המרשים והידוע בדנמרק

מגזין דה נורד (Magasin du Nord) הוא אחד מבתי הכל-בו הגדולים והמשמעותיים בדנמרק ואולי המרכזי בקופנהגן כולה.

תמצאו כאן רבים מהמותגים והפירמות המפורסמים, ביחד עם מעצבים ומוצרים של חברות דניות מקומיות. חידושי אלקטרוניקה, מחשבים ומוצרים חכמים גם הם נוכחים כאן, במחלקה מרשימה ועדכנית ביותר.

זו לא רק חזיתו המרשימה והיוקרתית של בית הכל-בו הזה, הממוקם בכיכר קונגנס ניטורב - גם בפנים המחירים הם מהיקרים, ודאי בהשוואה לבית הכל-בו אילום (ILLUM) שבמדרחוב ושהוא עממי יותר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/MskRvAJYSyw


החזית של החנות:

https://youtu.be/X9akPqlYz6A


הדרכה:

https://youtu.be/NURXP3so4Gw

טכנולוגיה

BLOX
מרכז בלוקס
#על המבנה המודרניסטי שכמו בנוי מלבנים ירוקות

מרכז החדשנות בלוקס (BLOX) בקופנהגן הוא קומפלקס ענקי, שנחנך בזמנו ע"י מלכת דנמרק, מרגרטה השנייה. קל לראות מדוע המבנה זכה לשם BLOX. תכנן אותו אחד מכוכבי האדריכלות העכשווית, רם קולהאוס. בתכנון הפרובוקטיבי משהו של המבנה, הוא הצליח לאתגר את תושבי קופנהגן ואת המבקרים בו.

הבלוקס הפך בשנים האחרונות לנקודת ציון אדריכלית משמעותית ולמוקד עירוני ולאומי של יצירתיות. כאן הוקם בין השאר אחד מתוך מספר מרכזי עתיד בעולם, מקום בו מתכנס גוף רשמי, המתכנן את העתיד של דנמרק ומטרתו להפוך את העיר העתידית קופנהגן לטובה יותר.

עוד פועלים בשכנות, במבנה המיוחד הזה, שלל גופים. ביניהם ניתן למצוא את מרכז האדריכלות הדני, המרכז הדני HubBLOX לחדשנות בקרב יזמים, מכון האדריכלות הדני הלאומי ועוד.


#אדריכלות המבנה
באתר המקורי שעליו נבנה בניין ה-BLOX שכנה לפנים מבשלה. היא ננטשה עם השנים ונשארה נטושה, במשך שנים רבות. איפשהו בשנות ה-60, לאחר שהמבנה של המבשלה נשרף, חולקה הקרקע לשניים ועם הזמן נבנה הבניין, כשהכביש עובר ממש מתחתיו.

אם מרבית הבניינים בקופנהגן הם סגורים לחיי העיר שבחוץ, המבנה השקוף הזה כמו סופח את חיי העיר אל תוכו. הכבישים העירוניים העוברים דרכו מובילים לחיבורים מפתיעים ולא שגרתיים, בין הבניין לעיר.

בבניין BLOX יש חלל מבואה ותצוגה גדול, המוביל למשרדים. יש בו גם מסעדות ובתי קפה, חנויות ספרים, מכוני כושר ו-22 דירות מגורים.

בבניין אף שולב מגרש המשחקים שעמד בעבר כאן והוכנס למבנה החדש, בתור מרחב ציבורי שכוסה חלקית, ושבערבי הקיץ הוא הופך לקולנוע הפתוח הפועל במבואה הציבורית.

בבניין חניה ציבורית אוטומטית המניעה את הרכב למקומו באופן עצמאי וללא הנהג.

דרך הבניין גם עובר פארק ליניארי, הזורם מתחת למפלס המים, לאורך הנמל ולקיר הרציף ודרך הבניין.

הזכוכית שבקיר החיצוני של הבניין מטרתה היא לשבור ולחסל את הגבולות בין החלל הפנימי של המבנה ומה שקורה מחוצה לו. צבעה הירוק של הזכוכית שלו נגזר מגוון הירוק עמוק של הנהר העובר בקופנהגן.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/pfvOIP-mjlg
טויוטה מגה ווב
טויוטה מֵגַה וֶובּ
#על מתחם חברת טויוטה המלהיב שבאי אודאיבה

טויוטה מֵגַה וֶובּ (Toyota Mega Web)שבאי אודאיבה הוא מרכז התצוגה של ענקית הרכב טויוטה. האמת היא שההגדרה הזו לא מגדירה את החוויה שמקבלים כאן המבקרים, כי טויוטה ווב הוא מתחם עתידני, שבו מציגה חברת טויוטה את מיטב החידושים הטכנולוגים שלה. מטכנולוגיות חדשניות שהיא מפתחת, דרך כלי הרכב החדישים ביותר שלה, חלק מהם דגמי קונספט ואחרים שנמצאים בשלבי פיתוח שונים.

תוכלו ליהנות כאן מסימולטורים שידמו בעזרת משקפי תלת מימד ומציאות מדומה, את הנסיעה במצבים שונים, מתנאי עבירות קשים ועד מצבים מדומים לחלוטין. יש כאן שלל חוויות נוספות, גם לילדים, ביניהן רכבי קארטינג ותחרויות מרוץ מכוניות, אתגרי בטיחות בדרכים ושיעור נהיגה לילדים, שבסופו יקבלו הילדים "רישיון נהיגה מקומי". אגב, זו הפעילות היחידה שהיא בתשלום כאן, אבל המחיר סמלי והשיעורים הללו מחייבים הרשמה מוקדמת.

כדאי לבקר במוזיאון שימור המורשת והשחזור של רכבי טויוטה וכלי רכב אחרים. תוכלו לראות כאן כיצד משחזרים מכוניות ישנות ועתיקות ומכינים אותן לתצוגה ולצרכים שונים של היצרנית המצליחה. חובבי רכב יאהבו במיוחד את המכוניות המשוחזרות מכל פינות העולם. ה"פריקים" של ממש ימצאו עניין גם בספריית טויוטה, שבה אפשר לעיין בכמעט כל מגזין או ספר שתורם מידע על רכבי החברה.


#טיפים
יש בטויוטה מגה ווב סיור של שעתיים עם הדרכה באנגלית - ללא תשלום.

ניתן להירשם לסיור החל מ-3 חודשים ועד שבועיים לפני הסיור, בקישור שלמטה.

הרשמה מראש הכרחית לשיעור הנהיגה לילדים והיא מחייבת תשלום סמלי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HfjI70lfXS0


והמכוניות המוצגות שם:

https://youtu.be/CineZ5vw1Vo
אקיהברה
אַקִיהַבָּרַה
#על אזור ענקי שהוא חנות ממתקים לחובבי אלקטרוניקה

אַקִיהַבָּרַה (Akihabara), שכונת הגאדג'טים והחידושים הטכנולוגיים של טוקיו, היא חלומו של הגבר הממוצע ושל לא מעט מהנשים. כאן מבלים מי שאוהבים להתעסק בחידושי האלקטרוניקה, הצעצועים הממוחשבים והגאדג'טים, כמו גם מכורי האנימה והמנגה היפאנית, שנקראים כאן "אוטקו" (Otaku).

לחנויות האלקטרוניקה הרבות שכאן נוהרים בכל שנה מליוני לקוחות, כדי ליהנות מהגאדג'טים העדכניים ביותר, לרכוש במחירים נוחים את מוצרי החשמל, המחשוב והאלקטרוניקה הנחוצים להם ולדעת שמדובר בדור החדש ביותר של המוצרים והמילה האחרונה בעולם המחשוב.

עוד מאפיין של אקיהברה היא המרכזיות בו של האנימה, תת התרבות המפורסמת של האנימציה היפאנית המצליחה. ברחובות האזור ובעסקים שבו תוכלו לראות לא פעם מקומיים מחופשים או עובדים במסעדות המזון המהיר ובבתי הקפה שיגישו לכם את הזמנתכם, כשהם לבושים כדמות אנימה מוכרת.

אפשר לומר שאקיהברה הוא "מֶכָּה" (Mecca) של האלקטרוניקה. בואו לכאן, גם אם לא תרצו לקנות, והתרשמו מהחידושים הרבים ומהשפע הטכנולוגי שהיפאנים ממש התמכרו לו.

אבל לצד סמארטפונים ומחשבים, מוצרי חשמל לבית החכם ורובוטים לכל דבר, תוכלו להיכנס ולהתרשם כאן גם מהתרבות היפאנית הפופולארית. מחנויות המוקדשות לקומיקס המאנגה היפאני המצליח, דרך חנויות אחרות שבהן ספרים מכל הסוגים ולכל הגילאים, לצד סרטי אנימה יפאנית עם דמויות גדולות עיניים, ועד לחנויות הצעצועים שבהן תחזו במשחקים חדישים ומפתיעים, לצד רובוטים משעשעים לילדים.


#טיפים
אפשר למצוא הכל ברחוב הראשי של השכונה.

המלצות ספציפיות? - חפשו חנויות כמו לאוקס (Laox), סופמאפ (Sofmap), יודוברשי קמרה (Yodobashi Camera) ויאמאדה דנקי (Yamada Denki).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WCKM26VG6WY


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.