» «

טלעת חרב

טלעת חרב
כיכר ורחוב טלעת חרב
#על הרחוב שנאבק לשמר את אווירת קהיר של פעם

רחוב טלעת חרב (Talaat Harb) והכיכר שלו, על בתי האר-דקו המסוגננים ומעט מוזנחים, משמר לא מעט מקהיר של פעם, בימים שישבו כאן זרים רבים. האדריכלות הנפלאה תלושה מימים אחרים, ימים הדורים ומפוארים יותר, של מלוכה, ימים שרבים זוכרים כטובים, גם אם לא צודקים יותר בהכרח, של האומה המצרית.

כמו כל קהיר של תקופת המלוכה, גם הרחוב הזה היה פעם אזור בעל אופי אירופי, הדור וקוסמופוליטי. אבל מאז המהפכה הלך גם הוא והוזנח, תוך שסביבתו נאבקת שלא לדעוך.

בין אם בקניות בחנויות הבגדים, הנעליים והתיקים שברחוב, בארוחה במסעדת "פלפלה" הידועה שממוקמת גם היא בו, או בישיבה רוגעת בבית הקפה המיתולוגי "גרופי", שעדיין פועל בכיכר טלעת חרב - כאן תוכלו לחוש משהו מהעבר של קהיר הקולוניאליסטית, בטרם החלה להשתנות בשנות ה-50 של המאה הקודמת, עם הנטישה של הזרים. כך בדיוק נראתה קהיר של אותם ימים וטלעת חרב הוא מיקרוקוסמוס מדויק, שמפליא לשקף את החברה המצרית כולה והשינויים שהיא עברה עם השנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DyATzPj_ybw
קפה נגיב מחפוז
קפה נגיב מחפוז
#על בית הקפה והמסעדה כמו של פעם


בחאן אל חלילי נמצא "קפה נגיב מחפוז" (Naguib Mahfouz Café), בית קפה מצרי בסגנון של פעם. בית הקפה, שנקרא על שם הסופר המצרי נגיב מחפוז, זוכה פרס נובל ומי שכתב רבות מעבודותיו בסביבה ונחשב בעיני רבים לגדול הסופרים המצריים במאה ה-20.

ממש כמו מחפוז, תוכלו ליהנות בקופי האוז הקהירי הנפלא שכאן, מאוכל טוב, אווירה נעימה, מיזוג אוויר קריר ביום חם וחווייה אוריינטלית שאין הרבה כמותה בקהיר.

נתחיל בכך שבית הקפה המעולה הזה הוא מהמסעדות הטובות והטעימות בקהיר. לכאן באים לא רק בשביל האוכל, אלא גם בגלל האווירה הנהדרת. האווירה הזו היא משהו שנע בין אירוח מזרחי בסגנון המאה ה-19 למקום קולוניאליסטי במובן הטוב, אם יש כזה, של המילה.

אם תבקשו, יראו לכם כאן את חתימתו האישית של נגיב מחפוז. אבל לפני הכל - פה המקום הוא טעים ואסתטי, נקי ומזמין. המלצרים חבושי תרבוש והעיצוב אוריינטלי ומרתק. בשעות הערב יש כאן מוסיקה חיה ואווירה נהדרת. בקפה נגיב מחפוז אולי לא יהיה זול, אבל יהיה לכם כיף!


#טיפים
אין אפשרות להזמין כאן מקום. פשוט מגיעים. יש מספיק מקום. אם לא באולם הראשי, אז בשלל הכוכים המזרחיים והקסומים שבהמשך בית הקפה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/b594pdgreEQ?t=2m07s


המולת היושבים בחוץ בערב:

https://youtu.be/pTrc7fF5V_4


והדרך אל המקום:

https://youtu.be/og7pyV2eimE
קפה גרופי
קפה גרופי
#על בית הקפה ההיסטורי של קהיר

מאז סוף המאה ה-19 ניצב בית הקפה ההיסטורי "גרופי" (Groppi) בכיכר טלעת חרב. המקום, שנקרא על שם המשפחה האיטלקית שפתחה אותו אז, נהג להתהדר בגלידות הטובות בקהיר.

חובבי אספרסו, עוגות ונוסטלגיה, יוכלו לשבת כאן וליהנות מכל טוב הקונדיטוריה, לצד קפה נהדר והכיכר ההומה שבחוץ. ישובים בבית הקפה ההיסטורי "גרופי", תוכלו לדמיין בקלות את קהיר של פעם, לפני שעזבו אותה הזרים והיהודים בשנות ה-50 של המאה הקודמת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Nr01LP0Bx8w?end=40s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.