» «

יאן פאלך

כיכר יאן פלאך
כיכר יאן פאלך
#על הכיכר לזכר הסטודנט שהצית את עצמו במחאה

בכיכר יאן פאלך (Jan Palach Square) מונצח הסטודנט יאן פלאך, שהצית את עצמו למוות בשנת 1969. ההתאבדות הזו באה במחאה על הפלישה הסובייטית לצ'כוסלובקיה שהתרחשה שנה לפני כן ב-1968, פלישה שבאופן סימבולי באה בדיוק 30 שנה לאחר הפלישה של הוורמאכט הגרמני לצ'כיה.

הפלישה הסובייטית לצ'כוסלובקיה התרחשה שנה קודם לכן, בדיכוי הקומוניסטי האלים של "האביב של פראג" בצ'כיה, ההקלות שהנהיג מנהיג צ'כוסלובקיה של אותם ימים, אלכסנדר דובצ'ק. אז פלשו הטנקים של הצבא הסובייטי, בהוראה ישירה ממוסקבה, וביטלו את החופש היחסי שהתיר המשטר הצ'כי ובהמשך אף הדיחו את המנהיג מתפקידו.

הלוויה של פאלך בפראג הייתה למפגן גדול של מחאה המונית כנגד הכיבוש הסובייטי וכנגד השלטון הקומוניסטי הקשיח, שנשלט ממוסקבה. חודש אחרי פאלך, הצית את עצמו למוות באותו המקום סטודנט נוסף ושמו יאן זאיץ'. בהמשך שרף את עצמו בעיר אחרת גם אבזן פלוצ'ק, צעיר פטריוטי נוסף.

אבל מעבר להלם שגרמו פעולות ההתאבדות הללו ולהד הגדול, בעיקר בעולם החופשי ובמערב, לא השפיעו מעשי ההצתה על הכיבוש הסובייטי של צ'כוסלובקיה ולא החלישו אותו כהוא זה.


האנדרטה לזכרו של יאן פאלאך וסיפור גבורתו:

https://youtu.be/kHo20eri3l0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.