» «

יאנינה

איץ קאלה
אִיץ' קַאלֶה
#על המצודה העתיקה של יואנינה

ביקור קצר במצודה של יוֹאָנינָה (Ioannina) היא ה"אִיץ' קַאלֶה" (Its Kale). כאן קבור עלי פאשה, השליט התורכי האכזרי של העיר מטעם הסולטן, שבשלב מסוים מרד בו וניהל מאבק מתוחכם ועתיר בריתות ותהפוכות בצבא האימפריה העות'מנית, עד שלבסוף נוצח, נתפס וראשו נערף.

המצודה נמצאת ב"קסטרו", העיר העתיקה שליד האגם, שהיא העיר הביזנטית העתיקה ביותר ביוון ומהיחידות שעדיין מתגוררים בהם תושבים. עד היום הקסטרו, שמוקף בחומה, הוא שכונה פעילה ומאזורי המגורים המבוקשים והנעימים בעיר.

במצודה הפנימית של ה"איץ' קאלה" נמצא ארמונו המשופץ של עלי פאשה ולידו מסגד פטייה (Fetye). זה כולל את "מסגד אסלאן", שהוקם בשנת 1611 על ידי העות'מאנים, לאחר שגרשו את הנוצרים מהעיר. במסגד נמצא המוזיאון העירוני של היום, שבו מוצגים רבים, בעיקר של הפולקלור המקומי, ביניהם גם שלל כתובות יהודיות עתיקות.


#מי היה עלי פאשה?
עלי פאשה האלבני התמנה ב-1788 על ידי האימפריה העות'מאנית, כמושל יואנינה, אז הגדולה והחשובה שבערי יוון. פאשה היה עריץ חזק ואכזרי. הוא היה בעל יכולות צבאיות מרשימות והצטיין בעורמה פוליטית רבה. הוא היה ידוע במדיניות העצמאית שניהל, במהלך הקריירה שלו כשליט העיר והאזור. במסגרתה הוא ניצל את חולשת השלטון בקוֹנְסְטַנְטִינוֹפּוֹל והקים ממלכה עצמאית, כשהעות'מנים מעדיפים להעלים עין, מאשר לאבד את בן הברית שהוא היה. כך הוא כרת בריתות, בזמנים שונים, עם כוחות שונים. פעם הייתה לו ברית עם נפוליאון הצרפתי ופעם עם הבריטים, אויביו של נפוליאון.

אותו עלי פאשה היה ידוע באכזריותו הרבה ובמעשי הטירוף שהוא נהג לעשות. הדוגמה הקיצונית היא האונס שביצע בפילגש של אחד מבניו, לאחר ש"עשתה לו פרובוקציה", כלומר סירבה לשכב אתו. לאחר המעשה הוא פשוט הטביע אותה באגם. מצד שני, הוא זכה לתהילה והיה זה הלורד ביירון שכתב לו שיר שמהלל אותו, על אף שתיאר אותו כברברי ועריץ חסר רחמים. זאת לאחר שביקר בארמונו ב-1809 והתרשם מעושרו, מנדיבותו ומהכנסת האורחים שלו...

אבל לאחר שפגע בריבונות הסולטן העות'מני, בחיסול מתנגד על אדמת קוֹנְסְטַנְטִינוֹפּוֹל, שלח אליו השלטון הטורקי שני סוכנים, שהצליחו להגיע אליו, ירו בו למוות ושלחו את ראשו לסולטאן. הוא נקבר במאוזוליאום שנמצא בסמוך למסגד של יואנינה.


מבט מקרוב ב"איץ' קאלה":

https://youtu.be/cbfi8RW13gc?t=56s
יואנינה
יוֹאָנִינָה
#על העיר עם האגם וההרים

יוֹאָנִינָה (Ioannina) או יָאנִינָה, כפי שאחרים קוראים לה, היא עיר יפה וגדולה יחסית, בעלת אווירה וחזות מעט פחות יוונית ויותר תורכית-בלקנית. יואנינה היא בירת מחוז אפירוס (Epiros) ההררי ועתיר הבתרונות שבצפון-מערב יוון.

יואנינה שוכנת לצד אגם פמבוטיס (Pamvotis lake), מהאגמים היפים ביוון, מוקף הרים גבוהים ויפה בצבעו, אם כי מימיו די עכורים. שיט לאי הקטן והנעים שבמרכזו של האגם ודג באחת המסעדות שיושבות עליו יהיו טעימים ומהנים גם יחד. סיור קל באי ואתם מול המוזיאון על שמו של עלי פאשה, "האריה מיואנינה", במבנה שבעבר שימש כבית הכלא של יואנינה.

מעבר למיקומה המרהיב של העיר, בין הרי הפינדוס של יוון ובסמוך לאגם הקסום, יואנינה היא העיר השביעית בגודלה ביוון. זו עיר אופטימית ושמחה, העיר האוניברסיטאית של צפון יוון והיא אכן מלאה בסטודנטים צעירים, עם חיי לילה תוססים ומלאי עניין ואוהבי בילויים. יש בה המון בתי קפה, מסעדות וברים והם מרוכזים ברובם מעל האגם, על הגבעות הסובבות את יואנינה. ממרפסות המקומות הללו ניתן לצפות בנופי האגם המקסימים ובנופי הסביבה כולם, כשכוס אוזו, בירה או קפה משלימים את התענוג.

מבחינת תיירות העיר הזו אינה אטרקציה לשהייה ארוכה. האזור המעניין בה הוא אזור הקסטרו, העיר העתיקה שליד האגם. בקסטרו מתגוררים גם היום תושבים והוא אזור מגורים נעים ועתיק שמוקף על ידי חומה.

הקסטרו, או הפרוריון, הרובע הביזנטי המבוצר של העיר, הוא האזור המעניין בעיר. הוא בנוי על חצי האי שעל שפת האגם. הבתים בנויים בבנייה מסורתית ויש להם גגות רעפים ומרפסות עץ. גם התריסים עשויים עץ ועל החלונות יש סבכות ברזל אופייניות.

בקסטרו שווה להציץ במצודה הפנימית שלו, ה"אִיץ' קַאלֶה" (Its Kale). כאן קבור עלי פאשה, השליט העות'מני האכזרי של העיר והמחוז מטעם הסולטאן, שבשלב מסוים מרד בו. פאשה ניסה להרים ממלכה עצמאית וניהל מאבק מתוחכם ועתיר בריתות ותהפוכות בצבא האימפריה העות'מנית. לבסוף נוצח, נתפס וראשו נערף. ב"אִיץ' קַאלֶה" יש מסגד שהוקם בשנת 1611 על ידי העות'מאנים, לאחר שגרשו את הנוצרים מהעיר. שיט על האגם וארוחה קלה יספיקו למיצוי של יאנינה.

ראו את כל האטרקציות בעיר בתגית "יואנינה".


#יהודי יאנינה
פעם הייתה ביואנינה קהילה יהודית פעילה ומשמעותית, שחייתה ביואנינה מאז המאה ה-6. מסיבות דתיות העדיפו היהודים בעיר, לקרוא לה "יאנינה". הסיבה היא שיאניס שעל שמו נקראת העיר הוא יוהנס, יוחנן הקדוש, אחד מ-12 השליחים של ישו. באופן מעניין וככל הנראה בלי קשר, גם בפי רבים מהמקומיים הנוצרים יואנינה נקראת "יאנינה".

האידיליה היהודית כאן הסתיימה במלחמת העולם השנייה, כשיהודי העיר נלקחו על ידי הנאצים אל מחנות ההשמדה. מכל הקהילה נותרו לאחר המלחמה רק 100 יהודים, שהסתתרו בזמן המלחמה בכפרי חבל זגורוכוריה (Zagorochoria) המבודדים שמסביב.

הקהילה היהודית של ימינו מונה עשרות נפשות בודדות. רובם מתגוררים סביב רחוב היהודים “אלייה” (Eligia) שסמוך לחומה. ברובע גם בית הכנסת ששימש כמרכזה של הקהילה היהודית ה”רוֹמַנְיוֹטִית” (Romaniots), שאינה אשכנזית ולא ספרדית. קהילה זו מקורה ביהודים מרומא, ש"נתקעו" ביואנינה והתיישבו בה, ככל הנראה במאה ה-4 לספירה, בעת שבירת הקיסרות הרומית עברה לקונסטנטינופול.


#טיפים
מיקומה של יואנינה באחת מרצועות ההרים המשוננות והגבוהות של צפון יוון, לא מאפשר לה להיות בסיס טוב לטיול כוכב בכפרי זגוריה.


מבט מקרוב בעיר ובאגם:

https://youtu.be/VnmgVxS_ZNQ


ומהאוויר:

https://youtu.be/8R56EZH1Oyk
מוזיאון עלי פאשה
בית הכלא של יוֹאָנינָה
#על בית הכלא שעל האי באמצע האגם

אם היינו מזמינים אתכם למוזיאון עלי פאשה הייתם בטח משתעממים רק מהמחשבה. אבל אם נאמר לכם שהבניין שבו הוא שוכן ולמעשה כל האי שעליו הוא יושב, היה פעם בית הכלא עתיר העינויים של שליט לא רגיש במיוחד, שעיקר פרסומו היה על אכזריותו, מה תגידו אז?

ואכן, בית הכלא של יוֹאָנינָה (Ioannina old prison), או יָאנִינָה כפי שאחרים קוראים לה, אינו פעיל כאן יותר. היום משמש הבניין בתור המוזיאון על שמו של עלי פאשה, "האריה מיואנינה", שליט העיר שהיה בעל שיגעון גדלות ומרד בסולטאן התורכי שמינה אותו והצליח להתל ולהשיג זמן רב את מה שרצה, עד שהובס וראשו נכרת.

במבנה שבעבר שימש כבית הכלא של יואנינה יושב היום המוזיאון הקטן על שמו. כאן תוכלו לראות מעט מוצגים מהסביבה.


#טיפים
על האי הקסום של יואנינה יש גם טברנות נהדרות עם דגים מצוינים. שווה!
יואנינה
אגם פַּמְבוֹטִיס
#על האגם הקסום של יואנינה

אגם פַּמְבוֹטִיס (pamvotis lake) הוא אחד האגמים היפים ביוון. בסמוך לו שוכנת העיר יואנינה, בירת מחוז אֶפִּירוֹס (Epiros) ההררי, שבצפון-מערב יוון. האגם מוקף בהרים גבוהים ומרשימים. יש לו צבע יפה מאד, על אף שמימיו הם די עכורים ולא נעימים לשחייה.

מסביב לאגם פמבוטיס יש טיילת נעימה שמקיפה אותו, באזור העיר יואנינה עצמה. תוכלו לטייל לאורך הטיילת ממזרח העיר ועד לצידה הצפוני. בצד הצמוד לעיר של הטיילת יש לא מעט בתי קפה ומסעדות.

בסמוך לטיילת תראו מדשאות רבות. אם לא חם מדי, תוכלו ליהנות בהן מפיקניק נעים או ממנוחה בשמש החמימה. על הטיילת תראו לא מעט מתעמלים ורצים מקומיים ותוכלו גם אתם לעשות כאן הליכה או ספורט אחר.

במרכזו של אגם יואנינה נמצא אי קטן , שניתן לשוט אליו בקלות. על האי מספר מסעדות טובות וטעימות, המתמחות במיוחד בדגים טריים מהאגם. חוץ מאוכל, תמצאו על האי גם מוזיאון על שמו של עלי פאשה, השליט האלבני המיתולוגי של העיר יואנינה. המוזיאון שוכן במבנה שבעבר השתמשו בו כבית הכלא של יואנינה. עלי פאשה עצמו זכה לכינוי "האריה מיואנינה" ותולדותיו מתוארים בתגית "איץ' קאלה".


מבט מקרוב לאגם של יאנינה:

https://youtu.be/iVwOK4e6KtU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.