» «

יורדאן

יורדאן
יורדאן
#על השכונה

בשכונת יורדאן הציורית תמצאו המון גלריות אמנות, שווקים ובתים נוסטלגיים כמו ביתה של אנה פרנק. רוב התעלות בשכונה קרויות על שמם של עצים ופרחים שונים ולכן נראה כי מקור שמה של השכונה נמצא במילה ז'רדין, "jardin" (בצרפתית: גן). עם זאת, יש השערות כי אולי היא קרויה דווקא על שם אחת התעלות העוברות בשכונה, תעלת פרינסנחראכט, שבעבר נקראה ירדן, על שם הנהר המפורסם.

בתחילת המאה ה-17, עת נבנתה השכונה, היא הייתה מקום מגוריהם של בני המעמד הנמוך, מעמד הפועלים ושל העובדים שבנו את תעלות העיר והגשרים שבה. הצייר המפורסם רמברנדט, העביר כאן את שנותיו האחרונות, אחרי שאיבד את כל רכושו וכספו ונאלץ לחיות בצנעה. השכונה בתקופה ההיא הייתה מלוכלכת, התעלות הרגישו כמו תעלות ביוב פתוחות והדירות לא היו מזמינות, שכן נראו כמו משכנות עוני.

אחרי מלחמת העולם השנייה, האוכלוסייה השתנתה מעט. זה קרה כשהחלו להגיע לכאן סטודנטים ואמנים צעירים.

היום תמצאו בשכונה לא מעט גלריות אמנות ואף מועדוני מוזיקה שבהם תוכלו להעביר את הזמן. הרחובות מלאים בחנויות ספרים, בתי קפה, חנויות עתיקות, גלריות לאמנות, פאבים ומסעדות. יש פה גם כמה מוקדים ששווה להגיע אליהם: כנסיית ווסטרקרק, בית אנה פרנק ושוק נורדרמרקט. בכל שנה נערך כאן פסטיבל יורדאן למוזיקה - ה"יורדאנפסטיבל" (Jordaanfestival).

מבט מקרוב על השכונה:
https://www.youtube.com/watch?v=ntF2_DHOO7E
פאפן איילנד
קפה פאפן איילנד
#הקפה שנפתח במפעל לארונות קבורה

בית קפה פאפן איילנד (Papeneiland) הוא סיפור. קודם כל נבהיר שמדובר במקום עם משקאות ואוכל מעולים. מבשלה לייצור בירה, בר, פאב, בית קפה או מסעדה - את הכל הם עושים שם נפלא והם מצדיקים כל דקה ויורו שתקדישו להם.

אבל הסיפור המעניין של המקום, שהפך אותו לאטרקציה מלכתחילה ולמקום עליה לרגל, הוא שהמבנה שבו שוכן בית הקפה הזה נבנה בשנת 1642. בשנים הראשונות שלו שימש המקום שבו אותם נמצאים כמפעל לייצור של ארונות קבורה. לאחר מכן, עבר לא מעט גלגולים, שבסופם נפתח כאן המקום המוצלח הזה.

המלצה - עוגת התפוחים (aplle pie) המעולה שלהם!

בנוסף מקום למבשלת בירה ושיכר והמאכלים הנהדרים שנמכרים כאן, גם העיצוב של המקום נהדר. תיהנו!מבט מקרוב על בית הקפה המיתולוגי פאפן איילנד:

https://youtu.be/y5ANRe5A5kM?t=2m6s


כך הוא נראה:

https://youtu.be/fLut6tEDztE


ביקור בקפה של הנשיא האמריקאי לשעבר, ביל קלינטון:

https://youtu.be/QLdDvlF6344
ווסטרקרק
וֶוסְטֶרְקֵרְק
#על הכנסייה שבה קבור רמברנדט

אחת מהכנסיות היפות באמסטרם, היא כנסיית וֶוסְטֶרְקֵרְק (Westerkerk). רוב הכנסיות באמסטרדם כלל לא פעילות, אך הכנסייה הזו היא אחת מהפופולריות במדינה ועדיין משתמשים בה לא מעט מאמינים. היא ותיקה ועתיקה והיא נבנתה במשך 18 שנים, בין השנים 1620-1638.

הכנסייה תוכננה על ידי האדריכל הנדריק דה קייזר בסגנון הרנסנס ההולנדי. הוא מת כמה שנים לאחר תחילת הבניה, אותה השלים יקוב ואן קמפן. ברוחב של 29 מטר וגובה של 28 מטרים, היא לא גדולה במיוחד.

בשנת 1686 נבנה עוגב במיוחד לכנסייה, הוא היה גדול ומשוכלל. הדלתות הסוגרות אותו מעוטרות בציורי תנ"ך. היכנסו לבניין הגבוה והרחב, שמעו את צלילי הרסיטלים מהעוגב היפה והביטו מסביבכם אל 36 החלונות המקיפים אותה.

המגדל של הכנסייה נחשב לנקודה הגבוהה ביותר בעיר והוא הוא אחד מסמליה. הוא מתנשא לגובה של 85 מטרים. בקצה שלו ניתן לראות את הכתר המלכותי שהוענק לעיר, על ידי הקיסר מקסימיליאן.

השמועות אומרות שבכנסייה נמצא קברו של רמברנדט, אם כי הקבר מעולם לא זוהה בוודאות. גם הקבר של בנו טיטוס נמצא כאן, לגביו אין כל מחלוקת. הוא מת כשהיה צעיר, בעוד אביו רמברנדט היה עדיין בחיים. לצד קבר בנו, בצד הצפוני של הכנסייה, הוצבה מצבה קטנה של רמברנדט. במקום תוכלו גם לראות פסל קטן של הנערה היהודייה אנה פרנק, שביתה נמצא במרחק הליכה לא רב מהכנסייה.

בערבים מתקיימים כאן קונצרטים ללא תשלום.


מבט מקרוב על פנים הכנסייה:

https://www.youtube.com/watch?v=VyKIgNendqE


הנוף הנשקף מראש מגדל הכנסייה:

https://www.youtube.com/watch?v=R5EfKAqj_a0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.