» «
טחנת הרוח דה חוייר
טחנת הרוח דה חוייר
#על טחנת הרוח

טחנות הרוח הן אחד מהסמלים הבולטים של הולנד. המון טחנות רוח נבנו בה על מנת לקיים את פרויקט ייבוש הים - ייבוש אדמות הולנד שכוסו במי-ים. כן כן, 40% משטחה של הולנד היו מכוסים במי-ים. בשל צפיפות האוכלוסין והצורך של ההולנדים בשטחי המחיה, הם פתחו ב"מלחמה" כנגד הים וייבשו אזורים נרחבים ממנו. טחנות הרוח היו אחד מהאמצעים החשובים בייבוש זה, בשל יכולתן לנקז את האזור של פנים הארץ. הן היו בנויות בצורה פשוטה, פרימיטיבית וניתן היה למצוא הרבה מהן מפוזרות בהולנד.

אחת מטחנות הרוח הבולטות בהולנד היא טחנת הרוח דה חוייר. זו טחנת העץ הגבוהה ביותר בהולנד והיא מוגדרת אנדרטה לאומית. היא הוקמה בראשית המאה ה-19, בסיסה בנוי מאבן וגובהה 26.60 מטרים. למרות שהלהבים שלה ניתנים לשימוש, הם לא עובדים כיום. טחנת הרוח שייכת לעיר אמסטרדם ואינה פתוחה למבקרים.

תוכלו להגיע לאזור, לטייל ליד המבנה ולשבת ללגום בירה מרעננת במבשלה הקטנה, בה תוכלו לבחור מבין מגוון בירות אורגניות.

מבט מקרוב על טחנת הרוח:
https://www.youtube.com/watch?v=rdrsKgehMLQ&t=21s
הארמון המלכותי של אמסטרדם
הארמון המלכותי של אמסטרדם
#על הארמון

הארמון המלכותי של אמסטרדם ניצב בלב כיכר דאם ומשמש את משפחת המלוכה ההולנדית. המבנה נבנה בשנים 1648-1655 ושימש בתחילה כבניין עיריית אמסטרדם. האמת היא, שעד היום ניתן למצוא כאן את מלכת הולנד, שמגיעה לביקורים מִמְקום מושבה בבירה האג. אבל היום רוב השימוש שנעשה בו הוא לאירועים מלכותיים של המדינה, חגיגות יום המלכה וקבלות פנים ממלכתיות. בארמון גם תצוגות אמנות שונות.

הארמון שנבנה במאה ה-17 בסגנון ניאו קלאסי, כמעט ונראה לא מפואר מספיק בכדי להיות ארמון. אבל אל תתנו למראה החיצוני לבלבל אתכם. ההוד והפאר שתראו בתוך הארמון יפצו על הרושם הראשוני. יש בו המון חדרים, מעוצבים בעושר ופאר, מקושטים בפסלי שיש, תבליטים, ציורי קיר ותקרה ויצירות אמנות מגוונות.

בארמון כמה חדרים מעניינים. אחד מהם הוא חדר "חבר השופטים העשויים שיש". בחדר זה נהגו השופטים לשבת ולקבוע האם להרשיע את הנאשמים שדינם הוצאה להורג. ההוצאה להורג נעשתה בכניסה לבניין. אם כן, בחדר תראו דמויות נשים מפוסלות המסמלות את הנידונים לעונש, כשמעל מיקומם של השופטים תבליטים העוסקים בסיפורים מהתנ"ך, בנושאי צדק, חוק וחכמה.

שימו לב במיוחד לאולם הישיבות הארוך שנמצא בקומה השנייה. האולם שימש כאולם העירייה והוא מרשים ביופיו. על רצפת השיש שלו מצוירות מפות העולם, על התקרה המעוטרת נברשות יוקרתיות ובקירות תבליטים ופסלים רבים.

בשביל להיכנס לארמון אתם מחויבים להירשם לסיור מאורגן. בימי ראשון ושלישי אחה"צ הוא מוצע בחינם לקהל המבקרים.


#היסטוריית הארמון

את הארמון תכנן האדריכל יעקוב ואן קמפן בשנת 1662, כבניין עירייה שמטרתו הייתה לשקף את חשיבות העיר ואת השגשוג של התקופה. את המבנה החדש הוחלט להקים במרכז העיר, על כיכר דאם. בנייתו של הבניין לקחה 7 שנים ועלותה הכוללת הסתכמה ב-8.3 מיליון גילדן הולנדי.

החזות הצנועה של הארמון, לא מנעה מלואי בונפרטה, אחיו של נפוליאון המפורסם, שליט צרפת, לרצות את המבנה לעצמו. אבל מה הקשר בינו לבין מָמְלֵכֶת הולנד, אתם שואלים? - ובכן, אחיו של נפוליאון שלט בהולנד והוא אהב את הארמון, בעיקר בגלל הפארק והרושם העצום שהוא עושה כשנכנסים אליו. בונפרטה הפך את המבנה לארמון המלוכה הרשמי של הולנד, אך עם תום שלטונו הבניין הוחזר לרשות העיר. הוצאות אחזקת הבניין שהיו יקרים מדי, גרמו לממשלה להשכיר אותו לנסיך ויליאם בכדי שישמש אותו כמעון רשמי.

בשנת 1935 שוב קנתה המדינה את הארמון ושיפצה אותו. עד היום הוא נחשב כארמון רשמי, למרות שאינו משמש למגוריה של המלכה אלא רק לאירועים רשמיים וטקסים מלכותיים.

בין השנים 2005-2009 הארמון עבר שיפוץ משמעותי ונפתחו בו חלקים רבים לציבור כמוזיאון ואטרקציית תיירות.
זאנסה סכאנס
זָאנְסֶה סְכָאנְס
#על הכפר העתיק של הולנד
אחד מאתרי החובה של הולנד נמצא כ-20 קילומטרים בלבד ממרכז אמסטרדם. זהו הכפר ההולנדי זָאנְסֶה סְכָאנְס (Zaanse Schans), כפר מהמאה ה-17 שעם אוסף מדהים של טחנות רוח, בתים משוחזרים וציוריים, ברבורים, בתי עץ, ברווזים, אסמים, בתי מלאכה וסדנאות אמנים, נראה בדיוק כמו בימים ההם.

זאנסה סכאנס הפך למוזיאון פתוח, שבו אפשר ללמוד על הולנד של המאה ה-17. יש כאן ריכוז גדול של תחנות רוח פעילות שניתן להיכנס ולראות את פעולתן במחיר של 4-6 יורו. בנוסף, אוסף של בתי כפר שהם גם חנויות מסורתיות, מאפשר את קיום המקום המיוחד הזה עם כניסה בחינם לתיירים.

מיליוני מבקרים פוקדים מידי שנה את הכפר הציורי שהפך לכפר אומנים והוכרז בהולנד כפרויקט לאומי לשימור ההיסטוריה, התרבות והמסורת ההולנדית הכפרית. יש כאן עשרות בעלי מלאכה ואמנים שיוצרים ומייצרים מוצרים מסורתיים בסגנון של הולנד הישנה.

הלהיט הוא כצפוי, אלו שמייצרים את נעלי העץ ההולנדיות, כמו Klompenmakerij, מפעל כפכפי העץ, שתוכלו לצפות בו חינם בהדגמה של ייצור הכפכפים, המיוצרים מעץ הצפצפה.

ברכבת לוקח כ-20 דקות להגיע לכאן מאמסטרדם. כרטיס הלוך ושוב עולה כ- 8 יורו לאדם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/J49K4WSdiJc


סיור מודרך:

https://youtu.be/_Wmpj3XBgDc
ונדלפארק
וֹנְדֶלְפָּארְק
#על הפארק החדש של אמסטרדם


וֹנְדֶלְפָּארְק (Vondelpark), הפארק הגדול, הירוק ורחב הידיים הזה, הוא אחד מהפופולריים בעיר. גודלו כחצי קמ"ר והוא ממוקם לרובע דרום מזרח בעיר אמסטרדם. הפארק נפתח לציבור בשנת 1865 ובתחילה קיבל את השם "הפארק החדש". היום פוקדים אותו כעשרה מליון מבקרים מדי שנה.

שנתיים לאחר שנפתח הפארק, הוצב בו פסל לזכר המשורר יוסט ואן דל (מהמאה ה-17), על שמו הוא קיבל את השם הנוכחי, וֹנְדֶלְפָּארְק.

בפארק תמצאו שבילים, מדשאות ואזורי עצים. תוכלו לראות כאן ילדים ומשפחות, אנשים שעושים ספורט או זוגות רומנטיים.


#היסטוריה בפארק

מעניין לשמוע על עמותה שהוקמה באמסטרדם בשנת 1864, "העמותה להקמת פארק לרכיבה והליכה". מספר תושבים לקחו על עצמם את היוזמה, הם רכשו שטחי אדמה וביצות בעיר בכדי להקים עליו את הפארק עליו חלמו. האדריכל יאן דוויד היה אחראי על תכנונו.

עם פתיחת הפארק בשנת 1865, הורשו להיכנס ולבקר בו חברי העמותה בחינם ושאר תושבי העיר נאלצו לשלם בעבור הכניסה. בשנים המאוחרות יותר, עלויות התחזוקה החלו לצמוח בשל הפופולריות שלו בקרב תושבי העיר ולכן נאלצה העמותה למכור אותו לעיריית אמסטרדם. צעד זה הוביל לשיפוץ מסיבי במהלך שנות ה-50 על ידי אדריכל שהוקצה לטובת הפרויקט ושם לעצמו כמטרה להקל על התחזוקה ועל הנגישות.

בשנות ה-60 וה-70 הגיעו "ילדי הפרחים" אל הפארק ויצרו אווירה חופשית וליברלית.

מספר המבקרים המשיך לגדול, בשנת 1996 הפארק זכה גם להכרה כאתר מורשת לאומית. במהלך שנות ה-2000 חל שיפוץ נוסף.


#טיפים
ילדים נהנים מאד בוונדלפארק. אפשר לשכור אופניים או לטייל איתם ברגל. יש אפילו בריכה רדודה וחינמית לרחצה, המון פינות קסומות ובעלי חיים.

בסופי השבוע של חודשי הקיץ מתקיימים בפארק מופעים ופסטיבלים נהדרים. תהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NtCuGYPDcWk


הדרכה:

https://youtu.be/p9RH6mOvtn0

ילדים באמסטרדם

מצפה אדם
מצפה אדם
#על המצפה


הבניין האייקוני המדהים של מצפה אדם נמצא ממש ליד מכון הסרטים ה-EYE ומול התחנה המרכזית. הוא היה בעבר בניין רב קומות נטוש שהפך לאחד ממרכזי התיירות המובילים באמסטרדם. תוכלו להגיע אליו באמצעות מעבורת. זוהי התצפית המרשימה ביותר של אמסטרדם. ממנה תוכלו לראות את המרכז ההיסטורי של העיר, את הנמל, את הנוף והתעלות. מעבר לזה, תוכלו לראות כאן תערוכה אינטראקטיבית שתשלים לכם את החוויה. התערוכה עוסקת בהיסטוריה ובתרבות של אמסטרדם.

עם זאת, אסור לכם לדלג על האטרקציה המדליקה ביותר במצפה. הנדנדה הגבוהה ביותר באירופה נמצאת ממש כאן. היא מכונה "Over the Edge" והיא נפתחה למבקרים ממש לאחרונה, בשנת 2016. מאה מטרים מעל הקרקע, כשכל אמסטרדם מתחת לרגליכם, לא תוכלו להירגע מהאדרנלין שיזרום בגופכם. תהנו!
פארק ביאטריקס
פארק ביאטריקס
#על הפארק היפה והנעים של המלכה

הפארק שנקרא על שמה של מלכת הולנד, ביאטריס, נחשב לאחד הפארקים הנקיים באמסטרדם. הוא מטופח ומתוחזק היטב. הוא נוצר בין השנים 1936-1938. האמת היא, שבשנותיו הראשונות הוא נקרא על שם המלחין ההולנדי אלפונס דפנברוק, אך שמו שונה בהמשך.

למרות שעם השנים הפארק עבר שינויים ותוספות, דווקא החלק העתיק והמקורי שלו הוא היפה ביותר. הוא הצליח לשמור על עיצוב ואופי מקורי ואותנטי, המושפע מפארקים אנגליים. תוכלו למצוא בו בריכה עם מזרקה, תעלות מים שניתן אפילו לשחות בהן ומתאימים בקיץ גם לילדים, שבילים מזמינים לטיול נעים ומדשאות שעליהן תוכלו לערוך פיקניקים מפנקים.

הביתנים הניצבים בפארק, נותרו כ"שאריות" מתערוכת "פלוריאדה" שהתקיימה כאן בשנת 1972. הפארק לא עמוס במבקרים ומגיעים לכאן בעיקר תושבים מקומיים.

זה שווה!

מבט מקרוב על הפארק:
https://www.youtube.com/watch?v=dZKZYc5qYD0
מוזיאון מיקרופיה
מוזיאון מיקרופיה לחיידקים
#על המוזיאון לחיידקים

ידעת שמספר החיידקים שעל גופך הוא פי 14,000 ממספר האנשים שבכדור הארץ? למעשה, הם נמצאים בכל מקום: בידיים שלך, בעיניים שלך ובכלל - על כל אחד מהפריטים שסביבך. כל החיידקים שעל גופנו שוקלים בסה"כ 1.5 מהמשקל הכולל שלך. לא יאומן, נכון? תארו לכם כמה מרתק היה לראות אותם... בקיצור, אז אם זה מעניין אתכם, מוזיאון המיקרופיה בדיוק בשבילכם!

זה אחד מהמוזיאונים החדשים באמסטרדם והוא כנראה היחידי בעולם שמוקדש כולו לחיידקים. המון מבקרים מעידים שביקור אחד במוזיאון גרם להם להסתכל על העולם בצורה שונה. בתערוכות מרתקות תוכלו לגלות על קבוצות שונות של חיידקים חיים, להסתכל עליהם דרך מיקרוסקופ או באמצעות מסכים. צורותיהם של החיידקים יפים ומוזרים וזו בהחלט חוויה מרתקת שנותנת פרספקטיבה אחרת של החיים על הפלנטה.

המוזיאון נפתח בשנת 2014 בכדי למחוק את הרושם השלילי שיש לרוב האנשים על חיידקים. למרות הדעה הרווחת כי הם מזיקים ויש לחשוש מפניהם, הם גם נחוצים לנו לא פחות ואף בריאים. החיידקים מגינים על העור והשיניים והם נחוצים וגם טובים לבני האדם. באמצעות המתקנים האינטראקטיביים, מסוגל המוזיאון לענות למבקרים הסקרנים בכל הגילאים על שאלות וחששות שיש להם.

מוזיאון המיקרופיה מדגיש גם כי מיקרוביולוגיה יכולה לעזור לפתור בעיות גלובליות. החל מטיהור מים ועד לפיתוח דרכים חדשות לריפוי ממחלות מדבקות, דרך חיידקים שמסוגלים לייצר אנרגיה ועד מזון וביו-פלסטיק - אין סוף לשימושים שלהם!


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=6x1JuYsBv2o


הדרכה:

https://youtu.be/g6zvy3wLYpU
מכון הקולנוע EYE
מכון הקולנוע EYE
#על המכון

מכון הקולנוע EYE (או EYE Filmmuseum) הוא המקום האידיאלי לכל חובבי הקולנוע למיניהם. הפנינה הארכיטקטונית המדהימה הזו, שנמצאת על גדת נהר האיי (IJ) היא אחת מהאטרקציות המרתקות שתמצאו באמסטרדם. הדרך להגיע אליה היא באמצעות המעבורת ואין ספק שזה חלק בלתי נפרד מהחוויה.

מוזיאון ה"איי" הוקם בשנת 2009 והוא תולדה של איחוד של שלושה מוסדות קולנוע שונים שהיו באמסטרדם למקום מרכזי. הוא נפתח מחדש במשכנו הנוכחי באפריל 2012. בין התצוגות והתערוכות תראו תלמידים מסתובבים שלומדים על תולדות הקולנוע ולוקחים חלק בפעילויות החינוכיות המוצעות כאן.

בתוך המבנה מוזיאון עם אוסף של למעלה מ-37 אלף סרטים, מעל 700 אלף תמונות מעולם הקולנוע, יותר מ-60 אלף כרזות של סרטים, אוסף פסקולים ועוד. במוזיאון גם תצוגת קבע המוקדשת להיסטוריה של הקולנוע וחדר עם מסך שבו ניתן לצפות בסצנות מסרטים שונים. במתחם גם ארבעה אולמות שבהם מוקרנים סרטים קלסיים ומיצגי אמנות שונים.


#טיפים
הכניסה למבנה המרשים והתצפית, כמו גם צפייה בחלק מהסרטים הם חופשיים. בהחלט שווה!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ts46byEXVy8


מוזיאון נמו
מוזיאון נמו
#על המוזיאון

מוזיאון המדע הגדול בהולנד, בעל צורתו הספינתית הממוקמת על המים, תוכנן על ידי האדריכל רנצו פִּיאַנוֹ. המוזיאון נקרא על שם קפטן נמו, מפקד הספינה "נָאוּטִילוּס" בסיפור "20,000 מייל מתחת למים".

המוזיאון נפתח בשנת 1997 על ידי המלכה ביאטריס. הוא אידיאלי לילדים. עם 5 קומות של מוצגים, זהו מוזיאון עצום בגודלו. יש בו קסם שהופך את הסקרנות למניע העיקרי בשיטוט בו, בעיקר מכיוון שהוא מעודד את המבקרים לגעת ולנסות. הילדים יכולים להשתתף בניסויים מדעיים ופעילויות לימודיות. במוזיאון תוכלו לראות תצוגות אינטרקטיביות הקשורות למדע וטכנולוגיה ותערוכות קבועות ומרתקות: עולם המים, תופעות מיוחדות, תגובות שרשרת, מסע בתוך המוח, שבו תלמדו על תהליכים שונים שמתרחשים במוח כמו חלומות, פקודות שיוצאות מהמוח ועוד.

אחת מגולות הכותרת של המוזיאון הוא הגג שלו. יש בו אמפיתיאטרון ותצפית, שממנה ניתן להשקיף על הנוף המרהיב של העיר באמצעות טלסקופ.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=I7Zzaz2oP7U
מוזיאון הגבינה באמסטרדם
#על המוזיאון

אם עשיתם קצת שיעורי בית על אמסטרדם, בוודאי שמעתם לא מעט על הגבינות המשובחות של העיר. אמסטרדם היא בהחלט אחת מיצרניות הגבינה המובילות באירופה, עם ייצור של מעל 674,000 טון גבינה בכל שנה.

מוזיאון הגבינה (Cheese museum) שבו אתם עומדים עכשיו, נפתח בשנת 1983 והוא שווה ביקור במיוחד לחובבי הגבינה מביניכם. זהו מוזיאון המוקדש כולו לגבינה ההולנדית. המוכרים בה תמיד לבושים בבגדים הולנדיים מסורתיים ומעבר למוזיאון יש פה גם חנות אטרקטיבית שבה תוכלו לקנות גבינות.

בקומת הקרקע של המוזיאון תוכל לטעום סוגים שונים של גבינה הולנדית. אם תרדו במדרגות למטה, תגיעו אל אזור העוסק כולו בגבינת הגאודה - שם תוכלו למצוא מידע רלוונטי (קטעי וידאו, תמונות וטקסטים) על היסטוריית הייצור של הגבינה ההולנדית. עוד פינה נחמדה במוזיאון היא פינה שבה המבקרים מתלבשים כמו חקלאים ומצטלמים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/EVtrrKzZVRA
נטורה ארטיס מגיסטרה
#על גן החיות


גן החיות "ארטיס", בין המרשימים באירופה, משכן יותר מ-6000 חיות שונות. הוא ממוקם במרכז אמסטרדם ומהווה מוקד משיכה חם לתיירים בסביבה. זהו גן החיות הוותיק ביותר בהולנד, מכיוון שהוא נוסד כבר בשנת 1838 על ידי ג'רארדוס פרדריק וסטרמן ופעיל עד היום. הגן מקורה ולכן הוא המקום המושלם לטיול ביום גשום וסגרירי.

בגלל ההיסטוריה המשמעותית של גן החיות הזה, ניתן להבחין שהוא פועל ונראה באותו הסגנון שבו היה במהלך המאה ה-19. זו, אגב, גם הסיבה שהוא קטן וקומפקטי יחסית לגני החיות המודרניים עם השטחים העצומים אותם אנחנו מכירים היום.

בכניסה לגן תראו שני פסלי נשרים מוזהבים שיקבלו את פניכם בחמימות. בזמן שתסתובבו ברחבי הגן תראו עוד פסלים רבים נוספים.

השם שבו השתמשנו קודם, "ארטיס", הוא קיצור של שם ארוך יותר - נטורה ארטיס מגיסטרה (Natura Artis Magistra). התרגום בעברית הוא "הטבע הוא המורה של האמנויות". והוא אכן כזה. הוא מורה ומלמד באמצעות הגן הבוטאני המרשים שבו, הצמחים הטרופיים המרתקים, המוזיאון לגאולוגיה והפלנטריום שבו.


#מה רואים בגן החיות?
בגן החיות של אמסטרדם כ-700 זנים של בעלי חיים, ביניהם זוחלים, ציפורים, דגים ויונקים. תראו כאן את משפחת החתוליים המרשימה - כולל טיגריסים, פנתרים ואריות. גם הציפורים לוקחות חלק משמעותי באווירה החגיגית והצבעונית של הגן.

שימו לב לסלע הקופים המרשים, סלע ענק שעליו חיים קופי מקוק יפני קטנים, שמושכים את תשומת הלב בגלל המשחקים והתעלולים שהם מבצעים.

בגן גם פלנטריום שבו מקרינים את תמונת שמי הלילה לצופים וממחישים תנועות מעניינות בשמיים. כך מאפשרים להורים לצאת למסע בין כוכבים ביחד עם הילדים. עוד בגן שני מוזיאונים - גאולוגי וזואולוגי וחממה ובה 45 סוגי פרפרים.

בגן הזואולוגי גן בוטני ובו עצים וצמחים הולנדיים וגם כאלה שהובאו מרחבי העולם. יש בגן הזואולוגי גם בניינים וחממות המאפשרים הצגת צמחים מאזורים טרופיים שזקוקים לחום כדי לחיות ולא לאקלים הקריר של אמסטרדם. תערוכות המוצגות במוזיאון הזואולוגי מתארות את היחס שבין בני האדם לעולם הטבע והשפעתו של האדם על הטבע. תוכלו לראות בו גם שלדי בעלי חיים, תצלומים ואיורים.

במוזיאון הגאולוגי תוכלו לראות אבנים יקרות, גבישים ומאובנים. בנוסף לזה, גם תצוגה של התפתחות החיים על פני כדור הארץ ותצוגת מאובני דינוזאורים.

יש בגן החיות של אמסטרדם גם אקווריום, שהוקם על קרקע בוצית ומאתגרת. בשל הבנייה המורכבת, נדרשו 1,740 עמודי עץ, שעליהם נבנה המבנה. בשנת 1880, עם השלמת הבנייה, מילאו אותו בכמיליון ליטר של מי מלח והוא נפתח לציבור כשנתיים מאוחר יותר.

מבט מקרוב על גן החיות:
https://www.youtube.com/watch?v=uXfAX6sIrxw
המוזיאון הימי של הולנד
#על המוזיאון

המוזיאון הימי של אמסטרדם (Amsterdam Maritime History) מציג את סיפורם של יורדי הים ואת חייהם המרתקים. באמצעות המוזיאון תוכלו ללמוד על חייהם ועולמם בצורה אינטראקטיבית ומודרנית. המוזיאון הוקם בשנת 1656 והוא נמצא במרחק הליכה קצר ממוזיאון המדע נמו. עד שנת 1973 הוא שימש בכלל כמחסן בעבור הצי ההולנדי, עד שנפתח כמוזיאון.

במוזיאון מוצגים פריטים היסטוריים החל מלפני 500 שנים השייכים לצי ההולנדי. הצי היה אחד מהחזקים בעולם. יש בו הרבה תכנים ומוצגים, המאפשרים למבקרים להתחבר ולהכיר לעומק את תולדות הימאות במדינה. בגלל הטכניקות המגוונות כמו משחקי וידאו, הצגות ואפקטים חזותיים, גם הילדים ימצאו בו הרבה עניין. הילדים, אגב, יוכלו להתנסות בעבודת הספנות ולבקר בחלקי הספינה השונים. במוזיאון גם מפות ימיות ישנות ודגמי ספינות ואניות.

לפני כמה שנים שופץ המוזיאון: בחצר נבנו קירות זכוכית ובתקרתה נתלו נורות לד קטנטנות. בערב, התחושה היא ממש כמו של שמים פתוחים וכוכבים קטנים מנצנצים מלמעלה. זוהי מחווה ליורדי הים שהפליגו בספינות ונעזרו בכוכבים, שהיוו מצפן עבורם. למרות השיפוצים שנערכו עם השנים, עדיין ניתן לראות את המראה הקלאסי שלו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2WvjxxZdowY


ביקור במקום:

https://youtu.be/a8GdbZZJFRs


הדרכה:

https://youtu.be/obkjab5oGzg
בית אנה פרנק
#על הבית

הבית לזכרה של אנה פרנק עומד בדיוק במקום שבו היא ומשפחתה הסתתרו בזמן מלחמת העולם השנייה. זה לחלוטין ביקור חובה המוקדש לזכרה של הילדה היהודייה ולהנצחת השואה בכלל.

בני משפחתה של אנה נאלצו להסתתר מפני הנאצים בחלקו האחורי של בניין משרדים שבו עבד באותה התקופה אביה. לאורך כל התקופה הזו, כתבה אנה פרנק יומן אישי, שהפך היום לאחד הספרים המפורסמים בעולם. היומן של אנה פרנק תורגם ליותר מ-50 שפות.

אנה ומשפחתה הסתתרו במקום עד שהוסגרו לידי הנאצים ונשלחו היישר אל מחנות הריכוז. כל בני משפחתה של אנה פרנק ובכללם גם היא, נרצחו בשואה, כולם חוץ מאביה, ששב מהמלחמה, מצא את היומן מתגולל על רצפת המחבוא והביא אותו לפרסום.

המוזיאון נפתח למבקרים בשנת 1960 והוא ממוקם על גדת תעלת הפרינסנחראכט (Prinsengracht). בזכות עבודות שימור מוקפדות, מצליח המוזיאון לשמר את החדרים שהיו באזור הסודי הזה, ממש כמו שהיו בימים ההם. חלקו הקדמי של הבית שוחזר והותאם לתקופה ההיא, תקופת המסתור האיומה. במוזיאון תמצאו חפצים מקוריים של המשפחה, צילומים נדירים מתקופת המסתור ומסמכים.

בשנת 2007 ביקרו במוזיאון למעלה ממיליון מבקרים. זהו אחד ממוקדי התיירות החשובים ביותר באמסטרדם. אבל מעבר לזה, זה מקום מרגש ומצמרר, שמספר סיפור של משפחה אחת, מבין האלפים שנרצחו ללא חמלה בתקופת המלחמה האיומה הזו.


#על אנה פרנק
הזמן הוא זמן מלחמת העולם השנייה והילדה היהודייה אנה פרנק מוצאת את עצמה מסתתרת במשך שנים בעליית גג נסתרת, ביחד עם בני משפחתה, מפני הנאצים. במהלך התקופה הזו, זמן כל כך קשה לה ולמשפחתה, אנה פרנק כותבת יומן מרגש ואישי, על כל מה שעובר עליה, על משפחתה ועל המשפחה המסתתרת איתם, על מחשבותיה, אהבתה לנער מהמשפחה השנייה ועל רגשותיה כנערה מתבגרת בצל האימה הגדולה.

יום אחד, אחרי שככל הנראה הוסגרו בידי המשטרה הירוקה ההולנדית, נתפסו המסתתרים בידי הנאצים והועברו למחנות ריכוז. אנה פרנק נספתה בשואה, לאחר שחלתה בטיפוס במחנה הריכוז ברגן בלזן, בחודש מרץ 1945.

כשחזר אביה בתום המלחמה, לאחר ששרד אותה, אל הבית שבו הסתתרו הוא ומשפחתו, הוא מצא בין החפצים הזרוקים על הארץ את יומנה של אנה. הוא פרסם אותו ו"היומן של אנה פרנק" הפך לאחד הספרים האהובים והמיוחדים בעולם, עדות נבונה ובוגרת של חוויות היהודים המסתתרים בשואה, מהזווית האישית של נערה צעירה ומלאת חיים.

כך הפך יומנה של הנערה היהודייה והאלמונית מאמסטרדם בירת הולנד, למסמך המפורסם והנקרא ביותר מתקופת השואה.


#טיפים
את קניית הכרטיסים יש לעשות אונליין ורצוי חודשים רבים מראש. בחודשיים שלושה שלפני ביקורכם הסיכויים רבים שלא יוותרו כרטיסים.

לא קניתם מראש? - נסו להגיע לבית אנה פרנק ולתפוס מקום בתור המתארך, ככל היותר לפני השעה 15:00, שבה נותנים לקנות כרטיס לפי התור.


מבט מקרוב על הבית:

https://www.youtube.com/watch?v=W0MXlz6hoq8
גני קוקנהוף - רק באביב!
#על גינת הפרחים הגדולה בתבל

גני קוקנהוף שבהולנד הם גינת הפרחים הגדולה ביותר בעולם. בגודל של 320 אלף מטרים רבועים נמצא כאן גן הפרחים הכי גדול בעולם ומהיפים ביותר שיש.

אבל גני קוקנהוף פתוחים לביקורים רק 8 שבועות בשנה, בעונת האביב. הם נמצאים בסמוך לעיר ההולנדית ליס ובמרחק של כחצי שעה נסיעה מאמסטרדם.

בגינת קוקנהוף נשתלים בכל שנה מעל 7 מיליון פקעות של פרחים! - כמובן שמלכי הגנים הם הטוליפים, פרחי הצבעונים היפים להפליא, שנמצאים כאן בשלל זנים.


#טיפים
הזמן להגיע לכאן הוא בין אמצע מרץ לאמצע מאי.


#לא העונה? - הציצו לגנים בשיא פריחתם:

https://youtu.be/jgdtoEfQfZA


הפרחים:

https://youtu.be/MwR9UHf7iSA


סיור מודרך לקוקנהוף:

https://youtu.be/EnnurXLooZw


הדרכה:

https://youtu.be/JOtLEQv4bsw?t=18
מאדאם טוסו אמסטרדם
#על מוזיאון השעווה של אמסטרדם
מי שחלם להצטלם עם אלילי נעוריו, הזמרים הנערצים, או הספורטאים שנותנים השראה יכול לעשות זאת במוזיאון מדאם טוסו ההולנדי, האח הצעיר של מוזיאון מדאם טוסו הלונדוני.

המוזיאון נמצא בכיכר דאם ומציע לפגוש דמויות מוכרות, כמו מנהיגים, זמרים, ספורטאים, אנשי רוח, תרבות ופוליטיקה. המוזיאון מלא בצבעים ודמויות ומספק מסע משעשע בהווה ובעבר.

לילדים מציע המוזיאון לבנות בעצמם פסלוני שעווה ולנסות את הפיסול בחומר הייחודי הזה.


#על תולדות מוזיאון מאדאם טוסו
מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו (Madame Tussaud) הוא המוזיאון היחידי שבו תוכלו לפגוש והלצטלם עם האנשים המפורסמים בהיסטוריה ובעולם של היום. כאן מפוסלים בשעווה אישים מהתרבות, ההיסטוריה, האמנות והמדע, לצד מדינאים וידוענים מכל קצווי תבל.

הכל התחיל מפסלת שעווה צרפתית בשם מארי טוסו, שהקימה את מה שייחשב המוזיאון הראשון ברשת מאדאם טוסו. זו הייתה תערוכת פסלי שעווה, הראשונה של טוסו, אבל כל הפסלים שהוצגו היו פסליו של הרופא פיליפ קורטיוס והם לא כללו מפורסמים. התערוכה נערכה בשנת 1770 בפאריס בירת צרפת. די מהר היא זכתה להצלחה ולאחר 6 שנים היא הועברה לפאלה רויאל.

אבל טוסו רצתה יותר. היא למדה את אמנות הפיסול בשעווה מקורטיוס, שאמה הייתה סוכנת הבית שלו. לאחר שהוא לימד אותה את אמנות הפיסול בשעווה, היא יצרה את הפסל הראשון שלה, הפסל של וולטר. זה היה בשנת 1777 והפסל עורר התלהבות כה גדולה שמפורסמי צרפת ביקשו מטוסו שתפסל גם אותם. די מהר היא פיסלה גם מפורסמים במיוחד כמו בנג'מין פרנקלין וז'אן ז'אק רוסו.

בשנת 1792 עברה טוסו, שירשה את אוסף פסליו של קורטיוס אחרי מותו, ללונדון בירת אנגליה ונולד מוזיאון השעווה של טוסו באנגליה. המוזיאון זכה למוניטין כמוזיאון יחיד במינו ופסלי השעווה זכו לשם עולמי במפורסמים שהוצגו בהם.

אבל ההצלחה העצומה שלה זכה מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו בלונדון, הביאו לפתיחתם של מוזיאוני שעווה של מאדאם טוסו, בכל קצוות העולם. כך קיימים מוזיאוני שעווה נוספים בהרבה ערי בירה וערים גדולות ברחבי העולם, ביניהן בווינה, אמסטרדם, ניו יורק, ברלין, בנגקוק ועוד.


הבובות של מאדאם טוסו מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=EW_m8IBL5h8


ועוד קצת:

https://www.youtube.com/watch?v=ogfYZrAypVo
שוק הפרחים
#שוק שכל חובב פרחים חייב לחוות כאן

גם אם לא חשקתם בפרחים, הבלומנמרקט (Bloemenmarkt), שוק הפרחים שבתעלת Singel, הוא אחד מאתרי החובה של אמסטרדם. למעשה מדובר בשוק הפרחים הצף היחיד באירופה. על גבי סירות בתעלת סינגל, ניצבים מאות דוכני פרחים. תוכלו לחוות בשוק הזה אינספור צבעים, ריחות וחיוכים. תוכלו לראות כאן כמעט כל פרח שאתם אוהבים, מצבעונים, נרקיסים ושושנים, ועד צמחים טרופיים, שאוקלמו בהולנד.

בנוסף לפרחים, יש כאן את כל מה שקשור לגינות ולגינון. עציצים, פקעות, זרעים, מוצרי דישון וטיפוח הצמח - הכל מוצאים כאן הגננים החובבים של אמסטרדם.

הולנד ידועה כבר מאות שנים כאימפריית מגדלי פרחים, בה נמצאת בורסת הפרחים הגדולה בעולם, יש בה שווקי פרחים גדולים וצבעוניים ומתקיימות בה מדי שנה תערוכות פרחים שונות.

שוק הפרחים של אמסטרדם פתוח כל יום והכניסה אליו חינם. תעלת הסינגל, שבה הוא נמצא, ממוקמת בין הקונינגספליין והמונטפליין, רק 10 דקות הליכה מכיכר דאם. שווה לשוטט מעט גם מסביב לשוק, עוד אזור מקסים של עיר מיוחדת במינה.

מבט מקרוב על שוק הפרחים:
https://www.youtube.com/watch?v=nNDA2RoHJ7Y


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.