» «

יקבים

מוזיאון היקב של לאונרדו דה וינצ'י
היקב של לֶאוֹנַרְדוֹ דֶה וִינְצִ'י
#על מוזיאון היקב המשוחזר של לאונרדו

לא רבים יודעים שלֶאוֹנַרְדוֹ דֶה וִינְצִ'י היה אוהב יין אמיתי. כמי שגדל בטוסקנה זה ממש התבקש אצלו ולכן מסקרן לבקר בבית אטלאני (Atellani House), היום מוזיאון קאסה דגלי אטליני (Casa degli Atellani). זה המקום שבו שכנו גני היקב של דה וינצ'י.

אוהבי יין ייהנו לבקר במוזיאון היקב של לאונרדו דה וינצ'י (La Vigna di Leonardo). כאן יש שחזור של היקב הפרטי של לאונרדו.

את היקב הזה קיבל האמן הדגול במאה ה-16, מלודוביצ'ו סטורצה, הדוכס של מילאנו, כחלק מהתשלום על ציור "הסעודה האחרונה" שביצע הצייר בכנסיית סנטה מריה דלה גרציה (Santa Maria delle Grazie) שניצבת ממול.

היקב שוחזר לאחר שנחרב בהפצצה שבה נפגעה גם הכנסייה. לאחרונה הוא נבנה מחדש, לפי תכניות עתיקות וצילומים שנותרו מלפני מלחמת העולם השנייה. היום מתהדרים כאן גם ביכולת של מומחי המקום ליצור את היין הלבן שלאונרדו כל כך אהב.


#תולדות היקב
את היקב הזה העניק לודוביצ'ו סטורצה, הדוכס של מילאנו, לאמן הדגול לאונרדו דה וינצ'י, כהערכה וכחלק מהתשלום על ציור "הסעודה האחרונה" שביצע האחרון. הציור שנמצא בכנסיית המנזר שממול, כנסיית סנטה מריה דלה גרציה (Santa Maria delle Grazie) נחשב עד היום ליצירת אמנות מהחשובות בעולם.

מאז תקופת הרנסאנס ועד לפני מלחמת העולם השנייה פעל היקב ברציפות. בהפצצות בנות הברית בשנת 1943, נפגע היקב ובית אטלאני (Casa degli Atellani) שבמקום והשטח נשאר סגור למשך עשרות שנים.

לקראת סוף המאה ה-20 היקב שוחזר ונבנה מחדש, לפי תכניות עתיקות וצילומים שנותרו מלפני המלחמה. חוקרים שחפרו במקום גילו גם שרידים של עצי גפן מתקופת לאונרדו. מבדיקות גנטיות מודרניות הם מאמינים שאחרי 11 שנים של מחקר, הם הצליחו לפצח את זן הגפן שגדל כאן, לגדלו מחדש ולהפיק ממנו יין. כיום מציעים כאן את סוג היין שגדל כאן בחייו של לאונרדו דה וינצ'י ומן הסתם היה מועדף ואהוד על האמן הנודע ושוחר היין האיכותי.

בבית אטלאני, הארמון החביב ששוחזר גם הוא, תראו ציורי קיר מרהיבים, תחריטים נהדרים ויצירות אמנות שונות.


#טיפים
ודאו שהכרטיס שאתם קונים באינטרנט, לצפייה בציור "סעודה האחרונה", כולל גם את הכניסה החופשית ליקב הזה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/b1mL2uMt4ao
יקבי סנטו
יקבי סַנְטוֹ
#על סיני של סנטוריני

אוהבים יין? - יקבי סַנְטוֹ (Santo Wines Winery) יהיו מקום נחמד לבקר בו. זה לא שהיינות שלהם הם יוצאי דופן, כי כל היינות של סנטוריני טובים מאד פלוס, בעיקר בשל הקרקע הגעשית והפורייה של האי. אבל מדובר במקום מקסים שבו תוכלו לטעום יינות טובים מקומיים טיפוסיים.

גם אם אינכם משוגעים על יינות, יש במקום הדרכות על התוצרת המקומית וחנות מכירה גדולה.

אבל יש לא מעט נופשים שמגיעים ליקב סנטו, פחות בשל התוצר המקומי ויותר בשל המיקום שלו והנוף הנפלא שמשתקף ממרפסת המסעדה שבמקום. כאן תוכלו לשבת באחד השולחנות שבשורה הראשונה, המשקיפה על הקלדרה של סנטוריני. משם לצפות, ללא הפרעות, בשקיעה המרהיבה של סנטוריני.

שילוב של השניים, שקיעה ויין, יכול להיות מצוין. שווה להזמין את פלטת הטעימות של המקום, שמכילה שש כוסות יין שונים, כולל 3 יינות אדומים ו-3 יינות לבנים. בפלטה יש גם גבינות, זיתים, ממרחים וכמה פרוסות לחם - הכל בעלות של פחות מ-15 יורו. יש גם פלטות חסכוניות, לקבוצות גדולות יותר.


הנה מבט מקרוב על השקיעה מיקב סנטו:

https://youtu.be/Chjsv3fWD9E


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.