» «
אקוואדוקט ואלנס
אקוואדוקט ואלנס
#על האקוואדוקט הרומי העתיק

אקוואדוקט ואלנס הוא מוביל מים עתיק ומרשים מאוד, שבעבר הוביל מים אל מאגרי המים של איסטנבול היישר מיער בלגרד.

מוביל המים, בלטינית "אקוודוקט", נבנה בתקופה הרומית, בשביל העיר ביזנטיום, על ידי הקיסר אדריאנוס. האקוודוקט שימש את מערכת אספקת המים העיקרית של הבירה הרומית המזרחית של קונסטנטינופול. הוא הושלם למעשה, על ידי הקיסר הרומי ואלנס (Valens), בסוף המאה ה -4 לספירה. הביזנטים ואחריהם העות'מנים, המשיכו להשתמש בו והוא נשאר מציוני הדרך החשובים באיסטנבול.

המראה של השדרה הגדולה, כשהיא נפרשת בין עמודי האקוודוקט העתיק, הוא מרשים מאוד. יפה לראות בין שרידי האקוודוקט, קטע בנוי של שדרת אטאטורק, החוצה את פארק סרצ'אנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WCuJiX0bz0A


ביקור במקום:

https://youtu.be/q1w2ePo-0Rc
מוזיאון קרוניות הכבל
מוזיאון קרוניות הכבל
#על מוזיאון הקרוניות המפורסמות מהסרטים

אתם נמצאים במוזיאון של מערכת קרוניות הכבל (Cable Cars) של העיר. המוזיאון מוקדש לכלי התחבורה המזוהה ביותר עם סן פרנסיסקו, שכן מערכת התחבורה הישנה של העיר היא אטרקציה תיירותית, אייקון עירוני מוביל בה ואחד מסמליה המסחריים של סן פרנסיסקו.

מערכת ה-Cable Car מניעה קרונות, המונעים על פסי ברזל ומחוברים לכבל שנע מתחת לפסים. כאן, במוזיאון, מוצגים מוצגים שונים ממערכת הקרונות הממונעים, הנוסעים לאורכם ולרוחבם של רחובות העיר.

במוזיאון, שנפתח ב-1974, מידע רב על הקרוניות, לצד סרטונים המסבירים כיצד פועלות הקרוניות, צילומים היסטוריים מתולדות הרכבל של סן פרנסיסקו ותצוגה של קרונות רכבל עתיקים, משנות ה-70 של המאה ה-19, כולל הקרונית הראשונה שנבנתה בשנת 1873.

מוצגים כאן גם מנועים, כלי עבודה ומכשירים מכניים שנועדו לתפעול קרונות הכבל.דברים שכדאי לדעת לפני שנוסעים לכאן:

https://youtu.be/WUkIPSxUfyg

לעבור על זה:

https://youtu.be/p_M-NJWO7tQ

מוזיאונים

https://youtu.be/CvbgVKXO2VA
#טיפים
הכניסה חופשית למוזיאון.

אל המוזיאון יקחו אתכם קו Powell-Hyde וקו Powell-Mason.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/o5c2HcTVGsc


ביקור במקום:

https://youtu.be/2Yivand4Ro0


הדרכה:

https://youtu.be/WBOY8lQPjWg


ועוד הדרכה:

https://youtu.be/bARrnBNnDwU
מגדל הבתולה
מגדל הבתולה
#על המגדל שבאי הקטן

מגדל הבתולה (Virgin Tower) הוא מגדל מהמאה ה-18, הניצב על אי זעיר במיצרי הבוספורס, ליד איסטנבול.

כיום שוכנים במגדל בית קפה ומסעדה, אבל במקור ניצב כאן מגדל שנבנה במאה ה-12 ושימש להגנה על העיר. גם המגדל הנוכחי, שנבנה מאבן בשנת 1790, נועד למטרות צבאיות.

האגדה מספרת שהמגדל המקורי נבנה על ידי סולטן, שחשש מחלום שחלם ובו נבואה שלפיה תביא הכשת נחש למותה של בתו התמימה והיפה. המלך, נחוש להגן על הבת האהובה, נעל אותה במגדל. כך, הוא האמין, הוא יצליח לשמור עליה והנבואה לא תתגשם.

אבל נבואות כאלה, לפחות באגדות, סופן להתגשם. לצערו של המלך האוהב והמגונן, הצליח נחש להשתחל לתוך סל האוכל ומשהובא המזון אל הנסיכה שבמגדל, יצא הנחש מהסל והכיש אותה. כך מתה הנסיכה הכלואה במגדל והנבואה, כמה עצוב, התגשמה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cgc8hLQQWTw


ועוד מבט על איסטנבול, המגדל ועוד:

https://youtu.be/nL5R9INoRFM
המזרקה של אחמט ה-3
המזרקה של אחמט ה-3
#על המזרקה העתיקה שנבנתה על ידי הסולטאן

המזרקה של אחמט ה-3 (Ш. Sultan Ahmet Çeşmesi) היא מזרקה מפוארת בצורת מבנה גדול בסגנון רוקוקו, הניצבת ממש בכניסה לארמון טופקאפי.

המזרקה הזו נבנתה על ידי הסולטן אחמט השלישי ב-1728, להפגנת נדיבות וגם כמקום קדוש, מעצם התפיסה האיסלאמית, דת מדברית במקור, את המים כקדושים.

המזרקה הוקמה על חורבות באר ביזנטית קדומה. יש בה עיטורים עשירים והיא מכוסה בגגונים נאים.

שימו לב שמזרקת המים היא מרובעת בצורתה, אך עם פינות מעוגלות ובולטות החוצה. בקירות יש גומחת צ’שמה, המעוצבת כקשת עם קליגרפיה ועיטורים במרקמים צמחיים וגיאומטריים. כל שוקת שקועה בגומחה ומים יוצאים מהברזים שבה, אל אגן שיש, שממנו אנשים רחצו בעבר פנים ומעט מהגוף.

במבנה המזרקה יש גם סביל - מעין מזנון שבו עמדו בעלי תפקיד והגישו ספלי מים בחינם לכל צמא.

את קירות המזרקה מעטרים תבליטי צמחים ומעל הקשת יש אפריז, המעוטר בכתובת עם תשבחות לסולטן, בקליגרפיה מאותיות זהב. בכתובת משווים את טעם מי המזרקה למתיקותם של מי הבאר הקדושה שבמכה.

שימו לב לכתובת שעל השיש הלבן בקיר המבנה. כאן מצוינים שם התורם ותאריך בניית המזרקה.

כחצי שעה

סואוק צ'שמה
רחוב סואוּק צ'שמה
#על הרחוב העות'מני המיוחד

ממש מהמזרקה של אחמט ה-3 ובסמוך לאיה סופיה, מתחיל רחוב ציורי בשם סואוּק צ'שמה (Soğuk Çeşme Sokak), או בעברית "המזרקה הקרה". זהו רחוב מרוצף בסגנון של פעם, עם בתים צבעוניים מימים אחרים. הרחוב הזה הוא מקום נחמד לטיול שליו בטופקאפי והסביבה.

בשני צידי רחוב הזה תראו שורת בתים צבעוניים הנקראים "קונאק" (Konakları). אלו בתי עץ עות'מנים מסורתיים, הבנויים על מה שהוא היום מדרחוב, המרוצף באבנים ומרגיש כאילו הזמן בו קפא מלכת. הרחוב מסתיים בתחנת המטרו גולהאנה.

בתי העץ העות'מניים האלה נבנו במאה ה-19 ותחילת ה-20. אז נקראה השכונה הזו "איה סופיה קונקלרי", במיתוגית של קבלנים "אחוזות איה סופיה". יש בכל בית כזה שתיים או שלוש קומות, עם 4-10 חדרים. הם שוחזרו בשנות ה-80 של המאה הקודמת והפכו לפנינה עירונית משומרת ונעימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4GPR6151UX4
רחוב לומברד
רחוב לוֹמְבַּרְד
#על הרחוב המפותל ביותר בעולם

רבים שוכרים רכב בעת הביקור בסן פרנסיסקו ונהנים מחוויית הנהיגה בכבישים המפותלים, בעליות ובירידות שבכבישים כאן.

בתור הרחוב הכי מפותל בעולם ומהתלולים שבו, רחוב לוֹמְבַּרְד (Lombard Street) שבעיר, הוא אחת האטרקציות המרהיבות והמיוחדות בעיר.

לומברד סטריט הוא רחוב חד-סטרי, שחלקו תלול ומתפתל והוא שהפך אותו לאחד מהסמלים הבולטים של סן פרנסיסקו ולמוקד עליה לרגל למליוני תיירים בכל שנה.

חלק הרחוב המפותל ביותר בעולם סלול כאן על מדרון מזגזג במיוחד של מה שנקרא "הגבעה הרוסית" ובו מספר פיתולים חדים ורצופים. למעשה לא כל הרחוב הוא מפותל, אבל הפרסום הרב לו זכה והאטרקציה התיירותית שהפך, הוא כמובן תודות לחלק המפותל הזה.

רחוב לומברד, הכל כך מפורסם בסן פרנסיסקו, נמצא בין הרחובות הייד (Hyde) וליוונוורת' (Leavenworth). הוא קיים מאז שנת 1850 ויש בו לא פחות מ-8 פיתולים. בקטע המפותל ביותר שלו תנהגו כאן בזווית תלולה במיוחד, של כ-30 מעלות, כשאתם מוקפים בצמחייה, בערוגות פרחים מטופחות ובמדרגות להולכי רגל.

הדרך לעבודה נמשכת ברחוב הזה זמן רב יותר מברחוב רגיל, לא רק בגלל הפיתולים, אלא גם בגלל התיירים הרבים העוצרים בו כדי להצטלם...

אגב, למרות הפרסום הרב של רחוב לומברד, האפשרויות היחידות כאן הן להביט על הכביש, לנסוע בו או לצעוד בו ברגל.#טיפים
השתדלו שלא להפריע לתושבי הרחוב.

אין להחנות את המכונית ברחוב, גם לא לרגע כדי לצלם - יש קנסות כבדים!

נהגו כאן בהילוך נמוך וצלמו כאן רק כשתגיעו למטה.

הבאים ברגל יכולים לרדת או לטפס במדרגות שנמצאות בשני צידי הרחוב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ap6S73Gq9zw


מרחוק:

https://youtu.be/c0qDl5kkkMU


ביקור במקום:

https://youtu.be/SD7inNXcowQ


העירייה מנסה להתמודד עם ההפרעה לתושבי הרחוב:

https://youtu.be/bc_5z8_8jFM
מיצר בוספורוס
מיצר בוספורוס
#על המיצר שמפריד בין אסיה ואירופה


מיצר בוספורוס, או מיצרי הבוספורוס, הם שמותיו של מיצר ים שמפריד בין הים התיכון לים השחור. למעשה איסטנבול בנויה לאורך חופי המיצר, המפריד לאורך 30 קילומטרים בין אירופה לאסיה, מה שמאפשר לעיר ליהנות משני העולמות.

אסיה בצד אחד ואירופה בצד השני - אין הרבה מקומות כאלה בעולם ואין כמו מיצרי הבוספורוס (Bosphorus Strait) בכדי להמחיש באופן פיזי את התפקיד התרבותי והגיאוגרפי של איסטנבול וטורקיה בהיסטוריה של שתי היבשות.

חופי הבוספורוס הם תערובת מעניינת של ניגודים, בין צניעות ופאר ובין עבר והווה. מצד אחד הם משובצים בכפרי דייגים פשוטים, כשלידם בתי מלון מודרניים. תראו בהם ארמונות פאר ולידם מבצרים עתיקים ולעתים מתפוררים.

רבים אומרים שביקור באיסטנבול אינו מושלם ללא שיט בבוספורוס. במהלכו תוכלו ליהנות מאוויר פתוח ונוף נפלא. בשייט תוכלו לראות את גדות הבוספורוס המנוקדות בווילות ובבתי עשירים, חלקם חדשים וחלקם עומדים כאן שנים רבות. תוכלו לראות מכאן לא מעט מאיסטנבול, כולל כמה ממסגדיה היפים ביותר.

שימו לב גם לשתי המצודות השוכנות משני צידי המיצר. מצודות ההגנה הללו נקראות אנדולו היסרי ורומלי היסרי והן נבנו כדי לגבות מס מכל העוברים במיצרים. גם אליהן שווה להגיע ולסייר, כמו גם לקבל נקודות תצפית נפלאות על הסביבה והעיר המרשימה הזו.


#טיפים
הדרך הטובה ביותר לראות את המיצר היא מספינה היוצאת מנמל אמינונו ומפליגה מחוף אחד לשני, בין אסיה לאירופה.

ניתן גם לשוט בספינה עם ארוחת צהרים מאזור גשר הגלטה. הספינות עוצרות במקומות שונים ומעניינים בדרך, בהם ניתן לרדת לטייל ולשוב לספינה להמשך השייט.


שייט במצר הבוספורוס:

https://youtu.be/MkLnUR0OsUQ


בהילוך מהיר:

https://youtu.be/JMczEw7DrR0


שיט מודרך על הבוספורוס? - לחצו על הכפתור הצף

https://youtu.be/_-9czmaiCEM
מתחם ארמון האמנויות
היכל האמנויות היפות
#על המתחם הניאו קלסי המרשים בעיר

היכל האמנויות היפות (Palace of Fine Arts), או מתחם ארמון האמנויות, הוא מבנה בסגנון רומי עתיק, המשמש להצגת תערוכות אמנות. הוא נבנה בשנת 1915, סביב לגונה מלאכותית בסן פרנסיסקו.

במקור הוא הוקם ברובע המרינה של סן פרנסיסקו, עבור תערוכת "פנמה-פסיפיק" הבינלאומית, שהתקיימה באותה שנה. התכנון היה להרוס את המבנה, מיד בתום התערוכה. אבל לתושבי העיר היו תכניות אחרות. עוד במהלך התערוכה הם התאהבו במבנה הניאו-קלאסי ולא הסכימו לוותר עליו. כך הוא תוחזק ושופץ ושרד עד היום.

האתר המרהיב משמש לשלל אירועי תרבות, כמו אירוח של תצוגות אמנות ואתר פופולרי בקרב תיירים ותושבים מקומיים. זוגות רבים מאזור מפרץ סן פרנסיסקו מגיעים אליו לצילומי החתונה שלהם.

ההיכל בנוי מפרגולה בת 340 מטר המקיפה מבנה ראשי וסמוך למים. עם המבנה המשתקף במימיה היוצרים מראה טבעית, מייצרת הלגונה כאן מראה מרהיב, בסגנון של אירופה הקלאסית.

בהיכל האמנויות היפות שכן בעבר האקספלורטוריום (Exploratorium), מוזיאון המדע המרשים והאינטראקטיבי של העיר.

חברת דיסני נתנה פומבי להערכה הרבה לה זוכה ההיכל, כשיצרה העתק מיניאטורי שלו באחד מפארקי השעשועים הקליפורניים שלה באנהיים.

על גדת הלגונה המזרחית ניצבים אקליפטוסים אוסטרליים. האזור הוא בית לשלל חיות בר, כולל ברווזים, ברבורים, צבים, אווזי-בר, דביבונים וצפרדעים.


#תולדות המקום
היכל האמנויות היפות תוכנן על ידי האדריכל ברנרד מייבק, לכבוד תערוכה בשנת 1915. האיש, שקיבל את השראתו מאדריכלות רומית ויוונית, יצר את אחד המבנים היחידים ששרד מאותה תערוכה והיחיד שנמצא עד היום במקומו המקורי.

בשנת 1965, המבנה נבנה מחדש מבטון. זאת אחרי שההיכל המקורי נהרס שנה קודם לחלוטין ונותר ממנו רק מבנה הפלדה של התערוכה. במהלך השיפוץ והחידוש של הבניין, נבנו מחדש כל הקישוטים והפסלים, כמו במבנה המקורי.

בשנת 1969 הפך אולם התערוכה הראשי למקום המשכן של מוזיאון האקספלורטוריום. בשנה שאחריה הוכנס למבנה גם תיאטרון ההיכל לאמנויות יפות, על 966 מושביו.

בשנת 2013 נסגר האקספלורטוריום והועבר מכאן למשכנו החדש.


#טיפים
למידע על הופעות וקונצרטים בהיכל הציצו לאתר שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UCzIIKZ6gGg


אדריכלות ההיכל:

https://youtu.be/cb0OA6j7Khs


ביקור במקום:

https://youtu.be/6SEbVJZh_K0


מהאוויר:

https://youtu.be/2NPVTrH9NRQ


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.