» «
כיכר השבת
כיכר השבת
#על לב שכונת מאה שערים בירושלים

כיכר השבת (Kikar HaShabbat) היא ליבה הפועם של שכונת מאה שערים. הכיכר מהווה צומת מפורסם בירושלים, בין שכונות מאה שערים ושכונת גאולה.

למעשה, הכיכר נולדה בשם "כיכר יחזקאל", על שם הרחוב הסמוך. אבל בשנים שלאחר קום מדינת ישראל, נערכו בה המון הפגנות נגד חילול שבת, חלק גדול מהן אף הסתיים באלימות.

חשוב להבין - החרדים של מאה שערים רואים את עצמם כשומרי הגחלת וכאן בכיכר מתרחשים עד היום, מעת לעת, עימותים על שמירת השבת בירושלים.

כיום, כל האזור הוא חרדי והכיכר סגורה לתנועה של כלי רכב בשבתות ובחגי ישראל.


#הפשקווילים שעל הקירות בשכונה
שימו לב לפשקווילים שעל הקירות. אלה מודעות שחלקן מאד לוחמני ונועד לבצר את שמירת המצוות על ידי הציבור החרדי. בעולם החילוני הלך לוח מודעות ונעלם והיום הוא שריד מימים אחרים, ממש כמו הטלפון הציבורי. ברחוב החרדי, לעומת זאת, לוח המודעות הוא עדיין ערוץ התקשורת המרכזי ומשקף נאמנה את הלכי הרוח בקהילה החרדית. שום אינטרנט או אפליקציה לא עומדים להחליף אותו.

אגב, שימו לב שהשפה בחלק גדול מהפשקווילים היא עברית. עד לפני כמה שנים השתמשו תושבי השכונה רק בשפת היידיש. העברית נשמרה אז רק ללימוד תורה ולתפילות. היום העברית נכנסה למודעות הללו, כחלק משינוי משמעותי שעוברת שכונת מאה שערים ולמעשה כל החברה החרדית.


מבט בתהלוכה בכיכר:

https://youtu.be/XENz5Yr03k8


ביקור במקום:

https://youtu.be/vUPnVMtXMOI
כיכר רינק גואובוני
כיכר השוק, רינֶק גואובוני
#על הכיכר הגדולה עם תרועת החצוצרה

כיכר רינֶק גואובוני (Rynek Glowny) היא כיכר העיר, הכיכר המרכזית בקרקוב והגדולה ביותר בפולין. בגודל של 200 על 200 מטרים, זוהי גם אחת הכיכרות הגדולות באירופה ואחת הכיכרות המרשימות בה.

הכיכר הוקמה בשנת 1257 ובעבר הייתה כיכר השוק המרכזית של העיר. בה עמד השוק של העיר קרקוב בימי הביניים. כאן נהגו אז ובמשך מאות שנים, להשביע את המלכים החדשים וגם להוציא להורג פושעים, בהוצאות פומביות להורג.

מבט על הכיכר מלמעלה, המראה את הרחובות השונים היוצאים ממנה בצורה מושלמת, מדגים את המרכזיות של כיכר רינק גואובוני בעיר קרקוב כולה. מכאן גם יוצאים סיורי הכרכרות של קרקוב.

מסביב לכיכר בנו במהלך השנים את אולם הבדים, ששימש למסחר בבדים, את מגדל בית העיריה העתיק, שנותר לבדו מבית העיריה שנהרס כאן בשנת 1820, את קתדרלת הבתולה מריה ולא מעט בתי קפה.


#על תרועת החצוצרה שנקטעת באמצע
אחת לרבע שעה תשמעו מהדהדת בכיכר תרועת חצוצרה בת מספר תווים שנקטעת באמצע. כל אחת מתרועות החצוצרה הללו מנוגנת לכיוון אחר בין רוחות השמיים.

התרועה המקוטעת, שאין כמוה בשום מקום בעולם, באה ממרומי המגדל הגבוה של בזיליקת מריה הקדושה. זוהי תרועת ה"הינאל" המקומית, מסורת ייחודית, בת מאות שנים, שהפכה לאות המוסיקלי של העיר קרקוב. אבל מדוע היא נקטעת תמיד באותו הצליל?

המסורת הזו, שמשמרים חצוצרני מכבי האש של קרקוב, נולדה עם פלישת הצבא הטטארי לעיר. בימי הביניים היתה תרועת החצוצרה אות אזהרה מקובל מפני פולשים. זקיף שעמד בתצפית על המגדל הזה, היה הראשון שראה את צבא האויב המתקרב וביקש להתריע על הסכנה לעיר בתרועת החצוצרה שלו.

הוא החל לחצרץ את תרועת האזהרה אבל לא הספיק הרבה. אחד מצלפי האויב הטטארי קיבל פקודה וירה חץ, שפילח את גרונו של הזקיף הנאמן. החץ הרג אותו בעיצומה של תרועת האזהרה וכך, לציון המוות הפתאומי של החצוצרן, נפסקת תרועת החצוצרה עד היום במפתיע, ממש באותו תו שבו החזיר הזקיף האמיץ את נשמתו לבורא.

בימינו, להבדיל, מנופף החצוצרן, בסיום התרועה הפתאומי, לקהל שלמטה וחוזר אל משמרתו.

ואגב, תרועת ה"הינאל" הזו משמשת כבר שנים רבות כאות המוסיקלי של הרדיו הפולני. היא מושמעת בו בכל יום, בצהרי היום ובחצות.


#בילויים בכיכר
בכיכר השוק אפשר לבלות בערב והמבחר גדול. התאורה בכיכר מקנה לה אווירה רומנטית ונעימה והיא יפה מאד בחשיכה.

בטבעת המבנים העתיקים שבכיכר תראו שלל מסעדות, פאבים וברים נהדרים. לרוקדים יש מועדונים ובכיכר גם כמה גלידריות חביבות, חנויות מאפים וקונדיטוריות נחמדות.

הכיכר הוותיקה, שלא השתנתה הרבה מאז המאה ה-13, מציעה גם מזרקות, פינות ישיבה ודוכנים שונים של אוכל רחוב. מסביב תראו בה שורות של כרכרות עם סוסים, בהם יוכלו תיירים נלהבים לערוך סיבוב בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OUJ-wyQW8BE


השוק שבכיכר:

https://youtu.be/GCai6YUItVw


מהאוויר:

https://youtu.be/9GrW1qSqCWk


פסל חי:

https://youtu.be/gUqpC94oDlI


ביקור במקום:

https://youtu.be/r5vLwA-jgbk
כיכר גאמלטורב
כיכר אמלטורב
#על כיכר השוק העתיקה של קופנהגן

כיכר אמלטורב, או גאמלטורב (Gammeltorv) היא כיכר גדולה ומרווחת, הנחשבת לכיכר העתיקה ביותר בעיר. הכיכר נבנתה במאה ה-12, אך מרבית המבנים בה נבנו לאחר השריפה הגדולה של 1795 בעיר.

כיום מוקפת הכיכר המרובעת במבנים מרשימים בסגנון ניאו-קלאסי, שרובם מתחילת המאה ה-19. היא יושבת ממש על רחוב השופינג העיקרי של העיר, מדרחוב סטרוייט.

במרכז הכיכר תוכלו לראות את הקאריטאס וול (Caritas Well), "מזרקת קאריטאס". זוהי מזרקת רנסנס יפהפייה, שנוצרה ב-1608, בהוראת המלך כריסטיאן הרביעי.

בכיכר שלל בתי קפה ומסעדות. שבו על הספסלים ותיהנו מהאורבניות הנהדרת והרגועה של קופנהגן. כיף לכם!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-e0ZLR9ZPBU


ביקור במקום:

https://youtu.be/cAy17uymmIw


המזרקה:

https://youtu.be/zoeZhMQIZ-0
כיכר העיריה
כיכר העיריה
#על הכיכר המרכזית בקופנהגן

כיכר העיריה (Radhuspladsen), שבשדרות האנס כריסטיאן אנדרסן, היא למעשה מרכז העיר הרשמי. בה ממוקם בית העיריה של קופנהגן.

זוהי הכיכר הגדולה מבין כיכרות העיר. כאן נוהגים להתאסף התושבים לחגיגות ספונטניות, לרוב אחרי ניצחונות במשחקי כדורגל או באירועי ספורט חשובים במיוחד.

הכיכר ממוקמת בקצה המערבי של העיר העתיקה ומהווה ציר תחבורה חשוב במרכז קופנהגן.

בכיכר בולטת מזרקת הדרקון, המציגה פסל של שור הלוחם בדרקון, כשמסביבם מפלצות נוספות מהמיתולוגיה הנורדית.

עוד בכיכר העירייה גם פסלו הצנוע והמעט נחבא של סופר הילדים המפורסם הנס כריסטיאן אנדרסן. הוא ממוקם ליד המדרכה, בפינת הארמון, משקיף לגני טיבולי.


#טיפים
מהכיכר יוצא מדרחוב תוסס, ששווה לשוטט בו לבילוי וקניות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Rho3hnmfY48

כיכרות

הויברו פלאדס
הויברו פלאדס
#על הכיכר של ההיפים

הויברו פלאדס (Højbro Plads) היא כיכר מלבנית במרכז העיר, הסמוכה למדרחוב. היא מהווה מקום מעולה לקפה, ארוחה טובה או סתם כמקום מנוחה נחמד מההליכה בעיר.

באחד מצידי כיכר הויברו תראו את מזרקת סטורקספרינגואנדט (STORKESPRINGVANDET).

בשנים האחרונות של שנות ה-60, עידן ההיפים והפגנות השלום הגדולות, היו המזרקה הזו והכיכר כולה מקום הריכוז ונקודת המפגש של הסטודנטים וההיפים בעיר.

אבל בעוד מקביליהם בפריז, פראג ובירות רבות באירופה ובארצות-הברית הפגינו, מחו ואף התפרעו, הסטודנטים של דנמרק בעיקר שרו שירי אהבה ושלום ורחצו עירומים במימיה של המזרקה.

בניגוד לאווירת השלום והנעורים של הסיקסטיז, תראו בצד אחר של הכיכר את פסלו הענק של אבסאלון, מייסד העיר קופנהגן, כגיבור כובש ארצות המוכן לקרב ואוחז בידו גרזן. פיסל אותו במאה ה-19 אמן בשם ביסן (Bissen).


ביקור במקום:

https://youtu.be/3ExBTa8nabs


פלאש מוב בכיכר:

https://youtu.be/XOgavsEwHt8


מוסיקה בכיכר:

https://youtu.be/GOAbiF6M6uI
כיכר שילר
כיכר שילר
#על הכיכר שהיא מקום לידתה של שטוטגרט

כיכר שילר (Schillerplatz) קרויה על המשורר והמחזאי הגרמני הנודע פרידריך שילר. הפסל שבמרכז הכיכר הוא פסלו של האיש.

למעשה, כיכר שילר ממוקמת במקום שבו נולדה שטוטגרט, אי שם במאה ה-1 לספירה. במהלך השנים היא זכתה לכמה שמות, עד שהוצב כאן פסלו של שילר והיא זכתה בשמה הנוכחי - כיכר שילר.

הכיכר הזו סמוכה לכנסייה העירונית (Stadtkirche) ול"אלטה שְלוֹס" (Altes Schloss), הטירה העתיקה מימי הביניים, בה התגוררו בעבר דוכסי וירטמברג. שימו לב לקירות המסיביים של הארמון העתיק והמבנים ההיסטוריים שמסביבה. אגב, חלקים רבים מהמבנים שבכיכר שוחזרו בקפידה, לאחר שנפגעו קשות בהפצצות בנות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה.

כיום כיכר שילר משמשת לשווקים עונתיים שונים, כולל שוק חג המולד המשמעותי כל כך בתקופת החג. כיכר שילר היא מקום המזמין לשבת בחוץ, לשתות קפה, לאכול ארוחה או ללקק גלידה. מכאן אפשר לצאת ולבקר בהליכה נוחה, במקומות רבים בעיר שמסביב.


#טיפים
בימי שלישי, חמישי ושבת מתקיים בכיכר שוק פרחים חביב וציורי.

בדוכנים נוספים נמכרים כאן פירות וירקות ובאוגוסט, מקיימים כאן את פסטיבל היין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aCCsY0h4WKo


ולקראת לילה:

https://youtu.be/ngEHJrA-1Vk
מצינגן אאוטלט
מצינגן, עיר האאוטלטים
#על עיר האאוטלטים של אזור שטוטגרט

העיירה מצינגן (Metzingen) היא מרכז אאוטלטים וחנויות המפעל, הממוקם בעיירה בשם זה לא הרחק משטוטגרט. זהו האאוטלט הזול ביותר בסביבה ואחד הזולים בגרמניה כולה.

במקום תראו מדרחוב ענקי, עם שפע של חנויות, סניפים של מותגים ורשתות ומסעדות מזון מהיר מוכרות יותר ופחות.

הדגש כאן הוא בעיקר על חנויות המפעל של המותגים והשמות הידועים בעולם האופנה. במרכז נמצאות חנויות המפעל של מרביתם, כולל מותגים דוגמת טימברלנד, נייקי, קלווין קליין, אדידס, מקס מרה, לוויס, טומי הילפיגר, פוסיל, פראדה, הוגו בוס, יופ, לקוסט, דיזל, אספריט, אסקדה, ארמני, ראלף לורן, סברובסקי, ריבוק, פומה ועוד. הללו מרוכזים בכ-80 חנויות ונותנים הנחות של 30-70 אחוזים.

ועדיין, שימו לב שמדובר בדרך כלל בחנויות של מותגים יוקרתיים, מה שהופך את המחירים ליקרים, לפחות ביחס למקומות כמו פריימרק או ניו יורקר.


#טיפים
המקום נמצא כ-30 דקות נסיעה מדרום לשטוטגרט.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3BBDb4QOIqc


מהאוויר:

https://youtu.be/KPkF6ccirBk
פוירסיפלץ
פוירסי פלאץ, כיכר ים האש
#על הכיכר עם האגם

פוירסיפלאץ (Feuerseeplatz‬), בעברית "כיכר ים האש", היא כיכר שנמצא לידה אגמון מלאכותי זעיר ששמו פויירזי, שחיים בו בעלי חיים שונים, כמו צבים ומגוון עופות ובעלי כנף, כברווזים ואולי אף ברבורים.

האגמון קטן, אבל נמצא בסמוך לתחנת רכבת תחתית, מה שמאפשר להגיע אליו לשעה קלה של מנוחה ולהמשיך אל היעד הבא בטיול. הוא מוקף במדרגות, המאפשרות לשבת בסמוך אליו ועל שפת האגם.


מבט מקרוב על הכיכר עם האגם הזעיר:

https://youtu.be/A0pA-p_W7fA


פיאצה דל ארבה
פִּיאָצָה דֶּל אֶרְבֵּה
#על הכיכר החביבה שליד המגדל

אחת הכיכרות המרכזיות של העיר ורונה, פִּיאָצָה דֶּל אֶרְבֵּה (Piazza delle Erbe), היא כיכר הומה ועמוסה בדוכנים מגוונים, שבהם נמכרים אוכל מקומי ושלל מוצרים חביבים. כאן שכן עוד מימי הביניים ובמיוחד במאה ה-14 אחד השווקים הגדולים בעיר.

אבל שורשיה העתיקים של הכיכר הזו מגיעים עד לתקופה הרומית, בה היה כאן לא פחות מלב ליבו של הפורום הרומי.

כיכר דל ארבה, בעברית "כיכר התבלינים", היא ממש לב העיר ורונה. היא נמצאת במפגש של רחובות המסחר העיקריים בה, מדרחוב מאציני (Via Mazzini), רחוב הקניות של ורונה ורחוב קאפלו (via Capello), המוביל אל "הבית של יוליה".

את הכיכר מקיפה שורת מבנים חשובים ובמרכזה ניצבת מזרקה מרשימה - כולם נבנו באותה תקופה ונשמרו עד היום בשלמותם.


#מה תראו כאן?
בכיכר מונומנטים שונים המסמלים את שליטי ורונה במהלך השנים. שימו לב למשל למזרקת "ורונה מדונה" המרשימה, מתקופת שלטון משפחת סקאליג'רי בימי הביניים. במזרקה הזו, משנת 1368, מופיע פסל שיש עתיק מהתקופה הרומית, פסלה של המדונה די ורונה.

במרכז הכיכר תראו בימה קטנה ולידה עמוד. הבימה המקורה, שניצבת על 4 עמודים, נקראת "קאפיטלו". ממנה נהגו נציגי הממשל במאה ה-16 להכריז על צווים וחוקים של שליטי ורונה לציבור.

שמתם לב לעמוד השיש הוונציאני, שבראשו פסל האריה המכונף? - מה לסמלה של עיר התעלות ונציה דווקא בוורונה, אתם שואלים? - זהו סמל של שלטון הרפובליקה הוונציאנית כאן, שנמשך שנים ארוכות.

הכיכר הצבעונית מוקפת בארמונות, כמו פלאצו מאפאי (Palazzo Maffei), הארמון המרשים שמעוצב בסגנון הבארוק. בסמוך גם פלאצו דלה רג'יו (Palazzio Della Ragio), שבו תוכלו להציץ בתערוכות אמנות מתחלפות.

במתחם הארמון הזה ניצב מגדל למברטי הידוע, או "טורי די לאמברטי" (Torre dei Lamberti). המגדל הזה, שגובהו 83 מטרים, עשוי אבן ונבנה בימי הביניים. נשקף ממנו נוף נהדר של העיר כולה.

בפינה הצפון-מזרחית של הכיכר תראו את ה"קאזה מזאנטי". בית שנבנה במקור על ידי הסקליג'רים, משפחת שליטי העיר בימי הביניים. שימו לב לפרסקאות בסגנון הרנסאנס, שכמו בבתים רבים מאותה תקופה, מעטרים גם את המבנה הזה.


#השוק שבכיכר
בפיאצה דל ארבה נמצא השוק הגדול והפופולרי בוורונה. תמצאו בו שלל דוכני מזון, בגדים, תכשיטים ועבודות יד.

מומלץ להגיע אל דוכני השוק שבכיכר בימי שבת וראשון, ביחד עם המקומיים שבאים לבלות ולבחור בין מבחר הירקות והפירות, מוצרי מלאכת היד וכדומה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WRSkvu-FjCc


השוק שבכיכר:

https://youtu.be/l2UxHgXo5ck
כיכר מנז'
#על הכיכר שבה נפגשים הכיכר האדומה והקרמלין

כיכר מנז' (Manezhnaya Square), או כיכר מנז'נאיה, היא אחת הכיכרות הגדולות של מרכז מוסקבה. הכיכר ממוקמת בסמוך לקרמלין ולגן אלכסנדר, באזור שבו נפגשים העלייה לכיכר האדומה ולחומת הקרמלין.

במרכז הכיכר, על רקע מוזיאון ההיסטוריה האדום, תוכלו לראות את פסל המרשל ז'וּקוֹב, כשהוא רכוב על סוסו. המרשל ז'וקוב היה אחד המפקדים הסובייטיים הגדולים של תקופת מלחמת העולם השנייה. ניצחונות רבים נזקפים לזכותו של ז'וקוב בחזית המזרחית. הוא היה המפקד הראשון שנכנס לברלין הכבושה וגם היה זה שחתם בברלין על מסמך הכניעה של גרמניה, בשם ברית המועצות.

לאחר המלחמה, אגב, סטלין שליט ברית המועצות קינא בהערצה ובפופולריות שלהן זכה ז'וקוב. ב-1946 הוא הדיח אותו ממשרתו ומינה אותו לתפקיד חסר חשיבות. בהמשך אף דרש מהמודיעין שישיגו מידע מפליל על ז'וקוב. רק עם מות הדיקטטור חזר ז'וקוב לפעילות פוליטית ועם הזמן אף היה לשר ההגנה של ברית המועצות.

בכיכר מנז' נמצא גם מלון מוסקבה המפורסם, או "מלון ארבע העונות מוסקבה" בשמו הנוכחי. זהו אחד המלונות הטובים ביותר במוסקבה. הוא נפתח ב-1935, אך נהרס בסוף המאה הקודמת ונבנה לגמרי מחדש. יש בו שפע של יצירות אמנות ופסיפסים, שיצרו כמה מהאמנים הטובים ומהחשובים בברית המועצות.

בסמוך למלון מוסקבה תראו את הבניין הארוך של הדומה הממלכתית, המכונה גם "גוסדומה". כאן שוכנת האספה הפדרלית, הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי.

שימו לב למזרקה שבמרכז הכיכר ולשדרת הכיפות שברצפתה. במרכז בולטת הגדולה והמפוארת שבהן. זוהי כיפת השעון הבינלאומי, שהיא בעצם הגג של קניון אוחוטני ריאד, ממרכזי הקניות השווים של העיר. כן כן, לא רבים יודעים שמתחת לכיכר הזו שוכן קניון תת קרקעי ענק ומרשים, המציע אינספור חנויות מותגים, לצד בתי קפה ומסעדות.

לצד הכיכר נמצא גם בניין התערוכות מנז'.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/CAj33yS7IiE
כיכר הרפובליקה, ג'ומהוריית מיידאני
#על הכיכר עם הנוף אל הים

כיכר קומהורייט (Cumhuriyet meydani), או כיכר הרפובליקה, היא הכיכר המרכזית של העיר. בכיכר ניצב מגדל השעון, שבעבר שימש גם כמגדלור.

ישיבה בבתי התה שבכיכר תאפשר לכם מבט בנוף המרהיב של האזור, אל המפרץ הכחול, או אל הרי ביי שבאופק וכמובן העיר העתיקה של אנטליה.

אם יש לכם מזל בעת הביקור, תוכלו ליהנות כאן מתרבות חינם. בכיכר הרפובליקה מוצגים לא פעם מופעים פתוחים של מוסיקה ואף מתקיימות בה תערוכות זמניות שונות.


#טיפים
אם תרצו לצאת מהכיכר לסיור, המשיכו מהכיכר אל העיר העתיקה וממנה אל הנמל העתיק. ממנו תוכלו לצאת לשיט למפלי דודן ולתצפית מהים, אל חופי העיר.

אפשרות נחמדה לקראת שקיעה היא להמשיך לטיול בין ערביים בפארק קאראליאולו הנעים, שממנו תראו שקיעה נהדרת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oaGan_BRee4


מזרקות בערב:

https://youtu.be/hVGjDdlPjrU


ביקור במקום:

https://youtu.be/ugu_qJHePAo
לה פלסה דה לה וילה
#על הכיכר היפה של מדריד

לה פלסה דה לה וילה (La Plaza de la Villa) היא כיכר יפה, שרבים רואים בה את היפה בכיכרות של מדריד.

הכיכר הזו מוקפת במבנים שונים, כל אחד ותקופתו, סגנונו האדריכלי ועוד. אחד מהם הוא בניין העירייה, שנבנה בהדרגה במהלך השנים 1644-1787. לידו נמצא בית סינסרוס (La Casa de Cisneros), דמוי הארמון. בית זה, הנושא את שמו של הארכיבישוף סינסרוס שחי באזור בין השנים 1517-1436, נבנה בשנת 1573. הוא נחשב לדוגמה מצוינת של אדריכלות הרנסאנס הספרדי. כשחסר מקום לכל הפקידים בבית העירייה הסמוך, בתחילת המאה ה-20, נרכש גם בית סינסרוס על ידי העירייה.

ראו גם את מיגדל לוחנס (Torre de los Lujanes), הבניין היפה בכיכר. הוא נבנה בסגנון המודחאר, מסורת בנייה מוסלמית שנשתמרה בספרד, גם עם הכיבוש הנוצרי. במהלך ההיסטוריה התפרסם המגדל הזה בכך שבו נכלא הקיסר הצרפתי פרנסיס ה-1, לאחר שהובס על ידי קרלוס ה-1, בקרב פאביה (Pavia).

שימו לב גם לארכיון העירוני לכתבי עת (Nacional Hemeroteca) הבנוי גם הוא בסגנון המודחאר (Mudéjar) המעוטר, שהושפע מהאדריכלות המורית.

במרכז הכיכר ניצב פסל הברונזה של אלברו דה בזן (Alvaro de Bazan), מי שנחשב בספרד לגיבור קרב לפנטו (Lapanto). הקרב הזה היה קרב ימי שהתחולל בשנת 1571 ליד חופי יוון ובו ניצח צי האניות של קואליציית כוחות האפיפיור, זו שכונתה אז 'הליגה הקדושה', את הצי העות'מאני. בקואליציה המנצחת השתתפו אז ביחד עם בית האבסבורג האוסטרי, גם הוונציאנים והספרדים. הניצחון בקרב הזה הביא את בית האבסבורג האוסטרי לעליונות מוחלטת בים התיכון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zhY6Or09jt4


ושיטוט במקום:

https://youtu.be/yUfAuuGO3-g
כיכר תיאטרון לה סקאלה
#על הכיכר שבחזית התיאטרון הידוע

כיכר תיאטרון לה סקאלה (Piazza della Scala) היא כיכר גדולה, הסמוכה לתיאטרון המפורסם, בית האופרה של מילאנו. הכיכר, עם פסלו של הצייר, פסל, מדען, מהנדס והממציא ליאונרדו דה וינצ'י, שימשה במאות ה-18 וה-19 את הבורגנות האיטלקית.

פסלו של לאונרדו דה וינצ’י, שניצב במרכז הכיכר, הוקדש לגדול אנשי הרנסאנס, שבילה כאן 17 שנה מחייו (1482-1499). במילאנו הוא עבד בשירותו של לודביקו ספורצה, הדוכס של העיר.

סביב הפסל אפשר לראות כמה תבליטים. באחד מהם רואים את לאונרדו דה וינצ'י מקבל את פניו של לודביקו ספורצה בסדנה שלו, בעת שהוא עובד על "אנדרטת הפרש", מונומנט שתכנן לכבוד פרנצ’סקו ספורצה, אביו של לודביקו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UrqyOwOjavE


ביקור במקום:

https://youtu.be/Fa942Az8VcM


פלאש מוב:

https://youtu.be/I6OSulCbgdI
כיכר מִיכַּאֶלֶרְפְּלַאץ
#על כיכר מיכאלרפלאץ

אל מול ארמון הופברג משתרעת אחת הכיכרות המפורסמות של וינה. היא תוכננה במקור בשנת 1720 על ידי יוזף עמנואל פישר פון ארלך (Josef Emanuel Fischer von Erlach), אך הפרויקט נעצר כמה פעמים ורק בשנת 1888 החלה הבנייה. עם השנים הפכה הכיכר לסמל בארוקי מובהק.

מצידי הכניסות לכיכר מוצבים פסלים ענקיים של הרקולס. בשני הצדדים של הכיכר ניצבות גם מזרקות גדולות עם פסלים. המזרקה הימנית, הנקראת "'Mastery of the Land" תוכננה בשנת 1897 בידי אדמונד הלמר (Edmund Hellmer) ומסמלת את הצבא האוסטרי. המזרקה השמאלית, "Mastery of the Sea", פוסלה בשנת 1895 על ידי רודולף וייר (Rudolf Weyr) ומסמלת את הכוח הימי האוסטרי.

במרכז הכיכר יש אתר חפירות ארכיאולוגי ובו שרידים מתקופת האימפריה הרומית ותקופת ימי הביניים. הוא נשמר במסגרת פעילותו של מוזיאון וינה.

כיכר מִיכַּאֶלֶרְפְּלַאץ מוקפת בכמה מבנים עתיקים, המסמלים ומפארים את סגנון האדריכלות של הקיסרות האוסטרית. ביניהם ניתן לראות את ה"לושהאוס" (Looshaus), שנחשב לאחד מהמבנים המודרניים של העיר, את הכנסייה העתיקה ואת כנסיית סנט מייקל.

עד היום מושכת אליה הכיכר המון תיירים ומקומיים והיא נחשבת נקודה היסטורית חשובה בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/a2Ei8MhAE44
כיכר דיזנגוף
#כיכר העיר שהתחדשה לה

כיכר דיזנגוף היא מהכיכרות האהובות והמוכרות בתל אביב. הכיכר, הקרויה על שם צינה דיזנגוף, רעייתו של ראש העיר הראשון של תל אביב מאיר דיזנגוף, נבנתה בשנת 1934. היא תוכננה על פי עקרונות הסגנון הבינלאומי, שהיה כה בולט בתל אביב של אותם ימים. התכנון שלה כלל את הבתים התואמים ודומים זה לזה שמסביבה, עם המרפסות המתעגלות, ועוד. הבתים הללו נבנו אמנם בידי אדריכלים שונים, אך על פי התכנון של האדריכלית ג'ניה אוורבוך, המעצבת והמתכננת הראשית של הכיכר המקורית.

בשנות ה-70 הוגבהה הכיכר, אל מעל רחוב דיזנגוף. בכך נוצר בה רצף של תנועה להולכי רגל, אך במקביל הכיכר התנתקה מהרחוב עצמו והפכה למתחם מוזנח יחסית, עם שטחי גינון ונוי קטנים מבעבר.

ב-2019, בתום שיפוץ יקר ושנוי במחלוקת, נפתחה מחדש הכיכר היפה של תל אביב. בעבודות שנמשכו יותר משנה חזרה כיכר דיזנגוף למראה הקלאסי והמקורי שלה. נהרסה ההגבהה שהייתה לה במשך 40 שנה ונבנה מחדש מעגל תנועה לכלי רכב, אף כי אינו שלם.

בתום העבודות הוצב מחדש במרכז הכיכר "מים ואש" - הפסל הקינטי עם המזרקה הצבעונית, שיצר הפסל יעקב אגם. בכך תמו הוויכוחים שבין העירייה לאמן, שהצליח לכפות על מתכנני הכיכר החדשים להשאיר את העבודה שלו בכיכר.


הנה הכיכר החדשה:

https://youtu.be/iEgqAzwapK0


ולפני השיפוץ:

https://youtu.be/nrVdDGKLWqI

Main Photo by: Ovedc
פיאצה בְּרָה
#על הכיכר המרכזית של ורונה

בסמוך לאטרקציות רבות בוורונה, נמצאת פיאצה בְּרָה (Piazza Bra), מהכיכרות הגדולות והמרשימות בעיר. הכיכר הזו מהווה נקודת מוצא מרכזית לסיורים בעיר. מסביבה נמצאים כמה מאתרי התיירות הידועים של ורונה, כמו הארנה של העיר ועוד.

בפיאצה שלל בתי קפה, שבהם ניתן לאכול ארוחת בוקר טובה או לנוח לקפה בין האתרים השונים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/I9_beLnLyiY
כיכר טַקְסִים
#על הכיכר המרכזית של איסטנבול המודרנית

כיכר טַקְסִים (Taksim Meydanı) נחשבת ללב המודרני של איסטנבול ולליבו של המרכז המסחרי בעיר. בסביבה נמצאים מלונות יוקרתיים, חנויות הפאר, מועדונים, סניפים של כל רשתות המזון המהיר העולמיות ומסעדות מהפופולריות באיסטנבול.

הכיכר הזו היא סמל החילוניות של איסטנבול. מדובר באתר פופולרי לאירועים ציבוריים בעיר. דומה שהכל קורה כאן - מתהלוכות, מצעדים והפגנות ועד לחגיגות השנה החדשה וכינוסי המונים אחרים.

בעבר שכנה בכיכר מערכת המים של כל העיר ועל שמה היא גם נקראת. כאן ממוקמת גם התחנה המרכזית של הרכבת התחתית של איסטנבול, מה שהופך אותה גם למרכז התחבורתי של העיר.

הכיכר העגולה נמצאת באזור תקסים, ברובע בייאואולו ההיסטורי, שבחלקה האירופי של איסטנבול. מצפון לה תוכלו לראות את גן טַקְסִים (Taksim Gezi Parkı), המשתרע צפונה, לאורך שדרות הרפובליקה (Cumhuriyet Caddesi) הרחבות.

מהפינה הדרום-מערבית של הכיכר מתחילות שדרות איסטיקלל (İstiklal Caddesi), בעברית שדרות העצמאות. זהו המדרחוב המרכזי של רובע בייאואולו ומהחשובים בעיר.

במרכז הכיכר תראו את אנדרטת הרפובליקה ומסביבה כמה מהמלונות המפוארים של איסטנבול, כמו האינטרקונטיננטל, מלון מרמרה וריץ קרלטון.

בחזית הכיכר ניצב גם פסלו של כמאל אטטורק, מייסד הרפובליקה.

מהכיכר יוצאת חשמלית נוסטלגית, לאורך שדרת איסטיקלל, ומסיימת בסמוך לתחנת ה"מנהרה" (Tunel). תחנה זו הוקמה ב-1875, רק 12 שנה אחרי תחנת הרכבת התחתית של לונדון, מה שהופך את ה"טונל" לתחנת הרכבת התחתית השנייה העתיקה בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9RKcX7NzgZA


ומרחוק:

https://youtu.be/_YlluHd0kpA


כיכר גַזִ'יבּוֹבְסְקָה
#על הכיכר ששקקה פעם חיים יהודיים

כיכר גַזִ'יבּוֹבְסְקָה (Plac Grzybowski) נוצרה במאה ה-17 במקום שבו הייתה צומת הדרכים שבין מצודת השלטון והישוב הכפרי שהקיף אותה, לבין מרכז ורשה הישן. בהמשך המאה ה-17 היא הפכה לכיכר שוק ובמאה ה-18 לכיכר בעיר ורשה, שאליה סופחה. אז גם נבנה בה מבנה העירייה ובכיכר הלכו ונבנו מבני פאר. במחצית המאה ה-19 החלו סוחרים יהודים להיכנס לכיכר ולפתוח בה חנויות ובתי מגורים.

בתחילת המאה ה-20 הגיעו לכיכר החשמליות המונעות בחשמל והתווספה לה גם תאורה. הקידמה גם הביאה לשינוי בחזות של הכיכר ולפינוי השוק לכיכר אחרת. זה היה לפני מלחמת העולם השנייה כשהייתה הכיכר למרכז החיים היהודיים בעיר. כאן ניצב אז השוק היהודי, שאליו הגיעו יהודי העיר לקנות את הדברים הנחוצים להם לפני החגים, כמו תרנגול כפרות ביום כיפור או שוק ארבעת המינים של סוכות.

משנוצר הגטו היהודי, בכיבוש הנאצי של ורשה, נכללה הכיכר בתוך תחומי הגטו הקטן. כאן עומדת עד היום גם כנסיית "לידת מריה", ששירתה בגטו את המומרים, יהודים שהתנצרו בעבר, אבל הנאצים ראו בהם יהודים והכניסו אותם לגטו. תורת הגזע הנאצית, יש לדעת, ראתה ביהדות גזע, שלא ניתן לשנות, ולא דת, שהיא ברת שינוי. לכן שינוי הדת לא שינה מבחינתם את גורל המומרים.

כיום כיכר גז'יבובסקה מרוצפת עדיין באבנים ולא בוצעו בה שינויים משמעותיים, מאז שעברה את המלחמה.

ב-1941, כשחיסלו הנאצים את הגטו הקטן, נותרה הכיכר סגורה בפני אזרחי העיר ורשה וכשפרץ ב-1944 המרד של המחתרת הפולנית, היא הפכה לחלק משטח הקרבות. משהובסה המחתרת, החריבו הגרמנים ושרפו את החלק המערבי של הכיכר, על בית הכנסת היהודי "ארונה" (Arona Serdynera) והכנסייה שהמורדים התבצרו בה.


מבט מקרוב על הכיכר שהייתה פעם מרכז החיים היהודיים בעיר:

https://youtu.be/uAoqPFom3k4
כיכר שלושת הצלבים
#על הכיכר המפורסמת מהספר הנודע


"כיכר שלושת הצלבים" (Three Crosses Square) היא מהכיכרות המרכזיות של ורשה. זוהי כיכר יפה, שמעבר למרכזיות, היא חשובה לנוסעים דרומה, אל הארמון או לפארק ווז'נסקי ולכיכר החוקה.

הכיכר, הממוקמת לאורך "הדרך המלכותית", דרך עתיקה שמקשרת בין ארמון העיר ובין העיר העתיקה, זכתה לשם "כיכר שלושת הצלבים", על שם 3 צלבים שמצויים בה. אחד מהם הוא הצלב שבראש הכנסייה שבמרכז הכיכר ושניים נוספים ניצבים בקצה השני של הכיכר.

במלחמת העולם השנייה הכיכר הייתה מקום מרכזי וסואן בעיר ורשה. בכיכר ישב אז המטה הגרמני, מה שהביא אליה במהלך המלחמה ילדים יהודיים. הם חמקו מהגטו והסתוו כפולנים קטנים. דווקא כאן הם מצאו את פרנסתם במכירת סיגריות וגפרורים. את סיפורה של אותה קבוצת ילדים כתב יוסף ז'מיאן בספר "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים". ב-1944, לקראת סוף המלחמה, נהרסה הכנסייה לחלוטין, לאחר שמטוסי הצבא הגרמני הנחיתו עליה פצצות.


#הסיפור על "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים"
הספר "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים" הוא מהספרים המפורסמים מתקופת השואה. סיפור הילדים מהכיכר הוא מאד מעניין ואמיתי לגמרי. ליד הכיכר ניצבה בתקופת המלחמה מפקדת ה-SS וממש מולה עמדו ילדים וילדות יהודיים, שהתחזו לילדים פולנים עניים ואף מכרו סיגריות לנאצים.

הילדים מוכרי הסיגריות נהגו לקום עם שחר ולהגיע אל סוחרי הסיגריות כדי להשלים את הסיגריות שברשותם. משם הם הלכו אל הכיכר ולאורך כל היום הם מכרו את הסיגריות לעוברים ושבים.

בערבים נהגו ללכת ולהתרחץ בבתי המרחץ הציבוריים. בכדי שלא יתגלה שהם נימולים, נהגו הילדים לשחד את השומרים, כדי שלא יכניסו עניים אחרים בזמן הרחצה שלהם.

הילדים נהגו ללכת לאחר הרחצה, לביתה של גברת זקנה שהם כינו "סבתא". אצלה הם היו חופשיים לפרוק את חוויות היום ונהגו להשוות את כמות הסיגריות שמכרו. כי מעבר למכירה לקונים, פעולה לא פשוטה באותם זמנים קשים, ניהלו הילדים ביניהם תחרות סמויה, על מכירה וכסף. בכל יום הם השוו ביניהם את "התוצאות" והזוכה היומי זכה בהרבה כבוד מחבריו והוכתר כזוכה בתחרות.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://youtu.be/zkyyf1iCPdc
כיכר מסריק
#על כיכר מסריק

כיכר מָסָרִיק והגן שבמרכזה קרויים על שם תומאס מסריק, נשיאה הראשון של צ'כוסלובקיה ומנהיג צ'כי שהיה ידיד טוב לעם היהודי וליישוב העברי. מסריק ביקר בתל אביב הצעירה בשנות ה-20.

הכיכר על שם מסריק היא האחות השקטה והצנועה של כיכר רבין. אין בכיכר האליפטית הזו הרבה מהמולת כיכר רבין הסמוכה והמפורסמת והיא ידועה דווקא כמקום לשבת בו עם כוס קפה וספר או עיתון.

כיכר מסריק היא מהכיכרות החשובות של "העיר הלבנה" של תל אביב. מסביב לה בנויים מספר בנייני מגורים בסגנון הבינלאומי, מהחשובים בסגנון הזה, שהוא תוצר של הבאוהאוס בתל אביב.

בסמוך למזרקה תוכלו לראות את פסל הברווז של האמן דודו גבע. הברווז הזה הופיע בקומיקס של האמן במשך שנים רבות והפך באופן מסוים, לסמלה הלא-רשמי של העיר תל אביב.

בצפון הכיכר ראו את "עמוד, בורג וברווזים", פסל האמן מוטי מזרחי. הפסל, תרומת איש העסקים היהודי-אמריקאי משולם ריקליס, הוצב כאן בשנת 1989.


#ההיסטוריה של כיכר מסריק
כיכר מסריק היא מהכיכרות הוותיקות בתל אביב. היא נבנתה בעת שתל אביב החלה להתפרש צפונה ונבנה מה שייקרא לימים "הצפון הישן" של תל אביב.

הכיכר תרמה גם להיסטוריה של העיר. כאן התמקמה, במהלך "העוצר הגדול" על תל אביב, שהתרחש בקיץ 1946, יחידת צנחנים בריטית.

סביב הכיכר התארגנו במהלך מלחמת העצמאות, שיירות הסיוע לירושלים הנצורה. בהפצצות הצבא המצרי על תל אביב, במלחמת העצמאות, נחתה אז פצצה במרכז הכיכר. אז נהרגה תושבת אחד הבתים בכיכר, שהביטה ממרפסת ביתה על המטוס שממנו הושלכה הפצצה הקטלנית.

אישה נוספת נהרגה כאן במהלך מלחמת ששת הימים, כשהצבא הירדני הפגיז מקלקיליה, את תל אביב, בתותחי "לונג טום" ארוכי טווח. שני הפגזים שפגעו אז בכיכר מסריק, הם שהרגו את האישה וגרמו להרס בבניינים שמסביב.


הנה מבט מקרוב על הכיכר והפסנתר הלא מכוון שהוצב בה:

https://youtu.be/SCT0TJ364So
כיכר האימפריה
#על הכיכר הגדולה והמרשימה בעיר


כיכר האימפריה (Praca Do Imperio) היא כיכר גדולה שנמצאת בחזית של מנזר ג'רונימוש ברובע בלם. האמת היא, שהכיכר הזו לא סתם גדולה. היא הגדולה ביותר בחצי האי האיברי ובכלל, אחת הגדולות באירופה. הכיכר למעשה מרובעת ולא עגולה, גודלה 280X280 מטר.

במרכז הכיכר תראו את המזרקה המרשימה, אליה מובילים שבילים מרוצפים בריצוף פורטוגלי בפסיפס שחור לבן היוצאים מכל אחת מהפאות של הגן. על המזרקה חרוטים 30 סמלי ערי המחוז של פורטוגל והקולוניות של האימפריה הפורטוגלית. בנוסף, תראו עליה שני מגנים: הסמל של "המסדר הצבאי של Aviz" ושל "המסדר הצבאי של ישו", שניהם מסדרי אבירות פורטוגליים חשובים.

למעשה, הוקמה הכיכר בשנת 1940 לכבוד האימפריה הפורטוגלית כחלק מתערוכת העולם הפורטוגלי.


מבט מרחוק:

https://youtu.be/MEIvMG6BQZU
כיכר סַנְט אַנְטוֹנִינוֹ
פִּיאָצָה טָאסוֹ
פלאסה איסבל השנייה
פלאסה ריאל
כיכר העיר והשוק של העיר החדשה


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.