» «
הויברו פלאדס
הויברו פלאדס
#על הכיכר של ההיפים

הויברו פלאדס (Højbro Plads) היא כיכר מלבנית במרכז העיר, הסמוכה למדרחוב. היא מהווה מקום מעולה לקפה, ארוחה טובה או סתם כמקום מנוחה נחמד מההליכה בעיר.

באחד מצידי כיכר הויברו תראו את מזרקת סטורקספרינגואנדט (STORKESPRINGVANDET). בשנים האחרונות של שנות ה-60, עידן ההיפים והפגנות השלום הגדולות, היו המזרקה הזו והכיכר כולה מקום הריכוז ונקודת המפגש של הסטודנטים וההיפים בעיר. אבל בעוד מקביליהם בפריז, פראג ובירות רבות באירופה ובארצות-הברית הפגינו, מחו ואף התפרעו, הסטודנטים של דנמרק, שהכיכר הייתה מרכז הפעילות שלהם, בעיקר שרו שירי אהבה ושלום ורחצו עירומים במימי המזרקה.

בניגוד לתמונת השלום והנעורים של הסיקסטיז, תראו בצד אחר של הכיכר את פסלו הענק של אבסאלון, מייסד העיר קופנהגן. פיסל אותו במאה ה-19 אמן בשם ביסן (BISSEN). הבישוף מפוסל כאן כשהוא אוחז גרזן בידו וכגיבור כובש ארצות המוכן לקרב.


ביקור במקום:

https://youtu.be/3ExBTa8nabs


פלאש מוב בכיכר:

https://youtu.be/XOgavsEwHt8


מוסיקה בכיכר:

https://youtu.be/GOAbiF6M6uI
כיכר המלך החדשה
כיכר המלך החדשה, קונגנס ניטורב
#על הכיכר הגדולה בעיר

קונגנס ניטורב, בעברית "כיכר המלך החדשה" (King's New Square), היא הכיכר הגדולה של קופנהגן. היא נבנתה בשנת 1680. למראה הנוכחי שלה זכתה הכיכר לפני יותר מ-300 שנה, עת נחפרה תעלת המים נוּהָאבְן, שנועדה לחבר אותה אל נמל קופנהגן ולקרב את הים למרכז העיר. התעלה אפשרה אז לסוחרים להביא את הסחורה בקלות, ישירות למרכז העיר ולכיכר המרכזית שלה.

את הכיכר מקיפים כמה בניינים עתיקים ומרשימים, שנבנו גם הם במאה ה-17. ביניהם בולטים בית האופרה, התיאטרון המלכותי וארמון שרלוטנבורג המרשים של קופנהגן (Charlottenborg). הארמון הזה, ארמון המלך, הבנוי בסגנון הבארוק ההולנדי ונבנה גם הוא במאה ה-17.


#יריד האמנים בכיכר
בכל שבת נערך בקונגנס ניטורב יריד אמנים נחמד מאד, בו מציגים ומוכרים רבים מאמני ואומני העיר את פרי עבודתם ויצירותיהם. רבים מהתושבים והמבקרים מגיעים, נהנים וגם קונים.

הגיעו לכיכר הגדולה ותוכלו לשוטט כאן בין מגוון של עבודות אמנות. יש כאן ציירים, פסלים, תכשיטנים, אמני בד וטקסטיל, מעצבי אופנה עצמאיים ועוד. שווה למצוא כאן דברים ייחודיים ולתת פרנסה לאנשים טובים!

היריד מתקיים בכיכר בין 10:00-17:00 בכל שבת ובום א' הראשון של החודש בשעות 09:00-14:00.


#טיפים
בבית מספר 2 בכיכר תמצאו חנות שוקולד ועוגות מובחרת, שנקראת "לה גלאס". שווה טעימה...


מבט בלילה:

https://youtu.be/rFuk7FonC7g
כיכר גאמלטורב
כיכר אמלטורב
#על כיכר השוק העתיקה ביותר בקופנהגן

כיכר אמלטורב, או גאמלטורב (Gammeltorv) היא כיכר גדולה ומרווחת, הנחשבת לכיכר העתיקה ביותר בעיר. הכיכר נבנתה במאה ה-12, אך מרבית המבנים בה נבנו לאחר השריפה הגדולה של 1795 בעיר.

כיום מוקפת הכיכר המרובעת במבנים מרשימים בסגנון ניאו-קלאסי, רובם מתחילת המאה ה-19. היא יושבת ממש על רחוב השופינג העיקרי של העיר, מדרחוב או רחוב סטרוייט.

במרכז הכיכר תוכלו לראות את הקאריטאס וול (Caritas Well), "מזרקת קאריטאס". זוהי מזרקת רנסנס יפהפייה, שנוצרה ב-1608, בהוראת המלך כריסטיאן הרביעי.

בכיכר שלל בתי קפה ומסעדות. שבו על הספסלים ותיהנו מהאורבניות הנהדרת והרגועה של קופנהגן. כיף לכם!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-e0ZLR9ZPBU


ביקור במקום:

https://youtu.be/cAy17uymmIw


המזרקה:

https://youtu.be/zoeZhMQIZ-0
כיכר העיריה
כיכר העיריה
#על הכיכר המרכזית בקופנהגן

כיכר העיריה (Radhuspladsen), שבשדרות האנס כריסטיאן אנדרסן, היא למעשה מרכז העיר הרשמי. בה ממוקם בית העיריה של קופנהגן.

זוהי הכיכר הגדולה בין כיכרות העיר. כאן נוהגים להיאסף התושבים לחגיגות ספונטניות, לרוב אחרי ניצחונות במשחקי כדורגל או אירועי ספורט חשובים במיוחד.

הכיכר ממוקמת בקצה המערבי של העיר העתיקה ומהווה ציר תחבורה חשוב במרכז קופנהגן.

בכיכר בולטת מזרקת הדרקון, המציגה פסל של שור הלוחם בדרקון, כשמסביבם מפלצות נוספות מהמיתולוגיה הנורדית.

עוד בכיכר העירייה גם פסלו הצנוע והמעט נחבא של סופר הילדים המפורסם הנס כריסטיאן אנדרסן. הוא ממוקם ליד המדרכה, בפינת הארמון ומשקיף לגני טיבולי.


#טיפים
מהכיכר יוצא מדרחוב תוסס, ששווה לשוטט בו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Rho3hnmfY48

כיכרות

כיכר שילר
כיכר שילר
#על הכיכר שהיא מקום לידתה של שטוטגרט

כיכר שילר (Schillerplatz) קרויה על המשורר והמחזאי הגרמני הנודע פרידריך שילר. הפסל שבמרכז הכיכר הוא פסלו של האיש.

למעשה, כיכר שילר ממוקמת במקום שבו נולדה שטוטגרט, אי שם במאה ה-1 לספירה. במהלך השנים היא זכתה לכמה שמות, עד שהוצב כאן פסלו של שילר והיא זכתה בשמה הנוכחי - כיכר שילר.

הכיכר הזו סמוכה לכנסייה העירונית (Stadtkirche) ול"אלטה שְלוֹס" (Altes Schloss), הטירה העתיקה מימי הביניים, בה התגוררו בעבר דוכסי וירטמברג. שימו לב לקירות המסיביים של הארמון העתיק והמבנים ההיסטוריים שמסביבה. אגב, חלקים רבים מהמבנים שבכיכר שוחזרו בקפידה, לאחר שנפגעו קשות בהפצצות בנות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה.

כיום כיכר שילר משמשת לשווקים עונתיים שונים, כולל שוק חג המולד המשמעותי כל כך בתקופת החג. כיכר שילר היא מקום המזמין לשבת בחוץ, לשתות קפה, לאכול ארוחה או ללקק גלידה. מכאן אפשר לצאת ולבקר בהליכה נוחה, במקומות רבים בעיר שמסביב.


#טיפים
בימי שלישי, חמישי ושבת מתקיים בכיכר שוק פרחים חביב וציורי.

בדוכנים נוספים נמכרים כאן פירות וירקות ובאוגוסט, מקיימים כאן את פסטיבל היין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aCCsY0h4WKo


ולקראת לילה:

https://youtu.be/ngEHJrA-1Vk
מצינגן אאוטלט
מצינגן, עיר האאוטלטים
#על עיר האאוטלטים של אזור שטוטגרט

העיירה מצינגן (Metzingen) היא מרכז אאוטלטים וחנויות המפעל, הממוקם בעיירה בשם זה לא הרחק משטוטגרט. זהו האאוטלט הזול ביותר בסביבה ואחד הזולים בגרמניה כולה.

במקום תראו מדרחוב ענקי, עם שפע של חנויות, סניפים של מותגים ורשתות ומסעדות מזון מהיר מוכרות יותר ופחות.

הדגש כאן הוא בעיקר על חנויות המפעל של המותגים והשמות הידועים בעולם האופנה. במרכז נמצאות חנויות המפעל של מרביתם, כולל מותגים דוגמת טימברלנד, נייקי, קלווין קליין, אדידס, מקס מרה, לוויס, טומי הילפיגר, פוסיל, פראדה, הוגו בוס, יופ, לקוסט, דיזל, אספריט, אסקדה, ארמני, ראלף לורן, סברובסקי, ריבוק, פומה ועוד. הללו מרוכזים בכ-80 חנויות ונותנים הנחות של 30-70 אחוזים.

ועדיין, שימו לב שמדובר בדרך כלל בחנויות של מותגים יוקרתיים, מה שהופך את המחירים ליקרים, לפחות ביחס למקומות כמו פריימרק או ניו יורקר.


#טיפים
המקום נמצא כ-30 דקות נסיעה מדרום לשטוטגרט.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3BBDb4QOIqc


מהאוויר:

https://youtu.be/KPkF6ccirBk
פוירסיפלץ
פוירסי פלאץ, כיכר ים האש
#על הכיכר עם האגם

פוירסיפלאץ (Feuerseeplatz‬), בעברית "כיכר ים האש", היא כיכר שנמצא לידה אגמון מלאכותי זעיר ששמו פויירזי, שחיים בו בעלי חיים שונים, כמו צבים ומגוון עופות ובעלי כנף, כברווזים ואולי אף ברבורים.

האגמון קטן, אבל נמצא בסמוך לתחנת רכבת תחתית, מה שמאפשר להגיע אליו לשעה קלה של מנוחה ולהמשיך אל היעד הבא בטיול. הוא מוקף במדרגות, המאפשרות לשבת בסמוך אליו ועל שפת האגם.


מבט מקרוב על הכיכר עם האגם הזעיר:

https://youtu.be/A0pA-p_W7fA
פיאצה דל ארבה
פִּיאָצָה דֶּל אֶרְבֵּה
#על הכיכר החביבה שליד המגדל

אחת הכיכרות המרכזיות של העיר ורונה, פִּיאָצָה דֶּל אֶרְבֵּה (Piazza delle Erbe), היא כיכר הומה ועמוסה בדוכנים מגוונים, שבהם נמכרים אוכל מקומי ושלל מוצרים חביבים. כאן שכן עוד מימי הביניים ובמיוחד במאה ה-14 אחד השווקים הגדולים בעיר.

אבל שורשיה העתיקים של הכיכר הזו מגיעים עד לתקופה הרומית, בה היה כאן לא פחות מלב ליבו של הפורום הרומי.

כיכר דל ארבה, בעברית "כיכר התבלינים", היא ממש לב העיר ורונה. היא נמצאת במפגש של רחובות המסחר העיקריים בה, מדרחוב מאציני (Via Mazzini), רחוב הקניות של ורונה ורחוב קאפלו (via Capello), המוביל אל "הבית של יוליה".

את הכיכר מקיפה שורת מבנים חשובים ובמרכזה ניצבת מזרקה מרשימה - כולם נבנו באותה תקופה ונשמרו עד היום בשלמותם.


#מה תראו כאן?
בכיכר מונומנטים שונים המסמלים את שליטי ורונה במהלך השנים. שימו לב למשל למזרקת "ורונה מדונה" המרשימה, מתקופת שלטון משפחת סקאליג'רי בימי הביניים. במזרקה הזו, משנת 1368, מופיע פסל שיש עתיק מהתקופה הרומית, פסלה של המדונה די ורונה.

במרכז הכיכר תראו בימה קטנה ולידה עמוד. הבימה המקורה, שניצבת על 4 עמודים, נקראת "קאפיטלו". ממנה נהגו נציגי הממשל במאה ה-16 להכריז על צווים וחוקים של שליטי ורונה לציבור.

שמתם לב לעמוד השיש הוונציאני, שבראשו פסל האריה המכונף? - מה לסמלה של עיר התעלות ונציה דווקא בוורונה, אתם שואלים? - זהו סמל של שלטון הרפובליקה הוונציאנית כאן, שנמשך שנים ארוכות.

הכיכר הצבעונית מוקפת בארמונות, כמו פלאצו מאפאי (Palazzo Maffei), הארמון המרשים שמעוצב בסגנון הבארוק. בסמוך גם פלאצו דלה רג'יו (Palazzio Della Ragio), שבו תוכלו להציץ בתערוכות אמנות מתחלפות.

במתחם הארמון הזה ניצב מגדל למברטי הידוע, או "טורי די לאמברטי" (Torre dei Lamberti). המגדל הזה, שגובהו 83 מטרים, עשוי אבן ונבנה בימי הביניים. נשקף ממנו נוף נהדר של העיר כולה.

בפינה הצפון-מזרחית של הכיכר תראו את ה"קאזה מזאנטי". בית שנבנה במקור על ידי הסקליג'רים, משפחת שליטי העיר בימי הביניים. שימו לב לפרסקאות בסגנון הרנסאנס, שכמו בבתים רבים מאותה תקופה, מעטרים גם את המבנה הזה.


#השוק שבכיכר
בפיאצה דל ארבה נמצא השוק הגדול והפופולרי בוורונה. תמצאו בו שלל דוכני מזון, בגדים, תכשיטים ועבודות יד.

מומלץ להגיע אל דוכני השוק שבכיכר בימי שבת וראשון, ביחד עם המקומיים שבאים לבלות ולבחור בין מבחר הירקות והפירות, מוצרי מלאכת היד וכדומה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WRSkvu-FjCc


השוק שבכיכר:

https://youtu.be/l2UxHgXo5ck


ג'ומהוריית מיידאני
כיכר הרפובליקה, ג'ומהוריית מיידאני
#על הכיכר עם הנוף אל הים

כיכר קומהורייט (Cumhuriyet meydani), או כיכר הרפובליקה, היא הכיכר המרכזית של העיר. בכיכר ניצב מגדל השעון, שבעבר שימש גם כמגדלור.

ישיבה בבתי התה שבכיכר תאפשר לכם מבט בנוף המרהיב של האזור, אל המפרץ הכחול, או אל הרי ביי שבאופק וכמובן העיר העתיקה של אנטליה.

אם יש לכם מזל בעת הביקור, תוכלו ליהנות כאן מתרבות חינם. בכיכר הרפובליקה מוצגים לא פעם מופעים פתוחים של מוסיקה ואף מתקיימות בה תערוכות זמניות שונות.


#טיפים
אם תרצו לצאת מהכיכר לסיור, המשיכו מהכיכר אל העיר העתיקה וממנה אל הנמל העתיק. ממנו תוכלו לצאת לשיט למפלי דודן ולתצפית מהים, אל חופי העיר.

אפשרות נחמדה לקראת שקיעה היא להמשיך לטיול בין ערביים בפארק קאראליאולו הנעים, שממנו תראו שקיעה נהדרת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oaGan_BRee4


מזרקות בערב:

https://youtu.be/hVGjDdlPjrU


ביקור במקום:

https://youtu.be/ugu_qJHePAo
לה פלסה דה לה וילה
#על הכיכר היפה של מדריד

לה פלסה דה לה וילה (La Plaza de la Villa) היא כיכר יפה, שרבים רואים בה את היפה בכיכרות של מדריד.

הכיכר הזו מוקפת במבנים שונים, כל אחד ותקופתו, סגנונו האדריכלי ועוד. אחד מהם הוא בניין העירייה, שנבנה בהדרגה במהלך השנים 1644-1787. לידו נמצא בית סינסרוס (La Casa de Cisneros), דמוי הארמון. בית זה, הנושא את שמו של הארכיבישוף סינסרוס שחי באזור בין השנים 1517-1436, נבנה בשנת 1573. הוא נחשב לדוגמה מצוינת של אדריכלות הרנסאנס הספרדי. כשחסר מקום לכל הפקידים בבית העירייה הסמוך, בתחילת המאה ה-20, נרכש גם בית סינסרוס על ידי העירייה.

ראו גם את מיגדל לוחנס (Torre de los Lujanes), הבניין היפה בכיכר. הוא נבנה בסגנון המודחאר, מסורת בנייה מוסלמית שנשתמרה בספרד, גם עם הכיבוש הנוצרי. במהלך ההיסטוריה התפרסם המגדל הזה בכך שבו נכלא הקיסר הצרפתי פרנסיס ה-1, לאחר שהובס על ידי קרלוס ה-1, בקרב פאביה (Pavia).

שימו לב גם לארכיון העירוני לכתבי עת (Nacional Hemeroteca) הבנוי גם הוא בסגנון המודחאר (Mudéjar) המעוטר, שהושפע מהאדריכלות המורית.

במרכז הכיכר ניצב פסל הברונזה של אלברו דה בזן (Alvaro de Bazan), מי שנחשב בספרד לגיבור קרב לפנטו (Lapanto). הקרב הזה היה קרב ימי שהתחולל בשנת 1571 ליד חופי יוון ובו ניצח צי האניות של קואליציית כוחות האפיפיור, זו שכונתה אז 'הליגה הקדושה', את הצי העות'מאני. בקואליציה המנצחת השתתפו אז ביחד עם בית האבסבורג האוסטרי, גם הוונציאנים והספרדים. הניצחון בקרב הזה הביא את בית האבסבורג האוסטרי לעליונות מוחלטת בים התיכון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zhY6Or09jt4


ושיטוט במקום:

https://youtu.be/yUfAuuGO3-g
כיכר תיאטרון לה סקאלה
#על הכיכר שבחזית התיאטרון הידוע

כיכר תיאטרון לה סקאלה (Piazza della Scala) היא כיכר גדולה, הסמוכה לתיאטרון המפורסם, בית האופרה של מילאנו. הכיכר, עם פסלו של הצייר, פסל, מדען, מהנדס והממציא ליאונרדו דה וינצ'י, שימשה במאות ה-18 וה-19 את הבורגנות האיטלקית.

פסלו של לאונרדו דה וינצ’י, שניצב במרכז הכיכר, הוקדש לגדול אנשי הרנסאנס, שבילה כאן 17 שנה מחייו (1482-1499). במילאנו הוא עבד בשירותו של לודביקו ספורצה, הדוכס של העיר.

סביב הפסל אפשר לראות כמה תבליטים. באחד מהם רואים את לאונרדו דה וינצ'י מקבל את פניו של לודביקו ספורצה בסדנה שלו, בעת שהוא עובד על "אנדרטת הפרש", מונומנט שתכנן לכבוד פרנצ’סקו ספורצה, אביו של לודביקו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UrqyOwOjavE


ביקור במקום:

https://youtu.be/Fa942Az8VcM


פלאש מוב:

https://youtu.be/I6OSulCbgdI
כיכר מִיכַּאֶלֶרְפְּלַאץ
#על כיכר מיכאלרפלאץ

אל מול ארמון הופברג משתרעת אחת הכיכרות המפורסמות של וינה. היא תוכננה במקור בשנת 1720 על ידי יוזף עמנואל פישר פון ארלך (Josef Emanuel Fischer von Erlach), אך הפרויקט נעצר כמה פעמים ורק בשנת 1888 החלה הבנייה. עם השנים הפכה הכיכר לסמל בארוקי מובהק.

מצידי הכניסות לכיכר מוצבים פסלים ענקיים של הרקולס. בשני הצדדים של הכיכר ניצבות גם מזרקות גדולות עם פסלים. המזרקה הימנית, הנקראת "'Mastery of the Land" תוכננה בשנת 1897 בידי אדמונד הלמר (Edmund Hellmer) ומסמלת את הצבא האוסטרי. המזרקה השמאלית, "Mastery of the Sea", פוסלה בשנת 1895 על ידי רודולף וייר (Rudolf Weyr) ומסמלת את הכוח הימי האוסטרי.

במרכז הכיכר יש אתר חפירות ארכיאולוגי ובו שרידים מתקופת האימפריה הרומית ותקופת ימי הביניים. הוא נשמר במסגרת פעילותו של מוזיאון וינה.

כיכר מִיכַּאֶלֶרְפְּלַאץ מוקפת בכמה מבנים עתיקים, המסמלים ומפארים את סגנון האדריכלות של הקיסרות האוסטרית. ביניהם ניתן לראות את ה"לושהאוס" (Looshaus), שנחשב לאחד מהמבנים המודרניים של העיר, את הכנסייה העתיקה ואת כנסיית סנט מייקל.

עד היום מושכת אליה הכיכר המון תיירים ומקומיים והיא נחשבת נקודה היסטורית חשובה בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/a2Ei8MhAE44
פיאצה בְּרָה
#על הכיכר המרכזית של ורונה

בסמוך לאטרקציות רבות בוורונה, נמצאת פיאצה בְּרָה (Piazza Bra), מהכיכרות הגדולות והמרשימות בעיר. הכיכר הזו מהווה נקודת מוצא מרכזית לסיורים בעיר. מסביבה נמצאים כמה מאתרי התיירות הידועים של ורונה, כמו הארנה של העיר ועוד.

בפיאצה שלל בתי קפה, שבהם ניתן לאכול ארוחת בוקר טובה או לנוח לקפה בין האתרים השונים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/I9_beLnLyiY
כיכר טַקְסִים
#על הכיכר המרכזית של איסטנבול המודרנית

כיכר טַקְסִים (Taksim Meydanı) נחשבת ללב המודרני של איסטנבול ולליבו של המרכז המסחרי בעיר. בסביבה נמצאים מלונות יוקרתיים, חנויות הפאר, מועדונים, סניפים של כל רשתות המזון המהיר העולמיות ומסעדות מהפופולריות באיסטנבול.

הכיכר הזו היא סמל החילוניות של איסטנבול. מדובר באתר פופולרי לאירועים ציבוריים בעיר. דומה שהכל קורה כאן - מתהלוכות, מצעדים והפגנות ועד לחגיגות השנה החדשה וכינוסי המונים אחרים.

בעבר שכנה בכיכר מערכת המים של כל העיר ועל שמה היא גם נקראת. כאן ממוקמת גם התחנה המרכזית של הרכבת התחתית של איסטנבול, מה שהופך אותה גם למרכז התחבורתי של העיר.

הכיכר העגולה נמצאת באזור תקסים, ברובע בייאואולו ההיסטורי, שבחלקה האירופי של איסטנבול. מצפון לה תוכלו לראות את גן טַקְסִים (Taksim Gezi Parkı), המשתרע צפונה, לאורך שדרות הרפובליקה (Cumhuriyet Caddesi) הרחבות.

מהפינה הדרום-מערבית של הכיכר מתחילות שדרות איסטיקלל (İstiklal Caddesi), בעברית שדרות העצמאות. זהו המדרחוב המרכזי של רובע בייאואולו ומהחשובים בעיר.

במרכז הכיכר תראו את אנדרטת הרפובליקה ומסביבה כמה מהמלונות המפוארים של איסטנבול, כמו האינטרקונטיננטל, מלון מרמרה וריץ קרלטון.

בחזית הכיכר ניצב גם פסלו של כמאל אטטורק, מייסד הרפובליקה.

מהכיכר יוצאת חשמלית נוסטלגית, לאורך שדרת איסטיקלל, ומסיימת בסמוך לתחנת ה"מנהרה" (Tunel). תחנה זו הוקמה ב-1875, רק 12 שנה אחרי תחנת הרכבת התחתית של לונדון, מה שהופך את ה"טונל" לתחנת הרכבת התחתית השנייה העתיקה בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9RKcX7NzgZA


ומרחוק:

https://youtu.be/_YlluHd0kpA
כיכר גַזִ'יבּוֹבְסְקָה
#על הכיכר ששקקה פעם חיים יהודיים

כיכר גַזִ'יבּוֹבְסְקָה (Plac Grzybowski) נוצרה במאה ה-17 במקום שבו הייתה צומת הדרכים שבין מצודת השלטון והישוב הכפרי שהקיף אותה, לבין מרכז ורשה הישן. בהמשך המאה ה-17 היא הפכה לכיכר שוק ובמאה ה-18 לכיכר בעיר ורשה, שאליה סופחה. אז גם נבנה בה מבנה העירייה ובכיכר הלכו ונבנו מבני פאר. במחצית המאה ה-19 החלו סוחרים יהודים להיכנס לכיכר ולפתוח בה חנויות ובתי מגורים.

בתחילת המאה ה-20 הגיעו לכיכר החשמליות המונעות בחשמל והתווספה לה גם תאורה. הקידמה גם הביאה לשינוי בחזות של הכיכר ולפינוי השוק לכיכר אחרת. זה היה לפני מלחמת העולם השנייה כשהייתה הכיכר למרכז החיים היהודיים בעיר. כאן ניצב אז השוק היהודי, שאליו הגיעו יהודי העיר לקנות את הדברים הנחוצים להם לפני החגים, כמו תרנגול כפרות ביום כיפור או שוק ארבעת המינים של סוכות.

משנוצר הגטו היהודי, בכיבוש הנאצי של ורשה, נכללה הכיכר בתוך תחומי הגטו הקטן. כאן עומדת עד היום גם כנסיית "לידת מריה", ששירתה בגטו את המומרים, יהודים שהתנצרו בעבר, אבל הנאצים ראו בהם יהודים והכניסו אותם לגטו. תורת הגזע הנאצית, יש לדעת, ראתה ביהדות גזע, שלא ניתן לשנות, ולא דת, שהיא ברת שינוי. לכן שינוי הדת לא שינה מבחינתם את גורל המומרים.

כיום כיכר גז'יבובסקה מרוצפת עדיין באבנים ולא בוצעו בה שינויים משמעותיים, מאז שעברה את המלחמה.

ב-1941, כשחיסלו הנאצים את הגטו הקטן, נותרה הכיכר סגורה בפני אזרחי העיר ורשה וכשפרץ ב-1944 המרד של המחתרת הפולנית, היא הפכה לחלק משטח הקרבות. משהובסה המחתרת, החריבו הגרמנים ושרפו את החלק המערבי של הכיכר, על בית הכנסת היהודי "ארונה" (Arona Serdynera) והכנסייה שהמורדים התבצרו בה.


מבט מקרוב על הכיכר שהייתה פעם מרכז החיים היהודיים בעיר:

https://youtu.be/uAoqPFom3k4
כיכר שלושת הצלבים
#על הכיכר המפורסמת מהספר הנודע


"כיכר שלושת הצלבים" (Three Crosses Square) היא מהכיכרות המרכזיות של ורשה. זוהי כיכר יפה, שמעבר למרכזיות, היא חשובה לנוסעים דרומה, אל הארמון או לפארק ווז'נסקי ולכיכר החוקה.

הכיכר, הממוקמת לאורך "הדרך המלכותית", דרך עתיקה שמקשרת בין ארמון העיר ובין העיר העתיקה, זכתה לשם "כיכר שלושת הצלבים", על שם 3 צלבים שמצויים בה. אחד מהם הוא הצלב שבראש הכנסייה שבמרכז הכיכר ושניים נוספים ניצבים בקצה השני של הכיכר.

במלחמת העולם השנייה הכיכר הייתה מקום מרכזי וסואן בעיר ורשה. בכיכר ישב אז המטה הגרמני, מה שהביא אליה במהלך המלחמה ילדים יהודיים. הם חמקו מהגטו והסתוו כפולנים קטנים. דווקא כאן הם מצאו את פרנסתם במכירת סיגריות וגפרורים. את סיפורה של אותה קבוצת ילדים כתב יוסף ז'מיאן בספר "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים". ב-1944, לקראת סוף המלחמה, נהרסה הכנסייה לחלוטין, לאחר שמטוסי הצבא הגרמני הנחיתו עליה פצצות.


#הסיפור על "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים"
הספר "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים" הוא מהספרים המפורסמים מתקופת השואה. סיפור הילדים מהכיכר הוא מאד מעניין ואמיתי לגמרי. ליד הכיכר ניצבה בתקופת המלחמה מפקדת ה-SS וממש מולה עמדו ילדים וילדות יהודיים, שהתחזו לילדים פולנים עניים ואף מכרו סיגריות לנאצים.

הילדים מוכרי הסיגריות נהגו לקום עם שחר ולהגיע אל סוחרי הסיגריות כדי להשלים את הסיגריות שברשותם. משם הם הלכו אל הכיכר ולאורך כל היום הם מכרו את הסיגריות לעוברים ושבים.

בערבים נהגו ללכת ולהתרחץ בבתי המרחץ הציבוריים. בכדי שלא יתגלה שהם נימולים, נהגו הילדים לשחד את השומרים, כדי שלא יכניסו עניים אחרים בזמן הרחצה שלהם.

הילדים נהגו ללכת לאחר הרחצה, לביתה של גברת זקנה שהם כינו "סבתא". אצלה הם היו חופשיים לפרוק את חוויות היום ונהגו להשוות את כמות הסיגריות שמכרו. כי מעבר למכירה לקונים, פעולה לא פשוטה באותם זמנים קשים, ניהלו הילדים ביניהם תחרות סמויה, על מכירה וכסף. בכל יום הם השוו ביניהם את "התוצאות" והזוכה היומי זכה בהרבה כבוד מחבריו והוכתר כזוכה בתחרות.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://youtu.be/zkyyf1iCPdc
כיכר סַנְט אַנְטוֹנִינוֹ
#על הכיכר עם פסלו של הקדוש

אחת הכיכרות היפות בסורנטו היא כיכר סַנְט אַנְטוֹנִינוֹ (Piazza Sant'Antonino), או הפִּיאַצֵ'נְזָה. במרכזה ניצב פסלו של אדם קדוש ובכניסה לבזיליקה עצמות של לוויתן. מה הקשר, אתם שואלים?

הכיכר קרויה על-שם אנטונינו, מגן הימאים ופטרון העיירה שכאן. פסלו של אנטונינו ניצב אל מול כנסייה הבארוקית. העצמות שתראו כאן הן עצמות של לוויתן, שממנו הציל אנטונינו לפי האגדה, ילד מקומי ממוות. הוא הצליח להוציא את הילד מבטנו של הלווייתן שבלע אותו, כשהוא בריא ושלם. זהו, אם תרצו, סוג של סיפור יונה והלוויתן בנוסח מקומי.

כך או כך, בסורנטו הקימו לכבוד אנטונינו קְרִיפְּטָה שבה נקבר, בתוך בזיליקה שנושאת את שמו. הוא היה לפטרון השומר על העיירה והציל אותה מפני סכנות רבות, כמו פלישות של אויבים, המרד של מנהיג סורנטו ג'ובאני גרילו כנגד הספרדים ששלטו בה ומגפות כמו דבר וכולרה.


#תצפית יפה אל המרינה פיקולה
רוצים לראות נקודת תצפית יפהפיה וקסומה אל הדרך העוברת אל הים הנפלא? זו אותה הדרך אל חופו של הים שמקיף את האזור ואל המַרִינָה פִּיקוֹלָה, שבה עוגנות סירות ויכטות, וספינות שיוצאות ממנה לשיט אל האיים הקרובים והרחוקים יותר.

הפנו את הגב לפסל אנטונינו ופנו אל סמטת רמפה מרינה פיקולה (Rampa Marina Piccola). לכו בה עד הסוף, ותראו לפניכם תצפית נפלאה אל הערוץ שעובר בין המצוקים הנהדרים ומגיע היישר אל הים.

מכאן תוכלו להתקדם ולראות עוד מעט קט, את מרפסת התצפית של הווילה קומוּנאלה, אחת התצפיות היפות ביותר, שמאפשרת לשאת מבט אל המרינה ואל הים עצמו. כמה יפה כאן בסורנטו!


#טיפים
אם אתם רעבים, בסמטה הזו תוכלו להיכנס למסעדת השף המעולה Il Buco.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dZtVVr6VKfI


ועוד מבט:

https://youtu.be/cMvTT51PVvE


פִּיאָצָה טָאסוֹ
#על כיכר העיר סורנטו

הכיכר המרכזית שבמרכז ההיסטורי של סורנטו היא פִּיאָצָה טָאסוֹ (Piazza Tasso). הכיכר הזו היא מוקד הבידור וחיי הלילה של העיר. היא מוקפת במבנים יפים ובבתי קפה וכאן תוכלו לראות את תושבי העיר מבלים לעת ערב.

כיכר טאסו נקראת על שמו של מי שתוכלו לראות כאן את פסלו - אחד מגדולי המשוררים של איטליה במאה ה-16, בתקופת הרנסאנס, המשורר טורקוואטו טאסו (Torquato Tasso), יליד העיר.

במקום בו נמצאת הכיכר עמדה בעבר החומה שהקיפה את העיר. בימינו הכיכר הזו היא מרכז העיר ושער הכניסה לרובע העתיק שלה.

יש בפיאצה טאסו וברחובות הסמוכים לה מגוון של ג'לטריות מצוינות, עם גלידות איטלקיות שאין כמותן בעולם. בבתי הקפה והמסעדות שכאן אפשר לשבת ולאכול ולהאזין לנגני הרחוב שמנגנים כאן כמעט כל הזמן.

ואגב אוכל, באזור מגדלים לימונים, מאז ימי האימפריה הרומית. המקומיים מאמינים שהלימונים של האזור הם הטובים ביותר בעולם. הלימונים שלהם, חלקם מגיעים לגודל ענקי, משמשים למאכלים הנהדרים של המטבח הדרום איטלקי והנפוליטני והתרכיז שלהם הוא גם הבסיס של ליקר הלימונצ'לו הנודע של איטליה.


מבט בתמונות הכיכר:

https://youtu.be/aEYG6oqsqX0


הופעה בכיכר:

https://youtu.be/FBkHJYd4SEA
כיכר העיר והשוק של העיר החדשה
#על הכיכר של ורשה החדשה

האמת היא, שלמרות שמה של כיכר ושוק העיר (Rynek Nowego Miasta), היא לא באמת חדשה. היא פשוט נוסדה במאה ה - 15, הרבה אחרי כיכר העיר העתיקה, שנוסדה במאה ה-13.

צורת הכיכר החדשה מלבנית והיא בגודל של 140 מטרים על 120.

במרכז כיכר העיר והשוק החדשה עמד בעבר בית העירייה של ורשה, אך הוא נהרס בשנת 1818. כיום עומדת בה באר עשויה ברזל מהמאה ה - 19.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://youtu.be/1PGFkwo6-58
כיכר השוק של העיר העתיקה
#על כיכר העיר העתיקה

מצידו המערבי של הנהר, ממוקמת כיכר השוק המלבנית של העיר העתיקה (Rynek Starego Miasta). היא נחשבת לכיכר היפה ביותר בעיר והיא בנויה בסגנון שאפיין את הגרמנים שהיגרו לפולין במאה ה-14. פעם, אגב, עמד כאן בית העירייה הישן שנהרס בשנת 1917.

באותה התקופה היוותה הכיכר מרכז חשוב ומשמעותי של העיר, מוקד התנהלות המסחר, הכלכלה, החברה והפוליטיקה של העיר עד המאה ה-18. התקיימו בה שווקים, טקסים ומשפטי ראווה.

כמו הרבה מאד מקומות בוורשה, גם הכיכר היפה נהרסה כליל בזמן מלחמת העולם השנייה, אך לא מעט זמן אחר כך היא שופצה ושוחזרה. היום היא אחד מהמקומות הציוריים והקסומים בוורשה בזכות מגוון הבניינים שלה, שחזיתותיהם צבעוניות ומלאות חיים.

אם תסתכלו סביב על הבניינים הנמצאים בה, תראו שהם מתאפיינים בסגנון בארוק ורנסאנס ויש בה המון סמטאות נעימות להליכה, כיוון שהן סגורות לכניסת כלי רכב. באזור הכיכר תמצאו הרבה מסעדות ובתי קפה, גלריות וחנויות קטנות ומעניינות. כאן, אגב, מרוכזות לא מעט חנויות מזכרות נהדרות, שבהן תוכלו לקנות מזכרות הביתה ומתנות במחירים סבירים.


#פסל הסירנה שמוכנה להגן על העיר ורשה
במרכז הכיכר תראו את הסמל של וורשה - הסירנה. זוהי בתולת הים האוחזת בחרב ומגן ומוכנה להגן על תושבי העיר. האגדה מספרת כי היא שחתה בנהר הוויסלה, עצרה למנוחה ליד העיר העתיקה ושבתה את לב הדייגים בזכות שירתה הקסומה. האחרונים הצילו אותה מידיו של סוחר רשע, נאבקו ושחררו אותה לחופשי. מאז, נדרה בת הים להגן ולסייע לעיר ולתושביה.


#טיפים

אם הגעתם לוורשה בחורף תשמחו לדעת שהחל מחודש דצמבר, כיכר השוק הופכת לזירת החלקה על הקרח.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://youtu.be/W0xve1P7nLo
כיכר הארמון
#על הכיכר הנעימה בעיר


כיכר הארמון (Plac Zamokwy) היא הכיכר המרכזית של ורשה העתיקה. היא מכילה הרבה ממבני התרבות והשלטון שבעיר. הכיכר רחבת הידיים מציעה מגוון של מופעי רחוב ואמנים שונים, מוסיקאים ואמנים שמבצעים ריקוד לפידים מרשים. בחגים מוקמות כאן במות בידור והכיכר הופכת למרכז החגיגות העירוני.

כמו יתר חלקי העיר העתיקה, הוחרבה כיכר הארמון כמעט לחלוטין על ידי הנאצים, אבל לאחר המלחמה, בין השנים 1947-57, היא שוחזרה מהריסותיה. כמו כיכרות רבות באירופה, הכיכר מעוצבת כיום נהדר, כשכל בתיה צבועים בצבעים מגוונים ויפים להפליא. בכניסה לכיכר מצד שמאל, בצמוד להמשך חומת העיר העתיקה, תוכלו לראות תערוכה ניידת על שיקום הכיכר מההרס של מלחמת העולם השנייה.

אם תרצו, ניתן לעלות לתצפית ממגדל הכנסייה. מדובר בעלייה לא מאד קשה, של כ-150 מדרגות. הנוף הפנורמי מלמעלה יפה ושווה את המאמץ.

שימו לב בכיכר לבניין האדום, שהוא הארמון המלכותי של מלכי פולין. לא תמיד ישב מלך פולין בוורשה. היה זה המלך סיגיסמונד השלישי, או זיגיסמונד ה-3 (ואסה) שהעביר במאה ה-16 את הבירה מקרקוב אל העיר ורשה. את פסלו של אותו המלך זיגיזמונד תוכלו לראות עומד על עמוד גבוה בכיכר ומשקיף אל ארמונו.

ואגב ארמון, מדי שעה עגולה תוכלו לראות לידו את חילופי המשמר.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://youtu.be/6_ZlSoyiuCc
הארמון החדש של שטוטגרט
פלאסה דה לה לילטד
כיכר רוּסִיוּ
הכיכר האדומה
כיכר קולומבוס


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.