» «

כיכר מסריק

כיכר מסריק
כיכר מסריק
#על כיכר מסריק

כיכר מָסָרִיק והגן שבמרכזה קרויים על שם תומאס מסריק, נשיאה הראשון של צ'כוסלובקיה ומנהיג צ'כי שהיה ידיד טוב לעם היהודי וליישוב העברי. מסריק ביקר בתל אביב הצעירה בשנות ה-20.

הכיכר על שם מסריק היא האחות השקטה והצנועה של כיכר רבין. אין בכיכר האליפטית הזו הרבה מהמולת כיכר רבין הסמוכה והמפורסמת והיא ידועה דווקא כמקום לשבת בו עם כוס קפה וספר או עיתון.

כיכר מסריק היא מהכיכרות החשובות של "העיר הלבנה" של תל אביב. מסביב לה בנויים מספר בנייני מגורים בסגנון הבינלאומי, מהחשובים בסגנון הזה, שהוא תוצר של הבאוהאוס בתל אביב.

בסמוך למזרקה תוכלו לראות את פסל הברווז של האמן דודו גבע. הברווז הזה הופיע בקומיקס של האמן במשך שנים רבות והפך באופן מסוים, לסמלה הלא-רשמי של העיר תל אביב.

בצפון הכיכר ראו את "עמוד, בורג וברווזים", פסל האמן מוטי מזרחי. הפסל, תרומת איש העסקים היהודי-אמריקאי משולם ריקליס, הוצב כאן בשנת 1989.


#ההיסטוריה של כיכר מסריק
כיכר מסריק היא מהכיכרות הוותיקות בתל אביב. היא נבנתה בעת שתל אביב החלה להתפרש צפונה ונבנה מה שייקרא לימים "הצפון הישן" של תל אביב.

הכיכר תרמה גם להיסטוריה של העיר. כאן התמקמה, במהלך "העוצר הגדול" על תל אביב, שהתרחש בקיץ 1946, יחידת צנחנים בריטית.

סביב הכיכר התארגנו במהלך מלחמת העצמאות, שיירות הסיוע לירושלים הנצורה. בהפצצות הצבא המצרי על תל אביב, במלחמת העצמאות, נחתה אז פצצה במרכז הכיכר. אז נהרגה תושבת אחד הבתים בכיכר, שהביטה ממרפסת ביתה על המטוס שממנו הושלכה הפצצה הקטלנית.

אישה נוספת נהרגה כאן במהלך מלחמת ששת הימים, כשהצבא הירדני הפגיז מקלקיליה, את תל אביב, בתותחי "לונג טום" ארוכי טווח. שני הפגזים שפגעו אז בכיכר מסריק, הם שהרגו את האישה וגרמו להרס בבניינים שמסביב.


הנה מבט מקרוב על הכיכר והפסנתר הלא מכוון שהוצב בה:

https://youtu.be/SCT0TJ364So


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.